Hoofdpijn en Kiespijn Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. BUITENLAND. Van den HaagendeHagenaars Mijnhardt's Poeders KECHTSZAKEM. let voorjaar, koop tijdig een pot zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdprjnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) of zoo wordt de algemeene lijn uit het oog verloren. Een bijzonder bezwaar tegen het steunen van den landbouw door middel van inciden- teele regelingen voor bepaalde groepen zagen verscheidene leden nog daarin, dat op deze wijze niet de bclangen van alle groepen een behoorlijke verzorging vinden. Intusschen was men algemeen van oordeel, dat in de huidige omstandigheden de indie- ning van een ontwerp tot het verleenen van steun aan de melkveehouder.iji ten voile ge- motiveerd is. Tegen de wijze, waarop in het ontwerp ge- tracht wordt het beoogde doel te bereiken, werden van meer dan edn zijde bedenkingen in het midden gebracht. Allereerst werd er de aandacht op gevestigd dat de voorgestelde regeling zal leiden tot ver- hooging van de kosten van levensonderhoud. In de tweede plaats werd gewezen op de groote bezwaren, welke aan 't voorgestelde menggebod voor boter en margarine zijn ver- bonden. Deze maatregel beteekent een groot nadeel voo"r de margarineproducenten. Deze vermindering van het gebruik zal ten gevolge hebben, dat de margarine-industrie en aan- verwante industrieen als olieslagerijen e.d., gedeeltelijk zullen moeten worden stopgezet. Naar schatting zal de ontworpen regeling een vermindering van het gebruik van oliSn en oliehoudende zaden met pl.m. 2000 ton per jaar ten gevolge hebben. Ook handel en scheepvaart zullen daardoor opnleuw worden getroffen. Ook bezien uit het oogpunt der boter-pro- duetie achtten verscheidene leden het meng gebod ongewenscht. Een niet te onderschat- ten steun voor die productie is gelegen in de van rijkswege ingestelde botercontf-ole, welke niet alleen hier te lande, doch ook in het bui- tenland een goeden naam heeft. Het meng gebod zal niet nalaten nadeeligen invloed te oefenen op de reputatie van onze boter in het touitenland en daarmede op den export van dit product. Andere leden stelden de urgentie van de steunverleening op den voorgrond. Lang be- raad moet h.i. in dit stadium ontoelaatbaar worden geacaht. Wat de bedenkingen met betrekking tot de productie van den handel in margarine be- treft, mag naar de meening derzelfde leden niet worden voorbij gezien, dat, als de steun- maatregel als de voorgestelde geheel achter- wege zou blijven, de boter zoodanig in prijs zou dalen, dat alien, die nu margarine con- sumeeren, zich van het natuurproduct zouden gaan voorzien, waarvan algeheele ineenstor- ting van de margarineproductie het gevolg zou zijn. De bezwaren in verband met den naam van onze boter kwamen dezen leden niet gegrond voor. Immers, al zal het aantal bij: de boter controle aangesloten bedrijven geringer wor den, daardoor zal de controle toch niet min der scherp worden en de in die controle ge legen waarborg niet verminderen. Men was van meening, dat het menggebod niet een onmisbaar onderdeel van de ontwor pen steunregeling is. Nu daartegen emstige bezwaren zijn geopperd, zou dat wellicht kun nen vervallen. Een aantal leden, gaf als zijn meening te kennen, dat de voorkeur zou z{jn te geven aan een directen steun aan het noodlijdende veehoudersbedrijf uit de staatskas. In dit verband werd van andere zijde nog de invoering van een weeldebelasting ter be strijding van de kosten eener directe steun regeling aanbevolen. Verscheidene leden meenden, dat ter tege moetkoming aan de bezwaren, voor de mar garine-industrie aan het menggebod verbon den, dat gebod zou kunnen worden vervan gen door een bijzonder recht op margarine te heffen. Tenslotte stelden eenige leden de vraag, of niet een oplossing zou kunnen worden gevonden in het opslaan van boter in koel huizen in de periode van overvloedige produc tie, opdat die tegen beteren prijs kan worden verkocht in de maanden waarin de binnen- landsche productie niet in de behoeften van het land kan voorzien. Bij vele leden bestond overwegend bezwaar tegen de aan de Regeering voorbehouden be voegdheid, voor te schrijven, dat gedurende zekeren tijd in 't brood melk of zuivelproduc- ten moeten worden verwerkt. Zij achtten het onjuist, dat op deze wijze de brqodprijs zal worden verhogd. Te emstiger bedeking moet dit naar hun meening ontmoeten, nu binnen- Ikort ook een verhooging van het verpliohte percentage inlandsche tarwe zal moeten plaats hebben. In elk geval is een voorschrift als het hierbedoelde onaanvaardbaar, zoolang geen maatregelen tegen den invoer van brood uit het buitenland zijn genomen. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Te Amsterdam is de 23e algemeene verga- dering gehouden van den Bond voor Staats- pensionneering onder leiding van Jhr. De Muralt. In zijn openingswoord zegt de voor- zitter, dat een groot deel van het doel is be- neikt. De bond groeit nog gestadig. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar gestegen van 52.988 tot 56.000. In den namiddag kwam aan de orde een voorstel van de afd. Drachten, die de noo- dige stappen wil doen bij de politieke partijen, die premievrij staatspensioen wenschen, om te komen tot een politieken raad. Na een langdurige discussie werd op voor stel van den voorzitter besloten, dat een raad van politieke vertegenwoordigers niet zal bij- eenkomen v66r de verkiezingen der Tweede Kamer. Hiema nam het hoofdbestuur het voorstel-Drachten over. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben over de maand April van dit jaar opgebracht 35.450.188, tegen f 39.072.414 in dezelfde maand van 1931, of f 3.622.226 minder. Over de eerste vier maanden van 1932 werd ontvangen f 139.557.005, over dezelfde periode van het vorige jaar 154.856.237nadeelig verschil 15.299.232. Vier twaalfden van de raming bedraagt 139.402.857. Er is alzoo over de eerste vier maanden van het loopende jaar 154.148 meer ontvangen, dan werd geraamd. DE PERMANENTE CRISIS IN BELGIe. In Belgie is, schrijft de N. R. Crt. het kabinet afgetreden, naar aanledding van een geschil in eigen boezem over het onderwijs in het Vlaamsche land. De liberalen willen de verplichting voor de scholen, om afzonderlijke klassen er op na te houden voor kinderen van Fransch sprekenden huize ook in de toekomst gehandhaafd zien; de katholieke Vlamingen echter willen afschaffing van die verplichting. Zij kunnen erop wijzen dat een dergelijke ver plichting niet omgekeerd in het Waalsche land bestaat en dat de Walen hartelijk ervoor zou den bedanken een dergelijke verplichting te aanvaarden. Hun verzet tegen dezen maatregel is de consequentie van hun opvatting dat Vlaande- ren niet, zooals het vroeger altijd is voorge- steld, een tweetalig land is, een opvatting die tegenwoordig ook door vele Franschsprekende politici wordt aanvaard. Zij kunnen op andere landen wijzen die verschillende taalgebieden naast elkaar omvatten, in de eerste plaats op Zwitserland; in die landen zou niemand eraan denken de scholen een dergelijke verplichting tegenover de andere landstaal en landstalen op te leggen. Wei zal men moeten erkennen dat in den loop van de tijden in het Vlaamsche land een toestand was ontstaan, die heel an dere omstandigheden op taalgebied had ge- schapen dan b,v. in Zwitserland heerschen; maar het is niet meer dan natuurlijk dat het Vlaamsche volk, nu het voorgoed is ontwaakt, zich aan dezen toestand tracht te ontworste- len, en weigert ertoe mede te werken, dat Vla mingen met hulp van de overheid worden op- gevoed tot vreemdelingen in hun eigen land en want zoo is het helaas in den regel tot vijanden van de Vlaamsche beschaving. De Brusselsche correspondent van boven- genoemd blad heeft er reeds op gewezen, dat de Vlaamsch-katholieke leden van de regee ring, ook al hadden zij anders gewild, zich on- mogelijk naar den eisch der liberalen kunnen schikken, daar anders bij de verkiezingen, die in ieder geval binnen een jaar moeten plaats vinden, allicht een nieuwe nationalistische vloedgolf him gelederen zou teisteren. Immers met iedere overwinning van de Vlaamsche zaak is het nationalisme zelfbewuster en daar mede ook grooter van aantrekkingskracht ge- worden. Jong Vlaanderen is vol vuur en jaar op jaar treden nieuwe kolonnen uit deze aan- rjjpende, bijna in haar geheel nationalistische jeugd in de gelederen der kiezers. Ook ziet men in het Vlaamsche land wat in Duitsch- land en elders valt waar te nemen: De jeugd sleept de ouderen mee. Een algemeene Ka- merverkiezing, die nu gehouden zou worden onder de leuze, dat de Vlaamsche katholieken de Vlaamsche zaak in den steek hadden ge- laten, zou verbluffende resultaten kunnen op- leveren. Dat is de katholieke leiders zeer wel bekend en zij houden er rekening mede. Daar om zullen zq nu niet zwichten tegenover de verlangens van de liberalen. Wat nu gebeurt is allerminst een verras- sing. Het kabinet-Renkin is zijn levensloop be- gonnen met een program ten opzichte van de Vlaamsche aangelegenheden, dat waarlijk niet uitmuntte door duidelijkheid. Op een volmaakt openhartig program ware toen geen kabinet te vormen geweest en zal het ook nu niet te vormen zijn. Na vergeefsche pogingen van anderen slaagde de persoonlijk zeer geziene Renkin erin een ministerie bjjeen te brengen, omdat bij een mislukking van zijn pogingen een ontbinding van de Kamer onvermijdelijk ware geweest. Die ontbinding vreesden libe ralen zoowel als Vlaamsch-katholieken met het volste recht, vanwege het nationalistische gevaar, en daarom waren zij bereid op zekere punten met wat minder duidelijkheid genoe- gen te nemen. Een man b.v. als de katholieke Vlaming, prof. Sap, die grooten invloed in zijn partrj verworven en zelfs hot hoofdorgaan der partij, de Standaard, op van Cauwelaert ver- overd heeft, was daarom zoo voorzichtig bui- ten de niet al te solied gefundeerde combina- tie te blijven. Het eerste kabinet Renkin heeft zijn tijd goed uitgediend. Nu echter is het vastgeloopen en staat men voor een nieuwe crisis. Men zal trachten met een herhaling van het experi ment van Renkin of daar hem zelf of door een and^r opnieuw zooveel tijd te winnen tot de Kamer haar periodieken dood sterft en verkiezingen toch onvermijdelijk zijn. Men heeft wellicht het voordeel dat men nog iets minder hecht kan construeeren, omdat het om een zooveel kortere periode gaat. Toch zal men voorzichtig te werk moeten gaan. Want het nieuwe kabinet moet zich in de Kamer kunnen handhaven en de Vlaamsche kathoJieke afgevaardigden zullen tegenover schipperaars met de Vlaamsche aangelegenheden des te halsstarriger worden naarmate de verkiezin gen nader komen. Zij kennen immers de ge- varen die hun wachten. De Brusselsche cor respondent wflst in zijn bericht dan ook reeds op de mogelijkheid van verscherping van hun eischen. De Belgische kabinetscrisis is geen plotse- ling incident, maar een verschijnsel van de chronische ziekte waaraan het Belgische parlementarisme op het oogenblik lijdt, ten- gevolge van de macht die de anti-Vlaamsche ■liberalen als kleine partij op de wip, kunnen uitoefenen. Deze crisis smeulde te voren in het verborgene en zal als men er nog in slaagt haar op de gebruikelijke wijze op te lossen, verder smeulen tot de verkiezingen meer dui- delijkheid hebben gebracht. EEN NIEUWE ENCYCLIEK VAN DEN PAUS. Woensdag is een nieuwe encycliek gepubli- ceerd van Z. H. Paus Pius XI, die begint met de woorden: „De liefde van Ghristus dringt ons". In deze encycliek wijst de Paus met vader- lijke voldoening op den grooten kring van hen, die van alle zijtden gevolg hebben gegeven aan zijn oproep van 2 October van het vorige jaar voor den H. Kruistocht der helpende liefde. Daama merkt de H. Vader met diepe smart op, dat het kwaad, waardoor de menschheid gedrukt wordt, nog bijna overal voortdurend toeneemt. Hij vraagt naar de oorzaak van de verwarring en ziet haar in de zucht naar aardsche goederen, die door de heidensche dichters met de woorden „Ver- vloekte honder naar geld" wordt aangeduid. Intusschen maken de partijen die streven naar omverrwerping van het bestaande, gebruik van de algemeene ellende en ontvouwen steeds schaamteloozer de banieren der goddeloosheid en van den haat tegen elken godsdienst. Zij trachten daarbij niet zonder succes den strijd tegen God te verbinden met den strijd om het dagelijksch brood. Zij werken met alle mldde- len om hun duivelsdoel te verwezenlijken. Vroeger waren de goddeloozen enkelen in de groote menigte, thans daarentegen vormen zij in verschillende landen een vast aaneengeslo- ten en goed geordend leger dat met de hulp van geheime organisaties van dag tot dag groeit en steeds overmoediger wordt als kon het met zijn godslasteringen de wondenbare harmonie tot zwijgen brengen, in welke de schepping den roem van den Schepper bezingt. Bij het aanschouwen van dit droeve, doch steeds niet te zwart geschilderde beeld, vindt de H. Vader kracht in de gedachte aan de on- feilbare goddelijke beloften van den eindeljj- ken triomf van God en de kerk en in de ge dachte aan den troostvollen tijd van het wer ken van de kracht van den H. Geest, welke thans een wonderlijke diepte van het christe- lijke leven en van de katholieke actie beleeft. Desondanks dringt de Paus aan krachtig op te komen voor de met voeten getreden rech- ten van God en de heiligste gevoelens van het menschelijk hart, dat God zoo bitter noodig heeft. Ook thans geldt het de menschheid voor het schrikkelijk strafgericht van God te bewaren. Zoo bezjweert dan ook de H. Vader alle voiken toch af te laten van de vemede- rende zelfzucht en alle krachten in e£n front te vereenigen tegen de vijanden van God en van de menschheid en in zulk een bondgenoot- schap alle harten en krachten samen te bren gen van alien, die zich er op beroemen chris ten te zijn. Hieraan mogen ook alien mede- werken, die nog aan God gelooven en Hem aanbidden, want het gevaar bedreigt alles, den grondslag van elke orde en van elke autoriteit n.l. het geloof in God. JAPAN AAN DUN TWEESPRONG? In 1922, tijdens de conferentie van Washing ton, heeft, schrijft de N. R. Crt., de oude, wijze en rondborstige admiraal Kato, „de kleine Kato", in zijn eigen kring herhaaldelijk voor- speld dat Japan een revolutie tegemoet ging. Hij dacht aan den eenigen vorm van sociale revolutie die men toen kende: een opstand van het proletariaat, zooals Rusland in 1917 en de daarop volgende jaren had ondergaan. Ter verklaring van zijn bezorgdheid omtrent de toekomst van zjjn land wees hij dan op het onoplosbaar probleem, waarvoor Japan stond: een bodem, die niet meer in staat is de heele bevolking te voeden, een in zijn methoden van grondbewerking conservatieve boerenstand, een onvoldoende uitgeruste Indu strie en een onoverwinnelijke afkeer der Japanners van emigratie. Inderdaad is Japan op den duur nog in toe- nemende mate in financieele en oeconomische moeilijkheden geraakt, en stuipachtige ver- schijnselen in het land blijven niet uit. Alleen vertoonen zij een vorm, die Kato toen niet kon voorzien. Het tij voor de, nationaal on- verschillige, proletarisehe revolutie is intus schen sterk verloopen, een nieuwe vloed was zelfs toen reeds aan het opkomen: de vloed van de sterk nationalistische sociale opstan- digheid. De Russische revolutie heeft snel een meta morphose in die richting doorloopen. In Duitschland werden na 1918 verreweg de meeste politieke moorden gepleegd door sociaal ontwrichte jonge lieden, wier politiek kenmerk een overspannen nationalisme was. De revolutie in Italie berustte op een organi- satie van nationalistische gevoelens onder leiders, die eens in de links-radicale gelederen hadden gestreden. Hongarije is eenige jaren lang geterroriseerd door chauvinistische orga nisaties. Wij hoeven over den zegetocht van hetgeen men gemakshalve met fascisme pleegt te betitelen ofschoon die naam even misleidend gebruikt wordt als te voren die van communisme niet in alle bijzonderhe- den te schrijven. Het duidelijkst vertoont dit verschijnsel zijn karakter in een land waar het op het oogenblik wellicht meer aanhang heeft dan ergens elders, maar waar het nog niet heeft gezegevierd: in Duitschland. Daar draagt het ook den duidelijksten naam: natio- naal-socialisme. Vele vrede- en ordelievende burgers hebben zich aangetrokken gevoelt tot die bewegin- gen, omdat zij hun tegenovergesteld leken aan het bolsjewisme. Men besefte al te weinig het gevaar van een -tactiek om de revolutie met de revolutie uit te drjjven. Men moet wel blind zijn voor de feiten, als men slechts vrees koestert voor een beweging die met den dag meer in een verdedigende positie gedrongen wordt en niet meer in staat is partij te trekken van de ellendige tijdsom- standigheden, maar niet beseft welke geva- ren het wassende water van zeer agressieve nationalistisch-revolutionaire bewegingen op- levert. De sociale ontevredenheid, de toenemende binnenlandsche spanningen in Japan, die Kato zag, hebben hun redding gevonden in den nieuwen vorm van opstandigheid. Wanneer de nationaal-socialistische beweging in Japan zich zou gaan ontwikkelen als in Duitsch land, dan zou dat voor de buitenwereld bui- tengewoon gevaarlijker worden. De revolu- tdonaire Duitsche nationalisten zien en voelen de muren van macht om zich heen die hen dwdngen zich in toom te houden; de Japansche nationalisten voelen die muren niet. Iedere aarzeling in imperialistische politiek lijkt him lafheid, verraad. Zij vinden den tijd rijp voor den grooten oogst, voor de verovering van de heerschappij over Oost-Azie, die zij voor hun land begeeren. Hun eigen leven hebben zij daar gretig voor over. Geen instinct van zelfbehoud zal hen beletten, de regeering te tuchtigen, die naar hun meening te zwak is in het verwezenlijken van hun doeleinden. De aanslag op den minister-president Hama- goetsji in 1930 was het antwoord op het slui- ten van het vlootverdrag van Londen. De moord op Inoeje was de straf voor gematigd beleid tegenover de buitenwereld. De moord op Takoema Dan had dezelfde strekking. Wij hebben toen uit Tokio gehoord dat deze daden waren uitgegaan van een kleine terroristische groep, die echter in haar geheel onschadelijk was gemaakt. Wij weten nu wat hiervan waar was. Men deelt ons thans weer mede dat de jonge terroristen, die de daden van Zondag hebben gepleegd, niet in verband staan met eenige emstige politieke groep. Zelfs al is dit juist, kunnen wij dan toch daardoor ge- rustgesteld zijn? Japan verkeert in een toe stand van hevige gisting. Een geest van op standigheid zal nu te gemakkelijker vat op de menigte krijgen als hij nationalistisch ge- kleurd is en een beroep doet op gevoelens, die in de groote menigte nog zeer krachtig leven. Zucht tot zelfbehoud is geen rem voor de heethoofden, wier daden reeds zoo besmette- lijk zijn gebleken: de moordenaars van Inoe- kai zijn zelf naar de politic gegaan om zich aan te geven. De doodstraf te ondergaan is zeker een deel van hun berekening. Geen Japansch politicus kan zich nog veilig voelen. Een moord, zooals die op Inoekai, waarbjj de moordenaars de bewaking van het huis van het hooggeplaatste sdachtoffer over- weldigen, ware elders slechts denkbaar als in- leiding tot een revolutie, die de daders bevrij- den en tot haar helden verheffen kan. In Japan is dat niet noodig. Immers de moor denaars van Inoekai hebben zelfs de moge lijkheid om te ontkamen versmaad. Tegen dergelijk gestemde lieden, bij wie zelfbehoud niet meer geldt en die zelfopoffering zoeken, kan geen bescherming meer afdoende zijn» Tegenover hen is ieder politicus vogelvrij. Overal ter wereld kan een regeerder een gek, die om zijn leven niets meer geeft, op zijn weg ontmoeten. Wij hebben het juist nog in Frankrijk gezien. De pogingen van dien gek kunnen echter mislukken; maar wanneer drommen van lieden van die gezindheid be- staan, wordt de toestand hopeloos. Zouden de moordenaars van Inoekai zich alien hebben aangegeven als zij niet wisten dat tal van anderen gereed staan om hun taak over te nemen? Het gebeurde is uitermate gevaarlijk voor den vrede in den grooten Oceaan. De Japan sche regeering die weigert te zwicihten voor het drijven der nationalisten, moet zich als vogelvrij beschouwen. Na het antwoord der Japansche ,,nationaal-socialisten" of ,,fascis- ten" op de nieuwe overeenkomst te Sjanhai want dat was waarschijnlijk de moord op Inoekai kan slechts nog een Japansche regeering bestaan die toe wil geven aan de fantastische en noodlottige verlangens der nationalistische terreur of wel, die moedig en sterk genoeg is om de machten uit te roeien, die deze terreur uitoefenen. Dit dilemma kan voor den vrede in het Verre Oosten beslissend zijn. Wij vermoeden dat de moord op Inoekai in Amerika veel in- druk zal maken en nog meer te Moskou. Waar gaat het heen? Het kan slechts goed loopen als Japan nog een sterken man blijkt te bezitten, die den vrede wil en het wilde nationalisme aan kan. Is dat niet het geval, dan houde men zich niet de honderdmaal ijdel gebleken geruststelling voor, dat Japan geen geld heeft voor groote avonturen. Want dan regeeren niet meer koele bere kening en verstandig inzicht in Japan, maar wanhoop en verblinde eerzucht. AASGIEREN. „Er is een ongeluk, en oogenblikkelijk is de lucht overdekt met het azende volk van gie- ren van allerlei soort", aldus schreven wij Zaterdag in onze beschouwing over het ge beurde met het arme kindje van Lindbergh. Wij wisten toen echter nog niet, schrijft de N. R. Crt., in welk een afzichtelijken vorm het genus aasgier zich onder dat weerzinwek- kend gevolgelte had gemengd. John H. Curtis vooral niet te verwarren met den beroemden vliegtuig- en vaartuigen- constructeur Glenn H. Curtiss! heeft door zijn handelwijze alles overtroffen wat onze fantaisie zich aan onmenschelijkheid in dit geval kon voorstellen. Hij, een man die for- tuin had gemaakt als bouwer van jachten, maar die door de tijdsomstandigheden in gel- delijke moeilijkheden verkeerde, heeft in het ongeluk van zijn vriend Lindbergh een moge lijkheid gezien om den schijn van rjjkdom, die hij naar buiten ophield, nog wat langer te rekken. Lindbergh stelt in zijn vriendschap het volste vertrouwen, en dit vertrouwen wordt door Curtis meedoogenloos geexploiteerd. Hij verzint het sprookje van de roovers die op een jacht het kind gevangen houden. Den armen vader houdt hij opzettelijk op een verkeerd spoor; hij wekt een hoop bij hem, waarvan hij niet alleen weet dat zij voor geen verwezenlij- king vatbaar is, maar zelfs dat zij het vinden van het kind of in ieder geval van de misdadi- gers in hooge mate moet belemmeren. Hij kan geen oogenblik erover in twijfel zijn dat hij de belangen dient van deze misdadigers. De Ame- rikaansche vloot ter zee en in de lucht brengt hij in actie, alles terwille van een hersen- schim, die hem zijn geld moet opbrengen. Hoeveel krijgt hij los van den offervaardigen vader als „onkosten" voor zijn stappen en als „smeergeld" voor denkbeeldige bemiddelaars Hoe is zijn verhouding tot het bekende, be- driegelijk afgeperste losgeld? De daad van Curtis, den vertrouwden vriend van Lindbergh, wint het in menschelijke af- zichtelijkheid nog ver van die der roovers. Het ontvoeren van het kind en wat er verder mee is gebeurd, opende ons geen nieuiwe gezichts- punten op menschelijke ontaarding; de beken- tenis van Curtis doet dit wel. Moge dit dan eindelijk bijdragen tot bevrij- ding van het Amerikaansche volk van den geesel van de sensatiezucht. Twee dagbladen en een filmondememing, zoo heeft Curtis be kend, hebben hem door het aanbieden van hooge honoraria ertoe gebracht, de ondenk- baar wreede comedie door te spelen. Wij heb ben echter niet veel hoop dat dit de oogen van het Amerikaansche publiek zal openen voor de uitwassen der sensatiejoumalistiek in woord en beeld; de bekentenis van Curtis is veeleer een ,,good story" te meer. Een verleide is Curtis echter ter nauwer nood. Immers hij is begonnen met het verhaal van zijn betrekkingen tot de roovers te ver- zinnen; toen kwamen van zelf de inkomsten, die hem tot een nieuwe figuur hebben ge maakt in de criminologie. Lindbergh betaalt duur voor zijn beroemd- heid in deze dagen! DE MOORDEN TE ECHT. In den nacht van 27 op 28 November van het vorig jaar speelde zich in het gehucht Putbroek, tusschen Diergaarde en Posterholt, onder de gemeente Echt, een gruwelijk drama af. De gebroeders Willem en Matthias Weh- rens en hun neef W. Kersten, alle drie afkom- stig uit Diergaarde-Putbroek, begaven zich dien avond, na 'n kaartavondje, ten huize der familie Wehrens, in de richting Posterholt om eenige overdag gezette wildstrikken na te zien. Van dien nachtelijken tocht keerde geen van drieen terug. Na twee dagen zoeken werden hun lij'ken, door kogels doorzeefd, begraven gevonden in de bosschen tusschen Diergaarde -Putbroek en Posterholt. De volksmond wees reeds aanstonds twee jachtopzieners, H. en M. L. v. d. E., vader en zoon, als de daders van dit gruwelijk misdrijf aan. Een nauwgezet justitioneel onderzoek volg- de, naar aanleiding waarvan de beide van der E's, nadat zeer bezwarende omstandigheden aan het licht waren gekomen, op Dinsdag 1 December werden gearresteerd, en gevankelijk naar Roermond overgebra-cht. In verband met deze arrestaties deden des- tijds de wildste geruchten de ronde. De uiterst opgewonden bevolking van dit deel van Zuid- Limburg meende, dat de beide gearresteer- den mede schuldig waren aan verscheidene verdwijningen van de laatste jaren. Inderdaad werd na langdurig zoeken een week na de arrestatie der beide jachtopzie ners, eveneens in de bosschen bij Diergaarde Putbroek, het lijk gevonden van den sinds Mei 1931 vermisten Willem Roebroekx. Diens lijk was eveneens door kogels doorzeefd, zoo- dat het vermoeden voor de hand lag, dat ook R. door de beide van der E.'s zou zijn om het leven gebracht. De beide jachtopzieners zijn van 1 Decem ber af in voorarrest gebleven, terwijl een uit- gebreide instructie tegen hen werd gevoerd. Deze instructie heeft er eindelijk toe ge- leid, dat beide verdachten tegen 31 Mei a.s voor de rechtbank te Roermond zijn gedag- vaard. De betreffende dagvaarding is hun Woens- dagmiddag in het Huis van Bewaring te Roer mond beteekend. In deze dagvaarding, welke verscheidene folio-bladzijden bedraagt, wordt aan de beide verdachten o.m. ten laste gelegd: dat zij tezamen en in ve'reeniging ter uit- voering van hun na kalm beraad en rustig overleg opgevatte voomemen in den nacht van 27 op 28 November 1931, omstreeks half 1, op zettelijk met het oogmerk om W. Kersten van het leven te berooven op korten afstand op dezen een aantal schoten hebben gelost (welke schoten in de da' 'aarding nauwkeurig worden omschreven) r verdachte H. v. d. E. uit (Ingez. Med.) een jachtgeweer en verdachte M. L. v. d. E. (de zoon) uit een parabellum, tengevolge van welke schoten, die W. Kersten o.m. troffen in hoofd, hals, longen, dijbeen en buik, (een en ander in dagvaarding nauwkeurig omschre ven), Kersten voomoemd is overleden; althans dat verdachte M. L. v. d. E. (de zoon) ter uitvoering van zijn na kalm beraad en rustig overleg opgevatte voornemen in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half 4en opzettelijk met het oogmerk W. Ker sten van het leven te berooven, op korten af stand op dezen een aantal schoten uit een parabellum heeft gelost, aan de gevolgen, waarvan Kersten voomoemd is overleden. Aan beide verdachten wordt, wat den dood van Kersten betreft, subsidiair ten laste ge legd doodslag, zware mishandeling met doo- delijken afloop, zware mishandeling en dood door sehuld. Wat den dood van de gebroeders W. en M. Wehrens betreft, deze schijnt alleen ten laste te komen aan verdachte H. v. d. E. de vader). Althans wordt deze hem alleen ten laste gelegd. Hij zal derhalve bovendien te- rechtstaan terzake, dat hij in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half 1, na kalm beraad en rustig overleg, opzettelijk ter uitvoering van zijn voomemen, om W. en M. Wehrens van het leven te berooven, op kor ten afstand op dezen een aantal schoten uit een jachtgeweer heeft gelost (een en ander in de dagvaarding nauwkeurig omschreven), tengevolge waarvan beiden zrjn overleden. Subsidiair wordt ook in deze gevallen aan v. d. E. Sr. ten laste gelegd doodslag, zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, zware mishandeling en dood door schuld. De officier van justitie heeft voor de be- handeling ter openbare rechtzitting 35 getui- gen A charge gedagvaard, o.w. 3 deskundigen, n.l. de bekende criminoloog Dr. L. P. Hulst, de apotheker-scheikundige Dr. van Waege- ningh uit Maastricht en als wapendeskundige de meester-geweermaker Coenen uit Maas tricht. Verwacht wordt, dat de behandeling twee a drie dagen zal duren. Als verdediger van verdachten zal optreden Mr. Paul Tripels uit Roermond. Verrassingen zijn bjj de behandeling niet uitgesloten, speciaal omdat omtrent het kali- ber der jachtgeweerschoten eenig verschil van meening schijnt te bestaan. De moord op W. Roebroekxs is in deze dagvaarding aan verdachten niet ten laste ge legd en zal waarschijnlijk later afzonderlijk worden behandeld. WEIGERING INKWARTIERING. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatie- beroep van Ds. Faber, predikant te Zutphen lid der Tweede Kamer die in hooger beroep door de rechtbank te Zutphen is veroordeeld tot een geldboete van 75 subs, een maand hechtenis wegens overtreding van de inkwar- tieringswet door bij leger-oefeningen inkwar- tiering te weigeren. Arrest 13 Juni. Twee verrassingen! De arme tram. Winkel-vrjjheid.voor hoelang? De oude gids V. d. Velde. De nieuwe maand Mei heeft voor de Hof- stad verschillende verrassingen" bereid. Daar is allereerst de verlaging van de taxi- tarieven. En: de 21 „vrije dagen" voor ons Winkel- bedrrjf. De concurrentie met onze semi-gemeente- tram is thans door de taxi's aangepakt op zeer energieke en voor ons monopolistisch openbaar vervoermiddel waarschijnlijk noodlottige wijze. Voor het luttele bedrag van 20 cent kunnen 5 mensehen zich reeds per auto een eindweegs doen vervoeren... Voor twee A drie kwartjes is de geheele familie 's avonds van een der buitenwjjken naar bioscoop of schouwburg gebracht... Het trammetje rekent nog immer 12% cent „de man." Welke zakenman zou niet „op z'n vingers kunnen uitrekenen", hoe die concurrentie- strijd op den duur zal worden beslist, terwijl men dan de ver over de honderd duizend fietsers, die de Residentie herbergt, nog bui ten beschouwing laat? Reeds eerder mocht ik mijn lezers een en ander over de zonder- linge tariefpolitiek van onze tramdirectie vertellen. Ik zal dus thans niet in herhalln- gen treden. Maar wel durf ik met zekerhetd te voor- spellen, dat ik spoedig in de gelegenheid zal zijn, eenige „koersverandering" bij onze tram te melden. Die wel moet gaan in de richting van tariefsverlaging. Wil de stellig „keurige" Haagsche tram, de smetteloos-roomgele, niet heelemaal te gronde gaan. Eigenaardig is de toestand, geschapen door de invoering van de Winkelsluitingswet. De gemeentelijke verordeningen waren niet op tijd gereed. Dus zou op 1 Mei de strenge wet zonder verzachtende bepalingen hier in wer- king treden. Dat wilden onze Vroeden niet. Uitkomst werd gezocht in het onmiddellijk ,,opsoupee- ren" (om met minister De Geer te spreken!) van de 21 dagen, die de wet jaarlijks vrij geeft, zoodat in het Haagje tot 21 Mei a.s. alle winkeliers volkomen vrij zijn wat betreft het al of niet slui ten van hun zaak! Er zijn winkeliers, die deze ,,anarchie" voe len als een soort „galgenmaal" oftewel mond- kwelling. Nog even te mogen profiteeren van een ongebondenheid, die nimmer zal weer- keeren... Maar het overgroote percentage hunkert naar het oogenblik, waarop de 8-uur sluiting wettelijk verplicht zal zijn... Die voelen de drie weken uitstel als een druk, welke ver- meden had behooren te worden. Niet onmo- gelijk is intusschen, dat de bedoelde verorde ningen er over drie weken... evenmin zullen wezen als nu. Onder de Haagsche winkeliers wordt nogal heftig gestreden over de wen- schelijkbeid van verschillende bepalingen, zoo dat nog niet duidelijk is of het gemeentebe- stuur tjjdig „het juiste midden" zal weten te vinden. Als de wet straks onverkort in het Haagje zal moeten worden toegepast... en ook in Scheveningen, de Internationale bad- plaats, regeeren zal, zoodat de arme vroeg- zomergasten 's Zondags in een omgeving ver- keeren, waar dominee Kersten zich zelfs be- hagelijk zou kunnen voelen, dan... Laten we echter hopen, dat 't zoo ver niet komen zal! Het mag in dezen tijd opmerkeljjk worden genoemd, als eenige dagen voorbij zijn ge gaan, zonder dat in de bladen melding is ge maakt van een of ander jubileum. Dikwijls is de beteekenis van die feestelflke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2