ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ASPIRIN rv No. 8851 MAANDAG 20 JUNI 1932 72e Jaargang, BINNENLAND GENTSCHE AUT0SCH00L eenig op dewereid Binnenscheepvaartcongres te Ter Neuzen. Vandaag heet en droog. morgen misschien koel en nat! Daarom ook in cfen zomer nooit zonder, ^Aspirin-tabletten. ABONNKMKNTSPltUS: Biimen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1.80 per 3 maanden Bjj voor ultbetaling fr. per post 6,60 per jaar voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post aDonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetahng. OJtgectfster: FInna P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 38150 TELBFOON No. 36. ADVERTENTI8NVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor etken regel meer 0,3d Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst 66n dag voor de nltgave. DIT BEAD VER8CHI.INT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. UITKEEKING AAN MELflVEEHOUDERS. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maaKt bekend, dat ingevolge artikel 22 der Crisiszuivelwet aan melkvee- houders gednrende ten hoogste drie weken ultkeeringen kunnen worden verstrekt, be rekend naar een bedrag van 0,75 per melk- gevende koe per week (droogstaande dieren worden dus niet medegerekend). De uitkeering zal worden berekend naar het aantal melkgevende koeien, dat op 15 Juni 1932 in het bedrijf aanwezig was. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich ter gemeente- secretarie te vervoegen tusscheh Maandag 20 en, Vrijdag 24 Juni a.s. De secretarie zal daartoe zijn opengesteld van 91 uur. Ter Neuzen, 17 Juni, 1932. De Burgemeesiter voomoemd, J. HUXZINGA. Welkom I Ter Neuzen, dat zjjn opkomst en bloei voor- namelijk te danken heeft aan de scheepvaart, en die, door al wat daarmede samenhangt ook de voomaamste bronnen van haar bestaan uitmaken, trekt in deze dagen nog op bijzon- dere wijze de aandacht van de scheepvaart- wereld, vooimamelijk die der binnenscheep- vaart in het geheele land, door het alhier te houden 9de Binnenscheepvtaartcongres. Dit bleek ons reeds uit de beschouwingen die ver schillende bladen, zoowel vakbladen als andere, aan dit congres en aan Ter Neuzen hebben gewijd. We hebben bet aanstonds gewaardeerd, dat door het bestuur der Vereeniging Binnen scheepvaartcongres voor haar congres te Ter Neuzen gastvrijheid werd gezocht. De om- standigheid, dat in de laatste jaren door voor- aanstaanden in het maatschappelijk leven ter plaatse daadwerkelijk belangstelidng is be- toond in centrale nationale vraagstukken, is naar het schijat aan die keuze niet vreemd geweest, waaruit bij vemieuwing blijkt, dat het aanknoopen van relaties steeds zijn goede zijde heeft en tot onverwachte resultaten kan leiden. Naar onze meening is het houden van con- gressen waar vooraanstaande personen uit alle oorden van ons land samenkomen van groote beteekenis, wanneer die worden ge- houden in een zoo ex-centrisch geiegen gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen, Zeer zeker bleef onze streak in dat opzicht schaarsch bedeeid. Men acht dergelijke proefnemingen bedenke- lijk, omdat een reis naar Zeeuwsch-Vlaande ren bijzondere moeilijkheden met zich brengt en dit van invloed is op het bezoek aan de te houden bijieenkomsten. Ons dunkt, dat onbekendheid die moeilijk heden wel wat doet overschatten en dat, wan neer men eenmaal daarvan op de hoogte is, het bezoek nog wel meevalt. Hoe meer men in deze met Zeeuwsch-Vlaanderen bekend ge- raakt, hoe beter. Gelukkig komt er ook in dit opizicht verbetering. Een paar jaren geleden had de Vereeniging van Nederlandsche Werk- gevers te Ter Neuzen als de plaats voor haar jaarvergadering gekozen, een vereeniging uit de wetenschappelijke wereld heeft toen ook Zeeuwsch-Vlaanderen als doel van een excur- sie gekozen, thans krijgen we de deelnemers aan het 9de Binnenscheepvaartcongres, met ais voorzitter den bekenden heer Harm Smeenge, die, ofschoon dezer dagen zijn 80sten jaardag werd herdacht, zooals we toen konden lezen nog met jeugdig vuur bezield is. Het zal ongeveer een dertigtal jaren ge leden zijn, dat genoemde heer hier ook een vergadering op het gebied der binnenscheep- vaart presideerde, toen n.l. de destijds alhier bestaande afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging „Sohuttevaer" de eer genoot de jaarvergadering dier vereeniging te ontvangen. In Ter Neuzen en in de omgeving maakt mem zich thans op, de gasten uit den vreemde te ontvangen en te zorgem, dat ze omtrent stad en streek een goeden indruk zullen mede- nexnen, en het is zeker een goede gedachte geweest van de Voorbereidingscommissie om de gasten ook te voeren door een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, voomamelijk dat deel dat verband houdt met de scheepvaart, terwijl zij dan tevens een kijkje kunnen nemen op de vruchtbare akkers van ons gebied. Zooals we reeds vroeger hebben gemeld, zal de Vereeniging met de deelnemers aan het congres Dinsdagavond officieel worden ontvangen door het gemeentebestuur van Ter Neuzen. In verband met de beperkte ruimte in de raadszaal zal die ontvangst, welke is bepaald op 8 uur, plaats hebben in een der zalen van de Ambachtsschool aan de Axelsche straat. De ontvangst op die plaats moet voor den voorzitter, den heer Mr. Smeenge, ook nog wel een bijzondere bekoring hebben, aangezien hij in de Staten-Generaal een der eerste voorvechters is geweest voor het inrichten van ambachtsscholem. Bij zijn veelzijdigheid zijn deze inriohtingen hem dus ook niet vreemd. Zooals op een andere plaats in dit nummer wordt aangestipt, wordt op de Markt den congresbezoekers een concert aangeboden. Den volgenden morgen begint om 9 uur het congres in het Luxor Theater" waar wordt aangevangen met het behandelen der uitge- braclite prea-adviezen, die, bijeen, een respec- tabel boekdeel vormen en zeer belangwekken- de onderwerpen behandelen. Met een pauze onderbroken duurt de ver gadering tot half 4 in den namiddag, waama de congresbezoekers worden genoodigd tot het maken van een rondrit met de Zeeuwsch- Vlaamsche tram. Het programma van die rit luidt als volgt: Vertrek Ter Neuzen 15,45. Van Philippine 16,—. Aankomst Sas van Gent 16,15. Vermoedelgk wandeling door Sas van Gent. Vertrek van halte Passluis 16,35. Aankomst Axel 17,05. Bezichtiging van Axel. Het gemeente bestuur van Axel heeft gemeend ook van hare belangstelling met dit bezoek te doen blijken en -zal den deelnemers eenige ver- versching aanbieden. Vertrek Axel (Kerkdreef) 17,30. Aankomst Ter Neuzen 18, Te 7 uur vereenigen de deelnemers zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het Hotel Rotterdam". De tafelmuziek zal al- daar welwillend worden verzorgd door het plaatselijke symphonieorkest Onder Ons", leider de heer M. P. Harte. Den'volgenden morgen wordt allereerst een bezoek gebracht aan Sas van Gent, welke tocht tevens tot doel heeft bezichtiging van het Nederlandsche gedeelte van het kanaal Ter NeuzenGent. Te half acht zullen de deelnemers zich aan de Westsluis inschepen aan boord van de nieuwste motorboot van den Provincialen Stoombootdienst, de ,,Prinses Juliana" die daartoe van wege het provinciaal bestuur van Zeeland ter beschikking gesteld is. Onge veer 9 uur zal Sas van Gent worden bereikt en zal gemeerd worden bij de Spiegelglas- fabriek, alwaar de bezoekers sullen worden ontvangen door den directeur, den heer De Bel, waama de fabriek zal worden bezichtigd, speciaal ook het gieten van het glas. Na afloop van dit bezoek wordt de terug- tocht aanvaard, en zal aan boord een lunch gebruikt worden, aangeboden door het Zeeuwsche Voorbereidingscomitd. De ,,Prinses Juliana" zal te Ter Neuzen meeren aan de Middensluis, om de gasten te ontschepen. Vervolgens wordt te 1 uur het congres voortgezet en tegen half 4 uur beeindigd, waarna met de Zeeuwsch-Vlaamsche tram een -nit wordt gemaakt naar Breskens, alwaar men te half 5 op het Spuiplein zal aankomen. Aldaar wordt het gezelsfchap ontvangen door het gemeentebestuur van Breskens. De bezoekers zullen daar gelegenheid hebben een kijkje te nemen aan de haven van Breskens en de flink ingerichte aanilegplaats der Prov. booten. Zij, die van daar de thuisreis willen aanvaarden vinden te half 6 uur de veer- boot gereed om naar Vlissingen over te steken, alwaar zij te 18.15 en te 18.33 treinen kunnen nemen in de richting Venlo of Am sterdam. De tram voert de bezoekers die terug moe- ten naar Ter Neuzen te 17,35 daarheen, al waar men te 18.35 aankomt. Het is dus een groot en uitlokkend pro gramma, dat in de eerstvolgende dagen door de deelnemers moet worden afgewerkt. Laten we hopen dat mooi en wat milder weer deze dagen zal begunstigen. Naar aanleiding van het Binnenscheep vaartcongres schrijft „Schuttevaer" NAAR TER NEUZEN. 't Is ons opgevallen, dat bijna ieder Neder- lamder ook wij tot dusver deze plaats- naam Temeuzen schrijft, maar dat de inge- zetenen de votykeur geven aan Ter Neuzen, dus in twee woorden, beide met een hoofd- letter aanvangende. Dit laatste zal dus de juiste schrijfwijze zijn en we zullen in het vefvolg die ook bezigen, om eventueele plaat selijke gevoeligheid te dien opzichte te mijden. We zouden die trouwens kunnen verstaan, want de hoofdredacteur van dit blad kan het ook moeilijk zetten, als men zijn woonplaats Gasseltemijeveen schrijft, zooals velen ten onrechte doen het is Gasseltemijveen, dus zonder die extra e. Te meer wenschen we der Ter Neuzenaars in dezen ter wille te zijn, omdat we daar straks enkele dagen als gast hopen te vertoeven. Men weet immers dat daar op 21, 22 en 23 Juni, het negende Bin nenscheepvaartcongres gehouden zal worden? We kunnen ons indenken, dat bij sommi- gen ook brj schippers de gedachte op- komt Wat beweegt de menschen nu toch om in dezen tijd bij elkaar te komen en een paar dagen te praten over onderwerpen, die, nu ja, wel met de binnenscheepvaart in ver band staan, maar die niet helpen verlichting te brengen in den tegenwoordigen noodtoe- stand, of nog beter, die doen verdwijnen Zit niet de binnenscheepvaart zdd diep in het moeras, dat alle krachten moeten samen- spannen om haar daaruit te verlossen Die gedachte is te verstaan, want inder- daad verkeert de binnenscheepvaart in een depressie, als vermoedelijk nooit te voren en is er geen enkel teeken dat opheffing voor- spelt, de economische barometer daalt nog eerder dan te stijgen, de lucht blijft even don-ker en dreigend. Maar toch zou het o.i. van kortzichtigheid getuigen om, nu de gewone tijd van het con gres weer daar is, dit achterwege te laten. We gelooven nog altijd dat die vergaderingen van het Binnenscheepvaart-congres, waarin nagenoeg alle scheepvaartorganisaties samen- werken, waar verschillende onderwerpen van deskundige zijde ingeleid, en door theoretics en practici gezamenlijk besproken worden, van niet gering nut zijn. Waar nu b.v. ge- handeld zal worden, over scheepsvormen, over nieuwe kanalen, over het concessiessysteem, over tolbeffingen enz. kan dit niet voor de toekomst van groot belang zijn En er zal toch eenmaal wel weer verbetering ko men, de toestand zal toch niet steeds zoo blijven als die nu is? Trouwens ook aan de tegenwoordige moeilijkheden van het bedrijf wordt aandacht geschonken zal niet door twee prae-adviezen gesproken worden over het ondervverp „Welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de scheepvaart wor den genoanen teneinde te geraken tot verbete ring van de economische omstandigheden We gaan dus naar Ter Neuzen. Naar Ter Neuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen, naar dat deel van het land, dat hoewel geen eiland, toch over eigen grondgebied niet anders dan te water is te bereiken. Als men alleen op aardrijkskunddge gren- zen lette, zou het veeleer bij Belgie behooren, maar er is ook nog zooiets als traditie en ge- scbiedenis en kracbtens die beide behoort Zeeuwsch-Vlaanderen en zal het altijd behoo ren bij Noord-Nederland. Zoo dagelijks denkt men daaraan niet, maar als er gevaar van scheiding dreigt we hebben het in en kort na den oorlog gezien dan gevoelen alle Nederlanders him saamhooriglieid. Het is een gedeelte van hftt land, waarop met recht het Zeeuwsche dii/ies: ,,Luctor et emerge!" van toepassing is. In den loop der eeuwen heeft het al heel wat gedaanteverwis- selingen ondergaan, er zijn herhaaldelijk stuk- ken verdwenen en weer ingepolderd, tal van vroegere vaarwaters zijn verzand, steden die voorheen aan het water lagen, schuilen thans ver in het land. Met r&ht is op dit gewest het versje van Staring van toepassing: „Gods almacht wenkte van den troon En schiep elk volk een land ter woon. Hier vestte zij een grondgebied Dat zij ons zelven scheppen liet." In dat Zeeuwsch-Vlaanderen vroeger Staats-Vlaanderen ligt het stadje Ter Neu zen, doel van onzen tocht. Bij vele schippers is het welbekend, het is het beginpunt van het kanaal ixaar Gent. Vroeger, toen nog uitsluitennj zeils<jhepen de binnenvaart uitoefenden, was de haven min of meer berucht. Ze lag in een bocht jier Wes- ter-Scheide waar een sterken stroom voor- langs liep en daar het v66r de haven gron- deloos diep was en men in noodgevallen geen anker kon presenteeren, werd er niet aan ge- dacht over het hartje van het tij binnen te loopen, doch werd nagenoeg stil water afge- wacht. Stond de haven in den wind, dan vond men op het havenhoofd een sterk span paarden gereed, een ljjn wert uitgebracht, en het schip tot voor de sluis gejaagd. Tegen- woordig, nu bflna uitsluitend stoom- en motorkracht voor voortbeweging gebruikt wordt, zijn die vroegere bezwaren grooten- deels vervallen. Ter Neuzen, oorspronkelijk bestaande uit een paar visschershutten heeft zijn opkomst in hoofdzaak te danken aan zijn ligging aan den mond van dat kanaal naar Gent, dat in 1827 gereed gekomen is. Toen had het nog geen tweeduizend, thans ruim 10.000 inwo- ners, en demonstreert het daardoor het groote nut en voordeel dat de scheepvaart voor een streek medebrmgt. Warem autoriteiten en het publiek nu daarvan maar recht doordron- gen, dan zou er ook wel meer aandacht aan de binnenscheepvaart en haar nooden worden besteed. Doch hiermede gaat het als met zoo- vele dingen ook de waarde van de scheep vaart wordt eerste erkend, als men die moet misisen. TWEEDE KAMER. IWteppellatie-Kupers. In de Vrijdag gehouden vergadering stelde de heer Kupers de volgende vragen: 1. Is de Regeering bereid, om de inge- voerde tariefsverlagingen biji werkverschaf- fingen ongedaan te maken, eventueel na overleg met de contact-conunissie, en kan de Regeering verder toezeggen, alle aangelegen- heden betrekking hebbende op de steunrege- ling en op de arbeidsvoorwaarden bij de werkverschaffing in deze contact-commissie te doen behandelen? 2. Is de Regeering bereid, de loonen bij de werkverschaffingen zoodanig vast te stellen, dat de arbeiders daarvan htm gezin behoorlgk in stand kunnen houden, de rouleering voor de werkverschaffing in te trekken of, voor zoover dit op overwegemde bezwaren stuit, deze te verbeteren en daamaaSt een betere steunregeling voor de arbeiders, die krachtens het rouleeringsstelsel te werk worden ge steld, in te voeren 3. Wil de Regeering, waar zij is overge- gaan tot het verlagen van de steunnormen der werkloozen in verschillende plaatsen, deze verlaging ongedaan te maken, eventueel na overleg met de contact-commissie? Vervolgens herinnerde de heer Kupers aan geruchten omtrent vooraemetais der Reigee- ring om over te gaan tot verlaging van de steunnormen voor de werkloozen. Dit heeft de arbeiders in het geweer gebracht en zij hebben met duizenden op straat te Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ge- protesteerd. In dat verband liet de heer Kupers een woord van protest hooren tegen het optreden van de Haagsche politie, die Donderdag met de blanke sabels op betoogers heeft ingeslagen, waardoor er gewonden zijn gevallen. Hij vroeg daamaar een streng on- derzoek in te stellen, met name naar de vraag of de politie hier wel met de noodige takt was opgetreden. Hij stelde hier de volgende vraag: 4. Wil de Regeering verklaren, dat zij niet voomemens is over te gaan tot verlaging van de steunnormen voor de werkloozen? Waarop hij liet volgem de volgende vragen: 5. Is de Regeering bereid de verdeeling van de werkelijke crisisuitgaven der gemeen- ten zoodanig te regelen, dat het Rijk hierin voor 5/6 en de gemeenten voor 1/6 bijdragen? 6. Is de Regeering bereid, in verband met den omvang en langen duur der werkloosheid het bedrag van f 750.000, dat voor 1932 aan het Nationaal Crisiscomite ter beschikking is gesteld, belangrijk te verhoogen? Uitvoerig stond de heer Kupers stil bij do werkloosheid in de bouwvakken. Hg kwam er tegen op als zou er hier nog geen sprake van erisiswerkloosheid zijn. De Regeering wacht maar af en intusschen neemt de werkloos heid toe, 66k in de met de bouwnijverheid verwante industrieen, bijv. de steenbakke- rijen. De Regeering wacht af tot een crediet- regeling mogelijk blijkt. In Amsterdam zou zoo iets tot stand hebben kunnen komen, de Nederlandsche Bank verklaarde zich bereid, doch de Regeering verzette zich, onder het motto: eerst de hooge loonen in de bouw vakken omlaag. De heer Kupers betoogde, dat het een praatje is, dat de loonen in de bouwvakken te hoog zrjn. Wordt er niet verder gebouwd, dan stijgen de huren. Hij stelde hier de volgende vragen: 7. Is de Regeering bereid, de werkloos- heidskassen in de bouwvakken onder de cri- sisregeling voor de werkloosheidsverzekering te doen vallen en wil zij mededeelen hoe ver de uitvoering van haar plannen omtrent het verstrekken van bouwereddeten, waarover in de Kamerzitting van 2 Maart 1932 mededee- ling is gedaan, gevorderd zijn en van welken aard deze plannen zrjn? 8. Is de Regeering bereid op korten ter- mijn de mogelijkheid van de oprichting van een Staatshypotheekbank voor het bouwbe- drijf te doen onderzoeken en van de uitkom- sten aan de Kamer mededeeling te doen? In alle landen ziet men plannen om de werkgelegenheid te verruimen, grootsche plannen, maar waar blijft de Regeering hier. Als de Regeering zelf geen plannen heeft laat zij daarvoor dan een commissie benoe- men. Er is werk genoeg; wegen- en brug- genbouw, voortzetting der Zuiderzeewerken, kanaalaanleg in Friesland en Groningen enz. Zoo iets kost veel geld, maar thans worden ook groote bedragen aan steun uitgekeerd, waartegenover niets staat. De Regeering kan voor die productieve werken leenen; dat is volkomen geoorioofd. De volgende vragen luiden dan ook: 9. Welke plannen bestaan er bij de Re geering o.a. door de gemeenten, in staat te stellen die noodzakelijke werken uit te voeren, die wegens geldgebrek niet uitgevoerd kun nen worden? 10. Wil de Regeering mededeelen welken omvang de export-crediet-garanties reeds hebben verkregen In verband met deze vraag, wees de heer Kupers er op, dat er voor die garanties een commissie is benoemd in October 1931. Maar men heeft daarvan nog niets vernomen. Wel was hem bekend, dat een scheepsbouwfirma, die Russische opdrachten kon krijgen ten bedrage van 10 millioen, geen garantie kon krijgen. omdat het Rusland gold. Hiema werd gevraagd: 11. Is de Regeering bereid in voorkomen- de gevallen door credietverstrekking aan be- paalde ondernemingen, het dezen mogelijk te maken, opdrachten uit te voeren? Herinnerd werd aan pogingen van sociaal- democratische zijde, om hier een Industrie- bank van Staatswege te krijgen. In Indie wil men zoo'n bank en er wordt aan gewerkt op het oogenblik. Zijn laatste vraag achtte de heer Kupers een der belangrijkste, omdat de verwachting bestaat, dat, al komt er ,een opleving van de conjunctuur, een belangrijk deel der arbei ders nog werkloos zal blijven. Daarom moet een verkorting van de werktijden worden verkregen. 12. Is de Regeering niet van meening, dat door verkorting van den arbeidstijd voor 'n grooter aantal arbeiders werkgelegenheid zou kunnen worden verkregen en is zij be reid met organisaties van werknemers en werkgevers van daarvoor in aanmerking komende bedrijven overleg te plegen over de wijze, waarop dat doel zou kunnen worden bereikt, om daarna de noodige wettelijke maatregelen te treffen? Deze zaak is intemationaal te Geneve aan de orde gesteld. Het is er een van de aller- eerste orde. Door sterke inkrimping van den arbeidstijd kan men afkomen van de bekend om haar degelrjk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Lange Meire 2 (Kouter), Gent. Lessen op den auto zelf. Bestuur: R. MORTIER. (Ingez. Med.) overproductie der steenkolen-mijnen en van andere bedrijven en kan men vele arbeiders meer aan het werk zetten. Tenslotte bepleitte de heer Kupers de plan- matige productie, welke hij stelde tegenover den chaos, waarin het kapitalisme thans verkeert. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouok beantwoordde de interpellatie. Hij gaf de verzekering, dat ook de Regeering begaan is met het lot der werk loozen. Zij ziet het groote kwaad voor oude- ren en jongeren zeer zeker in. Zij moet ech- ter ook de verantwoordelijkheid dragen voor hetgeen geschieden moet om de werkloosheid te beperken en inzinking te voorkomen. Daarom moet zij ook uiterst voorzichtig zijn met toezeggingen. Wie als bewindsman een toezegging doet, is gehouden die na te' komen. Den Minister zou het niets aangenamer zijn geweest, om een minder somber geluid te laten hooren, maar hij had geen zekerheid, dat hij te geven beloften zou kunnen nako- men. De toestanden kunnen nog slechter worden. Menscheltfkerwijze gesproken, doet de Regeering wat zij kan om den nood te lenigen. De Minister gaf vervolgens een schets van L*t op oranje band en Bayerkruis. Prljs 75 cts.y R (Ingez. Med.1 de inzinking van 't bedrijfsleven van de laat ste 2 jaren. Met talrijke cijfers van het bedrijfsleven, in 't ibijzonder betreffende de scheepvaart, den teruggang van den invoer en den uitvoer. illustreerde de Minister dat. De door de Regeering voor den landbouw getroffen steunmaatregelen bewijzen hoe groot de nood ook hier is. Bovendien heerscht er een intemationale vertrouwenscrisis, die steeds verder om zich heen grijpt. In enkele landen neemt men symptomen waar van eenige ontspanning betreffende het crediet, maar daarop kan men geen groote verwachtingen bouwen. De Minister gaf vervolgens een overza'cht van de uitgaven voor werkloozenzorg, waar uit blijkt, dat in de maanden JanuarL Februari, Maart/April, uitgegeven is door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies voor Staat c.q. provisies) aan steun: 20.361.205, aan werkverschaffing /7.414.190, uitbetaald door werkloozenkassen 12.555.236 door het Rijk is betaald 4.551.106, in totaal 44.881.729). De vraag is of wij met het uifcgeven van die hooge bedragen kunnen voortgaan, bedra gen, die nog steeds zullen stijgen. Als de Regeering weer „neen" moet gaan zeSSen is dat omdat een ,,ja" hoe langer itoe gevaanlijker wordt. Niet voor dadelijk, ruaar voor de toekomst. De Regeering zal con trol e moeten blijven uitoefenen op de sleun- regelingen; de overheid moet zich in al haar uitgaven sterk beperken. De Minister deed op alien, die in de maat- schappij een leidende positie innemen, een be- roep de Regeering te helpen bij wat zij meent, dat zij doen moet. Met vasthouden aan eenmaal verkregen rechten, sticbt men meer goed dan kwaacL De volksgunst is gemakkelijk te koopen met beloften; de Regeering echter heeft haar ver antwoordelijkheid. Komend tot de beantwoording der vragen. zeide de Minister, dat de contactcommissie steeds zijn instemming heeft gehad. Geen onderwerp, steunregeling of werkverschaffing rakend, of het kon aan die commissie en aan den minister worden voorgelegd. Er bestaat alle gelegenheid wenschen en klachten ken- baar te maken. Er ligt iets aantrekkelijks in, om ook over arbeidsvoorwaarden bij de werkverschaffing de contactcommissie vooraf te hooren. Dit de toelichting der vraag blijkt echter. dat de interpellant niet wil gaan op d-en door de Regeering aangewezen weg. Brj zrjn ziens- wijze zal het tot een ontvruchtbare gedacii- teniwisseling komen; zoo zal men niet tot eventueel noodig geachte verlagingen kunnen komen. Wanneer blijkt, dat wijzigangen noo dig zijn, dan kan er over worden gesproken. en reeds aangebrachte wijzigingen kunnen worden veranderd, indien fouten blijken te bestaan. Tot deze toezegging was de Minis ter ibereid. Het ligt niet in de bedoeling om de steun normen over de geheele lijn te verlagen. Voor incidenteele beslissingen moet de Minister zich echter vrijheid voorbehouden. Met gemeentebesturen, die beneden de steunregeling gaan wil de Regeering overleg plegen. Hetgeen voor arbeid in de werkverschaffing wordt betaald is het maximum, dat econo- misch mogelijk is, bij de algemeene verarming van ons land. Verhooging der loonen is met mogelijk. Het rouleersysteem is ingevoerd waar de objecten van werkverschaffing drei- gen uitgeput te raken. Een voorstei-v. dL Walle op dat punt wordt ondq,rzocht. Ook zal onderaocht worden de njogelijkheid arc. niet de ouderdomsrente van den steun af te- trekken. Over hetgeen de Haagsche politie gedaan heeft ter handhaving van de openbare orde. bij de betooging Donderdag, kon de Minister zich niet uitspreken. Hij zal zich laten in- lichten en in tweede termijn mededeeling doen. Intusschen vroeg de Minister zich af of de leiding wel de betoogers geheel in de hand hebben gehad. Immers een betooging zuigt ook wel eens niet-ileden aan en daaronrfer kunnen zich ook elementen bevinden, die niet tot de ordelijkste behooren en die dan de lei ding van de betooging overnemen. Voorts is een betooging, als het signaal tot ontbinden weerklonken heeft, nog niet altijd uit! Het zou de zorgeloosheid in de- hand wer ken, indien de gemeenten werden vrijgestekl van crisisuitgaven. Er zijn reeds gemeenten. die 75 of meer ontvangen. Indien het bedrag, dat de Regeering ter beschikking van het Nationaal Steuncomite heeft gesteld, niet voldoende mocht blijken. dan zal overwogen worden of 's Lands finan- cien toelaten, om dit te verhoogen. De besturen van de werkloozenkassen -der bouwvakarbeiders hebben geweigerd de bij dragen te verhoogen, toen hun dit aangera- den werd. De Regeering is bereid tot de toezegging mede te werken tot regelmatige uitkeering- van de werkloozenkassen en die kassen der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1