ALGEMEEN HIEUWS- F.N ADVEBTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. i Tweede Blad. DE VIERDE SEPTEMBER No 8852 WOENSDAG 22 JUNI 1932 72e Jaargang Aanbesteding Verfwerk. Ter Neuzen congres-stad. FEUILLETON Binnenscheepvaartcongres. Het verrichten van verfwerk aan- en in gemeentegebouwen te Ter Neur n en te Sluiskil. 2.3) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen den 5 Juli 1932, des namid- dags 3 uur, in het Gemeentehuis aanbesteden Het bestek No. 1 is tegen betaling van 0,50 vanaf 24 Juna 1932 verkrijgbaar ten kamtore van de gemeentewerken aan de Markt te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 22 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Zeeuwsch-Vlaanderen in het teeken der Necjerlandsehe belangstelling. Bij vemieuwing konden wij constateeren het voorrecht, dat Ter Neuzen is uitverkoren voor een nationaal congres. Ingezetenen, die dezer dagen in het centrum des lands ver- toefden, konden daar ervaren de bijzondere belangstelling die door het schrijven over het congres voor onze stad en voor onze streek is gewekt. Men verklaarde nu eerst eigenlijk te weten waar wij woonden! Omtrent het boekje, over Ter Neuzen en de omgeving, dezer dagen ten gerieve der congresbezoekers verschenen, met een voor- woord van den burgemeester, den heer J. Huizinga, samengesteld door den heer N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, mochten wij aanstonds vele vleiende beoordeelingen vernemen. Het spreekt van zelf, dat door de nauwe relaties van onze redaotie met den samensteller, en den drukker met de uitgeefster van dit blad, wij daaromtrent soberheid moesten betraeh- ten. Nu echter verschillende bladen zeer waar- deerend over deze uitgave hebben geschreven, zal men het ons niet ten kwade duiden als wij de bescheidenheid te dien opzichte laten varen. De burgemeester, de heer Huizinga, roept in het voorwoord de bezoekers van het 9e Binnenvaartcongres een welkom toe en na een opsomming van de diverse fabrieken en bedrijven, die tot den bloed van Ter Neuzen hebben medegewerkt, spreekt hrj zijn voldoe- ning uit, dat ondanks de tegenwoordige econo- mische omstandigheden, Ter Neuzen, zooal niet de derde dan toch zeker de vierde haven- plaats van ons land, zich gestadig en zeer ge- leidelijk uitbreidt, zoowel in den uitbouw van de stad als in de ontwikkeling van het zaken- leven naast de scheepvaart. Hiema is het woord aan den schrijver, den heer N. J. Harte, die een zeer lezenswaardige en belangwekkende beschrijving geeft van Ter Neuzen en de Omgeving, waarbij ook de historie uit het verleden niet is vergeten. Aan dit werkje, dat met tal van fraaie kiekjes uit Ter Neuzen is geillustreerd, ont- leenen wij het volgende: Aan den mond der haven, welke reeds in de middeleeuwen Axel met de Schelde verbond, verrees bij een, kapel, in de buurtschap thans genoemd 't Zwaantje, eerst een buurtschap, daama een gehucht en vervolgens een dorp, Ter Neuzen geheeten, vermoedelijk in ver- band met den vorm van de landtong waarop het gesticht was en die den vorm eener neus had. AVONTURENROMAN door PETER BARON. (Nadruk verboden.) Vervolg. Zoo kwam een nisje open, waarin zich slechts een in leer-gebonden boekje be- vond. Dit haalde Guest te voorschijn en hij bekeek het nauwkeurig. t Was klein van formaat en gebonden in rood Marok- kaansch leer en op den .rucj stond met vergulde letters ,,Dagboek" gedrukt. Van tusschen de onbeschadigde hoeken van het papier hing een gouden strook, als van een boekenlegger, neer. Voor het bureau gezeten, sloeg hij langzaam de bladzijden van het boek om. De helft van de bladzijden op z'n minst waren op alphabetische volgorde beschre- ven met namen en adressen van de firma's waarmede Naisuki zaken deed. Achterin ontdekte hij een lijst van scheepsnamen, waarachter telkens twee data vermeld stonden, waarschijnlijk een van vertrek en een van aankomst in de haven. Nog iets verder vond hij een lijst van Londen- sche tabakshandelaren en daaronder trof hij een hem welbekenden naam. John Rich, aan de Charing Cross Door een actie van de in het vorig jaar op- gerichte Winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop", die aan de stichting van Ter Neuzen een vijfjarenplan heeft verbonden, met als einddoel het oprichten van een monument, gewijd aan die stichting en den strijd tegen de golven voor het behoud, is de oorsprong der stad weer meer naar voren gebracht. Ter Neuzen schijnt reeds spoedig eenige welvaart te hebben gehad. Het was vroeger een open plaats en werd waarschijnlijk eerst door de Spanjaarden eenigszins versterkt na het bezoek der Geuzen uit Vlissingen in Februari 1573. In November 1853 kwam Graaf van Hohenlo met 19 vendels Duitschers naar Vlaanderen, landde te Ter Neuzen, en liet niet ver vandaar een sterke schans opwerpen, welke, naar het Duitsche krijgsvolk, de ,,Mof- fenschans" werd genoemd en waarvan de geschiedschrijver spreekt als van ,,een gewel- digh blockhuis om de Schelde te beveiligen en den vijand in Vlaanderen te kwellen", en waarvan de kosten 42.000 guldens bedroegen, een voor dien tijd zeer hoog bedrag. Van de strooptochten die van uit die versterking wer- den gehouden, getuigt nog een oud versje: ,/Anno vijftienhonderdtachtig en viere Den derden van Februarydagh, Doe sagh men Zaamslag staan in gloeienden viere, Gedaan door 't volk des Graven van Hodagh, Dat op de Schanse binnen Ter Neuzen lagh." Die versterking was gelegen op de plaats waar de weg over den Molendijk met de Axelschestraat samenkomt en de daar ge legen hofstede wordt naar die versterking nog steeds „De Moffenschans" genoemd, al is er niets meer te zien dat aan oorlogsgeweld herinnert. In Augustus 1575 matigden de dorpelingen zich een zelfstandig bestuur aan, dat zij ook schenen te willen uitbreiden over naburige polders, waaraan echter door den Koning van Spanje een eind werd gemaakt, door het bij Axel en het Axelerambacht onder te brengen. gen. Den 23 April 1584 schonk de Prins van Oranje aan Ter Neuzen een zelfstandig be stuur, zoodat men, in navolging van andere plaatsen, in 1934 het 350-jarig zelfstandig bestaan der gemeente kan herdenken. Bij hetzelfde privilegie vergunde de Prins het instellen van een weekmarkt, die later vervallen is, doch bij besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie van 23 December 1840 is hersteld. Na deze historische inleiding kom ik tot Ter Neuzen zooals het voomamelijk is ge- groeid na de verbinding met het Europeesche spoorwegnet in 1871, na de ontwikkeling zijner zeehaven, na de verlossing van den gordel der zware vestingwallen, waarvan de ont- manteling is begonnen in het begin dezer eeuw, waardoor een meer regelmatige uitbrei- ding der woninggelegenheid mogelijk werd, waarvan ook goed profijt is getrokken, niet het minst door het gemeentebestuur, dat de gelegenheid opende op den afgegraven ves- tingwal langs de Schelde heerenhuizen te stichten, welk bouwterrein, op een kort aan- tal jaren, reeds bijna geheel is volgebouwd met in modemen stijl opgetrokken woningen, die een mooie entree der stad vormen. Volgens den geschiedschrijver is het stad- huis in 1647 gebouwd, in 1822 verbouwd en in 1859 bijna geheel vernieuwd, waarbij de zware toren, die in den Franschen tijd was verlaagd om voor telegraaf te dienen, door een nieu- wen is vervangen. Een poortje met Renais- sancesnijwerk is vrijwel het eenige beziens- waardige dat nog van den ouden bouw is over- gebleven. Aan de hofstede ,,De Deeuwtjes", gelegen aan de Axelschestraat, is indertijd een be zoek gebracht door Koningin Victoria van Engeland, die met haar jacht op de Schelde varende voor het vervolgen van haar reis getij moest afwachten, en van die gelegenheid gebruik maakte om een uitstapje te doen. Door haar is destijds aan de bewoonster, de weduwe De Feijter, als herinnering aan dat bezoek, een zilveren beker geschonken, die, door vererving, thans in het bezit is van den heer J. de Feijter, burgemeester van Zaam- Road. H' m. Dat was juist de baas, die ervan ver- dacht werd, dat hij in het West Centraal district morphine leverde. Snel greep hij naar z'n vulpen en nam een velletje van Naisuki's mat-purperkleurig briefpapier, dat op perkament leek en dat slechts zijn rijk-vergulde initialen droeg, en hij maakte een lijst van de namen en adressen van de verschillende tabakshandelaren, die daar vermeld stonden. Daarna legde hij het Dagboek weer op z'n schuilplaats achter Meredith's leeren editie en sloot alles weer af. Nog een oogenblik bleef hij in gedach- ten verzonken zitten en dan stond hij op, om het huis te verlaten. Daar hoorde hij, hoe beneden in de deur een sleutel in het slot draaide. 't Ging haast onhoorbaar, doch het geoefende oor van Guest ving het even duidelijk op als ware het een losbranding geweest. Bliksemsnel draaide hij het licht uit, haastte zich onhoorbaar naar het venster, schoof de gordijnen terug en verborg zich achter de plooien aan de rechterzijde. Geen seconde later ging de deur open en Naisuki stond op den drempel van de kamer. Achter de gordijnen werd Guest be- stormd door allerlei onklare gedachten. 't Was nog geen tien uur, een vreemd tijdstip voor iemand om uit het theater te loopen. Weinige van de Londensche shows" lieten hun bezoek voor kwart voor elf los. Vreemd t Was mogelijk, dat dat vermaak hem begon te vervelen en hij eerder wegging, doch iets was er. dat Guest zeide. dat dat niet de reden was van den vroegen en onverwachten slag. Aanvankelijk is mij ook bij overlevering medegedeeid, dat die leeuwtjes eveneens met di't bezoek in verband stonden, maar later kennis nemende van mededeelingen van histo- rie-schrijvers, bleek mrj dat die leeuwen wor- den omschreven als afkomstig van de vroe- gere versterking ,,De Moffenschans". Over Hoek, dat hoofdzakelijk van landbouw moet bestaan, wordt gemeld, dat dit zijn ont- staan te danken heeft aan de verhuizing van de bewoners van naburige overstroomde pol ders en het door de wateren van den Brak- man verzwolgen Vreemdijke. Ter plaatse van de Westwaarts gelegen buurtschap Maurits- fort liet Prins Maurits in 1586 een fort bou- wen, ter verdediging tegen een Spaansche versterking te Philippine, van waar uit ge- durig het Land van Axel onveilig gemaakt werd. Die versterking is geheel gesloopt. Volgens de gescbiedschrijvers werd van het door het water verzwolgen dorp Vreemdijke de torenklok meegevoerd en werd deze 29 Juli 1608 opgehangen in een te Hoek gesticht kerkje. De klok droeg als opschrift: Maria heet ick en sal bevrieen Den armen sondaren, 't alien tien, Ghegoten in het jaer O.H. 1503." In 1798 werd die klok door een groep on- rustige Vlamingen geklept, waarop een af- deeling Fransche troepen naar het dorp trok, de klok afnam en in den toren van het stad- huis te Axel ophing, waar zij thans nog be- rust. Het verhaal wil, dat voor het vervoer dier klok een kar gebruikt werd en de klok daar tijdens het vervoer afviel. Daarvan zou zijn afgeleid de in den volksmond nog levende uitdrukking ,,Den Hoek is van de kar ge- vallen". Ten onrechte wordt dit toegeschreven aan den bouw der woningen tegen dijken. Over Sas van Gent, dat blijkens den naam ontstaan is aan de oorspronkelijke uitmonding van het kanaal naar Gent, stonden den schrij ver geen bijzondere bronnen omtrent het ont staan en de geschiedenis ten dienste. Evenwel weten we uit de historie van ons land, dat ook Sas van Gent gedurende den 80jarigen oorlog daarvan te lijden had. Het werd in 1646 door Prins Frederik Hendrik op de Span jaarden veroverd, in den tijd dat ook Hulst in zijn handen viel. Op het stadhuis te Sas van Gent berust nog een plaat in beeld bren- gende de opstelling van de belegerende troe pen ten opzichte van de vesting Sas van Gent, terwijl omtrent de veroveringen van Frederik Hendrik wordt geschreven: „Hij veroverde Sas van Gent door list en Hulst door dapper- heid". In de raadzaal zijn nog ten toon gesteld enkele kanonskogels, uitgegraven bij de ont- manteling der vesting, die naar mij werd mee- gedeeld vermoedelijk afkomstig zijn van een beschieting in later tijd. In Sas van Gent heeft reeds vroeg indus- trie bestaan, doch heeft deze zich ook meer ontwikkeld in de jaren nadat dit stadje met spoor verbonden was. De oudste nog bestaan- de industrie is wel de bloemfabriek der N.V. Walzenmolen Sas van Gent, voorheen J. Ver- schaffel en H. Mechelynck, later gevolgd door de beetwortelsuikerfabrieken, spiegel- glasfabriek, phosphaatfabriek, de glucose- fabriek, textielfabriek enz. Sas van Gent is in de laatste jaren uitge- breid met vele nieuwe woningen, waarvan vooral de villabouw aan den Stationsweg en de omgeving de aandacht van den bezoeker trekt. Bij Westdorpe is ter deeg sprake van lint- bebouwing. De woningen zijn ter weerszijden van den Graaf Jansdijk gebouwd over een lengte van een uur gaans. Beweerd wordt dat deze dijk een deel is van een dijk, die in den tijd van Keizer Karel V begon aan de kust bij Ostende en doorliep tot in Duitschland. De oorsprong van Axel verliest zich in de nevelen der oudheid. Sommigen meenden dat de stad door de Noormannen zou gesticht zijn. Zeker is, dat omstreeks 936 Axel in de kro- nieken van St. Bavo te Gent wordt vermeld. Omstreeks 1108 schijnt het reeds een wel- varende plaats te zijn geweest, die in 1183 als een stad wordt opgegeven, en die in 1213 van Gravin Janna van Vlaanderen en haar eersten Gemaal Ferrand van Portugal, vele voorrechten verkreeg. In 1229 was Axel niet onaanzienlijk en in 1248 werd het door krijgs- benden van Jan van Avesnes geplunderd en terugkeer van Naisuki. De Japanees knipte het licht aan en keek bedaard de kamer rond. Hij was gekleed in een nauwsluitend, goed-pas- sende. zwarte jas, waaronder hij een wit zijden das droeg. Ook droeg hij zijn opera-hoed. Hij trok z'n handschoenen uit en ontdeed zich van zijn jas, hoed en das en daar stond hij in onberispelijk avondtoilet. Van top tot teen zag hij er- uit als een Westerling, maar ondanks de monocle in zijn rechteroog behield hij toch z'n Oostersch type. Met een glimlachje nam hij een sigaret uit de doos, waar Guest z'n aandacht aan geschonken had en onmiddellijk trokken zich zijn ooger samen. In een stoel gezeten voor den haard, draaide hij het electrische vuur aan en stak zijn sigaret aan met een stuk papier, dat hij even tegen de plots-gloeiende radiatoren had gehouden. ..Mijnheer Detective misschien last van sterken tocht bij het raam," sprak hij zon- der op te kijken. 't Is veel heerlijker hier voor dit verkwikkende verwarmingsappa- raat." Guest beet zich op z'n lip en stapte dan, z'n revolver achteloos in z'n rechter- hand, zonder omwegen naar voren. ,,Goeden avond, Naisuki," zei hij op koelen toon. ,,M'n complimenten. Hoe maak je het Naisuki glimlachte zoetsappig. ,.'t Westen is nog niet bekend met de edele kunst van sporen uitwisschen," mompelde hij. ,,En ook niet met die in- gewikkelde landstaal." ,,Wat dan vroeg Guest op kouden toon, terwijl hij zich met opgeheven revol- verbrand. In 1350 onderging het herbouwde stadje van wege de Gentenaars hetzelfde lot. In 1349 had het het voorrecht verkregen wekelijks een markt te houden, welke ver- gunning op 5 Januari 1389 door Philips de Stoute werd bevestigd. De stad krseg toen haar eigen munt. Een grooten slag, waarvan het zich niet meer herstelde, kreeg Axel in 1452, toen Her- tog Philips van Bourgondie op het vermoe- den dat van hier uit steun werd verleend aan het in opstand zijnde Gent, Axel en omgeving te vuur en te zwaard liet verwoesten. De han- del week, de vermaarde markt verviel, de visscherij bleef kwijnen. In 1574 kwam de stad, die door de Span jaarden bezet was, in handen van Zeeuwen, die met eenige schepen te Ter Neuzen waren geland. Later kwam de stad in handen van den Prins van Oranje, dooh kwam in 1583 door verraad weer in Spaansche handen, om op 17 Juli 1586 weer veroverd te worden door Prins Maurits, die de .stad duchtig deed ver- sterken. Door inundatien om de Spanjaarden het terugkeeren te beletten werd aan de streek onberekenbare schade toegebracht. In het begin der vorige eeuw werden de wallen door de Franschen verkocht en niet lang daama met de beide poorten gesleoht en voor tuinen of moesgrond aangelegd. Axel is door de inpolderingen in de 18e eeuw en de afdamming van het zijkanaal aan de Axelsche Sassing in 1850 van het water afgesneden. Het voornaamste bestaansmiddel was tot voor enkele jaren de landbouw. Er bestaat een intensieven uitvoer van verschil lende landbouwproducten. De stichting van het wereldbedrijf, de ammoniakfabriek, aan de grens der gemeente bij Sluiskil, is op het eco- nomisch bestaan der gemeente van beduiden- den invloed. In de laatste jaren zijn ook vele verbeterin- gen aangebracht aan de bestratingen, terwijl tal van nieuwe woningen zijn gebouwd aah door de gemeente aangelegde straten. Aan de markt staat het oude stadhuis, met zijn aardig torentje en zonnewijzer, 't welk een aantrekkelijkheid is voor de bezoekers uit den vreemde. De tram doorsnijdt de kom van Axel en rijdt langs de zeer vruchtbare landerijen naar Zaamslag. Dis is een bij uitstek landelijk dorp, welks bestaan geheel van het wel en wee van den landbouw afhankelijk is. Het was in het midden der 13e eeuw een eiland, dat geleidelijk door inpolderingen werd vergroot. In 1482 bestond er een rederijkers- kamer van grooten naam. Aan den Zuidoost- kant van het dorp stond een kasteel, waar van in 1697 de laatste overblijfselen werden gesloopt. De „Torenhoeve" ter plaatse onder- houdt daaraan nog de herinnering. Zoowel in den Spaanschen tijd als nog in de Fransche overheersching had Zaamslag en omgeving te lijden van krijgsgeweld en werden de om- liggende polders herhaaldelijk onder water gezet. Met de nette woningen, de heldere gordij nen achter de ruiten, en de rij lindeboomen voor de huizen, maakt het rustige dorp een ydilischen indruk. Op het ruime plein staat in het midden de Ned. Herv. kerk en het raadhuis, en daaromheen in een vierkant ge bouwd de woningen. Ook aldaar was in de laatste jaren uitbreiding van woningruimte noodig en werd veel bijgebouiwd. Dinsdag. We staan thans aan den voor-avond van het Binnenscheepvaartcongres. Van vele gebouwen en schepen wapperde de vlag, ter verwelkoming van de congres bezoekers, die in den namiddag en avond met de verschillende reisgelegenheden arriveerden en te hunner voorlichting op de plaats van aankomst leden der Zeeuwsohe Voorberei- dingscommissie gereed vonden. Ook arriveer den enkele jachten met een aantal deelnemers. Des avonds 8 uur werden het bestuur van de Vereeniging Binnenscheepvaartcongres met de deelnemers en leden der Voorberei- dingscommissie door het gemeentebestuur ontvangen in een der zalen van de ambachts- ver Naisuki in een stoel liet vallen. ,,Dat merk midden op iedere sigaret," kwam Naisuki leuk. ,,Een sigaret met het merk andersom. Toen Naisuki weg ging lagen ze alle gelijk." Guest glimlachte. .Tusschen twee haakjes, ik was zoo vrij om dat machinetje maar uit te scha- kelen," zei hij. ,,Veiligheid voor alles, weet je." ,,'t Vastzetten van de kunstzinnig ver- beterde dictaphoon van geen belang," lachte Naisuki fijntjes. ,,Als ik wegga hangt schilderij van Psyche" tien graden uit horizontale lijn, nu zuiver horizontaal. Dus heer Inspecteur schijnt de voor- stelling te bevallen Hij grinnikte koeltjes en Guest, die naar de schilderij keek, begreep, dat hij het slachtoffer was geworden van door- trapte Oostersche sluwheid. Guest stond op en beschouwde de schil derij in kwestie. Die verduiveld slimme Jap Zoo'n handige, kleine schurk Naisuki haalde een gouden sigaretten- koker uit z'n zak te voorschijn en offreer- de Guest. ,,Rookt Inspecteur vroeg hij hoffe- lijk, terwijl een stout glimlachje op z'n lippen speelde. ,,Zoo iets niet, dank je", antwoordde Guest, terwijl hij z'n gastheer behoed- zaam aankeek. De Japannees haalde z'n schouders op, nam een sigaret en stak den koker weer in zijn zak. Bij die beweging gleed zijn sigaret hem uit de vingers en viel op den grond. Langzaam bukte hij zich om ze op te rapen, maar tegelijk greep hij het kleedje vast, waar Guest op stond en school. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de oud-Ministers Van Dijk en Ban- gaerts, thans lid der Tweede Kamer. De burgemeester, de heer J. Huizinga, die daar met het dagelijksch bestuur der ge meente tegenwoordig was, richtte namens bet gemeentebestuur een woord van welkom tot de aanwezigen, hetgeen hem een hoogst aan- gename taak was, ofschoon hij er zijn Ieed- wezen over moest uitspreken, dit niet te kon- nen doen in het huis der gemeente. Dit is echter niet op de ontvangst van een zoo groat aantal bezoekers berekend. Hij vermeende echter dat het den voorzitter van het Binnen scheepvaartcongres, den heer Mr. Smeenge, wel aangenaam zou z:in, dat de ontvangst plaats had in een nijverheidsonderwijsinrich- ting, onderwijs waarvoor deze gedurende 5® jaren in ons land in de wetgevende maebt een lans heeft gebroken. Hij sprak uit, dat Ter Neuzen er zich over verheugt, dat door het bestuur der vereeni ging op deze plaats voor het houden van bet congres de aandacht is gevallen. Dit stemde tot blijdschap, wijl een congres als dit zeker een goede bekendheid zal geven aan de ligging; en omgeving van onze gemeente. De positie van Ter Neuzen ten opzichte van de scheepvaart is die van een belangstellentl toesohouwer. Al wat hier voor de scheep vaart is te doen, behoort tot de bevoegdheicE van het rijk, zoodat wij daarop geen invloed hebben kunnen uitoefenen. Dit geeft ons ech ter geen reden tot klagen, want het moet worden erkend, dat van rijkswege der ge meente in veel wordt tegemoetgekomen, al is het ook, dat niet alles dat we wenschen ver kregen wordt en ook wel in een langzamer tempo dan ons wenschelijk voorkomt. Gaame erkent spreker het groote belangr dat een plaats als Ter Neuzen bij de scheep vaart heeft. Het brengt ons in nauwere relatie met het overig deel van Nederland, ook met onze Zuiderburen over de grens. De scheepvaart stelt ons in staat onze benoodigd- heden te ontvangen en onze koopwaren naar elders te verzenden. Zij) stelt ons in staat, hier voor onze behoeften rustig te Ieven. In tegenstelling met hen, die weinig van congressen verwachten, verklaart spreker dat hij daarvan veel verwacht. Weliswaar ver- krijgt men daardoor geen oogenblikkelijke resultaten, maar zij dienen om de volks- gedachte te leiden in goede banen en brengen later hun vruchten voort. Komende op het binnenscheepvaartcongres denkt hij aan de belangen van de bij de scheepvaart betrokken bedrijfsgenooten, zfi die zelfs menigwerf niet zonder levensgevaar het bedrijf uitoefenen. Allen zullen medege- voelen het leed dat velen uit dat bedrijf ook in deze tijden van crisis moeten dragen, en wijl alien zullen emstig zinnen op een ant- woord over de vraag wat daartegen voor hen kan worden gedaan. Op het congres zullen vele voor de scheep vaart zeer belangrijke onderwerpen worden besprcken. De behandeling zal veel beleid en aandacht vorderen. Hij hoopt dat het goede resultaten zal mogen afwerpen, die onder Gods Zegen zullen mogen strekken tot heil van ons vaderland in het algemeen. Hierop werd het woord genomen door den heer Mr. Harm Smeenge, de voorzitter van Mr. H. SMEENGE. scheurde het met geweld weg. Met een kreet van verrassing tuimelde de onvoorbereide inspecteur naar achteren en daar plofte hij neer. Toen hij wankel- de, was Naisuki uit zijn stoel opgespron- gen en zijn linkerhand omknelde de reen ter van zijn vrijpostigen bezoeker. Een hevige strijd volgde en het automatische wapen was van eigenaar veranderd Met een verdedigend lachje ging Nai suki weer zitten. ,,Zoo veel geriefelijker. legde hij dood- leuk uit, ,,voor Naisuki, wel te verstaan Pistool gevaarlijk speelgoed. Moch 'ns afgaan. Rampzalige verkorting van Nai suki's levensloop Rondborstig bekende Guest z'n neder- laag en dan liet hij zich in een stoel tegen- over den Japannees neervallen, ,,Dat is n streek van jou, Naisuki," glimlachte hij. .Tusschen twee haakjes, ik zou niet minder slapen om de .ramp zalige verkorting van je levensloop 1" Vreemd genoeg vergat ik dat ding te laden Ondoordacht, he De Japanner lachte instemmend en gooide het wapen in n hoek. ,,Prachtig," was alles wat hij zei, maar zijn oogen schitterden ondeugend. „Niet- temin, zou me zeer vereerd achten, als meneer de inspecteur aan mijn nietige en onwaardige persoon reden van vriende- lijk, maar ongenood bezoek meedeelde." ,,Ik ben een dolle liefhebber van oude schilderstukken," kwam Guest luchtig, terwijl hij z'n oogen spottend op de schil derij van de Psyche" richtte. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5