ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. I Eerste IBlad. DE VIERDE SEPTEMBER LENTE No. 8845 WOENSDAG 8 JUNI 1932 72e Jaargang, BINNED LAND FEUILLETON BUITENLAND DE ZWARTE LIEVE VROUW tweede kamkk. FI SIE TUSSCHEN PLATTELANDERS- BOND EN HET GROENE FRONT. In z'n stem lag scherts, maar niet in z'n oogen. Gerald Wace haalde een sigaret- tenkoker voor den dag en bekeek deze nauwlettend. ifiONNEMENTSPBHS: Biimen Ter Neuzen 11,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per p0St j 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgiii en Amerika f 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bij voorultbetaling. Gltgeefster: Flrma P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 88150 TELEFOON No. 3*. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer /O.a®. Grootere tetters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst 66n dag voor de nit gave. DIT BLAD VERSCHIJNT IKDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Vergadering van Dinsdag. Besloten wordt aan de agenda toe te voe- gen de wetsontwerpen inzake invoer van boter, idem van licht en klaar schoenwerk en inzake een garantie-regeling voor de kippen- houderij. Voortgezet wordt de motie-Duys inzake premiebetaling voor sociale verzekering door de werkgevers, die niet of voor minder dan j 1500 inkomen in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen. De heer Scbouten betoogt dat de motie be- voorrechting kan beteekenen. Bovendien kan de Staat zulke nieuwe lasten niet dragen. Spreker bestrijdt vervolgens de motie-Braat am den staat tijdelijk de lasten der sociale verzekering te doen dragen. Spreker bestrijdt niet alleen de motie-Braat om aan den Staat de kosten der sociale ver zekering op te dragen, doch ook die van den heer Kersten betreffende de antheffing van de bedrijven van den financieelen last der verzekeringswetgeving en die van den heer Weitkamp tot stichting van een toeslagfonds ter tegemoetkoming aan de noodlljidende land- en tninbouwers in de kosten der sociale ver zekering. De heer Snoeck Henkemams bestrijdt de moties Duys, Kersten en Braat, daar deze practisch onuitvoerbaar zijn. Spreker be- veelt de motie-Weitkamp aan. De heer Van Rappart zou het gewenscht vinden dat de regeering voor de kleine land- en' tuinbouwers maatrejgelen neemt in den vorm der zee-ongevallenwet. In een Maandagmiddag te Utrecht gehou- den gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen van den Plattelandersbond en de Nationale Boeren- en Tuinderspartij. Het Groene Front is, behoudens goedkeuring der algemeene vergaderingen, tot fusie besloten. Als naam van de nieuwe organisatie is ge- koaen: Nationale Boeren-, Tuinders- en Mid- denstandspartij (Plattelandersbond en Natio- nalce Boeren- en Tuinderspartij Het Groene Front). Besloten is, dat het voorloopige dagelijk- sche bestuur zal bestaan uit de heeren Mr. Vervooren, A. Fikse, Zwart, Spelt en Braat. NIEUW NEDERLANDSCH-BELGISCH HAN DELS VERDRAG. De Dinsdag in Den Haag begonnen onder- handelingen over het sluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Belgie worden van Nederlandsche zijde gevoerd door Dr. Nederbragt, van het departement van buitenlandsehe zaken, met vertegenwoordi- gers van enkele andere departementen. PRIJSVRAAG VOOR EEN VREDES- POSTZEGEL. De door den Minister van Waterstaat aan- gewezen jury ter beoordeeling van de ontwer- pen voor een Vredespostzegel is eenstemmig van oordeel, dat 't eindresultaat niet zoodanig is, dat uitgeloofde prijzen kunnen worden toe- gekend. Van de 708 ingekomen ontwerpen zal zij de drie beste elk een premie van f 200 toewijzen; n.l. aan dat van Paul Determeyer te Loenen aan de Vecht, R. A. H. Hofman en Anton v. d. Valk, beiden te 's-Gravenhage. DE MALAISE IN ONS BEDRIJFSLEVEN. De emstige toeneming van de malaise in ons bedrrjtfsleven blijkt wel duidelrjk uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen- gestelde overzicht over het le kwartaal van 1932, dat wordt opgenomen in de vijfde afleve- AVONTURENROMAN door PETER BARON. (Nadruk verboden.) 19) (Vervolg.) ,,Ietwat verouderd, he?" vroeg Herald. ,,Maar ja, iemand laat geen sterken in- druk na, als men hem het laatste over den vloer met een teddybeer gezien heeft". „Uw zoon volgt u schoon voorbeeld", merkte hij op, terwijl hij op den koker van Wally, tikte. ,,Laten we hopen, dat hij zich van die gewoonte vrijwaart. Het kon wel eens slechte gevolgen hebben!" Terwijl hij den koker onderste boven hield, schudde hij hem in z'n hand leeg; slechts die eene ,,Turf"-sigaret, die Walty op den vloer gevonden had, stak hij terug en wierp de andere in het vuur. Chatterton leunde voorover, terwijl z'n mond koortsig trok. ring van het Maandscbrift. Voor de industrie vinden wij daarin uiteengezet, dat de aanblik over het geheel nog bedroevender is dan in het toch ook reeds ongunstige jaar 1931. Verschillende omstandigheden werkten hier- toe samen. Vooreerst hadden vele exportee- rende ondememingen te kampen met nog maar aldoor grceiende, menigmaal zelfs on- overkomende moeilijkheden. Zoo bijv. tenge- volge van de toenemende belemmeringen welke aan onzen uitvoer in den weg gelegd worden, de abnormale valuta-toestanden en de allerwegen verminderde koopkracht. De concurrentiestrijd om de nog aan de markt zijnde beperkte orders werd hoe langer hoe feller, waarbij onze industrieelen vaak het na- deel ondervonden van het hoogere peil der pro- ductiekosten. Naast den zorgwekkenden aohteruitgang van onzen export, waren er ook teekenen van toenemende malaise in de bedrijven, welke geheel of grootendeels op de binnenlandsche markt zijn aangewezen. De vraag naar vele artikelen leed onder de in steeds breeder lagen der bevolking afgenomen koopkracht. Een aantal industrieen ondervond in sterke mate den terugslag van de slapte in de bedrijven van afnemers. De onderlinge concurrentie strijd nam toe, terwijl dan nog vaak het hoofd moest worden geboden aan een scherpe buiten landsehe concurrentie, welke de prijzen nog meer drukte. Van een aantal artikelen werd de invoer gecontingenteerd. De omstandigheid, dat niet alle ondememin gen evenzeer onder de ongunstige tijdsomstan- digheden gebukt gingen, vermag den hoogst onbevredigenden totaalindruk niet te veran- deren. Het verslag geeft van ongeveer 150 soorten bedrijven nadere bijzonderheden. CRISISSTEUN AAN BOUWVAK- ARBEIDERS. Men meldt van arbeiderszijde asm de N. R. Crt.: Op 20 April hebben de gezamenlijke vak- centralen en de bouwvakbonden aan de regee ring gevraagd, om de crisisregeling voor steun aan werkloozenkassen toepasselijk te willen verklaren op de werkloozenkassen van de bouwvakarbeiders. In het verzoek aan de regeering is er op aangedrongen, die maat regelen te willen nemen, die er toe kunnen leiden, dat de kasbesturen in staat zrjin aan de reglementaire verplichtingen t.a.v. de ver- zekerden te voldoen. Hierop is op 23 Mei j.l. van den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende mededeeling ontvangen: ,,dat ik rneen, de vraag of de bouwvakarbei ders in de steunregeling kunnen worden op genomen, evenals de vraag, of de crisismaat- regelen voor de werkloozenkassen ook voor de bouwvakarbeiders dienen te worden van kracht verklaard, te moeten aanbouden, tot- dat een regellng inzake de credietverleening aan de bouwnijverheid zal zijn tot stand ge- komen. Alsdan zal de omvang van de werk- loosheid onder de bouwvakarbeiders nader worden bezien. Bij het treffen van een regeling inzake de credietverleening zal, gelijk wel van zelf spreekt, uwe medewerking van grooten in- vloed zijn". De drie vakcentrales en de daarbij aange- sloten bonden in de bouwbedrijven hebben hierover onmiddellijk met elkaar besprekingen gevoerd en aan den Minister van Binnen landsche zaken een telegram gezonden, waar- in wordt gezegd: ,,Uw mededeeling de noodzakelijkheid daar- van te bepalen, nadat een regeling inzake credietverleening is tot stand gekomen, is momenteel geen oplossing. Eventueele credietverleening werkt eerst langzaam door. Heeft o.i. voor dit jaar zeer geringe beteekenis. Werkloozenkassen van de vakbonden niet in staat langer aan regle mentaire verplichtingen te voldoen. Kasbe sturen zullen drastische maatregelen moeten nemen en werklooze arbeiders naar de over head moeten verwijzen. Vragen alsnog dadelijk hulp van de regee- ..Waarvoor ben je gekomen?" vroeg hij opgewonden. ,,Wat wou je. Ik ik had niets met George z'n doo..." Plots zweeg hij. Jxxist, slang!", riep Gerald uit. „Je verraadt je al voor ik den tijd heb m'n vaders naam te noemen". ,,Maar beste jongen". Chatterton was buiten zich zelf van angst en een verlangen om zich met Gerald te verzoenen, dien men den moor denaar noemde, kwam bij hem op. ,,Ik zweer je Hij zweeg stil en z'n sluwe oogen zoch- Als ten de wijzers van de klok. Als Gerald gewelddadigheden van plan was, dan zou hij die allang gepleegd hebben. 't Werd hem nu iets nelderder in z'n hoofd. Wally kon ieder oogenblik terugkomen. Hij moest tijd zien te winnen. Vervolgens viel z'n oog op het pak, dat Gerald aan had. Wally's kleeren! Met z'n hand streek hij over z'n oogen. Neen, dat was toch niet mogelijk. Er waren toch wel meer bruine pakken in de wereld. Z'n zenuwen speelden hem parten. Gerald, die nog steeds met een fijn spotlachje toekeek, stak z'n rechterarm naar voren en Chatterton's blikken merk- ten iets bekends op. Namelijk het brand- gaatje in de manchet. ,,Herkent U dit vroeg de ,,moorde- naar" zachtjes, terwijl een mat glimlachje om z'n fijne lippen speelde nat glim „Ik zi zie van ring onafhankel'ijk van eventueele crediet verleening." Wanneer de regeering niet tot medewer king bereid zal blijken te zijn, zullen de kas besturen nog deze week ingrijpende maat regelen moeten treffen." DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLJNG IN 1935. Hoe somber de vooruitzichten ook mogen zijn, toch wordt met onverzwakt vertrouwen voortgewerkt aan de voorbereiding der in 1935 op het Heiselplateau te houden wereldtentoon- stelling. Tegen het einde van 1932 zal men aldaar ongeveer 700.000 M3. grond hebben weggevoerd en ook met het aanleggen der voomaamste lanen, die het expositieterrein zullen doorkruisen, klaar zijn. Reeds is een deel van de Eeuwfeestlaan voltooid. De rjj- weg alleen is 50 meter breed. Een andere laan, loopende van de Dikke Linde naar de bestaande Houbalaan, is 32 M. breed en even- eens reeds grootendeels gereed. Bij de aanstaande tentoonstelling wordt een tramstation voorzien dat 100.000 passagiers per uur moet kunnen ,,verwerken". Met den bouw der hallen en voomaamste paviljoenen, die in duurzaam materiaal worden opgetrokken, zal in het voor jaar van 1933 een begin worden gemaakt. Het Palais Central", dat later, na de tentoonstelling, het Eeuw- feestpaleis moet worden, zal uit een groote hal van 170 op 85 meter en twee kleinere hal len ieder van 150 op 65 meter bestaan. Twee torens, 100 meter hoog, zullen het monumen- tale complex beheerschen. WAT DE WERKLOOZENSTEU N IN BELGIg KOST. In hare wekeljksche vergadering zal de regeering zich nogmaals bezig houden, met het voor de financien van het rijk zeer belangrijke vraagstuk van den werkloozensteun. Daar het aantal bj de steunkassen aangesloten werk- loozen steeds zeer aanzienlijk blijft (aange sloten zijn thans 815.000 arbeiders, waarvan 153.000 geheel en 185.000 gedeeltelijk werk- loos zjn) en de provincial en gemeenten den zwaren last niet langer meer kunnen dragen wordt nu een nieuwe algemeene regeling ont- worpen wefke, naar men verwacht, met een inkrimping van den verleenden steun gepaard zal gaan. Van Januari tot Mei heeft de werk loozensteun een bedrag van 425 millioen frank gevergd waarvan 300 millioen frank door de schatkist werden betaald. Waar, na de zomer- maanden, een nieuwe toeneming van het aan tal werkloozen te voorzien valt, zal de totale last voor het geheele jaar zeker ruim 1 mil liard bereiken. NAAR HERSTEL DER MONAROHIE IN DUITSCHLAND? Lord Rothermere, de eigenaar van de „Daily Mail" die momenteel in Duitschland vertoeft, heeft als zijn meening uitgesproken, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de Hohenzollem misschien nog voor het einde van 1933 in Duitschland aan de macht zullen terugkeeren. Hij gelooft, dat 't monarchisme misschien ook in nog andere Midden-Europeesche staten zal opleven. De Duitsche republiek mag zich niet in een ongeschonden reputatie verheugen en voor het Duitsche gezelschapsleven zou de monarchic goed zijn. Zonder een keizer acht Rothermere Duitschland als een schip zonder NIEUWIGHEDEN Kostumen, Demi-saisons, Gabardinen. Onze gansch vemieuwde stock laat ons verkoop aan de laagste prijzen toe! Zuivelbrug 7, Gent (slechts edn ingang, julst aan de brug), staan dit jaar terug aan de spits met mooie keus aan voordeelige prijzen! (Ingez. Med.) wel. Deszelfs eigenaar ligt op het oogen blik in z'n ondergoed bij Naisuki. Naisuki zelf verwacht, en zonder twijfel met ge- noegen, een eerste daad van Dolin. Ik denk en wel beslist, dat Wally een niet- smokkelaar is." Waarom spalkten Chatterton's oogen zich angstig open, t Was duidelijk, dat van Wally geen hulp te verwachten was. Hij was geheel aan de genade van dien man overgeleverd. Benton was vermoede- lijk buiten bereik. lets was er in hem, dat hem zeide, dat hij een openlijke poging om den huisknecht te roepen, niet zou over- leven. Hij kon slechts afwachten, wachten op het einde. Het kon niet an- ders. Gerald had hem dit bezoek ge- bracht, nadat hij de voorzorg genomen had Wally van het tooneel te verwijderen. teneinde een loopje met hem te nemen. Hij was er zich van bewust, dat de luchtige scherts een minder goede bedoeling be- dekte. En naar die laatste durfde hij zelfs niet gissen. Opeens schudde de ,,moordenaar" die lichtzinnigheid van zich af. Zijn oogen keken hard en hij stond op van zijn stoel. Chatterton sprong achter- uit. ,,Weet je waarom ik gekomen ben, Hu bert vroeg de ,,moordenaar" geheim- zinnig. De ander kon zelfs niet antwoorden. Z'n droge tong weigerde z'n even droge stuurman. Hij gelooft ook niet, dat door het herstel van een democratische Duitsche mo narchic de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland moeilijker zouden worden. AANSLAG OP WARD HERMANS. Het B. T. A. meldt uit Antwerpen dat het parket aldaar zich naar Heyst-op-den-Berg heeft begeven om het Vlaamsche Kamerlid Ward Hermans, op wien een aanslag werd gepleegd, ts ondervragen. Hermans moet nog het bed houden, daar zijn wond eenigermate is verergerd. t Hermans verklaarde niet te weten wie zijn aanrander is geweest; h'ij1 gelooft echter niet dat het een Fronter was. Het parket deed een huiszoeking in den zetel van het Nationale Legioen, welke echter geen resultaat opleverde. SPONTANE GEESTDRIFT EN OECONOMISCHE CONFERENTIE. Alsof de kwaal die de wereld teistert nog niet erg genoeg ware, hebben, schrijft de N. R. Crt., de verschillende landen de noodlottige uitwerking ervan nog verergerd door pogingen om met gevaarlijke huismiddelen de uiterlijke verschijnselen van de kwaal te bestrijden. Daardoor is een algemeene verwarring ont- staan die de regeeringen nog slechts met ver- eende krachten kunnen probeeren te verhel- pen. Geen land kan zich door nationale maat regelen aan de algemeene depressie onttrek- ken. Al die maatregelen wreken zich weer op dengene die ze neemt, omdat zij de alge meene ziekte erger maken, wat ten slotte ieder weer te voelen krijgt. Hoe groot ook de vrees voor intemationale conferenties langzamerhand geworden zij, dit ziet men nu wel algemeen in, dat wij uit dit wamet van rampen en verergering van rampen niet be- vrijd raken voordat een algemeene oecono- mische vredesconferentie aan den oeconomi- schen oorlog van alien tegen alien een einde heeft gemaakt. Wanneer komt deze conferentie? Tijdens de bijeenkomst die het Arbeidsbureau te Geneve jaarlijks organiseert als onderdeel van zijn constitute, is gevraagd om het bijeenroepen van een oeconomisch wereldcongres. De Raad van den Volkenbond heeft gevolg gegeven aan deze aansporing, en het plan daarvoor gezet op de agenda voor de Assemble in Septem ber. Men mag aannemen, dat de oeconomische sectie van het Volkenbondssecretariaat het onderwerp reeds terdege in studie heeft geno men. Want ijver en initiatief ontbreken daar allerminst. Intusschen heeft men toch ook elders dan te Geneve van een storm vernomen. Deze is in- derdaad hevig genoeg om ook anderen dan de bevoegde instanties aan het Meer van Genfeve te verontrusten. MacDonald o.a., blijkbaar reeds beseffende, dat de lapmiddelen die Enge- land heeft toegepast de vooruitzichten niet hebben verbeterd, is op het denkbeeld ge komen aan de conferentie van Lausanne een groote intemationale conferentie tot behan- deling van de werelddepressie vast te knoopen. Wij hebben reeds op het gevaar van impro- visaties gewezen, dat Engelsche staatslieden menigmaal niet schijinen te beseffen voor zij en de wereld met hen al te veel leergeld hebben betaald. MacDonald lijkt in zijn een- zaamheid van Lossiemouth vergeten te zijn dat men zich buiten zijn Schotsch buitenver- blijf reeds met dergelijke plannen bezighield. Egocentrisch als hij nu eenmaal in sterke mate is, riep hij Stimson aan de telefoon, om hem deelgenoot te maken van het eenvoudige plan tot redding der wereld, dat hij had uit- gedacht. Sedert dien is er veel te doen over een komende oeconomische conferentie, die liefst onmiddellijk op de conferentie van Lau sanne moet volgen. Gebeurt dit dan zullen wij een onderonsje van een beperkt aantal staten beleven dat, zooals de daverend mis- lukte improvisatie van de Donau-conferentie te Londen, meer zal bederven dan goed maken doordat het, evenals genoemde confe rentie, werkelijik nuttig werk zeer zal ophou- den, ja, reeds compromitteert. Wij kunnen het vooral niet betreuren, dat lippen te' bevochtigen. Hij probeerde te spreken, maar er kwam geen geluid. ,,Hoorde je me ,.Ja, ik hoorde je," stamelde Hubert angstig. „Dat-en-en-niet-o mijn hemel Gerald, wilde-je-kom je je han- den weer opnieuw bezoedelen De moordenaar lachte onbarmhartig. ,,Daar is altijd de vierde nog," herinner- de hij den ouden man beteekenisvol. Bij het vernemen van dien rampzaligen datum viel Chatterton weer vlug in "z'n stoel en staarde Gerald met angstig open- gesperde oogen aan. „Ik zie, dat je je het herinnert," kwam het ijskoud. Chatterton, die alles propeer- de om aan die meedoogenlooze blikken te ontkomen, bracht onsamenhangend uit: Gerald, heb je dan geen hart? Ik ik deed het niet. Ik zweer het je bij alles wat heilig is. 't Was niet mijn schuld. Hij gleed uit. 't Was bij ongeluk ik zweer het ik was vlak bij hem. Z'n stem ging over in fijn piep- geluid. „Wat duivel, lach niet zoo, hij gleed uit. De moordenaar", brak 't angstige geraaskal af, met een kort: ,,Hij gleed uit? Hoe weet je dat?" Chatterton's oogen stonden verwilderd. Hij was in de klem geraakt en hij wist het. .,Ik ik dat wil zeggen de papie- ren hakkelde hij versuft. Adder er was geen ontkomen aan tusschen Lossiemouth en Washington in deze dagen plannen zijn gesmeed, die op zich zelf een initiatief tot het onmisbare vormen; mits die plannen niet zoo hals over kop worden uitgevoerd als zekere Engelsche en Ameri- kaansche berichten ons nu willen doen ge- looven. Blijkens een bericht uit Geneve was men in Volkenbondskringen gramstorig over de be- moei'ing van MacDonald met het geval. Als men daar als een nieuwe Archimedes zijn cirkels trekt, houdt men er evenmin van als de groote Griek zijn werk door plompe voeten. in de war gebracht te zien. Wij begrijpen uit- stekend de critiek van de Geneefsche specia- liteiten op het inderdaad dilettantisch gedoe. dat zich bezig is te ontwikkelen. Maar toch kunnen wij dat gedoe niet betreuren. De kwestie waar het om gaat houdt de volken nog meer bezig, en is nog van veel nijpender aard dan het vraagstuk der ontwapening. Men kan en men mag zelfs het streven naar een oeconomische vredesconferentie niet houden binnen de rustige laboratoriummuren aan het Lac L&nan. Er moet drang van buiten komen, ontstuimig aandringen. Het dit zij ondanks alle waardeering gezegd soms reeds flink bureaucratisch voelend mechanisme van het Volkenbondsecretariaat kan voortreffelijke plannen opbouwen evenals voor de zoo uitste- kend geslaagde maar tegelijik zoo onvrucht- baar gebleken oeconomische conferentie van 1927; doch deze plannen geven ons verre van zekerheid van baat. De wereld is in deze aan- gelegenheid niet verstandelijk en redelijk; daarom is zij niet met onweerlegbare logica alleen te winnen. Instincten en nationale hartstochten, die nu ontketend zijn, moeten bedwongen worden. En daarvoor is een emo tioned e stuwkracht noodig, die het mechanis me van Geneve niet kan leveren. Wij vinden het prachtig, dat men voorbe- reidend werk doet, waarvoor Gen&ve 't eenige bevoegde laboratoriiun ter wereld bezit; wij vinden het niet minder prachtig dat Geneve de onstuimigheid van impulsieve staatslieden wat intoomt zoodat wij voor noodlottige over- rjling gespaard blijven. Maar wij vinden het evenzeer noodig dat Geneve opgepord wordt met een kracht, die wellicht erin slaagt de remmen der instanties te breken; dat de Assemblee bijeenkomt onder een druk van »buiten, die overtuigender en vooral effectiever kan zijn dan het beste secretariaatsrapport. Liefst zouden wij zelfs zien, ondanks alle vrees voor overijling, dat de Assemblee reeds onder voldongen feiten vergaderde. De wereld kan waarlijk geen dag langer wachten dan noo dig is. Geneve heeft geen recht tot gramstorigheid. Het moet zich verheugen dat krachten van buiten het werk, dat Geneve zelf inderdaad met de beste deskundigheid kan organiseeren, opdrijven. En het moet overwegen, dat de deelneming van Amerika aan een onder Vol- kenbondsauspicien gehouden conferentie royaler zal zijn als Amerika den indruk heeft die conferentie mede zelf te hebben doorgezet,, dan wanneer Amerika het gevoel heeft aan den leiband van den Volkenbond mee te loopen in een gareel, waaraan het zich met rede en fatsoen niet kon onttrekken. Wij vinden evenals Geneve dat Landen en: Washington nu te hard van stal loopen. Maar toch verheugen wij ons over de spontane ge- voelens. HET MANIFEST VAN VON PAPEN EN ZIJN DAPPEREN. De nieuwe Duitsche regeering heeft, schrijft de N. R. Crt., kleur bekend; d.w.z. zij heeft een gedeelte van het politieke spectrum aan- geduid dat zij tot het hare kiest, en een ander gedeelte zeer uitdrukkelijk verworpen. Tot dat (verworpen gedeelte behoort zoowel de grond- wet van Weimar als het sociale program der nationaal-socialisten. Wat deze regeering pre- cies gaat doen weten wij nog niet uit haar verklaring, waaruft ons slechts bekende en ook goedkoope agitatieleuzen der groepen van de oude rechterzijde tegemoet klinken. Maar misschien ziet de regeering kans deze holle woorden inhoud te geven. Zij heeft er in ieder geval recht op dat men, voor men haar on- die staalharde oogen. ,,Hij gleed niet uit. Je duwde hem van achteren, een slangen- aanval Hij stortte omlaag Honderd voet diep, z'n dood was haast gewis Dat haast" schokte Chatterton zicht- baar; angstige kramptrekkingen verwron- gen z'n gelaat. „Is dat nieuws voor je grijnsde de moordenaar giftig. ,,De visscher, die hem vond met een gebroken wervel, hoorde hem. voor hij stierf, nog drie woorden zeggen. En die waren geen gebed 1" grijnslachte hij vinnig. ,,Die waren", ver- volgde de moordenaar meedoogenloos: „Dat-zwijn-Chatterton De oude man zonk achterover; z'n lip pen waren loodkleuriq en z'n oogen puil- den uit hun kassen. Het schot was raak; hij zag hem voor zich, dien onversaagden avonturier, die z'n laatsten adem uitblies, terwijl hij z'n verpletterd lichaam nog poogde op te richten, om geen woord van vergeving te uiten, maar een verwensching van z'n vijand. Een ,,oog om oog". De vloek van een stervende, die den moorde naar boven het hoofd zou hangen. Na zooveel jaren rees daar die schim uit het graf om hem te kwellen. Chatterton sid- derde. ,,Hij kon zich net zoo goed beroepen op den dooden George, als op zijn on- meedoogenden zoon. Hij kromp ineen bij die koele aantijging in s moordenaars oogen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1