Vreest geen Examen De juichende zomer BUITENLAND, LA.NDB0UWBEBICHTEN. RECHTSZAKEN. want er is een middel dat U kalm houdt en .waardoor Uw geest helder blijft. Mynhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. by Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) AAN HET BEGIN DEB WEEK VAN LAUSANNE. MacDonald heeft, schrijft de N. R. Crt., zijn bezoek aan Parijs weer achter den rug. Hij heeft zelf tegenover journalisten over de be- spreitingen mededeelingen gedaan, die niet uitmunten door mededeelzaamheid. Resul- taten, daarop komt bet neer wat hij te zeg gen bad, hebben wij niet bereikt en niet wil- len bereiken, omdat wij gekomen zijn om be- sprekingen te houden en niet om te onder- handelen. Inderdaad was er tot beboefte aan besprekingen aanleiding, daar men tot nog toe te Londen heel weinig wist waar Frank rijk precies heen wilde. Is er inderdaad niets afgesproken? De ge- ringe mededeelzaamheid van MacDonald en het zwijgen tegenover de pers van Herriot behoeven dat volstrekt niet te bewyzen. Ten eerste zou men er zeer zeker naar streven Duitsche gevoeligheden te ontzien. Tegenover die gevoeligheden is het beter niet den schijn te wekken alsof Engeland en Frankrijk nog weer eens van te voren een accoord hebben gesloten dat Duitschland ten conferentie wordt voorgelegd als iets waaraan niet meer te tomen valt. Uit de periode der eerste groote herstelconferentie heeft men aan deze methode in Duitschland pijnlijke herinnerin- gen gehouden. Ongetwijfeld is zij sehadelijk geweest voor het belang van alle betrokkenen. Het is daarom geen wonder, dat de Duit- echers met zeker wantrouwen hebben ge- volgd wat te Parijs nu weer zou worden be- kokstoofd en het is niet anders dan juist be- leid van MacDonald iederen schyn trachten te vermijden dat men te Parijs reeds positieve afspraken heeft gemaakt of zelfs maar naar dergelijke afspraken gestreefd heeft. Het kan ook zijn, dat het stilzwijgen ten doel heeft de Fransche pers niet reeds bij voorbaat te alar- meeren tegen hetgeen zy als te ver gaande concessies zal beschouwen. Er is dus volstrekt nog geen reden om uit de op zich zelf zeer algemeene frasen vormende woorden van MacDonald op te maken, dat men inderdaad te Parijs niet verder is gekomen, maar tot optimistisdhe verwachtingen geven zij na- tuurlijk evenmin reden. Opmerkelyk is zeker het optimisme in een gedeelte der Duitsche pers. Zij staat volstrekt niet zoo sceptisch tegenover Lausanne als men het in het algemeen in de buitenwereld is. Zij schijnt aan de mogelijkheid te geloo- ven, dat Frankrijk bereid zou kunnen blijken tot een bevredigende houding op het punt der echadeloosstelling in ruil voor politieke con cessies waarover in ieder geval te praten zou zijn. Zoo fluistert men van het sluiten van een wapenstilstand in den strijd om herzie- ning van het verdrag van Versailles. Wij weten niet wat hiervan waar is; ook we ten wij niet, wat er terecht zou komen van dit politiek weinig practische en waarschijnlijk niet eens rustforengende denkbeeld. Maar het behoort tot de kring van geruchten die voor de conferentie, welke Donderdag begint, uit- loopen. Had Bruning wellicht gelijk toen hij vroeg hem niet honderd meter voor den eindstreep ten val te brengen? Is de „finish" in het vraagstuk van de betalingen voor herstel voor Duitschland zoo nabij Is dit zoo, dan zal het door de nieuiwe regeering niet worden tegen- gehouden. Zij zal zich op het oogenblik wat vryer te Lausanne kunnen bewegen dan dit voor Bruning nu nog mogelijk zou zijn ge weest en zij heeft zeker geen bijzondere bui- tenlandsche plannen. De buitenlandsche poli tiek is op dit oogenblik in Duitschland sterk op den aohtergrond gedrongen. Allen zijn het er over eens, dat het uit moet zijn met de betalingen voof herstiel. Verder echter tnaakt men zich niet meer druk over deze dingen. Wat men rechts nog wenscht, bijv. een nieuwe bewapening van Duitschland, be- echouwt men ter nauwernood nog als een intemationaal probleem. De regeering zelf is te zeer in beslag genomen door binnenland- sohe zorgen om onhandelbaar naar buiten te zijn. Men krijgt gelukkig nog niet den indruk dat zij voor de moeilijkheden in het binnen- land opluchting zoekt door een buitenland sche afleiding. Het mogen niet alien staatslieden zijn die nu in Duitschland regeeren, er zijn in ieder geval een aantal practische menschen onder, en die schijnen niet meer moeilijkheden te willen beleven dan strikt noodzakelijk is. FF.T.T.F. CRITIEK OP VON PAPEN UIT BEIEBEN. Tijdens een massavergadering van de Beiersche Volkspartij in het Circusgebouw gehouden, werd het woord gevoerd door den partijleider Schaeffer over den toestand in bet Rijk. Hij zette o.m. uiteen, dat de eerste uitwer- king van de regeeringsverandering de ver- scheurdheid van het Duitsche volk is ge weest, verbittering en haat. De brutale macht moet de zware taak vervullen om door pres- taties vertrouwen te scheppen. Met alle be- slistheid moet men er zich tegen keeren, dat de rijksdagontbinding geschied is onder het motief dat de rijksdag niet meer in overeen stemming was met den politieken wil van het Duitsohe volk. Wat het volk wil heeft in den allerlaatsten tijd eerst de verkiezing van den rykspresident bewezen, n.l. 19 millioen menschen wilden beslist niet, dat er een partijheerschappij, een partijdictatuur van Adolf Hitler over Duitschland zou komen. Pariementen hebben zeker fouten, maar het slechtste parlement is duizendmaal beter dan welke camarilla ook. De leuze moet zijn; „Recht voor het Duitsche volk". „Weg met de camarilla". Is de val van het kabinet Bruning reeds een ontzaglijke, staatspolitieke fout geweest, de omtbinding van den rijksdag en het uit- schrijven van een nieuwen verkiezingsstrijd is in dezen tijd een zonde. De overwinning der nationaal-socialisten in den volgenden verkiezingsstrijd zal niets anders beteekenen dan een overwinning der inflatie. Vervolgens keerde Sohaeffer zich tegen het feit, dat het nieuwe rijkskabinet in de eerste plaats uit personen van adel was samenge- steld en dat de burgerlijken eerst naderhand er bij gehaald moesten worden. De regeeringsverklaring heeft geen woord bevat over de verhouding van rijk en landen. Wat denkt de rykskanselier te doen met een rijkshervorming. Het is wel begrijpelijk, dat de rijkskanselier zich mengt in de regeerings- vorming in Pruisen. Maar hij moet hiet pro- beeren dit Pruisische voorbeeld eventueel ook in Beieren na te volgen en zich bezig te hou den met de Beiersche regeeringsvorming. In dezen tijd, waarin in Duitschland de volks- rechten dreigen te verdwijnen moeten de Duit sche landen voor deze rechten strijden. Het is noodzakelijk, dat de landen hun invloed in den ryksraad veel krachtiger doen gelden en aldus invloed uitoefenen op de politieke vor- ming van wil in het rijk. Op het oogenblik is het voor alien duidelijk, dat de landen de beschermers zijn van het volk en de volks- rechten. HET PONDENVEBLIES DER BELGISCHE NATION ALE BANK. De financieele commissie der Belgische Kamer heeft het verslag van haar rapporteur den heer Brusselmans, inzake de dekkingvan het pondenverlies der Nationale Bank van Belgie, aangenomen. Volgens dit rapport is het verlies op de ponden, dank zij de stijging der waarde van het Engelsche betaalmiddel, aanzienlijk verminderd en bedraagt het thans enkel nog 393 millioen francs. Dank zij de voorgestelde regeling de Nationale Bank stort 60 millioen francs en neemt 34 millioen van hare reserves af, terwijl zij verder, jaar- lijks, 10 pet. van hare winst aan de dekking van het overblijvende verlies zal besteden wordt de volledige delging theoretisch in ongeveer tien jaar tijds voorzien. Practisch zal het geheele verlies echter, naar men ver- wacht, na zeven jaar geheel afgeschreven zijn. NEGERIN IN BELGIe GEWEIGERD. De ,,Peuple", het orgaan der sociaal-demo- cratische partij in Belgie, meldt dat mrs. Eva Wright, de moeder van twee jonge negers uit Scottsborough (Ver. Staten) die samen met vijf andere kleurlingen onschuldig ter dood zouden zijn veroordeeld wegens het plegen van een vermeenden aanslag op twee blanke vrouwen van verdachte zeden en die thans een rondreis door Europa maakt, ten einde de publieke opinie voor de zaak van haar kinderen te winnen, van de Belgische regee ring geen toestemming heeft gekregen om het Belgische grondgebied te betreden. Zij werd aan de Belgische grens door de agen- ten van de Suretd teruggewezen. Het standpunt van den Belgischen minister van justitie Cocq is, dat het ongewenscht zou zijn, dat personen van vreemde nationaliteit in Belgie de uitspraak van een vreemde recht- bank in het openbaar komen hekelen. De sociaal-democratische leider, Emile Vander- velde, voorzitter van de Tweede Internationale heeft onmiddellijk stappen gedaan, teneinde de intrekking van de tegen mevr. Wright ge- troffen maatregelen te verkrijgen, maar de minister van justitie zeide het eens te zjjn met minister-president Renkin om het ver- bod te handhaven. DE OPMARSCH DER OUD-STRIJDERS. Te Washington bevinden zich thans meer dan 17000 oud-stryders, die in zes kampen zijn ondergebracht. Voortdurend komen nieu we troepen aan. De leider der oud-strijders Walters heeft verklaard, dat tegen het einde van de week ongeveer 30.000 oud-strijders te Washington zullen zijn aangekomen. Het onderbrengen en de voeding die uit particuliere middelen moeten geschieden, zijn absoluut onvoldoende. Tengevolge van den voortdurenden regen zijn de kampen nage- noeg onbegaanbaar zoodat men vreest, dat wanneer de duizenden gedurenden langen tijd in tenten worden ondergebracht, ziekten zul len uitbreken. De opmarsch der oud-strijders heeft grooten indruk gemaakt, zoodat alge meen verwacht wordt dat het Huis van Afge- vaardigden het voorstel tot betaling van een uitkeering, die in totaal 2 millioen dollar zal kosten, zal aannemen. Het is echter zeker, dat President Hoover zijn veto zal uitspreken. De oud-strijders zijn besloten tot het uiterste vol te houden. RUST VOOR ARBEIDERSGEZINNEN. In de buurt van Moskou zal dezen zomer een proef genomen worden met een rustoord voor arbeidersgezinnen. Er zullen dertig stan- daardbuitenhuizen gebruikt worden, die ieder twee woningen bevatten van drie kamers met een terras. Voor kinderen beneden den school- gaanden leeftyd worden drie afzonderlijke huizen gereserveerd. Hun maaltijden zullen de bewoners in aparte restaurants gebruiken. Verder is er gelegenheid tot zonnebaden, sport, arbeid in de open lucht, groepswande- ling en lezen, terwijl er studieclubs, lezingen, en consultatiebureaux georganiseerd zullen worden voor allerlei vraagstukken van maat- sohappelijk belang. Het rustoord, dat dezer dagen begint te functionneeren, zal dezen zomer vijf- a zeshonderd menschen kunnen bergen. SCHRAPPING DER OORLOGSSCHULDEN ZOU EEN RAMP ZIJN. Het Departement van Buitenlandsche Zaken publiceert naar aanleiding van een bericht der New York Times uit Londen, dat Stim- son zich tegenover den Britschen ambassa- deur te Washington tegen de volledige schrapping der Herstelbetalingen heeft uit- gesproken, de volgende verklaring: De Amerikaansche regeering heeft er steeds op gewezen, dat zij met de schadever- goeding niets te maken heeft en de oplossing dezer kwestie moet overlaten aan de betrok- ken mogendheden, welke, naar te hopen is, thans te Lausanne tot overeenstemming zul len komen. Het Departement van Buitenlandische Zaken heeft in antwoord op desbetreffende vragen van de te Washington geaccrediteerde am- bassadeurs van verschillende landen steeds den nadruk gelegd op de moeilijkheden van het intemationale schuldenprobleem, daar het Bondscongres zich in December 1931 tegen een verlaging of schrapping der geal- lieerde schulden heeft uitgesproken. Het Departement van Buitenlandsche Za ken heeft verder in gesprekken met vreem de diplomaten er steeds op gewezen dat bij schrapping der geallieerde schulden Amerika van alles zou moeten afzien en niets zou ontvangen, m.a.w. het Amerikaansche volk zou bg zijn eigen lasten ook nog het leeuwen- deel in de oorlogskosten der geallieerden op zich nemen. Een dergelpke regeling zou geenszins in overeenstemming zyn met de Amerikaansche opvatting. TER NEUZEN, 15 JUNI 1932. GEREF. GEMEENTE. Ds. B. van Neerbos, prediikant by de Geref. gemeente alhier, is beroepen naar die ge- meente te Vlaardingen. V. U.-PLAN 1937. Als lid van de Provinciate commissie in Zeeland van het Vrouwen-comite „V. U.-plan 1937", belegde mevr. A. M. de PutterDiele- man Donderdagmiddag alhier een vergade- ring met verschillende dames uit Zeeuwsch- Vlaanderen O. D., welke zich bereid ver klaard hadden, als hoofd in de plaatselijke commissie zitting te nemen. De gemeenten, welke voor bewerking in aanmerking komen, zijn naar de ..Standaard" meldt, aldus ver- deeld; mevr. S. van den Bergvan Over- beeke en mevr. C. van WijckVermeulen, voor Ter Neuzen; mevr. R. NobelsHuizing voor Sluiskil; mevr. Flipse voor Othene; mevr. M. JansenHageman voor Driewegen; mevr. A. Post—van Wijngaarden en mevr. P. de Ruijterde Blaaij voor Axel; mevr. W. KokVefmeer voor Zaamslag; mevr. S. LouwerseBlok en mevr. A. Dielemanvan de Ree voor Hoek; mevr. GeelhoedtScheele voor de Knol; mevr. D. KleinBoogaard voor Sas van Gent. DIPLOMA LANDMACHINIST. Geslaagd te Amsterdam voor diploma B landmachinist de heer M. Wijne te Sluiskil. GROEI VAN DE MODERNE ARBEIDERS- BEWEGING. In de kringen van de georganiseerde arbei- ders en arbeidersvrouwen, die lid zijn van de S.D.A.P. en de moderne vakorganisaties werd reeds sedert geruimen tijd de behoefte ge- voeld aan meerdere ontwikkeling op maat- schappelijk en geestelijk gebied. Na eenige voorbereidende vergaderingen hebben nu de Tern. Bestuurdersbond, afd. S. D. A. P. en V. A. R. A. het initiatief genomen tot de op- richting van een afd. Ter Neuzen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Reeds eerder was door genoemde organisa- ties medewerking verleend om te komen tot een socialistische zangclub, een sociaai-dem. vrouwenclub en een groep van de A. J. C. (Arbeidens Jeugd Centrale). Verschillende maatregelen werden genomen om tusschen de bestaande en nieuw opge- richte organisaties een nauwe samenwerking tot stand te brengen om te komen tot een stelselmatige propaganda van de voorgestane beginselen. Het gezamenlijk ledental van deze vereenigingen heeft de duizend reeds flink overschreden. Op 26 Juni a.s. zullen een groep deelnemers en afgevaardigden de provinciale landdag te Goes meemaken, waarvoor een extra-boot vaart van Middelburg, via Vlissingen, Bres- ken-s en Ter Neuzen naar Hoedekenskerke. MOTORVEERBOOT „PRINS HENDRIK". Aan Z. K. H. Prins Hendrik is een uitnoo- diging gezonden voor de te waterlating van de motorveerboot „Prins Hendrik" voor de lijn HansweertWalzoorden van den Pro- vincialen Stoombootdienst, in aanbouw op de werf der N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen, welke te water lating zal plaats hebben op Maandag a.s., te ongeveer 1 uur. NED. JONGELINGS VERBOND. Het Bondsbestuur van het Nederlandsch Jongelings Verbond besloot in zyn Zaterdag j.l. gehouden vergadering om den 70sten Bondsdag op 24 en 25 Mei 1933 in Zeeland te houden. Nader zal bepaald worden of de vergaderingen te Middelburg of te Vlissingen plaats hebben. DE NOOD IN DE VLASINDUSTRIE. Men schryft aan de N. R. Crt.: Nadat ons artikel over bovenstaand onder- werp in het Ochtendblad van Dinsdag 31 Mei j.l. was opgenomen (ook door ons overge- nomen, Red. T. N. Crt.), verscheen in het Avondblad van dienzelfden dag een bericht, vermeldende de vragen, die de heer Braat over de regeling van den steim aan de vlasindustrie aan den minister van Economische Zaken en Arbeid gesteld heeft. De vraag, of het van den heer Braat tac- tisch geweest is, bedoelde vragen te stellen, zonder dat eenige vlassersorganisatie met hem overleg gepleegd heeft, blyve thans on- besproken. Wel weten wij, dat eenige Kamer- leden van verschillende fracties zich voor de zaajk interesseeren en zich tot nog toe, juist om tactische redenen, van het stellen van vragen hebben onthouden. Hoe dit echter ook zy, de minister zal nu spoedig zyn standpunt hebben te bepalen. Blijft het schema, dat als toelichting dient bij den begrootingspost van de bekende 960.000 ongewijzigd, dan zal de steunregeling vrijwel haar doel missen: de vlasnijverheid zal er on voldoende door geholpen zijn en de werkge- legenheid zal er niet door vermeerderd wor den. Verhooging van -het steunbedrag per H.A. van f 160 tot 210, n.l. 50 repelpremie en 160 bewerkingspremie, en het verstrekken van eveneens f 160 per H.A. als bewerkings premie voor vlas van vorige oogsten is ab soluut noodzakelijk. De daling van de pryzen van het gezwingelde vlas sinds het schema werd gepubliceerd zal nauwelijks door de ge- vraagde verhooging worden gecompenseerd. By de huidige prijzen is het bedryf dan nog verliesgevend. In twee opmerkingen, die vamwege het de partement telkens gemaakt worden, moeten we nog even treden. In de eerste plaats voert men den vlassers telkens tegen: ,,Wat praat ge toch over het vlas van vorige oogsten? Hiervoor wordt loonbijslag gegeven." Deze voorstelling is niet geheel juist, ook niet geheel onjuist en daar- door misleiaend. Zeker, er wordt voor de be werking van oud vlas loonbijslag gegeven. Maar niet in alle gemeenten. Enkele gemeen ten zijn er, waar het heelemaal niet gegeven is, in andere gemeenten heeft men met ingang van 1 Mei j.l. de loonbijslagregeling stopge- zet, en wie zal zeggen, hoeveel gemeenten, gedreven door den financieelen nood, nog zullen volgen? Want by de huidige regeling bepaalt niet de minister, of in een bepaalde gemeente loonbijslag zal gegeven worden, maar de gemeenteraad. En eerst als de ge- meenteraad besluit, zulk een regeling in te voeren, dan pas geeft de minister subsidie. Doet dus de gemeenteraad niets, dan doet de minister ook niets. Wat heeft men dus aan een toezegging van de zijde van het departement, of zelf van den minister persoonlijk, wanneer de gemeente raad weigert, zulk een byslagregeling in te voeren? Immers niets. Ieder gevoelt toch, dat men als vlasser geen oud stroovlas kan koopen met een zoo onzekere regeling. En zou het ook wel gewenscht zijn, tweeerlei steunregeling toe te passen in eenzelfde be- drijf? Men zou dan krijgen loonbijslag, als men oud vlas bewerkt, maar de loonbyslag houdt op, als diezelfde arbeiders in dezelfde ondememing, mogelyk op een en denzelfden dag, oogst 1932 gaan bewerken. Dan wordt de steun per H.A. berekend. Gevoelt men niet de moeilykheid van controle en blykt ook hieruit niet zonneklaar de noodzakelykheid van een uniforme regeling voor oud en nieuw gewas? Bovendien is het voor vele gemeenten, met den besten wil, niet meer mogelyk, loonbijslag be betalen. Wie iets weet van de groote moei lijkheden, waarmede de gemeenten op finan- cieel gebied te kampen hebben, zal dit grif toegeven. Ook al zou men dus, onverhoopt, het oude vlas willen steunen door loonbyslag, dan ga dit buiten de gemeenten om en het worde een ryksregeling. De vlassers kunnen niet overgelaten worden aan de onmacht en de armoede der gemeenten. In de tweede plaats paait men de vlassers met een betere steunregeling voor 1933. „Nu ja", zegt men, „aan de regeling voor gewas '32 kleven wel gebreken, maar voor 1933 zul len we er een maken, die klinkt als een klok!" Bij voorbaat dank, mijne heeren, maar wat hebben wij daar nu aan? Het is noodzakelyk dat wij nu geholpen worden. Hoe de toestand in '33 en '34 zal zijn, weten we niet, maar wel weten wij, dat er nu 'n noodtoestand is, waar in noodzakelijk dient voorzien te worden. Of wat dunkt u, waarmede zou een drenkeling beter geholpen zijn: met onmiddellyke redding uit zijn benarde positie of met hulp, die hem beloofd wordt over een jaar? Een vorig maal toonden wij reeds aan, dat alle factoren voor de invoering van een uni forme regeling voor oud en nieuw gewas op de basis van f 50 repelpremie en f 160 bewer kingspremie aanwezig zijn: de grondstoffen en de bedrijven met de arbeiders zijn er en het bedrag van f 950.000 is daarvoor toerei- kend. Welke reden er nu is om het oude vlas uit te schakelen, tegen den natuurlyken gang van zaken in, tegen den wensch ook van beiden: vlassers en telers in, is ons een raad- sel. Heeft men bij de invoering van de tarwe- wet soms de tarwe van een vorigen oogst ook uitgeschakeld Immers neen. En waarom dan bij het vlas wel En als nu de voile 6000 H.A. met vlas beteeld waren, zou men kunnen zeggen: er is geen geld meer beschikbaar. Maar nu, bij een uitzaai van 1800 H.A., ligt het toch voor de hand, dat dit kwantum uit vorige oogsten wordt aangevuld. Wij weigeren vooralsnog te gelooven, dat minister Verschuur geen gehoor zal geven aan de billijke wenschen van de menschen uit de practijk. Het fiasco van het Schema (opzet 6000 H.A., uitzaai 1800 H.A.moge ook voor hem een aanwijzing zijn, niet uitsluitend af te gaan op de adviezen van zijn ambtenaren, maar ook recht te laten wedervaren aan de stemmen uit de praktijk. Dat zal zeker in het belang van de geheele vlasnijverheid zijn en tevens bevorderlijk aan het beoogde doel, n.l. werkverruiming in de klassieke vlasindustrie. AXEL. Donderdagavond zal de Harmonie „Cor- cordia" bij gunstig weer een concert op de markt geven, met het volgende programma: 1. C'est pour non papa, marsch. 2. L'Etincelles d'or, polka voor piston. 3. La chanson des nids, polka voor 2 clarinetten. 4. Neptune, ouverture. 5. Chanson joyeuse, polka. 6. La Chrysantheme, wals. 7. 1'Aube, fantasie. 8. Justine, Agathe, Marie, step. DE WERING VAN DE KERSENVLIEG. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft Duitschland aangewezen als land, waaruit met ingang van Vrijdag de in- en door- voer van kersen verboden is, indien de zendin- gen niet zijn vergezeld van een schriftelijke ver klaring van den phytopathologischen dienst van dat land inhoudende, dat de kersen niet zijn aan- getast door de kersenvlieg en dat zij afkomstig zijn uit een streek waar de kersenvlieg niet voor- komt. WERING VAN DEN OOLORADOKEVER. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wering van den Colorado-kever bij in- en doorvoer van aard- appelen en versche groenten, zegt de Regeering, de meening te deelen van die leden, die allerminst konden bewonderen, dat Frankrijk een zuivere preventieven sanitairen maatregel heeft beant- woord met reciprociteits-maatregelen, welke eigenlijk repressaille-maatregelen zyn. Prin- cipieel acht de regeering de door dat land ge- troffen maatregelen onjuist. De Nederlandsche Regeering heeft niet nage- laten zulks onder de aandacht der Fransche regeering te brengen. Aangenomen mag wor den, dat de intrekking van het invoerverbod, voor zoover dit betrof planten, bollen, knollen en wortelstokken, afkomstig uit Nederland, met in gang van 11 Mei jJ. daarvan het voorloopig resultant is. De invoer van versche groenten en consumptie-aardappelen uit ons land is ech ter in Frankrijk nog steeds verboden. De Regeering blijft bij de Fransche Regee ring aandringen om ook voor deze producten het invoerverbod op te heffen. Op 6 Juni en volgende dagen worden op uitnoodiging der Fransche Regeering te Parijs besprekingen ge houden betreffende het Codorado-kever-vraagstuk in zyn vollen omvang. Gelet op het feit, dat enkele jaren geleden in de nabijheid vdn Hamburg een vrij ernstige aantasting van aardappelvelden door den Colo rado-kever is voorgekomen, welke slechts met zeer veel moeite en ten koste van belangrijke financieele offers kon worden uitgeroeid, moet worden aangenomen, dat de kever ook hier te lande zich zal kunnen vermenigvuldigen, zoodat het nemen van afweermiddelen daartegen ver- plicht is. ONZE ZUIVELUITV OER NAAR FRANKRIJK. De zending van Dr. Posthuma naar Parijs. Zooals men weet, is Dr. Posthuma naar Parijs vertrokken en in verband met bij den zuivel- uitvoer naar Frankrijk gerezen moeilykheden. Van Fransche zijde beschuldigde men de Neder- landsche pnoducenten, de prijzen op te drijven met het oog op dien uitvoer. Dit zou indrui- schen tegen de by de oontingenteering getroffen regeling, volgens welke de handel zooveel moge lijk in normale banen zou doorgaan. Bij het begin van deze besprekingen met de vertegen- woordigers van de Fransche departementen van Handel en Landbouw, en van de melk-, boter- en kaas-belangen. blekeb de Fransche heeren nogal ontstemd. De atmosfeer is er gaandeweg merkbaar op verbeterd aldus de N. R. Crt.: Het overleg geschiedide in aangename omstan- digheden en aan Fransche zijde scheen men bij het einde wel overtuigd, dat er van opzet of kwade trouw aan onzen kant geen sprake is. Duidelijke grafieken moesten hen overtuigen, dat het pryspeil slechts een kwestie van vraag en aanbod is. De Fransche contingenteerings- politiek is daarvoor aansprakelyk te stellen. Tegen het stelsel van consenten hebben de Fran- schen geen bezwaar gemaakt. De boter bij ons is den laatsten tyd een stuk goedkooper dan de Fransche. Aan Nederland- sche zijde wordt er voor gezorgd, dat er by uit voer, behalve de vervoerkosten, een behoorlijke winst op komt. Wat echter als abnormale winst op den uitvoer naar Frankrijk moet worden beschouwd, wordt, zooals men weet, aangewend ten behoeve van de produoenten. Bij deze hef- fing hebben de belanghebbenden zich eenstem- mig neergelegd, na eerst tegengestribbeld te heb ben. Dit is de beste regeling gebleken. Aan de hand van de statistieken kon worden aangetoond, dat geregeld bij de sty'ging van de Fransche boterprijzen de invoer in Frankryk uit ons land toeneemt. Men weet voor het overige, dat de Regeering te Parys het contin gent al driemaal moest verhoogen. Het resultaat van deze besprekingen is, dat tot regeling van mogelyke moeilijkheden hier een commissie van bevoegde menschen zal wor den gevormd uit vertegenwoordigers van de organisaties, welke zich met de Nederlandsche heeren in verbinding zullen stellen. By dit alles speelt de politiek een rol. Het vorige ministerie had de boeren geducht verwend. Het nieuwe kabinet telt eenige leden, die deze protectie met leede oogen aanzien. Het spreekt van zelf, dat ook andere kwesties ter sprake kwamen. Zoo werd van Fransche zijde de sterke vermindering van den Franschen wynuitvoer naar ons land in het licht gesteld tengevolge van den verhoogden accyns. Al is deze gering, ongeveer een dubbeltje per flesch, in een tijd als de tegenwoordige kan dit de deur dicht doen. Ten slotte hadden importeurs tegen den in voer van vleeseh in Frankryk uit ons land soort- gelyike klachten ingediend als die van de boter. Ook in dit opzicht meende men van bevoorrech- ting te kunnen spreken. De Nederlanders zou den bun prijzen kunstmatig opdryven. Met de belanghebbenden is onderling overeenstemming verkregen. Daarom zal voor het vleeseh geen commissie gevormd worden, gelyk wel voor de zuivel zal geschieden. heeft zijn intrede gedaan; al wat adem heeft verzadigt zich aan licht en lucht. Stelt U zelf in staat zonder gevaar van deze feest- gaven der natuur te genieten door, ter voor- koming van zonnebrand. Uw huid met ,,Zij"-Creme in te wrijven. In prijzen van 203045 en 75 cent. (Ingez. Med.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 14 Juni 1932. De volgende zaken werden behandeld: A. A. G., oud 19 j., werkman te Aarden- burg, werd verdacht, dat hij op 27 April 1932 heeft weggenomen een kalkoen, toebehooren- de aan J. M. Breijaent, gepleegd te Sluis. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse pleitte clementie. J. J. D., oud 46 j., winkelier te Ter Neuzen, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 3 Mei j.l. veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Ter Neuzen op 22 September 1931 (op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid met een auto rijden dat de vrijheid of de veiligiheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar ge- bracht, waarby hij met zyn auto tegen een ander motorrijtuig is aangebotst). De Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie en de verdachte waren in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mej. Mr. Bolle vroeg vrijspraak. J. M. A. H. S., oud 34 j., grossier te Oost- burg, werd ten laste gelegd dat hy op 17 De cember 1931 in zijn magazijn en op een zol- der in zijn peroeel te Oostburg, by eene visi- tatie door de ambtenaren der Belastingen in voorraad heeft gehad 3515 boekjes sigaret- tenpapier elk van 150 blaadjes, 290 boekjes sigarettenpapier elk van 60 blaadjes, en nog 16 boekjes van 150 blaadjes, zynde goederen aan invoerrecht onderhevig, zonder geldlg document; ten tweede: in het vrije verkeer ten verkoop in voorraad heeft gehouden 391 doosjes sigaretten, zonder dat deze waren voorzien van de vereischte zegels. Eisch: f 1000 100 boete, met verbeurd- verklaring van het aangehaalde goed. VERONTREINIGLNG WATER1GANG. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van A. C., directeur van de Ammoniakfabriek te Sluiskil, die door den Kantonrechter te Ter Neuzen is veroordeeld tot f 25 boete wegens het doen wegloopen in de watergang van den Polder van water, dat steno, dus een schadelijke stof bevatte. HAZEN MET HANDEN VANGEN VOLGENS DE JACHTWET NIET STRAFBAAR. Tijdens een periode van hoog water had in de omgeving van Rheden een haas zijn toe- vlucht gezocht op een droog gebleven heu- veltje. Een fabrieksarbeider uit Rheden heeft op die haas jacht gemaakt en het dier in het water gedreven. Toen hij zich te water zou begeven om de haas te grijpen, kwam een politie-agent hem duidelijk maken, dat hy zich aan jachtovertreding schuldig maakte. De fabrieksarbeider verzette zich tegen zijn arrestatie en werd te dier zake door den poli- tierechter te Arnhem veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Gerechtshof te Arnhem dit vonnis vemietigd. Het Hof overwoog, dat de Jachtiwet geen jagen zonder eenig middel kent; dat het gry- pen van een haas met de bloote handen geen jagen is; dat de politie dan ook geen recht had hem deswege te arresteeren; dat de poli- tiebeambte die daartoe toch overging, niet was in de rechtmatige uitoefening van zyn bediening, terwyl de verdachte zich niet schuldig maakte aan wederspamnigheid door zich diaartegen te verzetten. HET DRAMA TE PUTBROEK. De rechtbank te Roermond deed Dinsdag- morgen uitspraak in de zaak tegen H. van den Elzen, vader, en M. van den Elzen, zoon, beide jachtopziener te Posterholt, de eerste verdacht van moord, tweemaal gepleegd, de tweede verdacht van poging tot moord en veroordeelde vader van den Elzen wegens het voortgezet misdrijtf van doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf en den zoon van den Elzen wegens poging tot doodslag tot 8 jaar ge vangenisstraf. De eisch was resp. levenslang en 12 jaar. In haar vonnis overwoog de rechtbank dat niet bewezen is dat de beide verdachten tesamen en in vereeniging W. Kersten op- zettelijk van het leven hebben beroofd. Van deze aanklacht werden zij dan ook vryge- sproken. Wat vader van den Elzen betreft, is de rechtbank overtuigd en acht zij be wezen, dat verdachte in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half 1 te Put- broek opzettelijk W. Kersten van het leven heeft beroofd, door uit een met hagelpatronen geladen geweer op korten afstand 2 schoten te lossen, waarvan een den linkerbovenarm heeft getroffen en het 2e de rechterzijde van den rug, welke verwondingen kort daama den dood hebhen veroorzaakt. Verder acht de rechtbank bewezen, wat vader van den Elzen betreft, dat hy in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half 1 te Putbroek opzettelijk F. Wehrends en M. Kerstens van het leven heeft beroofd, door uit een met kogelpatronen geladen jachtgeweer op zeer korten afstand 3 hagelschoten op hen te los sen, tengevolge waarvan F. Wehrends door 3 hagelschoten is getroffen. Tengevolge van de 2 laatste schoten is de dood kort daama ingetreden. M. Kerstens werd getroffen door 4 hagelschoten, waarvan de beide laatsten doodelijk waren. De rechtbank overwoog verder, dat uit de bewijsmiddelen telkens volgt het bewys van den opzet om de 3 personen van het leven te berooven, en dat zij. tengevolge van han- delingen van den verdachte zijn overladen. Voorts overwoog zij, dat de schoten in kort tydsbestek zijn gevallen en dat de 3 personen in elkanders nabyheid waren, zoodat de rechtbank oordeelt, dat al die strafbare han- delingen door 66n vooroemen werden bestre- ken en moeten worden beschouwd als het voortgezet misdrijf van doodslag. De rechtbank oordeelt dat de hamdelingen van verdachte van een groote wreedheid ge- tuigen, daar hij niet minder dan 9 schoten op zeer korten afstand loste. Zij eischte dan ook een maximumstraf van 15 jaar gevan genisstraf. Verder overwoog de rechtbank, wat den 2en verdachte, M. van den Elzen betreft, dat ze rechtsgeldig bewezen acht, dat hy in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half 1 te Putbroek het plan had om W. Ker-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2