Feuilleton - vertellingen Hierop letten LANDBOUWBEMCHTEN. 8 F 0 R 1. Predikbeurten. GEMENGDE BERICHTEN. r kechtszaken. BRABANTSCHE BRIEVEN. kwajongensstreken. Poeders en tabletten zijn alleen echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijn- hardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de eehtheid. (Ingez. Med.) brand uit in de groote landbouwschuur van den heer M. de Bl. te IJzendijke. De brand ■was zoo hevig, dat er niets meer te redden viel. Een varken en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Ver- zekering dekt de schade. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde P. d. J. uit Axel tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis wegens bet rijden met een motorrijtuig zonder behoorlijk geluiddempendi inriohting, waardoor de afgewerkte gassen worden afgevoerd. MOORD OP EEN VELDW ACHTER. De rechtbank te Arnbem heeft uitspraak gedaan m de zaak betreffende den moord op den rijksveldwachter Tap te Kerkdriel. De drie gebroeders Rovers werden wdgens dezen moord ieder tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof beeft dit vonnis ten deele bevestigd, doch wijziging in de opgelegde straffen gebracht. In net arrest van bet hof wordt overwogen, dat bet gepleegde feit Ihoogst emstig is en de wijze waarop bet gepleegd werd bijna niet meer menschelijk kan worden genoemd. Docb er zijn, naar bet oordeel van bet Hof, termen om niet aan alle verdacbten dezelfde straf op te leggen, omdat de eerste verdacbte zeker bet meest schulaig is. Het Hof veroordeelde G. Rovers tot der tien jaar gevangenisstraf en de beide anderen Johannes en Jenna tot tien jaar gevangenis straf. DE MALVERSATIES TE BREDA. De Krijgsraad te 's Hertogenboscb beeft veroordeeld den 52-jarigen L., adjudant- onderofficier der militaire administratie te Breda, tegen wien wegens bet plegen van valschheid in geschrifte en wegens het mis- bruik maken van zijn bevoegdheid als amb- tenaar, 5 maanden gevangenisstraf met ont- slag uit den dienst was geeischt, tot een ge vangenisstraf van 5 maanden met aftrek van voorarrest, eveneens met ontslag uit den dienst. Donderdag a.s. zullen voor de Bredasche rechtbank acht zaken dienen tegen leveran- ciers, verdacht van het verstrekken van z.g. steekpenningen, aan militairen bij leveranties aan bet Rijk. DIEFSTAL. De 34-jarige landbouwer J. D. P. uit Cad- zand werd door de Middelburgscbe recht bank wegens diefstal van een quitantie, welke bij uit de banden van zijn schoonvader zou hebben gerukt, veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Overeenkomstig den eisch van den Advocaat-Generaal, die het feit niet bewezen achtte, is door't Haagsche Gerechts hof heden vrijgesproken. Zoowel voor het Hof als voor de recht bank trad mr. P. C. Adriaanse als verdediger van verdacbte op. DE VOORUITZICHTEN VOOR DEN ZEEUWSCHEN LANDBOUW. Men.schrijft uit Zeeland aan de Maasbode: De eerste kruisbessenveiling in Zeeland is weer gehouden en spoedig zullen we weer in het voile seizoen zitten. Na de kruisbessen volgen al spoedig de aardbeien, andere bes- sen, kersen, enz. Het wordt dan weer druk in de boomgaarden en tuinderijen en ook aan de veilingen. De kruisbessen beloven geen grooten oogst. Over het algemeen betreurt men het echter niet dat de oogstvooruitzichten ongunstiger zijn dan in voorafgaande jaren, omdat de kans op een wat hoogeren prijs daardoor stijgt. Sommige telers zijn omtrent de toekomst van de kruisbessenteelt zeer pessimistisch en meenen, dat de kruisbessencultuur als leve- rancier van grondstof voor de jambereiding ten doode is opgeschreven en er binnen eeni- gen tijd aan de z.g. pulp geen behoefte meer zal bestaan. Een statistiek van de gedurende de laatste drie jaar uitgevoerde hoeveelheden kruisbessenpulp leert echter, dat die hoeveel heden zeker niet afnemen. De crisis zit meer in den prijs dan in de kwantums. Wil er sprake zijn van een redelijke ver- goeding van de productiekosten, dan mag de prijs niet ver beneden de 10 ct. per KG dalen afgezien nog van eenige winst voor den onder- nemer. Maar de gemiddelde prijs asm een der grootste kruisbessenveilingen bedroeg in 1930 4.51 en in 1931 4.97 cent, tegen 12 en 13 cent in de jaren 1927 tot 1929. Er zijn dus de laatste jaren op de kruisbessen gevoelige ver- liezen geleden. De eerste veiling in 1932 was nog niet be- paald bemoedigend. De opbrengst was 7.7 cent. Wat de overige bessen betreft, deze ver- toonen een beteren stand. Over den stand van de aardbeien hoort men meer klagen. Vroege pruimen zullen zeer scbaarsch zijn, late matig. Vroege appels laten zich vrq goed aanzien, de late vertoonen een afwisselenden stand. CRISISCOMITe UIT DE ZOEEUWSCHE LANDBOUWORGANISATIES. Nu de crisispachtwet in de Eerste Kamer is aangenomen, meenen wij goed te doen om be- langhebbenden te wijzen op de hoofdbepalingen dezer wet. De crisispachtwet geldt voor pachtovereen- komsten, die aangegaan zijn voor 1 Januari 1932 en is van toepassing op alle termijnen van pachtprijzen vervallen na 12 Eebruari 1932, ook indien deze reeds mocbten zijn betaald. Als algemeene regel geldt, dat een pachter, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden niet in redelijkheid kan worden gevorderd, den bedongen pacbtprijs te voldoen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van elke ter- mijn, zich bij verzoekschrift kan wenden tot een kantonrechter, binnen wiens kanton het ge- pachte of grootste deel daarvan gelegen is, ten einde geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling te bekomen. Zoolang op een tijdig ingediend verzoekschrift niet is beslist wordt de verplichting tot betaling van den pachttermijn opgeschort. Zoo spoedig de wet in werking treedt, ka.n echter binnen een maand voor de termijnen, die tusschen 12 Februari j.l. en den dag der inwer- kingtreding zijn vervallen nog een verzoek schrift worden ingediend. Men lette dus op den dag van inwerkingtre- ding! Bij het opmaken van verzoekschriften zullen de secretariaten der landbouworganisaties wel van voorlichting willen dienen. Hoe is nu de werking der wet? Is een verzoekschrift bij den kantonrechter ingekomen, dan worden verpachter en pachter zoo spoedig mogelijk opgeroepen en zal getracht worden een voor beiden aannemelijke regeling te bewerkstelligen. Daarbij kan de kantonrechter zoodanige personen oproepen, wier verhoor hij dienstig acht. Komt een regeling niet tot stand, dan worden de pachter en verpachter opgeroepen ter zit- fcing van de kamer voor crisispachtzaken. Deze bestaat uit den kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op landbouwgebied, die door den Minister worden benoemd, gehoord Gedeputeerde Staten. De kamer voor crisispachtzaken behandelt en beslist zoo spoedig mogelijk en geeft een met redenen omkleede beslissing. beslissing omtrent gebwele Jf gedeel telijke ontheffing van de verplichting tot beta- Kng wordt gelpt op de uitkomsten van vroegere jaren, gedurende welke het gepachte door den- zelfden pachter van denzelfden verpachter was gepacht. Ook de kamer voor crisispachtzaken is be- voegd zoodanige personen op te roepen als ge- tuigen of deskundigen ter harer voorlichting in dien zij dit noodig acht. De personen zijn ver- plicht te verschrjnen en de gevorderde voorlich ting te verleenen. Aan belanghebbenden worden geen kosten in rekening gebracht. Wanner de kamer voor crisispachtzaken be slist dat een reeds betaalde termijn behoort te worden verminderd, bepaalt zij tevens den dag voor welken het teveel betaalde moet worden teruggegeven. Tot zoover de wet. Nog kan worden opge- merkt dat de pachters zich desgewenscht kun- nen doen bijstaan. Hoewel de pachtverhoudingen in Zeeland in het algemeen niet te wenschen overlaten, en het overleg tusschen pachters en verpachters in vele gevallen heeft geleid tot pachtvermindering, zijn er nog meerdere geval len waar dit niet het geval is en waar dus blijk- baar alleen de crisispachtwet een bevredigende oplossing kan brengen om de financieele onder- gang van den pachter te voorkomen. TERNEUZEN—VIOS. Men mag aan het bestuur van Terneuzen geen gebrek aan initiatief verwijten, voort- durend is zij in de weer om bier goede clubs te brengen en haar elftal zoodoende een ste- vige oefening te bezorgen voor het aanstaande seizoen. Nu is het waar dat deze vriendschappelijke ontmoetingen niet die voldoening schenken als bij de competitie-wedstrijden het geval is, en lijkt het wel of de schotvaardigheid onze waarlijk bekende schutters in den steek laat, en men hierdoor vervalt in de fout van het individueel spel, doch als men tot open spel overgaat, zal men zien dat men de kunst van doelpunten maken nog niet verleerd is. Wij zijn meermalen na beeindiging van de competitie in staat gesteld goede Belgische clubs hier aan het werk te zien, doch nog nimmer een club uit de Westelijke tweede klasse A. Aan de vereeniging is het ten koste van groote finantieele opoffering gelukt hier een goede tweede klasser, VIOS uit Den Haag, te krijgen en zullen de sportliefhebbers goed doen om dit streven te waardeeren, want naar wq meenen komt na VIOS een nog sterkere tweede klasser, n.l. DCL uit Rotter dam, op bezoek. TERNEUZEN II 3e liLASSE KNVB. Naar wij vernemen, is op het verzoek van de voetbalvereeniging Terneuzen om toelating van haar tweede elftal tot de competities van den Koninkl. Nederl. Voetbalbond, gunstig beschikt. ZONDAG 12 JUNI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 V2 u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u., leesdienst; 2 u„ Ds. Herma- nides, van Hulst. Axel. 9% u en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9% u., leesdienst; 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. SasW Gent. 9% u„ Ds. Akersloot va* Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Axel. 91/2 u., Ds. Post, bediening H. Avond- maal; 2% u., dezelfde. Hoek. 10 u. en 3 u., leesdienst. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Geen dienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Dof. Ulvenhout, 7 Juni 1932. Menier, 't Is af! D'n Jaan z'n eerste schot as weduwman is 'nen poedel. Afrjn! Hij bee z'n best gedaan en wij emmen 's ge- lachen. Wa-d-in deuzen tijd al heel veul wfedrd is! Zondagmergen, terwij'l Trui naar de Hoogmis was, kwam ie bij me oploopen. Ge wit, da doet ie wel meer, na da ie weduwman is. As ie dan aan de kerk staat en Trui ziet binnengaan, dan komt ie 'n ketierke later afgezakt. En vraagt ie mee 'n bietje verwonderink: „Trui nie thuis?" „Moeste ze gesproken emmen?" vroeg ik, waarop ie ten antwoord gaf: ,,'t blijf zoow- maar kouw wirke, vinde nie, Dre6" „Ga toch zitten", zee ik: „en stikt 's aan; 'n pepke of 'n sigaar?" Dan voelt ie in z'nen zak naar z'n pijp, onderwijl ik de segaren pak. ,,Nie bij me zee-t-ie dan: „za 'k maar 'n vorstenlaanderke van- oew nemen, bedaankt''. Hij stak aan, trok 's 'n paar keeren, vreef in z'n haanden en zee: ,,'t Is hier lekker; hier word ik weer mensch, 't is aan die kerk om te vertinnen en da-d-in Juny, 't is gek ee!" ,,Haalf elfke, Janus?" „Is 't nog nie wa vroeg, Dr6?" En as ik dan niks zeg: „afijn, is 't nie goed veur 't kinneke, dan is 't goed veur minneke, schenk maar in!" O, 't i3 zoo'n diepelmaat, maar ollee, 't is ginnen kwaajen kearel. '11 Bietje eigenwijs, maar daar is ie ok veldwachter veur. Hij wit 'n segorke en 'n borreltje van de kamme- raads n$t aan te pakken, of ie ze'r 'n plazier mee doet; of ie z'n eigen eigenlijk 'n bietje-'n opoffert en zoow wit ie mee 'n schuin loer- ogske ieveraans aan te komem, zonaer ver- plichtingen te maken, zoow-dat ie, as me-n- onder mekaar zijn in ,,de Gouwe", ijskoud d'n Blaauwe mee perses vanbaal dreigt, op 't mement dat ie d'n Blaauwe z'n pilske leeg- drinkt. D'n Tiest kan 'm dan toch ok zoow 't vuur aan z'n scheenen leggen, ee! En 't is wezen- lijk nie veur niks, dat d'n Janus 'm wel 's gezeed ee: „Stekelsverken, 'k heb mee jouw olleen veul meer last, as mee heel Ulvenhout bij mekare." Waarop d'n Blaauwe 'm aant- woordde: ,,doe-d-ok maar 'n bietje veur oew schoone tractement gehaktbal!" Nouw, en da tractement van d'n Jaan ocherme! Wij emmen vruuger al 's gedocht dat ie in de week z'n uniformpet mag dragen van d'n Gemienteraad, as 'n bezondere toe- lage op z'n salaris. Waant 't is 'n heel hooge pet, waar veul segaren en as 't mot 'nen kilo boonen inpassen. 's Zohdags mag ie d'n ke- pleeten uniform aandoen. Da's mee 't oog op 't vrimdelingenverkeer! Maar genogt, daar ga-d-et nouw nie over, 't Is kepot en da wouw 'k oew even laten weten. 't Zal niks worren mee da wefke. ,,'k Hek oew in laangen nie hier gezien, Janus," begon ik, toen me gezeten waren mee ons sigaar en 't borreltje, in 'n zonneke, da z'n gouwen spetjes op de witte tafel spren- kelde deur de vitraaajegordijntjes. „Neee?" vroeg ie: ,,dat ga nog al, ee?" Toen trok ie 's steuvig aan z'n segaar, keek naar buiten, d'n erft op en zee: guilie hedt toch 'n schoon blommenhofke, Dre; wa staan die peteimekes d'r toch manjefiek bij." „Trui d'r werk," zee ik: „ge wit,, da's ier d'n hovenier." Janus knikte. 'n Kapelleke wapperde mee z'n zondeur- schenen vleugeltjes laag over de viooltjes. Zonneklodders vielen onder d'n notelbdr op d'n geharkten erft, smolten in 't zaand weer weg en nuuwe plakaten sprongen weer deur't loo- ver uit d'n wiegelenden blarenkruin. Haard tikte de steertklok in de Zondag- mergenstilte vein m'n huis, terwijl 'nen ketel water op de plattebuis zochtjes te fluiten sting. „En ze doe-g-et prontjes ok," zee ik ein- delijk. Janus, in gedachten, knikte weer. As t nie af is meugen ze mijtn villen, docht ik toen en 'k had 't nog nie gedocht of hij zee: ,,ge hedt 'n pront wijf, Dre; houw ze in eere. Hoe ouwer as ge wordt, hoe moeilijker ge mekaare missen kunt", en toen vreef ie mee z'n voile haand over z'n gezicht, hiew ze veur z'n oogen en beet op z'n taanden, da z'n kaken krokten. Toen schonk ik z'n gloske nog maar 's vol. Van da zocht-klokkend gerucht kwikte-nie 'n bietje op, hiew z'n haand naast-boven 't gloske en zee: „houwhouw, 'n haalfke, nie mder, Dre!" Ik dee dus vol, zee: „saantjes" en Janus beet er d'n kop af om nie te morsen waant da's zunde", zee-t-ie. „Hoe ga-get nouw thuis?" vroeg ik, waant 'k was wezenlijk 'n bietje nuuwsgierig, da sprikt. ,,Och," schudde-nrie mee z'n kop: ,,'k mot tevrejen zijn, Dre. 'k Heb m'nen oppas, maaretoen ging ie rechtop zitten en zee: „kek da's toch nog nie 't veumdmste! 'Nen mensch wil ok 's praten en da's ver- gimd, jonk da kunde mee oew kinders zoow nie as da ge da mee oew vrouw altij gewend ge- wiest zijt. Die jong van teugeswoorig denken zoow heel aanders as wij, ouwere menschen en zoow as ge wel wit is m'n dochter weer aan 't vrijen mee dieen jongen Wagenmakers en jah! Hoe gaat dat-d-ee? Chef, hij hiet naar z'n vader Chef gaat veur mijn na- tuurlijk en dan wordt er 's avonds gejakkerd om gaauw klaar te zijn, he 'k aamper tijd om op m'n gemak m'nen bottram te gebrui- ken, waant... Chef komt en dan motten ze uit." Ik knikte, dronk 's en liet veurzichtig 'm deurpraten om 'm nie van z'n sjapieter te laten geraken. ..Belabberd," zee ik. ,,Sjuust, da's 't woord," stemde Janus toe: belabberd! Maar wa doe-d-er aan?" Nouw was ik 'r. 'k Sloeg'm op z'nen knie en 'k riep: „zuukt 'n vrouw, vemolle! Ge zijt 'r nog jonk ge nogt veur." Onwillekeurig gong ie rechter, statiger zitten, trok aan z'nen snor en keek mij'n 's scherper aan. „Da's gemakkelijk gezeed," bromde-n-ie toen. „Toch makkelijk gedaan ok," vuurde-n-ik 'm aan: „wefkes zat, man. En veul die nog gere 'nen tweedehaandsch-kearel willen em men, horre!" „Wat, tweedehaandsch, tweedehaandsch!" gromde-n-ie: „komt er nog maar aan tekort da ge mijn 'n aflaggerske noemt!" „Nouw, Jaan, kalmkes! Ge zij gin dartig, virtig jaren meer! Ge zij toch ok al vijfenvef- tig gewist, is 't nie 't Blommeke-n-is-t-er bij/ jouw nouw ok zuutjesaan wel af, man- neke!" „Maar daarveur in de plak he'k ok 'n vast bestaantje," solliciteerde n-ie. ,,'t Huiske waar 'k in woon, is van m'n eigen, Pieta is altij heel zuinig gewiest, en veur altij gebrooid mee 'n pesjoentje en buiten daafijn, da ga-d-oew nie aan, maar 'k zouw nie weten..." toen dronk ie nog 's. ,,Da's toch persies wa 'k zeg," zette-n-ik deur: „ge zijt 'r nog best een we6rd en 'n goei-n-ok en as ik in jouw schoenen sting... ,,Nouw!" V „Dan docht 'k er gin menuut over en 'k zet- te weer 'n pront wijf in m'n huis! Basta!" Toen wier ie vertrouwelijk. Hij schoof z'n gloske dichter bij mijn, toen boog ie wa veur- over en tikte mijn op m'nen knie. 'k Dee net of ik niks merkte en hiew mee geweld m'n gezicht in d'n plooi, achter 'nen kollesalen rookwolk. ,,Ja?" vroeg ik toen. Kunde zwijgen, Dr6?" „Da witte, Jaan!" „Kende gij juffrouw Boelhouwers?" „Uit 't Ginneken?" ,,Sjuust, die!" „Pront wefke", zee ik seerjeus: ,,'nen klaant van me. Goed van betalen, zuinig en eh toen vreef ik mee m'nen duim over m'nen wijsvinger. „Ze zit in d'r eigen spul- lekes ok," gong ik deur: „ze zit heel netjes te wonen, Janus. As ge die krijgen kunt. „Ja, ge mokt er maar 'n lolletje mee", zee-t-ie emstig: „maar luster nouw 's goed. 't Blijft onder ons?" ,,Hapseluut!" ,,'k Ben mee d'r aan d'n gaank gewiest!" ,,Zoow," zee ik. „Wiest 't al?" „Gin haar op m'n hoofd," zee ik: „gin- mensch had er wa van in de gaten!" „Neee", zee-t-ie: „ik heb 't schrikkelijk ge- heim g'ouwen. Olleen da stekelsverken, d'n Blaauwe, hee me mee heur gezien, maar da zee niks. As ik mee iedereen trouwen wouw, waar ze mijn as pliesieman wel 's mee zien, nouw dan ha'k wel dagwerk," zee-t-ie. „Zoo is 't," stelde-n-ik 'm gerust: „en hij heet er ons ok niks van gezeed horre," loog ik ferm: „gin sielaber!" „Da vaalt me dan nog veul van 'm mee," zee Janus. „Zoow is ie nog wel, d'n Tiest", suste-n-ik en" 'k pakte effe m'nen zakdoek, waant ge wit, amico, wa-d-'n leut me sjuust verleejen week nog g'ad emmen om die stuip. Hoe d'n Tiest in „de Gouwe" d'n ermen Janus h#e zitten belaaitafelen da-d-et wijf in „de Gouwe" achter d'r toonbaank van 't buufet dubbelsloeg en d'ren buik mee twee haanden moest vasthouwen van 't lachen. „Maar 't ga nie deur," vervolgde Janus na 'n oogenblikske. „Is t'er wa tusschen gekomen?" vroeg ik spijtig. „Jah," zuchtte-n-ie. ,,Kek 's Dre, 't is gin... misschient vinde 't gek as ik da zoow zeg, maar 't is gin... Pieta! D£br, nouw wit 't!" Toen wier 'k seerjeus. Waant 'k begreep nouw wel, wat ie zocht Ineens sloeg Blek aan. Trui! ,,'t Blijft allegaar onder ons," flusterde-n-ie aangstig. „Allegaar," zee ik. „Ge zouw 'n dubbeltje geven om jouw 's te zien", zoo kwam Trui binnen: „hoe ga-g-et, Janus? Ik docht nog, toen 'k de kerk ingong: „k6kkek, wa blijft ie 'r goed uitzien! Ons pustorke wordt minnekes," ratelde ze deur: Krist Stoffers mot 'm 'nen erm geven as ie 't trapke van d'n altaar op mot. Hjj hee maar 'n ketierke geprikt, maar schoon. ge wordt er 'n aander mensch van. 'k Ben baang dat ie oew Pieta gaauw achtema zal gaan, Janus, 't Zal 'n groot verlies zijn veur 't durp, maar hij is op. Heelegaar op!" Ondertusschen had ze d'r Zondagsche muts in de goeie kast geleed en d'n koffie opge- schonken. „Zeg, Janus," flapte ze'r ineens uit: „wa heb 'k geheurd? Bende gij al aan 't vrijen, manneke?" Toen gong ik maar effe kwaansuis naar d'n erft, achter 't stalleke om na da benaauw- de uurke en deuzen klap op d'n vuurpijl, maar 's uit te bulderen. Toen 'k trugkwam had Trui 'm nog onder- handen. „Nouw," zee ze: „ik kan m'n eigen best veurstellen, da-d-oew dochter er zoow teugen is! is! 't Is nog vuls te gaauw. Ge hedt nog 'nen goeien oppas en gij wocht maar tot juilie Mieke getrouwd is. As g'olleen sting, ollee, dan kon 'k oew gin ongelijk geven, maar nouwZijde nouw heelegaar besuikerd?" Maar Janus, die z'n derde borreltje op had, zat om gin aantwoord verlegen. „Ge hedt gelijk, Trui," zee-t-ie: ,,'t is aan eenen kaant wel rustig zoow olleen. 'n Vrouw? 't Hee veul veur en 't hee veul teu gen. 'k Ben blij da'k oew 's uit eb heuren pakken!" „D'r uit, Blaauwbaard!" kwekte Trui en lachende nam onze Sjerlok Holmes de beenen. ,,Sterkte Dre!" schaterde-n-ie en zoow amico, is de verloving van d'n Jaan veurloopig van de baan! Veurloopig! Waant d'n Fielp hee gezeed dat d'n Jaan elken dag nog laankst d'r huis fietst. Hij fladdert dus nog steeds om de keers...... Kom, ik gaai er afscheien. Vanavond em men me nog oefening op de schietbaan. Me zitten midden in de kompetisie. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA HET ROYEEREN VAN DRIE SOC1AAL- DEMOCRAT1SCHE RAADSLEDEN TE AMSTERDAM. Het stemmen van drie soc.-dem. leden van den Amsterdamschen gemeenteraad v66r loonsverlaging van het gemeentepersoneel heeft al heel wat tongen en pennen in be- weging gebracht. Het had tengevolge dat zij de heer en Mr. Dr. G. van den Berg, Ossendorp en W. Polak, vooraanstaanden in de partij, voor de viersohaar der afdeeling werden gedaagd, gewogen en te licht bevon- den en wegens him uitgebrachte stem werden uitgenoodigd hun zetel beschikbaar te stellen. Zij namen daarop hun ontslag, te kennen gevende, dat zij hun ontslag namen als raads- lid. omdat zij er niet aan wilden blootstaan, dat ztj in de toekomst zouden worden gedron- gen overeenkomstig hun geweten te moeten stemmen in strijd met de belofte bij de aan- vaarding van hun ambt afgelegd. Van verschillende zijden is deze houding der S.D.A.P.-afdeeling becritiseerd. Een der voormannen van de S.D.A.P., de heer Henri Polak, kan zich ook niet ver- eenigen met het besluit tot het royeeren van de drie sociaal-democratische raadsleden. Naar zijn meening moet de partij zelve, in haar geheel, dus door mdddel van het Con- gres, oordeelen, of de Federatie Amsterdam bevoegd is geweest te handelen, zooals zij heeft gehandeld en voorts behoort z.i. de partij naar aanleiding van het voorgevallene, vast te stellen, hoe ver de bevoegdheid van plaat- selvjke afdeelingen en federaties in aange- legenheden als de onderhavige reikt. De redactie van ,,Het Volk" kan zich niet vereenigen met de opvatting van den heer Henri Polak, omdat volgens haar meening de heer Polak de vraag veel te formeel ziet. Vol gens „Het Volk" dient de vraag zoo gesteld te worden: Gaat het aan, dat afgevaardigden in een hoogst belangrjjk vraagstuk stemmen tegen wat hun bekend is als de meening van de overweldigende meerderheid der partij, neergelegd in een eenstemmig organisatie- advies? Zoo ja, dan is er geen sprake van, dat de afgevaardigden hun partij vertegen- woordigen. Een onhoudbare toestand. Met uitzondering van ,,Het Volk" zien alle bladen de zaak echter anders en het is ook een feit, dat meerdere van de vooraanstaan- de kopstukken uit de S.D.A.P. er precies zoo over denken. Het is natuurlijk voor ,,Het Volk" een lastig geval, doch hiermede is de moeilijkheid niet opgelost en die bestaat hierin, dat mannen van karakter hun vrije meeningsuiting niet aangetast willen zien. Wil men dergelijtke conflicten voor het ver- volg voorkomen dan dient precies omschre- ven te worden welke houding de door de S.D.A.P. gekozen leden in alle voorkomende gevallen hebben aan te nemen. Het gevolg hiervan zed zijn dat meerdere degelijke candidaten dan wel voor de eer van een candidatuur zullen bedanken. De „Tribune" schrrjft: „De kopstukken van de S.D.A.P. verklaren zich solidair met de loonsverlagings-socialis- ten Van den Bergh, Ossendorp en Polak. Eerst Albarda, Wibaut en H. Polak (en de onveirmijdelijike Mr. S. Mok). Daarop Van den Tempel. En, zij het niet in het openbaar, ook de voorzitter van het laatste congres der S.D.A.P., Vliegen!" Ten bewijze hiervan drukt het blad een fac-simile af van een briefkaart, die de heer Vliegen uit Geneve aan Mr. G. van den Bergh heeft gezonden. Een gelukkig toeval aldus de „Tribune" gaf ons inzage van een prentbriefkaart, gericht aan ,,Den Heer Mr. Dr. G. van den Bergh, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Amsterdam". Deze briefkaart toont aan den eenen kant een bijzonder leelijk gekleurde foto van het Volkenbondspaleis te Gen&ve, en aan den anderen kant de woorden: „Geneve, 3 Juni 1932. W.P. Mag ik jou en Ossendorp en W. Polak mijn gelukwenschen aanbieden met juilie houding in zake het Amsterdamsche loonconflict. Als ik nog in A. (msterdam) ware geweest, had ik met alle kracht aan uw kant gestaan en mijn indruk is, dat zeer binnen- kort blijken zal hoezeer het gelijk aan uwe zijde was. Misschien wil je bij gelegenheid dit ook aan Ossendorp en Polak mededeelen. Besten groet. Vliegen". Naar aanleiding hiervan schrrjft het ,,Han- delsblad": Deze uiting van den heer Vliegen verbaast ons geenszins; wij hadden niet gedacht, dat de heer Vliegen aan de zijde van de Amster damsche federatie en de nog niet afgezette soc.-dem. raadsleden van Amsterdam zou staan. Maar wat ons wel verwondert, is, dat „De Tribune" deze briefkaart kan publi- ceeren; dit blad moet er op een of andere slinksche manier aan gekomen zijn. Wij ver nemen, dat de briefkaart Woensdagavond ten huize van den heer Van den Bergh is be- zorgd; er is dus een verkeerd gebruik van gemaakt voor dat het stuk ten huize van den geadresseerde werd afgeleverd. De zaak is, naar wij verder hooren, bij de posterijen in onderzoek en dat is stellig ook zeer noodig. Want als er in een rijksdienst „lekkem" bestaan waarvan een communistisch orgaan profiteert, zou de toestand zeer bedenkelijk zijn. De post is een vertrouwensdienst, die voorval vrij van ,,cellen" gehouden moet worden. De briefkaart van den heer Vliegen. Het onderzoek naar de oorzaken, die ertoe geleid hebben, dat het dagblad „De Tribune" in het bezit is gekomen van een briefkaart, die de heer Vliegen aan Mr. Van den Bergh heeft gericht, wordt zoo meldt het Volk, met kracht voortgezet. De directeur van het Amsterdamsche postkantoor heeft thans de zaak in hamden van de justitie gegeven. ONDER EEN AUTO GERAAKT. De 12-jarige J. W. uit de Willemstraat is op de Botersloot te Rotterdam, toen hij van een vrachtauto sprong, onder een anderen auto geraakt. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Belastingambtenaren hebben beslag gelegd op een distilleertoestel in het woonschip van J. R. te Ulrum (Gron,). TE PLETTER GESLAGEN. In Den Bosch is Woensdagochtend om- streeks 7 uur een emstig ongeluk gebeurd. De 41-jarige C. Bouman, afkomstig uit Stol- wijkersluis, bij Gouda, was nabiji Den Bosch op een vrachtauto geklommen, die geladen was met mannen biggen en op weg was naar de Bossche veemarkt. De wagen was z66 hoog geladen, dat de man, die boven op de manden zat, met het hoofd in aanraking kwam met dwarsliggers van het viaduct der Nederland- sche Spoorwegen nabij de markt. De chauf feur, die niet wist dat de man op den wagen zat, reed gewoon door en werd op de markt er opmerkzaam op gemaakt, dat er bloed van zijn wagen liep. Bij onderzoek bleek, dat B. boven op de manden lag, met emstig ver- minkt hoofd. Per politie-brancard is hij in stervenden toestand naar het ziekenhuis ver- voerd. Drie straatbengels zagen op den Molen- waterweg te Rotterdam een driewielige bak- fiets onbeheerd staan. Hun besluit was snel genomen; twee stapten in den bak, de derde ging op het zadel zitten en voort ging het, den Molenwaterweg af, de Schiekade op. Maar daar liep een agent, en het geweten van den jongen op het zadel begon te spre- ken. Hij sprong van de fiets en ging er van- door. De twee passagiers konden niet uit het vehikel komen, de fiets draaide een slag om en gleed pardoes van de kade in de Schie. De agent bedacht zich geen oogenblik en sprong de drenkelingen na. Hij wist beide jongens behouden op het droge te brengen. Het waren de 10-jarige S. V. en de 5-jarige A. V. De derde jongen is onbekend gebleven. VROUW MISHANDELD. Dinsdagmiddag is in een perceel in de Fahrenheitstraat de bewoonster, mevr. de B., emstig mishandeld door een langs de hu'izen trekkenden koperslager. De kpoersla- ger trok Dinsdagmorgen omstreeks half elf door de Fahrenheitstraat en werd door mevr. de B., die eenigszins zonderling schijnt te zijn, in haar woning geroepen. Terwijl de man het een en ander repareerde. schonk zij hem eenige glaasjes en dronk zelf ook mee, waarvan het gevolg was, dat beiden eenigs- zis onder den invloed kwamen. Omstreeks 1 uur hoorde een schilder, die eenige huizen verder aan het werk was, het tweetal in den tuin hevig twisten, waarbjj de man de vrouw het huis weer binnen duwde. Even later klonk uit het huis hevig gegil en getwist, zoodat de schilder het raadzaam achtte de politie te waarschuwen. Eenige rijwielagenten waren spoedig ter plaatse en drongen met geweld de woning binnen. Op een divan von- den zij daar hevig bloedende en ernstig toe- getakeld mevr. de B., die in half versuften toestand verkeerde en wartaal uitsloeg. In de keuken op den grond lag met een open- gekrabd gezicht de koperslager zijn roes uit te slapen. Door de politie wakker gemaakt, verzette hij zich hevig, zoodat de agenten moeite hadden hem in bedwang te houden, Per celwagen werd hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De vrouw werd ter plaatse door den ge- neeskundigen dienst verbonden. Daar zij dermate onder drankinvloe/d verkeejrde, dat het niet mogelijk was een juist inzicht over den toestand te verkrijgen, werd zij voorloo- pig nog niet naAr het ziekenhuis vervoerd. Een en ander wekte in de omgeving nogal eenige constematie, zoodat zeer veel publiek voor het huis het gebeurde stond te bespre- ken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6