De bloeiende pracht Weigert namaak! LiraBOUVBEEICHTEH~ GEMEHGDE BERICHTEH TER NEUZEN, 1 JUNI 1932 CONFLICT IN DEN LANDBOUW IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN KECHTSZAKEN. paald op 2' HET SELECTEEREN VAN AARDAPPELEN. SCHORSING VAN WERKLOOZEN. WEER EEN SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. BOERDERIJ TE BALGOY VERBRAND. Vraagt de echte Poeders en Tablettenl Echt zijn re alleen, wanneer op da verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handieekening voorkomt. (Ingez. Med.) len op de positie van Groener, den bij de radi- calen van rechts meest gehaten onder de ministers, omdat hij hun het meest gehinderd bad. Uit die aanvallen in den vorm van open- bare aansporingen was de hand die den presi dent dreef, uitstekend herkenbaar. Als wij deze dingen vernamen, viel ons telkens weer bet bijbelwoord in: „De stem is Jakobs stem, maar den handen zijn Essaus handen". De stem was de stem van Hindenburg; de ruige handen waren wel niet die van Hitler, maar toch van zijn vrienden, de conservatieve jon- kers en generaals, waarvan er velen den socia- len revolutionair uit Oostenrijk zoo goed ge- zind zijn. Nu ontvangt Hindenburg de leiders der rijksdagfracties in de volgorde van sterkte hunner partij in het rijkspanlement. Meer dan een formeele handeling zal dit niet zijn. De president heeft, door de motiveering waar- mede hij Brtining ontsloeg, reeds aangegeven in welke richting hij het wil zoeken. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt van bevoegde zijde gemeld, dat het onderhoud van den Rijkspresident met Hitler een bevredigend beloop heeft gehad. Hindenburg was niet ongeneigd de nieuwe regeering een machtiging tot ontbinding van den Rijksdag mee te geven. Omgekeerd heeft Hitler verklaard, dat geen enkele regeering voor de Nazi's te aanvaarden was die het karakter van een compromisregeering zou dragen. De nationaal socialisten waren niet alleen bereid een nieuwe regeering te vormen, maar ook om de voile verantwoordelijkheid voor die regeering op zich te nemen op voorwaarde dat de Rijksdag ontbonden en zoo spoedig mogelijke nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen worden. Hindenburg schijnt, naar in parlementaire kringen verluidt, voor deze redeneering toegankelijk, want de Maandag nog genoemde candidatuur van graaf Westarp wordt niet meer genoemd, en de Maandag- avond opgedoken naam van den rechts- georienteerden centrumsman von Papen wordt ook niet meer gehoord. Hitler heeft Hinden burg duidelijk gemaakt, dat ook een over- gangsregeering-von Papen niet door de nazi's zou worden geduld. In nationaal-socialistische kringen stelt men zich den gang van zaken aldus voor, dat een regeering van nationaal socialisten met deel- neming van Duitsch nationalen en misschien van een of twee leden der Duitsche volkspartij zal gevormd worden met het uitsluitend doel om in den Rijksdag zijn ontbinding mee te deelen. Het eenige bezwaar is, dat nieuwe verkiezingen die volgens art. 23 der grondwet uiterlijk 60 dagen na de ontbinding moeten gehouden worden, met het oog op den oogst niet voor midden September mogelijk zijn en de nieuwe Rijksdag dan pas begin October bijeen zou kunnen komen. Dat is naturlijk voor Lausanne veel te laat. HOOVER EN HET DRANKVERBOD. Volgens berichten uit New-York wekt de houding van Hoover inzake het drankverbod onder de republikeinsche leiders groote be- zorgdheid. Hij heeft zich tot nog toe doen kennen als een onverzoenlijk „droge", of- schoon niemand er in geslaagd is uit te vis- schen, of hij daarmede zijn persoonlijke op- vatting vertegenwoordigt. Het ,,natte" element wint echter zoo snel aan invloed, dat de poli- tici gelooven, dat Hoover's standpoint voor zijn kansen noodjottig wordt en er op aandringen dat hij tenminste toestemt in een officieel nationaal referendum. Er worden thans pogin- gen gedaan om de quaestie van het politiek tooneel te verwijderen door zoowel republi- keinen als democraten ertoe over te halen op hun program deze leus te plaatsen, n.l. een referendum. Het wordt echter als zeker be- schouwd, dat deze pogingen zullen mislukken. De voorstanders van het drankverbod, ver- ontwaardigd over het feit, dat de twee groote partijen hun zaak in den steek laten, trachten thans senator Borah er toe te brengen. als onafhankelijk candidaat voor het president- schap op te treden, doch Borah is er van over- tuigd, dat hij daarmede echec zou lijden en zal dan ook naar men aanneemt weigeren. OOM SAM DIENT ZIJN REKENING IN. De regeering der Vereenigde Staten heeft een accoord ontworpen, en dat heeft zij nu, schrijft de N. R. Crt. bij wijze van reke- ning, voorgelegd aan de mogendheden die haar nog oorlogsschuld moeten betalen. Het accoord regelt het inhalen van het bedrag dat die mogendheden, door het moratorium van Hoover, in de afdoening van die schuld achterstallig zijn geraakt. Dit achterstallige moet in tien jaar worden afgedaan. Intus- schen zal het groote gebaar van president Hoover met een rente van vier percent moe ten worden gehonoreerd. Engeland, zoo heet het, staat op het punt dit accoord te aanvaarden. Van andere groote staten heeft men nog geen antwoord, maar men iwijfelt niet of deze zullen eveneens vol vreugde hun instemming daarmede te kennen geven. Men schijnt in Amerika nog niets te heb- ben gemerkt van een gevaarlijke financieele crisis, die de wereld teistert. De gematigde waarnemingen, waarmede de stuurman in den Storm van den Schoolmeester antwoordt op de vraag van zijn kapitein of hij altemet iets van een storm heeft vernomen, zijn blrjkbaar nog niet het deel van de Amerikaansche be- windvoerders. Wij in Europa hebben den in- druk gekregen dat de tjjdsomstandigheden en ook het belang van Amerika buitengewone maatregelen ten opzichte van de oorlogs- schulden eischen, maar de onaantastbaarheid daarvan is voor de Amerikanen tot een ge- loofsartikel geworden, waarop de candidaten voor het presidentschap zullen moeten zweren voor zij kans krijgen op de hooge waardigheid die zij nastreven. Deze actie der Vereenigde Staten kort voor het begin van de conferentie van Lausanne, waarvan slechts iets terecht kan komen als de schuldeischers van Duitschland de grootst mogelijke vrijheid van handelen hebben, kleeft een schijn van gulzigheid aan. Het is of Washington de Europeesche mogendheden vooral van te voren met een nieuw accoord wilde binden, voor zij, naar aanleiding van de resultaten van Lausanne op gedachten zouden komen, die afbreuk konden doen aan het voile pond, dat Amerika voor zich opeischt. De Times merkt in onze oogen terecht op dat nu men tot vlak voor Lausanne met een dergelijke regeling heeft gewacht, men ook nog wel even langer had kunnen wachten. Maar aan den overkant van den Oceaan ziet men die dingen met andere oogen; daar heeft men Lausanne blrjkbaar juist als een reden beschouwd om er nu als de kippen bij te zijn. I Toen Washington vroeg heeft Londen geen neen durven zeggen. Niet lang geleden nog zouden wij een dergelijk bewijs van trouw van Albion aan zijn verplichtingen zeer heb ben bewonderd. Wij hebben sedert dien over den Britschen trots op dit punt heel anders leeren denken. Daarom spreken wij nu van ,,geen neen durven zeggen", inplaats van ,,w i 11 e n zeggen". Wij zijn benieuwd hoe Frankrijk reageeren zal op den eisch der Amerikanen. Wij moe ten aannemen dat dit punt niet in de laatste plaats behandeld zal zijn in de bijeenkomst op het Elysee, waar Tardieu en zijn minister van financien Flandin den nieuwen president en den aanstaanden premier hebben ingewijd in den stand van zaken waarmede vooral met het oog op Lausanne rekening zal moeten ge houden worden. Tardieu zal bij die gelegenheid zeker geen illusies bij zijn toehoorders hebben gewekt betreffende de kans dat er van Duitschland nog iets te halen zou zijn. De schuld aan Amerika is niet zeer populair in Frankrijk, en zij zal het nog te minder worden als zij geheel en al uit den zak van den Franschen belastingbetaler zal moeten worden voldaan. Het komt ons zeer twijfelachtig voor dat Parijs zich onmiddellijk voor de conferentie van Lausanne, die werkelijk niet zoo schitte- rende vooruitzichten biedt, tegenover Amerika opnieuw zoo zal willen binden. Het zou voor de stevigheid van de positie van de nieuwe regeering in Frankrijk geen gunstig begin zijn. Wat Duitschland betreft is het wel heel duidelijk hoe zijn houding te Lausanne zal zijn. Bruning heeft geen twee mogelijkheden. Hij heeft reeds succes van zijn beleid te Lausanne durven aankondigen. Beter dan iemand wist hij toen wat zijn toehoorders onder succes ver- stonden. Zal de stap van Amerika zijn opti- misme niet lichtelijk hebben gedeukt? Nie mand kan hem dwingen te betalen, maar nu zal er ook niet gemakkelijk iemand worden gevonden, die zich zal willen neerleggen bij het uitblijven van betalingen. Het is overigens een eigenaardige positie, die Bruning voor zich zelf ten opzichte van Lausanne heeft opgebouwd. In Duitschland zegt hij nu: Laat mij nog eenige weken met rust, dan ga ik voor u te Lausanne den oogst van mijn beleid binnenhalen. En hij heeft kans dat men hem die gelegenheid nog geeft. En te Lausanne zal hij zeggen: Maak het mij niet moeilijk door onvervulbare eischen; want anders vermoordt gij, ten gunste van Hitler, het gezag dat ik in Duitschland nog uitoefen. Op deze laatste mogelijkheid berustte waar- schijnlijk zijn hoop op een goeden uitslag. Maar het kon zijn dat gulzig Amerika hem nu fnuikend in de kuiten heeft gebeten. HET FEODALISME EN DE DUITSCHE CRISIS. Hindenburg heeft, schrijft de N. R. Crt., oude schoenen weggegooid; waar vindt hij nieuwe die hem passen? Waar haalt hij nu een levensvatbaar kabinet vandaan? Het is een rekenfout te meenen dat 'n rijks- kanselier, gehaald uit de kleine, maar door tradities en zelfbewustzijn sterke groep der Duitsch-nationalen, beter beantwoordt aan het resultaat der laatste volksstemmingen in Duitschland dan Bruning dit nog deed. Want slechts voor den oppervlakkigen beschouwer vormen de Duitsch-nationalen een gemiddelde tusschen nationaal-socialisten en wat er in het midden en links aan sterke groepen is overgebleven. De nationaal-socialisten kunnen slechts uit tactische overwegingen tijdelijk geen vijandschap toonen tegenover het lati- fundium, welks verdediging nu een hoofd- drijfveer voor de raadgevers van Hindenburg is geweest. Krachtens hun socialistisch wezen immers, moeten zij die sociaal en economisch zoo schadelijk gebleken instelling op den duur niet minder fel bestrijden dan zij nu reeds het groote mobiele kapitaal te ljjf willen. Voorloopig echter pleitte bij de conservatieve jonkers voor de nazi's hun fel nationalisme, hun vijandschap tegenover communisten, so cialisten en vooral ook tegenover alle liberale begrippen; en dan hun behartiging van zekere practische agrarische belangen. De nationaal-socialisten hebben autarkie, afsnijding van alien ontbeerlijken invoer op hun program gezet. In het ontbeerlijk oor- deelen van waren gaan zij zoover dat het Duitsche volk afstand zou moeten doen, of zich zeer zou moeten beperken ten opzichte van dingen, die het nu nog als een vereischte voor een normaal levenspeil beschouwt. Alle fanatieke politieke bewegingen hebben nu eenmaal neiging een Spartaansche levenswijze te prediken. Hun allereerste doel is natuurlijk vreemde levensmiddelen te weren, Duitschland te dwingen zich zelf te voeden. Dit is in de practijk een vorm van agrarische politiek, die verre overtreft wat de gulzigste agrarische jonkers in hun machtigsten tijd ooit hebben durven verlangen. Geen wonder dat de sym- pathie van de landbouwende bevolking die niet uitmunt door ontwikkeling, en van de groote Oost-Elbische landheeren, die altijd meer realistisch dan vooruitziende gedacht hebben, hun nog tegemoet stroomt. Lang heb ben de conservatieve elementen in industrie en in de agrarische wereld zelfs gemeend een voor hun algemeene positie en belangen nut- tige beweging aan te kweeken door het natio- naal-socialisme met financieelen en moreelen steun te bevorderen. De industrie is reeds uit dezen droom ontwaakt. De conservatieve land heeren echter zijn nog niet zoover. Hun heeft het nationaal-socialisme nog onmiddellijke en zeer tastbare voordeelen aan te bieden, buiten de waarde die het in hun oog bezit als natio- nalistische hefboom en als tegengif tegen zeer gehate of gevreesde bewegingen. De verwantschap die tusschen beide groepen bestaat, is echter slechts schijnbaar. Zooals gezegd, het gemiddelde dat Hindenburg in den tegenwoordigen toestand in hen ziet, vormen de Duitsch-nationalen in werkelijkheid aller- minst. ren bestemd de gedeeltelijke likwidatie te re- gelen dier feodale wereld. De, thans natuurlijk onverkoopbare, onhoudbare geworden land- goederen zouden door den staat worden opge- kocht en onder kolonisten worden verdeeld. Het proces op zich zelf is natuurlijk niet te stuiten. Dat wordt bevorderd door krachten waartegen op het oogenblik niets ter wereld bestand is. Maar de nooit uit het veld gesla- gen agrarische jonkers zouden de leiding daar van liefst zelf ter hand nemen. Zij hopen waarschijnlijk dan nog heel wat te kunnen doen tot redding van hun oude wereld. Dat mi nister Stegerwald, christelijk vakvereenigings- leider, maar tegelijk lid van het rechtsche kabinet van Bruning, het gevaar beseffende dat nog eens de belangen van het volk aan de belangen van de jonkers konden worden op- geofferd, voor zijn departement het beheer over de kolonisatie opeischte, is een aanwij- zing voor hetgeen deze ingewijde zag aan- komen. Het conflict tusschen de begeerten der jonkers en hun vrees voor de dingen die zij zagen aankomen aan den eenen kant en daar- tegenover het verzet in het kabinet tegen de invloeden, die ongestoord geruimen tijd den met hen in gevoelens zoo verwanten rijkspre sident hadden kunnen bewerken, is een van de voomaamste elementen in de heele crisis ge weest. Hindenburg had Bruning die, natuurlijk wetende wat er gaande was met den ouden president, herhaaldelijk had aangeboden hem te komen „inlichten over het beleid der regee ring" in Oost-Pruisen, niet willen ontvangen. Wij zagen aldus de politiek uit het tijdperk van Wilhelm II weer zeldzaam gaaf opleven. Nog eens is een rijkskanselier, zonder dat er parlementair beschouwd, reden voor bestond, door het staatshoofd bewerkt door zekere feodale elementen, weggestuurd. Is dit een opflikkering van het oude feodalisme, een euphorie, een laatste glorie voor zijn dood? Het is mogelijk. Want het nationaal-socia lisme kan misschien verhooging verschaffen van opbrengst van den grond; zijn revolu- tionaire strekking zal niet halt houden voor de belangen der latifundia, die aan de ver- sterking van een onafhankelijken boeren- stand in den weg staan. Hindenburg kan er, theoretisch beschouwd, niet in slagen een agrarisch-conservatief ka binet te vormen dat levensvatbaar is. Want daar het de stemmen der socialisten zou moe ten missen, zou het van de nationaal-socialis ten afhankelijk zijn. Het is niet te denken dat die een schepping van Hindenburg, welke ten doel heeft hen uit de macht te houden, zou den ontzien. Bovendien hebben zij belang erbjj nieuwe verkiezingen te forceeren. Het resul taat zou zijn: ontbinding van den rijksdag, die de nazi's tusschen 40 en 50 pet. der zetels zou opbrengen. De rest laat zich denken. Of, zou het haast ongeloofelijke gebeuren en zouden de socialisten zelfs een Duitsch- nationaal kabinet steunen, enkel om nog erger te voorkomen? Wij zijn bereid ons over niets meer te verwonderen. Intusschen kan men zich voorbereiden op een versterking van de economische afslui- tingspolitiek van Duitschland. Autarkie is het ideaal; bijna geen invoer van waren. En hoe zal het dan worden met den uitvoer van geld, niet alleen voor schadeloosstelling, maar ook voor niet-politieke verplichtingen? De conferentie van Lausanne over de beta- ling van herstelschulden komt wel hulpeloos ver achter de gebeurtenissen aan. EEN NIEUWE ELECTRISCHE CENTRALE AAN DE WOLGA. Thans worden officieel nadere mededeelin- gen gedaan omtrent het besluit van de Sow- jetregeling om over te gaan tot den bouw van een grooten stuwdam met krachtcentrale in den benedenloop van de Wolga nabij de stad Kamysjin. De nieuwe centrale zal ongeveer viermaal zoo groot worden als het zoo juist voltooide krachtwerk Djneprostroj, en zal per jaar tien milliard K.W.U. produceeren, terwijl het bovendien ten behoeve van den landbouw bestemd is voor de irrigatie van het Beneden- Wolgagebied. De stuwdam bij Kamysjin zal 30 M. hoog worden en ongeveer 3 K.M. lang. De kosten van het geheele werk met de irrigatiewerken in het Beneden-Wolgagebied worden geraamd op vijf miljard roebel. Een der ontwerpers van het nieuwe werk, prof. Tsjaplygin, deelde als voorbeeld van het tempo, waarin men het werk hoopt uit te voeren, mede, dat men in de Vereenigde Staten voor de irrigatie van een oppervlakte van twee millioen Hectare tien jaar had noodig gehad. De uitvoerders van het Wolga-werk hopen de irrigatiewerken in een tweemaal zoo groot gebied in vijf jaar tijds gereed te hebben. Hindenburg's streven naar grooter invloed van zijn oude politieke vrienden in het Duit sche staatsbestuur berust echter niet alleen op een politiek optisch bedrog. Ingewortelde ge voelens van feodaal landheer moeten hem bij- zonder toegankelijk hebben gemaakt voor de betoogen, die zijn oude vrienden in Oost-Prui sen tot hem hebben gericht. Nu verkeeren de heiligste dingen, dingen die naar zijn traditio- neel gevoel de soliedste grondvesten vormden van den Pruisischen staat, in gevaar. De groote latifundia zijn onder de tegenwoordige omstandigheden voor de meeste eigenaars niet meer te houden. Een weelde hebben zij steeds gevormd, zoowel individueel als staathuis- houdkundig. Nu zijn zij alle meer of minder bankroet. De omstandigheden zijn bezig in Duitschland eindelijk de agrarische hervor- ming te voltrekken, die in vele andere landen van Middel-Europa reeds lang door overheids- bemoeiing tot stand is gekomen. Eerst nu wankelt het feodale Duitschland zoo ernstig op zijn grondvesten, dat men zijn instorting kan tegemoet zien. Is het wonder dat de, met zijn brave, conservatieve en niet zeer criti- sche geaardheid in de moraal en tradities van dat feodalisme opgevoede, 84jarige rijkspresi dent zich ten diepste getroffen voelt door het feit dat hrj nu zijn eigen wereld ziet onder gaan? De kolonisatieplannen van de regeering wa- Aug. de Maagd te Hontenisse en J. B. Aers te Oostburg. Tot commissarissen werden gekozen de heeren J. Tollenaar te Hoek, C. A. de Kraker te Zaamslag en A. G. Calon te IJzendijke. ZAAMSLAG. Door mej. J. F. Nijssen, onderwijzeres aan de openbare school in de kom, is tegen 1 September a.s. ontslag aangevraagd. BRESKENS. Zaterdag is in de haven ahlier het lijkje opgehaald van een pas geboren kind (meisje). Dr. Hulst uit Leiden heeft het sectieonder- zoek verricht. BIERVLIET. Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. E. Pruijsen, hoofd van school A te Biervliet ter aarde besteld. De kinderen der hoogste klasse sloten zich bij 't sterfhuis bjj den lijkstoet aan. Nadat de predikant, de burgemeester, de Inspecteur van het L. O., het waamemend hoofd, de voor- zitter van de oudercommissie en een vriend het woord gevoerd hadden, zong de zangver- eeniging een lied. Een familielid dankte alle aanwezigen voor de laatste eer aan den over- ledene bewezen. LOOFEN OVER WEI- OF HOOILAND. Hierbij vestigen wij de aandacht op een zjg.n. seizoen-overtreding, strafbaar gesteld bij art. 460 Wetboek van Strafrecht. Het is n.l. verboden gedurende de maanden Mei tot en met October op eenig wei- of hooiland te loopen, tenzij men daartoe gerechtigd is. Voor de toepassing van dit artikel is het niet noodzakelijk dat het verbod door borden is aangegeven. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de Ghr. school te Apeldoom, is benoamd de heer S. den Hollan der te Ter Neuzen. De R. K. Landarbeidersbond heeft naar de „Volkskr." meldt, te Graauw en te Groenen- dijk-Kloosterzande de staking aangekondigd, omdat arbitrage door de werkgevers werd af- gewezen. In negen dorpen werd overeen- gekomen 't loongeschil aan een scheidsrechter te onderwerpen, en wel te Boschkapelle, Stoppeldijk, Terhole, Lamswaarde, Hengstdflk, Ossenisse, Koewacht, Zuiddorpe en West- dorpe. Te Hulst, St. Jansteen, Clinge en N. Namen zal deze week de beslissing vallen; in laatst- genoemde plaatsen zgn de boeren nog niet bereid een contract met den Landarbeiders bond te sluiten. EENDRAGTPOLDER. In de Maandag bij den heer De Regt te Zaamslag gehouden vergadering van stem- bevoegde ingelanden van bovengenoemden polder werd tot ontvanger-griffier benoemd de heer M. Dees Azn. te Zaamslag, zulks in plaats van den heer H. J. van den Ouden, aan wien eervol ontslag werd verleend. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G. A. In de gister gehouden vergadering van de Cooperatieve Vruchtenveiling. „Zeeuwsch- Vlaanderen" werd in de plaats van den heer G. Vogelvanger, die als zoodanig bedankt had, tot voorzitter gekozen de heer G. G. Ramme- loo te Philippine. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 24 Mei 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 9 Arbeidswet. M. S., Ter Neuzen /2 of 1 d. h. Art. 436 W. v. S. F. F. d. S., Antwerpen, 60 of 30 d. h. Motor- en Rijwielwet. R. J. W., Ter Neuzen, /25 of 10 d. h.; A. L. d. J., Ter Neuzen, /3 of 2 d. h.; A. B., Axel, 1 of 1 d. h.; D. A., Koewacht, 3,50 of 2 d. h.; W. S., Zaamslag, /I of 1 d. h.; F. A. A. 1. R., Overslag, 3 of 1 w. tuchts.; A. A. T., Overslag, 3 of 1 d. h.J. C. W. v. d. V., Am sterdam, 3,50 of 2 d. h.; W. A. d. D., Ter Neuzen 3,50 of 2 d. h.; J. S., Philippine, 2 of 1 d. h.; H. G. W., Beveren, 3,50 of 2 d. h.; C. d. R., Ter Neuzen, 3 of 2 d. h.; E. d. L., Sas van Gent, 5 of 3 d. h.; K. D., Ter Neuzen, /I of 1 d. h. Binnen Aanvaringsreglement. Th. T. C., Brugge, 10 of 5 d. h. Art. 461 W. v. S. M. M. A., Ter Neuzen, /3 of 1 d. h.; Adr. M., Hoek, 3 of 1 w. tuchts. Art. 453 W. v. S. J. D., Sluiskil, 10 of 5 d. h. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 31 Mei 1932. De volgende zaken werden behandeld: M. S. v. V., huisvrouw van A. F. v. L., oud 32 jaar, arbeidster te Clinge", werd verdacht dat zij op 8 April j.l. te Clinge Magdalena de Bruijckere heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. F. v. L., oud 31 j., arbeider te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 8 April 1932 te Clinge Magdalena de Bruijckere heeft be leedigd. Eisch: vrijspraak. Uitspraak idem. Ca. Lhuisvrouw van A. D., oud 44 j., zon der beroep te Hulst, werd beklaagd dat zij op 8 April j.l. Leentje Stouthamer heeft be leedigd. Eischf 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. L. S., huisvr. van F. K., oud 43 j., zonder beroep te Hulst, werd verdacht, dat zij op 8 April 1932 te Hulst Agnes Dophemont heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. B., oud 32 j., zonder beroep te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 4 April 1932 te Sluis L. L. Claerhout heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. J., oud 27 j., zonder beroep te Axel, werd teD laste gelegd, dat hij op 9 of 13 April j.l. te Axel Maria Jozina Brevet heeft beleedigd, door aan haar echtgenoot een brief te schrij- ven met beleedigende uitdrukkingen voor zijn echtgenoote. Eischf 25 boete of 10 dagen hechtenis. Donderdag a.s. uitspraak. Mr. Van Empel, verdachte's raadsman, pleitte voor ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. C. A. F., oud 57 j., arbeider te Zaamslag, werd verdacht, dat hij op 22 April 1932 te Axel den wachtmeester der marechaussde, die daar dienst deed ter controleering van de uit- voering van de Motor- en Rijwielwet, heeft beleedigd. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. A. d. C., huisvr. J. A. V. v. d. S., oud 27 j., zonder beroep te Breskens, werd ten laste gelegd dat zij op 6 April j.l. te Breskens Ca- tharina Boekhout een slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. R. M., oud 27 j., arbeider te Koewacht, werd verdacht, dat zij op 14 April j.l. te Koewacht Paulina Catharina Minne een slag in haar aangezicht heeft toegebracht. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. B. v. V., oud 23 j., zonder beroep te IJzen dijke, werd verdacht dat hij op 24 April 1932 te IJzendijke Emiel Swartelee heeft geslagen en geschopt. Eisch: f 25 boete of 10 dagen hechtenis, met voorw. proeftijd van 2 jaar. Uitspraak: idem. T. J. S., huisvr. van W. V. R. d. S., oud 36 j., zonder beroep te 's Gravenhage, verbljjven- de in een woonwagen te Koewacht, werd ten laste gelegd dat zij op 8 April j.l. te Koewacht eene plank, toebehoorende aan de voetbalver- eeniging .Koewacht", heeft weggenomen. Eisch: vrijspraak. Uitspraak: idem. HET DRAMA OP DEN MAJELLATOREN TE AMSTERDAM. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft Maandag namens den procureur-gene- raal bij dat college geconcludeerd tot verwer- ping van het cassatieberoep van J. G. M., lei- dekkerspatroon te 's Gravenhage, die, zoowel door de rechtbank te Amsterdam, als in hoo- ger beroep door het gerechtshof aldaar is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon, A., gepleegd op den Majellatoren te Amsterdam. Het arrest van den Hoogen Raad werd be- der natuur lokt U naar bosch en duin, naar hei en strand om daar met voile teugen licht en lucht te drinken. Vergeet toch vooral niet Uw huid tegen zonnebrand te beschermen door ze vooraf met „Zij"-Creme in te wrijven. In prijzen van 203045 en 75 cent. (Ingez. Med.) EEN LIEFHEBBENDE ECHTGENOOT. Voor de rechtbank te Assen stond terecht een man te Amsterdamsche Veld, die er van werd verdacht in den naoht van 5 op 6 Maart jl. zijn woning in brand te hebben gestoken, terwijl hij wist, dat zijn vrouw in die woning te bed lag. Verdachte bekende de ten laste legging. De officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. Uitspraak over veertien dagen. WORMSTEKIGHEID BIJ APPEL EN PEER. Om de eerste aantasting van appels en peren door de rups (Carpocapsa), welke de aan ieder bekende wormstekigheid veroorzaakt, te voor komen, is het noodig, dat dadelijk na den bloei de appel- en pereboomen bespoten worden met een vloeistof, die giftig is voor deze rups. Hiervoor kan men gebruiken Parijsch groen (0.1 1 Gr per L water) of loodarsenaat- poeder (0.3 3 Gr per L water). Om bladverbranding te voorkomen is toevoe- ging van kalk (1 =10 Gr per L) gewenscht. Daar de verschillende soorten (b.v. goudreinet, Bellefleur niet gelijktijdig bloeien, kan men niet alle boomen op hetzelfde tijdstip bespuiten, doch moet men eerst de vroegbloeiende, later de laat- bloeiende behandelen. Alleen een bespuiting dade lijk na den bloei geeft goede resultaten. Loodarsenaat kan toegevoegd worden aan Califomische en aan Bordeauxsche pap; Parijsch groen alleen aan Bord. pap. Door vermenging van deze middelen verkrijgt men een sproeivloeistof, die tegelijkertijd tegen de wormstekigheid en tegen de schurftziekte werkzaam is. Echter is tegen wormstekigheid 66n bespui ting voldoende, terwijl tegen de schurftziekte eenige keeren gespoten moet worden. Bij de latere bespuitingen tegen deze ziekte kan dus toevoeging van vergif aan de pap ach- terwege blijven, tenzij men vreterij aan de blade- ren door andere insecten (kevers, rupsen) waar- neemt. Volledige gegevens over de bestrijding van de wormstekigheid zijn opgenomen in Mededeeling No. 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en b(j de op verschillende plaat sen werkzaam gestelde ambtenaren van den Dienst. Daar dit jaar in verband met het mogelflk in werking treden van wettelijke voorschriften voor den uitvoer van pootaardappelen, waarschijnljjk meer perceelen aardappelen voor de veldkeuring zijn aangegeven en ook het aantal personen, dat zijn gewas zal laten keuren, grooter is, wordt het volgende onder de aandacht van alien, die bij deze keuringen betrokken zijn, gebracht. Bij de teelt van pootaardappelen spelen de ziekten, vooral die van het loof, een zeer belang- rijke rol. Daarom is het noodig, dat alien, die zich met deze teelt bezig houden, zich goed op de hoogte stellen van alle ziekteverschijmselen, die aan de planten (en aan de knollen) waargenomen kunnen worden, zoomede met den aard dezer ziekten en de wijizen, waarop zij verspreid wor den. Een opsomming en een uiteenzetting van deze ziekten kan in een bericht niet gegeven worden. Alle belanghebbenden worden daarom verwezen naar de uitvoerige beschrijving van de ziektebeelden en van de wijzen waarop de selectie moet worden toegepast in Mededeeling No. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst: Aardappel- ziekten, waarmede rekening moet worden ge houden bij de veldkeuring en bij de selectie (prijs 0,30)Raadplegen van den inhoud van dit boekje wordt ten zeerste aanbevolen. Verder wordt (en dit geldt ook voor de ver- bouwers, die reeds langer aan de keuring deel- nemen) gewezen op de noodzakelijkheid van het zeer vroeg verwijderen van alle zieke planten uit het gewas. Hierdoor toch voorkomt men ver- breiding in het gewas van ziekten als bladrol en topbont. Van de nauwkeurigheid, waarmede deze maatregel wordt toegepast, hangt grooten- deels, zoo niet geheel, de waarde van de nateelt af. Vandaar, dat alle verbouwers, die aan de aardappelkeuringen deelnemen, met nadruk er op worden gewezen, dat met de selectie een aanvang moet worden gemaakt, zoodra de eerste ver- schijnselen van de ziekten, die met het pootgoed overgaan, aan de planten kunnen worden waar genomen. Nalatigheid in deze kan niet anders dan teleurstelling opleveren. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Plantenziektenkundigen Dienst en bij de b(j deze Dienst werkzame ambtenaren. Ongeveer 100 arbeiders uit 's Gravenhage, die Maandag in de nabijheid van Almelo, weer bij de werkverschaffing aan het werk zouden gaan, hebben ondanks herhaalde vorderingen van de leiding, eerst een half uur na den vast- gestelden t(jd het werk willen hervatten. Hierop is schorsing gevolgd, welke Dtnsdag door de regeering is omgezet in een uitsluiting van 14 dagen. Daarentegen zijn 28 arbeiders uit Den Haag zonder bezwaar op tijd begon- nen. De arbeiders uit Denekamp, Losser en Weerselo, die de vorige week door den minis ter waren uitgesloten, omdat zij niet naar de werkverschaffing zijn gegaan, zijn weder aangenomen, omdat gebleken is dat van wei- gering van het werk geen sprake was, doch molestatie hen verhinderd had aan het werk te gaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag stuitte bij. Tetenrath in het Limburgsch Duitsche grensgebied een doaunepatrouille, die met zwaar beladen rijwielen door het terrain trok. Aan de sommatie der beambten om te ibljjven staan, werd geen gevolg gegeven, integendeel, zetten de smokkelaars het op een loopen. De commiezen maakten daarop van de vuurwapenen gebruik en losten verschei- dene schoten. Tijdens de achtervolging slaag- den zij er in, tien smokkelaars te arresteeren. Een groote partrj koffie, tabak en sigaret- ten, alsmede tien rijwielen werden in beslag genomen. Zondagmorgen vonden voorbijgangers een jongeman met een zware schotwonde in zijn buik op een boschpad liggen. Het bleek, dat de man tot een smokkelbende had behoord. In het ziekenhuis is hij aan de wonden overleden. Tengevolge van onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de boerderij van den heer G. Gerrits te Balgoy. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2