MIJNHARDT'S KINDERZALF LANDBOTJWBERICHTEN. geneest het huidje van Uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist TER NEUZEN, 8 JUNI 1932. KECHTSZAKEN. (KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. vruchtbaarheid constateert, eerst eens af- wacht wat zij werk-elijk gaat doen. Von Papen heeft een stadium overgeslagen. De gebruikelijke regeeringsverklaring aan den Rijksdag is achterwege gebleven; de eerste beginselverklaring van het kabinet is een ma nifest dat rechtstreeks voor de kiezers be stemd is. Aldus moet men het ook beoordee- len. Maar dit begin met een verkiezingsmani- fest is op zich zelf reeds een daad die een rich ting aangeeft. De rijkskanselier heeft over den bestaanden Rijksdag het doodvonnis „sans phrase" uitgesproken. Is dit tevens het begin van den strgd met het parlementarisme Van het antwoord op deze vraag zal het af- bangen hoe het den nieuwen Rijksdag ver- gaan zal wanneer de nationaal-socialisten, op grond van de macht die zij in dien Rijksdag bezitten, zullen eischen dat von Papen voor Hitler plaats maakt. Zal de regeering dan dit uitvloeisel van de grondwet van Weimar nog aanvaarden? Het is niet te verwachten na het oordeel dat zij nu heeft uitgesproken. Voor- loopig weten wij nog niet eens den termijn voor de verkiezingende ontbinding was het eenige dat onmiddellijk vast stond. De rest wilde men blijkbaar nog bekijken. Daartoe boort zeker ook wat men met de grondwet doet; maar bedoeld oordeel wijst reeds de richting. Een regeeringsverklaring, die voor verkie- zingspropaganda bestemd is, moet men niet te zeer op reeelen inhoud toetsen. In een verkie- zingsmanifest is vooral onder deze omstandig- beden, wat agitatorische fraseologie te ver- ontschuldigen. Maar als men dit heeft voorop- gezet blijft die inhoud toch altijd nog een be- schouwing waard. Het manifest begint natuurlijk ermede bet verdrag van Versailles in de eerste plaats verantwoordelijk te stellen voor den toestand in Duitschland. Maar de oorlog dan, die eraan voorafging en de wijze waarop die is gevoerd? Wij vragen dit omdat de kringen die nu aan bet bewind zijn gekomen, die wijze van oor- logvoering op hun verantwoording hebben durven nemen toen andere Duitschers waar- schuwden dat een verdrag zooals dat van Ver sailles geworden is, er het gevolg van moest zijn. Na de wereldcrisis krijgt dan het wan- beheer van de parlementaire democratic de rest van de verantwoordelijkheid. Die parle mentaire democratic komt daarmede zeker niet heelemaal tot haar recht. Zij heeft de revolutie opgevangen, zij heeft den chaos, die ontstaan was na de vlucht van den keizer en na veler plichtverzaking, opgeruimd. Zij heeft in den geest van de lieden die thans naar boven zijn gekomen, zoolang mogelijk ge- tracht aan betalingen voor schadeloosstelling te ontkomen; in hun geest ook heeft zij op de bezetting van het Roergebied gereageerd, tot in Duitschland een ellende was ontstaan waaruit het zonder hulp van buiten zich nooit had kunnen optrekken. Het zijn uitsluitend de allergrootste ondememingen geweest, de- zelfde, die later middelrjk of onmiddellijk het nationaal-socialisme hielpen groot fokken, welke na de schikking met de schuldeischers door geld te leenen in het buitenland dat zrj alleen konden krijgen, den overvloed van deviezen in Duitschland brachten waardoor de betalingen voor het plan-Dawes en het plan- Young technisch mogelijk werden tot on- geluk voor Duitschland en zijn geldschieters. Wij lezen in het manifest van „cultuur- bolsjewisme", een term die alles omvat wat in de Westersche beschaving het feodale Prui- sen mishaagt veel inderdaad ongezonds, en ook veel goeds dat niet altijd nog in Duitsch land rustig verwerkt is. Hoe echter zal de nieuwe regeering dat alles, groen, rijp en rot, met elkaar uitroeien? Het is een groote be- lofte die zij daar aflegt, een belofte voor welks vervulling haar waarschijnlijk slechts kleine en vrij onafdoende middelen ter heschikking staan. Kan men van bovenaf den geest van een volk in gisting veranderen? Of heeft zij de legioenen van Hitler bestemd om op hun wijze de echte cultuur aan Duitschland terug te geven Het denkbeeld lijkt niet zonder bekoring! De zuiverheid van het openbare leven kan niet langs den weg van compromissen be- waard of hersteld worden, zoo heet het verder. „De regeering zal niet aarzelen den strijd te beginnen tot handhaving van de levensgrond- slagen van het volk". Wij zijn benieuwd hoe zij, geisoleerd als zij is, verstoken van werke- lijken aanhang naar links en naar rechts, het volk in zijn uitingen naar haar hand zal zet- ten. O, zeker, men kan het oude stelsel weer invoeren waarbij gepasseerd, benoemd en ont- slagen werd naar afkomst en eerlijke overtui- ging, waarbij nooit moreele maar steeds gees- telijke heterodoxie werd getroffen, en die b.v. aan de universiteiten een geest aankweekte die moed waardeerde welke zich uitte bij bekkesnijderijen op den schermzolder maar straf-te waar hij zich op geestelijk gebied ■openbaarde. Daarheen kan men moeilijk ierug al is er nog heel wat van over. Von Papen maakt voor het zedelijk verval dat hij en zijn kabinet meenen te moeten con- stateeren, op niet onduidelijke wijze het cen trum verantwoordelijk. De christelijke krach- ten waren te gemakkelijk tot compromis met het booze bereid, zoo heet het. Het centrum heeft nooit in eenige regeering in Duitschland ontbroken sedert het Rijk onder de grondwet van Weimar staat; vaak heeft het de opper- ste leiding en altijd een overwegenden mvloed bezeten in het staatsbestuur. De opmerking is dus duidelijk geadresseerd. Krijgt aldus het centrum een striem, ook de nationaal-socialisten zullen het manifest niet met gerustheid kunnen lezen, ondanks de vele, in hun oor welluidende beloften die het bevat. Want het richt zich tegen het staatssocia- lisme, ,,dat van den staat een weldadigheids- instelling heeft gemaakt". Men weet echter dat de nationaal-socialisten aanhangers zyn van een extreem staatssocialisme, en meenen dat de staat nog niet genoeg voor de werk- loozen doet. Dit gedeelte van het manifest trekt een scherpe grens tusschen Hitler en •yon Papen. Zal de regeering inderdaad in staat blrjken onder deze omstandigheden met een liquidatie of een aanzienlijke besnoei'ing van het stelsel van sociale hulpverleening te beginnen? Be- schikt zij voor een zoo hachelijk spel over de noodige krachten? Dit zijn alles opmerkingen die zich aan ons als toeschouwers opdringen. Wat echter on middellijk ons zelf betreft is de yeelbelovende opmerking, dat men er slechts in slagen zal de welvaart der volken te bevorderen, als men er tegelijk in slaaigt de oeconomische stoor- nissen in het verkeer van geld en kapitaal en in het ruilen van goederen uit den weg te ruimen. Staat ons op dit punt een revolutie te wach- ten in Duitschland, juist van den kant der groep die totnogtoe krachtiger dan eenige an dere op verscherping van die belemmeringen heeft aangedrongen Wij wachten met spanning af wat de kleine groep van dapperen, die nu de leiding in Duitschland heeft weten te veroveren, op al deze gebieden gaat volvoeren. Maar wij moe ten bekennen den twijfel, dien wij ook bij Hitler vermoeden, te deelen of zij ons het nieuwe Duitschland zullen brengen dat zij ons beloven. EEN MISLUKTE AANSLAG OP MUSSOLINI Zaterdagmiddag heeft de politie te Rome, naar Reuter vandaar meldt, in de omgeving (Ingez. Med.) van het Venetiaansche Plein een man in hech tenis genomen, die 2 bommen bij zich droeg van zeer groote ontplofbare kracht en een geladen revolver. Hij bekende dat hij een aan- slag op Mussolini had willen plegen. De man had een valschen Zwitserschen pas in zijn bezit, maar werd tenslotte herkend als Angelo Sbardellotto. Hij kwam uit het bui tenland en is voor de politie geen onbekende. Sbardellotto is 25 jaar oud, heeft zeven jaar geleden Italie verlaten ep in F^rankrijk en Belgie vertoefd. In October is hij terug- gekeerd in Italie. De man is ook Zaterdag op den Janiculus gezien, bij de onthulling van het gedenkteeken voor Anita Garibaldi. Hij zou zou gezegd hebben, daar, gedurende de plechtigheid, geen gelegenheid te hebben ge- had zijn aanslag te plegen, waarvan dan niet slechts Mussolini maar ook de Koning en de Koningin, die de plechtigheid bijwoonden, het slachtoffer hadden kunnen worden. Bij het verhoor van den wegens een op Mussolini beraamden aanslag gearresteerden Italiaan Galvini, die evenwel in werkelijkheid Scarbelotto zou heeten, is gebleken, dat deze in relatie heeft gestaan met Italiaansche emigranten in Belgie en Frankrijk van wie hij geld en de bommen zou hebben ontvan- gen. Begin Juni kwam Scarbelotto via de Brenner in Italia, waar hij allereerst te Civita Vecchia en Tivoli verbleef en later te Rome kwam, om daar zijn aanslag uit te voeren. De commissie van onderzoek van het bui- tengewone gerechtshof tot bescherming van den staat publiceert het resultaat van haar onderzoek tegen 24 personen wegens bom- aanslagen, of medeplichtigheid daaraan. Van deze 24 personen bleken 3 onschuldig te zijn. Tegen 9 verdachten kon wegens gebrek aan bewijs niet worden opgetreden. Bij 7 moest de behandeling geschorst worden, aangezien zij voortvluchtig zijn. 5 personen werden naar het bijzonder gerechtshof ter bescher ming van den staat verwezen. Uit de acten van het onderzoek blijkt, dat de beschuldigden alien volgens een hepaald plan handelden en hun opdrachten ontvingen van de Parijsche anti-fascisten. De gearres teerden hebben beketnd. Beklaagde Bovone o.a. heeft verklaard, dat hem voor het ver- moorden van Mussolini 1 millioen lire was beloofd. UITKEERIN GSFONDS BIJ ZIEKTE „HULP IN NOOD". Zaterdag hield het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, haar 39e jaar- vergadering. In zijn openingswoord deed de voorzitter uitkomen, dat trots de Ziektewet, het blijkt, dat de vereeniging nog een zeer groote reden van bestaan heeft, wat vooral blijkt uit het ruime bedrag, dat in het afgeloopen jaar aan ziekengeld is uitgekeerd. Hij hoopte, dat dit voor vele jongeren een reden moge zijn, om als lid toe te treden. Nadat vervolgens de notulen en het drie- maandelijksch verslag waren uitgebracht, las de secretaris zpn jaarverslag voor. Hieruit bleek o.m., dat het ledental eenigszins was verminderd. Momenteel bestaat de vereeni ging uit 300 personen. Hoofdzakelijk betrof deze vermindering personen, welke waren uit- getrokken of met verlof gingen, terwijl ook enkelen de vereeniging ontvielen door over- lijden. Vervolgens bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit. Uit dit verslag bleek, dat de ontvangsten waren 2646,90, terwijl de uit- gaven in totaal bedroegen 3276,49, waar- onder aan ziekengeld alleen J 2583,75, zoo- dat er een nadeelig slot was te boeken van 629,59. Bij het einde van het vorig boekjaar bedroeg het bezit der vereeniging 6440,43. Na aftrek van het nadeelig saldo bezit de vereeniging dus op heden nog een kapitaal groot 5810,84. Thans volgde verkiezing van bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Wijck Jr., M. Dees, J. van Wijck Sr. en A. Harte. Alle aftredenden werden biji enkele candidaatstelling herkozen. Tot leden van de commissie, welke in het volgende jaar geregeld de boeken en verdere bescheiden van den penningmeester moet controleeren, werden aangewezen de heeren J. de Bree, K. van Dixhoom en M. J. Rie- mens. De uitkeeringsbedragen werden vastgesteld zooals die in het afgeloopen jaar van kracht waren. Nadat nog eenige zaken waren besproken en van de rondvraag geen gebruik werd ge maakt, volgde slutting. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN. Itijkstelefoonnet Neuzen: 283 B. Stoopman, Inspecteur L. O., Schelde- kade 26. 284 D. Koeman, controleur Plantenziekten- kundigen Dienst, Axelschestraat 26. 287 M. van Driel, Hotel de la Station, Sta- tionsweg 63. 288 P. Wieland, schoenhandel en reparatie- inriohting, Dijkstraat 65. Hulptelefoonkantoor SlulskU: 23 F. Gonsolo, Villapark P 71. Publiek telefoonatation Overslag. 3 G. Stevens, burgemeester, A 36. BENOEMD. Tot tijdelijk controleur voor de Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen is benoemd den heer P. Vergouwe te Hoek. GOUDEN MUNTEN OPGEGRAVEN. Naar de Axelsche Crt. vemeemt zijn te Axel in de Gentsche Vaartstraat door een metselaar verscheidene gouden mimten o'pge- graven uit de 15e eeuw. SAS VAN GENT. In de op a.s. Donderdag des namiddags te 6V2 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der rekening van de Ge- zondheidscommissie te Ter Neuzen over 1931. 3. Alsboven der begrooting van de Ge- zondheidscommissie voor 1933. 4. Als boven der rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1931. 5. Benoeming Commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1932. 6. Verzoekschrift van de Dresseervereeni- ging „Zeeuwsch-Vlaanderen" om een jaarlijiksche subsidie uit de gemeente- kas. 7. Verzoekschrift van B. Kousemaker en anderen om verharding van den aarde- weg ten noorden van den Westdam. 8. Voorstel tot verlaging electriciteits- prijzen met ingang van 1 Juli 1932. 9. Aanvraag om machtiging tot verkoop van oude keien en andere roerend 2 goederen. 10. Verzoekschrift van het Dagelijksch Bestuur der Maatschappij tot bevorde- ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om te nemen besluit tot op- richting en instandhouding cursus in landbouwhuishoudkunde in de gemeente gedurende het jaar 1932/1933. 11. Verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwij- king van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwverordening, n.l. van Th. Maes, M. van Hulle, G. Hemelsoet en G. van Haele. 12. Voorstel tot aanleg eiken- en plataan- straat en tot verkoop van grond voor dien aanleg. 13. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot opheffing o.l. school B. 14. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1931. 15. Alsboven voor 1932. AXEL. In de gister gehouden vergadering van het college van B. en W. is tot gemeentebode en marktmeester benoemd de heer C. Fermont, alhier. Maandag werd in „Het Gulden Vlies" alhier, de vergadering gehouden van de stem- bevoegde ingelanden van den polder Beoosten Blejj Benoorden. De rekening 19311932 werd goedgekeurd met een bedrag in ont vangsten van 9101,20 en in uitgaven van f 7023,61, batig slot 2077,59. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd vastgesteld op een eindbedrag van 8853,76, met een post voor onvoorzien van f 1014,96. Door het bedanken van den heer M. W. Koster als dijkgraaf werd als zoodanig gekozen de heer C. A. Dekker. Tot gezworene werd benoemd de heer J. J. Michielsen, door het bedanken van den heer F. Dekker. Het dijkgeschot werd voor 4 klassen als volgt vastgesteld: /7,20, 6,—, 4,10 en /3,60 per H.A. Maandagavond werd een vergadering gehouden door V.V.V. met de winkeliers, om ook dit jaar weer te komen tot het organi- seeren van een reclameweek. Reeds eenige jaren is dit het geval geweest en gezien het succes, ziet het V. V. V. bestuur daar een goed middel in de vreemdelingen naar Axel te lokken. De plannen waren reeds door het bestuur voorbereid en de heer A. van Maale zette deze nader uiteen. De reclameweek zal worden gehouden van 28 Aug. tot 3 September. Hoewel de opkomst naar deze vergadering niet druk genoemd kon worden, vertrouwt het bestuur, dat er voldoende medewerking zal zijn om een en ander goed te doen slagen. Het bestuur is ook van meening, dat door het organiseeren van dergelijke feestweken de neringdoenden gebaat zijn. Het ligt verder in de bedoeling muziekcon- certen, vuurwerk en een lichtstoet te orga niseeren, terwijl door de winkeliers een sweep-stake reclame zal worden gehouden, waarvoor mooie prijzen voor het publiek be- schikbaar zullen worden gesteld. Dinsdag werd de jaarvergadering van de stembevoegde ingelanden van den Catharina- polder gehouden. De rekening 1931'32 werd goedgekeurd met een bedrag in ontvangsten van 3039,13 en in uitgaven 2563,76%, goed slot 470,36%. De begrooting voor het dienst jaar 1932'33 werd vastgesteld op een eind bedrag van 2635,04, met een post voor on- voorziene uitgaven van f 105,45. Het dijk geschot bleef vastgesteld op 5 per H.A. Herbenoemd werden tot dijkgraaf en ge zworene resp. de heeren Jac. Dekker en B. L. IJsebaert. KOEWACHT. Aan het St. Gertrudis lyceum te Roosendaal afd. gymnasium, is geslaagd voor diploma A mej. H. A. A. M. Dierick te Koewacht. 's GRAVENPOLDER. Zondag had op den dijk nabij deze gemeente een auto-ongeluk plaats. De chauffeur De Gr., reed met Ds. Scheele (Kapelle) naar 's-Gravenpolder, waar Z.E. een predikbeurt zou vervullen. Nabrj de hofstede van den heer Vermue slipte de auto, reed van den dijk af en botste tegen een boom. Ds. Scheele bekwam een emstige verwonding en werd door dr. Kole verbonden en huiswaarts ge voerd. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto is zwaar beschadigd. OOSTBURG. Aan de Rijkskweekschool voor onderwij- zers(essen) zijn geexamineerd zes vrouwe- lijke candidaten, geslaagd de dames W. Anthonisse te Sluis, M. J. Daansen te Oost- burg, S. Hemmekam te Oostburg, J. S. Leen- houts te Schoondijke, J. Lok te Ter Neuzen en J. C. L. van Male te Oostburg. Strafzitting van 31 Mei 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 51 Politieverordening Axel. W. d. F., Axel, berisping; S. B., Axel, f 0,50 of 1 week tuchtsch.; J. V., Axel, 1 of 1 d. h.; C. H., Kijkuit, 1 of 1 d. h. Art. 16 Politieverordening Ter Neuzen. H. C. W„ Ter Neuzen, 3 of 1 d. h. Art. 5773 Motor- en Itjjwiel reglement. P. v. D., Axel, /5 of 2 d. h.; R. R. V., Ter Neuzen, /40 of 20 d. h.; H. W. M. v. T., 's Gra- venhage, ontsl. rechtsverv.; M. M., Assenede, /2 of 1 d. h.; M. M., Assenede, 3,50 of 2 d. h.; A. V., Axel, 2 of 1 d. h.; J. D., Ter Neu zen, 0,50 of 1 d. h. Art. 4 Jachtwet. L. v. C., Axel, vrijspraak. Art. 4-6 Vleeschkeuringswet. F. I., Westdorpe, 15 of 5 d. h. Art. 2b Tarwewet. E. M., Axel, ontsl. rechtsverv. Art. 453 W. v. S. E. D., zonder, 10 of 5 d. h.E. F. G., Sas van Gent, 3 d. h. Art. 105 Regl. Wegen en Voetpaden. H. d. R., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h. Art. 16 Regl. Rivieren en Kanalen. W. v. W., Giesendam, 25 of 10 d. h. Art. 424 W. v. S. J. G. N., Sas van Gent, 10 of 5 d. h. Art. 460 W. v. S. C. M. R., Ter Neuzen, /3 of 1 d. h.; A. C. d. R., Ter Neuzen, 2,50 of 1 d. h.A C. d. B., Ter Neuzen, 2,50 of 1 d. h. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 7 Juni 1932. De volgende zaken werden behandeld: L. J. v. d. B., oud 42 j., fabrikant te Cilnge, werd ten laste gelegd, dat hij op 5 April 1932 te Clinge Johannes Louwrijs heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak 5 of 2 dagen hechtenis. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak van ver- dachte. J. F. T. N., oud 25 j., werkman te Rotter dam, werd verdacht, dat hij op 8 April 1932 te Hulst de huisdeur van G. van Gijsel heeft beschadigd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. C. R. P., oud 29 j., paardenkoopman te Loochristie (Belgie), werd beklaagd, dat hij op 2 Januari 1932 te Zuiddorpe een kelder- winde, toebehoorende aan Petrus Apers, welke kelderwinde hij van dezen door middel van G. de Meijer had geleend, heeft ver- duisterd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. J. R., oud 47 j., zonder beroep te Bosch- kapelle, werd verdacht dat hij op 18 April 1932, toen de deurwaarder Poppe, haar huis kwam ontruimen, krachtens vonnis der Arron- dissements-Rechtbamk te Middelburg, zich niet aanstonds op last van den deurwaarder heeft verwijderd, en daama verzet heeft ge- pleegd tegen den wachtmeester Jeremiasse en den marechaussee Hariot. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak vrijspraak. Mr. Kuipers achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. R. C. v. H., oud 25 j., werkman te West dorpe. werd ten laste gelegd, dat hjj in het begin van Februari 1932 te Wachtebeke (Bel gie) een dynamo, van een electrischen rijwiel- lantaam, toebehoorende aan Franciscus D'Hont heeft weggenomen,. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. N. d. F., huisvrouw van D. B., oud 30r j., zonder beroep te Hontenisse, werd beklaagd, dat z(j op den openbaren Provin- cialen weg van Hulst naar Walsoorden een auto heeft bestuurd op 23 April 1932, niet- tegenstaande haar het autobesturen door den kantonrechter te Ter Neuzen tot 30 Novem ber 1932 was ontzegd. Eisch f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 30 boete of 10 dagen hechtenis. J. V., oud 24 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Mei 1932 te Ter Neuzen een nijptang, een doorslag en een vijltje, toebehoorende aan Leendert Kan- ters, heeft weggenomen. Eisch 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. L. v. T., oud 24 j., werkman te Ter Neu zen, werd verdacht, dat hij op 3 Mei j.l. te Ter Neuzen een bakje spijkers en een boortje, toebehoorende aan Leendert Kanters, heeft weggenomen. Eisch f 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis. A. J. L., oud 22 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Mei 1932 te Ter Neuzen een ijzeren hamer, toebehoorende aan Leendert Kanters, heeft weggenomen. Eisch f 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis. APPELBLOESEMSNUITKEVER. Vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst schrijft men: Op verschillende plaatsen worden de bloe- sems van appelboomen beschadigd door larven van kleine grijze snuitkevertjes. Reeds v66r den bloei hadden deze kevertjes eitjes in de bloemknoppen gelegd, enkele weken geleden zijn uit de eitjes geelgroene, pootlooze larfjes gekomen, die nu volwassen zijn en zich verpoppen, zoodat binnenkort een nieuwe generatie van kevers verschijnt. De aangetaste bloesems blijven gesloten, aan- vankelijk kleuren ze zich nog, maar spoedig zijn ze bruin geworden. Men noemt ze doods- koppen of dompers. De beschadiging heeft niet altijd schade tengevolge. Ook zonder aantasting, dus normaal, ontwikkelt meer dan de helft der bloesems zich niet tot vrucht. Als het aantal beschadigde bloesems niet grooter is dan de hoeveelheid, die normaal verloren gaat, is er geen schade aangericht. Het komt echter ook voor, dat vrijwel alle bloesems ver- nietigd worden en dan is er natuurlijk een be- langrijke schade. Bestrijdingsmiddelen tegen de kevers of de larven baten op het oogenblik niet meer. Om schade in het volgende jaar te voorkomen, moet men nu reeds trachten het aantal kevers z66 sterk te verminderen, dat de overblijvende geen schade. meer kunnen veroorzaken. De kevers kunnen gevangen worden met vangbanden. De beste resultaten hebben in ons land gegeven vangbanden van jutestof (zakkengoed), welke ter breedte van ongeveer 25 c.M. om de stammen worden gebonden. In de eerste helft van Juni moet men begin nen de banden om te leggen. Het beste is de banden maandelijks te controleeren en dan de daarin aanwezige kevers te verzamelen en te dooden. De banden moeten tot in het volgend voorjaar om de stammen bevestigd blijven. Het geheele jaar door verplaatsen de kevers zich, zoodat men bij de maandelijksche con- trole telkens nieuwe kevers vangt. Voorlichting en aanwijzingen worden gaame gegeven door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de, op verschil lende plaatsen werkzaam gestelde, ambtena- ren van den Dienst. DE PRIJZEN DER KALIZOUTEN De handelsconsulent der Friesche Mij. van Landbouw schrijft in het orgaan dier vereeni ging: Op 1 Juli zijn door de N.V. Vereemgde Kalimaatschappijen de prijzen bekend ge maakt, waarvoor deze vertegenwoordigster der Duitsche, Fransche en thans ook Poolsche kaliproducenten in het seizoen 19321933 de kalizouten ten verkoop aanbiedt. In een cir- culaire deelt deze maatschappij mee erin ge slaagd te zijn bij hare „leveranciers een be langrijke prijsverlaging voor kalimeststoffen te verkrijgen". De verbruikers van kalizouten dienen na deze aankondiging van een ,,belangrijke prijs verlaging" hunne veowachtingen niet al te hoog te spannen. Brp een vluchtige vergelij- king bleek ons, dat de netto-prijzen der kali zouten, naar gelang van leveringstijd en soort in vergelijking met het vorige jaar met onge veer 8 tot ruim 10 zijn verlaagd, zoodat de kali ook in het volgende jaar naar verhou- ding verreweg de duurste meststof zal blijven. KOERSVERANDERING DER TARWEWET. Het ,,Algemeen Handelsblad" schrijft: In aansluiting op hetgeen wij meldden om- trent den ommezwaai, dien de nieuwe Minister, belast met de behartiging der landbouwbelangen, heeft genomen ten aanzien der Tarwewet-uit- voering, kunnen wij nog het volgende mede- deelen De toeslag, die de Meelcentrale heft op onver- mengde bloem (z.g. B-bloem) wordt met ingang van heden verhoogd van f 2,25 op 3,25 per 100 KG. De meelfabrikanten mogen de loopende leve- ringscontracten met bakkers en handelaren af- werken. Zij moeten opgeven, hoeveel Vita- tarwe en regeeringsbloem zij Maandagmorgen nog voorradig hadden en zullen, zoo noodig, nog z66veel Vita-tarwe tegen den ouden prijs van 12,50 -\- f 1,35 13,85 ontvangen, als noodig zal zijn, om die loopende contracten af te wer- ken, na aftrek van voorradige Vita-tarwe en regee ringsbloem De bakkers en handelaren, die veel regeerings bloem in koop hebben, zullen dus profiteeren, in tegenstelling met hen, die geen voorkoopcon- tracten hebben afgesloten en dus nu direct al duurdere bloem zullen moeten betrekken. Het besluit van den Minister, om niet over te gaan tot een verhooging van het maalpercentage, waartoe indiening van een wetsontwerp bij de volksvertegenwoordiging ware noodig geweest, is genomen in afwijking van de opvatting van den Regeeringstarwe-commissaris, die zich op het standpunt stelde, dat verhooging van den richtprrjs in strijd zou zijn met de afspraken, in- dertijd gemaakt met de in de Vita georganiseer- de maalindustrie. Reeds het vorig jaar, toen de tarwe-uitzaai ruim 70.000 bunder bedroeg, was een verhoo ging van het maalprocent urgent, doch de Regee- ringstarwecommissaris en de voorzitter der Cen- trale Tarwe-organisatie waren toen van oordeel, „dat het psychologisch moment daartoe nog niet was aangebroken." Een voor den boerenstand bedroevende omstandigheid heeft toen gemaakt, dat men niet reeds direct vastliep, n.l. het ab- normaal kleine tarwebeschot en het vrij groote afkeuringspercentage. Nu men echter met pl.m. 118.000 bunder tarwe zit, terwijl slechts de opbrengst van pl.m. 60.000 bunder voor vermaling in aanmerking kan komen, moest er wat gebeuren, om niet vast te loop-en, want zelfs bij even slecht oogst- weer als de vorige twee jaren en een ndg lager beschot, zal men toch veel te veel tarwe krij gen! Slechte oogst kan dus dit jaar niet weder- om de reddende engel worden. De „nieuwe" Minister van Landbouw, die zich thans voor het voldongen feit zag geplaatst van een bijna twee maal zoo grooten tarweoogst als waarop door de wet was gerekend, moest dus kiezen of deelen en naar onze wijze van zien heeft hij den besten weg, dien de omstandigheden hem lieten, gekozen. Immers, door verhooging van het maalprocent, zouden 66k de secondaire kosten (het „kwade geld"), die aan de uitvoe- ring dezer wet zijn verbonden, zijn gestegen. Door echter thans een accijns te gaan heffen van f 2,50 per 100 KG inlandsche maaltarwe, wordt bereikt, dat deze rijksdaalder tot den laatsten cent toe komt in de zakken van den noodlijden- den landbouw! En bovendien komt thans de tarwe, die m66r verbouwd is, dan waarop de Tarwewet was ingesteld, weer op het afzetge- bied, waar dit rationale product van nature thuis behoort, n.l. vlakmaalderij (bruin brood) en fourage. De door de wet uit hun bedrijf ge- stooten molenaars kunnen dus straks weer aan het werk gaan zdnder via vrijsprekende kanton- nale vonnissen de wet te ontduiken! En voor de boeren lijkt deze koersverandering ons eveneens een zeer gelukkige. Want tot dus- ver was het paradouale gevolg der wet, dat hoe slechter de oogst was, m.a.w. hoe grooter de steun-behoefte, des te kleiner de steun, want tarwe, die niet werd goedgekeurd, werd ook niet gesteund! Thans echter, nu alles, wat meer dan 180.000 ton geoogst wordt, voor bruinbrood en veevoeder weggaat en gesteund zal worden door de opbrengst van den rijksdaalder-accijns op de 180.000 ton inlandsche maaltarwe, thans zal aan dien onlogischen toestand een einde kunnen wor den gemaakt. De landbouworganisaties zullen dan ook goeddoen, met er op aan te dringen, dat keuring zal geschieden niet alleen op maal-kwa- litelt, doch ook op fourage-kwaliteit. Het is met zeer veel genoegen tenslotte, dat wij constateeren, dat Minister Verschuur ten aan zien van de extra-verbouwde tarwe (dat is bijna nog eens zooveel als voor verplichte vermaling in aanmerking komt!) den weg heeft gekozen, dien wij twee jaren lang niet moede zijn geweest, te propageeren, n.l. steun door accijns. Het feit, dat de Minister dezen accijns thans niet heft op het meel, doch op de inlandsche maal-tarwe, en dus indirect op het meel, doet daaraan niets af, omdat er in beide gevallen geen uitvoeringskos- ten aan verbonden zijn en daar ging het ons om, n.l. dat elke cent, dien het publiek wanneer men het daarover eens is via zijn dagelijksch brood helaas moet opbr-engen, omverkort en zon der administratieve, controle- en personeelkosten den te steunen boeren ten goede komt! Zoo zullen wij dan ten aanzien van den oogst 1932 beleven, dat de eene helft blijft gesteund volgens het omslachtige en dure maalgebod- systeem en de andere helft volgens systeem van accijnsheffing. Wjj willen hopen, dat deze laatste helft zijn bestemming moge vinden niet alleen op het natuurlijke afzetgebied, doch 66k via de natuur- lijke handelskanalen. Het spreekt van zelf, dat, al is de weg, dien minister Verschuur thans zoo terecht heeft geko zen, ook nog zoo efficient, er toch een verhooging van den broodprijs noodig zal zijn, n.l. plan. cent en dat is betreurenswaardig in een tijd, waarin alleen verlaging der kosten van levens- onderhoud uitkomst kan brengen. Doch de mi nister stond nu eenmaal voor het voldongen feit, dat er twee maal zooveel tarwe te groenen staat, als bij de aanneming der Tarwewet de bedoeling was. En door dezen weg, dien der accijnsheffing, te kiezen, bereikt deze bewindsman, dat de kos ten voor het publiek tot het absolute minimum beperkt blijven, m.a.w. dat deze halve cent per brood geheel en al zjjn bestemming vindt, n.l. ateun aan de boeren, hetgeen helaas niet kan ge zegd worden van „de eerste helft" der Tarwe- wetuitvoering Overigens is het al dan niet wenschelijke eener uitbreiding, i.e. verdubbeling der vaderlandsche tarwecultuur onder de huidige nationaal-econo- mische omstandigheden, een apart vraagstuk, waarop wrj voor het oogenblik niet ingaan. Doch men zal het er over eens zijn, dat de wensche- lijkheid, om zoolang onze veeteeltproducten niet in normale mate en tegen normale prijzen kunnen worden uitgevoerd de voortbrenging van andere bodemproducten, waarvan wjj een belangrijk invoersurplus hebben, zooals b.v. gra- nen, te vergrooten, een z66 belangrijk vraagstuk is, dat het antwoord daarop niet mag worden gegeven door een voldongen feit, dat in strijd is met de bedoeling der wet, waarvan dit feit een gevolg, liever gezegd een overtreding is! De bedoeling der Tarwewet is het nimmer ge weest, om het tarwe-areaal te doen verdubbelen. De regeering zrj daardoor gewaarschuwd en zorge er voor, dat zij voor de toekomst zelf het heft in handen houden, hetzij in die richting van m66r, hetzij in die van minder tarwe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2