GENTSCHE AUT0SCH00L GEMENGDE BEBICHTEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DOODGEVALLEN. Mat varen en heerscht in Italie ook wel tiegfeips de vrije meeningsuiting, mits die nie<t .sgajifi tegen het ingevoerde corporatieve ttdBd Dr heer ir. Cohen Stuart had met genoe- gen em sympathie naar de uiteenzetting van feet door de Ned. fascisten voorgestane cor poratieve stelsel geluisterd, doch miste eenige dtngen daarin. Spreker wilde de inrichting van hftt Staatsbedrijf zien opgehouwd niet op eigenbeiang, maar op gemeenschappelyk be lang Zulks is mogelijk wanneer het stads- i&eslraar wordt gekozen door ingezetenen op de wxjze als door de fascisten voorgestaan, dbch dit bestuur kiest weder het Prov. be- steirc- en deze weer het Staatsbestuur. Op die xnanier krijgt men voeling tussehen ge- feozenen en. kiezers. Ue lieer Knotsenbong begroet met vreugde in den heer Cohen Stuart een der meest ras- «cbtfi fascisten van Nederland, want het- geen deze naar voren brengt is juist het pro gram der fascisten. Spreker deed hiema nog eenige mededee- Singac over den stand van het fascisme in Nederland, die goede vorderingen maakt. De 3attflvexMng van de gerinige propaganda is ver- fegsterend. Hij spoorde zijn gehoor aan kennis 4« aemen van het blad De Bezem, hetwelk aHfcen volkomen ohjectief het fascisme in Nederland weergeeft. AtnrODIENST BRESKENSBRUGGE. Naar de VI. Crt. vemeemt worden er door de stoomtram BreskensMaldeghem onder- feannielmgen gevoerd tot het ovememen van den aatobusdienst BreskensBrugge. Het jhjk in het voomemen liggen, dezen dienst dan «eugS2'ms uit te breiden. Afwatering Oost. Z.-Vlaanderen. Op de reeds gepubliceerde vragen van den aeer G. J. L. Goossens betreffende de afwa tering van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen be- richten Ged. Staten, dat het Ingenieursbureau v/h J. van Hasselt en de Koning te Nijme- gen thans een plan ontwierp. Zoo mogelijk zal in de tweede zitting der Provinciale Staten van dit jaar ter uitvoering daarvan een nooiste! worden gedaan tot oprichting van een waterschap. Het is Ged. Staten bekend, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een actie gaande 3a ter propageering van het RijnSchelde- Jcaaanlplan (het z.g. kanaalplan Konijnen- femg) en dat hiertoe reeds eene commissie actie is aangesteld. Het kanaalplan-Ko- nijDenburg is aan Ged. Staten niet officieel bekend, zoodat zij niet in de gelegenheid zijn, z5eh daarover een oordeel te vormen en na te gaan of afwaterings- en kanaalplannen met eikaar zijn te verbinden. Ged. Staten zijn in verband met voorafgaande nog niet in staat eenig standpunt ten opzichte der ka- naaiplannen kenbaar te maken. Garantie der provincie Zeeland ten be- feoeve der gewesteiyke Tarwe-organi- satie voor Zeeland. Reeds in den loop van 1931 richtte de Cri- sis-Commissie uit de Zeeuwsche Landbouw- organisaties zich tot Ged. Staten met een schrijven, waarin zij wees op het nijpend ge- fcrek aan bedrijfscrediet voor den landbouw, dat door de huidige emstige landbouwcrisis is ontstaan en op de noodzakelijkheid, om daarin te voorzien, daarbij de vraag steUende of de Provincie niet in staat en bereid zou zijn, de helpende hand te reiken. Ged. Staten verklaarden zich in principe bereid, voorstellen aan de staten te doen, om den landbouw in dit opzicht steun te verlee nen, indien de genoemde commissie in staat too zijn een orgaan in het leven te roepen, dat. voor de door Ged. Staten noodig geoor- dedde garanties zou kunnen zorgen en zou kunnen voldoen aan de voorwaarden, die zij meeKden te moeten stellen. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat de opbrengst van de door de regeering ge- steunde landbouwproducten, de tarwe en °de auikerbieten, voldoende waarborgen zouden bieden voor de terugbetaling van eventueele door het orgaan te verleenen credieten, welk orgaan wederom onder garantie der Provin ce en van de gemeenten, die zich daartoe zouden bereid verklaren, van een bankinstel- ling de benoodigde gelden zou kunnen ver- krrjgen. Deze aanvankelijke plannen hebben gieen yoortgang ondervonden, doordat de Vereeniging Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland zich in overeenstemming met de Crms-Comimissie tot Ged. Staten heeft ge- wend. met het verzoek, om op andere wijze hulp te willen verleenen. Zoowel het desbe- treffend schrijven dier vereeniginig1, als het oordeel dienaangaande der Crisis-Commissie, ieggen Ged. Staten over. De inhoud daarvan .heeft Ged. Staten de overtuiging geschonken dat net mogelijk zal zijn, op de voor de ver eeniging bedoelde wijze en pracUseh zonder nsivo voor de Provinciale financien den ge- vraagden steun te verleenen. Ongetwijfeld Jigt iiet op den weg van het Provinciaal be stuur in dezen ernstigen tijd te streven naar verzachting van de gevolgen der landbouw crisis in de bij uitstek landbouwende pro vincie Door den gevraagden steun wordt de land- oouw- An Zeeland op tweeerlei wijze geholpen. AJlereers't doordat de goede uitvoering van de tarwewet wordt bevorderd, en in de tweede plaats door een spoedige betaling van de tarwe aan de Zeeuwsche landtoouwers, die pp fteze wijze, vooral in het voorjaar, beter in diaat -zullen zijn, de voorjaarswerkzaam- heden en -benoodigdheden te bekostigen. De beteekenis hiervan wordt in de brieven der G, T- Zi. en der Crisiscommissie op duideljjke Wgze toegelicht. De overweging, dat het risi- co voor de Provincie bij een doelmatige rege- bng 'tot het uiterste beperkt kan worden, feeeft Ged. Staten er toe geleid, het voorstel te doen, dat de Provincie zich gedurende de ■maaaden Februari 1933 tot en met Septem ber S-833 garant zal stellen ten behoeve van ■de veneeniging Gewestelijke Tarweorganisatie in Zeeland voor een bedrag van hoogstens 1.000.000, welke garantie in ieder geval zal verminderen uiterlijk op den eersten Juli 1933 tw hoogstens 800.000, 1 Augustus tot jf 750.000 en 1 September 1933 tot 500.000, terwij] zij op den eersten October geheel zal eindigen. Een dergelijke garantie brengt uit •■dec aa.rd der zaak mede, dat de provincie zich op de hoogte moet kunnen stellen van de finaacieele positie der vereeniging, haar voor- raden en haar geldelrjke verplichtingen en •van de geheele gestie van haar bestuur. Als eersten eisch meenen Ged. Staten dan ook te moeten stellen, dat hun college het recht ver- Jcrggt een gedelegeerde aan te wijzen, al of niet uit hun midden te benoemen, die opge- roepen wordt voor alle vergaderingen van het bestuur en volledlg inzage krijgt van alle tooeken en bescheiden betreffende het beheer der vereeniging. Bovendien zal de grootte der garsntae verband moeten houden met de voorraden tarwe, die de vereeniging zal fi- nancieren en den prijs, die daarvoor betaald zal worden. Ged. Staten stellen daarom voor am de garantie uitsluitend te verstrekken tot een bedrag, dat overeenkomt met de waarde van in bepaalde opslagplaatsen aanwezige tarwe, terwijl de garantie vermindert met een evenredig bedrag, zoodra een gedeelte daarvan tot aflevering komt. De bovenstaan- de richtlijnen, die naar de meening van Ged. Staten het aanvaarden der garantie voor de Provincie mogelijk maken hebben zij in een voorstel verwerkt, dat bovenstaande inhoudt Afkoop tollen, Ged. Staten stellen voor, de volgende tollen af te koopen: die op den weg St. KruisSt. Lauregns (B.) tegen 135 per jaar aan de gemeente St. Kruis gedurende 40 jaar; die in de Appelstraat tegen f 238 gedurende 40 jaar aan het Waterschap Groote Boom en Goods- vliet te Oostburg; en die op den weg Over- slagZuiddorpe tegen 10.032 in eens aan de gemeente Overslag. bekend om haar degelrjk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Eange Meire 2 (Kouter), Gent. Lessen op den auto zelf. Bestuur: R. MORTIER. (Ingez. Med.) DE Z. lu M. TE THOLEN. Ontvangst ©n vergadering Hoofdbestuur. De Z. L. M. hield ditmaal, gelijk volgens rooster aangegeven, haar jaariijksche zomer- bijeenkomst in Tholen. Zooals steeds, ving de brjeenkomst Dinsdag avond aan met de Hoofdbestuursvergadering", doch deze werd voorafgegaan door de gebrui- kelijke officieele ontvangst ten raadhuize, door het gemeentebestuur, namens welk col lege de burgemeester, de heer Mr. A. J. van der Hoeiven een hartelijke begroetingsrede hield. De met instemming begroete welkoms- woorden, werden beantwoord door den alge- meenen voorzitter der Z. L. M., de heer Mr. P. Dieleman. Vervolgens werd de agenda afgewerkt. JAAROVERZICHT. Eendracht meer dan ooit noodig. Op de algemeene vergadering, welke Woens- dagmorgen half 10 een aanvang nam, wierp de voorzitter, den heer Mr. Dieleman, gelijk gebruikelrjk, een terugblik op het achterlig- gende jaar, Hij herinnerde er aan, dat er voor 9 jaar een blijden jubel opsteeg en het van vrede en vreugde over de Eendracht ruischte. .Eendracht is thans meer dan ooit noodig, zeide spr. Och begrepen dat slechts alien. Men zou niet onwaar en onwaardig feiten verdraaien en waarheden willen maskeeren en onaardig en onchristelijk tevens persona- liteiten mengen in een strijd tegen hen, waar men bij behoort, noch ondermijnen willen de grondslagen van het gebouw, waarin men zelf behoort te wonen. Eendracht, waar immer mogelijk en nu zeker, waar tweedracht en burgerkrrjg noodlottig is, waar het vaderland in gevaar is en toch reeds dreigt ten onder te gaan. Die eendracht is mogelijk, en was er in Zeeland, op landbouwgebied, altijd in de Z. L. M., het vereenigingspunt der landbou- wers. Het is nu zeker geen tijd om te trach- ten, ten bate van een afgezonderde, afge- scheiden organisatie, leden af te trekken van de algemeene. Immers splitsing der bevol- king naar confessie is op dat gebied niet op zijn plaats. En tenzij men iemand binnen den kring der algemeene landbouw-maatschappij niet zou laten leven overeenkomstig zijn ge- weten en godsdienstige opvatting, en hem daarin geweld zou aandoen, is ieder landbou- wer verplicht, zich met de anderen aaneen te sluiten in 66n verband: voor welke doelein- den, van geestelijken of politieken aard daar- buiten, hij zich nog in een afzonderlijke orga nisatie, bovendien moge vereenigen. Zeer te- recht heeft Dr. A. Kuyper, wiens universali- teit en breedheid van blik, toch wel niemand zal betwisten, dan ook geschreven, hoe ver- schil van levensovertuiging hier geen indee- ling geven mag en personen van allerlei be- ginsel en herkomst op dit gebied als een 66n- heid, wiijil er eenheid is van doel, kunnen en moeten samenwerken. Dat hierin ook het groote voordeel ligt, dat door dit samenleven, streven en werken, men zich oak als burgers van hetzelfde land me6r con blijft gevoelen, het nationale besef versterkt en daardoor de veerkraeht van het volk verhoogt. Wij be- geeren, aldus spr., dan ook op ons gebied volkomen eerbiediging van ieders geloofs- overtuiging, geen splitsing in de gelederen te brengen en wel verre van als ..breekijzer" dienst doen, juist synthetisch, samen stem- mend en voegend op te treden, niet te splitsen in groepen, waarbij aan de eene zijde zouden staan zij, die beweren bij uitstek Christenen te zijn, om aan de andere zijde te drijven hen, die men dan niet-Ghristenen of op zijn minst genomen minder goede of minder consequent? acht. Wij) aohten dergelijke splitsing hier tegen de natuur en den aard der zaak en oordeelen, dat, waar men zijn bedrijf op zijn ambacht onder de burgers in 't gemeen uitoefent, ook zijn organisatie niet dan algemeen moet zijn. Het is gelijk Dr. Kuyper eens schreef: ,,van neutraliteit is hier zelfs geen sprake. Een richting wordt hier ook niet vertegenwoor- digd. De eenige richting moet zijn hij sohreef toen over het vakonderwijs dat men zich richt op het aanbrcngen van de beste kundigheden en de gereedste en meest geoefende vaardigheid". In verdubbelde mate geldt dit voor vereenigingen, die de belangen van landbouw en veeteelt dienen. En al moet, uit den aard der zaak, bij het behartigen dier algemeene landbouwbelangen, niet ingegaan worden tegen de zeden des volks, evenmin als tegen het Christelijk karakter der natie, en dit veelefcr geearbiedigd en daarbijl aange- past worden; men mag toch geen misbruik maken van zijn vereeniging, die het algemeen belang en het belang der geheele maatschap- pij moet dienen, om propaganda te maken voor eenige godsdienstige of politieke confes sie of partij. Sectarisme moet hier met kracht geweerd worden; even goed als in onze polderbesturen niet naar iemands confessie gevraagd wordt, maar men slechts heeft te zorgen voor be- scherming van zijn land tegen het buiten- water en dat het overtollig binnenwater ge- loosd wordt, en dat vervoer, van wat de bodem opbrengt, middels een behooriijken weg mogelflk is. Zoo zorgt de landbouw-maatschapptj o.a. er voor, dat er samengesproken en gewerkt wordt om op de beste, edelste en goedkoop- ste wijze te produceeren en dat die hoofdbron van volksbestaan, de landbouw, wfel vloeit. Dat is louter practisch, ligt geheel op het terrein van het algemeene leven wat men noemt dat van ,,Gods algemeene gratie"; ter wijl het geloofsleven behoort tot dat der „bij- zondere genade". N6ch neutraliteit, noch con fessie, komt hierbij te pas, al spreekt het voor zich zelf, dat de geloovige over al zijln arbeid en pogen Gods zegen vraagt en zijn hulp ook in stoffel(jken nood van Hem verwacht. ,,De beroepen, de ambachten, de bedrijven, zij missen zegt Dr. Kuyper beteekenis voor het eeuwige leven en strekken alleen om in dit leven onze macht over de natuur te bevestlgen, de eens verkregen vaardigheid niet teloor te doen gaan en aan het volk zrjn welvaart te verzekeren". De beste waar aan de markt brengen, de keurigste nering te voeren en het soliedst in zijn handel te zijn, dat bleek eens proefondervindelijk en bleef nog altoos op natuurlijke gronden de weg, ook voor Christenen, om tot welstand te geraken". Zoo moeten wij alien samenwerken, waar- door ook juist de eeuwige beginselen van waarheid en recht het best kunnen doorwer- ken en als grondslagen van de maatsohappij worden bevestigd. Niemand leidde aldus Mr. Dieleman uit hetgeen ik hier zeg af, dat ik ook maar eenig lid van een R.K. Boerenbond of een Protestansch Ohr. Boerenbond zou willen aan- raden zich daaraan te onttrekken. Bij mijn weten is een dergelijke propaganda voor de aanslulting bij de Z. L. M. nimmer gemaakt. Men moet niet en zeker al weder thans niet, want het verbittert en geeft tweedracht elkander leden willen aftroggelen ter uit- breiding van eigen organisatie. Men moet de niet-leden overtuigen, dat zij lid behooren te zijn. Ook van onze organisatie. Wij kunnen zeer goed begrijpen, dat men voor sommige onderwerpen van geestelijken aard, of waarbjj door verschil van levens- beginsel verschil van beschouwing kan be staan, men ook een club, een vereeniging wil, teneinde onder nauwere geestverwanten die bepaalde onderwerpen te bespreken en zijn eigen inzicht overeenkomstig den eisch zijner eigen beginselen te verdiepen of te verruimen. Daarin vindt dan ook een Ghristelijke Boeren bond op een bepaald confessioneelen grond- slag reden van bestaan. Maar daaruit vloeit niet voort, dat men geen lid moet zjjtti van de algemeene organisatie en nog veel minder dat men zich daartegenover moet stellen en hetzelfde moet gaan doen, wat, naar de natuur der zaak, de taak van deze is, nl.: de behar- tigtng van de valtbelangen in de z.g. neutrale z6ne, de gewone materieele belangen en al die zaken, rakende landbouw en veeteelt, welke niet hun oorsprong vinden in eenige geloofs- overtuiging, maar behooren tot het algemeen terrein der schepping. Christelijk zijn wij alien. Ook de algemeene vereeniging is niet Heidensch of Mohamme- daanseh. Deze is in een land als het onze zeer positief Christelijk. Of een organisatie of gemeenschap al dan niet dit karakter draagt, wordt niet bepaald door enkele uit- wendige vormen. Ook hier is het samenwer ken, ja, maar mits niets tegen God nog goede zeden ingaat. Nog veel meer kunnen wjj begrijpen, en zelfs volkomen billijken, dat de Roomsch- Katholieke Christenen zich apart organisee- ren. Ook die zijn Christenen. Het schijnt noodig te zijn daaraan te herinneren, omdat er zijn, die onze boeren willen scheiden in Christelpte, Roomsche en andere. Behoudens misschien enkele uitzonderingen, zijn in Nederland, en zeker in Zeeland, alle boeren Christelijke boeren en heeft niemand het recht zijn eigen gemeenschap als bij uitstek Christelijk' te doopen. Het Roomsche levens- beginsel is ten deze nu eenmaal anders dan het protestantsche. Dit brengt mede, dat ook het natuurlijk leven geplaatst wordt onder de kerk, in de bijzondere genade Gods dus. Daardoor moet ook de organisatie van het natuurlijk leven staan in dat teeken en Roomsch zijn. Wij lachen wel eens, in groote oppervlakkigheid en onkunde over bepaalde vereenigingen op confessioneelen grondslag, maar daaraan zii nu voor den Roomsch-Katholiek een levens- principe vast, wat voor den protestant niet het geval Is. Spreker hoopt en veTtrouwt tenslotte, dat de kwestie hiermee uit de wereld is en ieder met eerbiediging van ieders denkbeeld, met den ander zoo eendrachtig mogelijk zal samenwerken voor de belangen van het platte- land, en de Z, L. M. zich zoo krachtig moge lijk zal kunnen ontplooien. Zij is noodzakelijk. Zij leeft diep in ons Zeeuwsch volksleven. Beschadigen of kapot willen maken wat goed is, kan nooit Christelijk zijn. Onze lijdende en strijdende boeren- stand. Vervolgens hield de heer H. D. Louwes, voorzitter der Groninger Maatschappiji van Landbouw, een inleiding over bovengenoemd onderwerp. Spreker begon met er op te wij zen, hoe de eeuwen door de boerenstand voor de groote economisohe en sociale diensten, welke zij de samenleving bewees, beloond is met een zeer karig en sober bestaan. Er is in den huidigen trjd veel ten goede veranderd en met name de ontwikkelings- mogelijkheden werden het platteland niet meer bewust onthouden, maar gelijkheid in over- heidszorg en ontwikkelingsmogelijkheden is er nog geenszins. Als de heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid zegt: „ver- beterde volkshuisvesting, achturendag, fa- briekshygiene, sport, jeugdzorg, gezondheids- diensten, sociale verzekeringen, verminderd drankgebruik, hebben een einde gemaakt aan het vroeger als onvermijdelijk beschouwde verschijnsel, dat de bevolking eener fabrieks- stad in enkele geslachten degenereerde", dan acht spr., dit slechts ten deele juist. Al deze factoren rustten deze bevolKing niet toe met den wil, door een talrijk gezin het geboorte- oijtfer op peil te houden, en zijn zonder veel in vloed op de mentaliteit, een veel voornamer factor nog dan de lichamelijke gesteldheid. Ook blijkt, welke zorg in sociaal-hygienisch opzicht aan de stadsbevolking wordt besteed, welke de boerenbevolking meestal moet mis- sen, zooals bijv. het gymnastiekonderwijs, dat de plattelandsgemeenten ook na 1935 niet zullen kunnen betalen. De positie van den landbouw in de huidige samenleving is die van een lijdend orgaan in het lichaam, of, om het met den heer J. Smid van Voorburg te zeg- gen: ,,die van den pakcjragenden ezel in een reizende familie". De boerenstand kon de maatschappe 1 (jke ontwikkeling in de laatste 50 jaar op econo- misch, sociaal en politiek terrein niet mee- maken en de arbeidersorganisaties en vakver- bonden kregen een voorsprong. Ook kwam de boerenstand achteraan om naast zijn be ginselen in de politiek ook zijn belang doel- matig te dienen. Daarbij kv-am als voomame oorzaak, dat de stedeljjke bevolking, de intel- lectueele kringen, de spraakmakende ge meente, den landbouw niet kenden en maar een heel flauw, of heelemaal geen, besef had- den van de economische wetten, welke in den landbouw heersehen. Er is thans een dubbele crisis, een econo mische en een in de verhouding van den landbouw tot de andere bevolkingsgroepen. Maar aan den landbouw Is in dezen tijid be- waarheid het woord uit den tweeden Corin- then brief: „ais ik zwak ben dan ben ik maehtig". Er zal niet langer over hem ge- regeerd worden hij zal van nu af aan mee regeeren als hij volhardt in het nu begonnen werk. De organisaties worden steeds beter en de publicaties van de landbouwboekhoud- bureaux openen steeds meer oogen voor de slechte bezoldiging van den landbouw-onder- nemer. Spreker behandelde vervolgens de huidige crisis meer in het bijzonder, wees hij er op, dat tal van regeeringsmaatregelen onvoldoen- de waren en te laat kwamen en bepleitte voorts het nut van organisatie. „De boeren kunnen, aldus spreker, veel leeren van de arbeiders- en ambtenaren-orga- nisaties en men moet den laatsten boer er toe brengen zijn plaats in de organisatie in te nemen. De gelden daarvoor moet hij beschou- wen als onmisbare bedrijfsuitgaven. Ook aan de vorming en organisatie van den vrouwe- lijken boerenstand moet groote aandacht wor den gewijd; zij vormen de helft en hun opvat- tingen, geest en werkzaamheid zijn voor de zaak van den landbouw van groot belang." Ook de pers moest, volgens spreker, be invloed worden, opdat zij alles, wat den land bouw aangaat, op duidelijke en eerlijke wijze onder de aandacht van het publiek brenge. De politiek. Spreker ging verder na, weiken weg men op politiek gebied in moet slaan. Hierbjj staan drie wegen open, n.l. via een aparte boerenpartij, via de opgerichte boerenbonden en via de bestaande politieke partijen. Spre ker aarzelt niet, den eersten weg besiist te verwerpen. Zij zal aannemende, dat men andere groepen niet wil onthouden wat men zelf doet voeren naar absolute belangen- politiek, waarbij de boerenstand zeker aan het kortste eind zal trekken. De weg via de boe renbonden en die via de politieke partijen ver- toonen groote overeemkomst. Spreker behoort tot hen, die den laatstgenoemden weg voor- staan. Men moet handelen, in contact met andere bevolkingsgroepen; het voorkomt ook dat er wrrjving ontstaat tussehen de boeren bonden en de landbouw-organisaties, en dat de eensgezindheid van den georganiseerden boerenstand verloren gaat. Zoo zien wij aldus eindigde spreker een groote taak voor ons, als wij arbeiden vertwijfelen wij niet! En omdat wij geloof hebben in de kracht van onzen boerenstand, omdat wij vertrouwen, dat niet te laat het gezond v-erstand ons volk de oogen zal openen, denken wjj aan een toekomst, waarin wij kunnen werken aan de verheffing van de landbouwbevolking. De crisis der negentiger jaren der vorige eeuw leerde ons onze bedrij ven beter uit te rusten en de vooriichting der wetenschap te benutten, deze crisis moge ons leeren, op onganisatorisch-, pers- en politiek gebied den gebleken achterstand in te halen Wij trachten dus vol te houden en al werken- de zien wij dan voor ons alien bewaarheid het woord van Jesaja: voor een doom zal een denneboom en voor een dlstel een myrthe- struik opgaan De algemeene vergadering Betreffende de algemeene vergadering welke Woensdagmorgen in het gymnastiek- lokaal der openbare school plaats had kan nog het volgende worden geme-ld. DeTvoorzitter, de heer Mr. P. Dieleman, heette speciaal welkom de heeren Mansholt Dr. Molhuysen, Burg, en Weth. van Tholen' leden van Gedep. en Prov. Staten, de voorzitters van de Groninger en de Noord- Brabantsche Landbouw vereeniging en niet in het minst de bestuursleden van de Boerinne- bond, die voor het eerst de algemeene verga dering bijlwoonden. Spreker deelde mede, dat o.a. bericht van verhindering was ingekomen van den Com- missaris der Koningin, die in verband met het binnenscheepvaartcongres te Ter Neuzen moest zijn. De mededeelingen uit het Hoofdbestuur werden met herhaald, doch zullen in het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Bra- bant worden opgenomen. De rekening werd overeenkomstig het voorstel van de financieele commissie goed- gekeurd. Hiema hield, in afwijking van de agenda, de heer H. D. Louwes zijn lezing. De voorzitter bracht den heer Louwes hartelijk dank voor zijn rede, die alien bemoe- digd en versterkt heeft en waarin hij de be teekenis van den landbouw zoo goed bij ver- nieuwing naar voren heeft gebracht. Spr hoopt, dat verschillende denkbeelden, die de heer Louwes ontwikkel-de, zullen worden ver- wezenlijkt tot verheffing van den boeren stand. Spreker meent, dat de landbouwafge- vaardigden van verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer zich kunnen vereenigen tot een groep, ter behartiging van de land bouwbelangen. Spr. hoopte, dat het nog eens zoo ver zou komen, dat de landbouw volkomen tot zyn recht kome. Hiema hield de heer Dieleman zijn ver- melde jaarrede, die met een warm applaus bezegeld werd. De voorzitter bracht nu naar voren de eer- volle benoeming die den heer Siebenga, als seeretaris van de N. A. K. deelachtig is ge- worden, waardoor hij Zeeland zal gaan ver- laten. Van de Z. L. M. en vele commissies was hij de ziel, de kracht en vooral de toe- wijding, wilde spreker hem nog eens openlijk dank brengen. (Luid applaus.) Spreker zeide het het zeer jammer is den heer Siebenga te moeten missen en moeilijk om hem te ver- yamgen. Spreker hoopt binnen niet te langen tijd den nieuwen seeretaris te kunnen voor stellen. Bij de rondvraag vroeg de beer W. de Buck hoe het staat met de actie der landbouworga- nisaties inzake een landbouwerediet. De exe- cutieverkoopen nemen steeds toe en alleen op Walcheren zjjn reeds 23 hypotheken op- gezegd. De boerenleenbanken kunnen niet voldoende helpen. Verder wijst spreker op het optreden der stikstofproducenten en vraagt of men aan- raadt al of niet contracten aan te gaan. Op de eerste vraag antwoordde Dr. Mol huysen en zeide," dat deze zaak eerst met de Koningin is besproken. Daamaast is ook onderhandeld met de Centrale Raffeisenbank te Utrecht en haar zusterorganisatie te Eind hoven. Thans heeft ook de Minister inlichtingen gevraagd en verkregen en is de regeering dus met de zaak bezig. Men moet nu verder af- wachten. De heer A. Dees meent, dat de minister op schrifteKjke vragen geantwoord heeft met verwtfzing naar het rapport-de Vries. De voorzitter zegt dat ook de crisiscommis sie van de Zeeuwsche landbouworganisaties deze kwestie heeft behandeld. De heer Siebenga behandelt de kwestie der stikstofproducenten en meent dat het voor de afnemers goed is, dat er ooriog onder die producenten is. Nu zijn er die het onderste uit den kan willen halen en jammer genoeg ook personen, die van twee wallen willen eten. Het is moeilijk om te adviseeren, te meer waar verleden jaar de prijs daalde van f 6,85 tot f 4,25. Het Centraal Inkoopbureau zal In ieder geval tegen den laagsten prijs leveren. Er is een teveel aan stikstof. Spreker maakt van deze gelegenheid ge- bruik dank te brengen voor de woorden van den voorzitter en te verzekeren, dat hjj 5 prettige jaren Mfe feeeft doorgebracht. Hij is van het Zeeuwaefee karakter gaan houden. Men deed niet altijd wat spreker gaame wilde, maar dat is ieders goed recht. Spr. wekt op 6dn te blijven en eindigt met de beste wenschen voor de Z. L. M. en den Zeeuwschen landbouw. De heer Scheele-de Putter spreekt over de klachten bij de posterijen en de voorzitter omdersohriift zjjn opwekking om klachten over feitelijke achteruitgang bij post en tele- fonie via de kringsecretarissen nader bekend te maken. De heer Krepel deelt nog mede, dat men op Schouwen des morgens te half vijf pakket- post bezorgt. De heer De Vulder van Noorden zegt, dat reeds 50 jaren geleden over steun aan den karwijverbouw is gesproken en vraagt inlich tingen te verstrekken over het gebruik van karwij voor het schilderen van zeeschepen. De heer Moelker hoopt, dat in de staten het voorstel inzake het stellen van garantie z.h.s. zal worden aangenomen, doch als er verzet tegen is, zal hij het voorstel gaame verdedigen. De heer Heijboer, het nieuwe lid der Staten gaf een zelfde toezegging. Hiema sloot de voorzitter de algcyneene vergadering. De maaltijd. In het Hof van Holland had hierop de ge- meenschappelijke maaltijd plaats. Tijdens deze bracht de voorzitter een dronk uit op den heer Mansholt, waamemend directeur- generaal van den landbouw en wenschte hem spoedig geheel herstel van zijn ziekte toe. De heer Van Dusseldorp dronk op den voorzitter der Z. L. M.; de heer C. Hage op de heeren Siebenga en den heer Stoutjesdijk, de heer Sneep, voorzitter der Noord-Brabantsche Maatschappij op de Z.L.M. en den heer Stout jesdijk riep alien een tot weerziens over 9 jaar toe. De rijtoer. Het was een klein uur te laat geworden voor dat met ongeveer 70 auto's en auto- bussen de gebruikelijke rijtoer kon aanvangen, Het ging en dit niet altijd langs den kortsten weg -over Oud-Vossemeer, St. Annaland en Stavenisse naar St. Maar- tensdijk, waar eenigen tijd gepauzeerd werd en van daar over Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen terug. Dank zij de Thoolsche landbouwer, die ons gastvrjjheid in zijn auto verleende, en ook twee andere Middelburgers gaame opnam, hebben wij Tholen niet alleen doorgereden, maar zijn wij ingelicht over veel, dat ons be lang inboezemde. Zoo weten wij nu, dat Tholen heel goeden grond heeft, maar ook vrij groote stukken van middelmatige en van minder kwaliteit, dat de gewassen er toch b(jna overal goed voorstaan, dat de vlasteelt zeer is ingekrompen, dat er echter vooral met aardappelen belangrijke oppervlakten is bezet. Wij zelf zagen het mooie vee en paarden van krachtig ras in de weiden grazen, en verlus- tigden ons in den vriendeltjken aanblik der dorpen en hun bewoners. De Z. L. M. in het algemeen, de kring Tholen in het bijzonder kan op twee goed geslaagde landbouwdagen terug zien; met deze overtuiging reden wij weg naar den Brabantschen wal. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. De politie te Almelo heeft een inval ge daan in een perceel en aldaar een geheime zender in beslag genomen. De uitzending geschiedde de laatste dagen telkens tussehen 12 uur en half twee 's middags. De vermoe- delijke uitzender was over de daken gevlucht; hij is later aangehouden. VBOUW IN BRAND GERAAKT. Dinsdagmiddag is te Ouden Rijn door tot nu toe onbekende oorzaak de 24-jarige ongehuwde vrouw mej. Van D. in brand geraakt, Zij sprong daarop in den Leidschen Rijn waaruit zij door voorbijgangers is gehaald en naar de Acade- mische Klinieken te Utrecht vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Donderdagmorgen is op de Amsterdamsche superfosfaatfabriek aan de Vondelingenplaat, gemeente Pemis, de 32-jarige M. van Leeuwen, uit»de Bleekstraat te Vlaardingen, van de nieuwe laadbrug gevallen en met een schedelbreuk en inwendige kwetsuren opgenomen. Spoedig daama is de man overleden. TOT BELOONING EEN PAKJE SIGARETTEN. Dinsdagavond vond 'n werklooze aan den Overkant van het n te Amsterdam een paar gesloten enveloppen waarop het adres van een groote fimia vermeld stond. Blijkbaar waren -deze enveloppen door een bezorger verloren. De werklooze nam de enveloppen mede naar het kantoor der firma, dat echter gesloten bleek te zijn. Woensdagmorgen keerde hij er terug, en tot zijn groote verbazing hoorde hij daar, dat een van de enveloppen /2700 bevatte. Hjj sag zijn eerlijkheid beloond met een... pakje sigaret- ten. Hij is toen naar de politie geloopen om van zjjn ontstemming te doen blrjken. ZE1LJACHT OPGEPIKT IN HET FRIESCHE GAT. Dinsdagnacht werd het reddingsstation te Oostmahom opgebeld door de kustwacht van Schiermonnikoog. Medegedeeld werd, dat op zee bij den ingang van het Friesche Gat een zeil- jacht was gesignaleerd, dat vermoedelijk ver- dwaald was en zich in een gevaarlijke positie bevond. De bemanning van de reddingboot „In- sulinde", onder leiding van schipper Toxopeus, verliet kort daama de reede van Oostmahom. Het water was zeer gunstig en de zee betrek- kelijk kalm. Te ongeveer 66n uur 's nachts zag schipper Toxopeus het zeiljacht op het water manoeuvreeren. Het bleek te zijn het Duitsch* zeiljacht ..Freaheit", afkomstig van Danzig, met drie opvarenden aan boord. Deze verkeerden in ongerustheid en lieten zich gaame op sleeptouw nemen. Vroeg in den morgen kwam de ,,Insu- linde" met het zeiljacht Oostmahom binnen. De bemanning was uitgeput en waardeerde het zeer een veilige haven te hebben gevonden. Een van de opvarenden, kapitein Volkmann, vertelde aan een correspondent van de „Tel"., dat zij ruim vijf uur op zee hadden rondgezwor- ven, met bestemming naar Rotterdam, doch ten slotte allerlei tegenstrubbelingen hadden gehad. De positie van het jacht, op het oogenblik dat er hulp kwam opdagen, was niet zonder gevaar. DRIE VOOGDIJMEISJES TIJDENS EEN WANDEUNG ONTVLUCHT. Zondagmiddag maakte een groepje 17- en 18- jarige meisjes van de Voogdij-inrichting in de Banstraat te Amsterdam een uitstapje naar Schellingwoude. Toen de meisjes daar met haar on-derwijzeressen wandelden, verscheen plotseling een auto, waarin twee mannen waren gezeten. De auto stopte en op een seintje van de mannen sprongen een tweetal meisjes in den wagen, welke daarop met groote snelheid verdween, aldus de „Tgd". Dit voorbeeld werkte blijkbaar zoo aansteke- lijk, dat, toen het gezelschap weer op het Schel- lingwouderbootje zat, plotseling een derde meisje op het laatste oogenblik aan land sprong en ont- vluchtte. Van geen van drie is tot nu toe een spoor ge vonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2