Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. Handieiding gratis. BINNENLAND BUITENLAND LANDBOUWBEBICHTEN. GENTSCHE AUT0SCH00L GEMENGDE BERICHTBH Vrijdag 17 Juni 1932. No. 8850 KECHTSZAKEN. -■ mmwrw "m&W VAN TWEEDE KAMEK. Vergadering van Woensdag. Zonder hoofdelij.ke stemming wordt aange- nomen de conclusie der commissie in de zaak- v. d. Velde betreffende de schadevergoeding ten aanzien van het geleden verlies bij de uit- voering van de Zuiderzeewerken, nadat met 61 tegen 12 stemmen verworpen was het amendement-Bongaerts om nog een onder- zoek te overwegen. iBij het verslag over een verzoekschrift be- treffend de belangen der eendenhouders in Noord-Holland stelt de heer Bakker (c.h.) voor, het adres ter griffie ter inzage te leg- gen. De heer Duys (s.d.) stelt voor, aan de regeering inlichtingen te vragen. Het voor- stel der commissie wordt aangenomen met 42 tegen 34 stemmen. Aan de orde is het wetsontiwerp, regelende de bevoegdheid der tandheelkundigen. Mevr. Bakker-Nort (v,d.) meent, dat het ontwerp, hoewel van beperkte strekking, ver der gaat dan noodig is, hetgeen spr. onbillijk vindt jegens de tandartsen. De heer Fl. Vos (Middenp.) wijst erop, dat in Nederland een strooming bestaat om de opleiding voor tandarts in medische richting uit te breiden. De minister had hiermede re- kening moeten houden. Spr. dringt aan op een insteiling van een examen voor tandheel- kundige. Dr. Vos (lib.) is het niet eens met de mo- tieven van den minister. Van rechtvaardigheid is hier geen sprake en de belangen der volks- gezondheid vragen waarborgen, die gelegen zijn in de opleiding. Wat hier wordt voorge- steld is echter onveranbwoordelijk. Men werpt den tandheelkundigen bevoegdheden in den schoot, waaraan geen behoefte bestaat. Mevr. de Vries-Bruins (s.d.) zet uiteen, dat de strekking van dit ontwerp geheel anders is dan hetgeen tot nu toe gebeurd is in deze kwestie. Van rechtvaardigheid noch van nood- zaak is sprake. UITVOERING CRISISZUIVELWET. De minister van economische zaken heeft de medewerking van de gemeentebesturen in- geroepen, teneinde in verband met de nood- druft in het melkveehoudersbedrijf, de uit- keering ingevolge artikel 22 der Crisiszuivel- wet zoo snel mogelijk te doen plaats vinden. De minister vraagt aan de gemeentebestu ren, deze uitkeeringen, welke gedurende ten hoogste drie weken zuUen worden verstrekt en berekend worden naar een bedrag van 75 cent per melkgevende koe per week, ter hand te willen nemen, waarvoor de noodige midde- len tijdelijk uit de gemeentekas ter beschik- king gesteld kunnen worden. De minister geeft in overweging, de melk- veehouders ter secretarie opgave te laten doen van de op 15 dezer in hun bedrijf ver- zorgd wordende melkgevende koeien. Nauw- keurige gegevens betreffende het aantal melkgevende koeien zijn van te meer betee- kenis, nu ze ook noodzakelijk zijn voor de raming van de melkproductie in de naaste toekomst, zulks teneinde aan de crisiszuivel- centrale een idee te kunnen geven van de te nemen maatregelen. Ter verkrijging van de meest nauwkeurige gegevens worden formu- lieren bijgevoegd, welke door elken melkvee- houder moeten worden ingevuld en ondertee- kend, waarna onmiddellijk uitkeering zal ge- schieden. Voor de terugbetaling van de uit de gemeentekas voorgeschoten gelden wordt zorg gedragen door de Crisiszuivelcentrale. OVEREENSTEMMING HER RIOT MACDONALD Het .Journal des Nations" beweert, vol- gens een Reuterbericht uit Geneve, dat tus- schen Herriot en MaoDonald ten aanzien van het herstelvraagstuk overeenstemming is be- reikt op den volgenden grondslag: 1. Een onmiddellijk voorloopig morato rium tot December 1932. 2. Insteiling van een speciaal comite, dat voor dien datum het plan moet onderzoeken voor een definitieve oplossing van het vraag- stuk van het herstel en de intergeallieerde schulden. Herriot en Mac Donald zijn omstreeks het middaguur van Geneve naar Lausanne ver- trokken. Herriot heeft tevoren nog o.a. een onderhoud gehad met den eersten Amerikaan- schen gedelegeerde ter ontwapeningsconferen- tie, Gibson en den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken Beelaerts. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 7 Juni 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Motor- en Rijwiel Reglement. P. J. S„ Axel, vrijspraak; A. M. E., Hulst, 10 of 5 d. h.; C. J. L., Ter Neuzen, 15 of 10 d. h.A. J. T., Hontenisse, 0,50 of 1 d. h.; T. E. O., Sas van Gent, 3,50 of 2 d. h.; A. C. O., Sas van Gent, 3,50 of 2 d. h.; J. B. d. S., Kemseke, /2 of 1 d. h.; J. F. A., Leiden, 3,50 of 2 d. h.; A. H., Zaamslag, 2 X I of 2 X 1 t h.; A. J. H„ IJzendijke, /5 of 3 d. h.; J. V., Axel, /5 of 3 d. h.; C. C. D., Koewacht, /3 of 1 d. h.; P. E., Boschkapelle, 1 of 1 d. h.; R. K. S., Axel, f 15 of 10 d. h.; A. G„ Axel, 2 of 1 d. h.; A. v. P., Bassevelde, 3 of 2 d. h. Art. 458 W. v. S. L. A. V., Assenede, /6 of 4 d. h. Art. 453 W. v. S. R. J. v. D., Ter Neuzen, 14 d. h., voorw. proeftijd van 2 jaar, geen alcohol gebruiken en geen herbergen bezoeken; S. d. H., West- dorpe, 10 of 5 d. h.; A. d. D., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h. Art. 24 Alg. Pol.-ver. Ter Neuzen. J. J. P., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h.; A. A. D., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h. Art. 27b W. v. S. T. H., Sas van Gent, vrijspraak; P. N., Ter Neuzen, vrijspraak. Art. 461 W. v. S. M. S., Axel, berisping; D. C. K., Axel; vrij spraak. Art. 460 W. v. S. E. C. P, Axel, iberisping. Art. 424—435 W. v. S. J. H., Axel, berisping. Art. 54 Drankwet. I. B., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h.; Art. 68 Arbeidswet. C. v. d. V., Zaamslag, dagvaarding nietig. VERDUISTERING DOOR EEN POSTBEAMBTE. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de postconducteur J. O., oud 35 jaar, uit Nijmegen, terzake dat hij, dienstdoende op den posttrein RotterdamNijmegen, zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een brief, inhoudende een bankbiljet van tien gld. Bij het onderzoek is deze brief later bij den verdachte gevonden. De waarn. officier van justitie, verklaarde rekening te willen houden met het feit, dat de verdachte onmiddellijk bekend heeft en met de omstandigheid, dat hij reeds zwaar gestraft is, omdat hij onmiddellijk door de posterijen is ontslagen. Spr. eischte een ge- vangenisstraf van 8 maanden. DE PRIKPLANK. De Haagsche rechtbank heeft bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij de groentenhandelaar N. H. is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de loterijfwet. Verdachte had in zijn winkel een z.g. prik- plank opgehangen. Het O.M. bij de rechtbank had, na het hooren van een deskundige even- eens bevestiging van 't vrijsprekend vonnis gerequireerd. AFDEELING ZEELAND VAN DEN CHE. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Dinsdag vergaderde de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, in het hotel „De Appel" te Zaamslag. A is genoodigden waren aanwezig Z. E. de Gomimissaris der Koningin in de prov. Zee- land, C. van de Putte, lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer Ir. Stevens, landbouw-con- sulent en het lid der Tweede Kamer Chr. van den Heuvel. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Mr. Goedbloed, Ir. C. Zwager- man en Ir. A. W. van de Plassche. De voorzitter, de heer C. P. Vogelaar, opent de vergadering met gebed en spreekt een ibijzonder woord van welkom uit tot de ge noodigden. Lieten wij, aldus spr., in normale tijden ons oog over de akkers gaan, dan was men er van verzekerd een goed sluitend bud get te zullen verkrijgen. Thans in abnormale tijden laten wq ons oog ook over de akkers gaan, die een goede opbrengst beloven, doch met een angstig hart en een bedrukt gemoed. Wei mag gesproken worden van een produc- tieve opbrengst, doch wat zal het financieel zijn. De toekomst ziet er donker uit, de re serves zijn op, schulden zijn gemaakt om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. Ging het vorig jaar ook reeds mis in de veehouderij, thans voelen wij de crisis in al haar hevigheid over alle ibedrijven. Wij vragen ons af: „Wat zal het zijn" in de toekomst. Toch is er een lichtstraal te bespeuren. Kwam in Maart 1930 de steun aan de bietenverbouw, thans is er- kend, dat er inderdaad een noodtoestand in den landbouw is en is men bereid, tot steun- maatregelen over te gaan. De steun aan den verbouw van tarwe, heeft een bevredigend verloop en over het algemeen is de landbouw tevreden en dankbaar, terwijl het den consu- menten is meegevallen. Waar wij meenden, dat het brood beter zou worden, hebben wij gelijk gekregen en dit kan nog beter, als een mengpercentage van 40 pet. wordt toegepast. Het is goed gezien van de regeering om de uitvoering der tarwewet aan de organisaties op te dragen. Hopelijk wordt de nieuwe oogst geheel afgenomen en het ligt in de bedoeling der organisaties, om in overleg met den han- del in September 10.000 ton te Rotterdam in pakhuizen op te slaan. Weliswaar zullen voor de financiering belangrijke credieten noodig zijn, doch wij hebben vertrouwen en hopen, dat medewerking van andere lichamen mogelijk zal zijn. De steun aan de vlasteelt is een mislukking geworden; dit is dan ook meer te beschouwen als werkloosheidsbestrij- ding, dan steun aan den landbouw. De boter- wet brengt ook voor onze provincie verlich- ting. Niet alleen moeten de exploitatiekosten ge- dekt worden, doch wij moeten ook van ons bedrijf kunnen leven. Door de verschillende vormen van steun aan den landbouw zijn wij danikbaar, doch niet voldaan. Daarom moeten wij voortgaan er bij regeering en vertegen- woordigers op aan te dringen, dat steun hoog noodig is. Wanneer de hoofdbronnen van de landbouwibedrijven, tarwe, suikerbieten en aardappelen loonend zijn, dan mogen wij te vreden zijn. Het evenwicht in ontvangsten en uitgaven dient te worden hersteld om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. Daarom getracht de inkomsten te verhoogen en ook de uitgaven onder de loupe genomen. De be- lastingen zijn de laatste jaren verdubbeld en ook de sociale wetgeving drukt zeer en het was te wenschen, dat daarin verandering kon worden gebracht. Bij de laatste moeten wij het echter niet aan den verkeerden kant zoe- ken. Wij moeten niet in het zog loopen van Staatspensioen of roepen: weg met de sociale lasten. Het is pas gebleken in de Tweede Kamer, dat daarvoor geen meerderheid is te verkrijgen. Wij moeten samenwerken, om te trachten deze uitgaven uit het bedrijf te kun nen bestrijden. De organisaties moeten actief blijven en worden gesteund door woord, daad en gebed. Wij moeten God niet aanbidden als een vertoornd rechter, doch als een liefheb- bend Vader. In tegenspoed moeten wij bij Hem kracht en wijsheid zoeken. Na dit openingswoord worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De secretaris doet dan de volgende mede- deelingen: Het ledental van den landelijken bond is in het verloopen jaar sterk uitge- breid en de 10.000 reeds gepasseerd, doch in die uitbreiding heeft Zeeland helaas niet het grootste aantal. De afd. Zeeland heeft pl.m. 500 leden en de jongere organisaties ontiwik- kelden zich het krachtigst in Walcheren, ook op Schouwen en Duiveland kwam een ge- westelijke afd. tot stand. De heer J. M. Schelven werd van laatste afd. als bestuurs- lid aangewezen. Er is medegewerkt aan de Zeeuwsche tarwe-organisatie, waarvan onze voorzitter als 2e voorzitter in functie is. Een provinciale organisatie van boterbereiders is in wording en is door ons daaraan evenzeer medewerking toegezegd. Het voornaamste daarvan is, dat bereiders van borenboter ook van den in uitzicht gestelden steun zullen profiteeren. Wij hebben officieele erkenning van de gewassen- en zaaizaadkeuring ver- kregen vanwege het Centraal Bureau. Deze dienst heeft een geheele reorganisatie onder- gaan. Thans is opgericht een Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst in verband met de landbouw uitvoerwet, waaronder ook poot- aardappelen vallen, hetgeen een belangrijk exportartikel voor ons is. Deze organisatie is weer onderverdeeld in Provinciale afd.; in de Zeeuwsche afd. heeft onze voorzitter ook weer een bestuursfunctie. Ook onze bestaande keuringsdienst is daarin opgenomen. Van Schouwen en Dui veland is bericht ontvangen, volgcnd jaar de gewassenkeuring ter hand te nemen. Wij dringen er op aan, dat ook Wajcheren, Noord- en Zuid-Beveland het goede voorbeeld zullen volgen. Met dank dient te worden vermeld, dat ook Ged. Staten voor verschillende zaken onze organisatie naar hare meening vraagt, m.a.w. worden wij behandeld op voet van ge- lijkheid met andere organisaties. Nieuwe af- daelingen zijn opgericht te Grijpskerke, Mid- delburg, Oostkapelle en West Zeeuwsch-Vlaan- deren met een totaal van 77 leden. De hoop wordt uitgesproken, dat dit goede voorbeeld moge gevolgd worden. Die heer Van Putte deelt mede, dat ook Walcheren besloten heeft de keuring ter hand te nemen. Daama geeft de Penningmeester zijn finan- bekend om haar degelijk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Lange Meire 2 (Kouter), Gent. Lessen op den auto zelf. Bestuur: R. MORTIER. (Ingez. Med.) cieel verslag. De heer J. Oele van Wemel- dinge laat het niet bij een droge opsomming van de cijfers, doch levert een volledige be- schouwing, waarbij hij zich van een humo- ristischen kant doet kennen. Ontvangen is 361,85%; uitgegeven 370,10%, zoodat er een nadeelig slot is van f 8,25. De reserve bedraagt momenteel nog f 368,32. Door een der aanwezigen wordt opgemerkt, dat gezien het ledenaantal de ontvangen con- tributie hooger moest zijn en vraagt inlich tingen, welke de voorzitter verstrekt. Hij deelt mede, dat bij oprichting van een afdee ling of toetreding niet direct het voile bedrag wordt gevraagd het eerste jaar, daama ech ter wel. Door de kas-commissie wordt het verslag in orde bevonden. 4. Benoeming leden voor het Hoofdbestuur. iDe heer P. le Feber Sr. stelt voor de hee ren Vogelaar, voorzitter en J. A. Dominicus, secretaris, bij acclamatie te benoemen. Hier- over wordt echter stemming gevraagd. Deze wordt in de pauze gehouden en heeft tot uit- slag, dat deze heeren met resp. 55 en 68 wor den herkozen. De heer Joh. de Feijter ver- krijgt 11 stemmen. 5. Benoeming afgevaardigde naar de a.s. Jaarvergadering van den Bond. Deze wordt in Alkmaar gehouden, waaraan verbonden is een excursie naar de nieuwe afsluitdijk der Zuiderzee. Bij acclamatie wordt hiervoor aangewezen den heer Joh. de Feijter. 6. Omvraag. De volgende motie wordt ingediend: De gewestelijke afdeeling West Zeeuwsch- Vlaanderen der C. B. en T. B. op algemeene vergadering bijeen op 1 Juni 1932 spreekt hare afkeuring uit over de houding van het Hoofdbestuur der C. B. en T. B. om te komen tot ontheffing der sociale lasten en verzoekt het Hoofdbestuur dringend om in aansluiting met de betrokken Hoofdbesturen harer zus- terorganisaties bij de overheid met klem te verzoeken de benarde landbouw van deze voor hen niet te betalen premiegelden voor sociale lasten ontheffing be verleenen. Besluit deze motie ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur en ter Prov. vergade ring te Zaamslag op deze motie steun te verzoeken der algemeene vergadering. w.g. W. J. de Hullu. De heer Dees van Biervliet, meent dat de voorzitter in zijn openingswoord gesproken heeft over het verhoogen der inkomsten, doch dit is niet gemakkelijk. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men tracht de uitgaven te venminderen. De sociale lasten zjjn heel zwaar, voor een bedrijf van 100 gemeten komt dit op 4 k f 500. Daarvan vragen wij tijdelijke ontheffing zegt spreker. De Voorzitter weet zeker, dat daar geen meerderheid in de Kamer voor te krijgen is. Zelfs kon dit niet op een te Utrecht gehou den vergadering van de Raffeisenbank, waar alle Boenenleenbanken bij zijn aangesloten. Als dus op een vergadering zooals laatsbge- noem.de geen meerderheid kan verkregen worden, zelfs niet besproken wordt, heeft deze motie geen zin. Laten wq liever alles inspannen om deze lasten te betalen. De heer Van den Heuvel vindt deze motie niet vriendelijk. Daar komt nog bij, dat de organisaties waar men zich op beroept in- middels van meening zijn veranderd en zich op het standpunt hebben gesteld van onze organisatie. Hij raadt dan ook aan deze motie in te trekken. Waarom zouden wij juist het kleinste onderdeel van de uitgaven willen terugtrekken Eenige stemmen: Omdat wij de groote niet krijgen iDe heer Van den Heuvel meent dat beter iets anders kan worden gekozen, dan juist dat en het Hoofdbestuur niet in de rug moet wor den aangevallen. De heer De Buck van Meliskerke spijt het, dat deze motie gekomen is en beoogt, het Bestuur in den hoeik te drukken. Er zijn redenen van principieelen en praktischen aard om deze motie niet te aanvaarden. Hij had gemeend, dat het bestuur, gezien de ac- tie in Zeeuwsch-Vlaanderen tegen de sociale wetgeving, met een motie van afkeuring zou komen. De C. B. en T. B. staat op positief Christelijken grondslag en dat moet met woord en daad blijken. Onze vrienden dwalen meent spreker en beveelt terugtrekking aan. De motie wordt aangehouden tot na de pauze. Dan krijgt het woord Z.Exc. de Commis- saris der Koningin in Zeeland. Z.Exc. spreekt zijn dank uit voor de woorden van welkom en de urtnoodiging tot bijlwoning der verga dering. Z.Exc. dankt daarvoor uit den grond van zijn hart en wil, zijn sympathie uitdruk- kende met den bond, een woord tot de land- bouwers spreken. Hij wil daardoor geen scheiding trekken tusschen Christelijken of anderen en ook nooit partij kiezen wanneer wrijving ontstaat. Hij hoopt van harte, dat de tijd zal naderen, waarop alien het hoofd buigen voor den Koning der Koningen en Christus als onzen Heer en Heiland zullen huldigen en eerbiedigen. Wij zijin hier samen in zorgzame tijden. Op iedere vergadering hoort men over de crisis spreken, niet alleen de landbouw wordt daardoor getroffen. Allerwege hoort men klagen, de toestand schijnt hopeloos en het ego'isme verteert de menschen. De crisis is ook op geestelijk ge- bied. De strijd gaat ook tegen den demon van het ongeloof, die zijn klauwen uitstrekt en slachtoffers maakt. Daaraan moeten wij alien het hoofd bieden. Niet te gauw moeten wij de schuld op anderen werpen, doch ons zelf eerst afvragen: Ben ik schuldig aan den ernst der tijden; zijn wij/ goede Christenen. Gelooven wij in dezen tijd, of Christus ons helpen wil. Als wij dat gelooven, waarom zijn wij dan zoo moedeloos? Daarom moeten wij met opgeheven hoofd verder gaan. Houdt goeden moed, God zal U niet verlaten, als gij God niet verlaat. Hij denkt daarbij aan het woord van den Vader des Vaderlands: Mijn schild en de betrouwen, Zijt Gij, o God mijn Heer. Op U zoo wii ik bouwen, Verlaat mij nimmer meer. De regeering is ook erkentelijk voor den dank voor den verleenden steun. De Provinciale kas laat weinig toe, op alle belastingen zijn de opcenten tot het maximum opgevoerd. Toch zijn enkele posten op de be- grooting, welke direct of indirect ten goede aan den landbouw zullen komen. Naar aanleiding hiervan, deelt spreker mede, dat in de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van Ged. Staten besloten is een voorstel in te die- nen, waarbij de provincie Zeeland zich garant zal stellen voor 1 millioen gulden tegenover de tarwe-organisatie. Hij spreekt de beste wenschen uit in het algemeen, dat weldra betere tijden zullen aanbreken en dat Gods zegen in rij'ke mate op de landbouw moge rusten. De voorzitter dankt Zijne Excellentie voor het vertroostend woord door hem gesproken. De heer Van Oeveren (Wolfaartsdijk) klaagt over de postdienst en wil een actie op touw zetten, waarop door den voorzitter wordt geantwoord, dat dit de aandacht van het bestuur heeft. De heer P. A. P. Dieleman wil, in het be- lang der leden in de omgeving, afzien van het bezoek aan de ammoniakfabriek te Sluiskil. De voorzitter erkent dat de streek door ge- noemde fabriek wordt getroffen, doch met de gedachte van den heer Dieleman kan hij zich toch niet vereenigen. Het is toch ook wel te danken aan het feit, dat dit bedrijf door concurrentie de prijs van ammoniak zoo zeer gedaald is. De heer P. A. P. Dieleman laakt de hou ding der fabriek, die wel met de Z. L. M. wil onderhandelen, doch niet met andere or ganisaties. Als de directie een dergelijke houding aanneemt, waarom dan een vriend- schappelijk bezoek? Gaat dit evenwel toch door, dan zou dat zeer zeker niet zijn in het belang van den Bond. Het is daar een zeer gespannen toestand. De voorzitter, zou het jammer vinden voor diegenen die van verre zijn gekomen, dat be sloten werd geen bezoek te brengen. Er zijn velen, die met dit wereldbedrijf van nabij kennis willen maken. Zeer zeker hebben de getroffenen recht op schadevergoeding. Mis- schien kan dit bezoek aanleiding zijn tot ver- broedering te komen en een beginpunt zijn voor eventueele verdere onderhandelingen. De heer C. Wolfert protesteert eveneens tegen den onhoudbaren toestand voor de men schen in de nabijheid van de fabriek. De heer J. W. Bakker dringt er op aan, dat de C. B. en T. B. en N. C. B. met de Z. L. M. zullen samenwerken om tot een goede oplossing te komen en vraagt wat het Prov. bestuur van den Bond heeft gedaan om daartoe te komen. De voorzitter antwoordt, dat het bestuur tot medewerking bereid is doch nooit een verzoek is ingekomen, waartegen de heer Bakker opmerkt, dat Zeeuwsch-Vlaanderen toch ook vertegenwoordigers in het bestuur heeft. De heer P. A. P. Dieleman vraagt het be stuur, of dit aan den Minister wil vragen, of den heer Stevens in zijn functie als Rijks- landbouwconsulent alleen is aangesteld om de belangen van de Z. L. M. te behartigen of van alien. De heer Ir. Stevens protesteert er tegen, dat de heer Dieleman hier een persoonlijke kwestie van maakt. Aan de belanghebbenden is gevraagd, of zij vertrouwen stelden in de heeren Leenhouts en Stevens en er was slechts 1 persoon die dat niet deed, n.l. den heer Dieleman. De discussies worden gesloten, waama de pauze aanbreekt. Na de pauze komt de heer Chr. van den Heuvel aan het woord, welke zich genood- zaakt voelt in verband "met de beschikbaren tjjd te beperken. Wanneer spreker een vergelijking maakt met de crisissen in de 30er en de 80er jaren, merkt hij op, dat in de huidige crisis het per- soonlijlk leed niet zoo erg is als toen. In an dere opziohten is deze echter veel erger. In zekeren zin mag het een geluk worden ge- noemd, dat door een andere regeling van het crediet het hoofd langer boven water gehou den kan worden, doch ook dat brengt zijn gevaran mede, die wel eens minder juist worden gezien. Het gansche economische leven heeft met moeilijkheden te kampen en is ontwricht. Op 1 Januari 1929 stonden de aandeelen van 89 der beste ondernemingen hier te lande genoteerd op een totaal van 5 millioen, op 1 Jan. '32 was dit 1% millioen, hetgeen een teruggang van den Nederland schen bodem is van f 1750 per H.A. De zorg om het bedrijfsleven door de tijd heen te brengen is een moeilijk vraagstuk. Met steunverleening door de overheid zijn wij op den gevaarlijken weg. De overheid kan niet alles bijpassen! Dat zou het reinste Staats-socialisme zijn. Omdat er een tekort is, moet de Staat niet alles pijpassen, immers in tijden van overschot komt niets aan de Staat ten goede? Doch op grond van het al gemeen belang is het verleenen van steun te verdedigen. Bij de totstandkoming van de sociale wetgeving is het de fout geweest, niet te luisteren naar den raad van Dr. Kuiper, dat met de concurrentie mogelijkheden met het buitenland rekening moet worden gehou den en deze wetgeving in alle landen op ge- lijken voet moest worden ingevoerd. Wat steun aan de suikerbieten betreft, was het beter met het tegenwoordige stelsel te bre- ken, alle suiker-invoer te verbieden en niet meer te produceeren dan er geconsumeerd wordt. Door steun aan de zuivelbedrijven, zal dit een melkprijs brengen van 5% cent. Het zijn niets dan noodverbanden, die voor den totalen ondergang moeten behoeden. Het ver hoogen van inkomsten is wel van zeer groot belang en in de huidige omstandigheden beter dan de uitgaven te gaan verlagen, met iets waarvoor 25 jaar lang is gestreden. Even- goed als de landbouwer verplicht is te zor- gen voor zijn ziek paard, is hij ook verplicht te zorgen voor zijn arbeiders. 25 jaar is er gestreden over de vraag of ouden van dagen door de Staat dan wel door de maatschappij moeten worden verzorgd. Wanneer men dan op de uitgaven gaat be- zuimigen, waarom wil men dit doen op de kleinste die het bedrijf kent? Kan men zeg- gen, dat dit de ondergang is voor de bedriji- ven? Onder de argumenten die men hoort om afschaffing te verkrijgen der sociale wetten hoort men van algeheele en tijdelijke afschaf fing. Gaat het dan de boeren die zonder per- soneel werken zooveel beter? Verder noemt spreker de klasse-strijd als de ongunstigste kwaal, welke de menschen vergiftigd. In deze moeilijke tijden moet blijken de waarde van het geloof en het geloof ons be- waren voor den ondergang. De heer J. den Hamer vraagt, of het con sequent is van de regeering, dat de sociale lasten niet door de gemeenschap worden ge dragen. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handieiding voor gelaats massage ontvangt U gratis bij koop van. Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.). Alleen bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med^ De heer M. de Putter zet uiteen, dat wel iswaar de tarwe een richtprijs zal hebben van 15, doch deze tenslotte neerkomt op 8,65 per 100 K.G. Spreker acht dat een mislei- dende voorstelling. Verder is hij niet tevreden over het orgaan van den Bond. Klachten welke men ten opzichte van een of andere verkeerde toestand als ingezonden stuk wil plaatsen worden gewoonweg genegeerd. De heer De Hullu (Zuidzande) vraagt het oordeel van den spreker over de motie-Weit- kamp. De heer Van den Heuvel meent, dat nog niets met zekerheid kan worden gezegd over de tarweprijs. Het is voorloopig slechts op gissingen dat een en ander berust. Wat de klacht omtrent het orgaan aangaat deelt spreker mede, dat dit zeer klein is en niet alles kan worden opgenomen wat men schrijft. Van negeeren is echter geen sprake. Wat de vraag van den heer Den Hamer' betreft meent spr., dat tenslotte in iedere- belasting onbillijlkheden voorkomen. Bijv. de waterschapslasten worden enkel gedragen door de ingelanden van een waterschap. De motie-Weitkamp was pr&ctisch niet uitvoerbaar. Ds. Raams van Hoek spreekt een slot woord. De geestelijke belangen noemt spr. wel de grootste van dezen tijd. Alles is gelegen Gods Zegen. In de zware tijden moeten wij geduld oefenen, wijsheid, moed en kracht putten uit de geschiedenis van Stephanus, welke wij vinden in Handelingen 7 54 en 55. Daaina wordt gestemd over de niotie- West. Z.-Vl, welke onverkort wordt gehand- haafd, doch bij zitten en opstaan wordt ver worpen. De Voorzitter dankt voor de opkomst, doch kan in verband met het gevorderde uur het woord niet meer verleenen. De heer Joh. de Feijter wenscht tenslotte nog uiting te geven aan zijn blijdschap, dat deze vergadering in zrjn gemeente heeft plaats gehad en dankt inzonderheid Z. E. den Com- missaris der Koningin voor zijn aanwezigbeid, waardoor deze, mede door zijn gesproken woord, blijk heeft gegeven groote liefde voor den landbouw te bezitten. Ds. Raams sluit de vergadering met dank- gebed. Met spoed werd daama gereden naar de ammoniakfabriek te Sluiskil, waar het ge- zelschap werd ontvangen door den admini- strateerend Directeur Verhaegen, Ir. Ham mers en Ir. Van Waes. Deze leidden het ge- zelschap rond, doch voor velen moest dit spoedig worden beeindigd om nog tijdig de terugreis te kunnen aanvaarden. Via Axel, Beoostenblij Benoorden en Zaam- slag-Veer keerde men weer naar Zaamslag terug. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In de zee te Scheveningen zat Woensdag weer een gevaarlijke trek, die twee slacht offers heeft geeischt. Op het Noorderstraad te Scheveningen is de 24jarige H. S., slagers- knecht uit de v. Galenstraat afgedreven en verdronken. Op het stille strand gebeurde het- zelfde met den 18jarigen J. B. uit de Oranje- straat. Beide lijken zijn aangespoeld. Woensdagavond gingen drie jongelui te Hasselt baden in het Zwartewater. Plotseling misten zij een van hen. Bij nader onderzoek bleek, dat hij in de modder was weggezakt. Na eenigen tijd werd hij dood opgehaald. Zijn naam is Kleine. Hij was afkomstig uit Den Haag en tijdelijk werkzaam te Hasselt. Te Nijmegen is de 20jarige Kregting bit het zwemmen in de Waal verdronken. KOEIEN UIT DE WEI GESTOLEN. Drie weken geleden miste de landbouwer A. van der Scheer te Kamperveen een zijner beste koeien uit het langs den straatweg lig- gende weiland. Aanvankelijk werd aan uit- breken gedacht, doch een onderzoek in de- omgeving bleef vruchteloos. En nu dezer dagen kwam hij tot de ontstellende ontdek- king, dat opnieuw een zijner stamboekkoeien gestolen was. Tegelijk moest de veehouder A. Puttenstein te Wezep van een zelfde feit aan- gifte doen. Een arbeider had des nachts een vrachtauto opgemerkt, welke op enkele pun- ten had stilgestaan. KANO OMGESLAGEN. In het Oegstgeesterkanaal is Woensdag avond een kano tengevolge van den golfslag van een motorboot omgeslagen. Een der in- zittenden werd gered. De 19-jarige Van Kleef verdronk. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Dinsdagmiddag is de 23jarige G. v. O. uit Vlissingen, die als beroep opgaf politicus, in de Rosestraat te Rotterdam door de warmte bevangen geraakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Te Sassenheim is Woensdagmorgen het achtjarig zoontje van den heer Z., dat op de stoomtram, die uit de richting Leiden kwam. wou springen, misgestapt en kwam onder den goederenwagen terecht. Het jongentje was op slag dood. TE LANG IN DE ZON GELEGEN. Zondagnacht werd naar 't Militair Hospl- taal te Den Haag van uit het kamp Waals- dorp vervoerd, de sergeant der Stormschool, K., die over het geheele lichaam verwondin- gen had bekomen, doordat hij zijn lichaam teveel aan de inwerking der zonnestralen had blootgesteld en een verbranding van de eer ste graad had bekomen. HET GELD VAN DEN CONDUCTEUR GESTOLEN. Een passagier A. H., heeft tijdens den overtocht van Zaandam naar Amsterdam op de Zaandamsche boot kans gezien uit. de cabine van den conducteur 70 te stelen. De diefstal werd nog tijdens de reis ontdekt en aan de politie gerapporteerd, zoodat bij aan- komst in Amsterdam niemand van boord mocht. Een dekknecht kreeg verdenking op den bewusten A. H., op wien bij fouilleering inderdaad 7 bankbiljetten van 10 werdert gevonden. De dader is toen gearresteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5