GEMENGDE BEEIGHTEN GENTSCHE AUT0SCH00L BTJR0EBLUKE STAND. VRIJGELATEN GEVANGENEN BEDREIGD SLACHTO* FERS VAN HET GEBEKGTE. INGEZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. heeft zich, wat het buitenlandsch beleid be- treft, zorgvuldig op de vlakte gehouden. Dat Jboeft volstrekt niet te beteekenen, dat hij geen positieve plaunea van belangrijke strek- king beeft; maar hij vond het beter geen kla- ren wijn te schenken, stellig vreezend dat niet alien op wier stem hij in de Kamer hoopte, dezen drank evengoed zouden ver dragen. Waar Herriot ons duidelijke woorden ont- hield zullen wij met te meer spanning zijn daden moeten afwachten. Zooals hij sprak over de intemationale vraagstukken zou ook Tardieu ongeveer gesproken hebben. Tar dieu zou zich zelfs eenige van Harriot's natio- nalistisch klinkende frazen hebben kunnen bespaxen, daar hij ver genoeg was met de Kamer, om zijn meening op deze punten bij haar bekend te mogen veronderstellen. Daar- toe hoort de heiligheid der verdragen, het on- aantastbare van de rechten van Frankrijk die niet alleen op het verdrag van Versailles maar ook op contractueele verplichtingen be- rusten. Wij vreezen dat Herriot daarmede bij de nieuwe Duitsche regeering niet veel suc- ces zal hebben, zelfs al zou deze zich te Lau sanne iets minder strak toon en dan Brilning Zich had kunnen veroorloven. Zoodra men in Frankrijk over de heiligheid der verdragen ga&t spreken maakt men het de Duitsche regeering extra moeilijk. Dat komt nu een maal door het verband dat men te Versailles beeft gelegd tusschen de verantwoordelijkheid van Duitschland en zijn verplichting tot het betal en van schadeloosstelling. In Duitsch land heeft men dat nu eenmaal zoo uitgelegd, dat men Duitschland alleen daarmede de sehuld voor den oorlog toeschrijft, een vonnis dat het zelf met zijn handteekening heefc moeten bekrachtigen. Het moge waar zijn dat de woorden van het verdrag volstrekt niet zoo hoeven te worden uitgelegd, maar over de bedoeling, waarover in beide kampen oneindig veel geschreven is, heerscht toch niet al te veel verschil van meening. Het is dus een pijnlijk punt, dat te Lausanne nog geducht kan spoken. Immers men kan daar dan beleven dat de Franschen, als zij inder- daad zakelijk de noodige offers willen bren- gen, eischen dat de Duitscbers het juridisch onaantastbare van het betrokken artikel van Versailles en zijn uitvoering volgens de con- fcracten van Londen en Den Haag (Dawes en Young) erkennen; terwijl de Duitschers, ook al zouden zij in het zakelqke eenige handel- baarheid willen toonen, jiiist alles wat met de .jSchuldliige" verband houdt, ten felste zullen verloochenen. Enfin, wij zullen zien wat dit -wordt. Wat de ontwapeningsconferentie betreft heeft Herriot zich eveneens in hoofdzaak tot de bekende algemeenheden beperkt. Hij sprak natuurlijk over de veiligheid waarover in Frankrijk nu eenmaal alttjd zoo oneindig veel meer gesproken schljnt te moeten wor den dan in alle andere landen, waaronder er vele zijtn die toch waarlijk nog beter reden tot vrees hebben. Verder maakte hij toespelin- gen waaruit men moet opmaken, dat hij voort zal gaan wrjzigingen van het handvest van den Volkenbond als conditio sine qua non voor te stellen. Dit is op zich zelf begrijpelrjk van een der geestelijke vaders van het protocol van Geneve van 1924. Maar Herriot is tevens een der geestelijke vaders van het verdrag van Locarno; hij heeft dus alle reden om te erkennen dat de veiligheid van Frankrijk niet geheel en al meer in de lucht hangt. Ten opzichte van Frankrijk's houding ter ontwapeningsconferentie tasten wij na deze rede nog evenzeer in het duister als ervoor. Dat Herriot besparingen op de militaire be- grootingen als bezuinigingsmaatregel aan- kondigt, is voor die conferentie niet zeer be- laugrijk. Laat ons den moed niet verliezen, en hopen dat Herriot straks van zijn vrijheid tijdens bet reces van de Kamer een gebruik maakt, dat van grooter positieve beteekems voor de wereld is dan nu zijn woorden. Herriot heeft zijn best gedaan om Tardieu te overtroeven. Tardieu, van de verantwoor delijkheid bevrijd, zal niet nalaten de critiek uit te oefenen waartoe deze vrijheid hem de gelegenheid geeft. Hij heeft met applaus de woorden van Herriot onderstreept, die moes- tea bewijzen dat er niets veranderd was in Frankrijk. Daarentegen moet hij aan het slot van de rede geen teekenen van instemming hebben gegeven. Verder blaakte bij van strijdlust. Tardieu zit op zijn sprong. Hij is niet meer een man, die meent zijn tijd te kun- nien afwachten. Herriot zal bet niet gemak- kelijk met hem hebben. Wij weten nog niet of de wereld erbij ge- wonnen zal blijken te hebben dat de rollen tusschen deze beide mannen zijn omgekeerd. Men zou baast hebben kunnen wenschen: Had Tardieu met deze Kamer de dingen nog wat kunnen behandelen. Maar Herriot ikan meevallen. DE VERGETEN BEIAARDJLER. De heer Van Bergen, stadsbeiaardier te Sneek, bad het car.rillon bespeeld en ontdekte, toen hij den toren wilde verlaten, dat werk- lieden, die reparaties hadden verricht, de deur op slot hadden gedaan, Lezen wij in het „Nwbl. v. h. N.". De heer Van Bergen was dus opgesloten, maar zijn muzikale talenten stelden hem in staat, zich te bevrijden. Immers hij begaf zich weer naar het caril lon en speeJde eenige tientallen malen het „In naam van Oranje, doe open de poort". Dit trok de aandacht van tal van menschen, on der wie de stadsklokkenmaker, die den beiaar- dier spoedig bevrijdde. BEN NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ. Een avontuurlijke schietpartij heeft Vrijdag- nacht te Oosterbeek plaats gehad, meldt „de Tel.". Omstreeks 6en uur bevonden twee nachtwakers van den nacbtveiligheidsdienst te Oosterbeek zich op surveillance. Een hunner reed eeD erf van een villa op en hoorde zich, toen hij met zijn zoeklamp het erf verlichtte, plotseling toeroepen: ,,Lamp aus en handen hoch", waarop onmiddellijk een revolverschot viel, gevolgd door een tweede. De nacht- waker, die niet getroffen was, zag nog hoe in de portiek van het huis een man stond, die een revolver op hem gerlcht hield. Hoewel hij zeer schrok, verloor de nachtwaker geen ©ogenblik zijn tegenwoordigbeid van geest, trok zijn revolver en vuurde driemaal op zijn aanvaller, die snel het hazenpad koos. Een terstond door de politie ingesteld onderzoek, waarbij ook een speurhond hulp verleende, wees uit, dat in de nabij gelegen villa was ingebroken. Terwijl de bewoners boven slie- pen, waren de inbrekers door een raam open te schuiven binnengekomen en hadden beneden alles doorzocht. Er was bljjkbaar niets van hun gading gevonden. Een derde villa was eveneens bezocht, doch hier was het bezoek tot den tuin beperkt gebleven. Klaarblijkelijk was het ook de bedoeling in te breken in de villa van waaruit gescboten werd. Door de komst van de nachtwakers werd deze poging verijdeld. De politie zet het onderzoek voort. DE SOHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Uit Zaandam meldt men aan de N. R. Crt.: Nadat het nog ontbrekende bedrag van 1000 bij de waarborgsom was gestort, is men begonnen met het maken van toebereid- selen tot de boringen alhier. Het werk schijnt meer serieus te worden ondernomen dan twee jaar geleden, te oordeelen naar het materiaal, dat voor de boringen is aangevoerd. Op de wijze als bij caisson-arbeid zullen ijze- ren cylinders in den grond worden gebracht en op elkaar geplaatst. Ook is een pomp aanweizig om het grondwater te kunnen ver- wijderen. Het werk staat onder leiding van de heeren Wilhelm Henning, ober-ingenieur, en Walther Henning, oud-majoor, alsmede van graaf Fritz Beck, een zoon van madame Sylvia. De belderziende dame zelf was nog niet aan- wezig; zij wordt morgen verwacht. Als voorman is evenals den vorigen keer de arbeider Sipma aangesteld. Onder hem werken tbans vier arbeiders. Het graven ge- schiedt ook thans weer op de buiten gebruik gestelde begraafplaats aan de Savomin Lomanstraat. De hulpmiddelen, waarover men beschikt, maken het mogelijk, op groote diepte te graven.. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Bij Cassel zijn Vrijdag vier vrouwen, die tijdens veldarbeid door een onweer werden verrast, door den bliksem getroffen, toen zij onder een pereboom bescbutting hadden ge- zocht. Twee vrouwen werden gedood, een zwaar en een licht gewond. DE SLIMME KRAAI. Dat kraaien slimme vogels zijn, daarvan zijn verschillende verhalen in omloop. Van deze slimheid hebben fabrieksarbeiders te Akkerwoude (Friesland) dezer dagen weer een treffend staaltje gezien. Het trok de aan dacht van arbeiders van de zuivelfabriek, dat een kraai een groot stuk kaas in zijn pooten had en er mee wegvloog. Het was een hoekige harde korst en de vogel had moeite er een aangrenzend weiland mee te bereiken. Hier aangekomen, werd de kaas met den sna- vel bewerkt en kleine stukjes vielen er gelei- delijk af. Telkens als er weer een stukje af- gepikt was, nam de kraai het in den snavel en vloog er enkele meters mee weg. Hier werd een gaatje in den grond gepikt en het stukje kaas werd er in gelegd. De aarde werd er weer opgedrukt en niets verrled de aan- wezigheid van het door den kraai verstopte voedsel. Daama keerde de vogel weer naar het groote stuk kaas terug en het spelletje her- haalde zich, net zoo lang tot de geheele korst in stukjes was verdeeld. Daar de korst groot en hard was, ging hier een geruime tijd mee heen. De stukjes werden echter niet dicht bij elkaar in den grond gestopt. Ieder stukje kwam op enkele meters afstand van het andere te liggen. Zoo ontstond er ongeveer een lqn van 100 meter afstand tusschen het eerste en het laatste stukje kaas, dat de vogel verborgen had. Tweeerlei doel kan de vogel met het be- graven hebben. De harde kaas kan in den grond weeken en daardoor beter opneembaar worden voor den kraai, en de vogel kan ze verborgen houden voor haar soortgenooten en andere vogels. Dag aan dag werd de kraai vervolgens op dezelfde plaats waargenomen. Iederen mor gen om den zelfden tijd verscheen hij op het weiland en volgde de lijn, waar de stukjes kaas verborgen waren. Telkens werd het waargenomen, dat de vogel een stnkje te voorschijn haalde en stukpikte. Hiermee had hij thans geen moeite meer. BELGISCHE GEMEENTE MET 35 INWONERS. Het Belgische Staatsblad publiceert weer een aantal gegevens van de volkstelling, waaraan de volgende bijzonderheden zijn ont- leend: De gemeentelijke autonomie is een van de „heiligste huisjes" van het Belgische staats- bewind en dit verklaart het geweldige aantal gemeenten, nl. 2500, dat het land telt. Ne- derland kan daar tegenover slechts 1100 ge meenten stellen en dit aantal daalt voort- durend door annexaties, die in Belgie bijna niet voorkomen. Het record wordt nog steeds gehouden door de dwerggemeente Zoetenaey bij Veurne, die 35 inwoners telt, van wie 18 vrouwen en 17 mannen, met inbegrip van den burgemees- ter, den gemeenteraad, den veldwachter, enz. Men zou haast zeggen, dat elk der inwoners een officieel baantje moet bekleeden. Er be- staat niet veel kans, dat dit record geslagen zal worden, want de gemeente Herten telt niet minder dan 62 zielen en daarop volgt Linchet met 74. Ook de hoofdstad Brussel lijdt nog steeds onder bet verzet der omliggende gemeenten tegen annexatie. Vandaar dat de gemeente Brussel slechts ruim 200.000 inwoners telt en geklopt wordt door Antwerpen met 284.000 zielen. De Brusselsche voorstad Schaarbeek, die zich in tegenstelling met Brussel nog flink kan uitbreiden heeft reeds 118.000 in woners, Elsene 83.000, Anderlecht 80.000, Molenbeek-St. Jan 64.000 en St. Gilles 64.000. En daar de buitenlander, die in Brussel wan- delt niet bemerkt, wanneer hij de grens" passeert, is voor hem de Belgische hoofdstad toch een kleine wereldstad met haar ca. 800.000 inwoners. Ten slotte zij vermeld, dat geheel Belgie 8.092.044 inwoners telt en dat de vrouwen met een aantal van 4.084.586 nog steeds eenigszins in de meerderheid zijn. In 1830 telde Belgie slechts 4 millioen zielen. HET SMOKKELEN LANGS DE GRENS. Men schrijft uit Limburg aan de N. R. Crt.: De nuchtere optelling van in beslag geno- men smokkelwaar in het Westen van Duitschland, in het district Aken aan de Duitsch-Limburgsche grens, doet de vraag rijzen of de sluikhandel niet meer en meer is geworden een probleem van groote oeco- nomische strekking. Niettegenstaande het verscherpte toezicht en de grootste activiteit van de beambten, neemt de smokkeihandel ge- weldig toe. In 1931 werden o.m. langs de Westgrens in beslag genomen 70.000 pond koffie, 14 millioen sigaretten, 65.000 pond tarwe, 45.000 pond meel en 7000 pond tabak, 15.000 smokkelzaken werden berecht. Van Januari tot April van dit jaar werden reeds in beslag genomen: 45.000 pond koffie, 2 mil lioen sigaretten, 40.000 pond tarwe, 30.000 pond meel. Reeds hebben 7500 smokkelaars terecht gestaan. Dat slechts 2 millioen siga retten in beslag zijn genomen, is wellicht te danken aan het feit, dat de Duitsche sigaret- ten-industrie goedkoopere sigaretten in den handel heeft gebracht. De genoemde cijfers geven trouwens maar een flauw idee van den omvang van het smokkelbedrijf. Er worden natuurlijk dage- lijks zeer groote kwanta smokkelwaar door het gat in het Westen gebracht. Kenmer- kend, dat in 1931 de smokkelaars, die zich voor de rechtbanken hadden te verantwoor- den, tot 40 millioen Mark boete zijn veroor- deeld, tegenover 13 millioen in 1930. Het leger der smokkelaars is in beweging ge bracht door de werkloosheid. Bevoegde auto- riteiten schatten het aantal smokkelaars op 250.000. Hiertegenover staan een paar dui- zend grensbeambten. De verhouding van het getal smokkelaars tot dat van beambten be- draagt dus 125 1. Niet alleen de zucht om geld te verdienen, maar vooral de ellende in duizenden gezinnen aan de grens, welke vroe- ger in de thans stopgezette Industrie een fat- soenlijk stuk brood verdienden, brengt het smokkelaarsleger dagelijks in beweging naar de grens. De smokkelaars worden niet al leen gerecruteerd uit de grensbevolking, maar ook uit de groote steden en de industrie- centra. De Duitsche middenstand, die ook met groote moeilijkheden heeft te kampen, ondervindt in niet onbelangrijke mate de na- deelige gevolgen van de smokkelarij. En ook de Duitsche schatkist wordt ernstig benadeeld, daar millioenen aan invoerrechten worden ontdoken. Het actief optreden der beambten heeft blijkbaar tengovolge gehad, dat de meest be- ruchte beroeps-smokkelaars hun operatie-ter- rein van het district Aken hebben verplaatst in meer Noordelijke richting. Aan de Aken- sche grens bestond in den loop der jaren een vaste kern van betrouwbare beambten, die vol- komen met de streken en eigenaardigheden van de smokkelaars vertrouwd geraakten. Opmerkelijk is dat den laatsten tijd de smok kelarij weer door sterke benden wordt uitge- oefend: soms 20 a 30 personen groot. Langs de grenswegen ziet men herhaaldelijk troep- jes smokkelaars, die een gunstig oogenblik afwachten om hun slag te slaan. De smokkelaars handeien, als zijzelf niet bij kas zijn om smokkelwaar te koopen in op- dracht van derden, en brengen de smokkel waar op een bepaalde plaats in het achter- land bijeen. Hier wordt dan een gunstige ge legenheid afgewacht om de contrabande in auto's verder Duitschland in te voeren. Ge- bruikt worden auto's die een flinke snelheid kunnen ontwikkelen. Maar menig autobe- stuurder, die de smokkelwaar reeds in veilige haven waande, moet ervaren, dat de beambten oiveral op den loer liggen en dat aan al zijn winstcalculaties onverwacht een einde wordt gemaakt. Menigmaal wordt tusschen de be ambten en den autobestuurder, die een flinke lading in den wagen heeft, een strijd op leven en dood gevoerd. In de drie eerste maanden van dit jaar werden in het Akensche district in beslag genomen 21 auto's, 15 motorrijwie- len en 250 rijiwielen. Een der droefste tee kenen van onzen tijd is het smokkelen in het klein met levensmiddelen, voomamelijk brood. Dag aan dag ziet men processies van men schen, die met brood, suiker of meel beladen van de grens komen. Met voorliefde worden kinderen over de grens gestuurd, om inkoo- pen te doen. Zij slenteren soms uren lang langs de grens en wachten een gunstige ge legenheid af om ongezien zich te verwijderen. De grensbeambte komt dan in den pijnlijken toestand tusschen menschelijk gevoel en dienstplicht. De broodsmokkelarij heeft on- gekende afmetingen aangenomen. Een funeste invloed wordt op de moraliteit der kinderen door dat halve dagen van huis zijn uitge- oefend. Maar daar trekken helaas zooveel ouders zich niets van aan. Degenen, die bij het smokkelen de beste zaken maken, zijn de houders van de z.g. in- koopcentrales, de grensparasieten, die suiker en koffie met de waggons verhandelen. Zij verdienen een fortuin, zonder de minste risi- co's. Het houten keetje werd vervangen door een solied pand met garage, want om de zaken te leiden, rijdt de eigenaar in een luxe-auto. Die smokkelketen verrezen als paddestoelen uit den grond. Tusschen die middenstanders bestaat meer haat dan vriend- schap. De onderlingq concurrentie is zeer grodt. De grensbeambten hebben het zwaar te verantwoorden. Haast iederen nacht ligt de beambte, bij elke weersgesteldheid, in hin- derlaag. En daar tal van smokkelaars ge- wapend zijn, is het leven van den grensbe ambte ook meermalen in gevaar. bekend om haar degelijk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Lange Meire 2 (Kouter), Gent. Lessen op den auto zelf. Bestuur: R. MORTIER. (Ingez. Med.) AVONTUREN VAN DAUBMANN. Naar aanleiding van den terugkeer te Frei burg in Breisgau van Otto Daubmann, den sergeant, die zestien jaar in krijsgevangen- scbap heeft gezeten, doet het W ,B. eenige nadere mededeelingen omtrent de ervaringen van Daubmann. Deze werd in 1916 aan bet front gewond. Hij geraakte in Fransche krijgsgevangenschap en werd na een poging tot ontvluchten tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld, die bij in het Fort Constantin te Algiers zou uitzit- ten. Wegens zijn goed gedrag viel hem echter na een eenzame opsluiting van vier jaren een mildere behandeling ten deel. Hij mocht mee- werken aan den aanleg van wegen. In December 1931 gelukte het hem een paard machtig te worden en op de vlucht te gaan. Hij reed zoo lang ononderbroken door totdat bet paard dood onder hem neerstortte. Vier maanden leefde hij slechts van sinaas- appelen, citroenen en dadels. Toen hij de Noord-Afrikaansche kust had bereikt, klom hij 's nachts aan boord van een Italiaansch schip, welks kapitein op verzoek van den vluchteling naliet de politie te waarscbuwen. Tot Napels wist Daubmann met bedelen zich er door te slaan. De elf gevangenen, die dezer dagen uit de gevangenis van Dartmoor werden ontslagen als belooning voor him houding tijdens het oproer in Januari, verkeeren in een weinig benijdenswaardige positie, naar een hunner aan de Engelsche bladen vertelt. Reeds on middellijk na het oproer werden er allerlei be- dreigingen tegen hen geuit en een der gevan genen die extra-straf heeft gekregen wegens het oproer, heeft gezworen dezen man te dooden al moet hij jaren wachten. Toen het elftal de gevangenis verliet werden zij door de andere gevangenen uitgejouwd. Vrienden van de oproermakers zouden voomemens zijn zich op de vrijgelaten gevangenen te wreken en dat dit geen verbeelding is bleek al in den trein waarmee de zegsman der Engelsche bladen en een mede-vrrjgelatene Princetown (waar de gevangenis van Dartmoor staat) verlieten. Er kwamen vier goedgekleede mannen in hun compartiment, die hun kaakslagen toedienden. Zrj gingen weg toen er andere reizigers ver- schenen. BOMAANSLAGEN TE BELGRADO. Zondagnacht tegen half drie zijn te Belgra- do twee bommen ontploft. Een voor bet nieuwe gebouw van de Skoepsjtina en een in de buurt van het station. Een derde bean werd gevonden in de nabijheid van het redactie- gebouw van de Politica, doch deze kon onscha- delrjk gemaakt worden v66r zij tot ontploffing kwam. Ongeveer tezelfder tijd werd op het kruispunt, waar zich het ministerpresidium het ministerie van financien, het ministerie van oorlog en de militaire academie bevinden, een man gearresteerd, die in een doos een vierde bom bij zich droeg. Door de ontploffin- gen werd slechts geringe materieele schade aangericht. In den loop van den morgen is nog een aan tal personen gearresteerd. In politieke krin- gen gelooft men dat de aanslagen een ant- woord zijn op het artikel, dat Zondag in de Wreme is verschenen en waarin de vorming van een krachtige nationaal-socialistische beweging in Zuidslavie wordt geeischt. GHIKA DOOD GEVONDEN. De Roemeensche vlieger Ghika, die kort geleden een nonstopvlucht BoekarestSaigon heeft gemaakt, is dood in zijn auto op een landweg gevonden. Naar het schijnt heeft hij door vergif een eind aan zijn leven gemaakt. Over de motieven is niets bekend. In het Karwendelgebergte zijn Zondag vijf toeristen uit Munchen door een sneeuwstorrn overvallen, zcodat zij niet meer tijdig naar beneden l onden komen. Tegen tien uur des avonds slortte de leider van het groepje de 34jarige bojkliouder Hans Steinmetz voor de oogen van zijn metgezellen naar beneden. Tot nog toe heeft men den ongelukkige niet ge vonden en men heeft de hoop, hem nog levend te kunnen redden, opgegeven. De overige vier toeristen werden later gered, doch een hunner moest met bevroren handen en voeten in het ziekenhuis te Schamitz worden opgenomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE MILLIOENENNOTA DER SOCIALE LASTEN. M'ijmheer de Redacteur! Er heeft zich in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. een idee ontwikkeld, dat zich ten doel stelt om door middel van het verzamelen van handteekeningen den betrokken Minister met klem te verzoeken de sociale lasten voor het landbouwbedrijf tijdelijk te willen opheffen. Dit request is in het nnmmer van 15 April j.l. van Uw geacht blad duidelijk omschreven. Doch het dient ook in andere deel§n onzer provincie navolging te hebben, zoo mogelijk over ons geheele land, wil men kans van slagen hebben. Elke boer, veehouder of tuinder dient in de gelegenheid te worden gesteld zijn handtee kening op bedoeld request te plaatsen. Om aan deze actie eenige leiding te geven is het misschien gewenscht toe te lichten, hoe men hier handelt. In elke gemeente is een kleine commissie van boerenzoons gevormd, die eenvoudig alle boeren afgaat en het request ter teekening aanbieidt. En voor zoover er lijsten binnen zijn, is het resultaat verrassend. Bijna zonder uitzondering wordt er door iedere boer en veehouder geteekend. Indien men over het geheele land zoo werkte, zou men den betrokken Minister zeker een karrevracht handteekeningen kunnen aan- bieden, wat toch zeker wel indruk op Zijne Excellence zou maken. Om eens een beeld te geven, wat de sociale verzekeringen aan staat en bedrijfsleven kosten, geef ik hier onverkort een artikel van Mr. H. W. Groeneveld uit de Sociale Verze- keringsgids van Maart '32, overgenomen door het Algemeen Ned. Landbouwblad: Mr. Groeneveld schrijft als volgt: Voor den Staat wordt het volgende bedrag gevonden: 1. Bezoldiging van de voorzitters der Raden van Arbeid 240.600; 2. kosten van den Ver- zekeringsraad 101.800; 3. staatsbijdrage Invaliditeitswet f 17.623.000; (voor de jaren 1932, 1933 en 1934 is deze bijdrage gesteld op 11.123.000)4. verzending van dienststukken krachtens de Invaliditeitswet 460.000; 5. staatsbijdrage Ouderdomsrente 1919 (dekking der kostelooze ouderdomsrenten en der ouder- domsverzekeringen krachtens artikel 24 dier wet) 31.600.000; 6. administratiekosten voortvloeiende uit de Ouderdomswet 1919 f 603.300; 7. vergoeding aan het ouderdoms- fonds voor geleden schade in verband met de invoering van de vierwekeljjksche uitbetaling van renten 34.500; 8. vergoeding wegens door de posterijen aan de Rijiksverzekerings- bank bewezen diensten ter uitvoering van de Ouderdomswet 1919 290.000; 9. verzending van dienststukken betreffende de Ouderdoms wet 1919 f 22.000; 10. kosten van de scheids- gerecbten krachtens de Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet 1922 22.000; 11. Kosten van het College van Toezicht Ziektewet /4500; 12. controle op het rekenplichtig beheer der Rijksverzekeringsbank f 15.000. Totaal 51.016.700. Voor de jaren 1932, 1933 en 1934 moet in verband met het aangeteekende bij post no. 3 van het gevonden eindbedrag 6.500.000 gulden worden afgetrokken, zoodat voor 1932 een bedrag komt van 51.016.700 f 6.500.000 rond 44.5 millioen gulden. Voor het bedrijfsleven komt de rekening aldus te staan: 1. Lasten Ongevallenwet 1921. Het lasten- bedrag is samengesteld uit de door de Rijiks- verzekeringsbank ontvaugen premien van de bij haar aangesloten werkgevers en uit het bedrag dat voor rekening komt van de eigen risico dragende werkgevers en de bijzondere risico-dragende instellingen. Over het jaar 1929 het laatste jaar, waarover tot nog toe een verslag is verschenen, bedroeg de con- tante waarde van alle toegekende of nog toe te kennen schadeloosstellingen ter zake van in 1929 voorgekomen ongevallen 17.594.000. Voorts bedroegen de admini stratiekosten over dat jaar 4.116.000. Wan neer men onderstelt dat de premien, opge- bracht door de werkgevers, te naasten bij vol- doende zijn geweest om het aandeel van de Bank in vorengenoemde bedragen te dekken, dan kunnen derhalve de lasten voor het be drijfsleven worden berekend op f 17.594.000 -|- f 4.116.000 21.710.000; 2. lasten Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922. Het lasten- bedrag bestaat uit het totaal van de lasten voor de Bank en van die voor de Bedrijfs- vereenigingen. De belasting voor de Bank bedroeg over het boekjaar 19281929 f 181.000. De belas ting voor de onderscheidene bedrijfsvereeni- gingen kan naar de jaarverslagen dier vereenigingen worden gesteld op rond f 2.000.000. In totaal bedroegen de lasten derhalve 2.181.000; 3. de lasten krachtens de Invaliditeitswet kunnen worden berekend aan de hand van de opbrengst der over een jaar verkochte rentezegels. Deze opbrengst bedroeg over de laatste jaren gemiddeld 40 millioen gulden. In dat bedrag is echter be- grepen het bedrag aan rentezegels, dat vrij- willig is geplakt door personen, wier verplichte verzekering is geeindigd. Gegevens betreffende de grootte van dat bedrag zijn niet beschikbaar. Daarom is uitgegaan van de veronderstelling, dat 10 van het bedrag van 40 millioen gulden is opgebracht door personen, die vrijwillig de verzekering hebben voortgezet. Aldus wordt gekomen tot een raming van 36 millioen; 4. de lasten der verplichte ziekteverzekering over het jaar 1930 worden gevormd door het premie- bedrag, ontvangen door de ziekenkassen der Raden van Arbeid en het totaal van het opge- braohte door werkgevers, aangesloten bij een erkende Bedrijfsvereeniging. De juiste ge gevens daaromtrent zijn nog niet bekend. Op grond van het mij ter beschikking staande materiaal kunnen de lasten worden geraamd op: a. premie Raden van Arbeid 2.900.000; b. omslagen Bedrijfsradenvereemigingen 19.600.000, tezamen f 22.500.000. Dit bedrag heeft intusschen slechts betrek- king op het tijdvak 1 Maart 19301 Decem ber 1930, dus over slechts 10 maanden. Het zal daarom, om een jaarlijksch lastenbedrag te verkrijgen, moeten worden verhoogd met i/s, zoodat het lastenbedrag over een jaar be rekend valt te schatten op 22.5 millioen gulden -f l/B daarvan rond 27.000.000. Totaal 86.891.000. Aldus wordt voor het bedrijfsleven gevonden een lastenbedrag in totaal van rond 87.000.000. De lasten voortvloeiende uit de sociale ver zekering bedragen derhalve voor Staat en bedrijfsleven rond 44.5 -f 87 millioen gulden 131.5 millioen gulden per jaar. Met deze cijfers valt ons het doek van voor de oogen; niet minder dan 87 millioen wordt aan het bedrijifsleven onttrokken voor deze sociale verzekeringen, in een tijd dat er juist geen geld is om het bedrijfsleven goed op gang te houden. Nu arbeid in verhouding tot de waarde van de producten die moeten dienen als eerste levensbehoeften reeds veel te duur is. Zoo gaat men dezen arbeid met 87 millioen gulden bezwaren nog ongerekend de 44.5 millioen, die de Staat bij'brokkelt, waar men ook indirect zijn aandeel moet aan bij- passen. Het spreekt van zelf, dat de gevolgen van deze zware arbeidsbelastingen niet uit- blijve.n en dat waar het maar eenigszins mogelijk is, men arbeid uitsohakelt met als gevolg meer werkloosheid. Arbeid, waar de maatschappij economisch en geestelijk door wordt opgebouwd, gaat men op deze manier stelselmatig ondermijnen. Wil men arbeid beschermen, mij best, doch het is onverantwoordel'ijik, ja ontoelaatboar, deze vele millioenen uit de beurzen te halen waar ze niet aanwezig zijn. Bij onze landibouw en veehouderij kunnen ze niet uit het product worden gehaald in dezen crisistijd dus een van beiden moet gebeuren 6f men maakt zjjn schuldenlast grooter of men teert nog meer reserve kapitaal in. Aangezien de verschillende landbouworga- nisaties reeds al zoo veel moeite hebben gedaan tot tijdelijke opheffing dezer lasten. doch zonder eenig resultaat, zoo heeft men in Zeeuwsch-Vlaanderen de bovenvermelde weg gekozen, om van deze zware belasting verlost te worden en deze actie aangebonden. In de hoop, dat ze over het geheele land moge worden gesteund en daadwerkelijk worde overgenomen. Lees en herlees de millioenen-nota. Met hartelijken dank voor deze plaats- ruimte. Retranchement. Hoogachtend, JOH. LE CLBRCQ. P.S. Alle vakbladen mogen dit schrijven ovememen. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Florent Gu- staaf van Niewenhuijze, oud 25 j., jm. en Irma Louisa Talboom, oud 20 j., jd. 4 Mei. Franciscus Bemardus van Hoecke, oud 32 j., jm. en Bertha Mathilde De Clerck, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Mei. Florent Gustaaf van Nieuwenhuijze, oud 25 j., jm. en Irma Louisa Talboom, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Agnes Philomena, d. van Cyrillus Prudentius Casteels en van Anna Magdalena Maria Martens. Overladen. 28 Mei. Petrus Braeckman, oud 63 j., echtg. van Josephina Emanuel Goos- Vergadering van Donderdag 2 Juni 1932, des namiddags 2 uur. Voorzltter de heer F. Biok, Burgemeeater. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, P. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruyter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. (4. Slot.) 9. \V(jziging begrootingen. Burgemeester en Wethouders stellen voor te wijzigen: a. de begrooting van het Burgerlrjk arm- bestuur voor den dienst 1931, door onder de ontvangsten af te schrijven van den post „sub- sidie der gemeente" 430,06%, aangezien een batig saldo voor dit beheer niet is toegelaten en alzoo te veel subsidie ontvangen is; b. de begrooting van het Burgerlijk arm- bestuur voor den dienst 1932, door onder de ontvangsten „subsidie der gemeente" te ver- hoogen met 430,06%, zijnde het bedrag van het over 1931 te veel ontvangen subsidie; c. de begrooting van het Vleeschkeurings- bedrijf, dienst 1931, door onder de ontvangsten te verhoogen den post opbrengst keurloonen" met /88 en te verminderen de posten ,ver- haal pensioensbjjdragen" met /0,09, „rente uitgezet kasgeld" /6,99; onder de uitgaven te verhoogen de posten „aanschaffing drukwerk" 20,04, „aanschaf- fing oorringen" /4,50, „uitkeering pensioens- bijdragen" f 2,58, uitkeering aan de gemeente wegens winstsaldo" 336,25; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten uitgaven vorigen dienst" /50, ,,jaarwedden" 0,09, „porto's en kleine uit gaven" f 17,03, „aanschaffing instrumenten" 29,76, „controle financieele admiuistratie" /20, „onvoorziene lasten" 165,57. d. de gemeentebegrooting voor den dienst 1932, door onder de uitgaven te verhoogen den post „toeslag op pensioenen 200, „subsidie in de arbeidsloonen tewerkgestelde werkloo- zen in de vlasbewerking /2000; te verminderen den post „onvoorziene uit gaven" met f 2200. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Ontheffing van hondenbelasting, dienst 1932. Ingekomen is een verzoek van P. Verstra- ten, I no. 100, om ontheffing van honden- belasting over een half jaar, aangezien zijn bond gestorven is. Aangezien dergelijke ontheffing op grond der betreffende verordening niet kan worden. verleend, stellen Burgemeester en Wethouders voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2