Rustig en kalm, BUITENLAND, S P 0 B T. Mij nhardt's Zenuwtabletten TER NEUZEN, 30 MEI 1932. Van onze adverteerders. VOETBAL. KECHTSZAKEN. beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zailt ook gjj zijn en bltjven na het gebruik van Bujsje 75 cent Bij Apothekers en Drogisten. Ingez. Med.) voltooid en ken met het droogmalen worden foegonnen. Op 7 September van 1930 werd in dien polder het eerste koolzaad gezaaid. Ondertusschen was voortgegaan met het maken van den afsluitdijk van Wieringen naar de Friesche kust. In 1929 werd daarvan vol tooid 3500 M. nabij de Friesche kust, 2000 M. op het Breezand en 1100 M. nabij Den Oever; in 1930 3500 M. van het dijkvak ten Oosten van het dijksvak op het Breezand, 2700 M. ten Westen daarvan, 1900 M. ten Westen van den Vlieter en 700 M. ten Oosten van Den Oever, in aansluiting van het reeds vroeger gereed gekomen gedeelte. In 1931 kwamen gereed 4760 M. tusschen Komwerder- zand en het dijksvak op het Breezand met in- begrip der Middelgronden, 4070 M. ten Oosten van den Vlieter, aansluitend aan het dijksvak op het Breezand; in 1932: 2700 M. ten Oos ten van Den Oever (de Vlieter). Het dichtgooien van het laatste gat in den afsluitdijk is Zaterdag met eenige plechtig- heden gepaard gegaan. Zeer veel autoriteiten •waren hierbij aanwezig, onder wie: staatsraad Dr. H. Colrjn, voorzitter van den Zuiderzee- raad; Mr. P. J. Reymer, Minister van Water- staat; Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal van den Dienst der Zuider- zeewerken; Dr. Ir. J. A. Ringers, directeur- generaal bij het departement van Waterstaat; Mr. G. Vissering en Dr. Ir. H. Wortman, on- dervoorzitters van den Zuiderzeeraad; de leden van dezen raad Ir. M. C. E. Bongaerts en Dr. Ir. Th. van der Waerden; de secretarissen Mr. K. Jansma en Mr. W. J. Vogel; verschillende leden alsmede ingenieurs van den Rijks- en provincialen Waterstaat. De totale duur der afsluitingswerken wordt opgegeven als te zjjn 11 jaar, 334 dagen en 57 minuten. Hoe men ook over deze ondememing op zichzelf zal denken, over hare economische be- teekenis, een feit blijft het dat met deze af- sluiting een werk van geweldige beteekenis is voltooid, een werk waarvan men de weder- gade niet vindt en dat over de geheele wereld de aandacht heeft getrokken, en dat het weer een nieuw bewijs is van hetgeen onze water- staatsingenieurs vermogen. Het was voor deze laatste verrichting ideaai weer, 't water der Zuiderzee was geheel kalm. Toen het stoomschip met de genoodigden ter plaatse was gekomen, werd na een openings- woord door den heer Dr. H. Coign, voorzitter van den Zuiderzeeraad het eerst gesproken door den heer Ir. De Blocq van Kuffeler, directeur-generaal van den dienst der Zuider zeewerken. Deze wees op de beteekenis van het tot stand gekomen werk. Wie hieraan heeft xnogen medewerken, was dit een voorrecht, terwijl het hem een groote voldoening is, nu de taak met succes beeindigd te zien. Op dit oogenblik denken wij alien zeker terug aan dr. ir. C. Lely, die vorm wist te geven aan de gedachte der afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en die de wet, welke de uitvoering van dit werk gelast, naar het Staatsblad heeft geleid. Dat de afsluiting tusschen Wieringen en Friesland met kracht kon worden uitgevoerd, is in de eerste plaats te danken aan het ini- tiatief der regeering in 1925, toen de tegen- woordige voorzitter van den Zuiderzeeraad, de Minister van Staat Dr. H. Colijn, minister- president en Minister van Financien was en de onder-voorzitter van dien raad, Ir. M. C. E. Bongaerts, Minister van Waterstaat. Bij de voorbereiddng van dit bijzondere werk was veel voorlichting noodzakelijk. In de eerste plaats is deze gevonden in de studie van de commissie, die zoo terecht met den naam van haar voorzitter Lorentz pleegt aan- geduid te worden. Hierdoor kon worden be- schikt over de waterstanden, welke tijdens en na de afsluiting waren te verwachten, en over de vervallen en stroomsnelheden, welke in de sluitgaten zouden optreden. Daamaast hebben de onderzoekingen in de waterbouw- kundige laboratoria te Karlsruhe en Delft on der leiding van Prof. Rehbock en Ir. J. Th. Thijsse een inzicht gegeven in de stroomaan- vallen, waaraan de beteugelingsdammen en de zeebodem in de sluitgaten zouden bloot- staan, waardoor het mogelijk was, op goeden grond de bestendigheid dezer dammen onder de te verwachten ongunstige omstandigheden te beoordeelen. Zonder het juist gebleken inzicht door dit wetenschappelijk onderzoek verkregen, zou de technische verantwoordelijkheid voor het werk heel wat zwaarder zijn geweest en dit zeker niet, zooals thans het geval mocht zijn, zonder emstige tegenslagen of moeilijkheden zijn verloopen. De dienst der Zuiderzeewerken heeft het ■groote voorrecht gehad, door de regeering be- last te worden met de voorbereiding en de al- gemeene leiding van het werk, een blijk van vertrouwen, dat op hoogen prijs is gesteld, maar dat ook groote verantwoordelijkheid met zich bracht. Persoonlijk heb ik mijn deel in die verantwoordelijkheid gehad en wel eerst onder leiding van mijn voortreffelijken voorganger dr. ir. H. Wortman, die 10 jaar aan het hoofd van den dienst stond en bij zijn aftreden heeft mogen ondervinden hoe hoog zijn arbeid door de regeering en zijn personeel zijn gewaardeerd. Later ben ik gesteund door de voile medewerking van het geheele perso neel van mijn dienst, dat met emst en opge- wektheid, met groote kennis en beleid zijn taak vervult; daarvoor spreek ik hier mijn grooten dank uit. Wat de dienst ontwerpt, is echter nog niet in natura aanwezig. Dit te scheppen was de taak van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, waarvan onze meest erva- ren en kapitaalkrachtige Nederlandsche aan- nemersfirma's de deelhebbers zijn. Uitvoering van een zoo groot grondwerk in open zee heeft aan organisatie en technische outillage de hoogste eischen gesteld en daaraan heeft de M.U.Z. ten voile voldaan, waardoor de uit voering der werken tot een groot succes is ge- worden. Met een goede organisatie en het beste maleriaal kan echter nog geen werk tot stand komen, daarvoor zijn tenslotte de arbeiders noodig. Met stoere volharding, verlaten in zee en vaak onder moeilijke en gevaarlijke om standigheden hebben zij hier gewerkt en elk het zijne bijgedragen om het succes van heden te bereiken. Hun arbeid zij hier met eere genoemd, terwijl u een oogenblik zult willen herdenken enkelen hunner, die helaas hun moeilijk werk met den dood moesten be- koopen. Meer dan een kwart eeuw geleden ontving ik mijn eerste opdracht met betrekking tot de Zuiderzeewerken en sedert heb ik steeds aan de technische voorbereiding en uitvoering mogen medewerken. U zult dan ook begrijpen, dat het mij een bijzonder voorrecht is, thans aan den Minister van Waterstaat, wiens tegenwoordigheid op dit belangrijke oogenblik door ons alien op hoogen prijs wordt gesteld, te kunnen berich- ten, dat het is mogen gelukken, de afsluiting van de Zuiderzee zoo ver te brengen, dat deze heden voltooid kan worden, zoodat ik Uwe Excellentie voorstel, de M.U.Z. uit te noodigen tot de volledige afsluiting van de Zuiderzee over te gaan. Rede Minister van Waterstaat. Minister Mr. P. J. Reijmer zei daarop het volgende Het gewichtig oogenblik dames en hee- ren is thans aangebroken waarop wij sinds jaren beurtelings met beklemming en hoop hebben gewacht. Met beklemming omdat wij nimmer volmaakt zeker kunnen zqn van het geen bij de uitvoering van een zoo groot en schier ongekend werk als dit, ons te wachten staat, omdat wij ons telkens met eenigen angst kunnen afvragen of de natuur het ten slotte niet van de menschelijke kracht zou blijken te winnen o.a. omdat somwijlen twjjfel is gerezen of wij met de hulpmiddelen van de modeme techniek wel in staat zouden zijn onze taak tot een goed einde te brengen. Met hoop nochtans omdat naar onze overtuiging de voorbereiding, die welhaast een menschenleven duurde, z66 degelijk en ook op wetenschappelijken grondslag z6<5 voor- beeldig geweest is als slechts weinig in de geschiedenis van Waterstaatswerken is voor- gekomen, omdat, toen het werk eenmaal was aangevangen, sommige moeilijkheden wat zwaar geteld bleken..., omdat ten slotte de technische uitrusting, waarmede de werken konden worden uitgevoerd, wel opgewassen bleek tegen de eischen, die werden gesteld. Nu het grootste gedeelte van de afsluiting is verricht, nu aanstonds de Zuiderzee feite- lijk geen onderdeel meer zal uitmaken van het groote geheel, waartoe zij sedert eeuwen be- hoorde, gevoelen wij misschien behoefte ons af te vragen, waarom wij ons eigenlijk zoo be- zorgd hebben gemaakt. Er zijn toch in alle tijden der geschiedenis en zelfs daarv66r groote werken uitgevoerd, die de wereld in verbazing hebben gebracht en die ons voor- komen verre te zijn uitgegaan boven hetgeen eigenlijk door menschenhand kan worden ge- wrocht, maar nochtans en met technische hulpmiddelen die ons thans zeer bescheiden lijken zijn tot stand gekomen. Maar wij mogen ons dan bedenken dat onze bezorgdheid niet ongegrond was en dat onze tijd in de moeilijkheden heeft te voorzien ge had, die juist gelegen waren in het tijdstip waarop deze werken werden uitgevoerd. Want inderdaad kan men vol bewondering zijn over hetgeen in vroeger tijden 's men- schen geest en hand heeft weten te verrich- ten, maar men mag dan ook vragen hoeveel 10-tallen jaren met de voltooiing dezer werken gemoeid zijn geweest. Wat hier naar mijne meening de wereld in verbazing heeft ge bracht en ons met zekeren trots mag vervul- len, dat is de korte tijd, die sedert den aan- vang der werken is verstreken. Nauwelijks een vijftal jaren heeft de uitvoering van deze groote werken geduurd. Eenmaal aangevan gen zijn zij met stoere voortvarendheid en schitterende energie voortgezet. En thans breekt dus na een doelbewuste voorbereiding van jaren voor de Zuiderzee en hare omgeving eene geheel nieuwe periode aan. Met vertrou wen zien wq de toekomst tegemoet en mogen verwachten dat ook de gewijzigde toestand tot voordeel van geheel ons land zal strekken. Ik ontveins mij niet dat daaromtrent bij sommi- gen twijfel is gerezen, maar waar de regeering naar vermogen tracht leed te verzachten, mo gen wij vertrouwen dat de sombere voorge- voelens niet zullen worden bewaarheid en dat ook latere geslachten de gebeurtenis van heden kunnen beschrijven als een zegen voor ons land. Bij die herdenking, welke de heer de Blocq van Kuffeler zoo juist heeft gehouden, van hen, die hunne krachten aan dit werk hebben gewijd en die niet meer onder ons zijn, sluit ik mij van harte aan. Het is, dunkt mij, niet mogelijk aan alien die zich een taak in de totstandkoming van dit werk zagen toebedeeld afzonderlijk den dank der regeering te brengen, aan de inge nieurs van directie en aan de M. U. Zaan opzichters, uitvoerders, bazen, onderbazen en werklieden, die ieder in het groote raderwerk zijn onmisbare taak heeft vervuld, ook aan andere aannemers met de hunnen, die onder- deelen der werken uitvoerden. Niet het laatst ook aan de onderscheiden commissien, die de regeering bij voorbereiding en uitvoering met raad en daad ter zijde stonden. Zij alien mogen zich overtuigd houden van de groote waardee- ring, die de regeering voor hun onverpoosd streven koestert. Ik verzoek dus nu aan den heer Telders, voorzitter van den Raad van Bestuur van de Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken, de volledige afsluiting der Zuiderzee tot stand te brengen. Rondom het gat lag de geheele vloot van vaartuigen, die bij het afsluitingswerk zijn be- trokken gepavoiseerd rondom het gat. Te 12,58 zwaaide het zoontje van den heer De Blocq van Kuffeler met een vlag, ten teeken dat het dichtwerpen der opening kon begin- nen. De kranen met grijpers werden terstond in het werk gesteld, ze grepen in de bakken met keileem om die in de opening neer te storten in het nog stroomende water en na een dozijn malen die handeling te hebben herhaald was de Zuiderzee afgesloten, was Noord-Hol- land met Friesland door een drjk verbonden. Dat was het sein om van de schepen de sirenes en stoomfluiten in werking te stellen. Toen de sirenes zwegen, en men gelegenheid had gehad de emotie van dit gedenkwaardig oogenblik in te leven, zette aan boord van de „Stavoren" met de officieele personen de marinekapel het ,,Wilhelmus" in, dat door velen werd medegezongen en gevolgd door een driewerf ,,hoezee!" Omtrent de plechtigheid aan boord kan nog worden vermeld, dat de heer Dr. Colijn bij zijn toespraak dacht aan het woord uit Joh. 4 „Een ander is het die zaait en een ander is het die maait". Hij herinnerde aan hen, die had- den gezaaid, maar niet meer mochten maaien; in de eerste plaats dan Dr. Lely, wien het niet is gegeven zijn levenswerk voltooid te zien. En ook aan Ir. Wortman, den eerste die van Rijkswege was belast met de leiding van den dienst; hij is nog in ons midden, maar niet meer als leider. En ook aan Ir. Ringers, den eersten hoofduitvoerder van de M. U. Z., die ook niet in diefunctie de voltooiing van het werk aanschouwt. Eenigen verkeeren in de gelukkige omstan- digheid in qualiteit het grootsche werk van begin tot het einde te hebben kunnen volgen; o.a. Mr. G. Vissering, die zoo voortreffelijk werk heeft verricht als vice-voorzitter van den Zuiderzeeraad. En ook de heer Colijn zelf be- hoort tot de gelukkigen. Als minister van Financien mocht hij in 1925 zijn voorstel tot het voteeren der gelden voor de versnelde uit voering zien aangenomen. En tenslotte Ir. Bon gaerts, die sds Minister van Waterstaat heeft meegewerkt aan de geboorte van de M. U. Z., waardoor werd voorkomen, dat de werken nog verder een kerkhof zouden worden van aan nemers; de M. U. Z. heeft in sterke mate bij gedragen tot vergrooting van de goede repu- tatie van ons land op waterbouwkundig gebied. Als voorzitter van de Zuiderzeeraad meende spreker namens 8.000.000 landgenooten te mogen getuigen, dat alle Nederlanders trotsch zijn op dezen dag! Van de families van het personeel der wer ken waren er al spoedig die het waagden den pas opgeworpen dijk te betreden, waarbij men echter nog tot de knieen in wegzakte. Door den Directeur-Generaal der werken is aan H. M. de Koningin telegrafisch mededee- ling gedaan dat het werk was voltooid. Van vele huizen op Wieringen en de kerk te Hippolitushoef woei de vlag, maar de vis- schers der Zuiderzee deelden niet in de vreug- de, van hunne in de haven van Den Oever lig- gende scheepjes hing de vlag half stok. OVER HET BRITSCHE RIJK, DE HEILIGHEID DER VERDRAGEN EN HET NATION ALISME. Uit Lossiemouth heeft Mac Donald voor de radio gesproken, ter gelegenheid van Empire- Day. Hij behandelde daarbij uitvoerig de betrek- kingen tusschen de verschillende deelen van het Britsche Rijk. Wij moeten, indien dit noodig is, bereid zgn de constitutioneele structuur tusschen de ver schillende deelen van het Britsche Rijk te wij- zigen, doch wij moeten geenerlei aanmoediging geven aan hen, die de rede willen vervangen door het geweld. Als wij spreken over het heilige karakter van verdragen, is het niet, omdat wij meenen dat wat zg bevatten om zich zelf heilig is, doch omdat wij overtuigd zijn, dat de methode van verdragen, van bespreking en onderhan- deling de eenige methode is om stabiliteit, rust en vertrouwen te handhaven. De methode, die verdragen als vodjes papier beschouwt, is een methode van gebrek aan eendracht, die het vertrouwen vernielt, die alle overeenkomsten meer op geweld, dan op eer doet rusten en de normale solidariteit onder- mijnt. MacDonald voegde er aan toe, dat de groote hinderpaal thans voor de welvaart der wereld, na de schadevergoedingen, wellicht die is van het nationalisme, dat zijn eigenlijke sfeer van cultureele en politieke vrijheid heeft verlaten en gebezigd wordt als rechtvaardi- ging voor beperkingen van den internationalen handel, welke, wanneer zij worden opgevoerd tot een hoogte als door eenige staten is ge- schied, verarming van de geheele wereld zul len beteekenen." DE „NATTEN" GEVEN DEN MOED NIET OP. Reeds eenige malen is in het congres der V. S. een voorstel verworpen, dat bierfabrica- tie en -verkoop toestaat. De „natten" geven den moed echter nog steeds niet op en specu- leeren erop dat na de volgende verkiezingen een meerderheid v66r het toelaten van alcoho- lische dranken te vinden zal zijn. Zoowel de democratische als de republikein- sche „natten" zijn in verband met de partjj- congressen in Juni a.s. druk bezig met over- gangsontwerpen die langs omwegen leiden tot afschaffing van het drankverbod. Daar Hoo ver zich „droger dan ooit" heeft verklaard, zullen de republikeinsche voorstellen wel niet zoo scherp gesteld zijn als de democratische. PAINLEV6 OVER DE OORLOGS- SCHULDEN. In een artikel in de Paris Midi verklaart oud-minister Painlev6, dat Frankrijk bij de verkiezingen met groote meerderheid heeft gestemd voor den vrede en wel voor een vrede die iedere lichtvaardigheid, doch ook ieder ge- voel van bitterheid uitsluit. Een hardnekkige strijd om geld, aldus Painlevd, heeft Frank rijk sinds jaren van zijn vroegere tegenstan- ders en zijn vroegere bondgenooten verwijderd. Thans ziet men, waartoe dit heeft geleid. Reeds in 1922 heeft Painlevd er op gewezen, dat het noodzakelijk is, alle oorlogsschulden binnen het kader van het normale economische leven te brengen. Hierbij denkt hij aan een soort compensatiekas, in de handen waarvan alle Europeesche staten vrijwillig hun aan- spraken met betrekking tot de likwidatie zou den moeten stellen. De Fransche aanspraken zouden dan worden betrokken in een alge- meene regeling. Het begrip „oorlogsschatting", dat, zooals men weet, in Duitschland verzet in het leven heeft geroepen, zou door het be grip „compensatiekas" moeten worden ver vangen. Natuurlijk zouden alle hulpbronnen en betalingscapaciteiten in oogenschouw moeten worden genomen. Het is bekend, dat Duitsch land daarvan geenszins is verstoken. Op den grondslag van dit plan zou het eco nomische leven van de wereld zijn evenwicht terugvinden, ja zelfs tot grooteren bloei komen. Het vertrouwen zou er door worden versterkt, want dit zal slechts herleven door een herstel van de stabiliteit en van den pro- ductieven arbeid. Het zou de voorkeur verdie- nen, de medewerking van Amerika voor een dergelrjk plan te verkrijgen. Is het Europee sche plan eenmaal uitgewerkt, dan zou het aan Amerika moeten worden voorgelegd. Ver- langt Amerika dan, dat er zal worden ontwa- pend, dan kan hierin worden toegestemd, ech ter binnen het kader van een intemationale veiligheidsorganisatie en in zooverre de Vol- kenbond over de luchtstrjjdkrachten van alle landenzal beschikken. De veiligheid van Frankrijk moet verzekerd blijven, evenals het behoud van den vrede zelf. AOETYEEENGAS-CYLINDER GESPRONGEN. Hedenmorgen 6 uur werden door den motorschipper W. Wieland van Ter Neuzen aan de ammoniakfabriekte Sluiskil voor die inrichting bestemde 80 cylinders geperste acetyleengas gelost. Er waren reeds 20 cylinders gelost en hg had aan zijn 19-jarigen knecht B. Dooms weer een cylinder overgegeven, die deze op den wal moest leggen en was juist bezig om van het dek van den motor een tweeden op te nemen, toen hij een hevigen knal hoorde en zijn knecht op den wal tegen den grond geslagen zag liggen. De cylinder bleek te zijn gesprongen, waar door de knecht over bijna de geheele lengte van een zijner armen een verwonding had op- geloopen, terwijl hij door hem in't oog gedron- gen zaagsel niet kon zien. Na ter plaatse voorloopig verbonden te zijn is de knecht naar het ziekenhuis alhier over- gebracht. Naar wij vememen was zijn gezicht al iets bijgekomen. Van den ijzeren cylinder was niets te be- speuren. Een in de nabijheid vertoevend per- soon verklaarde, dat hij een helft van den cylinder richting heeft zien nemen over den motor waar de heer Wieland met een helper juist gebukt stonden om een cylinder op te nemen en zouden zij, rechtstaande, zeker door het stuk ijzer getroffen zijn geworden. Een ander deel van den cylinder was weggevlogen over de kraan van de fabriek. Omtrent de oorzaak van het springen van den cylinder valt niets te zeggen. Naar we vememen heeft de knecht verklaard, dat hij, voor zoover hij zich kan herinneren, den cylin der juist had neergezet, doch meer weet hij er niet van na te vertellen. OPENLUCHTPROCESSIE. Gisterennamiddag werd onder het H. Lof de jaarlijksche processie gehouden in de open- lucht ter eere van het H. Sacrament. Na het parochievaandel liepen de mannen, die tot geen vereeniging behoorden, daama de ver schillende R. K. vereenigingen met him vaan- dels, de bruidjes, het H. Sacrament gedragen door den Zeer Eerw. heer Pastoor en gevolgd door bruidjes, de Eerw. Zusters, het meisjes- patronaat en de vrouwen. Op het schoolplein werd door een pater de preek gehouden en vervolgens door den Weleerw. heer Kapelaan de apostolische zegen gegeven. Na terug- komst in de kerk werd het H. Lof voortgezet. De kerk was bij deze gelegenheid geheel ge- vuld. BEVESTIGING EN INTREDE. De heer C. B. Bavinck, theol. cand., hoopt op 26 Juni a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Hoek, na bevestiging door Ds. C. B. Bavinck, em. pred. te Amersfoort. EERVOL ONTSLAG. Met ingang van 1 October a.s. is aan den Rijksveldwachter Brigadier Majoor, Brigade Commandant der Rijksveldwacht te Sint Jan- steen, eervol ontslag als zoodanig verleend. ZEEUWSGH-VLAAMSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. N.V. In de Zaterdag 28 Mei te Ter Neuzen ge houden gewone jaarlijksche Algemeene Ver- gadering van Aandeelhouders werd het jaar- verslag ever 1931 uitgebracht" en is de balans en winst- en verliesrekening vastgesteld. Het verliessaldo is gedekt door overboeking van de reserverekening. Besloten werd, over 1931 geen dividend uit te keeren. Tot commissaris is benoemd de heer Mr. M. Lippens te Brussel, terwijl de heer Dr. J. A. van Loon te 's-Gravenhage als zoodanig werd herkozen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar- achter vermelde adressen: Padvindersriem met mes, D. J. Dees, Schel- dekade 25. Zegelring, G. v. d. Berge, Steenkamplaan 3. Een ringetje, J. Harte, ,Donze-Visserstr. 36. Een paar pantoffels, H. Velleman, Piersens- polderstraat 20, Sluiskil. Rozenkrans, Bureau van Politie. Portemonnaie met inhoud, J. de Back, Klaassenstraat 25. Een Jas, J. v. d. Welle, Nieuwediepstr. 56. Een gouden ring, I. v. d. Sande, Noord- straat. Rijwielbelastingmerk, P. J. Eijke, Van Steenbergenlaan 18b. Een bankbiljet, A. v. Maale, Oostkade 37, Sluiskil. Padvindersriem, A. Dooms, Kazemestr. 28. GEMEENTERAAD VAN AXEL In de op Donderdag 2 Juni 1932, des namid- dags te 2 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 3. Benoeming van een lid in de Commissie van georganiseerd overleg. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders tot het instellen van een bouweom- missie. 5. Idem tot wijziging van het leerplan der O. L. school. 6. Idem tot het vaststellen van de dagen waarop de Winkelsluitingswet niet geldt. 7. Idem a. tot het vaststellen van de In- structie voor de ambtenaren ter secre- tarie. b. tot het vaststellen van de Instruc- tie voor de gemeente-boden. c. tot het vaststellen van de Instruc- tie van den gemeente-opzichter. d. van diverse verordeningen ten be- hoeve van het gasbedrijf. 8. Voorstel van Burg, en Weth. tot het wijzigen van de belastingverordeningen, zooals in de vergadering van 3 Mei 1932 is gedaan, thans naar aanleiding van een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten. 9. Voorstel tot het wijzigen van diverse begrootingen, dienst 1931 en die van de gemeente over 1932. 10. Verzoek ontheffing van hondenbelas- ting, dienst 1932. DE EERSTE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE BOERINNENDAG. De plannen voor den boerinnendag, welke voor de eerste maal in Zeeuwsch-Vlaanderen zal gehouden worden zijn in zooverre reeds vastgesteld, dat daartoe de tweede Zondag van Juni is bepaald. Op 12 Juni zullen de boerinnen uit het ge heele land van Hulst naar Heikant optrekken, mede ter bedevaart tot hulde aan de H. Tere- sia, meldt de ,,Maasbode". BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Mei zjjn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, n'.l. 2 te Oost- en West-Souburg en 1 in ieder der gemeenten Koudekerke en Zou- telande. HOEpt. Zaterdag, sloeg tijdens een kort maar hevig onweder de bliksem in de woning van L. Openneer op het Mauritsfort. Verschil lende ruiten werden vemield benevens enkele meubelen. Het radiotoestel en de geheele lichtinstallatie met den meter werden uiteen- gerukt. Brand of persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar in het woonvertrek, op het oogenblik, dat de bliksem insloeg, geen personen aanwezig waren. Bij drie nabijstaande woningen werden even- eens de radio's vemield. Een tweede inslag had plaats op het elec- trisch net, waardoor de hoogspanning on- klaar werd. AXEL. De aangekondigde vergadering van „De Bezem" had Zaterdag geen doorgang daar de spreker wegens ziekte verhinderd was. HULST. Ter vergadering van Stembevoegde Inge- landen van het Waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdijk waren alle leden aanwezig of ver- tegenwoordigd. Het dijkgeschot voor het jaar 1932/1933 werd onvergnderd vastgesteld op 6 per H.A. Met algemeene stemmen werden vervolgens de heeren C. H. M. Plasschaert en Th. Pau- wels, die aan de beurt van periodieke aftre- ding waren, resp. tot Dijkgraaf en Gezworene herbenoemd. Ingevolge zijn verzoek werd, na een harte- lijk woord van dank door den Voorzitter, voor zijn accuraat beheer gedurende vele jaren aan den heer H. Rottier op de meest eervolle wjjze ontslag verleend als Ontvanger-Griffier van dit Waterschap met. ingang van 1 Juli 1932. Tot zijn opvolger werd met eenparige stem- men gekozen de heer Aug. Rottier te St. Jan- steen. Tot slot werd de door het bestuur opge- maakte begrooting voor 1932/1933 ongewij- zigd aldus vastgesteld. CURSUS FRdBELONDERWIJZERESSEN. Met verwgzing naar achterstaande adver- tentie vestigen wij er de aandacht van be- langhebbenden op, dat er thans weer nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot den Vlissingschen Cursus ter Opleiding van On- derwijzeressen bij het Frdbelonderwijs. De laatste maal dat zich deze gelegenheid voordeed, is nu 3 jaar geleden. Door ver schillende omstandigheden heeft deze Cursus maar ddne klasse, zoodat er van tusschen- tijdsche toelating geen sprake kan zijn. Wie dus van den cursus gebruik wenscht te maken, bedenke goed, dat wie zich nu niet aanmeldt, niet vroeger dan over 3 jaar de gelegenheid daartoe opnieuw krijgt. De groote waarde van een degelijke oplei ding behoeven we stellig niet meer in het licht te stellen; wie met zijn tijd medeleeft, weet dat zoo'n opleiding onmisbaar is, nu de bewaarschool niet meer wordt beschouwd als een kinderbergplaats, maar als een inrichting, waar met oordeel en toewijding wordt gear- beid aan de vorming van lichaam, geest en gemoed der jonge kinderen, opdat hun jeugdig leven zoo gelukkig mogelijk zij en hun de ont- wikkeling wordt bijgebracht, die noodig is om het verder onderwijs gemakkelijk te kun nen volgen. Dat deze cursus, de eenige in Zeeland, ten voile voldoet aan de eischen, kan blijken uit de geleverde resultaten. Bovendien is de gunstige invloed der oplei ding reeds in eenige gemeenten van Wal- cheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaande ren duidelijk merkbaar, doordat de meisjes uit die gemeenten, die den cursus bezocht hebben of n6g bezoeken, de inzichten, welke haar werden gegeven door de opleiding, in den om- gang met hare leerlingetjes te pas brengen. Ten slotte wijzen wij er belanghebbenden op, dat voor meisjes, die in 't bezit der Akte van Bekwaamheid zijn, de kans om een goede plaats te vinden, waardoor ze in eigen onder- houd kunnen voorzien, vddl grooter is dan voor degenen, die deze Akte missen. NEDERLANDCECHOSLOVAKIJE. 1—2. In een fraaien en zeer spannenden wedstrjjd heeft de Nederlandsche ploeg Zondag een eer volle nederlaag geleden tegen het Cechisch elf tal. Het eerste doelpunt was voor Nederland, toen bij een aanval Volkers tegen een der achterspelers aantrapte en Bonsema den bal te pakken kreeg en onhoudbaar scoorde. De Cechen speelden doelbewust voort en Silny wist voor de mst den stand gelijk te maken. Na de rust namen de gasten de leiding door een schot van Nejedly. 12. Hoe hard ook gezwoegd werd door ons elf- tal, tot doelpunten kwam het niet meer en zoo eindigde deze landenwedstrijd in een kleine nederlaag voor de Oranjemannen. TERNEUZEN—GOES. Terneuzen had gister de vereeniging Goes op bezoek. Het eerst speelden de reserves een wedstrijd, welke door Terneuzen met sprekende cijfers werd gewonnen (82). Daarna kwamen de eerste elftallen in het veld. Door Goes werd een goede partij te zien gegeven, terwijl het leek alsof Terneuzen van gedachte was: „het zal wel gaan". De eind- uitslag was tenslotte 64 voor de thuisclub. ORANJE—TERNEUZEN HI. Terneuzens derde elftal toog gister naar Lamswaarde om tegen Oranje een wedstrijd te spelen om een beker. Terneuzen speelde een goede partij en wist met een 30-over- winning beslag op den prijs te leggen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 27 Mei 1932. De volgende zaken werden nog behandeld: S. P., oud 21 j., slager te Souburg, was door den Kantonrechter te Oostburg op 24 Maart 1932 veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis wegens het ten verkoop in voorraad hebben van vleesch en spek op den openbaren weg te Nieuwvliet in Juni of Juli 1931. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. P. C. G., oud 22 j., chauffeur te Schoon- dijke, was door den Kantonrechter te Oost burg op 24 Maart j.l. veroordeeld tot /15 boete of 15 dagen hechtenis, wegens overtre- ding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Groede op 23 Januari 1932. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Door C. L. D., oud 60 j., bierbrouwers- knecht te Hulst, gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank d.d. 13 Mei j.l., waarbij bi) wegens ontucht is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. NEEMT MEM AND MEDE OP BAGAGEDRAGER VAN FIETS. Dat het den arbeider, die zich per rijwiel van zijn werk naar huis of omgekeerd pleegt te begeven, geraden is, om niemand op zijn fiets mede te voeren, wil hij althans bij een on- geval onderweg zijn aanspraak op uitkeering krachtens de Ongevallenwet 1921 niet ver- loren doen gaan, moge uit de volgende proce dure blijken, zoo meldt de Tel. Een arbeidster had na afloop van haar dag- taak op haar tocht naar huis een vriendin, die in haar omgeving woonde, op den bagage- drager van haar rijwiel meegevoerd. Bij het voorbijrijden van een voertuig kwam zij in botsing met een motorrijtuig, dat van de tegenovergestelde richting kwam aanrijden, ten gevolge van welke botsing zij viel en 'lichamelijk letsel kreeg. Ter zake van dit ongeval weigerde het bestuur der Rijksver- zekeringsbank haar krachtens de Ongevallen wet schadeloosstelling toe te kennen, omdat getroffene zich door het medenemen van haar vriendin op den bagagedrager had blootgesteld aan gevaren, waarvan zij zelf het risico had te dragen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2