AiBEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. HEEREN-BAAI No. 8841. VRIJDAG 27 MEI 1932. 72e JAARGANG. BINNENLAND BTTITENLAHD. t drankwet. ECHTE FR1ESCHE 20-50ct. perons^ cAtelange van rijpe tabakken TER NEUZEN, 27 MEI 1932. NEUZENSCHE COURANT VISCH- OF HENGELAKTE. Tor gemeente-secretarie zijn verkrijgbaar aanvraagformulieren tot het bekomen van een visch- of hengelakte. Ter Neuzen, 27 Mei 1932. De Burgemeester van Ter Neuzen. J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 16 der Drankwet, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een TAP- VERGUNNING van: 1. HECTOR CORNELIS MEEUSEN, van beroep schipper, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal van het perceel Nieuwstraat No. 17; 2. WILL/EM ADRIAAN FAAS, van beroep cafehouder, wonende te Ter Neuzen, voor het reehter voorlokaal van het perceel Kanaalweg No. 46; 8. ADRIAAN MARINUS WITTE, van be roep cafdhouder, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal van het perceel Axelschestraat No. 63. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunningen schrifteluk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 27 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, Wnd. Secretans. PRINSES JULIANA IN DEN WIERIN GERMEERPOLDER. Prinses Juliana heeft naar de N. R. Crt. meldt, Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan den Wieringermeerpolder om in de in aan- bouw zijnde Nederlandsch Hervormde kerk in Slootdorp een gedenksteen te plaatsen, het waterleidingbedrijf in werking te stellen en het dorp zelf te bezichtigen. De Prinses werd ontvangen door de heeren Prof. Slotemaker de Bruine als voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv. Kerk en Ir A Roebroek, lid der Wieringermeerdirectie. In de kerk sprak Prof. Dr. Slotemaker de Bruine zijn warme erkentelijkheid uit voor het feit, dat de Prinses wel heeft willen besluiten, aan' het eerste gebouw van de Ned. Herv. kerk in het nieuwe Zuiderzee-gebied een gedenk steen te willen aanbrengen. Hij deed dit namens: de Algemeene Synodale Oommissie en de Commissie vanwege de Synode voor de geestelijke belangen in het Zuiderzeegebied, het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Hol- land het Classikaal Bestuur van Hoom, en den consulent der nieuwe gemeente, die alle ver- tegenwoordigd of aanwezig waren. Daamaast noemde hij het bestuur van het Zuiderzee fonds, en de classicale commissies, die van wege dat bestuur zijn gevormd, alsmede de Federatie van Diaconieen en de stichting Hui- zen van Weldadigheid en Barmhartigheid. Toen de drooglegging der Zuiderzee met energie ter hand genomen werd, heeft, naar hij zeide, de Vereeniging van Kerkvoogdijen aan- stonds zich herinnerd, dat het nieuwe terrein. wat de Ned. Herv. Kerk aangaat, niet „een land zonder temper zou mogen wezen. Zij heeft het initiatief genomen tot de stichting van een organisatie, die de gelden verzamelen zou, noodig voor het oprichten van kerkelijke gebouwen. Deze organisatie, het Zuiderzeefonds, be- leefd heden den blijden dag, dat zij dit eerste kerkgebouw als weldra voltooid aan de Prin ses mag toonen. De Federatie van Diaconieen heeft zich aan- stonds herinnerd, dat op het terrein van zie- kenverpleging in het nieuwe grondgebied voor de kerk een taak zou kunnen liggen; en als eerste uitwerking van die overtuiging heeft de Federatie in nauwe samenwerking met de stichting Huizen van Weldadigheid een ge- i WERING COLORADOKEVER. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wering van den Coloradokever bij invoer en doorvoer van aardappelen en versche groenten betuigden vele leden hun groote instemming met dit ont- werp en juichten zij het toe, dat de Regeering ten deze niet voor de bedreigingen van Frank- rijik is gezwicht. Zij wezen er op. dat het hier onzerzijds een zuiver preventieven sanitairen maatregel treft en zij konden allerminst bewonderen, da. Frankrijk zoogenaamde reciprociteitsmaal- regelen heeft genomen, welke eigenlijk repre- saille-maatregelen zijn. Gaame zou men worden ingelicht hoe het thans staat met de onderhandelingen met Frankrijk, om haar maatregelen op te heffen. In de dagbladen is het bericht verschenen, dat de invoer in Frankrijk van Nederlandsche planten, bollen, knollen en wortelstokken weder is toegestaan Voor versche groenten en consumptie-artikelen blijft, naar werd op- gemerkt het verbod dertfalve nog gehand- haafd Kan de Regeering, zoo vroeg men, mededeelen, hoe het met onzen invoer van versche groenten en consumptieaardappelen waarschijnlijk zal gaan? De invoer van die twee artikelen uit ons land in Frankrijk zou hoogst belangrijk kunnen zijn en men zou het daarom op hoogen prijs stellen, indien de Re geering door haar vertoogen de Fransche re geering ervan overtuigde, dat deze zedelijk verplicht is ook het overgebleven, zeer gewich- tige en belangrijke gedeelte van haar maat- j regelen in te trekken. Enkele leden vroegen, welk standpunt de Belgische regeering had ingenomen ten op- zichte van den Coloradokever. DE NOOD DER BINNENSCHIPPERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duy- maer van Twist: 1. Is het den Minister bekend, dat de nood, waarin de binnenschippers verkeeren, thans zoo hoog is gestegen, dat niet alleen de rente en de verplichte aflossingen van hypotheken niet meer kunnen worden betaald, doeh dat ook in zeer veel gevallen het hoog noodige niet meer kan worden aangeschaft om in het levensonderhoud der gezinnen te voorzien? 2. Zoo het verstrekken van een renteloos voorschot ernstige bezwaren ontmoet, de ver- laging van scheepvaartrechten voorshands niet mogelijk is en geen vrijheid kan worden ge- vonden een rijkssteunregeling voor de schip- pers in het leven te roepen (zie antwoord, in- gezonden 2 April 1932 op vragen, door den ondergeteekende op 2 Maart 1932 gesteld), welke andere maatregelen zullen dan worden getroffen om de bittere armoede in de schip- persgezinnen te lenigen en de binnenschipperij voor total en ondergang te behoeden? heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend be an twoord. 2. Zoo als reeds werd medegedeeld in het antwoord, ingezonden op 2 April 1.1., heeft de ondergeteekende overleg met handel en scheepvaart gepleegd in zake bevrachting. Naar aanleiding van dit overleg heeft de re geering besloten een wettelijke regeling te be- vorderen voor de bevrachting van binnen- schepen. Andere maatregelen zullen voorshands niet worden genomen. helpen is. Want de uiteenloopende inhoud van eventueele regelingen zal alleen uit de te sluiten verdragen kunnen blijken. Zij moe- ten op edn en dezelfde 'wet worden gebaseerd ter wille van den spoed. De Regeering heeft zich inderdaad voorge- steld, dat eventueele regelingen op dit mo ment in de eerste plaats het goederenverkeer. moeten betreffen, omdat de instandhouding van de bedrijvigheid op het gebied van land- bouw, industrie en transportwezen, welke voor een groot deel van afzet in het buiten- land afhankelijk is, van de allergrootste urgentie is. De Regeering onderschat echter allerminst het belang, verbonden aan de behoorlijke be- taling van andere vorderingen. Bij bespre- kingen met andere regeeringen pleegt zij dan ook nadrukkeiijk te verklaren en zal zij dit natuurlijk blijven doen, dat regelingen voor het goederenverkeer de rechten uit hoofde van andere vorderingen niet mogen aantas- ten, zoodat de betrokken landen niet zullen mogen voorwenden, met een regeling, als hiervoor bedoeld, geheel van verdere devie- zenverstrekking aan Nederland af te zijn. Het ontwerp zal niet van toepassing zijn op den in- en uitvoer der overzeesche gebieds- deelen. Wel kan een belangrijk deel van den kolonialen handel gebaat worden bij even- tueel te treffen regelingen, te meer, waar deze handel voor een groot deel van het en trepot gebruik maakt. De Regeering stelt echter voorop, dat zij alle matregelen, die het vrije handels- en betalingsverkeer nog meer stremmen, dan nu reeds het geval is, principieel uit den booze acht. Indien zij in het gewijzigd ontwerp van wet, dat deze memorie vergezelt, niettemin voorstelt, de Kroon te machtigen, maatrege len in het leven te roepen, welke voor een deel de kenmerken dragen van die, welke door sommige voor onzen export zeer gewich- tige mogendheden zijn getroffen, dan doet zij dit uit de overweging, dat niets onbeproefd mag worden gelaten om de nooden van ons bedrijfsleven te verlichten. De wijziging van het ontwerp vindt haar voomaamste belicha- ming in art. 2, waarin bepaald wordt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur beperken- de bepalingen gesteld kunnen worden betref- fende de vereffening of het op andere wijze te niet gaan van schulden, ontstaan in ver- band met den invoer van goederen uit bij Koninklijk besluit aan te wijzen landen, wel ke beperkende bepalingen hebben getroffen ten aanzien van het intemationale betalings- verkeer. De Regeering is overtuigd, dat een dergelijke beperking van den goedereninvoer van Nederlandsche zijde alleen in de uiter- ste noodzaak zou mogen worden toegepast, doch zij is evenzeer overtuigd, dat het spoe- dig dient vast te staan, dat zij over dit mid- del beschikt. OUD-GEREF. GEMEENTEN EN GEREF. GEMEENTEN. De vergadering van Oud-Geref. gemeenten in Nederland, bijeen den 18en Mei 1932 te Rot terdam, gehoord de besprekingen over het al of niet aansluiten bij de Geref. gemeenten in Nederland (kerkengroep van ds. G. H. Ker- sten), besluit tot niet-aansluiting en bepaalt, dat bij mogelijke wenschen dienaangaande in een der gemeenten geen besprekingen, van welken aard ook, gevoerd mogen worden met 1 de Geref. gemeenten, alvorens deze zaak in een classis of vergadering van alle gemeenten is goedgekeurd. lijken blijden dag, nu zij aan de Prinses het Wijkgebouw mag toonen. j Het is de overtuiging van de genoemde col leges, dat in de toekomst de leiding der zaken zal moeten liggen in de hand van de hier zich vormende en organiseerende gemeente en dat de taak der bedoelde colleges slechts daarin bestaat, dat voor toekomstig werk de noodige gebouwen worden opgericht en dat op ddn ter rein dat van de Wijkverpleging voors hands eenig werk moest worden gedaan, zoo- lang noch de kerkelijke noch ook de Burger- lijke Gemeente zich uitspreken kunnen over de wijze, waarop zij wijkverpleging en zieken- verzorging geregeld wenschen te zien. De stichting mocht de voile medewerking voor dit voorloopige werk ondervinden van het Diaco- nessehuis te Amsterdam, evenals de zuster, die voorloopig het werk zal waamemen, heden ook aanwezig is. Wfl zijn er als deel van ons Nederlandsche volk dankbaar voor, dat uw bezoek aan den Wieringermeerpolder tevens daaraan wordt dienstbaar gemaakt, dat u zich van velerhande kerkelijke en sociale voorbereidingen in dezen polder wil op de hoogte stellen en deze door eigen aanschouwingen wil leeren kennen. Maar als toebehoorende tot de kerk, die ook u onder hare leden tellen mag, zijn wij in gansch bijzonderen zin dankbaar voor het feit, dat u, nu onze eerste gebouwen htm voltooiing naderen, door het plaatsen van een gedenk steen van uwe hooge belangstelling in ons streven wil getuigenis afleggen. Straks, als de kerk voltooid is, gaan wiji haar met woord en lied en gebed tot den dienst des Evangelies wjjden. Spreker verzocht daarna aan de Prin ses wel te willen overgaan tot plaatsing van den steen, die jaar in jaar uit de herinnering zal bewaren aan dezen blijden dag en die het begin moge zijn van een tijd vol rijken zegen Gods over het werk, dat hier is ondemomen. Op vragen van den heer Duymaer van Twist: Is de Minister bereid: a. in te stellen een schipperscrisiscom- missie; b. met zijn ambtgenooten te overleggen om: 1°. het Nationaal Crisis Comitd een bjji- drage uit 's Rijks kas te verstrekken ten einde daarmede in den oogenblikkelijken nood der schippers met betrekking o.m. tot het betalen van rente en aflossing van hypotheken hulp te bieden; 2°. het vervoer van materialen voor de Zuiderzee- en andere Rijkswerken benevens van de goederen, die van Rijkswege moeten worden verplaatst of ten behoeve waarvan Rijkssubsidie wordt verleend, zooveel moge lijk te bestemmen voor den Nederlandschen schipper; c. toe te zien, dat de;gelden, welke voor het vervoer per schip worden beschikbaar ge steld, ook werkelijk aan de schippers worden J uitbetaald? heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord: Ad a. De ondergeteekende kan geen aanlei ding vinden tot instelling van een schippers- crisiscommissie naast de bestaande commissie tot onderzoek van den economischen toestand der particuliere binnenschipperij. Ad b. 1°. De ondergeteekende is van oor- deel, dat het niet op den weg der regeering ligt, uit 's Rijks kas aan het Nationaal Crisis Comity gelden te verstrekken, ten einde schip- pers en eventueel anderen de betaling van rente en aflossing van hypotheken mogelijk te maken. 2°. De ondergeteekende is bereid met den Minister van Waterstaat overleg te plegen ten aanzien van het vervoer der sub 2 bedoelde materialen en goederen. Ad c. Indien de ondergeteekende de strek- king van de vraag sub c goed begrijpt, zou de regeering moeten toezien, dat de gelden, welke de bevrachters voor het vervoer moeten be talen, ook werkelijk door de schippers worden ontvangen. Aan dit verzoek kan de onder geteekende niet voldoen, aangezien haar dan een taak op de schouders zou worden gelegd, welke zij noch mag, noch kan op zich nemen. DE MOELIJKHEDEN IN HET INTERNATIONALE BETALINGSVERKEER Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp betreffende verdragen, te slui ten met vreemde mogendheden, welke beper kende bepalingen hebben getroffen ten aan zien van het intemationale betalingsverkeer, inzake de vereffening van vorderingen, ont staan in verband met in- en uitvoer, wordt ontleend, dat het gebrek aan inhoud van het ontwerp, dat de Regeering volgens het voor loopig verslag als een ernstige grief wordt aangerekend, door de Regeering niet te ver- BIJZONDEBE MAATREGELEN T.A.V. LOOPENDE PACHTOVEREENKOMSTEN. Aan de memorie van antwoord inzake het initiatief-voorstel van den heer Ebels, hou- dende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten wordt het vol- gende ontleend. De voorstellers hebben de indiening van dit voorstel bewerkstelligd buiten ieder verband met de verwerping van het ontwerp-Pachtwet. Het voorstel loopt in geen enkel opzicht voor uit op hetgeen op het stuk van een blijvende regeling der pachtovereenkomst zal moeten gebeuren. Ook de voorstellers zijn van oordeel, dat het wetsvoorstel, indien dit tot wet zal wor den verheven, lang niet voor alle loopende pachtcontracten zal behoeven te werken. Zij zijn er van overtuigd, dat vele verpachters reeds v66r de indiening van dit voorstel uit eigen beweging aan him pachters belangrijke reductie hebben verleend. Zij vetrouwen, dat het aantal gevallen waarin de pachters be paaldelijk een beroep op de wet zal moeten doen verhoudingsgewijs niet al te groot zal zijn. Zij achtten de totstandkoming-van de voor- gedragen regeling echter in hooge mate ge- wenscht, om ook die verpachters, die volstrekt onwillig blijven om eenige reductie te verlee nen, daartoe zoo noodig te kunnen verplichten Aan de bevoorrechte positie van de vorde- ring wegens pachtpenningen wordt door dit voorstel niet geraakt. lementairen strijd te voeren op de wijze die hun het best bevalt. En als zij willen kunnen zij dat gedaan krijgen, daar de beide partijen die Woensdag slaags zijn geweest de meerder- heid van de Pruisische volksvertegenwoordi- ging vormen. Vox populi vox dei. De socialisten en het centrum hadden daar- j mede geen vrede. Vooral de socialisten had den recht van spreken omjlat een der hoogste functionarissen in hun fractie bewusteloos van het slagveld is weggedragen. Als neutraal toeschouwer was hij door een der rondvliegen- de projectielen getroffen. Over den aard van het zware letsel dat hij gekregen heeft, loopen de berichten nog uiteen. De een spreekt van een schedelbreuk, de ander van een kaak- breuk. In ieder geval is het de moeite waard. Zoo is het lot van de weerlooze burgerbevol- king in den modemen oorlog! De communisten hebben wraak gezworen als de omvang der strijdkrachten eens minder in hun nadeel is. Het lijkt echter twijfelach- tig of ziji binnen afzienbaren tijd eenige kans krijgen tegenover de nazi's, die het gros van hun uitverkorenen op grond van him lichame- lijke strijdvaardigheid hebben uitgezocht, ter- wijl de communisten totnogtoe mondopening als een bruikbaar criterium daarvoor hadden beschouwd. De natuurlijke uitrusting is dus heel ongelijk, en strategisch belangrijk in het voordeel van de nazi's. Voor het doel- treffend hanteeren van stoelen, kandelaars en zware inktkokers is welbespraaktheid en kracht van stemgeluid van weinig nut. Biceps moeten het doen. De communisten zullen daarom weldra tot de overtuiging moeten komen dat slechts be- scherming van boven af en niet hun eigen lichaamskracht hen in staat kan stellen hun positie in het Pruisische parlement te hand- haven. Wij zien reeds waar het nieuwe Duit- sche parlementarisme heengaat: Politieposten en eerste hulp bij ongelukken in het gebouw, zoo niet in een hoekje van de zaal. Misschien zelfs vrijwillige bij dragen voor het Ttoode Kruis op het parlementaire slagveld. Pruisen heeft een parlement, gekozen vol gens het algemeenste stemrecht dat de wereld kent: voor mannen en vrouwen, op ongewoon jeugdigen leeftijd te beginnen. Dit parlement moet dus wel, te meer daar het juist gekozen is, een zeer zuivere voorstelling geven van hetgeen er op het oogenblik in het Pruisische volk leeft. Men kan nu dus niet zeggen dat slechts een rumoerige groep den kwaden schijn wekt. De meerderheid, die het recht heeft over het lot van land en volk te beslis- i, is aan het woord en aan het werk ge weest. Wij wezen reeds op dit feit. De Land- dag telt 422 leden, en daarvan hooren er 162 tot de nationaal-socialistische en 57 tot de communistische partijdit zijn er samen 219, waartegenover slechts 203 noncombattanten staan. Voorzoover deze alien hog staan! Men kan huilen om het geval, en men kan er ook de uitermate zotte kanten van zien. Maar over een ding kan er, dunkt ons, geen twijfel bestaan: Dat de keuze van zulk een meerderheid een ontstellend helder bewijs levert voor de verwildering en verblinding waarin het Pruisische en het Duitsche volk zijn geraakt. De wereld heeft meer gekke dingen van dien aard gezien. Maar ongekend is het geval dat een volk van goede schoolontwikkeling, dat trotsch is op het pell van zijn beschaving, krachtens een kiesrecht dat op de volledigste wijze wat in het volk leeft tot uiting laat komen, een meerderheid van die hoedanig. heden en tot dergelijke dingen in staat, voor zijn volksvertegenwoordiging kiest. 825 (lngez. Mea.j Lilian Harvey en Harry Liedtke, het tweede hoofdnummer is een der nieuwste Paramount- creaties n.l„ „Shanghai-Expresse" met Mar- lene Dietrich. De kolommenlange persrecen- cie's der groote bladen hier aan te halen zou te veel ruimte vergen, zeer velen zullen eenige weken geleden deze wel in onze groote dag bladen gelezen hebben, en kunnen wij volstaan door te zeggen, dat Paramount na haar film- werken „Marokko" en ..Onteerd", thans weer een buitengewone film aan haar product heeft toegevoegd, die aller belangstelling verdient. DE STOOMTRAM WALCHEREN MOET KRACHTIG BEZUINIGEN. Men meldt het volgende aan de Midd. Crt.: In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Stoom- tram Walcher§n werd de heer H. P. Baron v. de Borch tot Verwolde tot commissaris ge kozen. Bij de rondvraag werd door een aandeel- houder de vraag gesteld hoe het Bestuur zich gedacht heeft het groote tekort 23478,90^4) van het boekjaar 1931 te dekken. De voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, de heer mr. H. F. Lantsheer deelde hierom- trent het volgende mede: liet Rijk verklaar- de zich bereid ter delging van dit tekort eene subsidie te verleenen en wel tot eenzelfde be- drag als door de streek (provincie, gemeen ten en verdere belanghebbenden) wordt ver leend. Allereerst heeft het bestuur zich toen tot de provincie gewend met een verzoek om sub sidie, maar zeer tot zijne teleurstelling be- reikte het bestuur van vertrouwbare zijde het bericht, dat' naar aanleiding van het verzoek aan de Provincie, door Ged. Staten aan de Provinciale Staten van Zeeland een afwijzend voorstel zal worden gedaan. Het zal dus waarschijnlijk niet mogelijk zijn nu, en ook niet in de toekomst, het tekort te dekken, zoodat moet worden gestreefd naar groote beperkingen der uitgaven, terwijl mede zal moeten worden overwogen in hoeverre aanmerkelijke vermindering van het aantal trams noodzakelijk wordt. Met groot leedwezen werd door de vergade ring van deze mededeelingen kennis genomen. DE LASTEN DER CALAMITEUZE POLDERS IN ZEELAND. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Kunnen de ministers mededeelen, wat de oorzaak is, dat de door de provinciale Staten van Zeeland besloten korting op de calami- teuze polderlasten tot op heden niet is toege past? Zijn de ministers bereid te bewerken, dat alsnog aan de ingelanden een korting over 1931 wordt toegestaan? Zijn de ministers van oordeel, dat bij de uit- voering van werken aan die polders, zoo b.v. bij dien van Borssele, men zich tot het aller- noodigste beperkt, en de uiterste zuinigheid wordt betracht? DE PARLEMENTAIRE HEKSENSABBATH. Veertien dagen geleden is, schrijft de N. R. Crt, de politie met man en macht in de ver- gaderzaal van den Duitschen Rijksdag binnen- gerukt, om het woord van den voorzitter ge- zag te verschaffen. Een poging der politie om met zwakkere strijdkrachten dat doel te bereiken was te voren reeds mislukt. Nu heeft men veel wildere tafereelen in den Pruisischen landdag beleefd. De politie heeft dezen keer geen gelegenheid gekregen eraan te pas te komen. Zij mag zich daarom geluk- kig prijzen. Want had zij ingegrepen, ter beslechting van den strijd, dan zou zij in de positie zijn geraakt van de onvoorzichtige die in zekere achterbuurten tracht aan een in het openbaar voltrokken echtelijke mishandeling een einde te maken; deze heeft de meeste kans het slachtoffer te worden van den toom van beide partijen over zijn ongevraagde be- moeilng. Toen na het gevecht de raad van oudsten van den Landdag het geval besprak, stonden nationaal-socialisten en communisten zij aan zij in hun verzet tegen iedere be- moei'ing van politie of justitie met de zaak. De heeren willen vrijheid hebben om den par- AMERIKA HANDHAAFT DEN GOUDEN STAND AARD. De gouvemeur van de Federal Reserve Bank, Meyer, heeft voor de Senaatscommis sie voor bankzaken, verklaard, dat niet de minste twijfel bestaat aangaande het vermo- gen en de bedoeling der Vereenigde Staten den gouden standaard te handhaven. Geen land heeft ooit den gouden standaard vrijwillig verlaten. Geen land, dat de wissel- valligheden eener inflatie heeft meegemaakt, zal ooit het voornemen hebben, permanent den gouden standaard te verlaten. Meyer verwierp de Goldsborough-voorstellen en ver- dedigde de politiek der Federal Reserve Bank. TERUGBETALING VAN SCHULDEN UIT HET MORATORIUM VAN HOOVER. Reuter meldt uit New-YoYk Naar aller verluidt zullen binnen drie weken de regeeringen van verscheidene landen over- eenkomsten met de Vereenigde Staten sluiten nopens de betaling van 252 millioen aan oor- logsschuld die zij door het moratorium van Hoover achterstallig zijn geraakt. De New- York Times wil weten dat de betalingen over 10 jaar verdeeld zullen worden tegen een rente van 4 procent. Finland en Griekenland zouden reeds geteekend hebben en ofschoon het departement van de Schatkist nog geen enkele officieeie mededeeling van Engeland heeft ontvangen, gelooft men hier, dat ook de Engelsche regeering binnen enkele dagen onderteekenen zal. Besprekingen zijn nog gaande met Hongarije en Duitschland. De andere landen die schuldenaren zijn der Ver eenigde Staten hebben nog niets officieels vqn zich laten hooren maar men verwacht dat j ook zij alle zullen teekenen. ONTVANGER-GRIFFIER. In de plaats van den heer H. J. van den Ouden, aan wien eervol ontslag is verleend, is tot ontvanger-griffier van den Ser Lippens- polder benoemd de heer J. de Feijter Lz. te Ter Neuzen. LUXOR THEATER. Het Luxor Theater schijnt met haar pro- gramma's, gelijken tred te willen houden als het weer, hoe beter het weer, hoe mooier de programma's. Deze week brengt het een zeer sterk programma, met twee buitengewone filmwerken. Een hoofdnummer van het be- kende Ufa-recept, „Nooit meer Liefde" met ARBEIDSBEMIDDELING IN ZEELAND. Dinsdagmiddag werd in het Sehuttershof te Goes een druk bezochte vergadering gehou den van gemeentebesturen en agenten der ar- beidsbemiddeling in Zeeland ter bespreking der wet op de arbeidsbemiddeling. De Midd. Crt. meldt daaromtrent. De vergadering werd geopend door den heer H. P. Staal, directeur der districts- arbeidsbeurs te Middelburg, die de aanwezi- gen welkom heette, in het bijzonder de heeren Th. v. Lier, refenrendaris bij den rijksdienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver- zekering te Den Haag, dien spreker noemt den geestelijken vader van de wet op de ar beidsbemiddeling en den heer J. K. Melse, landbouwbemiddelaar aan de districts-arbeids- beurs te Middelburg. Spreker achtte het wel van belang een vergadering als deze te be- leggen, nu bedoelde wet op 1 Januari j.l. in werking is getreden. De eerste spreker, de heer Van Lier, gaf in korte trekken een overzicht van den inhoud der genoemde wet. Deze wet onderscheidt: a. de openbare arbeidsbemiddeling en b. de bijzondere bemiddeling met of zonder winst- oogmerk. De wet van 29 November 1930 regelt niet veel betreffende het materieel recht der open- bare arbeidsbemiddeling. Alleen in hoofdstuk 2 der wet staan enkele algemeene bepalingen. De wet schrijft voor, dat er zullen zijn plaatselijke en districtsorganen en het rijks- orgaan. De werkwijze wordt echter niet ge regeld. Die kunnen de organen, onder nader overleg, met de hoogere instanties, zelf regelen. Sinds 1 Mei ressorteert de arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering onder het Departement van Binnenlandsche Zaken. Ieder werkgever en werkzoekende kan terecht bij de organen der arbeidsbemiddeling. Maar deze organen kunnen uitzonderingen maken. Uitgesloten kunnen b.v. worden zij, die tegenover de Beurs bedriegelijke handelin- gen pleegden of tot werken ongeschikt zijn gebleken. Niet ieder behoeft door de Beurs als werk gever beschouwd te worden. Niet b.v. een particulier, die eens een trap wil laten schil- deren of een kamer behangen. Zonder speciaal verzoek mag bij de open- bare bemiddeling geen onderscheid of voor- rang worden verleend naar godsdienstige of staatkundige richting. De openbare bemiddeling is kosteloos. Al leen speciale kosten, op verzoek van den aan- vrager gemaakt, moeten vergoed worden. Uitvoerig beantwoordt spreker de vraag, welke de houding der arbeidsbemiddeling is bij staking en uitsluiting. Hierover is veel te doen geweest. Geen bemiddeling wordt verleend voor een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5