D AMRUBBIEK. OM HET LEVEN VAN EEN KIND TE REDDEN. AVONTUURLIJKE ZWEMTOCHT MET EEN ONAANGENAAM SLOT. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. BRAND TE DINTELOORD. Woensdagnacht om half een is brand ont- staan in de groote landbouwschuur van Ver- aart, onder de gemeente Dinteloord (N.-Br.) Een persoon, die zich per auto in de omgeving foevond en de vlammen zag oplaaien, wekte de bewoners, die nog niets hadden bemerkt. Aan blusschen viel toen niet meer te denken. De schuur met aangebouiwde stal ging geheel in de vlammen op. Zes paarden, vier stieren en alle landbouwgereedschappen en maohine- rleen gingen verloren. De schade wordt ge- raamd op circa f 20.000. KINDERRUZIE EN HET GEVOLG DAARVAN. Dinsdagavond kregen te Stadskanaal eenige kinderen die aan het visschen waren ruzie met elkander. De vader van een dier kinde ren, de arbeider N. P. mengde zich in den twist, wat tot gevolg had dat de moeder van een der andere kinderen zich er ook mede be- moeide. Tfldens den twist tusschen deze beide ouders trok P. zijn mes en verwondde daarmede de vrouw aan den arm. Haar man, de arbeider D. die op korten afstand stond te praten kwam zijn vrouw te hulp. P. trok nu voor de tweede maal zijn mes en trof den arbeider D. in de hartstreek. De man viel neer en een ontboden geneesheer kon slecnts den dood constateeren. De dader werd ge arresteerd. De vrouw is niet levensgevaar- lijk gewond. XJIX BERLIJN WEGGELOOPEN EN TE AMSTERDAM AANGEjKOMEN. De chef van het bureau van de kinder- politie te Amsterdam, kreeg Dinsdag van de politie te Berlfln het verzoek 2 jongens te willen opsporen, die vermoedelijk naar Neder- land waren uitgeweken. Het waren een 15- jarige en een 18-jarlge scholier uit Berlijm die op clandestiene wijze over de Nederland- sche grens waren gekomen. Dinsdagmorgen is de politie er in geslaagd de beide jongens op te sporen en wel te Rot terdam. Zij waren van plan als scheeps- iongens dienst te nemen op een of ander schip en de wfl.de wereld in te trekken. De beide jongens, die van goeden huize zijn, vertelden via Maastricht in one land te zijn gekomen. De 15-jarige was spoedig weer onder de hoede van de ouderlijke macht, want zijn vader vertoefde juist Dinsdag voor zaken te Amsterdam en is onmiddellijk doorgereisd naar Rotterdam, waar hfl Dinsdagmiddag zijn weggeloopen zoontje weer in ontvangst heeft genomen. De vader van den 18-jarigen jon- gen, die intusschen van de opsporing in ken- nis is gesteld, komt naar Rotterdam. BRANDENDE KAARS IN EAU DE COLOGNE GEVALLEN. In het magazfln, dat achter de parfumerie- zaak van den heer J. v. d. B., Heiligenweg te Amsterdam ligt, was Maandagavond mevr. v. d. B. met een nichtje aan het opruimen. Hierbij kwam mevrouw te vallen, terwijl zij in de eene hand een flesch Eau de Cologne en in de andere een brandende kaars hield. Door den val brak de flesch, waarbij de eau de cologne in aanraking kwam met de vlam van de kaars. De eau de cologne raak- te onmiddellijk in brand. Er ontstond een groote vlam, die terstond een mand met sponsen, welke vlak in de nabflheid stond, £L£Ult£LStt'6 Mevrouw en het meisje vluchtten naar den winkel. Na den winkel kwam eerst nog een woonkamer en dan begon het magazijn pas. Hier hielden de vlammen danig huis. De ge- heele volgepakte ruimte stond in lichte laaie. De vlammen sloegen naar buiten en bedreig- den den achterkant van de huizen en aan den anderen kant de pastorie van de St. Catha- T*i "n 'R-k prk Met emmers water hield men het dak nat. Toen de brandweer eenmaal een paar stra- len op het vuur had gerioht, nam de brand spoedig af. Met magazijn is geheel uitgebrand. De aangremzende woonkamer bleef echter ge- spaard. DE INBRAAK MET GEWELDPLEGING TE VRIEZENVEEN. Zooals gemeld werd vorige week Zaterdag bij 't bejaarde echtpaar W. A. te Vriezen- veen ingebroken, waarbij de dieven, na de twee oudjes te hebben mishandeld als buit een be- drag van 500 hadden meegenomen. Naar de „Zw. Crt." meldt, is 't de politie gelukt de vermoedelijke daders te arresteeren en tot een volledige bekentenis te brengen. Bij de nasporingen werd gebruik gemaakt van een politiehond. Het vermoeden bestond dat een niet onbe- kende van de politie W. A. te Daarlerveen meer van deze zaak zou weten. Bij de na sporingen te Vroomshoop kwam de politie terecht in een cafd, alwaar W. A. reeds in de vroegte vertering had gemaakt. Ook was in zijn gezelschap 'n zekere R. Kr., die ook ver tering maakte en werd besloten benevens W. A. ook dezen aan een verhoor te onderwer- pen. Laatstgenoemde had zeker lont geroken en even daama was de man ijlings vertrok- ken. Toen werd het vermoeden van de politie nog sterker en de man werd per auto achter- haald. Onderweg werd hem reeds een verhoor afgenomen en toen werd hij bij herhaling op onwaarheden betrapt. Toen de verdachte R. Kr. werd gefouilleerd werd een bedrag van DAMMEN. 20 bfl hem gevonden. Ten lange leste be- j kende hij, dat het geld van diefstal afkomstig was. Toen hij eenmaal door de mand was ge- j vallen en bekend had noemde hij ook ^ijn twee mededaders, nl. W. A., die reeds was gearresteerd en H. Pr. te Sibculo, gemeente Amtot-Hardentoerg. Laatstgenoemde werd later in den avond gearresteerd. Ook W. A. die aanvankelijk halsstarrig ontkende iets met deze inbraak te hebben uit te staan, werd tot een volledige bekentenis gebracht. De toestand van het echtpaar is gunstig en de oude man heeft tot nu toe geen ongunstige gevolgen van de bekomen verwondingen on- dervonden. DE LEGENDE VAN HET PARIMA-MEER. „De Surinamer" heeft onlangs gemeld dat eenige goudzoekers, die in Tibiti, een zfl- rivier van de Coppename in het district Sara- macca, op zoek naar goud waren uitgetrok- ken, onverrichterzake en ontmoedigd terug- keerden, nog berooider dan toen ze erheen trokken. Ze hadden in Boven-Tibiti, na een reis vol avonturen, de plaats Banboesi be- reikt, waar volgens het zeggen van een hun- ner beslist veel goud aanwezig moest zijn. Het was de legende van het Parima-meer, die den leden van de kleine expeditie vooral aan- trok, de legende dat ergens in de Boven- Tibiti een meer zou zijn geweest, waar zoo- veel goud op den bodem lag, dat, als men er in baadde, men als het ware met een gouden weerschijn werd overgoten. Nu bereikt „de West" echter het bericht uit Saramacca, dat een andere expeditie daar in de Boven-Tibiti wel goud gevonden heeft; ze keerde dezer dagen terug met een vondst van 410 gram zuiver goud. Deze laatste ex peditie, onder leiding van den heer Doorson, had zijn geluk wat hooger gezocht dan Bam- boesi en hun volharding is beloond geworden. Deze expeditie zal straks na aflevering van het goud in de stad, met vemieuwden moed en beter toegerust nog dan eerst, naar de Boven-Tibiti terugkeeren. A1 is de legende van het Parima-meer dan ook maar fantasie, een feit is het dat thans in de Boven-Tibiti goud is geconstateerd, wat in dezen tijd al- licht ook anderen aanleiding zal geven daar hun geluk te beproeven. TWEE DOODEN BIJ EEN MIJNONGELUK In een kolenmfln te Quaregnon is -door een ontploffing een instorting veroorzaakt. Het ongeval had plaats op het oogenblik, dat de werkploegen zouden worden afgelost. Talrijke mijnwerkers bevonden zich reeds in de gaan- derijen. Bijna alien konden zich in veiligheid brengen. Twee werklieden werden onder het vallend gesteente bedolven en gedood. De lijken van de twee slachtoffers zijn bovenge- bracht. Te Camden, New Yersey, heeft een wel zeer tragisch auto-ongeluk plaats gehad. Een po- litie-ziekenauto zou een 3jarig kindje, dat een emstige bloedvergiftiging had, naar het ziekenhuis rflden. Op verzoek van den ang- stigen vader, reed de chauffeur zoo hard mogelijk. Een tegemoetkomende auto heeft vermoe delijk de sirene van den ziekenwagen niet ge- hoord en kwam daarmede in botsing. De luxe auto werd tegen een telefoonpaal geslingerd. De drie inzittenden werden gedood. Van de inzittenden in de ziekenauto werden de vader en het kind gedood, eveneens de chauffeur. Een ziekenbroeder kreeg een schedelbreuk. EEN VREESELIJK DRAMA TE BERLIJN. Vrijdag verscheen op een Berl'ijmsch politie- bureau een 21-jarige bakkersgezel in gezel schap van zijn tante, om mede te deelen, dat hij vroeg in den ochtend zijn 19-jarige verloof- de, de verkoopster Marie Bendor, in het Grunewald had gedood. Het parket vond in- derdaad in een dennenboschje in het Grune wald het lrjk van het jonge meisje onder een wollen deken. Litteekens die wezen op wur- ging werden aan de hals ontdekt, alsmede een schotwond in het hoofd. Miiller deelde mede, dat zijn meisje en hij hadden besloten zelfmoord te plegen, aange- zien hfl zonder werk en dakloos was en het meisje eenige dagen geleden was ontslagen. Om hun daad uit te voeren, hadden zij den geheelen Donderdag in het Grunewald door- gebracht, waren tegen den avond naar de stad gegaan om nog eens gezamenlijk te eten en toen weer naar het Grunewald terugge- keerd. Pas Vrfldagmorgen vroeg had de jongen het meisje doodgeschoten. Toen zij nog tee- kenen van leven gaf, had hfl haar door wur- ging uit haar lijden verlost. Hij had toen niet den moed meer om ziehzelf te dooden, aan- gezien gebleken was, dat de revolver niet goed werkte. Vier jongelieden gevoelden dezer dagen be- hoefte aan een frisch bad in het meer van Enghien, niet ver van Parijs. Zij begaven zich meerwaarts en, daar aangekomen, zoch- ten zjj naar een geschikte plek, om him klee- ren zoolang neer te leggen. De allergeschikt- ste plek leek hun een tijdelflk leegstaande villa bij den oever van het meer. Wat was er eenvoudiger, dan dat zrj een paar ruiten bra- ken, naar binnen klommen, zich van hun overtollige kleedfl ontdeden en vervolgens ge- zellig gingen baden? COLX. Oplosserswedstrijd. Oplossing wedstrijdprobleem No. 18, auteur W. Monsma, Groningen. Zwart9, 14, 18, 19, 23, 24, 26, 29, 33. Wit: 12, 32, 35, 36, 38, 42, 43, 49. Wit wint op absoluut origineele wrjze door 3631 (zw. meersl. 26X39); 3228 (23X43); 12X34 39 X 30); 49X20 (14X25); en 35X4. Een prachtstukje, waarvan de samenstelling zeer hooge technische eischen stelde. Hun expeditie was echter onder een onge- lukkig gestemte begonnen. Want terwijl zij in het water rondplasten, kwam onverwachts de bewoner der villa eens een kijkje in zijn huis ne'men. De gebroken ruiten en de klee- dingstukken der vreemde bezoekers trokken al dadelijk zijn aandacht, en de bewoner ach- te het zijn plicht, de kleeren, die niet zfln eigendom waren, naar het politiebureau te brengen, waar hij verslag uitbracht van zijn bevinden. Zonder dralen werd er een rechercheur voor de villa geposteerd, en toen de vier jeugdiige avonturiers terugkeerden, druipnat van hun zwemtochtje, vonden zfl niet hun kleeren en handdoeken, doch wel den politieman, die hen dringend uitnoodigde, hem door de straten van Enghien naar het politiebureau te vergezel- len. Het behoeft geen betoog, dat de zon- derlinge stoet in het kalme Enghien niet on- opgemerkt voorbij trok. Emstiger gevolgen zal het gejbeurde in tusschen hebben voor een van het viertal, in wiens zak door den commissaris van politie een rijbewijs was gevonden, waaruit viel af te leiden, dat de auto, waarmede het gezel schap uit Parijs was gekomen, gestolen was! HOE MEN EEN STR UIS VOGELM A AG PRODUCTIEF MAAKT. De heer Gerald Bodine, inwoner can Chi cago, genoot zeer behoorlijke inkomsten, tot- dat hij dezer dagen werd gearresteerd naar aanleiding van een aanklacht, tegen hem in- gediend door een verzekeringsmaatschappij. De broodwinning van den heer Bodine was niet van een alledaagsche soort. Hij placht in een restaurant een middagmaal te gebruiken, om dan eenige dagen later met veel misbaar den directeur te spreken te vragen. Er is nie iets schandelflks overkomen in uw zaak, placht Bodine dan te zeggen, er zat een spijker in het eten en ik heb hem ingeslikt! Als dan de directeur weigerde, aan deze emstige beschul- diging geloof te slaan, haalde Bodine, onmis- kenbaar echte Rontgenfoto's te voorschijn, waarop men den spijker duidelflk in zijn maag kon zien zitten. Natuurlijk eischte hij schade- vergoeding, en de directeur, bevreesd voor schandaal dokte. Bij al zijn handigheid beging Bodine echter een domme streek. Hij reclameerde in 66n maand bij twee restaurants, die hetgeen hij niet wist tot hetzelfde concern behoor- den. De beide directies betaalden, maar zoohten voor de schade verhaal bij dezelfde verzekeringsmaatschappfl, die daarop den spij'kereter liet opsporen en arresteeren. Het bleek toen weldra, dat Bodine in twee maan- den tijds voor zeshonderd dollar aan schade- vergoedingen had geincasseerd. Hij bekende alles. Het feit, dat hij op een soort struis- vogelmaag kon bogen, had hfl voor de eerste maal in practijk gebracht in een restauratie- rijtuig der spoorwegen. De true had succes, en Bodine bleef spijkers slikken. Hij zal nu moeten afwachten, of de gevangeniskost hem even goed bekomt. EEN HANDIGE SCHOOLJONGEN. Op den laatsten Vrijdag van de afgeloopen Meimaand, werd te Frankfurt a. M. een postbode, die brieven met geldswaarde rond- bracht, door een onbekende onverwachts aan- gevallen en neergeslagen. De aanvaller ont- mkte zijn slachtoffer de geldtasch en wist daarmede te ontkomen. Weliswaar hadden verschillende getuigen den man gezien, maar aanvankelijk kon de Frankfurter politie geen klaarheid in het geval brengen. Thans echter is het haar gelukt een ver dachte te grijpen en wel door de hulp van een scholier, de zoon van een anderen postbode. Deze schrandere knaap had opgemerkt, toen hij eenige dagen voor den overval zijn vader tegemoet ging, dat deze werd gevolgd door een man met een koffertje. Ging de post bode een huis binnen, dan verdween de man er ook in, en kwam er even voor dezen weer uit. De knaap vond het verdacht en, kleine Sherlock Holmes dat hij was, besloot hfl den man eens te bespieden. Te dien einde kroop hij weg achter een vrachtauto, vanwaar hfl volop gelegenheid had den man goed op te nemen. Weer zag hfl, dat de nog jonge man zijn vader in een huis volgde. De vader van den jongen Sherlock Holmes is er nog bijzon- der goed afgekomen, want het lijdt wel geen twijfel of de onbekende trachtte ook hem te overvallen. Alleen 't feit, dat hij in het ach- terhuis moest. zijn, terwijl zijn achtervolger hem in het voorhuis wachtte, heeft hem ge- red van veel onaangenaamheden. Toen den Vrijdag daaropvolgend inderdaad een roofoverval plaats had, deelde de schran dere jongen zijn bevindingen aan de politie mee. Deze liet hem een misdadigersalbum zien en inderdaad kon de jongen daaruit den ge- heimzinnigen man aanwijzen. Het bleek een nog jonge man te zijn, die echter al verschil lende vonnissen achter den rug had. Het duurde echter nog even voor men hem had gevonden. Natuurlijk ontkende hij, toen men hem eenmaal te pakken had, maar de jongen herkende hem positief en ook andere getui gen hadden hem gezien op den dag van den overal. Bovendien kon hij geen alibi opgeven. Toen tenslotte ook de overvallen brievenbe- steller, die zwaar gewond in het ziekenhuis verpleegd wordt, hem van een portret her kende, aarzelde men niet langer, maar sloot den man op. No. 20, van G. A. Kremer, Veendam. Zwart: 8, 9, 16, 17, 18, 19, 23, 29. Wit: 27, 28, 32, 34, 36, 37, 46, 48. Aardig motiefwerk door: 2722 (18x38); 36—31 (23X41); 34X21 (16X36); 46X37 (3842 de eenige); 3731! (36X27); en 48X37 wint. Dit probleempje bevat echter meer. Men zie de oplossing van no. 21. No. 19, van N. N. Zwart: 7, 8, 9, Wit: 20, 21, 30, Een eenvoudig makkelflk van Wit speelt 21- (22X42); 47X18 eindstand is wel meer verzetten. 12, 13, 15, 19, 22, 23, 28. 31, 32, 34, 37, 39, 40, 47. meerslagprobleem, dat ge- het bord op te lossen was. -17! (zw. 15X33); 31—27 (13XH), en 32X3 wint. De Jeuk; zwart kan geen voet No. 21, van N. N. Zwart; 7, 8, 9, 16, 18, 19, 20, 23, 29. Wit: 27, 28, 32, 34, 36, 37, 46, 48. De aandachtige lezer heeft de overeenkomst met no. 20 stellig opgemerkt. Door een een- voudige verandering verkrflgt men hier ech ter een geheei ander resultaat. Wit 2721 (16X38); 4842! (23X41); 34X1! (38X47) en 1X15 met mooie op- sluiting. De motiefstand is niet „rein". Schijf 36 is n.l. te veel. We stelden ons daarom in ver- binding met den heer A. G. Noordhuis te Groningen, den probleemredacteur van het orgaan van den Prov. Groningsche Damibond, uit welk blad wij no. 20 hadden overgenomen. Deze slaagde er in, den motiefstand zuiver op het bord over te houden in een fraaie be- werking, die hij dezer dagen ook in zijn eigen blad hoopt te plaatsen. Men oordeele: ZWART 1 EEN TER DOOD VEROORDEELDE WENSOHT GEEN GRATIE. De wegens moord op een sigarettenhande- laar door de rechtbank te Dresden ter dood veroordeelde arbeider Poganik heeft zijn ver- dediger medegedeeld, dat hij geen gratiever- zoek wil indienen en voltrekking van het doodvonnis wenscht. Ook verscheidene jaren geleden deed zich een geval voor, dat een moordenaar zijn terechtstelling wenschte, en wel bij Zimmer- mann, die een moord had gepleegd om een verzekeringspremie in handen te krijgen. De regeering had toen den moordenaar tegen zijn wensch gratie verleend. De mogelflkheid is zeer groot, dat de Saksische regeering thans hetzelfde zal doen. Naar Havas uit Barcelona meldt, zijn alle opvarenden van het Spaansche stoomschip „Teide", dat aan de Zuidkust van het eiland Fernando Po in de Golf van Guinea aan den grond was geloopen, gered. Zij zijn door het Britsche stoomschip ,,Lappan" uit Liver pool aan boord genomen. Aanvankelijk heerschte er omtrent het lot van passagiers en bemanning der „Teide" nog groote ongerustheid. Twee Britsche passa- giersschepen, zoo werd gemeld, waren full speed op weg naar de „Teide", een voormalig Duitsch schip, dat den dienst tusschen Fer nando Po, Afrika en Spanje onderhoudt. De uit 90 koppen bestaande bemanning, alsmede de circa 800 passagiers, van wie ruim 500 negers, hadden zich, naar draadloos werd be richt, in de reddingsbooten begeven. Zij ver- keerden echter in ernstig gevaar, in verband met den stroom, die daar ter plaatse buiten- gewoon sterk is. Spoedig kwam evenwel het Engelsche schip opdagen dat alle opvarenden veilig en wel aan boord kon nemen. DE TOCHT OVER HET KANAAL PER WATERFIETS. Daaromtrent schrflft de N. R. Crt.: Woensdagmorgen is met het Fransche stoomschip Amiral l'Hermite uit Duinkerken te Rotterdam aangekomen de heer H. Schil- peroort, de Rotterdammer, die Zaterdag per waterfiets van Calais naar Dover is gegaan. Over zijn wederwaardigheden op zijn reis van Rotterdam naar Calais, hebben wij reeds een en ander gemeld, thans heeft de heer Schil- peroort ons dadelijk na aankomst van het schip in de Schiehaven te Rotterdam een ver- volg op zijn avonturenreis gegeven. Zaterdagmorgen om half acht, ben ik, zoo vertelde hij ons, bij prachtig weer van Calais vertrokken. Het tij was ebbe en de stroom zette mfl het Kanaal in, maar dat was niet erg, want later op den dag, als de vloed zou komen opzetten, zou het nieuwe tfl mfl niet alleen weer Noordwaarts drflven, maar bovendien zou ik nog in de richting van de Engelsche kust worden uitgezet, wat een bui- tenkansje was. Alles verliep naar wensch, tot des middags een uur of half drie. Er waren langzamer- hand in het Westen leelflke donderkoppen komen opzetten en toen de wind doorschoot, kwam er zware golfslag met veel deining. Mijn uniform had ik al lang uitgetrokken en in een zeil op mijn bagagedrager gebonden. Mijn waterfiets ging geweldig te keer en om minder wind te vangen, ben ik van het zadel gestapt en op het onderframe gaan zitten. Trappen of sturen kon ik niet meer en 2% uur dreef ik zoo hulpeloos rond, met mijn been in het water. Tengevolge van de hef- tige slingeringen draaide mfln compas als dol in het rond, zoodat ik weldra niet meer wist, welke koers of ik voor lag. Tengevolge van den regen werd het nog slecht zicht boven dien. Toen de bui minder werd, toen ik weer op het zadel gaan zitten. Ik hield mijn hart vast, want het was inmiddels vloed geworden en ik wist, dat de stroom mfl de Noordzee in zou drflven. Gelukkig kon ik echter na eenigen tijd een Deensche boot praaien. Deze gaf mfl mijn positie op: ik had nog 5 mijl pal naar het Noord Westen te peddelen. Inder daad kreeg ik even later de krfltrotsen in de peiling en tegen half negen arriveerde ik in de haven van Dover. Daar lag tusschen de pieren een zandzui- ger, welke ik praaide. Er was maar e6n wachtsman aan boord, die mfl koffie, en brood gaf. Weldra verscheen er echter op den wal een meneer in uniform, die mfl beduidde aan den wal te komen. Met een boot toen ik aan land gezet; de fiets liet ik bij den zuiger ach ter, vastbesloten om er den volgenden morgen mee naar Dover ddor te gaan, om daar te trachten prentbriefkaarten te verkoopen. Het zou echter heel anders uitdraaien. Op den wal stond een auto met 2 politie- agenten klaar en men beduidde mfl, dat ik moest instappen. Ik zei maar steeds ,,Hol- landsche consul, Hollandsche consul" en ik dacht, dat men mfl naar het oonsulaat zou brengen, maar jawel, wij stopten voor een politiebureau en even later zat ik er in een cel. Ik bonsde op de deur en riep maar door het kijkgaatje, maar daar lette niemand op. Van al wat er tegen me gezegd werd begreep ik maar edn ding en dat was Money! Geld had ik niet bfl me. Ik had gerekend op de sportiviteit van de Engelschen, die wel veel kaarten van me zouden koopen, maar ik heb er geen kans toe gekregen. Later op den avond werd de celdeur ge- opend. Ik wou naar buiten stappen maar werd stevig teruggeduwd; men wierp een vieze stroomatras en een stuk vloerkleed naar binnen. Hoewel ik uitgeput was heb ik dien nacht toch niet kunnen slapen, want in HELP BIJTIJDS! Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pflnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumatische pflnen, onna- tuurlijk uitzicht der urine, pijnlflke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen or- ganen door verzwakking niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en ver- der uit het lichaam verwflderen, kunt gfl niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken rechtstreeks op deze verzwakte organen, heelen en ver- sterken deze, en verschaffen zoodoende be- hoorlijk gezuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, water- zucht, ischias, rugpfln, spit en gruis. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bfl Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (Ingez. Med.) de eerste plaats was ik bang, dat mijn fami- lie, die wist, dat ik van Calais was vertrokken wel ongerust zou worden en in de tweede plaats stond ik doodsangsten uit om mfln fiets, die nog steeds bij dien zandzuiger lag, want ik dacht, dat als die machine den vol genden morgen zou gaan werken, men de fiets wel los zou gooien. Zondagmorgen is tenslotte om een uur of twaalf de Neder- landsche consul verschenen maar hfl sprak geen woord Nederlandsch. Toevallig was er op de Kanaalboot, die juist in Dover lag, een Vlaming, die werd gehaald en hfl trad als tolk op. De consul heeft er toen voor gezorgd, dat ik vrij gelaten werd, mits ik met de eerste de beste boot vertrok. Mfln fiets en ik zijn toen aan tooord van de C6te d'Azur gezet, am 6 uur vertrokken wij Zondagavond uit Dover en een goed uur later waren wij in Calais. Aan boord heb ik voor het eerst weer te eten gehad, na mijn maal op den zandzuiger. In Calais ben ik weer naar den Nederland- sche consul gegaan: die er met de reederij van de Cote d'Azur over heeft gesproken en het gevolg was, dat ik geen passage of vracht hoefde te betalen. Aanvankelijk zou ik weer langs de kust naar Duinkerken zfln gepeddeld, maar Maan- dag stond er veel te veel wind op de kust. De consul heeft er toen voor gezorgd, dat ik met mfln fiets per trein naar Duinkerken kon reizien ook dat kostte me niets en daar ben ik Dinsdag weer aan boord van de Ami ral 1'Hermitd gekomen. Mfln plan is nu een groote tocht door Nederland te maken en overal prentbriefkaar ten te verkoopen, om in mijn onderhoud te voorzien. Dan ben ik tenminste van de steun af. Tot zoover het verhaal van den heer Schil- peroort, die bfl zfln aankomst met bloemen en kransen is gehuldigd en door de familie feestelijk en met begrijpelijke trots werd in- gehaald. VOOR 100.000 GULDEN RADIUM VERLOREN EN WEER TERUGGEVONDEN In het koninklijk hospitaal te Liverpool gebruikte men bfl een operatie een radium- naald, die in een met rubber overtrokken platinabuisje werd bewaard. Na afloop der operatie raakte deze naald verloren en werd zeer waarschijnlflk tezamen met de gebruikte verbandstof in den daartoe bestemden haard verb rand. Zoodra men het verlies bemerkte, nam men de noodige maatregelen om het terug te vinden. Gewapend met een electroscoop, een in strument om de aanwezigheid van radium aan te toonen, onderzocht men het fomuis en ook de asch. Het bleek, dat een der slakken in den haard het radium bevatte. DeZe werd in lood ver- pakt aan het National Physical Laboratory te Teddington gestuurd. Men hoopt, dat de scheikundigen er in zullen slagen het kost- bare goedje weer te voorschfln te brengen. DE SCHATTEN VAN DE EGYPT". Uit Brest wordt gemeld, dat de duikers van het Italiaansche bergingsvaartuig ,.Ar- tiglio II" bfl kalme zee uit het 130 M. diep liggende wrak van het Engelsche stoomschip „Egypt" een kist met 15.000 gouden ropyen hebben gehaald, die het schip naar Indie had moeten brengen. De kist, welke boven water kwam, zat vol slik en was met planten begroeid. Op het dek viel zij uit elkaar. Zfl had zeer door het zoute water geleden. De ingebrande letters H. H. bet merk van den afzender was nog duide lflk te lezen. Het zoeken naar de andere goudvoorraden wordt voortgezet. Zooals men weet, is de Italiaansche ber- gingsmaatschappij ,,Sarima" reeds eenige jaren bezig om de schatten, welke zich aan boord van dit vaartuig bevinden, te bergen. Verleden jaar waren de diepzeeduikers tot op de kluis genaderd en hadden deze openge- scheurd. Behoudens enkele kleinere voorwer- pen die boven gebracht werden, had men nog geen resultaten bereikt. Wegens het slechte weer moesten de bergingspogingen worden uitgesteld. Nu heeft het alien schfln, dat de onver- moeide pogingen met succes zullen worden bekroond. WIT 47 48 49 50 Stand in cflfers: Zwart: 7, 8, 9, 16, 19, 20, 23, 29, 36. Wit: 21, 27, 28, 31, 32, 37, 39, 46, 47. Oplossing: 1. 27—22!! 36X18 of 16X18 2. 39—34! 16X38 of 36X38 3. 47—42! 23X41 4. 34X1 38X47 5. 1X15 En ziedaar het zuivere motief! Mogelijk is er nog meer van te maken. Ook onze lezers kunnen er him krachten eens aan be proeven. Ze hebben er nu al iets van gehoord, wat er allemaal aan een simpel probleem kan vastzitten en over hoeveel schflven het soms loopt, om tot verbeteringen te geraken. En zelfs dan blflft er nog wel eens een foutje aan kleven, zooals in het bovenstaande, waar zwart bij de le zet ook naar 38 kan slaan, maar dan door 4742 onmiddellflk verliest. No. 22, van Joh. Fraanje, Ter Neuzen. Zwart: 3, 6, 7, 8, 9, 20, 24, 25, 26, 36, 40. Wit: 14, 23, 27, 28, 32, 33, 38, 39, 42, 46, 47. Tal van oplossers schflnen met dit probleem nogal wat last gehad te hebben. De afwik- keling is dan ook uitstekend verborgen. Wit speelt 27—21 (26X17); 47—41 (36X47); 46—41 (47X36); 28—22! (36X 28); 33X4 (20X9); en 4X44 wint Voor een eersteling dus heel netjes! De Turksche slag 36 naar 28 is wel niet origineel, is al heel oud zelfs, maar de auteur van dit stukje zal ongetwijfeld nog wel eens van zich doen hooren, daar is no. 22 borg voor. No. 23, van H. v. d. Berg, Veendam. Zwart: 8, 9, 15, 16, 17, 19, 21, 22, 23, 28, 36. Wit: 20, 30, 32, 37, 38, 39, 42, 44, 46, 47, 48. Weer een fraaie enoorspronkelijke mo- tiefbewerking uit het hooge Noorden, dat toonaangevend begint te worden in de pro- tolematiek. - Wit 47—41!! (15X35); 44—40 (35X33); 38X27 (36X38); 32X12 (21X41); 12X21 (16X27); 46X37 (38—42); 37—31 (27X36) en 48X37 wint. No. 24, van G. J. A. v. Dam, Wassenaar. Zwart: 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 23, 25. Wit: 15, 17, 22, 27, 29, 30, 31, 33, 34, 41, 42. Wit wint door 2924! (12X32); 3429!! (18X38); 29X9 (38X20); 15X2 (4X13); 2X43 (25X34) en 43X2. Keurig meerslagwerk. No. 25, van J. C. le Bleu, Breskens. Zwart: 2, 4, 9, 10, 17, 18, 23, 25, 28, 40 en een dam op 31. Wit; 26, 30, 35, 37, 39, 42, 43, 44, 47, 48, 50. De le Bleu-motieven zijn overbekend. Dit is edn der eenvoudigste composites2621! (40X38); 42X13 (25X43); 48X39 (31X8 en 21X5 wint. Lflst der oplossers. Na 25 probiemen ziet de stand der inzen- ders er als volgt uit: 25 punten behaalden de heeren A. de Zeeuw, J. A. Verdonk, Joh. Fraanje, J. Kaan Dz., D. de Jong, J. van den Heuvel, D. Kaan, J. P. Geensen, alien te Ter Neuzen; J. A. van Dixhoom en J. Scheele te Zaamslag; G. de Blaefl, J. Strooband en J. van Wijck te Mid- delburg; A. W. Scheele te St. Kruis; L. Goed- bloed te Vlissingen; D. Lutefln te Oostburg; P. Risseeuw Pz., ,,List" te Sctooondflke. Met 23 punten volgen dan de heeren J. de Vliegher te Rotterdam; ..Dammer" te Vlissin gen; N. M. te Den Haag; ..Beginner" te Ter Neuzen. Op 17 punten bleven staan: S. J. Boogaart en A. Kotvis te Zuidzande; J. J. Poissonnier, ,,Enthousiast" te Schoondflke; Iz. de Bruflne te Nieuwvliet. Wegens plaatsgebrek deze week geen nieuwe probiemen. In verband hiermede kun nen de oplossingen van no. 28, 29 en 30 tot en met 2 Juli worden ingezonden. Voor de standen dezer probiemen zie men onze vorige rubriek (de cflferstanden waren goed ge- publiceerd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6