Bij Pijnen 4" GEMENGDE BERICHTEN VandenHaagendeHagenaars Mijnhardt's Poeders stee,Rpartij op wittenburg te BELASTING BETALEN MET WIJN. TURF IN PLAATS VAN STEENKOOL. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPV AARTBEWEGING. en vele ongesteldheden, zullen U de liter genoemde genezende en pijnstillende spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpjjmpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillen.de poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnbardt. Let bij bet koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) „En gij," lachte-n-ik: „gij zij-d-'n rooske, da wel d'r blommekes verliest, maar nie d'r doomtjes!" Toen was 't effe ddn-edn! Waant plotse- ling stopte ze, kneep d'r oogen 'n bietje dicbt en keek me ingehouwen aan. D'ren mond lacbte stiekum, toen stak ze d'r tong uit en ging naar 't achterhuis. En jawel, borre: toen 'k op d'n erft de locbt In oogenscbouw gong nemen... Trui d'r bekstroog had weer netjes z'n plicht gedaan. Z'n weerberichtje klopte! In't westen krooien stapels van wolkenklodders over mekaar. Hooger en booger, in log beweeg, tot boven d'n erft, dreven de wolkgevaarten dusterder en dusterder tegen d'n avond bemel. De maan aan d'n oostkant was onzicbtbaar. Alleen 'n zwak sliertig lichtplekske wees de plak aan waar ze achter wolkenflarren dreef. Zwarter wier de locht, de wind liep veur 't eerst na weken deur 't westen en d'n avond huiverde koel op de schepping mee ruischend lawijt in 't buigend geboomte. Tintelend prikte rengelpoeier al in m'n ge- zicbt. M'n vel wier strak en bard van de kouw. Blek schoof wa dieper in z'n honde- kot en ik zette de blinden veur de ramen. D'n dag was snel vergaan. Laankzaam be- gon d'n erft zwart te glaanzen. Kwam as uit de wjje verte zoow zocbtjes 't geruiscb aan- roffelen van 't rengelgetik op d'n notenlbbr. Schoof de wind deur d'n wingerd as 'nen die- pen zucht. De natuur hijgde naar d'n dronk. En 'k ben in kouw en rengelval bl'ijiven zien naar deuzen eersten rengel in maanden. Gaan staan scbuilen onder d'n kollesalen kruin van m'nen notenlbbr, waar 't water op tikte as op 'n p£repluuj. Ginnen drup kwam er deur. Man, da was zo'n lekker, werra gevoel! Onder dieen rauschenden reuzenkruin, die alle wind opving in z'n geweldige vlerken, die alle rengel opslurpte in z'n duzenden droge steel- blaren en waar 'k m'n eigen onder voelde as 'n kieken onder de kloek. Ineens vie! er 'n gulp van Ucht uit 't vier- kaante deurgat, as 'n aureool om m'n Trui. Ik dee 'n paar stapkes, biew onwillekeurig m'nen asem in en school weg achter d'n knoestigen boompiel££r. Feller zag ik nouw d'n erft leggen glaan zen in 't blinkend-zwarte rengelnat. 't Licbt zeefde zoch vloeiend deur 't dicbte network van de bui naar buiten en ge zouw gezeed bebben dat aaa:, in dieen kegel van licbt't goud veur't sol.eppen viel, z66 waasde daar 't licbt deur de druppen. Mee 'nen uitgerekten nek tuurde Trui, knippend mee d'r oogen, in 't groote zwarte gat van d'n donkeren erft, zoekende naar d'ren „kalen vos". Maar 't „beest" hiew z'n eigen lcoest en kwispelde van stiekum p.'azier. „Pssst!" de ze mee d'r tong. Gin antwoord, da begrepte. Toei: „psschte" ze wa langer en scberper, of 'r 'nen fietsband leeg i'ep. Gin asem. Olleen cnnevrbaar en onzicbt baar „gekwispel" van mijner kant. loen bromde ze: „waar zit nouw zo nen pi( jas" en toen, nouw, ik kan oew zeggen, am/co, da'k veul moeite bad om nie luidruch- tig te gaan kwispe'en. Etnaelijk dee ze fienen srap naar buiten, net as ens kat altijd doet as ze deur 'n plaske mot, zoow veurzichtig-wantrouwend, maar ze bedocht d'r eigen gaauw en „psschte" nog maar 's; boven 't windgeruiscb uit. Ik genoot! I an Trui, van 't rengelgeplas, van m'nen notenl66r, van de blinkende klinkers veur de deur, van 't druppende rleten dak, afijn van heel 't stilleven waar 'k middenin sting. En toenTrui gooide de deur dicht, zee lets da gij toch nie afdrukt, en 't was effe of ik verdrinken zouw in de stikdonkerte, in 't roetzwarte niks! Maar 'k vuulde ineens d'n zwaren, vasten boom teugen m'nen schouwer, m'n oogen Wendden weer aan al da dikke zwart en sjuust began 'k 't weer aardg te vinden, toen de deur weer openging en Trui kordaat naar buiten staapte onder 'n groote pferepluuj. Jonk, wa kan 'nen mensch soms veul plazier beleven om niks. Zochtjes draaide-n-ik om d'n stam van d'n boom, uit't gezicbt van „Psscht" en 'k kreeg 't w6rm van ingehouwen lachen. „Waar zit nouw toch zo'nen kearel?" bromde Trui veur d'r eigen en parmaantig hekserseerde ze mee d'r spuit over d'n erft. ,,Snapt daar nouw 's iets van". Toen weer: ,,waar baangt da merakel nouw tocb uit is da-d-'n weer? Om 'n ziekte op oew lijf te halenpsscht!" En dapper, as 'n zeil- schiip, stevende ze mee d'r opgestoken spuit van d'n notehl£5r naar 't stall eke; van 't stal- leke naar de schuur, van de schuur naar d'n grooten stal, van d'n grooten stal naar 't naar 't huiske, waar ze op de deur klopte. „Zitte soms bier, flaauwen Diederik?" 'riep ze, maar daar gaven ze evenmin asem, da snapte. Ondertusscben goot 't. Dubbelddn ons poes, kwam op d"n durpel in 't lichte deurgat zit- ten. Die bad me daljjk in de gaten. Ze keek me recht in m'n gezicbt, zette toen 'nen poot buiten, maar gelukkig, ze waagde d'r witte petoke nie. Waant hoe ok, maar 'k moest nouw mee'n smoesje van da lolletje af zien te komen. Eindelijk had 'k de kans. „Nouw mag ik 'nen aap krijgen as ie nie in „de Gouwe" zit", foeterde ze en mee zeilde ae d'n erft af. Floep, schoot ik naar binnen, brak bekaanst de beenen over Dubbelddn, gooide m'n klom- pen uit, m'nen kiel en broek, m'n sokken en In aanderhaalve menuut lag ik achter de bedsteegordjjnen. ,,Nouw begrijp ik er gin sallema..." zoow kwam ze binnen, maar mee zweeg ze, waant ee zag naturlijk m'n uitrusting op de stoelen leggen. Achter mekaar smeet ze de deur dicbt, schoof er de grendels op, zette de druppende pfsrepluuj in 't achterhuis en trok de bedstee gordjjnen open. Maar da trof ze nie, 'k Lag onder de dekens, da snapte, mee m'nen rug naar d'r toe en toen ze vjjf keer ,,zbg" had geroepen, hoe langer hoe haarder, toen wier Ik verschrikt „wakker", overtuigd in m'n oogen wrijrvend. ,,D'rult, druit, druitzekkoew; veur 't reuze- noike!" en meteen gooide ze de dekens open naar 't voetenend. Afijn, de bui is weer over D'n akker is er w61 bij gevaren. Ik schei er af. Veul groeten van „Psscht" en as altij, gin horke minder van oewen toet h voe DRA WAARSCHUWING. De burgemeester van Meppel maakt be- kend, dat een persoon, zich noemende Van der Vorst, agent van een incassobank, voor innen van z.g.n kwade posten, op een adver- tentie kamers heeft gehuurd te Meppel, al- waar hij een nacht heeft vertoefd en daama spoorloos is verdwenen zonder te betalen. Zeer waarschijnlijk heeft bedoelde persoon een vulpen uit dat kosthuis medegenomen, benevens een Sleeswijkatlas van Drente. Bij een rijwielhandelaar te Meppel heeft hij een rijwiel gehuurd, welk rijwiel bij eveneens heeft medegenomen. Signalement van den persoon: Lang ong. 1.78 k 1,75 M., rood gezicht, teruggetrokken kin, hoog vcorhoofd, waarin een diepe groef, tan'den in de bovenkaak staan iets naar voren, glad achterovergekamd donkerblond haar, 'iets kaal aan de zijden; gekleed met gestreept colbertcostuum, donkergrijzen deuk- hoed, waarin staat vermeld: Boerma, Nieuwe Binn'enweg Rotterdam (vermoedelijk staat in den hoed nummer 6), peau de su&de hand- schoenen, zwarte schoenen. Hij riekt sterk naar seringenodeur. Signalement vulpen: merk Parker, de dop is aan de bovenzijde iets ruw (geschroefd), bovenste draad van de schroef kapot. Signalement rijwiel: zwart gelakt, oud model heerenrijwiel, merk Burgers E.N.R., voorzien van kettingkast, vemikkeld stuur, zadelmerk Burgers E.N.R., voorbandrem, bagagedrager boven bet achterwiel, belas- tingmerk, voorband merk Union, achterband merk Reform. DORPSBRANDWEER WAAKAAN MEN NIET VEEL HEEFT. Door onbekende oorzaak is, volgens het Handelsblad, brand ontstaan in de hofstede van den landbouwer Robin te Heyen (L. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat spoedig huis en schuur in lichte laaie ston- den. De dorpsbrandweer trachtte met een hand- brandspuit het vuur te bestrijden, doch de slangen bleken in zoo slecbten staat te ver- keeren, dat deze poging totaal mislukte. Het: gevolg was dan ook, dat de boerderiji tot den grond toe afbrandde. Het vee werd bijtijds gered. De inboede! ging grootendeels verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. AMSTERDAM. In een perceel aan de tweede Wittenburger- dwarsstraat te Amsterdam heeft zich Zondag- morgen tusschen 10 uur en half 11 een hevige sc&ne afgespeeld. De derde Ctage van dit perceel wordt bewoond door een moeder met twee zoons. De oudste, 24 jaar, reeds gerui- men tijd werkloos, is in -terband hiermede voortdurend min of meer prikkelbaar ge- stemd. Ook Zondagmorgen kreeg hij weer een driftbui, waarbij hij in het wilde weg om zich heen sloeg. In haar angst riep zijn moeder luidkeels om hulp, met het gevolg, dat twee buren kwamen toegeloopen. De werklooze, die zeer overstuur was, greep daarop een broodmes en keerde zich tegen de twee mannen, van wie er een door een steek in den hals, terwijl de ander door den woesteling aan den rug werd verwond. Eerstgenoemde was zoo leelijk geraakt, dat hij per auto naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd; de tweede man kon, na te zijn verbonden, zich naar huis begeven. De aanvaller, die blijkbaar niet meer wist wat hij deed, liep na de steekpartij naar een raam aan de achterzijde en sprong van drie hoog naar beneden, waar hij terecht kwam op een binnenplaats, waarvan de vloer uit cement bestaat. Zeer zwaar gewond is hij in zorgelijken toestand eveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. Het gebeurde verwekte in de volkrijke buurt een geweldige opschudding. SLUIPMOORD IN ESSEN. Op den Frohnhausser Markt- in Essen West is 'n 19jarigen communist. Heinr. Mar tens genaamd, door onbekende daders door verscheidene messteken zoo zwaar gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis stierf. Op den doode werd een lidmaatsehapsboekje van den strjjdbond tegen het fascisme ge- vonden. HET GOUD UIT DE EGYPT. Omtrent het lichten van het goud uit het wrak van het stoomschip Egypt meldt V. D. nog uit Brest. De duikers slpagden erin met behulp van een speclaal hiervoor gebouwde kraan 26 baren goud ter waarde van 20 millioen frank (de geheele goudvoorraad zou 120 millioen waard zijn) aan de oppervlakte te brengen. De baren waren door een dikke laag grijs slib en ziewier bedekt, maar het was voldoende deze sliblaag slechts even van de baren te wrjjven, dadelijk glanade het goud er door- he en. Van de opbrengst van het bergingswerk krijgt de Italiaansche bergingsmaatschappt) 52 y2 pet., de Fransche regeering een bepaald bedrag aan rechten, terwijl de rest in handen komt van de Engelsche verzekeringsmaat- sohapptj, die in 1921 de verzekeringspremie voor de Egypt uitbetaalde. DE OUD-MINISTER-WERKMAN. De Canadeesche oud-minister van arbeid, Peter Keeman, lid van den Priivy Council, heeft Woensdag aangekondigd dat hij per 8 Jul! a.s. zijn oude functie, die hij bekleedde alvorens hij door poiitieke werkzaamheden zijn gewoon werk moest neerleggen, weer zal hervatten en dat hij als machinist op de locomotief zal terugkeeren. Het zal 8 Juli a.s. dertig jaar geleden zijn dat hij te Kenora zijn werkzaamheden als machinist begon. Keeman verklaarde: „Het is mijn vak en het is een mooi beroep. Ik kwam uit het werk- pak en ik heb altijd in mijn gedachten gehou- den dat er een dag zou komen, dat ik er weer in zou moeten kruipen. Het feit dat iemand minister is geweest is geen reden om hem zijn heele verdere leven te verwennen. Bovendien heb ik een gezin waar ik voor zor- gen moet." EEN KAST VOL BESCHIMMELD BANKPAPIER. Kort geleden overleed te Soerabaja een Chineesch ingezetene, waarvan het bekend was, dat hij zeer rijk was. Toch was de Chi nees uiterst zuinig. Wel was 't zijn familie- leden bekend, dat hij in een safe, in zijn kamer staande, een hoeveelheid bankpapier bewaarde, ook dat hij van tijd tot tijd in 'n bepaalde door muren omringde ruimte, dat papierengeld droogde, wanneer de schimmel zich daarvan dreigde meester te maken. Kort geleden overleed de man en zijn brandkast werd geopend. Stapels oude en op het oog waardelooze papieren deden zich aan hun oog voorbij trekken, die bij nader onderzoek bankbiljetten bleken te zijn. Bij natelling bleek de geheele „hoop" een ver- mogen te vertegenwoordigen van ruim 6.000.000. Aan depositle had hij bij een der Soera- baajsche bankinstellingen „slechts" 'n bedrag van 720.000... Aan baar geld werd bij zijn overlijden in zijn portemonnaie slechts de kapitale som van 3.72 gevonden. OVERVAL MET ROOF. Men meldt uit Oss: Maandagnacht is te Oss een brutale over- val met roof gepleegd. Toen de 58-jarige landbouwer J. Kuster, die in den loop van den avond verscheidene cafe s bezocht had en in eenigszins beschonken toestand ver- keerde, zich om 12 uur naar zijn woning be- gaf werd hij in de Kromstraat nabij. de R. K. kerk aangevallen door drie onbekend gebleven personen. De aanvallers brachten hem met den steel van een schop eenige slagen toe, waama zij hem zijn portefeullle met ongeveer /900 aan klein bankpapier hebben ontrukt. De man nen namen daama de vlucht en verdwenen in de duistemis. K. had verwondingen in nek en aangezicht opgeloopen. Hij trachtte nog zijn aanvallers te achterhalen, doch zonder resultaat, Het hem ontvreemde geld was hem eenige dagen tevoren door een brandverzekeringsmaat- schappij uitbetaald. Uit angst voor diefstal droeg hij het geld bij zich. De daders waren daarvan waarschijnlijk op de hoogte. BRAND TE CULEMBORG. In den nacht van Zaterdag op Zondag om- streeks half een ontstond door onbekende oorzaak brand in een achter net cafe van den heer K. Eegdeman, hoek Zandstraat en Zui- derwal, te Culemborg, gelegen schuur, waar van het benedengedeelte dienst doet als be- waarplaats van brandstoffen en in het boven- gedeelte een borstelfabriek was gevestigd van den heer A. Coenmans. Op het alarm van brand rukte de gemeente-motorspuit mt en wist het vuur in circa twee uur te blus- schen. Ook de babyspuit van de firma Gebr. Kronenburg was op het terrein van den brand aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. Een paar huisjes kregen aan den achter- kant eenige brand- en waterschade. Verze kering dekt de schade. 800 VALSCHE BANKBILJETTEN. Omtrent de arrestatie van de drie valsche munters die door de politie van het bureau Overtoom te Amsterdam zijn „geknipt", ver- neemt de Maasbode nog nader, dat toen de politie den inval deed, de bewoners nog slie- pen. Een der gearresteerden is vroeger drukker geweest. De twee anderen zijin een 28-jarige, gewezen cafd-houder en diens 24-jarige broer. In totaal heeft de politie 800 valsche bank biljetten van 10 gulden in beslag genomen. Blijkbaar waren de valsche munters van plan om voor zij de biljetten gingen uitgeven, de sporen van de vervaardiging te doen verdwij- nen. De clichC's waarmede de bankbiljetten zijn gedrukt, waren althans reeds verdwenen. Deze olichd's zijn gemaakt door een goed bekendstaande cliche-fabriek. Deze had de opdracbt om deze clichd's te maken aanvaard, omdat zij zouden dienen voor een reclame- object. ONGELUK. MET EliECTRISCHEN STROOM. Op het terrein van het G. E. B. aan het Constant Rebequeplein te 's-Gravenhage is Dinsdagmorgen de 34-jarige technische amb- tenaar J. G., wonende in de Begoniastraat, vermoedelijk met een contact in aanraking gekomen. Door de vlam, die tengevolge hier- van ontstond, kreeg h(j brandwonden aan beide handen en het gelaat. G. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In verband met bovengenoemd ongeval moest de stroom ongeveer 10 mdnuten worden uitgeschakeld, hetgeen een vertraging op de tramlijnen tengevolge had. Naar de Magyar Kozgazdasag vemeemt, is onder de Hongaarsche wijnproducenten, wier belastingachterstand in den laatsten tijd sterk is aangegroeid, een beweging gaande om van de regeering gedaan te krijgen, him te veroor- looven hunne belastingen met wijn van meer dan 10 pet. te betalen. BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Te New-York heeft het hoofd van de politie aldaar, Jhon Sullivan, in een als hoofdkwar- tier van helpers van Al Capone bekend staand hotel, den jongeren broer van Al Capone en elf andere bandieten gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd uit een auto eenige bom- men te hebben geworpen naar het woonhuis van den burgemeester van Chicago. De bom- men richtten weinig schade aan. JEUGD1GE BRANDSTICHTER. Na 'n langdurig onderzoek is men tot de verrassende conclusie gekomen, dat een ge heele reeks raadselachtige branden in het plaatsje Hackenow door een 9-jarigen jongen is aangestoken. In het voorjaar had men den jongen met nog een aantal andere kinderen toegestaan, eenige weiden af te branden om den grond vruchtbaarder te maken. Dit was hen blijk baar zoo goed bevallen, dat hij later op eigen initiatief aan 't brandstichten sloeg. In totaal heeft hij reeds zes groote branden gesticht. De nieuwe gondel is om den invloed van de zonnestralen af te weren, wit gelakt. Aan den buitenkant zijn geen instrumenten aange- bracht en zelfs het ventilkord wordt bediend door een vemuftige kwikzilver-sluiting aan den binnenkant van de gondel. In de gondel zijn acht kleine vensters aangebracht, waar- door men vrij kan uitkijken ter zijlde, naar boven en naar beneden. In de gondel is, als bekend, een kortegolf-zender aangebracht, waardoor het contact met de buiteniwereld onderhouden kan worden. Alle industrieen over de geheele wereld trachten het steenkoolverbruik zooveel moge- lijk te beperken en andere stoffen te gebrui- ken als brandstof. In Rusland is men er om die reden toe overgegaan meer turf te gebrui- ken. Zoo moet de electrische krachtcentrale te Schatura, bij Moskou, reeds geheel met turf werken. Dit kan gemakkelijk, omdat daar in de buurt uitgestrekte veengebieden liggen. Een ton turf, in de lucht gedroogd, moet voldoende zijn, om 23 kilowat-uur te leveren. ZELFMOORD IN EEN VAT BIER. Een bierbrouwer te Pilsen, wiens bierpro- ductie in de afgeloopen maand met vijfhon- derd liter was gedaald, heeft waarschijnlijk doordat hij geestelijlk in de war was geraakt, op ongewone wijze zelfmoord gepleegd. Hij verdronk zich namelijk in een vat bier, waarin een hectoliter bier opgeslagen kan worden. In een brief dien hij achterliet schreef hij, dat hij de schande, dat zijn maandproductie met 500 liter was gedaald, niet kon over- leven, doch dat zijn geest 's nachts in alle herbergen als spook zou ronddwalen. EEN KASSIER, DIE ZICH DOOD HIELD. Een kassier van een fabriek nabij Grenoble keerde dezer dagen van de bank te Grenoble terug naar zijn fabriek met een groot bedrag aan loongelden bij zich. Onderweg werd hij aangevallen door twee gemaskerde bandieten, die hem met een steen tegen den grond sloe- gen en vervolgens zijn geld stalen. In de hoop, dat men hem verdere gewelddaden zou besparen hield de man zich dood, edoch deze speculatie kwam falikant uit, want de bandie ten wilden de sporen van den ,,moord" doen verdwijnen en kwamen daarop overeen, hem in een ravijn te werpen. Zij grepen hem bij hoofd en beenen en wierpen hem naar be neden. Gelukkig voor den kassier werd de val gebroken door een paar struiken, zoodat hij er met nog een kwetsuur, behalve de reeds opgeloopene afkwam, en nog in staat was naar een huis te strompelen. ONGELUK MET EEN GROOT VLIEGTUIG. Het groote vlieigtuig Heracles, dat in ge- bruik is bjj den Britschen Rijksvliegdienst is bjji een avondvlucht zeer zwaar beschadigd. Het vliegtuig had een groep plezierreizigers aan boord toen het poogde op te stjjgen van het vliegveld te Hamworth. Het groote ge- wicht van het vliegtuig maakte dat de over- kluizing van een klein riviertje dat onder het vliegveld stroomt bezweek. Het onderstel zakte ongeveer een meter weg en werd ge- kraakt. Voorts verloor het vliegtuig den linkervleugel en de schroef knapte af. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. DE TWEEDE OPSTIJGING VAN PROF. PICCARD. De tweede opstijging van prof. Piccard naar de hoogere luchtlagen is uitgesteld tot het begin van Juli. Eenige instrumenten konden niet op tijd gereed zijn, zoodat de gondel niet voor het einde der maand in Zurich kan zijn. Een maatregel met een deftige omschrjjving.De annexatie aanstaande. Er komt een Zeiss-planetariumMeer licht. Onze Gemeentelijke Overheid beraamt nu een plannetje, dat omschreven wordt door de komiek-gewichtige aanduidingnormalisatie vuilnisemmers. Normalisatie wat!?" zul len waarschijnlijk velen geneig:d zijn uit te roepen, die van de omschrijving kennis nemen. Toch staat 't er immers duidelijk... Onze vuilnisemmers" zullen worden ,,genormali- seerd". De gedachte, die eraan ten grondslag ligt is heusch nog zoo „mal" niet! Zeker in een groote gemeente als 's-Gra venhage vormt de gemeentelijke Reinigings- dienst een der allervoomaamste overheids- bedrijven. Driemaal per week verschijnen de reus- achtige vullnis-auto's in de straten, omstuwd door een legertje pootige kerels, die huis aan huis de emmers, de bakken, de kisten komen ophalen om ze te ledigen in het snorrende monster met de vele klepdeksels, dat onver- zadiglijk lijkt in het opslokken van bergen vuil. Nu moet ge de beambten eens een poosje gadeslaan als zij bezig zijn een straat af te werken. De meest ongesohikte voorwerpen worden gebruikt om te dienen als vuilnisbak. Hier ziet ge een lange kist met overal ge- vaarlijk-piekende, kromgeslagen spijkers, daar een groote, blikken bus met verraderljjk- scherpe randen aan den bovenkant en weer een eind verder heeft men een oud half-ver- gaan vat buiten de deur gezet, dat bij het aangrijpen bedenkelijk beglnt te kraken en waarvan de bodem even later kletterend op de keien valt, met als onmiddellijk gevolg 'n massa afval over de publieke straat. Het gemeente-bestuur wil nu komen tot een uniform-model vuilnis-emmer. Dat zij aan het bereiken daarvan groote waarde hecht, mag wel blijken uit het feit, dat bijna een halve ton gouds beschikbaar wordt ge- steld om een... proef te nemen in een wijk van de stad. Het geld zal voomamelijk be- steed moeten worden voor het aanschaffen van de nieuw-model emmers, die gratis in bruikleen worden afgestaan. Slaagt de proef, dan zal het heele plan worden doorgezet en de gansche Haagsche bevolking zal worden verblijd met een nieuw emmertje! Daarmee is wel haast een half millioen gulden gemoeid... Er gaan natuurlijk tal van stemmen op die in dit nieuwitje een schandelijke verkwis- ting meenen te moeten zien, een dure methode om het den heeren beambten wat gemak- kelijker te maken. Toch moet men hier „verder" weten te zien. Als de dienst er vlotter door werkt, zal daardoor in de toekomst veel geld aan ar- beidsloon bespaard kunnen worden, zonder dat daarom dadelijk aan ontslag van perso- neel behoeft te worden gedacht. Want: het Haagje breidt zich immers steeds uit! Dezer dagen is juist het bericht afgeko- men, dat Ged. Staten het plan tot annexa tie van Rijswijk, Voorburg en een klein ge- deelte van Wassenaar gereed heeft liggen om aan de Regeering te worden doorgezonden. Vooral in Rijswijk en Voorburg heeft die tijding verslagenheid gewekt. Nog steeds leefde men daar in de flauwe hoop, dat men ten slotte nog wel medeljjden zou hebben met de lieden, die zoo gaame een „eigen huishou- dentje" wilden onderhouden. 't Heeft niet zoo mogen zijn! En zooals dat in de meeste gevallen is gegaan: als de annexatie er een- maal door is, en de nieuwe toestand eenigen tqd ingetreden, dan hoort men verder niets meer van de groote bezwaren, die aan de samenvoeging verbonden heetten te zijn. Na een korte periode van aanpassing weet men al niet beter of 't is altjjd zoo geweest. Een ander geval is het wel geweest met de annexatie indertijd van Loosduinen, Nog steeds zijn er velen, die dat „kwalijk" betreuren. Loosduinen is een echt-Westlandsch dorp met een uitgesproken landelijk karakter. De meeste bewoners zijn tuinders. Er is hier dan ook hoegenaamd niets ,,Haagsch" te bemer- ken, de bevolking is natuurlijk van een heel ander „slag" dan de bewoners der grootstad. Die tegenstelling treedt nogal vaak aan den dag. Er wordt nogal eens op die „keien- trekkers" van Hagenaars afgegeven en niet zoo heel zelden verkeert men in de veron- derstelling, dat het Residentiale Gemeente- bestuur de Loosduiners stiefmoederlijk be- deelt. Het is dus duidelijk dat voorloopig van een volkomen „samensmelting" geen sprake zal kunnen zijn. 't Lijkt mij zelfs niet totaliter uitgesloten, dat in de toekomst een belangrijk gedeelte van Loosduinen van Den Haag zal worden losgemaakt, om te worden gevoegd bij een of meerdere Westlandsche gemeenten. Want een groote groep der tuinders voelt zich niet „lekker" onder de vleugelep van de naar de wereldstad strevende Residentie. Maar Rijswijk en Voorburg bezitten reeds een zeker Haagsch cachet. Er wonen mee- rendeels Hagenaars, die een beetje aan den buitenkant willen zitten. Onze Reinigingsdienst zal dus in de reeds nabije toekomst heel wat meer werk aan den winkel vinden en daarom is hij nu doende om middelen ter „rationalisatie" te doen uit- voeren. De Gemeenteraad moet er nog haar oor- deel over uitspreken. Het kosten-bezwaar zal in dezen tjjd wel zeer breedvoerig worden ge- wogen. Als de betreffende wethouder aan- nemelijk weet te maken, dat ten slotte een beduidende besparing wordt verkregen, dan is er m.i. alles vddr. Reeds zoovele jaren dook hier telkens het bericht op, dat in de Hofstad een echt en heuschelijk Zeiss-plantarium zou worden in- gericht. Telkens bleek het gerucht op geen waarheid te berusten. Maar nu eindelpk zal het er nu dan toch van komen. Nederland bezit reeds zoo'n wondermecha- niek in Franeker. Maar een echt Zeisspatent als Mi in ch en en Dusseldorf er een hebben, be zitten wij in ons landje toch nog niet. De directie van de „Haagsche Courant", het volksblad voor den Haag, heeft besloten om in verband met het gouden bestaansfeest van dit dagblad, dat 't volgend jaar zal wor den gevierd, op een nieuw te bouwen vleugel aan het gebouw aan de Wagenstraat, een Zeiss-planetarium te doen bouwen. In April van 't vogend jaar hoopt men dan de nieuwe groote attractie voor onze stad gereed te hebben. Ieder zal deze plannen met sterke ingeno- menheid hebben begroet. In de groote volks- massa leeft nog een veel te gering besef van de wonderbaarljjke constructie van ons zonne- stelsel. Een aanschouwelijke voorstelling als door de firma Zeiss is opgebouwd, kan een massa bijdragen tot het bijbrengen vanbetere begrippen omtrent ons zonnestelsel. Ten slotte wil ik nog even melding maken van het feit, dat de Hagenaars spoedig op „meer licht" zullen worden getracteerd. Ons Gemeentelijk Electr. Bedrijf schflnt van de verondersteUing te zijn uitgegaan, dat in deze sombere tijden op alle mogelijke manieren moet worden getracht, er den moed in te houden. Dat kan overwoog hij stellig niet gebeuren als de menschen bij een som ber „pitje" zitten te kniesooren. Welnu: wat was eenvoudiger dan er „een schepje op te gooien", de stroomsterkte op te voeren, zoo dat ook in de nederigste woningen een feestelijk Ucht gaat stralen?! De bladen meldden dan ook, dat men zich er op diende voor te bereiden, dat binnen- kort het voltaUige van 120 tot bijna 130 zal worden opgevoerd. De oude lampen zullen daardoor meer Ucht geven, werd er bij vermeld, terwijl de brand- duur van deze lampen iets vermindert. Aldus school er een klein addertje onder het grasDe menschen krijgen spoediger onkosten! Ook deze maatregel zal wel voldoende ver- dedigbaar zijn, maareveneens met het oog op het half mUlioen, dat men aan de „normalisatie" der vuilnisemmers wil gaan uitgeven, eenige voorzichtigheid lijkt mij, ter wille van den belastingbetaler, onze gemeeii- telijke bestierders toch wel aanbevolen! EIBER. AXEL. De uitslag van de aanbesteding van het vervoer van 8300 trottolrtegels van Axelsche Sassing naar verschiUende plaatsen in de kom is als volgt: K. de Kraker 36; C. HameUnk 34,50; A. Dieleman 32,90; P. de Regt 31,12%; R. J- van Drongelen f 39; M. Dieleman Faas 29,75; M. Oppeneer 20,25 (gegund). Alle inschrijvers wonen te Axel. COOPERATIEVE VRUCHTENVEUXNG „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 22 Juni. Savoyekool 5 tot 7 ct.Bloemkool 4 tot 13 ct.; Komkommers (wit) 10 ct.per stuk. Wortelen 8 tot 16 ct.; Uien 4 tot 5 ct.; per bos. Aardbeien 20 tot 31 ct. per K.G. (bruto). Peulen 42 tot 46 ct.; Doperwten 39 ct.; Princesseboonen 68 ct.Tomaten 25 ct.; per K.G. Kropsla 23 tot 40 ct. per 10 stuks. Aardappelen f 8,50 tot 9,50 per 100 K.G. Eieren-veilingKipeieren 2,35 tot 2,70; Eendeieren f 2,30 tot f 2,55; Kalkoeneieren 4,per 100 stuks. Voor Sliuskil: 22 Juni. Eng. s.s. KEN NETH HAWKSFIELD, 910, kolen, Dover. 23 Juni. Nederl. s.s. DELFSHAVEN3256, kunstmest, R'dam. Van Sluiskil: 22 Juni. Duitsch s.s. ARION, 1310, kunstmest, Barcelona. 23 Juni. Eng. s.s. KENNETH HAWKS- FIELD, 910, ledig, Blyth. Voor Gent: 22 Juni. Deensch s.s. TOVE, 696, ledig, Havre; Noorsch s.s. KARMA, 661, pyriet, Reqeujade; Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 309, pekkolen, Goole; Eng. as. PANDION, 999, stukg., Antwerpen. 23 Juni. Eng. s.s. GOWER, 874, ledig, Lon don; Noorsch s.s. GARNES, 888, pyriet, Thamshavn; Zweedsch s.s. LOVISA, 686, led., GravelinesEng. s.s. CRIGHTOUN, 506, stukg, Leith; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Eng. s.s. GREATEND, 771, ledig, Portsmouth; Ziweedsch s.s. NORN AN, 353, steen, Lysekil. Van Gent: 22 Juni. Noorsch s.s. ASGERL, 741, ledig, New-Castle; Eng. s.s. GWENT- LAND, 1090, ijzer, Newport; Eng. s.s. SANTA AURORA, 2604, restant, Manchester; Belg. s.s. DARTFORD, 2433, ledig, Middles- borough; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., London; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesborough; Lett. s.s. AUSMA, 1190, ledig, R'dam; Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Duitsch s.s. BORDSEE, 522, restant, R'dam. 23 Juni. Duitsch s.s. NORDMARK, 568, fosfaat, Gdynia; Noorsch s.s. NIORD, 208, ledig, Sunderland; Zweedsch s.s. KOSTER, 547, pyriet, Oscarham; Estl. s.s. KUSTAS, 788, ijzer, Stettin; Noorsch s.s. KARMA, 661, ledig, Leith; Eng. s.s. SPANKER, 1104, ledig, New-Castle.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7