De heer J. TRUIJMAN SPORT, Feuilleton - vertellingen LUSBOUTBKUCHTKI. Predikbeurten. Q1HMODK BKEICHTEM. Burgemeester van Boschkapelle 8RAB ANTSCHE BRIEVEN. 1910/1914 1924/1929 Mrt. April Mrt. April 124 124 87 87 72 81 47 53 72 86 54 64 85 87 62 64 82 88 60 64 47 42 32 29 61 56 40 37 96 101 57 61 70 71 56 56 '71 80 44 50 59 61 97 90 59 58 68 67 49 48 46 54 38 45 52 49 49 46 t 81 80 56 56 88 83 70 66 50 41 36 29 79 76 60 58 70 76 47 51 75 64 49 46 49 47 57 53 83 70 53 48 73 68 51 49 75 71 52 51 64 65 42 43 68 63 52 49 65 64 60 6 27 26 33 33 57 55 75 74 69 68 76 74 68 66 97 97 104 104 194 194 95 95 3 »<i Jit) brs Ojfcad i-h OM- Op den 22 Mei aanstaande do opt den edel- achtbaren heer J. Truijman te Boschkapelle zijn zilveren ambtsjubUe te vieren als burge meester der gemeente Boschkapelle. Op den 16 Maart 1861 werd hij te Bosch kapelle geboren en is steeds gedurende dien tijd in de gemeente woonachtig geweest. Bij Harer Majesteits besluit van den 22 Mei 1907 werd .hjj benoemd tot burgemeester der gemeente Boschkapelle. In 1892 werd den edelaehtbare benoemd tot lid van den raad der gemeente en werd in 1896 benoemd tot wethouder, In welk jaar den raad hem ook benoemde tot ambtenaar van den burgerlijken stand, welke betrekking hij thans nog bekleed. Gedurende de zitting fen als lid van den raad en als wethouder heeft hij steeds onder leiding van wijlen burgemeesters Baron Collot d'Escury en yah Sonsbeeck de belangen der gemeente behartigt. Bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling welke in het jaar 1927 te Hulst werd gehou- den werd door Zijn Excellence den Minister van Staat in opdracht van Hare Majesteit, de borst van den jubilaris versierd met de orde van Oranje Nassau. De jubilaris is tevens directeur der in deze gemeente gevestigde Boerenleenbank, voor- zitter van den kring Hulst der N. C. B., voor- zitter van de plaatselijke afdeeling der Boe- renbond, is verder nog lid van verschillende vereenigingen en werd na ontslagname van den edelachtbaren heer wijlen P. L. de Wael bij Harer Majesteits besluit van 4 Januari 1930 ook nog benoemd tot burgemeester der gemeente Stoppeldijk. Op den 24 Mei a.s. zal den jubilaris in open- bare raadszitting worden gehuldigd, waarbij het wel niet aan belangstelling zal ontbreken. HET EERSTE KLASSERSCHAP VAN MIDDELBURG IN GEVAAR? Te Middelburg heersehte Woensdagavond onder de leden en de supporters van de V. V. ..Middelburg" groote opwinding door het be- richt dat het eerste klasserschap van Middel burg nog niet is verzekerd. Men heeft n.l. bericht ontvangen dat de wedsbrijd tusschen Helmond en Juliana gespeeld te Spekholzer- hedde op Hemelvaartsdag ongeldig zou kun- nen worden verklaard door het medespelen van den doelverdediger die volgens het regle- ment niet had mogen meespelen. Men is te Middelburg vooral verontwaardigd dat daar- van geen kennis is gegeven voor den wedstrijd op Tweeden Pinksterdag omdat dan de zeker- heid voor het eersteklasserschap direct in twijfel had moeten worden gebracht. Men heeft nu Middelburg gelegenheid gegeven izijn vreugde over het eerste klasserschap te uiten terwijl later nog zal kunnen blijken dat dit te vroeg is gebeurd. Het bestuur van Middelburg zal zeker niet nalaten om brj de K.N.V.B. opheldering van een en ander te vragen. Bij informatie aan het bureau van den K.N.V.B. werd ons medegedeeld, dat er inder- daad een onderzoek zal worden ingesteld naar het uitkomen van een niet gerechtigd speler (in casu den doelverdediger). Mocht het spe- len van den doelverdediger inderdaad onge- rechtigd zijn geweest, dan zou de wedstrijd tusschen Helmond en Juliana moeten worden overgespeeld. Handelsblad. Ulvenhout, 17 Mel 1932. Menier, M'n hoofd staat net zoowveul naar briefkes-schrrjven as naar hangen, vandaag. 'k Denk dat 'r d'n Pinksteren nog zoowa-d-in zit en 't is da'k nouw binnengerengeld ben, daar val- d-'men kwak water uit de locht da-d- op 't laand de slekspatten in oew spatten in oew sokken springen en da 'k van die ge- legentheid "gebruik maak om oew te schrijven. Waant 'k had me-n-eigen veurgenomen: m'nen amico mot 't deus week maar 's 'nen keer mee 'n aanzichtskortje doen. De lengte van m'nen brief zal dus afhaangen van de lengte van de bui, zooda ge, as ge d'n deuzen ont- vangt, persies na kunt meten hoeveel rengel- water of er hier gevallen is! Maar groeien da-d-et allemaal doet, ollee, ge kunt er op wochten! 't Gewas staat er bij om er in te happen en 't sap uit z'n bros-maalsche Stengels te slur- pen. De korenakkers, ge kunt er in weg- schuilen. De glaanzend-gruune halmen staan tennos- mshao -> tenbije 'nen meter hoog en in de stilte van d'n buiten heurde 't groeien. Krakend rek 't z'n eigen uitmekare naar de zon en as er 's nachts weer 's 'n maalsch Me^-rengelbuike op gekledderd is, dan stade d'n aanderen mergen veur 'n zee van weelde, da ge 'r z66 in zouw willen dompelen, om 't overdadig, zijen gruun te vullen laangs oew haanden, laangs oew gezicht, in oewen nek. Wanders zijn 'r de leste paar dagen ge beurd. De kruinagels wiegelen in trossenbloei op d'r raanke, hooge steelen. Van suikerwit tot gloeiend peers zwaaien ze metershoog, boven de struiken uit en staan te buigen mee 'n statigheid as de koninginnekes van deuzen bloeitijd. De violen leggen in 't nuuwe gras as vlin- ders zoow schoon. Asof ze deur Engelen ge- borduurd zijn, mee rafels uit d'n bonten zons- opgaank, wa zeg ik as gestolten drup- pen uit d'n mergenhemel, zoow schoon sieren ze de eerde in deuze maand van Onslie- vrouwke. De rijpgele dottenblom, blommen as botter- bollen, lot de room as 't ware druipen in de Mark die gruuun-en-goud en diep as oogen- glaans deur de weelde van ons graslaand kron- kelt. Deur de weelde, ja! Waant as ge die bloeiende velden bekekt, bont van d'n fleurigen bloei, bespikkeld mee muljoenen sterren van madeliefkes en peerde- blom, dan, wel dan zwijgde maar stil en ge lustert naar de veugeltjes. Waant zoow vol en zoow bont as d'eerde-n-is van blommekes, zoow krioelend-vol zijn de lochten van veugel- tjesmuziek. En as ge dan effe zoow stil hedt gestaan mee oew klompen in al da schoons, oew oogen zwaar van licht en kleurenschemer dichtvallen, oew ooren suizelen van de zulve- ren rollers en trillers van de zingende veugels, ge wit d'n hoogen hemel boven oew, waar al da schoons vandaan is getooverd, dan vuuld' oew eigen as zo'n madeliefke zoow klein, in die eindelooze schepping zoow proppens-vol van kleuren en muziek, zoow grenzenloos van p^erlende ruimte, waar evenveul plots is veur sterrewearelden, as op de Ulvenhoutsche gras- laanden veur sterre-blommekesEndan buig- de onwillekeurig oew hoofd veur al die grot- sche pracht. Op onzen erft sta-d-'n stalleke, 'n heel ouw stalleke, begroeid mee 'nen wilden wingert, die nouw in blaanken blossem staat. t Ouwe bouwvalleke-n-is nouw 'n paleisk-uit-'n-vertel- seltje gelijik. Daar lee-d'n kleed omhenen van donzig-zochte stof, geweven van de blom- blaaikes die uit d'n bloeienden wingerd zijgen. In dieen wingerd houwt 'n veugeltje, 'nen mearel. Giesteren mee d'n Pinksteren heb 'k uren onder d'n noteieer m'n eigen bezig ge- houden mee da veugeltje, dat daar huist teu- gen't stallebouwvalleke. Veur 'n paar dagen zijn de eierkes uitge- komen. Vier protsmakers, mee kale nekskes, nekskes as 'n potlooike zoow dun, zijn daar geboren in de blommen. Ver boven d'ren staand, waant achirrekes, ze zien 'r nog zoow eremoeiig uit, maar brutaal! Daar is gin veurbild van. Ge lacht oew eigen kriek, as ge da ziet. 't Ouwer-veugeltje, 't mearel-moerke, krjjgt gin menuutje tijd om te rusten. Van d'n vruu- gen mergen tot d'n zonsondergaank vlieg 't dingske af-en-aan-d'n-nest veur pierkes. Waar ie ze vandaan haalt, da-d-is onbegrijpelijk. Maar toen 'k da spul zoow uren in de gaten hiew, toen, toen docht ik zoow: 'k wouw dat veul menschen da nouw 's kwammen zien en er goed op zouwen turen. Wa doet da veugeltje z'n plicht! Graauw, glaansloos, is 't dierke van op- offerink. Uren, dagenlaank, hee-g-et op de eikes ge- broeid eerst, z'n eigen te kort doend aan van alles. En nouw? Nouw spaart 't de lekkerste en smakelijkste brokskes uit z'n bekske, om 't te geven aan die vier kaalnekskes, die d'n Gosgaanschelijken Pinksteren vier open bek- ken boven d'n nest uitstakken om eten. Op 'n mement he'k 'nen emmer water in 'n hoekske van d'n erft gegooid, toen 'n spaai in d'n grond gestoken en toen mee m'n vusten op 't haandsvat geroffeld, pieren geschud net zoowlaank tot 'r drie knapen, zoow dik as m'nen pink en blaank as vet uit d'n eerde kwammen rekken. Toen 't moeder-veugeltje weer effe weg was, he'k die vier hongerljjers gevoeierd mee die drie vette knapen, die ieder zoow zwaar waren as zo'n mearel-kieken maar ik verassereer oew, amico, da ze in vijf minuten m'nen vaangst mee huid en „haar", rauw naar binnen werkten en op 't zelfste mement d'r bekken as vier open schaarkens j weer boven d'n nest uitstakken en as ze had- den kunnen praten, hadden ze me uitgeschol- den en gekommandeerd om nie te staan I lachen, maar liever pieren te gaan schudden! En 'k mot oew zeggen, as ik as groote vent, gewapend mee 'n schup en emmers water, m'n werk er van had willen maken om heel d'n Pinkster te bestejen aan de eetzaamheid van die vier piek-meareltjes op onzen erft, da'k dan best m'n haanden vol had g'ad! En datzelfste werk doet da-d-eene moeder- meareltje alleen! Waant Pa-mearel schijnt er meer modeme opvattingen op na te houwen! Die is in gin velden of wegels te zien. Die haangt zo'n bietje d'n sultan uit, as ge 't mijn vraagt. Dien menier, is giesteren ok nog effe gemalin bij 'm. gewiest. Op visite. Maar hij had z'n nieuwe Daar zat ie mee te trekkebekken veur schandaal van die vier kale pieken. Ik denk dat ie de kachel aangemokt hee mee 'n wefke, waarvan ze 't nestje uitgehaald emmen, maar as 't aan hum leet, dan kunnen er zoowveul schobbejakken zijn as er maar willen, die ieveraans de nesten verstoren, maar dan sterft de maerel veurloopig nog nie uit, horre! Hij had 'n fluweelen zjaketje aan en deur de slippen stak z'nen steert omhoog mee 'n trots, of ie 'm sjuust had laten bijpunten deur z'nen barbier. Z'n kop, waarin 'n paar ogskes fonkelden as gitten, schokte van links naar rechts as van 'nen ginneraal die z'n troepen inspekteert, maarlaat ik oew er direct bij zeggen, da'k in heel m'nen diensttijd ginnen ginneraal gekend eb, ja zelfs ginnen luite- naant van „diep brj de twintig", die zoow fier z'nen kop kon draaien as deuzen mearel-don- Juan! Moeder mearel keek mee 'n bedroefd ogske, e£n seconde maar, naar d'ren weggefladder- den ridder. Toen had z6 gin tijd meer veur dieen sinjeur, waant die vier kostgaangers bieerden om 'nen pier of 't huis in braand stond. Uren laank he'k me vermokt bij da nestje. He'k mee bewonderink zitten turen naar da moeder-mearelt jeda-d-as 'n Truike in d'r soort veur d'r jong d'r leste grijntje kracht offerde en ploeterde tot 't slapen gong. Teugen d'n avond ben 'k 'n bietje veur de deur gaan zitten. Toen me gedaan hadden mee de botrammen, om 'n uur of zes, zette Trui twee stoelen op 't klinkerstoepke en em- men daar samen nog lekker 'n paar uurkes gezeten. 't Was druk. Kollesaal druk op d'n weg. De wielerbaan laankst de bosschen was sjuust afgeloopen en de auto's en stoomfiet- sen mee de wefkes achterop, kwammen laankst-gestoven onder 'n lawijd en mee 'n gezicht, of ze d'n Pijn op z'n hielen zatten. Terwijl ie nog gineens meegerejen had, waant d'n Pijn had in d'afgeloopen week mee z'n meske 'n auto-ritje gemokt. Nouw, daar zijde na 'n dag of vier nog nie van op de been, wa gij En zekers nie op de fiets. Waant as d'n Pvjn eenmaal rijdt, dan is ie gewend, om iedereen veurbij te gaan, en as ge da-d-in 'n automobiel ok doet, dan krijgde oewen prijs altij in 't ziekenhuis. Haard rijen op 'n fiets is 'n heele kunst, maar 't is net zo'n groote kunst om in 'n auto laankzaam te leeren rijen! Da zie 'k zoow 's Zomersavonds wel veur- bij m'n deur. Mee die Pinksterdagen b.v. De menschen rijen en rotsen in die dingen, of 't werkdag is, inplak van Pinksteren. Ze maken d'r eigen veul drukker nog as mijn meareltje en ze hebben veul minder te doen as da veugeltje. Amico, ik gaai er afscheien. 't Is weer droog geworren; de locht is aan 't breken, de veugeltjes zingen weer, 'k gaai as d'n hier-en-gunder naar buiten. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. INDEXCIJFERS VAN DEN LANDBOUW. ZONDAG 22 MEI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 y2 u. en 2 u., Ds. H. W. Caze- mier, van Gieterveen. Sluiskil. 9% u. Dr. L. J. Cazemier en 2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. Axel. 9y2 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9% u., Ds. E. Raams; 2% u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuzen. Zaamslag. 9 u. en 2 u„ Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u. en 2 u. Ds. J. S. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., leesdienst. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% in en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Basis Basis Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Ya u., leesdienst. Tarwe Rogge Gerst Haver Erwten Stamboonen Vlas Koolzaad Karwijzaad Geelmosterdzaad Blauwmaanzaad Aardappelen X Aardappelmeel Stroo Suiker Indaxcijftrs Akkerb.producten 81 Rundvleesch Varkensvleesch Schapevleesch Boter X Kaas X Melk X Melkproducten Eieren X Indaxc. Vaataaltproductan Indaxc. Landbouwproductan Mais Lijnkoeken Stikstof ^Chilisalpeter) (Zw. Amm.) (Kalksalpeter) Phosphorzuur (Superf.) (Thomasm.) Kali (Kainiet) Arbeidsloon Als basis voor de indexcijfers in de beide eer ste kolommen gelden de gemiddelde prijzen ge durende het tijdvak 1 Juli 1910 tot 30 Juni 1914; de indexcijfers in de twee andere kolommen heb ben de gemiddelde prijzen in de periode 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1929 als basis. Voor de produc- ten gemerkt X, zijn als basis genomen de gemid delde prijzen in dezelfde maanden van genoem- de tjjdvakken. De prtjsstijging van de granen heeft zich in 3 afgeloopen maand voortgezet. Hierbij dient rekening te worden gehouden met de omstandig- held, dat in dezen tijd van het jaar gemeenlijk een stijging van de graanprijzen valt waar te nemen. Ook de prijzen van erwten, koolzaad, mosterdzaad en blauwmaanzaad gingen omhoog. Het stroo is zelfs belangrijk in prijs gestegen, hoewel het indexcijfer nog steeds laag bleef. De prijzen van stamboonen, vlas en suiker zijn ge- daald; in de cijfers voor aardappelen en aardap pelmeel kwam Iweinig verandering. Het index cijfer voor de groep akkerbouwproducten bleef ongewijzigd. Behalve wat de boter aangaat, waarvan het indexcijfer in de afgeloopen maand hooger was dan in Maart, zrjn voor idle indexcijfers voor alle veeteeltproducten en dientengevolge ook het betreffende groepsindexcijfer gedaald. Lijnkoeken waren iets goedkooper en van de meststoffen waren kalksalpeter en Thomasmeel lager in prfls. In de overige indexcijfers kwam geen veran dering van beteekenis. (Mededeeling van de Directie van den Landbouw.) Het Pachtvraagstuk. Het Kon. Nederlandsch Landbouw-Comity schrijft in een adresaan den Minister van Eco- nomische Zaken en Arbeid: Het zal algemeen duidelijk zijn geworden, dat aan ons huidig pachtstelsel fouten kleven, welke correctie behoeven. Inzonderheid geldt dit ten aanzien van de positie van den pachtex, waar deze bloot staat aan onredelijke pachtopzegging van de zjjde van den verhuurder. Het Koninklijk Nederlandsch Land)bouwcomit6 acht het dan ook zeer gewenscht, dat de regee- ring ten spoedigste bij de Tfweede Kamer een wetsontwerp aanhangig maakt, waarbij de pacht- overeenkomst opnipu^ giordt geregeld en met name voorzieningen worden getroffen ingeval van onbillijke pachtopzegging door den ver- pachter. Een regeling, waarbij in dergelijke ge vallen aan den pachter een recht op schadever- goeding wordt gegeyen, zal ongetjwijfeld een zeer gunstige preventieve werking uitoefenen, waar- door het tenslotte toch ook met een continuatie- recht beoogde doel, n.l. meerdere bestaanszeker- heid voor den pachter, ten zeerste wordt bevor- derd. Daamaast veroorlooft het Comitd de aandacht te vestigen op een stelsel van huur en verhuur, waarbij de jaarlijksche huursom niet wordt uit- gedrukt in een vast bedrag in geld, dooh wisselt met de prijzen van de producten. Vooral in dezen tijd, nu als gevolg van het zeer ongunstige prijs- verloop van de landbouwproducten, het in vele gevallen niet wel mogelijk is, dat partijen over een pachtsom in geld tot overeetnstemming komen, trekt hierboven aangeduide wijze van verpachting steeds meer belangstelling. In ver schillende landsgedeelten zijn reeds eenige land- bouwbedrijven verhuurd op dezen vorm van pacht, de zoogenaamde mobiele pacht. Tot desverre is echter de pachtovereenkomst in dezen voorm op geen enkele wijze wettelijk geregeld, hetgeen aan de verbreiding van de toe- passing niet bevorderlijk is geweest. In verband met de verwachting, dat een meer algemeene toepassing van het verhuren op z.g. mobiele pacht een gunstigen invloed zal hebben op de verhouding tusschen verpachter en pach ter, valt zulks te betreuren. Resumeerende verzoekt het Kon. Ned. Landb. Comtt6 den Minister wel te willen bevorderen, dat spoedig een Wetsontwerp inzake een nieuwe regeling van de pachtovereenkomst in den zin als bovenbedoeld bij de volksvertegenwoordiging aanhangig worde gemaakt en daarbij tevens aan dacht worde geschonken aan het besluit der mobiele pacht. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zjjn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. ERNSTIGE BOTSING. Een emstige botsing had Dondermiddag op den weg Bergen op ZoomTholen nabij het klooster plaats tusschen de Thoolsche tram en een vrachtauto der tram Mjj. die hit een rij- weg kwam aanrijden. De chauffeur had de signalen van de tram niet gehoord. De auto werd door de locomotief gegrepen en tegen een boom geslingerd. Ze raakte klem tus schen een boom en een eerste klas wagen en is geheel vemield. De chauffeur bekwam geen letsel. De achterzijde van het tramrrjtuig werd ge- deeltelijk vemield, evenals het voorbalkon van den tweeden wagen. In de le klas wagen zaten 7 reizigers, van wie twee heeren een lichte verwonding op- liepen. De materieele schade is zeer groot. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Vrijdagmorgen werd de 75-jarige heer Th. Joordens op de Kerkstraat te Meyel aange- reden door een auto uit Tilburg. Hij liep hier bij een dubbele schedelbreuk op en overleed spoedig. Het slachtoffer reed per rjjwiel aan de linkerzijde van de straat en wilde op het moment, dat de auto passeerde, naar rechts oversteken. ZIJN PINK LATEN AMPUTEEREN VOOR EEN ONGEVALLEN-UITKEERING. Een 26-jarige tuinder uit '-Gravezande heeft voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht- gestaan wegens valschheid in geschrifte. Verdachte had den pink van zijn rechter- hand laten amputeeren om 1500 van de on- gevallenmaatschappij uitgekeerd te krijgen en had daartoe de handteekening van den dokter vervalscht op het aanvraagformulier. Tegen hem werd 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde hem over- eenkomstig dezen eisch. HUN COLLEGA OPGEPEUZELD. De heer G. v. d. W. te Gemert had dezer dagen een varken geslacht en hing het aan den ladder buiten. Tot zijne groote verbazing bleek het varken 's morgans verdwenen, maar nog steeg zijn verwondering toen hij stukken van het varken in de varkensweide terugvond. De losloopende varkens hadden hun geslach- ten collega des nachts van de leer gehaald en gedeeltelijk opgepeuzeld. ZIJN )KLEEREN VERKWANSELD. Op het Stieltjesplein te Rotterdam kwam een eigenaardige stoet aan; voorop liep een man, die slechts in hemd en onderbroek ge- kleed was, terwijl achter hem een groep com- munisten liep, die, wanneer him aanvoerder riep, „dat de toestanden heden zoo slecht zijm', daarmede luidkeels hun instemming te kennen gaven. Een ageht van politic maakte aan dezen eigenaardigen optocht een einde en nam den man mee naar het politiebureau aan de Nas- saukade. Bij zijn verhoor aldaar deelde hij mede, geen andere kleeren te hebben, maar bij onderzoek in de woning van den man ver- nam de politie van zjjn vrouw, dat hij juist verleden week van 't Crisiscomitd twee goede costuums verstrekt had gekregen. Waar de costuums gebleven waren, wist de vrouw niet te vertellen; zij vermoedde, dat zij wel be- leend of verkocht zouden zijn. De eigenaardige demonstrant is daarop door de politie per auto naar zijn woning vervoerd. EEN ONVERLAAT. Woensdagavond pleegde de 17-jarige J. uit Oud-Gastel in een caf6 aan den Kalsdonk- schenweg te Roosendaal een moordaanslag op zijn ongeveer 60-jarigen blinden vader. De jongen had eenigen tijid met zijn vader in het caf6 zitten praten. Toen de oude man weer weggeleid zou worden en zich omdraaidde, greep de jongen een nieuw dolkmes en bracht daarmede zijn vader tusschen de schouder- bladen een tweetal en in de nierstreek een steek toe. De oude man zakte ineen. Dr. Van Tumhout verleende de eerste geneeskundige hulp, waama het slachtoffer, dat er zeer emstig aan toe is men vreest dat de longen geraakt zfln naar het Charitasziekenhuis werd overgebracht. De dader vluchtte uit 't cafd de straat op, achtervolgd door de dochter van den cafd- houder. In ddn der aangrenzende straten kwam zij op de aehtervolging haar verloofde tegen, die zijn fiets* A<feof' den Vldchteling wierp. Deze struikelde en kon daarop aan de politie worden overgelevehd. Omtrent het motief van den moordaanslag vermoedt men, dat huiseiijke cmeenigheden tusschen de kinderen van den ouden man eenerzijds en den ouden man anderzijds, aan- leiding tot de daad van den 17-jarigen jongen zijn geweest. UIT DE DAKGOOT GESPRONGEN. Woensdagmorgen om kwart voor achten is de 2-jarige mej. G. V. d. E.-geb. de R., wo- nende aan de Putschestraat, die tijdelijk ver- blijlf houdt in de woning van haar ouders aan de Rosestraat te Rotterdam, uit de dakgoot gesprongen. De vrouw, die een zenuwpatiente is en dan ook in een zenuw-aanval naar het dak ging, om daarop naar beneden te sprin gen, maakte een val van 12 M. Zij kwam. wonder boven wonder, op; haar voeten op het trottoir tereoht. Dr. A. B. G. v. d. Does, die dadelijk bij de vrouw geroepen werd, heeft haar onderzocht, maar kon geen enkel licha- melijk letsel constateeren. Niettemin heeft de geneeskundige dienst haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij in ver band met haar zenuwziekte ter observatie is opgenomen. Het gebeurde veroorzaakte Woensdagmorgen in de Rosestraat heel wat constematie. EEN ZWARE HAGELBUI. Uit Emmen meldt men: By een zwaar onweer op den tweeden Pink sterdag heeft zich boven Westenech, bij Em men en in de omgeving een zware hagelbui ontlast. Thans is vastgesteld, dat over een uit- gestrektheid van ongeveer 300 H.A. het ge- heele rogge- en havergewas vemield werd. Van vele woningen werden zoo goed als alle ruiten verbrijzeld, en eenige boomen in het dorp en zijn omgeving weridefi ontworteld. De boeren zijn thans bezig, de akkers om te ploe- gen. Een groot gedeelte van de op eenige dui- zenden guldens geraamde schade wordt door verzekering gedekt. EEN MASSA-ARRESTATIE TE UTRECHT. Woensdagavond zou de communistische partij afdeeling Holland een politieke vergade- ring beleggen in Ons Huis te Utrecht. In ver band hiermede werden Woensdag ongeveer 30 personen gearresteerd, mannen, vrouwen en kinderen, alien Duitschers, die door Holland- sche communisten over de grens gesmokkeld waren, daar vrijwel niemand een pas bij zich had. De Duitschers zijn naar het politiebureau overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Men neemt aan, dat de vreemdelingen in auto's de grens zijn overgekomen. DE MOORD TE EINDHOVEN. Het mysterie van den moordzaak op de 19- jarige Joh. de Groot, te 'Eindhoven, is opge- helderd. De Eindhovensche politie, die steeds onvermoeid is doorgegaan met haar nasporin- gen naar den 24jarigen verloofde C. de Bar, tegen wien vermoedens bestonden dezen moord begaan te hebben, heeft tot dusver daarmee geen resultaat bereikt. Woensdag- middag echter bemerkte een vrouw in het Wilhelminakanaal, waar het nieuwe kanaal in deze vaart uitmondt, het lijk van een man. Ze waarschuwde de politie, en na eenigen tijd bleek, dat het het stoffelijk overschot was van den vermisten De Bar. Op het lijk werd een blauwe sjaal en een fleschopener gevonden. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zekere G. H. uit Eysden reed per rijwiel naar zijn verloofde te Heer. Later heeft men den jongeman dood langs den weg gevonden. Hij bloedde uit den mond en had een blauwe plek op de heup. Het rijwiel was verdwenen. F.F.N KANO OMGESLAGEN. Maandagmiddag waren twee jongelui van omstreeks 24 jaar met een kano aan het varen op de Zijlwatering te Wassenaar. Tengevolge van stroom en wind sloeg de kano om. Een jongeman uit Den Haag verdronk. Zijn vriend wist tijdig den kant te bereiken. Het lijk is spoedig gevonden. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, doch de levensgeesten waren geweken. F.F.N AFSCHUWELIJK MISDRUF. Een afschuwelijk misdrijf van een zwakzin- nige is te Hilke aan het licht gekomen. Een arbeider aldaar heeft zijn pasgeboren kind levend begraven. De man heeft een bekente- nis afgelegd. Bij het otiderzoek is gebleken, dat het kind werkelijk geleefd heeft, toen het begraven werd. De man heeft vroeger reeds in een krankzinnigengestieht vertoefd. DE AANHOUDER WINT. In de gehouden vergadering van den raad der gemeente Didam werd besloten een steun- regeling te ontwerpen voor werkloozen, die niet bij de werkvarschaffing kunnen worden geplaatst. Toen de voorzitter er op wees, dat de minis ter {lit besluit wel niet zou goedkeuren, daar de Kroon reeds een besluit in dien geest had vernietigd, zeide een der wethouders, dat men toch maar moest doorzetten. Toen spr. vroe ger een vrouw zocht werd hij wel tien keer door haar afgewezen, maar ten slotte heeft zij tach „ja" gezegd. De aanhouder wint. TWAALF PERSONEN VERDRONKEN. Op de rivier Koera (Kaukasus) is een ge heel bezette veerpont, welke werd gebruikt voor het overzetten van arbeiders, ten gevolge van den krachtigen stroom afgedreven en omgeslagen. Twaalf personen verdronken. VECHTPARTIJ IN WOONWAjGEN- KAMP. Op tweeden Pinksterdag is het in het woon- wagenkamp gelegen in de voorstad St. Jacob te Roermond, tot een zware vechtpartij geko men tusschen de bewoners. Er werd met ge- weren en revolvers geschoten en van hamers en messen gebruik gemaakt. De 21jarige Lutgens werd door een mes- steek in den buik levensgevaarlijk gewond. De man is naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond overgebracht. Twee anderen, Kraus en Scheffers, liepen gevaarlijke messteken op. De politie, die enkele vechtersbazen arresteer- de, had groote moeite om de gemoederen in het kamp wederom te kalmeeren. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Stolp heeft een melker en een boerenvrouw ter dood veroordeeld. De vrouw had den man aangespoord een koop- man te vermoorden, die een testament ten gunste van haar dochter wilde herroepen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6