Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. DE V1ERDE SEPTEMBER bihnenland BUITENLAND FEUILLETON Maandag 27 iuni 1932. No. 8854 DE ARENA VAN LAUSANNE. RECHTSZAKEN. AVONTURENROMAN door PETER BARON. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Ingesteld wordt een vaste commissie van overleg voor aangelegenheden van handels- politieken aard. Als leden worden benoemd de heeren Oud, Hermans, v. d. Waerden, Schouten, Bierema, Lovink en Kortenkorst. Aangenomen worden z. h. s. de wetsont- werpen: wijziging Zegelwet 1917 en Leening- wet 1914; opheffing van de rijkswerkinrich- ting voor mannen te Hoorn, inrichting van een nieuwe rijkswerkinrichting te Groningen en overbrenging van de rijkswerkinrichting voor vrouwen van Gorcum naar Breda. Aan de orde is het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) is voor het ontwerp, ondanks het gevaar van maatregelen van het buitenland wegens de wijze waarop de bacon-export zal worden be- vorderd. De heer Ebels (v.d.) bepleit alsnog maat regelen voor den veenkolonialen landbouw en de gTOote landbouwbedrijven op zandgronden. De heer Loerakker (r.k.) wenscht toezlcht der regeering op de loonen in de beschutte bedrrjven. De heer van Rappard (lib.) acht de voor- deelen van den voorgestelden tijdelijken maatregel grooter dan de nadeelen. POST- EN TELEFOONPERSONEEE. De afbraak van het P.T.T.-bedrijf. Woensdag is te Utrecht een buitengewoon congres van den Centralen Bond van P.T.T.- personeel aangevangen. De Bondsvoorzitter, de heer H. M. Roos, besprak de afbraak van het P.T.T.-bedrijf en de verregaande verslechteringen der dienst- voorwaarden, die aanleiding waren tot het houden van dit congres. Op 't oogenblik, zeide hij, staat de geheele P.T.T.-dlenst aan een groot verval bloot. De regeering meent steun te vinden in toestan- den zoo als die in het buitenland heerschen, waar het bedrijf slechter functioneert dan bij ons en is dan van oordeel dat het hier ook wel wat minder kan. Als voorbeelden van verval noemde de heer Roos de vertraging die de buitenbestellingen ondervinden, een vertraging die tal van malen 24 uur en meer bedraagt. De verbeteringen, die de nachtposttreinen hebben gebracht, wor den teniet gedaan door allerlei bezuinigingen op de bestellingen. Het gaat bij de post als bij de telegraaf, die door allerlei bezuinigingen bedorven is. Het publiek is nog niet half op de hoogte hoe het met den tijd voor telegram- en postbestellingen bestolen wordt, tijd, die de ambtenaar volgens voorschrift aan ander werk moet besteden. In de kleinere dorpen wordt de dienst op de kantoren hoe langer hoe meer beperkt in de verwachting dat de ambtenaar het publiek dan wel na kantoortijd zal helpen zonder hier- voor te worden betaald. Met nadruk waar- schuwt spr. hiertegen. Alleen wanneer de ambtenaren zich strikt aan hun diensttijd houden kan de directie worden gedwongen wijziging in den toestand te brengen. Vervolgens noemde de heer Roos de instel- ling van allerlei postagenten, z.g. om het publiek ter wille te zijn, verslechteringen, die met de controle die ze vereischen meer kosten dan wanneer men het werk door postambte- naren liet verrichten. Tenslotte laakte spr. ten sterkste de hou- ding van de P.T.T.-directie die ten koste van alles de winst van f 4.000.000 wil handhaven. Oak de Indie-vluchten kosten sehatten aan het bedrijf, f 1.000.000, iets wat de Posterijen zelf moeten weten, maar funest is het dat de ambtenaren hieraan moeten bijdragen. Met alle kracht zal onze Bond den strijd tegen deze wantoestanden blijven voeren, eindigde de heer Roos. In de avonduren heeft een stoet van ruim tweeduizend demonstranten een protestwan- deling gemaakt door Utrecht's straten. In- middels was een nieuwe vergadering in Tivoli belegd, waar telkens andere afdeelingen onder groot gejuich werden ontvangen. Met gejuich werd besloten een telegram van den volgenden inhoud aan den Minister van Waterstaat, den directeur-generaal der P.T.T. en de Tweede Kamer te zenden. ,,De demonstratie van ruim 2000 P.T.T.- ambtenaren uit alle deelen van het land onder leiding van den C.B.P.T.T. te Utrecht samengekomen, geeft uiting aan de groeien- de ontevredenheid onder het P.T.T.-personeel over de bezuinigingsplannen van de bedrijfs- leiding. De demonstranten doen een harts- tochtelijk beroep op de bedrijfsleiding, regee ring en volksvertegenwoordiging. Zij wijzen op de afbraak van den P.T.T.-dienst tot groot nadeel van het publiek met als gevolg nog meer werkloosheid. Het P.T.T.-personeel heeft reeds verschillende offers op het altaar der bezuiniging gebracht. De thans voorgenomen bezuinigings-maatregelen maken verschillen de groepen van uitvoerend personeel over- compleet. Het geheele personeel eischt het beperken van de werkloosheid door werktijd- verkorting en stelt op den voorgrond het recht op arbeid." GEEN POLITIEKE TOENADERING VAN NEDERLAND TOT EENIGEN VREEMDEN STAAT. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop had aan de Regeering vragen gesteld in verband met een door den minister van Buitenlandsche Zaken plaats gehad hebbend onderhoud met den Franschen minister Herriot en de door een Antwerpschen afgevaardigde in een dagblad gedane verklaringen omtrent de onderhande- lingen van Nederland te Parijs. Minister Beelaerts van Blokland heeft na- mens den voorzitter van den Raad van Minis ters medegedeeld, dat het juist is, dat hij te Geneve met verschillende buitenlandsche staatslieden zich onderhouden heeft en daar ook een gesprek gehad met den heer Herriot. De Regeering legt er opnieuw den nadruk op, dat zij wars is en blijft van politieke toenade- ring van Nederland tot eenigen anderen Staat of groep van Staten, den Volkenbond uitge- zonderd. De Regeering heeft kennis genomen van de verklaringen van het Belgische Kamerlid, den heer Joris, opgenomen in het ..Journal des Debats" van 13 Juni. De daarin weergegeven opvattingen en beschouwingen blijven voor rekening van dengene, die haar uitsprak. Over niet bestaande zaken kan de Regee ring geen mededeelingen doen. EEN TELEGRAM VAN 36.000 WOORDEN NAAR INDIe GESEIND. Dezer dagen is door den Rijkstelegraafdienst via Holland Radio, een heel boek naar Neder- landsch-Indie overgeseind. Van circa 6 uur des namiddags tot 8 uur 's morgens werd af- wisselend met twee tot vier zenders voor dit doel uitgezonden; toen waren de 36.000 woor- den in Indie. De apparatuur voor den radiotelegrafischen dienst beschikbaar, is thans dusdanig, dat vrijwel aan iederen bijzonderen verkeersom- vang het hoofd kan worden geboden, zonder dat de afwikkeling van het normale verkeer hiervan eenig nadeel ondervindt. PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Bij beschikking van den minister van Eco- nomische Zaken en Arbeid is ingesteld een commissie van advies inzake propaganda voor Nederlandsch fabrikaat en in deze commissie is benoemd tot voorzitter mr. M. P. L. Steen- berghe, voorzitter der Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging te Goirle; tot leden de hee ren F. L. van der Bom, voorzitter der ver- eeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland te Amsterdam; ir. J. van Dusseldorp, voorzitter der vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", Den Haag; H. P. Gelderman C.Mzn., algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers te Oldenzaal; J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, Den Haag; W. J. Gerritsz, secretaris der Rpkscommissie Werkverruiming te Am sterdam; mr. C. H. GuSpin, voorzitter der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, te Santpoort; F. V. Valstar, voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuin- bouwcommissie in Nederland, den Haag; tot lid en secretaris de heer H. F. R. Snoek, se cretaris der vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat", den Haag. ONTSLAG VAN ARBEIDSCONTRACTERS UIT 's RIJKS DIENST. Het Tweede Kamerlid mevr. Bakker-Nort had den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd een regeling te treffen, waardoor aan personen in dienst van het Rijk op burger- rechtelijke arbeidsovereenkomst voor zoover deze in dienst zijn getreden v66r 1 Sept. 1931 ook voor de dienstjaren aan genoemden datum voorafgaande, bij ontslag een geldelijke tege- moetkoming zal worden verleend. De minister heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Hij voegt er aan toe, dat met de Centrale Commissie voor georganiseerd over- leg besprekingen gaande zijn om, in verband met de buitengewone tijdsomstarsigheden, een bijzondere regeling van tijdelijken aard te treffen ten aanzien van op arbeidsover eenkomst werkzame personen, die kostwinner zijn en onvrijwillig moeten worden ontslagen. Naar den aanvankelijken opzet daarvan zal het aantal jaren van het dienstverband ook die vdor 1 September 1931 mede een element van de berekening van het bedrag der uitkeering vormen. BLIJF IN EIGEN LAND. Naar gemeld wordt, heeft het Episcopaat aan de geestelijken laten weten, dat dit jaar geen verlof zal worden gegeven voor buiten landsche vacantiereizen. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL- HOOVER. Blijkens een Reuter-telegram uit Washing ton heeft de Amerikaansche gezant te Den Haag aan zijn Regeering medegedeeld, dat de Nederlandsche Regeering met het ontwa- peningsvoorstel van president Hoover ac- coord gaat. Bij navraag omtrent de juiste strekking van dit telegram is ons gebleken, dat het be- richt niet slaat op een officieele mededeeling van de Nederlandsche Regeering, doch een- voudig weergeeft den indruk, welken de Amerikaansche gezant hier ter stede opdeed op het departement van Buitenlandsche Za ken, toen daar, met hem, o.a. het plan-Hoover werd besproken. (Red. H. Crt.) REVOLUTIE IN SIAM UITGEBROKEN. De Duitsche pilote Marga von Etzdorf heeft Vrijdag uit de hoofdstad van Siam, Bangkok, de ,,Vossische Zeitung" te Berlijn opgebeld en medegedeeld, dat in Siam een revolutie is uitgebroken. De koninklijke familie is ge- vangen genomen en wordt in het koninklijk paleis in gijzeling gehouden voor het geval, dat daden van geweld zullen worden gepleegd op de revolutionairen en hun leiders. Later zal de koninklijke familie aan boord van een oorlogsschip worden gebracht. In de straten van Bangkok juicht men den muitenden soldaten en matrozen toe. Overal zijn tanks en machinegeweren opgesteld. De leiding der revolutie berust blijkbaar bij de volkspartij, terwijl militairen en matrozen zich bij de beweging hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zrjn met alle leden der regeering gearresteerd, de opperbevelhebber van het leger is doodge- schoten, toen hij zich verzette. De revolutie kwam geheel onverwacht. Tot op het oogen blik dat deze mededeeling werd gedaan, was nog niet eens de naam van den leider der tn- surgenten bekend. Reuter seinde Zaterdagochtend uit Bang kok: De opstandige beweging in Siam heeft een absoluut militairistisch karakter. Men gelooft, dat de koning door de revo lutionairen gearresteerd is. Omtrent de oorzaken der revolutie kan ge meld worden, dat er reeds sedert maanden groote ontevredenheid in Siam heerscht, daar de economische crisis in het land sterk ge- voeld wordt. Het land lijdt door het misluk- ken van den rijst-oogst, de lage verkoops- prijzen van rubber, het terugloopen van den zliverkoers en vrij sterke verhooging van de belastingen. De regeering is volgens Reuter voomemens geweest een bedrag van 25 millioen tikals (ongeveer 25 millioen gulden) te bezuinigen, door een aantal beambten en officieren te ontslaan. Bovendien heeft de tusschen dicta torial gestrengheid en toegevendheid zwe- vende houding van den koning, hem veel sympathie doen verliezen en het goddelijk aureool van den beheerder weggenomen. Men heeft verder onregelmatigheden ont- dekt bij het gebruik van de staatsgelden. Uit Bangkok wordt bevestigd, dat de revo lutie in Siam heeft geleid tot de invoering van een constitutioneele monarchistische grondwet. Naar de koninklijke zomerresiden- tie Huahin is een oorlogsschip gezonden, om den acht en dertigjarigen koning Prajad hipok, die zich daar bevindt met de konin- gin, naar Bangkok terug te brengen. De opstandelingen hebben te Bangkok het paleis van justitie bezet en twee koninklijke prinsen en den hoofdcommissaris van politie te Bangkok, als gijzelaars gevangen ge nomen. De opstand is ontstaan bij de marine, met steun van een deel van het leger, die teza- men een nieuwe volkspartij hadden gevormd, welker thans bereikt doel was, den koning zijn absolute macht te ontnemen. De bewe ging heeft als achtergrond de ernstige eco nomische crisis, die het land op het oogen blik doormaakt. Teneinde de crisis te be- strijden werden eenige maanden geleden maatregelen genomen, die in de eerste plaats bestonden uit het verleenen van ontslag aan een groot aantal officieren en ambtenaren, teneinde op deze wijze te bezuinigen. Deze maatregelen wekten in militaire kringen groote ontevredenheid. De ontevredenheid greap pas onder de be- volking om zich heen, toen de belastingen aanzienlijk werden verhoogd. Niettemin waagde niemand openlijk spel ling te nemen tegen den koning, die in Siam wordt vereerd als een vertegenwoordiger van heiligen. De toestand werd tenslotte onhoudbaar, zoodat zelfs de financieele adviseur der regee- rig sir Edward Cook zich genoodzaakt had gezien zijn functie neer te leggen. De discussies te Lausanne loopen, schrijft de N. R. Crt., niet precies zooals MacDonald zich dat thuis had voorgesteld. Zijn denk- beeld was geweest dat voortdurend alien met alien zouden praten, en dat vanzelf de moei- lijkheid stuk voor stuk te voorschijn zouden komen en dan uit den weg konden worden geruimd in de volgorde waarin zij zich voor- deden. Dit kan men zich aan den haard makkelijk voorstellen, in de praktijk der conferentie loopt het altijd anders. De methode zou alleen uitvoerbaar zijn, als er tusschen alle betrok- kenen zooveel overeenstemming heerschte, dat een conferentie feitelijk overbodig was. In dit beloop had MacDonald zichzelf een rol toegedacht van welwillend, sereen pa triarch, die dit alles zou leiden. Ook dat bleek te Lausanne minder eenvoudig dan het in de stilte van het rustige en afgelegen Lossie mouth geleken had. In werkelijkheid is het tweede deel der conferentie, nadat in het eerste slechts de noodige aanraking tusschen de verschillende delegaties was tot stand ge bracht, voorbijgegaan met een hardnekkig tweegevecht, waarin MacDonald een heel andere rol vervulde dan die van sereen pa triarch. MacDonald verdedigde zijn coup d'eponge en streefde naar de schoone lei met groote en prijzenswaardige volharding tegen Herriot. Herriot daarentegen verdedigde niet minder hardnekkig in een worsteling voor zijn politieke leven zijn eischen van princi- pieele erkenning van het recht van Frankrijk op betaling. Beide strijders gaven geen kamp. MacDonald niet, omdat hij terecht overtuigd was dat men, als hij toegaf, na deze confe rentie nog geen stap verder zou zijn. Herriot niet, omdat de binnenlandsche politick in Frankrijk hem daartoe geen ruimte liet. Op die manier kwam de conferentie niet vooruit. Het was een homerisch tafereel: twee helden in een hardnekkig gevecht zonder vooruitzicht dat er een zou wijken, de ande ren eromheen geschaard in afwachting van den uitslag om dan zelf in het strijdperk te kunnen treden. De toeschouwers waren zelf echter verre van stil. Zij vormden een buitengewoon be- weeglijk publiek. De beide strijders moesten menigmaal zenuwachtig worden van hetgeen er achter hun rug gebeurde. Daar werd ge- kakeld, daar vloog men elkaar uit opwinding in de haren, daar wierp men vaak zelfs voor- werpen voor de voeten van de kampioenen. De omgeving leek menigmaal niet minder op een strijdperk dan de arena zelve. Donderdag heeft men daaraan een eind gemaakt. MacDonald en Herriot kwamen in arren moede overeen dat Herriot het nu eens met von Papen zou probeeren. Hij heeft deze afspraak bekrachtigd met een accoord waar- van de verschillende punten elkaar opheffen; zelfs al ware het niet zoo dan had het toch geen waarde. Het is alsof papa MacDonald den een aanzoek ondernemenden Herriot bij wijze van toestemming had gezegd: Vraag mijn dochter zelf, terwijl hij heel zeker wist dat die dochter neen zou zeggen. De verandering van tafreel te Lausanne brengt nieuwe spanning, want al zijn de Duitschers vastbesloten geen cent contant meer te beloven, zij hebben allerlei aanbiedin- gen die voor de Franschen niet zonder aan- trekkelijkheid zijn. Von Papen is geen stugge Bruning, hij Is van de leer ,,tout, mais pas ga", waarbij „c.a" contanten zijn, maar waar in ,,tout" heel wat aanlokkelijks geeft zooals militaire alliantie, politieke entente, vergaan- de economische samenwerking, en bij de ex- ploitatie van verre landen gunstige handels- overeenkomsten, credietregeling in den trant van die welke de Belgen hebben voorgesteld, enz. Von Papen is bereid tot dingen die voor Frankrijk het probleem van de ontwapening kunnen vergemakkelijken, en is schadeloos- stelling dan alleen als contante betaling denk- baar? De worsteling tusschen von Papen en Her riot belooft veel afwisselender te worden dan de stugge en eentonige strijd tusschen Her riot en MacDonald. Wat al interessante gre- pen kunnen daarbij in toepassing komen! Men mag ook eenige hoop omtrent den uitslag koesteren. NoOit is men zoo dicht bij een op- lossing geweest van het vraagstuk der scha- deloosstellingen als op het oogenblik. ZuHen de beide hoofdpartijen het aandurven de con ferentie bij zoo vele mogelijkheden van toe- nadering te laten mislukken ter wille van de binnenlandsche politiek POLITIERECfHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 24 Juni 1932. De volgende personen werden gedagvaard: S. H. v. R., oud 53 j., lanidbouwer te Koe- waoht, wegens beleediging van Camillas Jo seph van Puijvelde te Koewacht, op 3 Mei 1932. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. V., huisvr. Th. S., oud 36 j., zonder be roep te Koewacht, wegens beleediging van Anna Christina Grjsel te Koewacht op 3 Mes 1932. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. H., oud 35 j., huishoudster te Hoek, we gens beleediging van Tanneke Verkouteren te Hoek op 14 Mei 1932. Eisch: 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. B. M. D., huisvr. P. K., zonder beroep te Hulst, wegens beleediging van J. A. Stelle- naar te Hulst op 12 Mei 1932. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. d. W., oud 26 j., werkman Hulst, wegens mishandeling van Anna Savooij, door haar te slaan en bij de keel te grrjpen, te Hulst op 17 Mei 1932. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 15 boete of 10 dagen hech tenis en 7,50 schadevergoeding. L. C., oud 18 j., arbeider te Hontenisse, wegens mishandeling van P. F. Vermeire, door hem te stompen, te duwen, te schoppen en te slaan, te Hontenisse op 10 Januarf 1932. Eischf 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. L. d. D„ oud 38 j„ vlasser te Koewacht, wegens beschadiging van een schoorsteen- mantel, toebehoorende aan A. I. Poppe, te Koewacht op 11 Mei j.l. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 5 boete of 5 dagen hechtenis. I. J. de K., oud 23 j., visscher te Breskens, wegens verzet tegen de mareohauss£e Van den Heuvel en Joziasse te Breskens op 8 Mei j.l. toen deze hem in het belang van de veiligheid van den weg wilden verwrjderen. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. A. v. B., oud 24 j., werkman te CI Inge, wegens verzet tegen den Rijksveldwachter majoor Louwerse, toen deze op 20 Maart j.L te Sint-Jansteen zijn rijwiel, dat niet van een belastingplaatje was voorzien wilde inbeslag- nemen. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. J. P., oud 46 j., werkman te Biervliet, wegens diefstal van een paar bruine schoe- nen, toebehoorende aan Komelis de Bree, te Middelburg op 10 of 11 April 1932. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. B. D., oud 35 j., werkman te Sint Jansteen, wegens verduistering van een bedrag van f 29.25, toebehoorende aan P. M. v. d. Velde te Zaamslag, welke bedrag de opbrengst vormde van verkodhte telefoonpalen. Eischf 50 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. P. J. B., oud 28 j., bootman te Ter Neu- zen, wegens mishandeling van C. M. van Luik, door hem eenige klappen in het gezicht te geven, te Ter Neuzen op 28 Med 1932. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. v. d. W., oud 27 j., arbeider te Honte nisse, gedetineerd wegens randlooperij te Hulst in de maand Juni 1932. Eisch: 12 dagen hechtenis. Uitspraak idem. (Nadruk verboden.) 25) Vervolg.) HOOFDSTUK IX. De geheimzinnige Mr. Medway. ..Goedenavond, mr. Chatterton.' Wally keek op en zag den portier van Dorian tegen z'n pet tikken. Hij knikte en overwoog bij zich zelf of het de moeite waard was, n paar uurtjes op den dans- vloer van de club te gaan doorbrengen. Boven hem prijkte in veelkleurige let ters de naam van de club. De voorzaal zag er inderdaad behagelijk en aanlokke- lijk uit. Als er clubleden in- of uitgingen drong af en toe als een vlaag de muziek door de vleugeldeuren naar buiten. Hij aardzelde en... bezweek. Hij ontdeed zich van jas, hoed en das, en trad de danszaal binnen, waar hij plaats nam aan een tafeltje; dan enterde hij een heen en weer dribbelenden kellner en gelastte den bleekneuzipen bediende hem ,,dadelijk een Angostura" te brengen. De kellner, die behendig een botsing vermeed met een dansend paartje, ver- dween tusschen de tafeltjes, z'n schenk- blad omhoog en een wapperend servet over zijn arm. De clubleden van Dorian bewogen zich in groepjes angstvallig vermeed men zich afgezonderd te vertoonen en Wally moest zich een half uur lang met z'n eigen gezelschap vermaken, omdat er niemand van zijn eigen clubje verschenen was. Ginds aan het andere einde van de zaal troonde het orkest op een goudomlijste verhooging en spande al z n krachten in om de dansenden mee te sleepen met de passie van de muziek. Die tonen vonden ook weerklank bij Wally, die z'n wijnglas zenuwachtig heen en weer bewoog, wat niet bijdroeg tot de smetteloosheid van het tafelkleed. Het orkest had reeds lang het vorige nummer beeindigd en op dit oogenblik begeleidde het een weeklagende saxo- phoon, die de bekoorlijkheid van een zekere Dinah vertolkte, die haars gelijke niet had in den Carolina-Staat. In neerslachtige stemming zat Wally te rooken en hij luisterde intusschen met klaarblijkelijke verveling naar de heesche aankondiging van den pianist, dat hij: ,,wou hebben een Oceaan-schip, om te ijlen naar z'n Dinah." Het leven is gebaseerd op alledaagsch heden. Als de heer, die tegenover hem was gaan zitten, hem niet had toege' voegd: ,.dat meisje, dat daar juist binnen komt is 'n perzik", dan had Wally hoogst waarschijnlijk het binnentreden van Myra "VVace niet eens opgemerkt. Terwijl zijn blikken langzaam de dame zochten, voor wie zijn bewondering ge vraagd werd, zag en herkende hij haar. Hij stond op het punt op te staan en haar toe te wenken, toen een onverklaarbare drang zijn hand weerhield. Deze terug houdendheid was, alhoewel er geen reden voor bestond, van zeer verstandigen aard. Wally zag hoe zij de zaal doorging en hoe zij zich neerzette tegenover een heer, die aan een afzonderlijk tafeltje zat. Deze was gekleed in avondcostuum en zijn hart stokte toen zijn oog op dat on- berispelijk en schijnbaar onverschillig heerschap viel. Hij was volgens Wally's oordeel middelmatig groot en knap, en hij had krullend haar maar 't was vooral zijn gelaat, dat Wally's aandacht trok. Het geleek veel op dat van Leslie Wace en toch was Myra's gezel Leslie niet. Een paar rimpeltjes onder zijn oogen gaven hem een ouder aanzien, ook droeg hij zijn haar anders en waren zijn schouders breeder. Als een bliksemstraal school het door Wally's brein. Die man was Gerald Wace, Gerald Wace, de beruchte moordenaar. Na die ontdekking bleef Wally eenige oogenblik- ken roerloos, als in een droom zitten. Gerald Wat een ijzeren vent Gezocht te worden vanwege vijf moorden. er nog een in petto hebbende, en zich dan nog in 't publiek te durven vertoonen. Weliswaar was er niemand, die er posi- tief zeker van was sinds de laatste tien jaren Gerald Wace ontmoet te hebben, zelfs Myra of Leslie niet, die hem toch zouden moeten terugkennen. Myra en Leslie. Hier zat de moordenaar aan de- zelfde tafel als Myra. Zoo'n leugenach- tige tang Wally aarzelde. Hij behoefde niets anders te doen dan een politieagent te roe- pen, den moordenaar aan te wijzen en hem te laten arresteeren. Heel eenvoudig. Te eenvoudig. Juist die gemakkelijkheid deed hem aarzelen. t Was haast niet te gelooven, dat de moordenaar zich zoo maar aan herkenning zou blootstellen en dat gevaar bestond toch als hij in t open- baar met Myra ging dineeren zonder eerst zijn veiligheid te hebben verzekerd. En nu... Wally werd heen en weer ge- slingerd door tegenstrijdige gevoelens. *t Gedoe van den moordenaar was nage-hem noeg eene geniale zet. Hier in de club was hij heel veilig. Geen enkele van de ge- wone bezoekers kende hem, noch sloeg iemand acht op hem. De leden bleven altijd in groepjes bijeen, zoodat de moor denaar de club zonder vrees voor ont dekking kon bezoeken. De politie kwam er zelden, behalve als de eigenaar van de club de grenzen der geoorloofdheid over- schreed en die gelegenheden waren, sinds zijn veiligheid in gedrang kwam, zeer zeldzaam geworden. Neen, in 't algemeen, stond Gerald Wace tamelijk veilig dat wil zeggen en nu grijnsde Wally boosaardig hij had veilig gestaan Van waar hij zat kon hij zien hoe Myra een pleidooi scheen te houden voor haren gezel. Een- of tweemaal liet de moorde naar z'n oogen doelloos in de richting van Wally gaan en dan sloeg Wally onmid- dellijk z'n oogen neer en verborg zich achter een krant. Een herkenning door den moordenaar kon voor hem noodlottig zijn. Op de eerste plaats kon hij wel eens bang worden en ontsnappen en op de tweede plaats, en wat waarschijnlijker was, kon hij Wally wel eens met zijn met zijn aandacht vereeren, maar dan met een minder goede bedoeling. Dat moest tot iederen prijs vermeden worden. Wally huiverde bij de gedachte aan den plotselingen dood van Venning. Op dat oogenblik kreeg hij den dikken en vroolijken Jacques Dorian in 't oog. De eigenaar van de club drentelde zoo'n beetje rond in de nabijheid van Wally, als wenschte hij te weten of hij hem met een praatje kon dienen. Dat was niets ongewoons, want behoorde Wally niet tot de trouwste clubleden en. wat meer beteekende, tot z n beste klan- ten Vandaar die afwachtende houding. Wally maakte hieraan een einde door een stilleh Vertk te geven. De dikke Franschman, die juist deed alsof hij Wally nu eerst opmerkte, kwam met een stralend gezicht naar hem toe- Hij schudde hem hartelijk de hand. ,,Goeden avond, mijnheer Chatterton," zei Jacques met Fransch accent, ,,ik meen, dat men U zoekt." Dat was ook zoo, maar Wally had ernstiger zaken te bespreken. ,,Die vent daar aan dat tafeltje in den hoek kijk niet zoo plotseling om, dik- kop langs den muur rechts, die met dat meisje met dat helgele japonnetje zit te spreken. gezien Wie is dat Jacques keerde zich op z'n dooie ge- mak om, en motiveerde die beweging met een wenk aan het orkest om de ooren van. de gasten met meer muziek te streelen en keek onderwijl naar Myra's tafelgenoot. ,,Ha, ik weet 't al. Dat fs," en zijn stem slonk tot een vertrouwelijk gefluis- ter, .mijnheer Medway. Hij komt nog niet lang naar de club, is 't wel Ik heb waarachtig nog heelemaal vergeten hem aan te bevelen, maar hij heeft heel goede relaties, begrijpt U. Tot uw dienst. Ze zeggen, dat hij een lid is van t Hooger- huis. Maar ik weet niet of 't waar is." „H'm," bromde Wally. ,,Schitterend. Wat is 't voor iemand ,,Hij is juist als zoovele anderen van die dolle ik wil zeggen van die Engel- schen. Altijd den grooten mijnheer uit- hangen met heel veel hoe noemt II dat allures niet Wally knikte. „Dank je, Jacques," zei hij, ,,ken je die dame ook ,,'t Spijt me," zuchtte Jacques, „ik ken zijn vriendinnetje niet. Is mijnheer Med way misschien een vriend van U ,,Vriend Ja eh we hebben samen nog met modderkluiten gespeeld. ,,Haknikte Jacques begrijpend, ,,die Engelschen hebben leuke spelletjes, niet?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5