ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. De raad van Gamaliel. 52,50 binnenland" No. 8850 VRIJDAG 17 JUMI 1932 72e Jaargang. BUITENLAND. HEEREN-BAAI f fdet,, Jriesche Heerenbaai "maar 9 ABONNSMKNTSPKI.IS: Biimen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen fr. per post f 1.80 per 3 maanden Bt) voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Aboanementen voor het buitenland alleen vooruitbetaling. UltjflofBter: Flrma P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 38150 TELEFOON Ne. 26. ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,2a Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekeDd. Handelsadvertentien brj regelabonnement te gen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrjjgtoaar is. Inzendlng van advertentien liefst e6n dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAG AV'OND UITKEERING AAN MKIJTVEEHOUDERS. De Burgemeester der gemeemte TER NEUZEN maakt bekend, dat ingevolge artikel 22 der Crisiszuivelwet aan melkvee- houders gedurende ten boogste drle weken uitkeeringen kunnen worden verstrekt, be- rekend naar een bedrag van 0,75 per melk- gevende koe per week (droogstaande dieren worden dus niet medegerekend) De uitkeering zal worden berekend naar het aantal melkgevende koeien, dat op 15 Juni 1932 in het bedrijf aanwezig was. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich ter gemeente- aecretarie te vervoegen tusschen Maandag 20 em Vrijdag 24 Juni a.s. De secretarie zal daartoe zrjn opengesteld van 91 uur. Ter Neuzen, 17 Juni, 1932, De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Eerst iets over dien man zelf, dan iets over zijn raad en daarna de beantwoor- ding van de vraag, hoe we over zijn raad moeten denken. De man zelf was en bleef een beroemd- heid. Hij wordt Rabbi Gamaliel „de oudere' genoemd, en de Joodsche over - levering getuigd van hem: ,,Sedert zijn dood is er geen echte eerbied meer voor de Wet, en tegelijk met hem stierven reinheid en ingetogenheid". Hij was zooals wel bekend is de leermeester o.m. van Saulus, die aan Gamaliel's voe- ten heeft gezeten. En het advies, waar- over wij thans iets willen schrijven, werd door hem gegeven in den Hoogen Raad te Jeruzalem, en dus in het hoogste col lege voor alle zaken, die den Israelieti- schen godsdienst betroffen. De beteeke- nis van zijn professoraal advies wordt echter nog grooter, als wij bedenken om welke oorzaak Gamaliel dit woord heeft gesproken, en wat het resultaat van zijn tusschenkomst geweest is. Hij is namelijk tusschenbeide gekomen ter goeder, maar dan toch ook precies ter allerlaatster ure. Er was een ernstig conflict gerezen. Dat conflict had reeds bestaan al de jaren van Jezus openbare werkzaamheid, maar thans was het als t ware overgegaan op en overgenomen door Jezus' jongeren. Zijn apostelen, die nu, vooral na wat er met Pinksteren was gebeurd, meer zelf- standig waren geworden. Met den dag nam de invloed van deze menschen toe, ongemeen waren de krachtige werkingen, die van hem uitgingen; zij traden forsch op, namen het zeer nauw en stipt, brach- ten de gemeenschap der heiligen ook we! heel zichtbaar tot uiting. En nu hadden zij ook reeds een ,,aanzegging" gehad van de oversten, dat zij het niet meer moesten wagen om tot eenig mensch in Jezus' naam te spreken. Onmiddellijk hadden zij tegen dat verbod protest aan- geteekend, en rustig waren zij voort- gegaan met getuigen, zich absoluut niet bekommerend om wat de autoriteiten decreteerden. Maar dat werd toch op den duur te erg. De Schriftgeleerden moesten wel erkennen: zij de apostelen -hadden met deze leer Jeruzalem ver- vuld, enbegon hun geweten te spreken? zij wilaen zeker ,,het bloed van dezen mensch" over hen brengen. Indertijd hadden zij, toen zij Jezus beslist uit den weg wilden ruimen, tamelijk ge- dachteloos en in ieder geval gedachteloos geroepen: ,.Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen!" Maar nu beginnen zij blijkbaar van dit vroeger zoo achteloos daarheengeworpen, gezegde spijt te krijgen. Het is dan ook niet zonder vrees, dat de Joodsche Raad thans deze zaak in behandeling neemt. „Niet met geweld" zullen zij het doen; dat wil dus zeggen: met een zoet lijntje zullen zij probeeren om de apostelen binnen hun vergaderzaal te krijgen. Daar zijn zij oppermachtig. Daar wordt geen publiek toegelaten en van de beraadslagingen, die daar gehouden worden, verschijnt zelfs geen „Kort VerslagDaar kunnen zij aus doen wat zij willen. En daarom nu allereerst de dringende en eenigszins ver- wijtende vraag: of zij zioh niet meer her- inneren soms, wat hun is bevolen en ver- boden? Petrus en de zijnen blijven het antwoord niet schuldig. Petrus zet in met het magistrale: ,,Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen". En dan volgt een kloek getuigenis over den Meester, wat de toch reeds voile maat geheel doet overloopen. ,,Hun hart erst" staat er, en zij houden raad om deze menschen te dooden. Petrus en de zijnen kunnen zich er dus op preparee- ren: hun laatste uur is geslagen; zij gaan Jezus achterna! Dit moment is nu het moment van Gamaliel. Zulke menschen als deze hoogleeraren weten altijd hun oogenblik te kiezen, d.w.z.: Zij weten hun oogen blik af te wachten. Dan ook en dat wil hier, in deze omgeving, heel wat zeg gen verliest hij geen oogenblik zijn kalmte. Hij, Gamaliel, is de eenige, die het hoofd nog koel heeft. Al die anderen zijn buiten hun zinnen, en dus tot het domste en dolste instaat. Zij roepen ook alien door elkander heen, zij weten niet meer wat zij zeggen, noch wat zij doen. Gamaliel is echter de kalmte in hoogst eigen persoon. Hij weet het woord te krijgen. of neen, dat is het niet: hij weet aan het woord te komen. Een ander dan Gamaliel zou zeker geen stilte hebben gekregen. Maar iemand als deze man is niet gewoon vaak het woord te vragen. Meestal waren zijn adviezen ook over- bodig. Maar als hij het woord vraagt, dan kan hij er zeker van zijn, dat hij het oor heeft van den geheelen Raad. En dan is het eerste, waar hij op wijst, dit, dat men de apostelen een oogenblikje zal doen buitenstaan. Hij zegt er zelf bij: het behoeft maar ,,even' Hij voelt wel: lang zal dat niet behoeven te duren. Hij is zich zeer wel bewust: zijn advies zal inslaan en het zal worden opgevolgd. En dan, als de apos telen buiten staan, keert ook de kalmte dadelijk terug. Gamaliel kan nu zijn rede houden. t Is een knap stuk werk, het stuk zit mooi in elkaar; 't is al dadelijk historisch zoo goed. Gamaliel is een his- torische geest. Wij moeten zoo'n man bewonderen. Hij is volkomen op de hoogte. Hij vertelt, hoe er een oproer- maker is geweest, een zekere Theudas, die van zich zelf zei, dat hij wat was, wien een getal van omtrent vierhonderd mannen aanhing, maar die is omgebracht en alien, die hem gehoor gaven, zijn ver- strooid en tot niet geworden. En na hem stond op Judas de Galileer, in de dagen der beschrijving, en die maakte veel volk afvallig achter zich; maar die is ook vergaan, en alien, die hem gehoor gaven, zijn verstrooid geworden. En nu zeg ik u vervolgt hij dan houdt af van deze menschen en laat hen gaan, want indien deze raad of dit werk uit menschen is, zoo zal het gebroken worden, maar in dien het uit God is, zoo kunt gij dat niet breken; opdat gij niet misschien bevonden wordt ook tegen God te strijden. Gamaliel lijkt dus heel objectief. Gama liel lijkt niet met alle geweld tegen de apostelen te zijn. Hij laat nog altijd de mogelijkheid open: Zij kunnen gelijk hebben. Is dat al geen heele vooruitgang? Zoo werd er, laten wij zeggen, een half jaar geleden, te Jeruzalem nog niet ge sproken of gedacht.. Hier is een leeraar der wet, die durft onderstellen, dat Jezus' werk uit God zou zijn. En in elk geval hebben de apostelen aan Gamaliel's raad hun leven te danken gehad. Als hij niet tusschenbeide was gekomen, wat was er dan van hen en van heel het Christendom geworden? Dus staan wij gereed om Gamaliel te gaan huldigen. En toch heeft Gamaliel ongelijk. Hebben wij wel eens gelet op dat zonder- linge slot van deze geschiedenis? Er staat nog verderop in den bijbel: ,,En zij gaven hem (d.i. Gamaliel) gehoor, ^n als zij de apostelen tot zich geroepen hadden, geeselden zij hen en geboden hun, dat zij niet zouden spreken in den naam van iezus, en lieten hen gaan. Zij hebben en gegeeseld. Alsof dan veertig-min-een slagen geen pijn dben en niet meetellen! Nog een bezwaar noemen wij hier. Beslist dan altijd de uitkomst? Laat men ons dan maar precies er bij zeggen: hoe lang wij op die uitkomst moeten wachten en wanneer wij de boekhouding als definitief afgesloten mogen beschouwen. Op hoeveel plaatsen bijvoorbeeld, waar het Christendom eertijds bloeide, is nu niets of nagenoeg niets meer over? Ik denk aan Alexandria, aan Efeze. aan Corinthe, aan Constantinopel. Was dat werk daar dus beslist uit de menschen Ik denk ook aan het einde van het leven van zooveel geloofsgetuigen. Was dat dan alles werk van en uit menschen, en niet uit God Neen, bij Gamaliel komt het dan toch in laatste instantie hierop neer, dat hij pas gelooft, als de meerderheid gelooft, de volstrekte meerderheid, de helft plus een. Maar Gods mannen hebben nooit op meerderheidsbesluiten gewacht, als zij voelden, dat spreken geboden en stilzitten verboden was. Wij noemen nog ein bezwaar, het allergewichtigste, dat wij aldus formulee- ren: Had deze man dan zelf geen ge weten De zaak van Christus is toch geen zaak, die zich laat uitmaken voor de rechtbank van wetenschap of historie; zij is geen zaak van meer of minder succes of van meer of minder aanhangers; het eenige, wat hierbij beslissen moet is: de uitspraak van ons eigen geweten. Dan wachten wij dus niet af, wie er al of niet meedoen, maar gorden ons aan, ook al staan wij alleen, om op te komen voor de goede zaak. Gamaliel heeft vele leerlingen, nog in onzen tijd. Zij zitten aan zijn voeten, vol vereering, en zij volgen stipt zijn raad op. Het is ook een zeer aar.fjename en vooral - een zeer gemakkelijke levenshouding: toezien, afwachten Maar zijn uitnemend- ste leerling. Saulus, is niet op zijn weg gebleven. Die wou niet van afwachten weten. Zoodra zijn leeftijd het overliet, ging hij tot daden over en werd boven- mate zeer woedende tegen de discipelen van Jezus. Maar Jezus zelf trad hem in den weg. Toen was het spoedig beslist en gaf Saulus zich geheel gewonnen. Er werd niet meer geargumenteerd of ge- raadpleegd. er werd niet meer gevraagd of afgewacht. Saulus gaf zich gewonnen, en hij koos partij. Gamaliel's raad werd in den wind geslagen, to£ heil en zalig- heid van zijn eigen ziel err leven. TWEEDE KAMEB. Vergaderinig van Donderdag. Aan de orde zijn de suppletoire Indische begrootingen voor 1932. De beer Cramer (s.d.) betoogt, dat de In- discbe regeering een afbraakpolitiek volgt en niets doet om den nood te lenigen. Slechts een paar procent van het hier besteedde be- dra wordt in Indie aan. steun uitgegeven. Spr. dringt aan op bevordering van irriga- tiewerken en het brengen van de kosten van de marine voor rekening van Nederiand, waar de nood minder groot is dan in Indie. De bouw van den derden kruiser moet niet worden EEN PRACHT FIETS!^" Si«cM» (Ingez. Med. J voortgezet. Spr. dient een motie in, volgens welke het aanbeveling verdient, den bouw van een derden kruiser op te schorten. EEN DEMONSTRATIVE OPTOCHT. Donderdagmiddag hebben leden van de S.D.A.P. en van de vakorganisaties, aange- sloten bij het N.V.V., ter gelegenheid van de door den heer Kupers in de Tweede Kamer te houden werkloosheidsinterpellatie, in Den Haag een optocht gehouden, waaraan zeer vele duizenden personen hebben deelgenomen. De verschillende afdeelingen van den Bouw- vakarbeidsbond uit het geheele land waren vertegenwoordigdde demonstranten voerden doeken mede, waarop geeischt werd dat de crisis-steunregelinig zich ook over de bouw- vakarfeeidiers zou gaan uitstrekken. Ook van andere vakorganisaties waren talloozen ver- schenen. De soc.-dem. Kamerfractie liep voor- aan in den stoet, evenals leden van het partij- bestuur en van het bestuur van het N.V.V. Het voorbijtrekken van den optocht, die veel belangstelling wekte, duurde zeer geruimen tijd. Na afloop der demonstrable begaven zich groote groepen demonstranten langs verschil lende wegen naar het Binnenhof, waar zij evenwel den weg versperd vonden door be- reden politie. De menigte hoopte zich toen vooral op in de Lange Poten en op de Kapels- brug, waar getracht werd via de Hofstraat het Binnenhof te bereiken. Toen de politie na haar sommatie tot doorloopen verzet onder- vond, werd de menigte met de sabel uiteen- gejaagd, waarbij gevoelige klappen vielen. BEGRAFENIS MR. TH. HEEMSKERK. Na een rouwdienst ten huize van den over- leden staatsman, waarbij (fr. Bouma tot tekst had gekozen 2 Cor. 4 13-18, is Don derdagmiddag onder buitengewoon groote be langstelling op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage ter aardebesteld het stoffelrjk overschot van mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, oud-minister-president, oud-minis- ter van justitie, oud-lid van den Raad van State en lid van de Tweede Kamer. De rouwkoets reed tevoren langs het dr. Kuyperhuis, waar vanwege de dr. Kuyper- stichting een palmtak werd aangehecht. Behalve een krans van de Koningin waren er o.m. bloemstukken van de Academic voor Intemationaal Recht en het Duitsche gezant- schap. In den rouwstoet reed in een gala-hofkoets mede de vertegenwoordiger van de Koningin, oud-minister jhr. De Marees van Swinderen! Een dichte schare belangstellenden wachtte den stoet op de begraafplaats op. Onder hen waren alle ministers, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, talryke oud-minis- ters, een groot aantal Kamerleden, veel leden van het corps diplomatique, hoogleeraren van de Vrrje Universiteit en verder tallooze be langstellenden. Aan de groeve werd allereerst namens de regeering het woord gevoerd door den minis ter-president Ruys de Beerenbrouck, die zeide dat de regeering het als een behoefte en niet minder ads een plicht beschouwde het woord te voeren aan het einde van dit rrjke leven. Ook verzorgde deze geloovige man een diep inwendig leven, dat God tot middelpunt had en dat hem diende tot bron van geestkracht en overtuiging, waarmede hij gearbeid heeft tot in zijn laten levensavond. In het klare licht dier overtuiging heeft Heemskerk met de vele hem geschonken gaven het harmoni- euze leven opgebouwd, dat een menschen- leeftijd gestaan heeft midden onder ons als een toren van leering en leiding. Wij, die Heemskerk in den strijd achterliet, behouden een sehoone herinnering aan dezen krachtigen man Gods. Trouwhartig en oprecht heeft deze nobele strijder zich onvermoeid gegeven aan de veelzijdige hem toevertrouwde belangen. Wij zijn hem daarvoor dankbaar, besloot mi nister Ruys, en wij bidden dat dit rustelooze leven zijn bekroning in de rust van den eeuwi- gen vnede moge hebben gevonden. Dr. H. Colijn schetste vervolgens het ver- lies wat de anti-rev. partij en de anti-rev. Kamerfractie door het heengaan van mr. Heemskerk lijden en bracht in herinnering, dat mr. Heemskerk zrjn geheele leven heeft gegeven om te dienen. Hij diende het land, de Kamer, de fractie en zrjn God. Prof. Dooyeweerd sprak als rector-magni- ficus der Vrije Universiteit, mede op verzoek van het college van curatoren en van de di- recteuren der Ver. van Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag. Spreker wees er op, dat mr. Heemskerk de Vrije Universiteit gediend heeft als curator van 1891, in 1928 als president-curator en schetste de ongewone geestesgaven van mr. Heemskerk. Mr. C. J. Heemskerk, oudste zoon van den ontslapene, dankte den vertegenwoordiger van de Koningin, de sprekers en verdere be langstellenden voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Dr. Bouma sloot met een toepasselijk woord en gebed de plechtigheid. HET RAPPORT-WELTER. Op de vraag van den heer Van der Waer- den of de regeering, teneinde een oeverlooze discussie te voorkomen, bereid is de publicatie van het rapport-Welter onverwijld te doen volgen door mededeeding van de beschouwin- gen en voorstellen der regeering ter zake, antwoordde Minister Ruys de Beerenbrouck, dat deze vraag ontkennend wordt beantwoord. Het is regel, dat het rapport van een Staats- commissie gepubliceerd wordt geruimen tijd v66rdat de regeering van haar beschouwingen en voorstellen doet blijken. Ditmaal zal de tusschenruimte zelfs korter zijn dan gewoon- lijk. Van discussies over het rapport kan, wie de opgewektheid daartoe mist, zich ont- houiden. ENGELAND ziet van DE HERSTEL- BETALINGEN AF. De parlementaire correspondent van de Financial News vemeemt, dat de Engelsche regeering besloten heeft, dat, met of zonder toestemming van de andere regeeringen- schuldeischers van Duitschland, haar gedele geerden Lausanne niet zullen verlaten, zonder mededeeling te doen, dat Groot-Brittannie geen verdere herstelbetalingen van Duitsch land en andere gewezen vijanden eischt. TER NEUZEN, 17 Juni 1932. GOEDKOOPE RETOURKAARTEN OP DE TRAM VOOR DE TERUGREIS VAN BRE9KENS. Naar men ons mededeelt zullen met ingang van morgen, 18 Juni, van wege de Zeeuwsch- Vlaamsche tram aan de reizigers die de reis van Ter Neuzen naar Bres-kens en terug per tram willen maken, en die zich op de heen reis voorzien van een kaartje voor de terugreis op den zelfdep dag die retourkaarten worden beschikbaar gesteld voor 50 centen, zoodat de reis alsdan (heen- en terugreis) komt op f 1,40, alzoo 40 cent goedkooper dan de ge- wone prijls. Op de terugreis moeten dan de beide kaartjes die op de heenreis zijn genomen aan den conducteur getoond worden. Deze maatregel zal zeker strekken tot be vordering van het verkeer met Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen over Breskens. LUXOR THEATER. Robert Siodmak, een van de begaafdste werkers in de nooit rustende Duitsche avant- garde, heeft al vele werken gebracht die een doorslaand sucoes bleken te zijn. De Ufa liet dezen bekwamen regisseur in groote vrijheid werken, geholpen door het prachtige mate- riaal van Neu-Babelsberg, de geluids-ateliers, de geroutineerde vakmenschen, him finam- cieelen bjjstand. Het resultaat was verras- send. Als sprekend bewijs van 's mans veelzijdig kunnen wordt ons thans gegeven de koste- ljjke burleske „Der Mann, der semen Morder suoht". Verreweg een der beste komische ge- luidsfilms. Gedurfd, maar voortdurend ge- slaagd, getuigend van een fijnen geest, z<5o is deze film. Daarbij de innige samenwerking met den componist Hollaender, die een mu- ziek maakte, welke meer is dan illustratie, en die op vele oogenblikken tot een zelfstan- digen factor van humor is geworden. Wij zullen den gang van het vertiaal niet vertellen ten einde den lezer de verrassingen niet te ontnemen, maar volstaan met onze bewondering uit te spreken voor deze film, die overal een doorslaand succes werd. PROTESTVERGADERING EN DEMON STR ATIE. Donderdagavond had op de bovenzaal van caf6 ,,La belle vue" een openbare vergade- ring plaats, uitgeschreven door de Tern. Bestuurdersbond en Afd. S. D. A. P., ter on- dersteuning van de interpellatie-Kupers, welke in de Tweede Kamer op heden Vrijdag aanvangt teneinde de regeering te ondervra- gen over de hardnekkige geruchten ten op- zichte van de verlaging van de uitkeerings- normen aan werklooze arbeiders. De belangstelling voor deze vergadering was zoo groot, dat niet alien binnen een plaatsje konden krijgen. De vergadering stond onder leiding van den heer L. J. van Driel, terwijl verder het woord werd gevoerd door den heer A. C. de Pauw. (Ingez, Met algemeene stemmen werd de volgsnde motie aangenomen: MOTIE. De Openbare Vergadering op Donderdag 16 Juni 1932, belegd door Tern. Bestuurdersbond en AM.. Ter Neuzen der S.D.A.P., kennis genomen. hebbende van heft voornemen der S. D. Kamer fractie tot het houden van de interpellatie- Kupers tegen verslecbtering van de werk- loozensteun, gehoord de besprekingen dienaangaande, schaart zich achter de leiding van S.D.AP, en N.V.V. in him strijd voor een behoorlijke verzorging van de werkloozfe arbeiders en hunne gezinnen, en besluit deze motie aan te bieden aan de- plaatselijke pers en de hoofd-besturen van Parttj- en Moderne Vakbeweging. Na afloop der vergadering demons tree rde een stoet van ruim vier hond erd vrouwen en mannen achter de banieren van T. B. B. en S. D. A. P. door de voomaamste straten van onze stad. De menigte werd vooraf gegaan door de omroeper, die telkens meedeelde, welke het doel van de optocht was. De demonstratie, waarvoor bereids door de plaatselijke overhead vergunning was verleend, had een ordelijk verloop en werd op de markt vanaf de muziektent met een kort woord door den heer A. C. de Pauw ontbonden. ARBEIDSBEMIDDELING. Gisteren werd alhier in het Hotel du Oons- merce" eene vergadering gehouden van led®, van dagelijksche besturen en agenten der Arbeidsbemiddeling, onder leiding van den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen. In die bijeenkomst trad als spreker op de heer Th. van Lier, referendaris bij den rijks- dienst der werkloosheidsveirzekering en ar beidsbemiddeling, om een uiteenzetting te geven van de in werking getreden wet op de openbare arbeidsbemiddeling. Zijn uiteenzet- ting kwam overeen met die in een gelvke ver gadering te Goes gegeven, waarvan door oes eenigen tijd geleden verslag werd gegeven. Voomamelijk deed hij uitkomen, dat een eind komt aan de particuliere bemiddeling uit winstbejag. De personen die dit vodf 1 Maart deden mogen dit alleen nog blijven doen indien zij daarvoor vergunning hebben verkregen. Bij hun overlijden einidigt die ge legenheid tot bemiddeling, die kan niet aan anderen overgaan. Naar aanleiding van gestelde vragen kwam in bespreking het optreden van wiedbazen met vrouwen en kinderen, en de werkioos- beid der mannen, en ook het hier kanieii werken van Belgisclie werkkrachten. De heer Van Lier zette uiteen, dat een wiedbaas, indien hij optreedt als arbeids— bemiddelaar, dit niet mag doen zonder daar voor vergunndng te hebben verkregen. Het aannemen en uitvoeren van werk is. echter geen bemiddelen. En wat het komen werken van Beigische werkkrachten betreft, waarvan men hier plaatselijk hinder schijnt te hebben, rnerkt hij op, dat men den toestand over het geheele land moet overzien. Het aantai Nederlaori— sche werklieden dat bij verschillende bedrij— ven in Belgie een bestaan vindt, is grooter dan het aantal Belgen dat in Nederiand werkt. De bepalingen daarvoor zijn van wege Belgie in den laatsten tijd verruimd. Neder iand kan dit niet beantwoorden met een uit- sluiten of belemmeren van Belgische werk krachten. lets anders is de moreele verplich- ting der Nederlandsche landbouwers. die met Nederlandsch geld worden gesteund en aou- den behooren te zorgen, dat dit voor zoover zij arbeidskrachten aannemen ook aan Neder landsche arbeiders zou moeten ten goede komen. Ook werd gevraagd naar de gelegenheid tot emigratie naar Krankrijk. De heer Van Lier decide hieromtrent mede, dat zij, die in Frankrijk willen gaan werken, dit op eigen risico moeten doen. De resultaten die men van de vrocgere uitzendingen heeft gehad, waren niet erg gunstig. De vergadering was druk bezocht. Zij werd door den voorzibter met een woord van dank voor de opkomst en aan den spreker voor zijn uiteenzetting der wettelijke bepalingen ge- sloten. EXAMEN NUTTIGE IIANDHTRKEN. Aan de R. K. Kweekschool te Etten slaag- den voor het examen nuttige handwerken de dames G. M. J. Lansu en E. E. Verstraten, beiden te Clinge. EXAMEN ARTE L. O. Aan de Gerardus Majella Kweekschool te Dongen slaagden voor het examen akte L. O. de heeren C. Fr. Vael te Sint Jansteen en J. E. de Waal te Kuitaart. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten, over de week van 5 tot en met 11 Juni, in de provincie Zeeland be- droeg: Roodvonk: Goes 1, Koudekerke 1, Meningitis: Middelburg 1. llATHOLI KKE MIDDELBARE IIWDIilA DAGSCHOOL TE HULST. Naar aanleiding van de jaarlijksche oproe- ping voor leerlingen van deze R.K. Middel- bare school, deelf men ons 't volgende medei Van 1924, toen 't eerste eindexamen plaats.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1