Hoofdpijn en Kiespijn Predikbeurten. Dam- en Schaakrnbriek. GEMENGDE jBERICHTEH LANDBOUWBERICHTEE. Mijnhardt's Poeders KECHTSZAKEN. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. HET GEHEIM VAN DEN STROOZAK. DOOR EEN ZANDTREIN OVERREDEN. ey2 zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijniiardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staet Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) bedrijf, of een onderdeel van een bedrijf, waar een staking of uitsluiting heerscbt. De moei- Mjkheid is soms: is er werkelijk een staking of uitsluiting of is ze opgehOuden? Met het oplossen dezer moeilijkheid is de commissie van toezicht op Beurs of agentschap, of, als deze commissie ontbreekt, zijn B en W. opge- knapt Hoe staat de arbeidsbemiddeling tegenover de arbeidsvoorwaarden Artikel 7 zegt, dat de organen der arbeidsbemiddeling moeten ken nis geven (meer niet) als een patroon arbei- ders wil hebben tegen een loon, beneden het plaatselijk geldende. Maar de bemiddeling kan plaats hebben. Wei schrijft de wet voor, dat het collectief contract voor de gecontrac- teerd hebbende partijen door de arbeidsbemid deling zal worden geeerbiedigd. Volgens artikel 8 dragen de organen der arbeidsbemiddeling geen verantwoordelijkheid voor de gevolgen der bemiddeling. Er wordt dus b.v. geen vergoeding verleend voor reis- kosten, als een reis vergeefs is gemaakt of als de patroon minder loon geeft dan in uit- zicht is gesteld. Wei dragen de organen mo- reele verantwoordelijkheid tegenover ge- meentebesturen en den rijksdienst. Ze kunnen maar niet raak handelen. Elke gemeente is verplicht een orgaan voor arbeidsbemiddeling in te richten, behoudens ontheffing van de Kroon en wel gemeenten be neden 15.000 inwoners een agentschap en daarboven een Beurs. Op de Beurs moet altjjd een commissie toezicht houden, op een agent schap is dit alleen in het algemeen verplich- tend in gemeenten boven 5000 inwoners. Van de salarissen der agenten is in de wet niets bepaald. Wel moet advies bij den Minis ter hieromtrent worden ingewonnen, als de gemeentebesturen aanspraak willen maken op de 40 pet. vergoeding van het Rijk in dit sala- ris. Spr. wil wel zeggen, dat het Rijk de sa larissen der agenten op lage basis wil stel- len, gezien de economische omstandigheden. !De kosten van de gemeentelijke bemiddeling komen in het algemeen voor rekening der ge meente. Alleen draagt het Rijk, zooals ge- meld, voor 40 pet. bij in het salaris van den directeur of agent. De kosten van de districts- beuirs worden voor drie-vierde door het Rijk en voor een-vierde door de gemeenten in het district gedragen. Tenslotte maakt spr. nog enkele opmerkin- gen over de bijzondere bemiddeling. Voortaan mag zonder toestemming van den Minister geen arbeidsbemiddeling met winstoogmerk worden uitgeoefend. En wordt er vergunning verleend, dan gelden versehillende strenge voorwaarden. Bij de nu volgende bespreking vroeg de heer De Wolf te Vlissingen hoeveel volgens de nieuwe wet in de salarissen van de ambtena- ren der beurs door het Rijk wordt bijgedra- gen. De heer Van Lier: Niets. De heer De Wolf: Maar Vlissingen kreeg tot heden het salaris van een ambtenaar vergoed. De heer Van Lier: Daartoe is het Rijk niet verplicht. De heer De Wolff vraagt verder de meening van den heer Van Lier over het bemiddelen van ongeorganiseerden bij een staking. De heer Van Lier is persoonlijk de meening toegedaan, dat elk arbeider, die werkt op een afdeeling, waar gestaakt wordt en het werk moet worden stopgezet, bij die staking is be- trokken. Dit is het beste en billijkste stand- punt in de praktijk. Anders zouden de onge organiseerden altijd bemiddeld kunnen worden en dat zou onbillijk zijn. De heer J. Onderdijk, wethouder van Mid- delburg, merkt op, dat deze opvatting in Mid- delburg steeds heeft gegolden en dat men zich daarbij best heeft bevonden. Werkgever en werknemer kunnen zich in zulk een geval van staking wel vinden buiten de organen der rijksbemitideling. Aan de vrijheid van arbeid wordt niet getomd. De heer J. K. Melse, landbouwbemiddelaar aan de districts-arbeidsbeurs te Middelburg, de tweede spreker, spreekt nu over: ,,De ar beidsbemiddeling in land- en tuinbouw". Nederland kan een landbouwland worden ge- DAMMEN. Correspondentie-adres Schoollaan 2 - Ter Neuzen. OGLVH. Oplosserswedstrijd. Oplossingen wedstrijdproblemen (vervolg). No. 13, van J. .de Haas, Scheveningen. Zwart: 4, 8, 9, 10, 16, 18, 23, 36. Wit: 26, 29, 30, 37, 40, 41, 42, 43. Het duideljjke doel van dit stukje is den meierslagregel te demonstreeren. Wit 2621 (zw. 36X49); 37—32! (meersl. 49X27); en 21X5 wint. No. 14, van S. E. van der Meer Jr., Arnhem. Zwart: 7, 11, 12, 13, 16, 18, 21, 23, 39. Wit: 20, 22, 27, 31, 32, 35, 37, 38, 47. lets keurigs van Van der Meer, een der beste problemisten van zijn tjjd (pl.m. 1915). Wit speelt '22—17 (11X22); 38—33 39X28); 31—26 22X42); 26X19 '(meersl. 23X25) 32X1 (42—48)1—34 (48X30); 35X24 (1621); 47—41 (21—26 of 27); 41—37, wint. No. 15. van N. N. Zwart: 2, 5, 6, 8, 9, 14, 20, 23, 29, 36. Wit: 16, 17, 25, 32, 35, 38, 40, 41, 43, 44. Opl.; 4034 (zw. meersl. 29X49); 1611 (36 X 47); 3228! (meersl. 47X22); 17X10. De nu ontstane motiefstand is stellig voor uit- breiding vatbaar. Wie waagt er zijn krachten eens aan? (zw. meersl. 49X7); 25X1 (5X14); 123 met winst. No. 16, van Joh. de Bree, Amsterdam. Zwart: 1, 8, 9, 13, 17, 21, 26, 27, 38. Wit: 23, 24, 28, 36, 37, 40, 47, 48, 50. Wit wint als volgt: 37—31 (26X37); 47—41 (37 X 46); 48—43 (38X49); 36—31 (meersl. 49X19); 23X12 (meersl. 46X7) en 31X2. Het eindspel is gewonnen (zw. 1318); Wit 2—16 (21—26); 16—27 (18—23); 27—32 (2329) enz. Dit probleem behaalde den eersten prijs in den Intern. Problemisten-wedstrijd van de „Nieuwe Courant" en „Het Damspel" (1922- 1923). Het toont ons door zijn eenvoud, dat een waarlijk mooi probleem niet steeds moei- lijk behoeft te zijn. No. 17, van Bleijdenstein t- Zwart: 18, 22, 23, 28. Dam op 3. Wit: 14, 19, 31, 36, 37, 42, 48. In de vorige eeuw kon men ook reeds pro- blemen maken: Wit 3127 (zw. meersl. noemd. Steeds heeft veel verwisseling van personeel plaats. Toch hebben de arbeidsbeur- zen vele jaren weinig gedaan aan arbeidsbe middeling in den landouw. Hier en daar von- den wel particuliere bemiddelaars in den land- bouw een bestaan. Spr. verwijst met instemming naar het rap port der Z. L. M. over dit onderwerp. Ook de Z. L. M. achtte een bemiddelingsinstituut noo- dig, vooral voor seizoenarbeid. De openbare bemiddeling stond te weinig in contact met de landbouwers en de arbeiders. De agenten moe ten meer met den landbouw bekend zijn. Thans wordt door de kringbemiddelaars met succes contact gezocht met de organisa- ties van werkgevers en werknemers. Het is gebleken, dat er in den landbouw voor de ar beidsbemiddeling een taak is. Maar de agenten moeten wat meer actief zijn. Dan zal het aan- tal plaatsingen grooter worden. Ook de belanghebbenden werkgevers zoo- wel als werknemers moeten het belang van dezen dienst inzien. De agenten moeten bedenken, dat hun werk meer bestaat in het dienen dan in het gediend worden. Het gaat er om den rechten man te brengen op de rechte plaats. De agenten moe ten vooral vlug werken." Men moet vertrouwen in ons werk krijgen. En daartoe moeten alien samenwerken. De agenten moeten tijd en gelegenheid hebben connecties aan te knoopen met werkgevers en werknemers. Bij de daarop volgende bespreking merkte de heer Geleedst te Westkapelle op, dat nog zoovele werkgevers niet doordrongen zijn van het nut der bemiddeling. Kan de Z. L. M. hier- bij niet wat helpen? De heer Tange te Rilland wijst er op, dat in zijn gemeente, dank zij de medewerking van den burgemeester, de werkgevers zich eerst bij spr. om werkkrachten vervoegen, v66r zij Brabanders aannemen. Op een vraag van den heer mr. dr. Mes, antwoordt de heer Van Lier dat de gemeente- wet uitsluit dat een burgemeester agent der arbeidsbemiddeling is, daar dit een bezoldigde betrekking is. De heer Melse antwoordt dat de Z. L. M. hare leden niet kan dwingen van het instituut der arbeidsbemiddeling gebruik te maken. Wel zijn we dankbaar voor haar rapport. De heer Van Lier merkt nog op, dat het nooit de bedoeling is geweest, dat de open- bare arbeidsbemiddeling het monopolie zou krjjgen. Dat doet men alleen in Sovjet-Rus- land en Italie. Het instituut moet zichzelf propageeren. Er zjjn ook werknemers die er echter geen gebruik van maken. Op sommige dorpen is het niet zoo noodig. Maar als de werkgever zelf geen geschikt werknemer weet, laat hjj dan gebruik maken van het instituut. De voorzitter dankt alien voor hun aanwe- zigheid en sluit de vergadering. HOEK. Met ingang van 1 Juni a.s. is de rjjksveld- wachter J. J. Dieleman te Heinkenszand in ge- lijke betrekking overgeplaatst naar Hoek. AXEL. Woensdag vergaderden de stembevoegde ingelanden van den Noordpolder, alhier. De rekening over het dienstjaar 1931/1932, werd goedgekeurd met een bedrag in ontvangsten ad f 1083,27 en in uitgaven ad f 654,54, batig slot 428,73. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd vastgesteld, met een eindbedrag van 1156,56, met een post van onvoorzien ad f 169,37. Het dijkgeschot werd bepaald op 8 per H.A.; dit is 2 minder dan het vorig jaar. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 27 Mei 1932. De volgende vonnissen werden uitgesproken C. V. G., oud 25 j., vlasbewerker te Aar- denburg, beklaagd van diefstal, is vrjjgespro- ken. A. S., oud 44 j„ arbeider te Axel, is wegens dronkenschap met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. M. D., oud 37 j., koopman te Axel, is we gens vrijheidsberooving veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaarde. De volgende zaken werden behandeld: A. A. G., oud 18 j., arbeider te Aardenburg, gedetineerd, werd verdacht, dat hij op 1 April 1932, te zamen en in vereeniging met J. P. v. 3X47); 19—13!! (meersl. 22X42); 13X33 en zwart heeft geen zet meer. Nog verrassender zou het effect zijn, als de motiefstand „rein" op het bord overbleef, d.w.z. Wit enkel twee schjjven op 36 en 48 en Zwart een dam op 47 en een schijf op 42. Ziet iemand hier kans toe? Goede oplossers. Het maximum aan tdl tot dusver te behalen punten (17) verkregen de heeren A. de Zeeuw, J. Kaan Dz., J. van den Heuvel, ..Beginner", D. Kaan, J. P. Geensen, D. de Jong, Joh. Fraanje, J. A. Verdonk, alien te Ter Neuzen; J. A. van Dixhoorn en J. Scheele te Zaamslag. S. J. Boogaart en A. Kotvis Jr. te Zuidzande; J, J. Poissonnier, ..Enthousiast", P. Risseeuw Pz„ ,,List" te SchoondijkeIz. de Bruijne te Nieuwvliet; L. Goedbloed te Vlissingen; J. Strooband, J. van Wjjck, G. de Blaeij te Mid delburg; A. W. Scheele te St. Kruis; D. Luteijn te Oostburg; J. de Vliegher te Rot terdam. 16 punten behaalden „N. M." te Den Haag en ,,Dammer" te Vlissingen. De drie problemen, welke wjj ditmaal ter oplossing geven, lijken iets moeiljjker dan de voorafgaande. Bepaald ,,zwaar" zijn ze ech ter nog niet. Dat komt nog wel! Wedstrjjdprobleem No. 23, van H. G. v. d. Berg, Veen dam. ZWART 1 2 3 4 5 WIT G., te Aardenburg een aantal baalzakken heeft weggenomen, toebehoorende aan Krijn Huijssen. A. A. G., voornoemd, werd nog ten laste gelegd, dat hij op 29 Maart 1932 te Aardenburg heeft weggenomen een aantal baalzakken, toe behoorende aan Augustus de Bruijckere. Eisch in beide zaken: 2 maanden gevange nisstraf. Mr. Dieleman Jr. vroeg een lichtere straf. J. P. v. G., oud 19 j., arbeider te Aarden burg, gedetineerd ujt anderen hoofde, werd ten laste gelegd dat hij op 1 April 1932 te zamen en in vereeniging met A. A. G. te Aar denburg heeft weggenomen een aantal baal zakken, toebehoorende aan K. Huijssen. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Dieleman Jr. vroeg ook hier een lichtere straf. L. B. V., oud 40 j., aannemer en metselaar te Hoofdplaat, was door den Kantonrechter te Oostburg op 24 Maart 1932 veroordeeld tot f 60 of 20 dagen hechtenis, wegens het niet nakomen van de voorgeschreven veiligheids- maatregelen bij het bouwen van een landbouw- schuur te Biervliet op 19 Januari 1932. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Adriaansen achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. ZONDAG 29 MEI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u., leesdienst; 2 u., Ds. H. Aker- sloot van Houten Roos, van Sas van Gent. >- Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9y2 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag; 2y2 u., leesdienst. Zaamslag. 9% u., leesdienst; 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. - 2 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u. en 2 u. Ds. J. S. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., leesdienst. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., de heer M. Meeusen, van Bres- kens, Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zjjn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2 y2 uur Lof. OP HUN OUDEN DAG. Te Brielle is een huwelijk voltrokken tus- schen een 84jarigen man en een 83jarige vrouw. De ambtenaar van den burgerljjken stand, die het huwelijk voltrok, was 86 jaar. DE VISSCHERS VLAGGEN HALF STOK. Het duurt nog slechts zeer kort en de Zui derzee zal zijn afgesloten. Hiermee zal tevens een einde zijn gekomen aan de eeuwen oude Zuiderzeevisscherjj. De Zuiderzeevisschers be- treuren dit en om aan te toonen wat er om- gaat in het gemoed van de echte Zuiderzee visschers, hadden zij besloten, naar uit Volen- dam wordt gemeld, Donderdag van alle vis- schersvaartuigen, zoowel in de haven als op zee, de nationale vlag halfstok te laten waaien. OVERTREDING LOTERIJWET. Woensdag heeft de politie een huiszoeking gedaan ten kantore der N.V. De Lichtstraal Koningin Emmakade 175 te 's Hage, in ver- band met een overtreding der Loterijwet. Proces-verbaal werd opgemaakt naar aan- leiding van de uitgifte van Nijverheidsinschrij- vingen. De geheele administrate betreffende deze Njjverheidsloten werd in beslag genomen. Te Budel is Dinsdag bij het gehucht Groot- Schoot de 14jarige S. door een vrachtauto overreden en op slag gedood. De jongen was achter op den auto geklommen. Toen deze plotseling achteruit reed viel hij er af en werd hij overreden. WASSCHEN MET BENZINE. Dinsdagmiddag was de 27jarige juffrouw M. C. v. d. H. uit de Van Brakelstraat te Rot terdam in haar woning bezig haar haar te wasschen met benzine, in de nabjjheid van een brandend gasstel. De benzine vloog in brand en daardoor raakten ook haar haren in vlam- men. Op haar geroep schoot haar vader te hulp en deze wist het vuur met behulp van een paar kussens te dooven. Met ernstige brandwonden aan haar hoofd en beide handen is mej. v. d. H. in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Op de boerderij Bouwlust onder Kaatsheuvel is door een schoonmaakster een bedrag van eenige duizenden guldens gevonden, aldus de Msb., verstopt in het bed van een onlangs overleden huisgenoote. Bij de werken voor het TwenteRijnkanaal nabij Goor heeft Dinsdagmiddag een emstig ongeluk plaats gehad. De 18jarige H. Wel- berg uit Goor, die naast de locomotief van een zandtrein liep, om zand op de door de klei glad geworden rails te strooien, struikelde over een biel waardoor de baanveger van de locomotief tegen zijn been sloeg. Met ernstige verwondingen aan zijn rechterbeen en eenige verwondingen aan zijn arm is hij opgenomen. Dr. L. uit Goor, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende, achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Men vreest dat zijn been geamputeerd zal moeten worden. BROEDERTWIST. Dinsdagmiddag is tusschen twee broers, de 15jarige G. L. S. en de 17jarige C. H. S. in him woning op de Laagte Kadijk te Amsterdam oneenigheid ontstaan. De jongste was bezig brood te snijden. Daarbij hebben ze ruzie gekregen. Plotseling gaf de 17jarige jongen zijn broertje een klap in het gezicht, waarop de jongste, in woede ontstoken, zijn broer met het broodmes een steek in de linkerzijde toebracht. De getrof- fene zakte in elkaar, waarna de dader een dokter heeft gewaarschuwd. De jongen is naar het Binnengasthuis gebracht. Zjjn toestand bleek niet zoo ernstig, als aanvankeljjk werd gemeend. De dader is gearresteerd en naar het bureau J. D. Meijerplein gebracht. Hjj is later vrij gelaten. ONWEER, STORM EN SLAGREGENS. Tjjdens versehillende onweersbuien, die zich boven het Noordelijk deel van de provincie Groningen hebben ontlast, is zeer veel blik- semschade aangericht. Op verscheidene plaat- sen ging de bui gepaard met een wervelstorm, waardoor tal van schoorsteenkappen en dak- pannen sneuvelden, kippenhokken werden op genomen en op eenigen afstand weer neerge- worpen en boomen ontworteld. In Siddeburen werd het badhuis van den heer Joh. Lenting omvergeworpen. Gelukkig bevond zich op dat moment niemand in het gebouw, zoodat geen persoonlijke ongevallen voorvielen, zoo meldt de Msb. Te Noorddijk, Ten Post, Weiwerd en Barlo werden dieren in de weide door het hemelvuur getroffen en gedood. Te Zuidhorn sloeg de bliksem op de telefoonleiding in het postkan- toor, waardoor een geheelen dag geen der aan- gesloten abonn£'s van de telefoon gebruik kon maken. DOOR HAAR MAN OPGEH AN GEN In het dorp Havei^kerken in Fransch Vlaanderen werd een vrouw door haar echtge- noot opgehangen en daama in een hooimijt ge- borgen. Zjj werd daar gevonden door haar eigen vierjarig kind. De man is, na zijn daad te hebben bedreven, spoorloos verdwenen. NOODWEER. Geheel Polen heeft Dinsdag van noodweer te ljjden gehad. In verscheidene deelen des lands heeft de hagel op de velden groote schade aangericht. Te Warschau heeft de bliksem een boom in een speeltuin getroffen. Onder dezen boom hadden verscheidene kinde- ren een schuilplaats gezocht. Zes hunner zjjn door den bliksem gekwetst. EEN ONTPLOFFENG. Te Feison (IS£re) heeft Dinsdag een ont- ploffing een chemische fabriek gedeelteljjk verwoest. Twee menschen zijn om het leven gekomen en vijf zijn er gekwetst. TWEE BROEDERS DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer zijn op het veld tusschen Gernsheim en Hahn twee broeders, Heinrich en Philipp Pichler door den bliksem gedood. Een derde breeder werd verdoofd. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dageljjksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, ge- houden op Dinsdag 24 Mei 1932, in het Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes. Het Dageljjksch Bestuur der Zeeuwsche Land bouw-Maatschappij hield onder Voorzitterschap van Mr. P., Dieleman zjjne gewone maandelijksche vergadering in het Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes. Na opening der vergadering door den Voorzit ter werden de notulen der vorige vergadering on- veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Steun melkveehouderij. In verband met het in- gediende wetsontwerp betreffende tijdelijke maat- regelen tot hulpverleening aan de n^elkveehou- derij is door de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties tot den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid het verzoek gericht eenige wijzigingen in voormeld wetsontwerp te willen aanbrengen, opdat met de belangen van de boerenboterbereiders zal kunnen worden reke ning gehouden. Met instemming werd vemomen, dat deze ge- vraagde wijeigingen in de zoo juist verschenen Nota van Wijziging op het wetsontwerp zijn op genomen. Kennis werd genomen van het voomemen in Zeeland een vereeniging van boerenboterprodu- centen op te richten. Met de ontwerp-statuten dezer vereeniging werd behoudens enkele op- merkingen accoord gegaan en besloten werd als lid toe te treden. Invoer van, boter. Het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van boter, waarvan de indiening noodzakelijk werd geacht in verband met de voorgestelde hulpverleening aan de melk- veehouderjj, gaf tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. Steunverleening kippenhouderij. Het ingedien- de wetsontwerp tot het verleenen van een garantieregeling ten behoeve van de kippen houderij werd voor kennisgeving aangenomen. Cooperatieve aankoop. Aan een afvaardiging uit het Bestuur van het Centraal Bureau uit het K. N. L. C. werd medewerking toegezegd tot het bevorderen van de cooperatieve aankoop van kunstmeststoffen en veevoeder etc. in Zeeland. Werkverschaffing. Teneinde een oplossing te zoeken van het probleem der huidige werkloos- heid in het landbouwbedrijf heeft het K. N. L. C. besloten een commissie in te stellen die dit vraagstuk nader onder oogen zal zien. Den heer Ir. C. Stevens, adj.-inspecteur van de Werkver schaffing te Goes, werd verzocht in deze commis sie zitting te willen nemen. Deze wenscht even- wel het aannemen hiervoor nog in beraad te houden. Verhooging maalpercentage. Besloten werd het K.N.L.C. te verzoeken nogmaals krachtige pogin- gen aan te wenden om de Landbouwcrisiscom- missie te overtuigen van de noodzakelijkheid het maalpercentage te verhoogen op 40 Steun veenkolonialen landbouw. Een ontwerp- schrijven van de 3 centrale landbouworganisaties inzake steun aan den veenkolonialen landbouw gericht aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid werd voor kennisgeving aangenomen. Lidmaatschap Z. L. M. Met instemming werd vemomen dat het Bestuur der Landbouwvereeni- ging Serooskerke (W.) heeft medegedeeld dat zjj haar voorstel tot omzetting der vereeniging heeft ingetrokken en haar leden daarvan in kennis gesteld. Landbouwonderwjjs. Kennis werd genomen van de mededeeling dat de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw besloten heeft subsidie te bevorderen voor de stichting van een lagere tuinbouwschool te Middelburg, waaraan evenwel de voorwaarde wordt verbonden dat voor deze school samenwerking wordt verkregen tusschen de Z. L. M., den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederlanden de Veilingsvereeniging Wal- cheren. Landbouwwerktuigen. In verband met een va- cature heeft de Werktuigencommissie den Kring Noord-Beveland verzocht een voordracht tot be- noeming van een lid der commissie te willen in- dienen. 28. d3d4 f6f5 Anders had Tel of Thlh6 moeilijkheden veroorzaakt. 29. Tc5e5 Beter onmiddellijk c4 en d5. 29. Kg8—f7 30. c2c4 Te8—c8 31. Tdl—el Tg7g6 32. Kcld2 Tc8—d8 33. Kd2—c3 Rc6d7 Wit beheerscht het meeste terrein, maar om te winnen is een doorbraak noodig. Deze kan geschieden op de d-, c- of g-ljjn. Wellicht had Wit de volgende zetten iets voorzichtiger moeten behandelen. 34. d4d5 Td8c8 Nu was Kd4 en daama b4en c5 beter ge weest. Wit „wurmt" wat te veel. 35. Tel—dl b7—b5 36. d5d6 Tg6—g8 37. c4c5 h7h5 Dreigt h4 met tegenaanval. 38. Tdl—hi Tc8h8 39. b3b4 Tc8—gS Men ziet tn deze partjj, hoe moeiljjk een spel met raadsheeren van ongeljjke kleur te winnen is. Indien Wit een raadsheer op f3 had kunnen plaatsen, had Zwart het veld c6 niet bezet kunnen houden. Ongetwjjfeld heeft Zwart dit op zjjn 21sten zet reeds overwogen; Wit meende desondanks er op in te kunnen gaan. Wit tracbt nu de zwarte torens af te leiden en op het goede moment g4 te spelen. We geven het vervolg van de partjj in ver- korte notatie. 40. Te2Kg6. 41. Kd4—Tc8. 42. Tal— Tc6. 43. b3Th7. 44. Thl—Tc8. 45. Th4— Te8. 46. Tel—Rc6. 47. Tehl—Tf8. 48. Re5 Td8. 49. g4!fg4:. 50. fg4:—Rg2: 51. Tgl—Rd5. 52. gh5:ft—Kf7 (Kh6, dan Tg6 mat). 53. h6!—Rc6. 54. Tg7f- -Tg7:. 55. hg7:Tg8. 56. Th8Re8. 57. Ke3—Rc6. 58. Kf4Re8. 59. Kg5Rc6. 60. Kh6Re8. 61. Kg5 (Wit was voomemens Kh7 met toren- winst te spelen, maar zag daar op het laatst van af, wegens: 61. Kh7Rc6. 62. Tg8: Re4f en Wit overzag de mogelijkheid Kh8) Rc6. 62. Tg8:Kg8:. 63. Kf6. Zwart geeft op: Rd7. 64. Ke7Rc8. 65. d7 en wint. Men heeft den indruk, dat Wit een enkele maal sterker had kunnen spelen; het was voor beide spelers een moeiljjke partjj. Stand in cijfers: Zwart: 8, 9, 15, 16, 17, 19, 21, 22, 23, 28, 36. Wit: 20, 30, 32, 37, 38, 39, 42, 44, 46, 47, 48. No. 24, van G. J. A. van Dam, Wassenaar. Zwart:, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 23, 25. Wit: 1<5, 17, 22, 27, 29, 30, 31, 33, 34, 41, 42. No. 25, van J. C., le Bleu, Breskens. Zwart: 2, 4, 9, 10, 17, 18, 23, 25, 28, 40, en een dam op 31. Wit: 26, 30, 35, 37, 89, 42, 43, 44, 47, 48, 50. Voor alle drie geldtt Wit speelt en wint. Opldssingen worderfi ingewacht vddr 12 Juni a.s. SCHAKEN. Dinsdagavond hield de Ter Neuzensche Schaakciub een gohgwedstrjjd. Het resultaat was: i Den Decker 9 punten. BruCh 8 Schreuder 7 II Kaan De Kam 5 Verpoorte 3% II Van de Ree 3 It De volgende partjj werd gespeeld aan het vierde bord van den massakamp Zeeland- - Antwerpen op 5 Mei 1932 te Antwerpen. Aljechin-opening. Wit: Dr. H. Bruch. Zwart: Is. Shemetsky (Ter Neuzen). (Antwerpen). 1. e2e4 Pg8—f6 2. Pblc3 d7d5 3. e4Xd5 Pf6Xd5 4. Rfl—c4 Pd5b6 5. Rc4b3 c7c5 6. d2d3 Pb8—c6 Wit vermeed de gewone voortzettingen van ueze opening, omuat mj viutouv, daar al te goed van op de hoogte was. Een sterke speler speelt niet 1. Pf6 zonder op aUes geprepareerd te zjjn. Wit was met alle moge- lijkheden slechts in het vage bekend en koos derhalve een kalme, weinig onderzochte variant. Zie onze vorige rubriek. 7. Ddlf3 e7e6 8. Pgle2 Rf8—e7 Beter is Rd6, hoewel daama Pe4 moeiljjk- heden oplevert. 9. Rclf4 a7a6 Om Pb5 met vreeseljjke dreigingen te ver- hinderen. lets minder slecht was Rd6. 10. Df3—g3 Pb6d5 Er dreigde Rc7 met winst van Pb6; Zwart moet daarom g7 opgeven. Hij doet dit op een fraaie wijze, zoodat Wit nog vele moeilijk heden krjjgt te overwinnen. 11. Dg3Xg7 Re7—f6 12. Dg7—g3 Pd5e7! Wit is volledig ontwikkeld: de pionwinst was derhalve verdedigbaar. Zwart dreigt nu Pf5, waardoor de witte Koningin in moeiljjk- heden komt. 13. 000 Wit dacht een half uur na over de gevolgen van Pe4 dreigende Rc7, Dd7, Pf6t. Er volgt echter Pf5! en zoowel Rc7 als Pd6t zjjn on- schadelijk geworden; bovendien dreigt Rb2. Het was echter een moeiljjke vraag, of 000 of wel 00 de aangewezen manier was; Wit oordeelde de open g-ljjn voor ge- vaarlijker dan de mogelijke aanval met b5 enz. 13. Pe7f5 14. Dg3f3 Pc6d4 15. Pe2Xd4 Pf5X^4 cd4 is wellicht beter. 16. Df3e3 Rc8d7 Indien weer Pf5, dan gaat pion c5 verloren. 17. Pc3e4 0—0 18. Pe4Xf«t Dd8Xf6 19. Rf4e5 Df6—h4 20. De3g3t Dh4Xg3 21. h2Xg3 Pd4Xh3t Er dreigde Th4, waarmee Wit op d4 een pion wint, of met Tg4 mat zet. 22. a2xfo3 Ta8c8 23. Thl—h5 f7—f6 Er dreigde Tdhl benevens een catastrophe op h7. 24. Re5d6 Tf8—f7 25. Th5Xc5 Rd7c6 Nu dreigt Zwart listig e5 en Td7 en de Raadsheer raakt in moeilijkheden. 26. Rd6f4 Tc8e8 27. f2f3 Tf7—g7 e5. 28. Rh6 benevens d4 is ook voor Wit gunstig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6