Pluimvee-Rubriek ONWEER MET WOLKBREUK BOVEN AMSTERDAM. DE EXPRESSE-TREIN BAZELOSTENDE ONTSPOORD. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. ERNSTIGE BESCHTTLDIGING TEGEN NEW YORK'S BURGEMEESTER. Het onderzoek naar de politieke corruptie, dat reeds geruimen tijd in -opdraoht van gou- verneur Roosevelt wordt gevoerd, was de laatste weken er op gericht aan te toonen, dat de burgemeester van New York, Walker, steekpenningen zou hebben aangenomen. Men is tot voor Walker inderdaad zeer bezwarende conclusies gekomen. Tot nu toe heeft Walker zelfs echter geen gelegenheid gehad zich uit te spreken voor de commissie van oniderzoek. Heden zou hij worden gehoord. In 1927 heeft Walker aan de Equitable Coach Company, een autobus-onderneming, zeer voordeelige con- cessies verleend. Indertijd is deze daad van Walker onmiddellijk aangevallen met de be- wering, dat de aehter de genoemde maat- schappij staande banken door de concessies enorme winsten werden toegeschoven, terwijl de stad er geen voordeelen van had. Men kon den burgemeester echter naar aanleiding van deze daad niet van corruptie beschuldigen. In de commissie van onderzoek heeft thans rechter Seabury verklaard, dat hij de bewijzen in handen heeft, dat 12 dagen na het verleenen van de concessie een financieel tusschenper- soon, Smith genaamd, bij de Equitable Trust Company een credietbrief ter waarde van 10 duizend dollar op naam van Walker heeft laten zetten. Met dit geld zou Walker zijn Europeesche reis in 1927 hebben gefinancierd. Het bedrag is in elk geval tijdens die reis in vijf gedeelten door de Europeesche vertegen- woordigers van genoemde bank opgevraagd. Deze onthullingen hadden bij de commissie een uitwerking als een bliksemstraal uit een helderen hemel. Het onderzoek is onmiddel lijk gestaakt en zou eerst heden, wanneer Walker er zelf bij is, worden voortgezet. Te- voren had de commissie vastgesteld, dat sena tor Hastings eveneens geld had ontvangen van de Equitable Coach Company, Hastings was direct bij de maatschappij verbonden en werd beschouwd als tusschenpersoon tusschen de ondememing en het stadsbestuur. Van de verklaringen van Hastings is vooral deze in- teressant, dat Walker nog steeds de kosten van zijn reis naar San Francisco, waar hij ging pleiten voor het verleenen van gratie aan Mooy, nog niet heeft betaald, hoewel de Pull- in an-maatschapptj reeds eenige malen heeft gevraagd om vereffening van de rekening. TELEGRAFEEREN HIT VLIEGTUIGEN. De Brusselsche correspondent der Maasb. meldt, dat voortaan de passagiers der Far- man-vliegtuigen die den dienst onderhouden tusschen Brussel, Parijs, Amsterdam, Essen, Hamburg, Kopenhagen en Malmoe, onderweg uit de lucht telegrammen zullen kunnen zen- den naar him relaties op de aarde. Van hun plaats af, zullen de passagiers den tekst van hun telegram aan den telegrafist wan het vliegtuig kunnen bezorgen. RADIO-TELEFONISCHE SCHEEPS- VERKEER. Teneinde de commercieele mogelijkheden te onderzoeken van een nieuwen dra'adloos- telefonischen dienst tusschen de schepen in territoriale wateren en de Engelsche kust- stations, zijn deze voorzien van radio-telefonie- zenders Naast het gewone radio-telegrafische zullen zij ook in het vervolg het radio-telefo- nische scheepsverkeer afwikkelen. Het voor- deel is hierin gelegen dat kleine vaartuigen, die met geen ter zake kundig personeel varen, met behulp van een radio-telofonie-installatie in verbinding kunnen komen met de kust. Voor de bediening van de toestellen is geen speciale vakkennis noodig. De berichten worden door het kuststation per radio-telefoon opgenomen en als telegram doorgeseind. Om- gekeerd worden telegrammen voor schepen op zee gewoon als telegram behandeld tot het kuststation .waarmede de verdere verzending draadloos-telefonisch plaats heeft. De voorloopige proef, die genomen werd met de stations Wick, Fishguard en Humber, wordt thans uitgebreid tot alle Engelsche kuststations. Voor scheepsgebruik zijn de toestellen sterk gebouwd en eischen voor de bediening niet meer kennis dan een gewoon omroeptoestel. De scheepsofficieren kunnen ze derhalve zonderr meer bedienen. Behalve het voordeel, dat de kleine vaartuigen, plezier- jachten, enz., verbinding met de kust hebben, kunnen zij ook onderling met elkaar corres- pondeeren, hetgeen van groot belang geacht wordt tijdens slecht weer en mist. EEN AGENT SCHIET FIT ZELFVERDEDIGING EN RAAKT EEN RIJZIEMAKER. Maandagnacht ging het in een cafe aan de Kiijkduinschestraat te Loosduinen, ofschoon de sluitingstyd reeds was verstreken, nog zeer rumoerig toe. Omstreeks kwart voor 66n bevonden zich in het kleine localiteitje nog een 20 personen, van wie verscheidene onder drankinvloed ver- keerden. Toen twee surveilleerende agenten het cafC binnentraden, wees de cafChouder er op, dat hij niet meer tapte en dat hij reeds herhaalde- lflik getracht had de bezoekers te verwijderen, doch dat hem dit niet mocht gelukken. H\j verzocht dringend hun assistentie. Aan het op rustigen toon door een der agenten gedane verzoek om weg te gaan gaf men geen gevolg. Integendeel, een der belhamels riep luide: „Als hij (doelend op den kastelein) ons er niet uitkrijgt, krijgen jullie ons er zeker niet uit". Tegelijkertijd werden de agenten vastge- grepen; 66n hunner werd uit het cafC gewor- pen en op straat mishandeld, de andere agent werd tegen den grond gesmeten, maar toen hiij onder het biljart werd gedrukt, zag hij kans zijn dienstrevolver te trekken er ter zelf- verdediging eenige schoten te lossen. Een der belhamels, M. L. uit de Lavendel- straat, werd daarbij in den buik en in de hart- streek getroffen. Hij is door den Geneeskun- digen Dienst, waar hij zich per particuliere auto aanmeldde, naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. M. L. is blijkens een later bericht overleden. In verband met het gebeurde heeft de politie aangehouden den 24-jarigen lossen werkman N. O. uit de Prins Hendrikstraat, den 21- jarigen lossen werkman Chr. v. B., wonende aan den Haagweg, en den 23-jarigen tuinders- knecht J. L. uit de Emmastraat, alien te Loosduinen. Zij zijn alle drie in bewaring gesteld. Een ongemeen zwaar onweer is Maandag- middag vlak boven Amsterdam losgebroken. Er zijn slechts twee zeer felle slagen geweest, die kort op elkander volgden. Het is vergezeld gegaan van een wolkbreuk, zoo hevig als we hier in geen jaren hebben bijgewoond. Over de straten hing een dicht gordijn van regen, dat nauwelijks eenige tientallen meters zicht liet. Overal stonden de straten over het grootste gedeelte blank. Bij het oversteken van de straat moest men op vele plaatsen tot over de enkels door het water waden. De goten waren i schuimehde beken geworden. Door de heele stad zijn kelders en sous-ter- J rains ondergeloopen. Het tramverkeer stond gedurende dien tijd stil. Door den geweldigen druk van het water is op vele punten in de stad de bestrating waar die uit blokken bestaat, geheel vemield; het plaveisel was er opgebobbeld, en in groote gaten zag men de blokken drijven. De zware regen ging vergezeld van een niet minder zwaren hagelslag. De eigenlijke wolk breuk heeft ongeveer een half uur geduurd. SNELTREIN NOG TIJDIG TOT STAAN GEBRACHT. Tusschen de stations Charlottenburg en Zoo heeft zich, naar Wolff meldt, een op- windende jacht afgespeeld, die licht slecht had kunnen afloopen. Aan het station Charlotten burg werd aan een koopman uit Berlin zijn portefeuille ontstolen. Hij verdacht een man, die naast hem stond, en het kwam tot een woordenwisseling en tot een handgemeen. Twee Berlijnsche studenten bemoeiden zich met de zaak en ten slotte nam een derde, een medeplichtige van den vermoedelijken dief, de vlucht. Hij sprong op de spoorbaan en liep in de richting van het station Zoo. De beide studenten hem na. Zij haalden hem kort voor het station Zoo in. De man verweerde zich wanhopig en geen van de drie bemerkte, dat er intusschen een sneltrein naderde. Het ge- lukte den machinist nog op het laatste oogen- blik den trein tot staan te brengen. De vluch- teling werd gearresteerd. Tevoren was ook reeds de eerste aangehouden. De portefeuille hadden beiden weggeworpen toen zij ontdekt werden. ERNSTIGE POLITIE-DWAUNG. De Brusselsche correspondent van de Maas- bode schrijft: Op de Beursplaats te Brussel kreeg een dame, terwijl zij uit een autobus stapte, een beroerte, waardoor haar arm plotseling ver- lamd werd en haar mond scheef ging staan. Zij kon zich, om zoo te zeggen, niet meer voortbewegen. Een politie-agent nam haar bij den arm en leidde haar naar het hoofd- bureau van politie. Daar dacht men met een dronken vrouw te doen te hebben en werd zij zonder verderen vorm van proces in een arrestamtenlokaal opgesloten. Toen men acht uren later in haar eel kwam, was zij overleden aan de gevolgen van een beroerte. De bladen protesteeren terecht tegen het gebrek aan onderscheidingsvermogen van het personeel van den hoofdeommissaris en zij wijzen er verder niet zonder reden op, dat het niet aangaat, iemand gedurende acht uren op te sluiten, die heelemaal geen inbreuk heeft gemaakt op welk gemeentelijk- of politie- reglement dan ook. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. AVONTURIER GEARRESTEERD. De New-Yorksche politie heeft een man ge arresteerd, die in het bezit bleek van een dagboek, waaruit men schijnt te kunnen op- maken, dat hij iets te maken heeft gehad met het zinken van het oorlogsschip ..Hampshire' op 5 Juni 1916, waarbij Kitchener is omge- komen. De identiteit van den man is nog niet officieel vastgesteld, maar naar verluidt zou hij een voormalig journalist zijn, die in den Boerenooriog tegen Engeland heeft gestreden. Hij zou bekend staan als intemationaal avon- turier en in 1919 in de Ver. Staten zijn aange houden maar ontsnapt; hij zou er toen in ge- slaagd zijn per vliegtuig Mexico te bereiken. De man is ditmaal gearresteerd onder de beschuldiging van moord. De Britsche regee- ring acht hem n.l. medeplichtig aan het tot zinken brengen tengevolge van een ontploffing van het stoomschip „Tennyson", dat in Februari 1916 voor de Braziliaansche kust is vergaan. De aangehoudene beweert, dat hij niet de gezochte per soon is en dat men zich in zijn identiteit moet hebben vergist. DRAMA IN EEN TAXI. Een vreeselijk drama heeft zich afgespeeld in een taxi, te Berchem biji Antwerpen. De wagen reed over de Koninklijke Laan, toen de bestuurder plotseling meende dat op de ruit werd getikt om te stoppen. Hij stapte uit en opende de deur van de taxi. Tot zijn verbazing viel het 21-jarige meisje dat in gezelsehap van een 22-jarigen jongeling in den wagen zat, bewusteloos in zijn armen. Denkende dat het meisje ongesteld was geworden, zette hij haar naast zich aan het stuur, meenende dat de frissche lucht haar weldra zou doen herstellen. Een heer en een dame, die juist voorbijkwa- men, waren hierbij behulpzaam. Toen de autobestuurder wilde doorrijden, be merkte de hulpvaardige voorbijganger, dat bloed aan zijn handen kleefde. Hij deed zulks opmerken aan den taxi-bestuurder en deze, vermoedende dat in zdjm wagen iets onge- woons was voorgevallen, reed onmiddellijk naar het politiebureel op den Grooten Steen- weg. Aan het politiebureel werd vastgesteld, dat het meisje dat naast den taxi-bestuurder zat, dood was. Ook de jonge man, die zich in den wagen bevond, werd dood gevonden. Het stond dus vast, dat zich in den wagen een vreeselijk drama had afgespeeld, waarbij twee menschen het leven verloren hadden. De expresse-trein Bazel—Ostende, die Zon- dagmiddag om 6.42 uur van Straatsburg was vertrokken, is bij het binnenloopen van het station Saarbriicken'om 7.35 uur ontspoord. De locomotief sloeg om en kwam op de rails terecht. Een bagagewagen werd door het vol- gende rijtuig, een wagon derde klasse, ver- nield. Alle wagons ontspoorden. De rails werden over een afstand van 100 meter ontwricht. De machinist werd emstig gewond en de stoker werd verkoold onder de machine vandaan gehaald. Ongeveer twintig personen werden licht ge wond, grootendeels soldaten, die met verlof gingen. De passagiers konden de coupe's verlaten door uit de raampjes te springen. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. GROOTE HAVENBRAND IN HAMBURG. Zondagmiddag is in de vrjje haven, in de opslagplaatsen van de Freihafenlagerhaus- gesellschaft, een groote brand uitgebroken, die de daar opgeslagen voorraden celluloid aan- tastte. 23 stralen werden uitgelegd om het gevaarlijke vuur in zijn loop te stuiten en te verhinderen, dat de overige opslagplaatsen en schuren door de vlammen zouden worden ge- grepen. Uit de reeds brandende schuren sloegen steekvlammen van naar sehatting 20 M. hoog- te op. Teneinde te voorkomen, dat zich gif- tigen gassen zouden vormen, liet men de een- maal brandende voorraden uitbranden. De brandweer beperkte zich overigens tot het tegengaan van uitbreiding van het vuur, en tot het beschermen van de omgeving. Men vermoedt, dat hier brandstichting in het spel is. ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT. Op den laatsten dag van de te Borkum ge- houden zweefvlieg-week is Zondag een zweef- vliegtuig, bestuurd door den vlieger Gelsner van de vlieggroep Hambom, tengevolge van het breken van een der vleugels, omlaag ge- stort. De bestuurder was op slag dood. REGENS EN OVERSTROOMINGEN. Ten gevolge van de hevige regens zijn eenige streken in Derbyshire en Leicestershire over- stroomd. In de stad Derby staat het water tot 1.75 M. hoog in de straten. De schade, die daar is aangericht, bedraagt verscheidene mil- lioenen guldens. Zondagmiddag zijn de dijken van de Derwent doorgebroken, waardoor het verkeer over de wegen, die van Derby naar het Noorden loopen, is verbroken. Ook Ashby is zwaar getroffen. In de straten varen boot- jes, die den menschen levensmiddelen brengen. Groote schade is ook aangericht in het graaf- schap Werwick, waar het land over een af stand van vele mijilen onder water staat. In de lager gelegen deelen steeg het water zoo hoog, dat de bevolking naar de zolderverdie- pingen der huizen moest vluchten. DE RAMP VAN DE ..GEORGES PH1LIPPAR". Het rapport van den kapitein van de „Georges Philippar" is thans in Parijs ont vangen. In dit rapport wordt o.a. gezegd: De brand in de cabines is 16 Mei kort na 2 uur gemeld. Reeds het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat het vuur niet gelocaliseerd was, maar zich snel uitbreidde. Met het oog op het gevaar werd het alarmsignaal gegeven en werden de machines stopgezet. Spoedig braken rook en vlammen uit. Na een korte beraadslaging werd het besluit genomen tot ontscheping en werd bevolen, dat ieder naar de reddingbooten .moest gaan. Er konden slechts 5 of 6 S.O.S.-seinen gegeven worden, daar merkwaardigerwijze bijna tegelijkertijd zoowel in de draadlooze afdeeling als bij de reservebatterijen in de aangrenzende vertrek- ken vuur uitbrak, ofschoon de oorspronke- lijke haard vrij ver daarvan was verwijderd. Toen een der officieren een hulp-batterij wilde aanzetten, die zonder naspeurlijike redenen tjjdens den tocht was ontladen, werd hij hierin verhinderd door den rook en de vlammen. Intusschen werd met groote haast de red ding der passagiers met de booten georgani- seerd. Toen de brand meer om zich heen- greep werden de passagiers naar het achter- dek geleid, waar het in de booten gaan nor- maal verliep. Op dit oogenblik kwam het Russische petro- leumvrachtschip ,,Sowjetskaja Neft" aan, later de .Contractor" en de „Mahsoed". Deze schepen namen deel aan het reddingwerk en namen de passagiers aan boord. Toen de passagiers en de bemanning het brandende schip verlaten hadden, bleef alleen nog de commandostaf aan boord, die door de vlammen steeds verder werden teruggedron- gen. Als laatste verliet de kapitein tegen 8 uur des morgens het gloeiende wrak. De vele verwondingen en rookvergiftigingen vinden haar oorzaak in het feit, dat het vuur zich met ongeloofelijke snelheid verbreid heeft. I Slachtoffers van den brand zijn diegenen ge- J worden, die waren afgesneden van den uit- gang en die niet de tegenwoordigheid van geest hadden in zee te springen, waar men hen vermoedelijk zou hebben kunnen redden. EEN WOEDENDE BEER. In het park Schillingsbruche te Berlijn gaf een dezer dagen een klein circus voorstellin- gen, waar o.a. een beer optreedt. Gewoonlijk bevindt deze zich in een stevige kooi en men beschouwt hem als een tarn dier. Hij ligt altijd aan een ketting en draagt tijdens de voorstelling een muilkorf. Toen tegen 8 uur in den avond de beer voor de uitvoering klaar gemaakt werd, hield zich een der mannen van het circus, een 31-jarige Chinees, in de onmiddellijke nabijheid der kooi op, ja ging tenslotte in de deur staan, zonder acht te slaan op de waarschuwing van den dresseur. De beer, die door de ongewone aan- wezigheid van den Chinees, onrustig geworden was, keerde zich plotseling tot dezen. Hiji be- proefde zich te verweren, waardoor het dier nog meer geprikkeld werd. Het was den tem- mer niet mogelijk het dier nog te houden. Hij sloeg en beet zoo .verwoed om zich heen, dat de Chinees, toen het eindelrjk gelukte hem te bevrijden, met zware verwondingen weg- gedragen moest worden. De beer had hem met zijn geweldige klauwen den schedel ge- kwetst en groote vleeschwonden aan de beenen toegebracht. De Chinees werd naar een zie kenhuis gebracht. DC doktoren vreezen voor zijn leven. EEN GRIEZEIXGE VOORSTELLING. De Indische fakir Birman, die op het oogen blik in Parijs zijn kunsten vertoont, bezit een milddadig hart, vooral wanneer hij bij deze gelegenheid reclame kan maken voor zich en zijn zaak. Zoo bood hij kortgeleden aan, een voorstelling te geven ten bate van de tuber- culeuse kinderen, waarbij hij zijn lichaam, dat wel een geraamte gelijkt, aan de aanvallen van half verhongerde wilde ratten zou bloot- stellen. De zaal waafin de voorstelling plaats had, was tot in de uiterste hoeken gevuld. Birman werd in een kooi opgesloten, waarin hij zich temauwemood verroeren kon. Toen verzocht zijn manager enkele menschen uit het publiek zich te komen overtuigen, dat de ratten, welke in een getraliede kist opgesloten zaten en er echt vraatzuchtlg uitzagen, wer- kelijk leefden. Nu zouden de ratten in de kooi van den fakir gelaten worden. Een ple- pend en krijschend gewirwar verhief zich tusschen de beenen van het levend geraamte. Zeshonderd toeschouwers stonden als een man op in afwachting: „Of ze hem op zullen eten De ratten deden het niet. Zij werden daarin n.l. verhinderd door drie terriers, die men als reserve in de zaal gereed gehouden had voor het geval dat een der ratten ont- komen zou. De honden wierpen zich als razenden op de kooi, sprongen er tegen op en gooiden ze ten slotte omver. De tralies gingen los en alle ratten stortten zich in de zaal. Een paniek was onvermijdelijik. Vrouwen zochten langs de uitgangen te ontkomen, werden halfdood gedrukt, vielen in onmacht. Anderen klom- men op stoelen, banken en balustraden. Het was een helsch spektakel. Alleen de fakir hield zich rustig, zooals het een fakir be- taamt. Want nadat de laatste rat uit zijn kooi was, liet hij de tralies vallen en bevond zich in veiligheid. Eerst na 10 minuten was de rust weer hersteld. Dat was, nadat 3 ter riers bijna alle ratten doodgebeten en alle toe schouwers de zaal verlaten hadden, toen kwam ook de fakir uit zijn kooi. Zijn popula- riteit heeft door dit incident intusschen veel geleden. EEN GEHEIMZINNIG INDIVIDU. Sedert eenige weken maakt een geheim- zinnig individu Triest onveilig. Hij moordt niet. Hij snijdt niet het leven af, maar vemielt de schoonheid. Hij hanteert geen grimmigen dolk zijn wapen is een eenvou- dig pennemes. Sinds weken waagt het in Triest geen vrouw meer zich te schminken of gekleed te gaan, zooals mode en modeme smaak het voorschrijh ven. Zij moet altijd vreezen in handen te vallen Van de „wesp van Triest" en onver- wacht door een lichte snede met een penne mes over wangen en voorhoofd, door een mysterieuzen onbekende, die zich zelf als de ,,wreker der onzedighfeid" betitelt, te worden bestraft. Sinds weken maakt de politie jacht op deze geheimzinnige wesp, die ondanks haar betrek- kelijke onschadelijkheid geweldig veel onrust en nerveusiteit onder de vrouwen van Triest te voorschijn heeft geroepen. Bij de ongeveer 200 vrouwen, die tot nu toe aangevallen werden, zijn er werkelijk enkelen, die hoogst- waarschijnlijk leelijke lidteekens zullen hou den. Naar ,,beroemd voorbeeld" heeft deze tame- lijik onbloedige messenheld meestal maakt hij werkelijk maar een schram op de huid thans een brief aan de pers gericht. Deze bevat zijn geloofsbelijdenis en de plechtige verklaring zijner zending. In het schrijven, dat natuurlijk de geheele Triester pers in haar bladen afdrukte, heet het letterlijk: God heeft mij uitverkoren, om de zedeloosheid der vrouwen te bestraffen. Men heeft mij de ,,wesp van Triest" genoemd, om mij te beleedigen. Ja, ik steek, maar alleen tot welzjn der menschheid. Ik steek alleen vrouwen, wier slechtheid blijkt uit haar gang, kleeding en gedrag. God zelf heeft mij op een nacht voor deze zending geroepen. Nog altijd klinkt deze goddellijke stem mij in de ooren en ik ben gelukkig, dat ik tot nu toe met succes mijn plicht vervuld heb. Ik zal ook verder nog met mijn wapen tegen de zedeloosheid der menschen strijden en wanneer Triest van het vrouwelijk kwaad bevrijd is, zal ik mijn zending verder gehoorzamen en in alle hoofdsteden van Europa, de broedplaatsen der zonden, voor de reinheid van het mensch- dom vechten. Hij1 zal daar nog moeilijk gelegenheid voor hebben, want de met de hand geschreven brief heeft de politie thans een aanwijzing gegeven, die volgens haar meening tot het opsporen van den dader moet leiden. Vnagen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnC's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslulten en blad vermelden. OVER KUIKENVOER EN GEMALEN SCHELPEN. Eigenlijk wilde ik vandaag eens een verslag geven van mijn reis naar Berlijn van verleden week en U eenigszins op de hoogte brengen van de Duitsche toestanden, die natuurlijk voor ons van het grootste belang zijn. Wij zitten nu eenmaal in een exporteerend land en moeten het dus als het ware van het buiten- land hebben. Alvorens echter over Berlijn te spreken moeten enkele brieven afgehandeld worden. Om te beginnen dan heeft men miji gedu rende deze week dat ik op reis was weer aan- genaam verrast door mij naar mijn woonhuis een aantal doode kuikens te zenden en zelfs een verschrikkelijk vastgespijkerde kist met een reusachtig konijn. Nu zal elke lezer wel begrijpen, dat men in een stadswoning derge- lijke lekkemijen niet gebruiken kan en ver- dwijnen dergelijke zendingen dus meteen in de vuilnisbak. Trouwens ook als ik niet op reis ben, kan ik aan mijn woonhuis geen dieren onderzoeken en gaan dus alien ongeopend in de vuilnisbak. Alles dus verloren moeite en geld miji doode dieren aan huis te zenden, het adres is en blijft kortweg: Rijksseruminrich- ting, Rotterdam. Niets anders en vooral mijn naam er niet bijzetten, want dan is er nog kans dat de boel blijft liggen als ik er niet ben. Een lezer schrrjft mij, dat hij een toom Wit Leghorns wil kruisen met een Rhode Island Red aan en vraagt hoelang het duurt eer de invloed van een vorige haan met zekerheid uit te sluiten is. Hoewel practisch na twee weken de nawer- king van den eersten haan verdwenen zal zijn moet men toch ongeveer drie weken wachten wil men absolute zekerheid hebben. De lezer vraagt tevens of het kan W. Leghorns met Rhode Island kruisen, de Wit Leghorns lijken hem te zwak en de R. I. R. te broedsch. Kijk eens, het kruisen kan zeer zeker maar veel heil zie ik er niet in. Als uw Wit Leg horns te zwak zijn, waarom dan geen betere aangeschaft. De Wit Leghorns is heusch niet zooveel zwakker als andere rassen. Dat de R. I. R. broedsch kunnen zijn is zeker, maar dat is ook een kwestie van den fokker. Moge lijk, dat de kruisingsproducten wat sterkere zijn en wat minder broedsch, maar als U met deze kruisingsproducten later doorfokt krijgt U een mengseltje van van alles wat. Ik raad U het kruisen niet aan doch ik zou bp een goed fokker flinke dieren zien te krijgen en dan Uw eigen verzwakte dieren opruimen. In verband met de nieuwere inzichten in de kuikenvoedering stelt een lezer mij een vraag over grit. Dit is een uiterst belangrijke zaak want doordat we nu weten, dat kalk en phos phorus in het kuikendieet in een bepaalde ver- houding en in bepaalde hoeveelheden aanwezig moeten zijn weten we nu ook dat we met be paalde soorten grit een hoop goed en een hoop kwaad kunnen doen. Eerst vragen we dus: Wat is grit? Grit noemt men allerlei steentjes, gemalen schel- pen enz., die de kuikens en kippen gaame eten en die in de maag de malende werking van de maagspier helpen versterken.. Nu kan men twee groote groepen grit onderscheiden n.l. gemalen schelpen, kalksteen, marmerafval enz, alien gritsoorten die in de maag oplossen en gemalen graniet, grintsteentjes, grof zand, steenslag enz., d.w.z. gritsoorten die niet in de maag oplossen. Nu zeiden we groepen: Voor alle doelein- den zijn gemalen schelpen voldoende, want ze helpen de malende werking in de maag en tevens lossen ze op en leveren nog kalk aan het lichaam. Voor legkippen is dit uitstekend deze dieren hebben veel kalk noodig voor de vorming van de kalkschaal der eieren, dus ze kunnen met goed gevolg schelpengrit gebrui ken. Voor kuikens is het echter onjuist, want de gemalen schelpen leveren kalk, die als het voer overigens goed is, de geheele stofwisse- ling van het kuiken in de war brengen en de kuikens zelfs ziek kunnen maken onder ver- schijnselen van beenzwakte. Ziedaar dus een belangrijk punt van groot ZAAMSLAG. Op 23 Mei werd alhier in het logement bij den heer C. P. de Regt door het kantoor Den Boggende ten verzoeke van de erven van J. van DrongelenMichielsen verkocht een huis en erf staande in de Drieschouwenstraat, groot 90 c.A. Kooper werd de heer K. Diele- man voor f 460. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) Ter Neuzen, 25 Mei 1932. Geachte Redacteur, Wil zoo goed zijn, voor het volgende in Uw veel gelezen blad een plaatsje voor miji af te staan: Wegens het drukke snelverkeer in de stad heeft de gemeente het noodzakelijk geacht, de weg van de Grenulaan en ook die langs de Schoolweg te verbreeden en te verbeteren. Langs de Schoolweg vooral was een prach- tige verbetering en de vele auto's en motor- rijwielen die anders langs de smalle Vlooswijk- straat vlogen, konden dat nu rustig doen langs de stille Schoolweg. Maar wat gebeurd nu? Er rijden meer auto's enz. langs de Vlooswijkstraat dan langs de Schoolweg. Je houdt je hart soms vast en heb voor je kinderen geen minuut rust. Waar dient nu die mooie weg voor langs de Schoolweg Het wordt hoog tijd dat hier wordt inge- grepen, vooral nu dit met zoo'n kleinigheid te verhelpen is. Een klein bordje (geen doorrit voor auto's en motorrijwielen) en de zaak is voor mekaar. Men moet de put niet dempen als het kalf verdronken is. Ik vertrouw op ons gemeentebestuur. LOUIS VAN DEN HEMEL. Axel, 24 Mei 1932. „REVOLUTIONAIR GEDOE". Mijnheer de Redacteur, Het was ons bekend dat ten Raadhuize alhier de Ministerieele goedkeuring nog niet verkregen was op het Raadsbesluit waarbjj bepaald werd, dat gedurende den zomertijd de winkels tot 9 uur des namiddags open mogen blijven (zulks in afwijking der wet en behon- dens Ministerieele goedkeuring). Evenzeer was ons bekend dat de plaatseljjke autoriteiten van harte genegen waren tot zoo- lang de Ministerieele goedkeuring niet ver kregen was den maatregel van 8 uur sluiting soepel toe te passen, aangezien de houding van den Minister toch bekend is. Een buitengewone verrassing was het daar- om gister vanwege de Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht" (secretaris den heer P. A. Wondergem) te worden aangekon- digd, dat dank zij hun initiatief en in overleg met den waam. Burgemeester den heer Oggel, reeds vanaf gisteren de winkels tot 9 uur mochten open blijven. Op zich zelf hebben wij niets tegen 9 uur sluiting in den zomer. Er is zelfs veel voor te zeggen! Maar het mooiste van al was, dat onze Bur gemeester in hoogsteigen persoon, terwijl hij eenige uren voor een vergadering buiten de gemeente was, van den maatregel niets hoe- genaamd bleek af te weten. In abstracto is dit dus een revolutionaire daad van de eerste orde! Maar wij vragen ons af of de Winkeliers vereeniging met miskenning van wet en Gezag op deze wijze niet optreedt ten nadeele van den Axelschen winkelstand. Dankend voor de plaatsruimte, EENIGE WINKELIERS. Voor Ter Neuzen: 23 Mei. Deensch s.s. NERMA, 733, ledig, Manchester; Nederl. m.s. HENDRUCA, 141, pijpaarde, Par. Voor Sluiskll: 24 Mei. Nederl. s.s. USEL- HAVEN, 2987, ledig, R'dam. Van Sluisldl: 23 Mei. Spaansch s.s. RITA GARCIA, 2275, ledig, R'dam. Voor Gent: 23 Mei. Duitsch s.s. LANDSEE, 522, ledig, Liverpool; Eng. s.s. DENNIS ROSE, 946, ledig, Rouaan; Zweedsch s.s. SHRTO, 595, steen, Stromstad; Belg. s.s. WILLEM RENE, 1536, pyriet, Huelva; Duitsch s.s. AUGUST LEONHARDT, 1526, vlas, Leningrad; Spaansch s.s. CONDE DE ABASOLE, 1764, fosfaat, Sfax; Zweedsch s.s. NORMANDIA, 646, steen, Lysekil. 24 Mei. Eng. s.s. ADDER, 126, ledig, Lon- den; Zweedsch s.s. FLANDRIA, 662, steen, Lysekil. Van Gent: 23 Mei. Eng. s.s. SKIPJACK, 669, stukg., New-Castle; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesbrough. 24 Mei. Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzer, Middlesbrough; Letl. s.s. LETTONIA, 1621, ledig, Methil; Spaansch s.s. AMABILITAS, 3204, ledig, Port Talbot; Duitsch s.s. LAND- SEE, 522, fosfaat, Koningsberg; Eng. s.s. SWIFT, 408, ijzer, Londen; Zweedsch s.s. NORMANDIA, 646, restant, R'dam. Amsterdam, 25 Mei 1932. London 9,9,12 Duitsch 58,59, Fransch 9,70 9,85 Belgisch 6,90 6,95 belang voor de kuikenvoedering. Als dit voer goed berekend is, als het de juiste hoe- veelheid kalk en phosphorus bevat dan mag men geen schelpengrit of ander oplosbaar grit voeren want dan bederft men het voer. Men neemt thans aan, dat in goed kuikenvoer ongeveer 2/3 kalk als scheikundig calcium berekend moet zitten en 1/3 phosphorus, ook weer als scheikundig element berekend. Het meeste kuikenvoer bevat meer van beide, doch de beste en goedkoopste resultaten be- reikt men door de verhouding goed te nemen. Het is natuurlijk het werk van deskundigen en veel proeven om de juiste hoeveelheden voor de verschillende omstandigheden te be- palen. Nu vraagt men mij: Moet schelpengrit, dat ik dus bij kuikens afraadt en voor kippen aan- raad, gewasschen of gereinigd zijn. Daarover een volgende keer, thans zeg ik voorloopig kortweg neen! Het reinigen maakt de grit duurder en niets beter. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3