SPORT. LANDBOUWBERICHTEH. OEMENODE BEKICHTEN TER NEUZEN, 25 MEI 1932. KECHTSZAKEN. GARNALENBOOT OMGESLAGEN. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. tarisme als zijn politieke positie hem dat ver- oorlooft. Maar toen het daarmede niet ging, bleek hij het wel op andere manier te willen probeeren. Daarin is hij niet geslaagd. Griekenland is er financieel en oeconomisch bijzonder slecht aan toe; dat is onze lezers uit verschillende correspondenties in ons blad bekend. Het heeft zelfs reeds een moratorium afgekondigd voor commercieele schulden in het buitenland. Venizelos heeft kort geleden te Geneve met het staatsbankroet bedreigd. Men heeft hem toen vriendel.jk verzocht daar- van af te zien, maar hulp heeft hij niet ge kregen. Onze Geneefsche correspondent heeft dezer dagen erop gewezen dat de be- langstelling van de vertegenwoordigers der mogendheden te Geneve zooveel grooter is voor Oostenrijk dan voor Griekenland, omdat bij een staatsbankroet van Griekenland slechts de onderdanen van de betrokken mogend heden, die Grieksche staatsobligaties bezitten, hun geld verliezen, terwijl bij een staatsbank roet van Oostenrijk de regeeringen zelf moeten opkomen voor de leeningen waarvoor zij borg zijn gebleven. Daarom houden de regeeringen zich voortdurend en ijverig met Oostenrijk bezig terwijl zij Griekenland vrijwel aan zijn lot overlaten. Oostenrijk is in de aangename en machtige positie van den schuldenaar, wiens bankroet hoogst pijnlijk kan worden voor zeer invloedrijke schuldeischers; Grieken land heeft niet de gelegenheid gekregen zijn schulden met zooveel wijzen voorzorg aan te gaan. Griekenland heeft met Engeland de gouden standaard verlaten. In dit geval ziet men weer de klassieke wijsheid bevestigd, dat het nog niet hetzelfde is wanneer twee hetzelfde doen. Londen heeft zijn pond ongeveer kun- nen houden waar het dit hebben wilde; de Grieksche drachme is toen zjj van de gouden boeien ontslagen was, heel wat wilder aan het buitelen gegaan. Terwijl de drachme in Sep tember van het vorige jaar nog ongeveer 314 cent waard was, haalt zdj: nu slechts even de helft daarvan. Griekenland is er ook niet in geslaagd zooals Engeland, om de kosten van levensonderhoud ondanks de waardevermin- dering van het geld op eenzelfde nominaal peil te houden; daarvoor is blijkbaar het ver- trouwen in het geld in het binnenland te zwak. Het gevolg was, dat bij de algemeene ontevredenheid over den slechten gang van zaken in het land nog verdere ontevredenheid kwam van de ambtenaren, wier salaris in koopkracht belangrijk achteruitgegaan is. Vandaar sterke gisting onder de staatsdiena- ren waarvan de staking bij het postwezen een gevolg is geweest. Volgens de jongste be- richten is de regeering die nu te boven ge- komen. De verdere onrust duurt echter voort. Veni zelos heeft blijkbaar geen kans meer gezien die te onderdrukken. Het was reeds een veeg teeken, dat hij een wetsontwerp indiende waarbij de vrijheid van de pers krachtig aan banden werd gelegd. Dit is menigmaal een bewijs, dat men den toestand niet meer goed meester is. Immers is men dat wel, dan is deze maatregel overbodig of maakt zij deel uit van een afdoener reeks van dictatoriale maatregelen. Venizelos heeft geducht voor zijn politiek hachje gevochten. Merkwaardig was de eenigszins desperaat aandoende bewegelijikheid van zijn beleid in de laatste maanden. Toen het hem goed ging heeft hij het evenredig kiesstelsel in Griekenland afgeschaft; een ander stelsel, waarbij een bepaalde hoofd- strooming in het land krachtiger bij de ver- deeling der parlementszetels tot haar recht kon komen, was toen voor hem voordeeliger. Toen hij echter had moeten ontdekken dat de hoofdstrooming niet meer gunstig voor hem was, trachtte hij haar invloed zooveel mogelijk te verzwakken door het evenredig stelsel, dat beperkter mogelijkheid van verschuivingen biedt, weer in te voeren! Ook wilde hij de verkiezingen, die weldra moesten plaats vinden, tot September uit- stellen. Of dit voordeelig voor hem was, stond te bezien. De omstandigheden zagen er niet naar uit alsof in den loop van den zomer een verandering zou kunnen intreden ten gunste van zijn bewind. Maar hij wilde blijkbaar tijd winnen. Waarvoor Het leek dat hij den kant van een dictatuur uitwiide. Vele Grieken mogen anders daarover denken, hij zelf beschouwt zich nu eenmaal als een vader des vaderlands. Lag het dan niet voor de hand, dat hij zoo noodig zijn par- lementair gezag met wat vaderlijk gezag aan- vulde? Dictatuur dreigde er tdch. Venizelos zeide tot buitengewone maatregelen gedwongen te zijn, daar de oppositie als zij aan het bewind kwam, de monarchie wilde herstellen, en dit een burgeroorlog ten gevolge zou hebben. De oppositie ontkende dit wel, maar inderdaad niet zonder voorbehoud. Dat is nu eenmaal het gevaar van een crisis in Griekenland. In onze landen gaat het in een dergelyk geval om periodiciteit in het bewind der verschillende partijgroepeeringen; Grie kenland echter lijidt alweer sedert jaren onder een periodiciteit van constitutioneel stelsel. Republiek, monarchie, dictatuur, parlemen- tarisme hebben elkaar in snel tempo afge- wisseld. Er was, vooral na zijn beleid in de laatste maanden alle reden om te vermoeden, dat Venizelos, als toch een voor hem persoonlijk bovendien alleronpleizierigste dictatuur dreigde, die liever zelf zou uitoefenen. Hij heeft nu echter het bijltje erbij neergelegd. Heeft hij het opgegeven? Toen Talleyrand stierf, hebben wantrouwi- gen gevraagd wat hij daar nu weer mede zou bedoelen. Deze vraag is bij het jongste bericht over Venizelos, den waardigen stamgenoot van Odysseus, niet geheel ongemotiveerd. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was de heer Hamelink af- wezig. De begrooting der Gezondheidscom- missie voor 1933 gaf aanleiding tot een op- merking van den heer Colsen, dat de ramin- gen niet het kenmerk droegen van den tegen- woordigen financieelen toestand. Aan de com- missie zal worden verzocht in het algemeen de zuinigheid te betrachten bij het voteeren van uitgaven. Een verzoek van de huurders der gemeente- woningen te Sluiskil om verlaging van huur werd op grond van de daaraan verbonden be- zwarende financieele consekwenties van de hand gewezen. Aan P. Fraanje werd ontheffing verleend van art. 10 der Bouwverordening. Met betrekking tot de door den gemeente raad bij verordening vastgestelde afwijkingen van de Winkelsluitingswet is bericht inge- komen dat de Minister niet bereid is op het sluitingsuur voor de winkels tijdens den zomer- tijd te stellen op 9 uur's avonds. Het schijnt, dat die concessie alleen wordt verleend aan plattelandsgemeenten, doch geweigerd aan ge- meenten met eenig stedelijk cachet, al hebben deze dan ook gedeelten die zuiver als platte- land zijn te beschouwen en daardoor dus ge- dupeerd worden. Wel is de Minister geneigd goed te keuren de vastgestelde bepaling, dat op Zondag ook sigaren- en tabakswinkels gedurende 4 achter- eenvolgende uren mogen geopend zijn. Naar aanleiding van het verzoek van een belanghebbende werd nader ook nog bepaald het venten met patattes frites e.d. na 8 uur 's avonds (tot 11 uur) zal geoorloofd zijn. Uit een correspondentie bleek, dat de Minister wel geneigd is een dergelijke afwijking te bevor- deren. De verkoop van dit artikel begint juist des avonds en het verschaft aan enkelen een bestaan. De heeren Van Aken, Van Cadsand en Huijssen stemden hier echter tegen. Aan C. B. Emmaneel werd voor het loopen- de jaar overeenkomstig art. 13 der L.O. wet een tegemoetkoming van 83,75 toegekend in verband met 3 op de R.K. school in de kom schoolgaande kinderen. Een adres van den gemeenteraad van West- dorpe aan den Minister van Economische Zaken, betreffende het weren van buitenland- sche werkkrachten werd voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel tot opruiming van krotten en het bouwen van 3 arbeiderswoningen aan de Kerkhoflaan werd voorloopig teruggenomen, daar het nog niet kon afgehandeld worden. Na bespreking in besloten vergadering werd onder verschillende voorwaarden vergunning verleend aan C. F. van Acker te Sas van Gent e. a., tot aanleg van straten enz. in de Louisa- polder te Sluiskil. Door Ged. Staten is bezwaar gemaakt tegen het de vorige vergadering op voorstel der S.D.A.P.-fractie in de Algemeene Politie- verordening opgenomen art. 21a, waarbij het maken van muziek enz. op Zondag tusschen bepaalde uren geoorloofd wordt verklaard. Ged. Staten gaven te kennen, dit artikel te achten in strijd met de Zondagswet en met het algemeen belang, en gaven in overweging het in te trekken. Burg, en Weth. stelden voor daaraan te voldoen. De heer Van. Driel had tegen dit voorstel bezwaar en acht het beter aangezien het een principieele beslissing gold, een uitspraak van de Kroon uit te lokken. De meening van Ged. Staten spruit volgens hem voort uit den minder vooruitstrevenden geest die daar steeds bovendrijft. Hij wil daarom hooger op gaan. De voorzitter meende, dat de tegenwoordige toestand geen aanleiding kan geven om verandering te wenschen en ont- raadde op het voorstel van den heer Van Driel in te gaan. Over het voorstel van Burg, en Weth. staakten de stemmen. Aan den heer J. J. Doorenbos werd over eenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als ge- meentebouwmeester, onder dankbetuiging voor de in die functie aan de gemeente bewezen diensten. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer G. J. F. Rijnberg. Aan den heer Van Doeselaar antwoordde de voorzitter op zijn desbetreffende vraag dat de zitting der Arbeidsbeurs te Sluiskil voorloopig was opgeheven in verband met de weinige daar wonende werkloozen, terwijl nader zal worden overwogen of voldaan kan worden aan zyn verzoek om in de Fabrieksstraat ook tweemaal per week vuilnis op te halen. PHILIPPINE. De heer P. J. L. van Hoek, gemeente- secretaris te Philippine is benoemd tot ont- vanger-griffier van den Stad Philippinepolder aldaar. ..MIDDELBURG" BLIJFT EERSTE KLASSER. Het hoofdbestuur van den K.N.V.B. heeft onderzocht of de speler J. Moonen gerechtigd was om uit te komen in den wedstrijd Hel- mondJuliana, waartegen Helmond geprote- steerd had, op grond dat zij meende dat Moo nen niet mocht uitkomen voor deze vereeni- ging. Het onderzoek heeft uitgewezen dat van ongerechtigd uitkomen van den Juliana- speler geen sprake was! „Middelburg" blijft gepromoveerd. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 10 Mei 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Motor- en Rywielreglement. D. J. d. B., Ter Neuzen, geen straf; L. V., Westdorpe, /I of 1 d. h.; E. V., Lochristie, 3,50 of 3 d. h.; C. D„ Selzaete, 3,50 of 3 d. h.J. M. W., Bouchaute, 5 of 3 d. h. Alg. Politieverordening Axel. F. R., Axel, 2 of 1 d. h. Strafzitting van 17 Mei 1932. Motor- en Rywielreglement. L. D., Hoek, 2 of 1 w. tuchtsch.; A. M. S., Axel, jlofld. h.;T. d. P., Moerbeke, /3,50 of 2 d. h.; K. J. S., Ter Neuzen, /3 of 2 d. h. Alg. Politieverordening Axel. C. C., Axel, teruggave ouders. Alg. Politieverordening Westdorpe. O. A. v. A., Westdorpe, 5 of 3 d. h. Art. 11 Rykswegenreglement. A. P., Selzaete, 5 of 3 d. h.; Art. 453 W. v. S. J. D., Sluiskil, 10 of 5 d. h. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Oostburg is hooger beroep aangeteekend tegen een von- nis van den Kantonrechter te Oostburg, waar bij J. J. B., oud 31 j., automobielhandelaar te Middelburg is vrygesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rywielwet te Breskens op 11 April 1932. DE SWEEPSTAKE LOTEN. De Amsterdamsche kantonrechter Mr. Dr. A. Fontein heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van een winkelier, die de vorige week heeft terecht gestaan wegens het ver- koopen van .Irish Sweepstake" loten. In deze zaak was als getuige gehoord de inspecteur van politie Clasie, die ter zake te Dublin en Liverpool een onderzoek heeft ingesteld. Het Openbaar Ministerie had oplegging van een boete van f 5 gevorderd. De kantonrechter achtte bewezen, dat de verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan het openstellen van de gelegenheid tot deel- neming in een buiten het rijk in Europa aan- gelegde en gehouden lotery, welk feit bij de Loterijwet 1905 is strafbaar gesteld. Ten aanzien van de op te leggen straf over- woog Mr. Fontein o.m., dat ter terechtzitting is gebleken, dat de loteriy waarin de verdachte de deelneming heeft opengesteld, is een door de Iersche overheid geregelde en onder. haar toezicht gehouden loterij; dat de opbrengst van deze loterij, behalve aan de winnende deel- nemers schier in haar geheel aan liefdadige doeleinden ten goede komt en eindelijk dat de verdachte te goeder trouw heeft gehandeld en zijn strafbare gedraging heeft gestaakt, zoodra hij tot beter inzicht was gekomen. De straf werd met het oog daarop bepaald op 3 subsi- diair een dag hechtenis. DE AARDAPPELZIEKTE. Vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst schrijft men: Het vorige jaar is de aardappelziekte (veroor- zaakt door de zwam Phythophthora infestans) ongekend vroeg en in hevige mate opgetreden. Hoewel het geenszins vast staat, dat ook dit jaar de ziekte wederom vroeg zal optreden, moet toch met de mogelijkheid daarvan rekening ge houden worden. Vandaar, dat nu reeds speciaal de aandacht van de verbouwers van vroege aard- appelen maar ook van de latere soorten, geves- tigd wordt op de maatregelen, die genomen moe ten worden om door een tijdige besproei'ing van het loof de ziekte tegen te gaan en daardoor schade te voqrkomen. Deze maatregelen zijn: het aanschaffen van de noodige bestrijdingsmiddelen en het nazien en in gereedheid brengen, zoo noodig ook het aankoo- pen van sproeiwerktuigen. Als die gebruikelijke en met gunstig resultaat toegepaste bestrijdingsmiddelen worden genoemd Bourgondische en Bordeauxsche pap. Bourgondische pap wordt bereid door samen- voeging van iy2 KG koper-vitriool en KG watervrije soda (sodex) en de oplossing daarvan in 100 L water. Bordeauxsche pap wordt bereid uit 1 ]/2 KG kopervitriool en 1 KG ongebluschte of 2 L droge gebluschte kalk op 100 L water. Voor bijzonderheden over de bereiding en de toepassing dezer middelen zij verwezen naar Mededeeling no. 52 van den Plantenziektenkun digen dienst: De Aardappelziekte (prijs 0,15). Gegevens over sproeimachines zijn opgenomen in Mededeeling no. 33 voor den Plantenziekten kundigen Dienst: Sproeien en Sproeiers (prijs 0,40). Wat het tijdstip betreft, waarop voor de eerste maal het loof bespoten moet worden, zij mede- gedeeld, dat door het Kon. Meteorologisch In- stituut te de Bilt telkenmale bekend gemaakt wordt, als in een etmaal de weersomstandig- heden gunstig (of hijna gunstig) geweest zijn voor't optreden van de aardappelziekte. Men zal goed doen met deze berichten onmid- dellgk rekening te houden, maar het verdient on- getwijfeld ook aanbeveling, dat de aardappeltelers zich er rekenschap van geven dat zij de bespui- ting zullen moeten uitvoeren zooveel mogelijk in een droge periode, zoodat het niet altyd moge lijk zal zyn, de uitvoering tot het uiterste uit te stellen. Zeer noodig is het de bespuitingen eenige malen tot aan het einde van het groeiseizoen uit te voeren, daar alleen dan een voldoende bestrij- ding van de ziekte verkregen kan worden. Nadere inlichtingen over alles, wat met de bd^ strijding van de aardappelziekte verband houdt, worden gaame verstrekt door den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren. 102-JARIGE OVERLEDEN. De heer M. Adamse te Veere is op 102- jarigen leeftiid overleden. Maandagmiddag ongeveer 5 uur is een gar- nalenboot, die voor de netten lag, ongeveer een uur ten Zuiden van Zandvoort, in zee omgeslagen. Het ongeluk gebeurde zoo on- verwacht, dat niemand het heeft zien gebeu- ren. Een andere gamalenboot, die in de naby- heid voer met schipper P. Loos, is bij het ontdekken van het gebeurde dadelijk ter hulp gesneld. Van de bemanning was niemand te ontdekken, zoodat zij vermoedelijk zijn ver- dronken. Het zijn J. Paap, oud 53 jaar en F. v. d. Ploeg, 42 jaar; de eerste heeft een gezin met drie, de laaste met acht nog jonge kinderen. De oorzaak is vermoedelijk het trekken van het net, waarbij de boot tijdens het binnenhalen door een broker werd getrof- fen. Het weer was kalm, maar de branding zeer wild. FRAUDE OP DE UTRECHTSCHE STUDENTENSOCIETEIT. Naar het Hdbl. vemeemt, zijn eenigen tijd geleden onregelmatigheden ontdekt in de ad- ministratie der studentensocieteit P.H.R.M. te Utrecht. Kort na de installatie van de nieuwe kroegcommissie stelde de fiscus een onderzoek in en by die gelegenheid kwam aan het licbt, dat de boekhouder jarenlang moet hebben geknoeid, zoodat een bedrag van enkele duizenden kon worden ontvreemd. De man is in voorloopige hechtenis gesteld. EEN COMMUNISTISCHE VERGADERING TE UTRECHT UIT ELKAAR GEJAAGD. In de vergadering, welke de vereeniging van vrienden van de Sovjet Unie Maandag- avond in het N.V.-huis te Utrecht heeft ge houden om te protesteeren tegen de aanhou- dinjg van de leden van het gezelschap Die blauen Blusen, is het bij de vertooning van levende schilderijen, waarbg ook krenkende voor den r.k. godsdienst, tot een handgemeen gekomen tusschen de communisten en een in de zaal aanwezige groep fascisten. Er werd danig gevochten, waart>y een deel van het pu- bliek, waaronder vrouwen, gillend den uitgang van de zaal trachtte te bereiken. De politie heeft tenslotte de vergadering uit elkaar ge- jaagd. BRANDEN. Te Nieuw Statenzyi (Groningen) is Dins- dagochtend vroeg het met stroo geladen schip van schipper Uil geheel uitgebrand. Het ge zin van den schipper wist zich temauwernood te redden. In het Eemskanaal bij Ten Boer is Maan- dagmorgen uitgebrand het met stroo geladen sohip Hillechien, dat toebehoorde aan J. Sloots en geladen was met 72b pakken stroo voor rekening van den heer A. Bolwijn te Stedum, met bestemming voor Leer. Verzekering dekt de schade. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van J. G. M., leidekkers- patroon te Den Haag, die, zoowel door de rechtbank te Amsterdam, als in hooger be roep door het gerechtshof aldaar is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon A., doordat hij dezen heeft geworpen van den Majellatoren te Am sterdam op 29 Maart 1929. Raadsheer mr. Schepel bracht een uitvoerig rapport uit, het- geen ongeveer iy2 uur in beslag nam. De verdediger van verdachte, mr. Kokosky, was niet aanwezig. Namens hem lichtte mr. A. Mout te Den Haag het volgende cassatiemid- del toe: schending, althans verkeerde toepas sing der artt. 358 juneto 415 strafverordening, doordat het Hof verzuimd heeft een beslissing te geven omtrent de feiten, welke aan ver dachte bij het primair ten laste gelegde, meer of anders waren ten laste gelegd dan het Hof bewezen heeft verklaard. De conclusie van het O. M. werd bepaald op a.s. Maandag. EEN 9-JARIG JONGETJE GEDOOD. Zondagavond half acht is bij de Stolpen aan het Noordzeekanaal een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto moest een vrachtauto laten passeeren, en op het oogen- blik dat dit gebeurde, moest de chauffeur uit- wijken voor een dronken wielrijder. De be- stuurder van den personenauto wierp, om een botsing te voorkomen, zijn stuur naar recnts om, met het gevolg, dat hij den aan den kant van den weg spelenden M. Bakker aanreed. Deze 9-jarige jongen werd ernstig gewond bij zijn ouders binnengedragen en is om 9 uur aan de verwondingen overleden. WIELRIJDER DOOR EEN MOT OR W AGEN GEDOOD. Zaterdagavond even vodr tien uur is op den Nieuwen Duinweg in Den Haag bij den ingang van de Indische tentoonstelling een wielrijder door een motorwagen van tramlijn 14 gegre- pen en gedood. Het zwaar verminkbe lijk is naar het gemeentelijk ziekenhuis aafi den Zuidwal overgebracht, alwaar het Zaterdag- nacht door familieleden is herkend als dat van den 52-jarigen loodgieter A .J. B., uit de Wil- lem Beukelszoonstraat in Den Haag. De poli tie heeft een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld; de aanvankelgke indruk is, dat den trambestuurder geenerlei schuld treft. INDRINGER GEARRESTEERD. 'nmnxj* Eenige weken geleden drongen twee man- nen binnen in een filiaal van een cooperatie te Heerlerheide. Men dreigde met een revol ver en stal een kistje met geld uit de toon- banklade. Het is thans de militaire politie gelukt, Zaterdag een der vermoedelijke daders, een 42-jarigen Duitscher, te arresteeren. ERNSTIGE MISHANDELING. De Duitsche vrouw D., eertijds te Kerkrade, thans te Aken woonachtig, die als hoofd- getuige is opgetreden in een zaak voor het Bossche hof tegen den herbergier S. uit Kerkrade is Donderdagnacht ernstig mishan- deld te Kerkrade, nabij een politiepost, door de dochter van S., in Belgie woonachtig. De vrouw bleef bewusteloos liggen. De daderes is gearresteerd en zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Maastricht. EEN KNOEIENDE BLOEMBOLLEN- HANDELAAR. Een bloembollenhandelaar te Hillegom had in Belgie aan verscheidene kleine kweekertjes bloembollen verkocht. Bij persoonlijk bezoek of door schreeuwende reclamedrukwerken waren deze kweekers in de aanbieding getre- den; zelfs werden er voorschotten betaald. De Belgische kweekers ontvingen echter nooit de bestelde bloembollen en evenmin kregen zij de voorschotten terugbetaald. De handelaar had in Belgie ook depots gevestigd en de depot- houders waarborgsommen van eenige honder- den francs laten storten. .De beloofde in depot te geven bollen zijn nooit gekomen, evenmin als de waarborgsommen weer in het bezit van de goedgeloovige Belgen gekomen zijn. In overleg met de justitie te Haarlem heeft de burgemeester van Hillegom beslo ten een inspecteur van politie op te dragen, in Belgie een onderzoek in te stellen. Dit had tot gevolg, dat de betreffende handelaar is gearresteerd en ter beschikking van de justi tie te Haarlem gesteld, die hem in voorloopige hechtenis heeft gezet. Eenige andere hande- laren zijn in afwachting van hun verhoor vier dagen op het politiebureau te Hillegom in bewaring gesteld. EEN ONFORTUINLIJKE AUTODIEF. Op den ouden Muiderstraatweg tegenover de Springstoffenfabriek zagen eenige voorbij- gangers, dat in de Muidervaart een personen auto lag, waarvan slechts een gedeelte van de achterzijde boven water uitatak. Men waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat zich geen per- sonen in de auto bevonden. Inmiddels tastte men in het duister om trent het lot van degenen, die zich in de auto bevonden mochten hebben, zoo meldt de „Tel.". In den loop van den dag bleek even- wel, dat de auto het eigendom was van een tabaksmaatschappij te Rotterdam, en dat de eigenaar, die den avond tevoren in het Sta- dion te Amsterdam had doorgebracht, reeds aan de politie te Amsterdam kennis had ge- geven, dat de auto, tijdens zijn tydelijke af- wezigheid, gestolen moest zijn. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Inmiddels staat men voor een raadsel, hoe de achterruit van de auto slechts een gat vertoont van een afme- ting, waardoor zelfs een man van tengeren lichaamsbouw zich niet heeft kunnen wrin- gen. De rpeest aannemeiyke lezing is, dat degene, die de auto heeft bestuurd, van Am sterdam komende, door onbekendheid met den toestand ter plaatse, niet den nieuwen ver- keersweg gevolgd heeft, doch het zijpad naar den ouden weg tegenover de Springstoffen fabriek, dien weg is ingeslagen en daarby in de vaart is geraakt. VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmorgen omstreeks half tien ont- dekte een schilder, dat er rook kwam uit een perceel aan de Rembrandtkade te Utrecht. Aangezien hy de rookvorming verdacht vond, stelde hij in het perceel een onderzoek in en vond op de derde verdieping de 55-jarige be- woonster, mevr. van T. met brandwonden overdekt. De G.G.D. heeft het slachtoffer naar de Emma-kliniek overgebracht, waar de vrouw in den loop van den dag is overleden. Aangezien men in het perceel overbiyfselen heeft gevonden van een verbrande papier- mand, wordt vermoed, dat het vuur daarvan zich aan het slachtoffer heeft medegedeeld, welks kleeren hierdoor in brand geraakten. BRAND TE BLARICUM. In den nacht van Zondag op Maandag ont- dekte de nachtwacht te Blaricum brand in het huisje bewoond door mej. J. B. Tiel aan den Bierweg. De man heeft tevergeefs ge- tracht het vuur te dooven, maar moest toen de bewoonster, die als eenigszins zonderling bekend staat, met geweld dwingen zich in veiligheid te stellen. Ter' behandeling van verschillende brand wonden is de vrouw in het ziekenhuis te Laren I opgenomen. Het huis is uitgebrand, eenig huisraad, o.a. een kist waarin vermoedeiyk geiu geborgen was, kon nog worden gered. De oranu is waarschijnlijk ontstaan door het omvailen van e.an petroieumtoestel. DIENSTMEISJE TE ARNHEM UIT EEN EERSTE ETAGE GEVALLEN. Zondagmorgen omstreeks half elf is in de Ketelstraat te Arnhem een ongeluk met doo- denjken atloop gebeurd, aldus de „Maandag- morgen." Een 20-jarige dienstbode uit Ulft, in betrek king by den heer v. R., was op het balcon van de eerste etage bezig, een kleedje uit te kloppen. Plotseling begat zich het hekwerk, met het gevolg, dat de dienstbode van vrij- aanzienlijke hoogte met het hoofd op de straat terecht kwam. In deerniswekkenden toestand werd ze door voorbijgangers opgenomen en vervolgens per autobrancard naar het zieken huis vervoerd, waar zij kort na aankomst, ten- gevolge van een schedelbreuk overleed. VIJF EN TWINTIG HONDERD GULDEN IN HET WATER. Zaterdagmorgen begaf een bediende van Thomsosn's Havenbedrijf zich aan boord van 'a in de Lekhaven te Rotterdam liggend schip, om de loonen van het personeel uit te betalen. Toen hij op de loopplank liep, liet hij per on geluk het couvert, waarin een bedrag van f 2500 aan zilvergeld, hoofdzakelijk rijksdaal- ders, guldens en kwartjes, benevens een aan- tal bankbiljetten en eenige rolletjes dubbeltjes, uit zijn handen glippen, zoodat het geheele be drag in de daar ter plaatse vijftien meter diepe Lekhaven terecht kwam, meldt het „Dgbl. van Rotterdam". Men stelde alles in het werk, om het couvert weer op te visschen, doch wat men ook probeerde, dit mocht niet gelukken. Teneinde raad, besloot men een duiker te requireeren, om op den bodem van de Lek haven naar den schat te zoeken. Onder groote spanning van de omstanders daalde de duiker in het water af en het mocht hem inderdaad gelukken, binnen een half uur het bedrag in gedeelten naar de oppervlakte te brengen. Het bleek n.l. dat het couvert onder water gebar- sten was, zoodat het geld los op den bodem was komen te liggen. Op het gevoel heeft de duiker de guldens en rijksdaalders by elkaar gegrabbeld en eenigen tijd later vond hij ook het bundeltje bankbil jetten. Op eenige rolletjes dubbeltjes na, ter waar- de van vqf gulden, is het geheele bedrag teruggevonden. MO EI LUKE ONTZETTING UIT DE OUDERLIJKE MACHT. Een deurwaarder te Utrecht had opdracht gekregen om bij. een gezin, dat in de Kool- straat woont, vijf kinderen te halen, welke op last van den Voogdijraad aan de ouderhjke macht onttrokken waren. In minder dan geen tijd stond de Koolstraat in rep en roer, zoo meldt de „Tel.". De ouders van deze kinderen pleegden hef- tig verzet en ook andere meerderjarige per- sonen, die in de ouderlijke woning aanwezig waren, weerden zich op een hevige manier tegen de vruchteloos blijvende pogingen van den deurwaarder om de kinderen mee te nemen. De vertegenwoordiger van den Voogdijraad uit Almelo, waarheen de kinderen gebracht zouden worden, wachtte eveneens tevergeefs. Toen men zag, dat geen van beide partijen het wilde opgeven, ging men zelfs tot handtaste- lijkheden over. De deurwaarder, die geen kans zag zijn opdracht naar behooren te vervullen, riep ten slotte de assistentie van de politie in. Weldra waren eenige rechercheurs verschenen, maar het bleek, dat versterking noodig was. Er werden nog eenige rechercheurs ontboden, waarop men er in slaagde de vqf kinderen uit het ouderlij.k huis te halen en ze ter beschik king van den Voogdyraad te stellen. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Zondagmiddag was een 12-jarige jongen uit Heerenveen op de heidevelden in Mildam aan het bloemenzoeken. Plotseling werd hy door een dier gebeten, doch aanvankelijk sloeg hij hier geen acht op. Toen de arm echter begon op te zetten, ging hij naar een in de nabijheid wonenden vee- houder, wien hij het geval vertelde. Deze zag direct, dat de jongen door een adder gebeten was en bond direct den boven- arm af, waama hij zich met den jongen naar een dokter in Neijhorne spoedde. Deze ver- leende de eerste geneeskundige hulp, waama de jongen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd is geworden, waar operatief moest worden ingegrepen. De toestand van den jongen lykt ernstig. De toestand van het 13-jarig zoontje van den heer A. te Heerenveen dat op de heide door een adder is gebeten en dientengevolge in het ziekenhuis moest worden opgenomen, gaat goed vooruit. Er is alle hoop op vol- ledig herstel. Dat het jongetje is geopereerd, is onjuist. VOORNAMEN-WEELDE. Men schrijft aan het Vaderland: Het bericht betreffende de juffrouw, die van haar ouders niet minder den veertien voomamen op haar levenspad had mede-- gekregen, herinnert er mij aan, dat Ned.-Indie onder zijn Europeesche ingezetenen iemand heeft gehad misschien behoort hy nog wel tot de levenden die met zes-en-twintig voomamen door het leven moest gaan. Herinner ik me het goed, dan woonde hij te Makassar en maakte hy deel uit van de schut- terij. aldaar. Toen hy tot tweede-luitenant bij dat onderdeel van de toenmalige defensie van Indie werd benoemd, vond men die benoe- ming natuuriyk opgenomen in de Java- Courant: benoemd tot tweede-luitenant by de schutterij te Makassar: A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. M. N. O. P. Q. R. S. T. U. V. W. X. Y. Z. Scipio. Toen hy eenigen tyd later tot eerste-luitenant werd bevorderd, werd hiervan mededeeling gedaan in de officieele Java-Courant, natuurlijk weer met de zes-en- twintig voorletters. Wie vermoedt, dat ik me aan een onschuldig duimzuigerijtje zou te buiten gaan, kan me controleeren door de Java-Courant tusschen 1886 en 1890 op te slaan. Wat den heer Scipio Sr. er toe bewogen kan hebben, zijn zoon een dergelijke over- belasting van voomamen op zijn levenspad mede te geven, is niet te bevroeden. Wellicht was hij een humoristiseh aangelegde lief- hebber van whiskey-soda en had hy de ge- boorte van zijn zoon bij den Burgerlyken Stand aangegeven, nadat hy in verband met de heuglijke gebeurtenis op wat te ruime schaal van zijn morgendrank had genoten. Ik vermoed intusschen, dat de bezitter van de zes-en-twintig voomamen de overdaad op dit punt wel voor zich zal hebben gehouden en op zyn visitekaartje slechts een bescheiden bloemlezing te zien was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2