ALGEMEEN NIEUWS- F.N AQVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SBmm Eerste Blad. Sanherib. DE VIERDE SEPTEMBER HEERENBAAI Autoschool van Gent No. 8838 VRIjDAG 20 MEI 1932 72e Jaargang. FEUILLETON BINNENLAND rase* MIRYSTRAAT 10 Tel. 194.98 HULPVERLEENING AAN DE MELKVEE- HOUDERIJ. TER UZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Birnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tv. per post 1,80 per 3 maanden Br| voor uitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overlge lan den /2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bfl vooruitbetaling. Uitgeefstor: Flrrna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. IB. ADVERTENTI8N: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliches wor den naar plaatsruimte berekend. i Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tariefhetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BLAI) VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. II. De tocht naar de overzijde van de Perzische Golf was dus mislukt. Er wer- den wel heel dikke woorden gebruikt om de resultaten te rapporteeren, maar we kennen die manieren, ook uit den ,,grooten oorlog Challusch, de koning der Ela- mieten viel, om zich over het hem aan- gedane onrecht te wreken, met een groote legermacht in Noord-Babylonie, verover- de in September 694 de stad Sippar, die tot nu toe aan Assyrie nog trouw was ebleven, en welker inwoners hij nu over e kling liet jagen. Zelfs nam hij San heribs zoon Assur-nadin-Schum, die in zijns vaders plaats de heerschappij over Babel uitoefende, gevangen. Deze werd door hem naar Elam weggevoerd, waar hij zijn leven schijnt te hebben beeindigd. In diens plaats stelde de koning der Elamie- ten den echt Babylonischen vorst Nergal- uscherib (meestal afgekort als Schuzub, de Babylonier) in 693 aan. De Elamieten trokken verder Noordwaarts, en bezetten Assyrisch gebied; de Babyloniers trokken naar het Zuiden, en brachten Nippur in het nauw. Zoo was dan de positie van Assyrie wel bijzonder hachelijk geworden; men denke het zich maar eens in: de kroonprins gevangen en naar het vijande- lijk land weggesleept, heele stukken van Assyrie in de hand van de Elamieten, en enorm groote strijdkrachten eenvoudig in Zuid-Babylonie afgesneden. Het leek er dus wel erg naar, dat het eind gekomen was! Maar in September ging het Assy- rische leger in Zuidelijk Babel, dat zich bijna een heel jaar had stil gehouden, tot het offensief over, veroverde het afgeval- len Uruk, en leverde reeds een week later aan Schurub een beslissenden slag in de onmiddellijke nabijheid van Nippur. Hier kwam weer eens de oude dapperheid van de Assyrische troepen aan den dag, die de Babyloniers volkomen op de vlucht joegen en zich thans een weg terug baan- den naar hun vaderland. Zelfs viel Schu zub door verraad zijn overwinnaars io handen de verrader kreeg notabene als belooning t' gewicht van den door hem uit- eleverden gevangene in zilver uitge- eerd! hij werd nu op zijn beurt naar Assyrie gesleept, en in de stadspoort van Nineve voor alien, die voorbijaingen, ten spot ten toon gesteld. Zoo had dan San herib door de activiteit van zijn soldaten zich nog eens bevrijd uit al zijn moeielijk- heden; en een buitenkansje was het vooral voor hem, dat hij ook zijn tegnstander Challusch uit Elam kwijt raakte in dezen zelfden tijd (693), omdat die bij een oproer werd gedood. Tegen diens opvolger Kudur-nachundi trok Sanherib nog in den herfst van dat zelfde jaar te velde, en hij bezette nu ook enkele grensgebieden, die vroeger bij Assyrie hadden gehoord, terwijl hij alle streken, waar hij doorkwam, eenvoudig plat brandde. De vriendelijke oorlogs- AVONTURENROMAN door PETER BARON. (Nadruk verboden.) 11) Vervolg.) Bryce keek nog wel een beetje achter- dochtig naar Guest. „Natuurlijk," sprak hij in het algemeen, „ik kan ongelijk heb ben, maar ik was van meening, dat ik slechts een schot hoorde vallen." Guest glimlachte geduldig. ,,Je had gelijk, hoor. Je hoorde maar een schot. Zet het als je blieft uit je her- sens, dat ik op Venning geschoten heb, he Heb je van je leven wel eens van een geruischloos Maxim-pistool gehoord Ja Welnu, dat is de verklaring." „Goed," stemde Bryce in, „maar be- halve dan toch het ontbreken van een vuurstraal van die ,,geruischlooze." Guest fronste zijn wenkbrauwen. ,,Dat is mij een even groot raadsel als jou," zei hij. ,,Maar het is niet onmoge- lijk om dien straal te dooven. Dat is van te voren in orde gemaakt met een stalen kopschild, vermoed ik." Op dat oogenblik uitte Weston, die het paneel aan het onderzoeken was op de plaats waar de kogel van Guest moest zijn ingedrongen, een luiden kreet, en hij haastte zich met den kogel, dien hij met zijn mes uit den wand had opgediept, naar Bryce. Deze was van hetzelfde kali- ber als de resteerende vijf kogels in de revolver van Guest. Verondersteld, dat ook de kogel in het manieren zijn er dus blijkbaar in den loop der eeuwn niet beter, maar ook niet min- der(?) op geworden, en het ,,a la guerre comme a la guere" schijnt wel altijd on- verkort te hebben gegolden. Kudur- nachundi meende zich in zijn noofdstad Madaktu niet meer veilig en daarom vlood hij de bergen in. Toen trad er in de maand Januari 662 plotseling een heel strenge koude in met veel regen en sneeuwval, zoodat de Assyriers tot de terugtocht werden gedwongen. Maar het geluk scheen Sanherib nog niet in de steek te willen laten. De ontevreden Ela mieten vermoordden namelijk hun koning na een regeering van slechts tien maanden en nu zetten zij diens broeder Ummam- menanu op den troon. In Babel had ondertusschen in 692 de door ons reeds genoemde Chaldeer Mu- schezib-Marduk de gelegenheid te baat genomen om allerlei gepeupel rondom zich te verzamelen, met behulp waarvan hij thans den troon bezette. Hoewel hij een Chaldeer, en dus een vreemdeling was, namen de Babyloniers hem met open armen in ontvangst, omdat het bij hen en hem ging tegen Sanherib. Hij sloot ook nog een verbond met veel anderen, en gezamenlijk werd er toen naar Babel op- aetrokken. Bij de stad Chalule aan de Tigris, op slechts korten afstand van Bagdad, kwam het nu (691) tot een slag, die wel buitengewoon bloedia moet zijn geweest. Sanherib schrijft wel zichzelf in dikke woorden de overwinning toe, maar dat is pure fantasie gebleken. Babylo- nische bronnen verklaren toch met zeer nuchtere en sobere woorden, dat Sanherib daar een nederlaag heeft geleden. In elk geval moest hij onverrichterzake naar huis terugkeeren en Schuzub bleef verder de onbestreden heerscher in Babel. Laten wij dan maar aannemen, dat de waarheid in het midden zal hebben gelegen. Terwijl de tegenstanders nu op hun lauweren uitrustten, liet Sanherib zich toch niet afbrengen van wraakplannen. Een tocht heeft hij in de nu volgende jaren ondernomen tegen Arabie, maar verder ging het alles tegen Babel, keer op keer. En eindelijk zag hij zijn kans schoon. Schuzub stond nu vrijwel alleen. 1 December 689 werd hij verslagen, en Babel viel thans in de handen der As syriers. Sanheribs woede kende geen grnzen, hij wilde die wereldstad wel ge- heel van den aardbodem laten verdwijnen, en haar volkomen verwoesten zonder te letten op de geschiedenis en de goddelijke wereldorde. De ongelukkige vorst en de godenbeelden werden naar Assyrie ge- transporteerd zoodat in de stad geen culturs meer kon plaats vinden, en onder de bewoners werd zoo'n bloedbad aange- richt, dat hun lijken de straten versperden. Een heele tempel werd verwoest, de toren in 't kanaal gestort en alles werd onder water gezet. Hoe mateloos en zinneloos Sanheribs woede was, bewijst wel de om- standigheid, dat hij, om de stad ook sym- bolisch van den aardbodem te doen ver dwijnen, aarde uit Babel op schepen deed laden en die zoo liet wegwaren. De be woners van de eilanden zonden nu, bang ewricht van Guest en die in Venning's orst van hetzelfde kaliber waren, dan zou alles opgehelderd zijn. Laten wij een onderzoek beginnen, Weston", beval Bryce, en geholpen door Guest begon hij de kamer aan een nauw- keurig onderzoek te onderwerpen. Toen Weston terugkeerde, speurde Bryce rondom de sofa. „Stuur Mitchell hierheen", luidde het, „en den sergeant, die met het cordon be- last is". Bryce keek naar zijn collega inspecteur. ,,De ouwe zal den boel op stelten zet ten", meende hij. ,,Niets aan te doen", bromde Guest. „Ons treft geen verwijt. Ik kan niet in het donker zien, en jij evenmin. 't Geval is hopeloos. Niemand was van plaats ver- anderd, toen de lantaarns werden aange- stoken. Neem bijvoorbeeld Hubert Chat terton. Hij kon zich niet verroerd heb ben, zonder dat Myra, die tegenover hem zat, het gehoord had. Evenmin kon zij zich bewegen om dezelfde reden. „Dat is waar", gaf Bryce voorzichtig toe. „Noch Mandeville, noch ik konden dat schot afgevuurd hebben. Want kogels die van ons kwamen, zouden den buiten- kant van zijn schouders geraakt hebben en niet zijn borst". In gepeins rimpelde zich zijn voorhoofd. ,,Tusschen twee haakjes, wie draaide t licht uit?" „Ik weet het niet", mompelde Guest. Hijdie de schoten loste, denk ik. ,,De moordenaar". Het is toch wel een beetje twijfelachtig, dat hij op Venning schoot, en tegelijk mijn schot beantwoordde. Een verduiveld goed schutter bij zulk licht". Hij kwam weer terug op zijn eerste onderwerp. ,,Dit is dus aangaande Wes ton en mij. Ik heb mijn aandeel erin ver- klaard". geworden door de razernij van den koning, een heele troep menschen naar Babel om mee te doen bij de verwoesting! Babel leek vernietigd en acht jaar lang was er geen koning in dat land. Sanherib schijnt "hierna behoefte te hebben gehad aan eenige rust. Wij weten tenminste niets meer van veldtochten van hem na het jaar 689. Maar daarmee waren zijn zorgen nog niet verdwenen. Er was telkens strijd tusschen allerlei harem-vrouwen, die dan vaak naar buiten uitsloeg. Zoo moet Sanherib vooral een vrouw hebben gehad, die een heel interes- sante rol speelde, en waarvan wel eens vermoed is, dat zij een Jodin was. Zij heette. Nakija, dat yhl zeggen: de reine. Haar geschiedenis lijkt in menig opzicht op die van Esther aan het hof van Ahas- veros. Deze vrouw heeft gedaan weten te krijgen, dat Saflhemb haar zoon Asarhaddon tot kroonprins liet uitroepen. Er zijn allerlei plichtplegingen voor ge- pleegd, en eindelijk had men er dan den zegen op van al de goden, en de trouw- beloften van de inwoners en zelfs van de andere broers. Zijn naam werd veran- derd. Heette hij eer ;t ,,Assur heeft een broeder gegeven", wat zooveel beteekende als dat hij een jongere prins was, nu werd zijn naam heel lang en beteekende: „Assur, de Heer der goden, stelt een erfzoon aan". Alles scheen opperbest in orde te zijn. De koning, die zich al zoo vaak bij de beoordeeling van menschen vergist had, moest echter aan eigen lichaam ondervinden,, dat hij nog eens verkeerd had gerekend. De oudere broers konden, namelijk, ondanks de schoonste beloften en de duurste eeden, den smaad, die hun was anaedaan, niet vergeten of verduwen; zij bekommerden zich niet om hun eens gegeven woord, maar overvielen hun ouden vader, toen hij in Nineve in den tempel tot zijn God bad, en daar werd hij neergestcken (681-). 'Zijn laatste rust- plaats vond Sanherib in een grafmonu- ment, dat hij zelf had gebouwd, en zoo kreeg de onrustige vorst een beklagens- waardig levenseinde. Ook al mag men Sanherib geen bijzon- dere politieke beteekenis toekennen, zoo moet er toch worden toegegeven, dat hij een buitengewoon begaafd persoon is ge weest, die voor alles wat nieuw was in techniek, kunst en wetenschap zich sterk heeft gei'nteresseerd. Wel zullen de meeste uitvindingen, die hem zijn toege- schreven, niet van henzelf afkomstig zijn, maar van Sanherib ging toch in ieaer geval niet zelden de aansporing uit. Reeds zagen wij, dat Sanherib een natuurlief- hebber, sportsman en bergbestijger is ge weest als slechts weinigen voor hem. Hij had alleen een beetje watervrees. Verder is het merkwaardig, dat hij in de plaats van vroegere rnetalen, ook in het munt- wezen gebruikt, tot edeler metalen is over- gegaan. Dan heeft Sanherib heel veel gedaan voor den landbouw. En voorts was Sanherib dol op een mooien tuin met zeldzame planten. Hij had tuinen met vijvers, zwanen, wilde zwijnen en herten. Dan heeft hij veel gedaan voor de katoenaanplant. Ook Bryce knikte. Ik blijf borg voor Wes ton", sprak hij. ,,Hij heeft alleen geloopen om de lamp in te schakelen". Op dat oogenblik kwam Weston binnen in gezelschap van een mageren man in civiel, die een scherp geteekend gelaat had, benevens nog een grooten man, met en nek als van een stier en eeri rood ge- kleurd gelaat, die de uniform droeg van een sergeant van de politie. „Zoo juist een schot gehoord?" vroeg Bryce giftig aan die twee. Beiden knikten met eerbiedige instem- ming. „Verliet iemand het huis, sergeant?" ,,Neen, mijnheer". Ook de stierennek schudde nadrukkelijk het hoofd. Niemand op het dak. Mitchell?" ,,Neen, mijnheer". De man met het hoekige gelaat zei het eveneens met nadruk. ,,Dank je. Dat is alles", zei Bryce kortaf, terwijl hij hen wegzond. „Ik zou wel eens willen weten, wat er met Leslie Wace gaande is", vervolgde hij. „We komen alles te weten, zoodra Randall rapport uitbrengt", mompelde Guest, die zich van den haard verwijderde 'teneinde den schrijflessenaar, die bij den muur stond, eens goed op te nemen. Een half uur lang onderwijl werd thet lijk van Venning naar de begraaf- plaats aetransporteerd zochten zij tevergeefs. „Blijft er nog iemand uit dezen kring onder bewaking?" vroeg Bryce. „Alleen vannacht", antwoordde Guest. „Morgen zal de chef hen wel laten gaan. Er bestaat geen klaarblijkelijke reden om hen vast te houden Bryce ging naar buiten en keerde terug met Mandeville en Hubert Chatterton. ,,'t Is werkelijk verschrikkelijk", zuchtte heeft Sanherib begrepen, hoezeer goede watertoevoer noodzakelijk was. En gewoon enorm waren de bouwwerken, die deze koning deed uitvoeren. Hij heeft Nineve gemaakt tot wat het geworden is. De muur alleen om heel de stad was 40 tegels dik en bijna 24 M. hoog. Er waren 15 poorten in naar alle richtingen. Rondom dien muur was een gracht van 42 M. breedte. En het schoonst en indrukwek- kendst van alles was Sanheribs eigen paleis, waaraan kosten noch arbeid waren gespaard. Sanherib en al deze vorsten zijn de mannen, met wie Israel (Juda) te strijden had. Wij kennen hem, zijn voorgangers en opvolgers ten deele ook uit den bijbel. Maar altijd blijft merkwaardig en verblij- dend, in de eerste plaats dit, dat de ge- gevens zoo uitnemend kloppen, en dan ook en vooral, dat het kleine volk der Joden den strijd tegen zulke grootmachten (op gezag veelal van zijn profeten) niet heeft gevreesd, maar ook op dat punt langzaam-aan als 't ware heeft heengeleid tot Hem, Wien gegeven is alle macht, beide in hemel en op aarde. TWEEDE KAMER. Vergadering van Wnensdag. Het nieuw gekozen lid, de heer P. C. Peere- boom (herv. geref.) legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en neemt zitting. De Voorzitter acht de aangevraagde inter- pellatie-Wijnkoop inzake de voedselvoorzie- ning in Indie overbodig wegens de aanstaande behandeling van de ingediende Indische wets- ontwerpen. De heer Wijnkoop (comm.) protesteert hiertegen wegens het belang dezer zaak. De heer Cramer (s.-d.) zegt, dat als over- eenkomstig den wensch van den voorzitter wordt besloten, bovendien schriftelijke voor- bereiding mogelijk is. De heer De Visser (comm.) zegt, dat hon- Qesticht in 1919 door H. FIN0ULST. Bestuur: FINOULST. - I. A. D. KORTRIJKLeiestraat 48 - Tel 1139 Theorie, Practijk. Rijlessen op Auto met dubbel stuur (EENIG IN VLAANDEREN). Prospectus gratis. (Ingez. Med.) gerende menschen niets hebben aan een schrif telijke voorbereiding, doch wel aan voedsel. Na repliek van den heer Wijnkoop en mede- deeling van den Vorzitter, dat de bewuste suppletoire Indische begrooting de volgende maand aan de orde komt, wordt met 70 tegen 2 stemmen (communisten) besloten de inter- pellatie niet toe te staan. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen, regelende den invoer van schoeisel, tricotgoederen, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding. Mej. de Jong (s.-d.) klaagt over te weinig overleg met belangstellende werknemers en bestrijdt de meening van mej. Katz, dat er de laatste, terwijl hij in een stoel neerviel en zijn aschgrauw gelaat afwischte „Behoeft uw handgewricht geen ver- pleging, inspecteur?" vroeg de politie- chirurg. ,,0, 't is maar een vleeschwonde, dank U", antwoordde Guest, ,,'t Zou goed zijn als je een paar uurtjes ging slapen, Man deville". Mandeville glimlachte. „Daar is niet veel kans op. Ik moet nu naar het lijken- huis zei hij en vertrok. „Hemeltjelief", kreunde Chatterton, die man is een duivel. Hij is overal. Vannacht is hij hier in de kamer geweest, vlak onder uw neus, en ontsnapte, mijn hemel! Hij sprong op en keek beangst, toen Wally de kamer binnnentrad in ge zelschap van Weston. „Is het waar, wat hij zegt?" vroeg Wally. Bryce knikte even. „Morgen zult gij vrij zijn, mits ge onschuldig zijt", sprak hij. Mokkend ging Wally weer heen, gevolgd door den reus in burger. Er werd op de deur geklopt en Bryce riep kortaf: Binnen". Randall trad terneer- geslagen binnen. Hij is me ontglipt, mijnheer", zei Ran dall schaapachtig, als antwoord op den ondervragenden blik van zijn meerdere. Hij nam een taxi naar Piccadilly en ik volgde in een andere, maar mijn man ver- loor hem bij het Circus in een verkeers- stremming uit 't ooq". Bryce viel uit: „Wat voor den duivel", maar werd onderbroken door Guest. ,,In orde, Randall, jij deed je best. Je kunt nu gaan. Ik heb je diensten niet meer noodig". Inspecteur Bryce kon hierop geen pas- send antwoord vinden. Niettemin viel hij hem onmiddellijk over een andere linie aan. ECHTE FRIESCHE tiimiiiimiiutm/iiiuni iiiniimmiimiiiiiuaim 20-50 ct.per ons Vt zochte en yeurige rooktabafc f (Ingez. Med.) weinig werkeloosheid zou bestaan in de con- fectie-industrie. Spr. ontkent, dat er geen gummi-regenkleeding zou worden vervaardigd hier te lande. REGELING VAN DEN VLEESCHUITVOEK. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een aantal vragen gericht met betrek- king tot de regeling van den uitvoer van vleesch. Hij vraagt o.a. of het den Minister bekend is, dat de ingevolge het Kon. besluit tot rege ling van den uitvoer naar Frankrijk aange- wezen adifiseur voor den uitvoer van vleesch en vleeschwaren een commissie van expor- teurs heeft ingesteld, om het uitgeven van consenten te regelen, en dat deze commissie bestaande uit enkele exporteurs het verdee- len dier consenten zoo heeft opgevat, dat deze leden-exporteurs voor zich zelf 90 pCt. der consenten hebben gehouden en aan alle ove- rige exporteurs tezamen slechts 10 pCt. hebben gegeven. Vervolgens worden o.m. nog de vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de expor teurs voorheen een winst maakten van gemiddeld hoogstens 50 cent per schaap en thans een winst volgens nauwkeurige marktberichten van minstens tien gulden per schaap Is de Minister eveneens niet van oordeet, dat de bestaande toestand waarbij practisch enkele exporteurs alle macht in handen heb ben, en alle financieele voordeelen trekken ten kosten van sehapenhouders en tusschen- handelaren, niet langer bestendigd kan blij- ven, maar hierin met den meesten spoed on- onmiddellijk wij'ziging moet worden gebracht, ten behoeve van de tusschenhandelaren en sehapenhouders, hetzij door aan de houders der schapen of aan de centrale landbouW- oorganisaties, de consenten te geven Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijidelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melk- veehouderij, vonden verscheidene leden in de indiening van dit ontwerp, hetwelk, naar zij opmerkten, diep ingrijpt in de verdeeling van het nationale inkomen, aanleiding, opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid, dat door de Regeering ten aanzien van de voorziening in de nooden, welke de heerschende crisis met zich brengt, een vaste lijn wordt gevolgd. De Regeering houdt vast aan incidenteele regelingen, waarbij telkens het belang van e6n groep wordt bezien. Het kan niet anders,. (Ingez. Med.) ..Morgenochtend zal ik 'n uitleg noodi, hebben van Wace's verrichtingen", spra hij koelweg, terwijl hij zijn collega tartte een tegertbevel te uiten. Guest was weer naar den haard terug- gegaan, die hem blijkbaar nog maar steeds belang inboezemde. Hubert Chatterton keek naar hem met apathische oogen, oogen die niet veel zagen van wat er ge~ beurde. Zich haast onbewust van de aan- wezigheid der inspecteurs, mummelde Chatterton stilletjes voor zich uit, terwijl zijn lippen nerveus trokken en zijn handen zich klemden, dat de nagels diep in de palmen doordrongen en het vel van de knokkels wit optrok. Bryce, die zijn pijp stopte, loerde naar Chatterton en naar Guest. Zijn verdenkingen van zijn collega waren nog niet weggevaagd en dit was misschien niet te verwonderen ,in aanmer- king genomen de curieuze houding, waar- in hij Guest had aangetroffen onmiddellijk nadat de lantaarns ontstoken waren. Evenmin was het zijn overtuiging, dat Chatterton niet de hand had gehad in het nachtwerk. Op Wally Chatterton had hij: geen verdenking. Het zou hem physisch onmogelijk zijn geweest om Venning van achter diens rug in de borst te treffen, ook al had hij den moed ertoe gehad, maar Bryce betwijfelde zelfs of hij den moed bezat om een haas te dooden. Waarin de inspecteur zich erg vergiste. Guest, die zich nog maar steeds scheen af te vragen, of die haard nog geen andere doeleinden had, wendde zich langzaam tot Bryce en gaf hem te kennen een wakend oog te houden op Chatterton. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1