ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN. Tweede Blad. No. 8847. VRIJDAG 10 JUNI 1932. 72e JAARGANG. BINNENLAND BUIT E N L A N D, ._:jb iji Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders DE UITGEEFSTER. De abonne's van het Gefllustreerd Zondagsblad, Burgemeester an Wethouders van TER NEUZEN GEEN CADEAUX OF GRATIS TOEGIFTEN. TER NEUZEN, 10 JUNI 1932. EINDEXAMEN DER R.K. KWEEKSCHOOL. wmbsw worden dringend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Afoonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betalinq. I worden verzocht het abonnementsgeld over het 2e kwartaal 1932 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen etn If pn die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van IS cent. DE UITGEEFSTER. doen te weten, dat door den raad dier ge- meeate in zijne vergadering van 29 October 1931 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING op de heffing van op- centen op de gemeentefondsbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het be- lastingjaar 1 Mei 1932 tot en met 30 April 1933, ten behoeve dezer gemeente, op. de hoofdsom der gemeentefondsbelasting wor den geheven tachtig (80) opcenten. Artikel 2. De opcenten worden niet geheven op de aanslagen van hen, die binnen het Rijk geen vaste woonplaats hebben. Artikel 3. De invordering geschiedt' overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 4. Deze verordening wordt herzien zoodra de gemeente voor de heffing der gemeentefonds belasting wordt gerangschikt in een andere dan de tweede klasse. Artikel 5. Bij het in werking treden dezer verordening vervalt de verordening van 24 Juli 1930, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 23 September 1930 No. 48. Deze blijft van kraoht ten aanzien van het belastingjaar 1931/32. Vastgesteld door den raad der gemeente Ter Neuzen in de openbare vergadering van 29 October 1931. get. J. HU1ZINGA, Burgemeester. get. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. VERORDENING op de invordering van op centen op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting geschiedt overeenkomstig artikel 296 der gemeentewet. 1 Artikel 2. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Bij het in werking treden dezer verordening vervalt de verorde ning van 24 Juli 1931. Deze bl'ijft van kracht voor het belastingjaar 1931. Vastgesteld door den raad der gemeente Ter Neuzen in de openbare vergadering van 29 October 1931. get. J. HUIZINGA, Voorzitter. get. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk besluit van 26 Mei 1932 No. 78. En is hiervan afkondiging ge- schied waar het behoort, den 10 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voomoemd, get. J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. EEKSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. De voorzitter deelt mee, dat de centrale afdeeling besloten heeft, het z.g. clearing-ont- werp in de afdeelingen te onderzoeken op Vrijdagochtend a.s. om elf uur. Aan de orde is het wetsontwerp tot steun- verleening aan de melkveehouderij. De heer v. d. Bergh (lib.) verklaart, dat zijn fractie niet tegen het ontwerp zal stem- men, ondanks het bestaan van verschillende bezwaren. Spreker wijst er op, dat dit ont werp het leven van ons volk 100 millioen gulden duurder maakt. Speciaal voor een hooge belasting van de margarine is zijns in- ziens geen reden aanwezig, aangezien de margarineprijs slechts weinig is verlaagd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de in- terpellatie-De Visser inzake maatregelen ten aanzien van personen, die in Sowjet-Rusland werken of gewerkt hebben. De Minister van Justitie wil thans in het geval-Reuderink niet treden, nu de Rotter- damsche gemeenteraad nog een beslissing moet nemen. Wat de algemeene kwestie be- treft, men moet zich laten leiden door Neder- landsch, niet door Russisch recht. De Neder- landsche praktijk geeft een ruime interpre- tatie van het al of niet verliezen van het Nederlanderschap door het treden zonder ver- lof in vreemden staatsdienst. Het betreft hier een zuiver juridische kwestie. De Neder- landsche regeering is zeer gereserveerd met het verleenen van verlof om te treden in Rus- sischen staatsdienst. Sowjet-Rusland is door Nederland nog niet erkend. De heer De Visser (comm.) repliceert. Dat iemand inderdaad in vreemden staatsdienst is getreden, heeft de regeering te bewijzen. EEN KWESTIE VAN GOEDE TROUW. In de Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Delft heeft de voorzitter, de heer H. W. Mauser, medege- deeld dat de heer Mulder te Delft aan de Kamer heeft medegedeeld dat door hem aan den Postcheque- en Girodienst opdracht was gegeven tot het overmaken van gelden aan een firma te Londen. Genoemde dienst had voor dat doel een wissel gekocht bij de firma Scheurleer Zoonen te 's-Gravenhage. Ten- gevolge van de moeilijkheden waarin deze firma verkeert werd deze wissel niet betaald. De heer Mulder richtte daarop een schrijven tot den Girodienst en kreeg ten antwoord dat de dienst zich niet aansprakelijk verklaarde voor het feit, dat door hem (Mulder) schade werd geleden, doordat de Postcheque- en Girodienst, bij overmaking van gelden naar het buitenland voor rekening van derden, ge- bruik maakte van de bemiddeling der firma Scheurleer. De Kamer richtte te dezer zake een schrij ven aan het Hoofdbestuur der Posterijen en heeft een afschrift daarvan gezonden aan den Postraad. Daarop is ten antwoord ontvangen dat de Dienst juridisch gelijk heeft. Uit verdere cor- respondentie kwam vast te staan dat de Dienst mede niets voelde voor moreele aan- sprakeljjkheid. Verscheidene leden der Kamer konden zich met dit standpunt van den Girodienst niet vereenigen. De secretaris dr. C. Visser meende de vraag te moeten stellen wat er overbleef van de zoo hooggeroemde veiligheid van de gelden bij dezen dienst, wanneer deze zich niet verant- woordelijk stelt voor daden die eigenlijk neer- komen op goede trouw, zelfs al heeft hjj juri disch gelijk. De Kamer besloot deze zaak niet te laten rusten. Getracht zal worden alsnog een an dere beslissing te verkrijgen. Verder zal dit onderwerp aan het oordeel van alle Kamers worden overgelegd. INKRIMPING VAN POSTBESTELLINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Schaepman heeft de volgende vragen aan den Minister van Waterstaat gesteld: Is het juist, dat het Hoofdbestuur van het Staatsbedrijf der P. T. T„ alhoewel overtuigd van het ernstig schaden der belangen van het publiek, maatregelen getroffen heeft tot op- heffing van de tweede buitenbestelling in ge- meenten, waar het verkeer daartoe aanleiding geeft en tot de inkrimping van het aantal kombestellingen tot twee in de plaatsen met niet meer dan 5000 inwoners in de kom Is de Minister bereid om een staat van de geme< en over te leggen, waarin sedert 1 jALuari j.l. postbestellingen, als in voor gaande vraag aangegeven, zijn opgegeven? Is het den Minister bekend, dat deze bezui- nigingsmaatregel van beperking der bestel- lingen, behalve dat zij groote vertraging ver- oorzaakt in de bezorging van alle poststuk ken, bijzonder nadeelig is voor de bezorging van dagbladen, die thans ten plattelande slechts bij uitzondering op den dag van ver- schijnen bij de geadresseerden komen? Is het den Minister bekend, dat, ten ge- volge van de vermindering der postbestellin gen, de dagbladen, juist in dezen economisch slechten tijd, groot nadeel ondervinden en ge- dwongen worden, op tal van plaatsen zelf de bezorging van de bladen ter hand te nemen, met het gevolg, dat de inkomsten van het Staatsbedrijf weer sterk verminderen? Is de Minister bereid om op ruime schaal maatregelen te treffen tot het instellen van afzonderlijke bestellingen voor dagbladen, zooals reeds in enkele plaatsen bestonden, vddr de bezuinigingsmaatregelen getroffen werden HET RAPPORT VAN DE BEZUINIGINGS- COMISSIE-WELTER. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Rappard: Heeft de regeering reeds eene beslissing genomen of het rapport van de bezuinigings- commissie-Welter, waarvan inmiddels ook het tweede en laatste deel is verschenen, al dan niet zal worden gepubliceerd Is de regeering niet van oordeel, dat, al is het rapport in de eerste plaats ter voorlich- ting van de regeering bestemd, ook het publiek mede in verband met allerlei on- controleerbare geruchten er belang bij heeft in kennis te worden gesteld van het on- derzoek van deze staatscommissie Wil de regeering mededeelen, ingeval zjj be zwaren heeft het rapport te publiceeren, om welke redenen zij het niet gewenscht acht, de voorstellen van de bezuinigingscommissie ter openbare kennis te brengen? Wanneer de regeering van plan is het rap port te publiceeren, wanneer kan dan de pu- blicatie worden tegemoet gezien? heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den raad van Minis ters, geantwoord: len 2. Deze beide vragen worden bevesti- gend beantwoord. 3. Door de beantwoording der beide eer ste vragen vervalt de derde vraag. 4. De publicatie van het rapport kan in den loop dezer maand te gemoet gezien wor den. De beschouwingen en voornemens der regeering volgen later. IN HET HUIS VAN BEWARING TE ASSEN Het Tweede Kamerlid van der Heide heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1°. Is het waar, dat zich sedert November 1931 twee gevallen van zelfmoord in het huis van bewaring te Assen hebben voorgedaan? 2°. Zijn naar het oordeel van den Minister de geruchten niet onjuist te achten, ads zou den tact en waakzaamheid, zoowel van den directeur als van de bewaarders niet vol doende zijn, zoodat vastgesteld mag worden dat het personeel op geen enkele wijze eenige schuld draagt aan deze zelfmoorden? BEZUINIGNIGSPLANNEN. Het rapport der bezuinigingscommissie- Welter stelt aan de regeering voor, op de in de bezoldigingsbesluiten vastgelegde salaris- sen van burgerlijke ambtenaren en militairen een uniforme korting toe te passen van 8 voor de gehuwden en van 13 voor de on- gehuwden. De vergoedingen voor reis- en verblijfkosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle worden ingevoerd op de noodzakelijkheid en doelmatigheid van de dienstreizen. Het voomemen bestaat, de door het Rijk verleende of nog te verleenen gratificaties met 25 te verminderen. (N. R. Ct.) DE WERKELOOSHEID-BESTRIJDING IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Huis van afgevaardigden heeft het voorstel van president Hoover, om ten be- j hoeve van de steunverleening een bedrag van 1 1.5 milliard dollar toe te staan, voor het zoo- I genaamde reconstructiefonds met 218 tegen 183 stemmen verworpen. Daarentegen nam het Huis, ondanks de republikeinsche oppositie, het door president Hoover fel bestreden voorstel van den voor zitter Gamer aan, om 2 milliard 300 millioen dollar beschikbaar te stellen ter bestrijding der werkloosheid en ter voorziening in den daardoor ontstanen nood. Dit voorstel werd aangenomen met 216 tegen 182 stemmen. Honderd millioen dollarzullen van dit be drag beschikbaar worden gesteld voor het reconstructiefonds tot verleening van steun aan in nood verkeerende financieele instel- lingen. Het grootste gedeelte zal worden aange- wend voor de uitvoering van productieve openbare werken waardoor men een groot aantal werkloozen arbeid hoopt te verschaf- 1 fen, terwijl een ander gedeelte bestemd is j voor het bevorderen van woningbouw, waar door men de werkloosheid in de bouwbedrijven hoopt te beperken. Algemeen wordt het aannemen van het plan-Gamer als een ems&ge nederlaag voor president Hoover beschouwd. DE ISLAM IN DERTIEN EEUWEN. Mohammed 1300 jaren dood. Toen Mohammed gestorven was den 8sten Juni 632, stond Aboe Bekr, zijn meest op- rechte vriend en opvo'ger, voor zijn leger- stede en zei: „Thans "heb't gij, mijn geliei'de vriend, den dood gesmaakt, dien Allah u ge zonden heeft. Na dezen dood zult gij on- sterfelijk zijn!" Inderdaad zou Mohammed een der meest onvergankelijke figuren uit de wereldgeschie- denis blijiken te zijn. Vijf en twintig jaar na zijn dood hadden niet slechts de nog ontbre- kende deelen van Arabie zich bij den Islam aangesloten, doch ook Armenie, Egypte, Mesopotamia, Perzie en Syrie. En op dit oogenblik hangt bijna 15 van de geheele menschheid Mohammed aan. Hij is de stich- ter geweest van een wereldgodsdienst, welke nog steeds een machtsfactor van beteeke- nis is. Dertien eeuwen geleden deed Mohammed zijn laatsten pelgrimstocht naar Mekka, die tevens de eerste pelgrimstocht was, waarop geen niet-Mohammedaan hem mocht bege- leiden. In Mekka sprak hij nog zeer veel over zijn plan, om den Islam naar Konstan- tinopel te brengen. Doch het bleef bij een plan; de latere verwezenlijking ervan heeft hij niet meer beleefd. In April 632, toen hij zestig jaar oud was, kreeg hiji n.l. malaria, een ziekte, die jaarlijks tal van slachtoffers maakte in Mekka en Medina. Midden in den nacht ging hij naar het kerkhof van Baki al Kharkad en smeekte Gods zegen over de dooden af. Een gewezen slaaf van Moham med, Aboe Moweikat, vertelt daarvan: ,,Ik ging met den profeet mee. Hij bad langen tijd. Toen stond hij op, wankelde plotseling, struikelde en viel op den grand. Een hevige koorts kwam over hem. Hij had hoofdpijn en verzocht telkens opnieuw om water over zijn gezicht te gieten, teneinde zijn lijden te ver- zachten". Na eenigen tijd trad er een schijmbare ver- betering in. Hij liet zich naar de moskee brengen en sprak tot zijn volgelingen. „Allah heeft zijn dienaar Mohammed de keuze ge geven, op aarde te blijven of in Zijn nabijheid te komen. De dienaar heeft Allah's nabijheid gekozen". Mohammed wist dan ook zeer goed wat hij deed, toen hij de leiding der dagelijksche ge- beden overgaf aan zijn trouwen vriend Aboe Bekr, den vader van zijn vrouw Aisja. Zoo brak de 7de Juni aan. Mohammed voelde zich zwak en ellendig. Hij zag zijn doodsuur naderen en wilde zijn testament uitleggen. Zijn vrienden zagen den erast van zijn toe- stand echter niet in en bemoedigden hem door te zeggen, dat zijn ongesteldheid spoe- dig voorbij zou zijn. Op den morgen van zijn sterfdag verhief Mohammed zich nog ednmaal om zijn aan- hangers toe te spreken. Hiji vermaande hen met weinig woorden. Aangezien men hem schijnbaar gezond zag, waren alien verheugd en meenden, dat hij van zijn ziekte begon te herstellen. Mohammed was intusschen naar Aisja teruggekeerd, beschreef nog eenige schoone visioenen en verloor toen het be- wustzijn. Omstreeks den middag van dien dag eindigde dit leven, dat meermalen den lcoop der wereldgeschiedenis heeft gewijzigd. Een eeuw na zijn dood was het gebied, dat de Islam beheerschte, grooter dan alle landen bij elkaar, die in den loop van zes eeuwen door het Romeinsche rijk waren onderworpen. De opvolgers van den profeet namen den heerscherstitel ,,Kalief" aan. Aboe Bekr was de eerste; na twee jaar werd hij opgevolgd door Omar, die tien jaar regeerde. De vol gende kalief was Ottoman, die na twaalf jaar werd opgevolgd door Ali; al deze kaliefs hadden nog behoord tot de intieme vrienden van Mohammed. Behalve de reeds genoemde landen kwamen met korte tusschenpoozen ook Rhodos, Noord-Afrika en Damascus onder de banier van den profeet. Nauwelijks een halve eeuw later kwam de Islam zelfs op het Euro- peesche vasteland: Abd el Raman vluchtte voor de Abassiden naar Spanje en stichtte het zelfstandige Mohammedaansehe rijk te Cordova. Tegelijikertijd bloeide onder het be- stuur van Haroen al Rasjid, een tijdgenoot van Karel den Groote, het Arabische rijk met de hoofdstad Bagdad in de grootste pracht. Dit was het Mohammedaansehe wereldrijk, dat Mohammed zelf reeds tot stand had wil- len brengen. Het is bekend, hoe men van Eucrapa uit tevergeefs getracht heeft om den Islam terug te drijven met kruistochten en wanhopige ge- vechten. Ook van andere zijde werd de Islam aangevallende Mongool Djengis Khan kwam uit het Oosten en slaagde erin, Bagdad in te nemen en het kalifaat op te heffen. Doch de geloofsleer van Mohammed werd door de ver- overaars overgenomen en over geheel Azie verbreid. Zoo waren in de 16e eeuw alle vors- ten, die over Voor-Indie hebben geheerscht, zonder een uitzondering Mohammedanen. En thans is er geen Oostersch land te noemen, waar de Islam niet de godsdienst is van een grooter of kleiner deel der bevolking of zelfs de algemeene godsdienst. Op het oogenblik nemen de Mohammedanen politick nergens zoo'n positie in als m Britseh-Indie. Alleen daar vindt men reeds 79.5 millioen Mohammedanen, wier rechten als staatsburgers door de Engelsche regee ring worden gegarandeerd. De belemmerin- gen, die er bestonden tegen de benoeming van Mohammedanen in hooge staatsambten zijn uit den weg geruimd. Maar toch staan deze Mohammedanen meer aan den kant der Hindoes dan aan dien der Engelschen. Gandhi heeft voor hen meer gezag dan de onder- koning. Zij nemen van Engeland aan, wat voor het oogenblik voor hen voordeelig is, doch zij houden er ten voile rekening mee, dat er op zekeren dag weleens een nationaal- Indische autonomie zou kunnen ontstaan en willen daaram zelfs met de gehate Hindoes wel samengaan. Een factor daarbij is, dat Turkije in den wereldoorlog den ,,heiligen oorlcg" heeft uitgeroepen tegen de geallieer- den en speciaal tegen de Engelschen. Daar door zijn de gevoelens der Mohammedanen, ook elders in de wereld, anti-Engelsch ge- worden en dat zijm ze tot nu toe gebleven. Deze week is in Duitschland de noodverorde- ning op het cadeaustelsel enz. in werking ge treden, waardoor o.a. het geven van cadeaux verboden wordt, tenzij de cadeaugever de koopers in de gelegenheid stelt om in plaats van het aangeboden cadeau een bedrag in geld te ontvangen, welk bedrag niet kleiner mag zijn dan de aankoopprijs van het z.g. cadeau. De cadeaugever is verplicht om ten opzichte van ieder cadeau het daarvoor naar keuze van den kooper te verlangen bedrag in con- tanten, in cijfers aan te geven. De cadeau gever mag bij het aanbieden van toegiften noch spreken van geschenken, noch den in- druk probeeren te wekken, dat inderdaad van een gratis toegift, geschenk of iets derge- lijks sprake is. GEREF. GEMEENTE. Op het tweetal te Vlaardingen komt voor Ds. B. van Neersbos te Ter Neuzen. LUXOR THEATER. Na langen tijd komt deze week weer eens een Janningsfilm in het Luxor Theater op het programma en nog wel liefst een Jannings film der Ufa, ,,Liebling der Gotter". Deze had in de groote plaatsen veel succes en moest herhaalde malen geprolongeerd worden. een der grootste kunstenaars van het publiek, hetgeen moge blijken uit onder- staande citaten. „Het Algemeen Handelsblad" schrijft o.a.: Weer heeft Emil Jannings getoond een der grootste kunstenaars van he-. witte doek te zijn „De Telegraaf" Eta zonder iets van mijn enthousiasme te verliezen voor zijn groote Hollywood-creaties deze Jan nings in deze Ufa-productie is mij liever, voller, menschelijker. „Het Volk" „Lieveling der Goden" is een film, die door Jannings en haar regisseur tot de „lieveling van het publiek" zal worden gemaakt. Voor het eindexamen der R.K. Kweekschool voor meisjes te Dongen, slaagde mej. L. Del- laert te IJzendijke. DIEFSTAL VAN FUIKEN. 1 Toen zekere B. te Philippine een dezer dagen bij zijn in de gemeente Biervliet ge- legen vischwater kwam, bemerkte hij, dat van de 10 door hem geplaatste vischfuiken er 6 verdwenen waren. De politie stelt een onder- zoek in. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 Mei tot en met 4 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoidea te St. Laurens, 1 geval van paratyphus (typheuze vorm) te Waarde en 2 gevallen van roodvonk, n.l. 1 in ieder der gemeenten Clinge en St. Philipsland. AXEL. In de gisteren gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Dekkers- polder werd de rekening goedgekeurd met in ontvangsten 755,22, uitgaven /515.74, goed slot 239,38. De begraoting over 1932'33 werd vast gesteld op 636,96 met f 103,42 voor de post onvoorziene uitgaven. Tot dijkgraaf werd gekozen de heer J. Kielman, tot nu toe plaatsvervangend, in de plaats van den heer F. Dekker, die zich niet meer beschikbaar wenschte te stellen. Tot plaatsvervangend dijkgraaf werd ge- kozen de heer H. E. M. van Acker te Axel, j Het dijkgeschot werd vastgesteld op 4 per H.A. SAS VAN GENT. JubUeum. Donderdag 1.1. had het echtpaar Stout- hamerOostdijk het geluk den dag te her- denken, waarop zij 40 jaar geleden door den huwelijksband vereenigd werden. Dat dit merkwaardige feit jndet onopge- merkt voorbij is gegaan, zal door iedereen begrepen worden, wanneer hierbij vermeld wordt, dat de heer Stouthamer, geboren Sas- senaar zijnde, zijn carri&re aan den spoorweg vroeger GentTer Neuzen begonnen is en na lange jaren als stationschef aan station Philippine werkzaam te zijn geweest, sedert een aantal jaren dezelfde functie van station Sas van Gent waameemt. Zoowel van de zijde zijiner talrijke familie- leden, vrienden en bekenden, gewerd het jubileerende echtpaar menigvuldige blijken van medelevem en belangstelling van het spoorwegpersoneel alsmede van de velen, die uit hoofde van hun bedrijf of den aard hun- ner zaken veel en geregeld met den jubilee- renden chef in aanraking komen en in hem steeds een welwillend en dienstvaardig amb- tenaar, helper en raadgever vinden, op wiens medewerking nooit tevergeefs een beraep wordt gedaan. Wij sluiten ons gaame aan bij de velen, die het jubileerende echtpaar hun belangstelling kenbaar maakten en spreken hierbij den wensch uit, dat beiden nog lange gelukkige jaren mogen beleven. Gemeenteraad.. In de op Donderdag 9 dezer gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd o.a. besloten aan de Dresseervereen. „Zeeuwsch- Vlaanderen" een subsidie te verleenen van f 10 in de kosten voor het africhten van politie- honden. De prijs van het hoogtarief der electriciteit werd verlaagd met 2 cent per K.W. en ge- bracht van 28 op 26 cent. Het verzoekschrift van het Dagelijksch Bestuur der Mij. tot bevordering van Land- bouw en Veeteelt in Zeeland, in dezen samen- werkend met den N. C. B. (Ned. Chr. Boeren- bond), om te nemen besluit tot op rich ting en instandhouding van een cursus in landbouw- huishoudkunde (kookcursus) gedurende het jaar 1932/1933 werd van de hand gewezen. Aan Th. Maes,- mej. M. van Hulle, G. Hemel- soet en G. van Haele werden gemeenteter- reinen in erfpacht afgestaan tot het bouwen van woningen respectievelijk aan de Flank- straat en aan het Dijkje, terwijl aan aanvra- gers tevens afwijking der Bouwverordening werd toegestaan. Een voorstel tot aanleg van de Eikenlaan en Plantaanstraat en tot aankoop van grand voor dien aanleg werd in handen van Burg, en Weth. gelegd ter voorbereiding van de onderhandelingen met de resp. eigenaars der daartoe noodige gronden. Het voorstel van Ged. Staten tot opheffing van de openbare lagere school in de Zand- straat werd met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Voor stemden de heeren Verschaffel, Van Goethem, De Maaijer, leden der Katholieke raadsfractie, de Meijer, Kaas en Tak. Tegen de heeren De Leux, Sijbel, Machielsen en Marquinie. De heer Neeteson was niet ter vergadering aanwezig. Bij de omvraag wijst de heer de Leux nog- maals op den steen gelegd voor des burge- meesters woning, die een gevaar voor het verkeer oplevert. Aan de hand van de politieverordening wijst hij op de ontoelaatbaarheid van deze plaatselijke verkeershindemis. Bij nadere informatie blijkt, dat dit ver- keersobstakel daar neergelegd is zonder machtiging van het college van Burg, en Wethouders. Verder komt dezelfde interpellant tefug op het feit, dat bij het slot van de vorige ver gadering de voorzitter weigerde een door zijn fractie gedaan voorstel in stemming te bren gen, daarentegen een voorstel door Burg, en Weth. gedaan, dat eerst na behandeling van het prioriteitsvoorstel in stemming had mo gen gebracht worden, het eerst aan stemming te onderwerpen, en daama de vergadering on- verwacht te sluiten. De heer de Maaijer vestigt de aandacht op den onaangenamen geur veroorzaakt door het Molenwater. Hij oppert den wensch de aandacht van de Gezondheidscommissie op dezen toestand te vestigen. De heer Kaas komt terug op den reinigings- dienst in de Zandstraat. Tot dusverre is door Burg, en Wethouder3 daaraan nog geen aandacht geschonken. Overigens niets meer ter tafel komend, wordt de vergadering ten half tien gesloten. AXEL. Met ingang van 1 Juli a.s. is de heer L. L. Htipscher, arts alhier, benoemd tot contro- leerend geneesheer bij het Centraal beheer (Rijks Verz. Bank in samenwerking met uen Raad van Arbeid) voor Overijssel met stand- plaats Zwolle. OVERSLAG. Benoemd. Tot rijksveldwachter alhier is benoemd de heer F. van der Zande, thans politie-agent te Haarlem en voorheen marechaussee. Deze standplaats was vanaf 15 November 1931 vacant. ToL De gemeente-tol die over 'de eerste drie maanden van dit jaar 352,22 opgebracht had, boekte over April 52,30 en over de maand Mei 40,15. Over de eerste 5 maanden van dit jaar samen dus 444,67. Af gesloten. Van af 6 Juni tot 1 September 1932 zal een gedeelte van den weg RoodesluisDrie- schouwen afgesloten zijn. Zulks vanaf de Belgische grens tot aan het bruggetje naar de Kamemelkpolder, wegens de te verrichten werkzaamheden aldaar. Electriciteit. De electrificatie voldoed hier zeer goed tot groote vreugde der aangeslotenen; voort- durend komen er nieuwe aansluitingen bij, zoodat men tegen 1 September de 90 pet. hoopt te bereiken. BRESKENS. De netto-opbrengst van de Groene-Kruis- bazar alhier is 2240. IJZENDIJKE. Woensdagmorgen tegen half 12, terwijl het geheele personeel zat te eten, brak plotseling

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5