Schoonheidsontwaken. S F 0 K T. LAHDBOOWBKEICHTEN. QBMBBQDK BKBICHTEM. TER NEUZEN, 9 MEI 1932. VOETBAL. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND KECHTSZAKEN. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van -Creme een nieuwe lente in Uw huid. In pryzen van 203045 en 75 cent. lngez. Med.) richten den moordenaar als een waanzinnige beschouwen. De dader noemt zicbzeif een Russich fascist, die een eigen anti-bolsjewis- tische vereeniging had gesticht doch waar- mede hij geen groot succes beeft gehad. Het weaneIt in Frankrijk van Russische emigran ten. die er na de revolutie een toevlucbt heb ben gevonden Het spreekt vanzelf, dat de J eiders dier emigranten alle verantwoordelijk- head voor het gebeurde van zich afschuiven. Zoo publiceert de voorzitter van het Centraal Oomite der Russische Emigranten in Frank rijk een verklaring, waarin hij zijn ,,sterke verontwaaraiging over deze afschuwelijke jnisdaad" tot uiting brengt. Namens alien in Frankrijk levende Russische emigranten be- tuigt hij zijn ontsteltenis, dat een individu van Russische afkomst een aanslag heeft gepleegd op het hoofd van den Franschen Staat, dat den Russischen vluohtelingen zoo edelmoedige gastvrijheid heeft geboden. Het feit, dat de moordenaar een vreemde- ling is, gaf sommige Franschen, begrijpelijker- wijze, aanleiding tot bittere woorden aan het adres van vreemde staten, wier onderdanen een veUig toevluohtsoord op Franschen bodem vinden en die reeds vaak hun twisten uit het eigen land op Fransch gebied overbrachten en elkaar poogden uit den weg te ruimen. Het is een zonderling noodlot, dat zelfs het staats- •hoofd ten offer moet val'len aan een vreemde moordenaarshand. Men moet ongeveer veer- tig jaar in de Framsche geschiedenis terug- gaan om een dergelijk gruwzaam feit als Hm-ns geschied is, op te diepen. Het was in 1894, dat de president der republiek Sadi Car- not door een Italiaanschen anarchist te Lyon werd venmoord. Een even dwaze en verfoei- lijke misdaad, als waarvan thans Paul Doumer het slachtoffer is geworden. Vier zonen van Doumer zijn op de slagvelden in den wereld- oorlog gebleven, Vrijdag heeft het bloed van den vader gevloeid, die ook zijn leven voor het vaderland heeft geofferd. Nog slechts zelden heeft een afschuwelijke laaghartige daad, waarvoor de pleger geen enkelen redelijken grond kan opgeven, de ge- moederen te Parijs zoodanig geschokt, als <de moord op president Doumer. Gedurende den geheelen nacht bewogen zich honderd- duizenden in de straten der stad, vooral voor de gebouwen der groote kranten. De kran- tenkiosken werden als het ware den geheelen avond bestonmd en iedereen sprak met veront- waardiging over de laaghartige daad. De dood van den Franschen staatspresident was voor degenen, die den avond in het zie- kenhluis hadden doorgebracht, geen verras- ging meer. Sedert 10 u. wist men, dat slechts een wonder den 75-jarigen grijsaard zou kun- nen redden. Mevrouw Doumer en de dochter van den president, weken geen oogenblik van het bed van den gewonde. Toen Doumer, na den aanslag in het zieken- huis, de 2e bloedtransfusie, weer bij kennis kwam, herkende hij: den hem behandelenden geneesheer, en vroeg: „Zijn het Franschen, die het gedaan heb- ben? Hoe is het eigenlijk gebeurd?" De dokter zeide hem, dat hij een auto-un- geluk had gehad, waaraa Doumer den naam van den chauffeur vroeg. De dokters verzochten hem zich niet in te spannen en te probeeren of hij kon slapen. Toen Doumer voor den tweeden keer het be- wfustzijn verloor, werd besloten operatief in te grijpen. Tengevolge van de verzwakkmg kon deze operatie niet onder narcose geschieden. Tijdens de operatie kwam Doumer weer bij, en vroeg: „Wanneer zijt gij klaar mij pijn te doen?" Tegen half drie verloor hij opnieuw 't be- wustzijn en om 4,40 blies hij den laatsten adem nit. Voor het ziekenhuis stond gedurende den geheelen nacht, een zwijgende, groote menigte. .in bange afwachting op tijding te wachten. De mededeeling, dat Doumer was overleden, werd onder diepe stilte ontvangen. De menigte ontblootte het hoofd en ver- apreidde zich geleidelijk. Om kwart voor vijf Zaterdagmorgen is het lijk van president Doumer naar het Elysee overgebracht. De dader een Russische fascist. Hoewel te Parijs na den aanslag het ge- rucht was verspreid, dat deze van ,,commu- nistische zijde" was aangestookt, bleek de dader geen communist, maar een Russisch nationaal fascist te zijn. Hij gaf aanvankelijk op Paul Brad te heeten, doch zijin werkelijken naam was Paul Gorgoeloff. Hij is van Rus sische nationaliteit. Gorgoeloff is een plompe, boersch uitziende man van 37 jaren oud. Zijn eigenaardig ge- drag en zijn onrustige oogen schijnen de mee- ning, dat men met 'n gevaarlijken krankzin- nige te doen heeft, te bevestigen. Tijdens zijn verhoor antwoordde hij ontwykend, terwijl hij zoo nu en dan een melodie neuriede. Voor zoover uit zijn onsamenhangende verklaringen tolijfct, noemt de dader zich dichter en mysti- cus. Hij verklaarde vier maanden geleden uit Praag naar Frankrijk te zijn gekomen, waar hij zich te Monte Carlo heeft gevestigd. Qmtrent den persoon van den dader wordt bekend, dat hij Russisch emigrant is en sinds eenige jaren in Frankrijk woont. Eenigen tijd geleden werd hij uitgewezen. Hij begaf zich naar Monte Carlo waar hij zijn fascistische organisatie stichtte. In verband met onder- linge oneenigheid werd de vereeniging evenwel omtbonden. Gorgoeloff kwam toen naar Parijs met de bedoeling den president der republiek te dooden. Wat hem tot deze gedachten heeft gebraoht, is voorloopig nog niet duidelijk. De bedoeling ikomt tot uitdrukkig in het feit, dat hrj in de kolom „beroep" in zijn papieren in- vulde: „moordenaar van den Franschen presi dent". Men heeft hier dus blijkbaar met een waanzinnige te doen. Te Parijs bestaat een emigrantenorganisatie van Russen, die sympathiseeren met de fas- cisten. Zij bestaat in hoofdzaak uit jeugdige personen en draagt den naam ,,Jong-Russen Deze organisatie staat ongetwijfeld geheel bui- ten de zaak, daar de dader zich anti-monar- ohist noemt, terwijl de Jong-Russentot de aanhangers behooren van troonopvolger Kyrill en een monarchistische krant uitgeven. De moordenaar is in Juli van het vorig jaar gehuwd in Zwitserland. Sinds het huwelijk leefde hij met zijn vrouw in Monaco. Mevrouw Gorgoeloff, die buitengewoon gods- dienstig is, was in de kerk, toen de aanslag gepleegd werd. Zij vemam eerst bij haar thuiskomst wat er was gebeurd. Zij verklaar de aan de politie, dat haar man nooit eenig belang scheen te stellen in politieke zaken en bij geen enkele politieke groepeering was aangesloten. Voor zijn huwelijk had hij een partrji gevormd, maar daar was niets van terecht gekomen. Zij verklaarde volkomen in het duister te tasten omtrent de beweeg- redenen van de daad. Haar man had een vriendelijk, zachtzinnig karakter. Haar finan- cieele positie is goed, aangezien haar familie financieel geheel onafhankelijk is. Tegen zijn vrouw had Gorgoeloff gezegd, dat hij naar de tentoonstelling ging om eenige van zijn eigen gedichten te verkoopen ten behoeve van de oorlogsgewonden. BENOEMD Tot onderwijzeres aan de Chr school (Jozi- nastraat) alhier is benoemd mej. A. Strook- man, van Rotterdam. TOONEELUIT V OERING. Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw door de R.K. Tooneelvereeniging ,,St. Jozef" een tooneeluitvoering gegeven. De zaal was matig bezet. Aan de uitvoering was te zien, dat er wer- kelijk met ambitie gestudeerd en gespeeld wordt. Het tooneelspel „De Waterduivel" viel bizonder in den smaak en werd heel goed ver- tolkt. Het blijspel „De nachtwacht op de Maan" besloot den avond. „WIT-GELE KRUIS". In den loop der vorige week werd de jaar- vergadering gehouden van het „Wit-Gele Kruis" alhier. De jaarverslagen van secreta- resse en penningmeesteresse werden goedge- keurd. De aftredende bestuursleden mevr. Van Rompu en den heer Freriks werden met alge- meene stemmen herkozen. Er werd besloten bij genoegzame deelname een cursus te hou- den voor „Eerste Hulp bij Ongelukken" te geven door den heer E. van Hecke. NEDERuLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen op de in dit nummer voorkomende adverten- tie betreffende het oprichten eener afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huis- vrouwen, indien zich daarvoor genoeg huis- vrouwen aanmelden. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat de toetreding voor alle vrouwen openstaat. De vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van gezinsbelan- gen voor zoover die in den regel over de huis- vrouw gaan. KOSTEN EN ONDERHOUD VAN WEGEN. Ingevolge de wegenbelastingverordening Zeeland hebben Ged. Staten de volgende btf- dragen in de kosten van onderhoud van we- gen over 1931 toegekend: aan de provincie Zeeland voor den weg SchoondijkeIJzendijke /1202; den weg OostburgZuidzandeCad- zand 592den weg TerneuzenAxel 106 aan de gemeente Vlissingen voor een deel van den weg KoudekerkeVlissingen 198 en voor een deel van den weg MiddelburgWest Sou- burgVlissingen /470; aan de gemeente Mid delburg voor een deel van laatstgenoemden weg f 392. AUTOBUS-VERGUNNINGEN. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten: 1. aan Jos. Wauters te Hulst vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Hulst over St. Jansteen en Kapellebrug naar de Relgische grens, en omgekeerd 2. aan J. A. Manneke te Breskens vergun ning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Bres kens over Schoondijke, Oostburg en Aarden- burg naar Eede (Belgische grens), en omge keerd; 3. aan J. A. Manneke te Breskens vergun ning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst, van 1 Juli15 September, van Breskens over Schoondijke en Oostburg naar Sluis (Belgi sche grens), en omgekeerd. KANAAL-COMITe IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Naar het Dbl. van N.-Br. Zeeland meldt, is j.l. Woensdag te Hulst van wege het Kanalen-comite van West-Brabant en Z.- Vlaanderen een vergadering belegd, waarbij de comit&eden uit dit gewest bijna alien tegenwoordig waren. Dit zijn de heeren L. F. M. van Waesberghe, lid der Ramer van Koop- handel te Hulst, J. W. Vienings, burge- meester van Clinge, A. E. Langenhorst, direc- teur der R. K. landibouwschool te Hulst, P. H. Geimardt, burgemeester van St. Jansteen, B. T. M. Truffino, burgemeester van Hulst, E. Kalle, lid der Prov. Staten te Westdorpe, M. C. Geerts, ambtenaar van het Bredasche Dioce- sane Werkliedenverbond te Hulst, P. Vercau- teren, wethouder te Clinge, Ir. J. van Alphen, leeraar te Hulst, J. Truijman, burgemeester van Boschkapelle en Stoppeldijk, Dr. Jos. Gielen, leeraar te Hulst, G. Goossens, lid der Prov. Staten te Sas van Gent, J. Adriaanse, archivarus te Hulst, E. van Campen, directeur van de C. H. V. te Hulst, J. H. A. Holthuizen, journalist te Hulst, F. A. Hendrikse, burge meester van Westdorpe, M. van Goethem, lid der Kamer van Koophandel te Sas van Gent. Besloten werd tot stichting van een Zeeuwsch-Vlaamisch comity, dat in de streek actie zal voeren voor het verkrijgen van een kanaal GraauwHulstSluiskil met een sipoorwegaansluiting op het Belgische spoor- wegnet en een verbinding te Graauw met den Brabantschen wal, terwijl het tevens steun verleend voor het verkrijgen van het kanalen- plan-Konijnenburg. Tot voorzitter werd benoemd de heer Van Waesberghe, tot ondervoorzitter de heer Vie nings, tot secretaris de heer Holthuizen, tot bestuursleden de heeren Truffino, Langen horst, Geimardt en Geerts. Des avonds werd een openbare vergadering gehouden, waaromtrent wij het volgende ont- leenen aan ,,Zelandia": R.K. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE HULST. By het beeindigen van het schooljaar van de R.K. Landbouwwinterschool te Hulst werd aan de navolgende leerlingen het diploma uitge- reikt: G. Bruggeman te Ossenisse; J. Brugge- man te Boschkapelle; F. Ferket en G. Ferket, beiden te Nieuw Namen; J. de Maat te Osse nisse, J. Michielsen te Stoppeldijk; F. Pateer te Zaamslag en R. van Waes te Zuiddorpe. Van de le naar de 2e klasse werden bevor- derd de leerlingen: A. van Acker te Clinge; J. Bonte te Koewacht, E. Borm te St. Jan steen; P. de Buck te St. Jansteen; F. Buijs- rogge te Graauw; A. van Campen te Graauw; C. Doens te Biervliet; G. Doens te IJzendijke; A. de Nijs te Ossenisse; C. Pauwels te St. Jansteen; J. Vereecken en Th. Vereecken, bei den te Stoppeldijk; E. Verschueren te Hengst- dijk. SURSEANOE VAN BET AUNG. Naar wij vernemen komt op de staat van baten en schulden van I. A. Risseeuw Jzn., firma Sanderse Co. te Oostburg het vol gende voor: Kantoor Oostburg: Baten f 1.761.199,55, waaronder de gebouwen volgens boekwaarde op 21.000,schulden 1.889.743,08; saldo verlies f 128.543,53. Bijkantoor Breskens: Baten 109.321,29; schulden 114.546,83; saldo verlies 5225,54. Priv6 bezittingen 151.580, Verzameling: verlies kantoor Oostburg 128.543,53; idem Breskens 5225,54; totaal verlies 133.769,07. Prive bezittingen 151,580,saldo actief 17.810,93. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Een hond, Joh. Rouw, Baandijk 18. Portemonnaie met inhoud, J. Stolk, Axel- schestraat 132a, Zaamslag. Portemonnaie, L. de Putter, Kazernestr. 18. Een paar glace handschoenen, W. Rouw, Dekkerstraat 46. Vulpen, H. van Pienbroek, Steenkampl. 33. Handschoen, A. Lijbaart, Noordstraat 65. Kindertasch, C. Paitwelse, schip ,,Schelde- stroom", Vluchthaven. Geldstuk, G. Klaassen, Noordstraat 93. Koperen gewicht, E. Engels, le Kortestr. 8. Dameshandschoen, A. Reuneker, Axelsche- straat 8. Belastingmerk, M. Schoonakker, Catspol- der O 43. OPHEFFING KUEINE ONTVANG- KANTOREN. Uit bezuinigingsoverwegingen zullen door den minister van Financien verschillende kleine ontvangkantoren worden opgeheven. In onze provincie zal o.m. worden opgeheven het kantoor te Hontenisse. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 24 tot en met 30 April zijn in onze provincie voorgekomen 8 gevallen van roodvonk, n.l. 4 te ZouteJande, 2 te Graaujw en Langendam en 1 te Clinge en 1 te Oost- en West Souburg, 2 gevallen van diphtherie, 1 te Heinkenszand en 1 te Middelburg en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Krabben- dijke De Voorzitter, de heer Van Waesberghe, heette in zijn openingswoord alien hartelijk welkom en bracht hulde aan het West-Bra- bantsch comity, voor hetgeen tot heden reeds door dit comity is bereikt. Wei noemde spre- ker het bereikte resultaat nog negatief, daar thans alleen het plan-Beelaerts van de baan is, doch hij hoopte, dat als gevolg van het voortdurend werken ook het kanalenplan Van Konijnenburg zal verwezenlijkt worden. Verder deelde spreker mede, dat het in de bedoeling ligt, het thans opgerichte comit<5 nog uit te breiden, in verband met het groote belang, dat er voor Zeeu(wsch-Vlaanderen aan verbonden is, waama hij het woord gaf aan Mr. Drs. Blom, Voorzitter van het West-Bra- bantsch kanalencomitA Deze wees er in de eerste plaats op, dat Bergen op Zoom en Hu'lst een treffende ge- lijkenis vertoonen; beide plaatsen hadden eer- tijds een zeehaven, die langzamerhand tot verval is gekomen, terwijl er ook op ander gebied, b.v. de bouw van kerken, overeen komst bestaat. De voorgenomen Rijn-Schelde- verbinding heeft de belangstelling wakker ge- roepen, daar deze voorgenomen verbinding niet in het belang van de beide plaatsen werd ge aoht, aangezien zij iedere hoop op een betere toekomst vemietigde. Spreker spoorde aan vol te houden met de ingestelde actie en samenwerking te zoeken met het Brabantsche comit6, dat de actie ook iwil uitstrekken tot Limburg, daar de belangen van Zeeuwsch Vlaanderen, Brabant en Limburg in deze aan- gelegenheid parallel loopen. Spreker was over- tuigd, dat succes niet zal uitblijven, als maar met de actie wordt voortgegaan. Daama verkreeg Ir. Van Konijnenburg het woord, die begon met er op te wijzen, dat de gevoerde actie gaat om verwezenlijking van het door hem ontworpen kanaal Dintelsas Bath met een zeehaven voor Bergen op Zoom, aangevuld door Ir. Bongaerts met een kanaal dwars door Zeeuwsch-Vlaanderen van Graauw naar Sluiskil in aansluiting op het kanaal Ter NeuzenGent, met daarnaast een spoorbaan en een veerbootverbinding met den Brabantschen oever. Spreker ging het verval der wateren naar Hulst en de verlegging van den loop der Schelde uitvoerig na, evenals de tot stand gekomen groei van het scheepvaart verkeer op Antwerpen en tegelijkertijd de ach- teruitgang van Rotterdam. Vervolgens vroeg spreker of wij krachtens de tractaten ver- plicht zijn mede te werken Antwerpen te hel- pen aan een Rijnmond ten koste van onze eigen havens en onze eigen welvaart, iwelke vraag hij meende ontkennend te moeten be- antwoorden. Wei is Nederland krachtens het tractaat van Versailles moreel verplicht mede te werken aan een kortere verbindingsweg met den Rijn. Doch de uiterste toezegging, die kan gedaan worden, is het kanaal door West-Brabant, uitmondend bij Bath, welk kanaal tevens dienstbaar kan gemaakt wor den voor andere doeleinden als de aflwatering van West-Brabant door een verbinding met de Mark, de Dintel en de VUet, en het terug- bezorgen van een zeehaven aan Bergen op Zoom. Ir. Bongaerts heeft bij zijn plan tevens het oog gehad op de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, want de scheepvaart- en afwate- ringsbelangen kunnen door zijn ontwerp tege lijkertijd behartigd worden. Spreker wees op den toestand bij Maastricht, waar de belangen van Nederland en Belgie samengaan. Ook met de kanalen volgens het plan-Van Konij- nenburg-Bongaerts kunnen de belangen van Nederland en Belgie samengaan voor aflwa tering van de Kempen en Vlaanderen, zoodat dit ontwerp niet alleen een nationaal maar ook een intemationaal belang is. Spreker ging dan na, waarom een gesloten kanaal, zooals eerst was ontworpen, niet ge- wenscht is en wees er ook op, dat de strijd in Antwerpen niet uitsluitend gevoerd wordt tegen Nederland, maar ook tegen de concur rent van Gent. Wij, Nederlanders, zijn dus zeker niet verplicht mede te werken aan dien strijd in eigen boezem en deze medewerking mag zeker niet leiden tot opoffering van het vervoer naar de eigen havens en daardoor tot zelfmoord van de eigen schipperij. Wij willen wel medewerken, zei spreker, aan een kanaal dat voorziet in de scheepvaart ook naar onze havens en in de afwatering, en tevens aan een zeehaven voor Bergen op Zoom. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dit belang ge- voeld en daarom spoorde spreker aan tot ont- plooilng van een krachtige actie. De Voorzitter dankte Ir. Van Konijnenburg voor zijn degelijke uiteenzetting, waama hij het woord gaf aan Dr. v. d. Poel, die de histo- rische beteekenis van den gevoerden strijd be- sprak, waarbij hij er op wees, dat het nog niet is voorgekomen, dat de Zuidelijke provincies zoo'n hoog woord voerden in de groote poli tick en het buitenlandsch beleid van ons land als thans. Reeds is bereikt, dat het gesloten kanaal volgens het plan-Beelaerts van de baan is, maar thans moet gejwerkt worden aan de verwezenlijking van het plan-Van Konijnen burg, met in de toekomst doortrekking van het kanaal door Zeeuwsch-Vlaanderen, doch alles kan niet in eens komen. Door het ge sloten kanaal van de Antwerpsche dokken naar het Hollandsch Diep zou Antwerpen niet alleen de Maashaven worden, maar dank zij het Albertkanaal, ook de Rijnhaven en daar door de geheele Rijn-Maas-delta beheerschen Antwerpen zou daardoor de prooi worden van Frankrijk, dat er altijd naar gestreefd heeft den Rijn te beheerschen, en hierdoor zou een groot oorlogsgevaar kunnen ontstaan, want Engeland zal zulks nooit dulden. Door het plan van Konijnenburg-Bongaerts komen we op scheepvaartgebied aan Antwer pen tegemoet en scheppen we ook voor Gent de gelegenheid in verbinding te komen met het scheepvaartcomplex DordrechtRotterdam. Ook in Belgie zelf zijn reeds stemmen opge- gaan, waarom Nederland moet gedwongen worden in deze aangelegenheid. Spr. was van oordeel, dat aan de Regeering moet gevraagd worden spoedig de hand aan de ploeg te slaan en hoopte, dat de actie in Zeeuwsch-Vlaande ren de Brabantsche actie nog zal overtroeven. Van de gelegenheid om vragen te stellen Werd gebruik gemaakt door den heer C. Strij- donck, die vroeg waarom Zeeuwsch-Vlaande ren weer moet wachten, tot Brabant geholpen is. Hij bracht ook de loonkwestie ter sprake en meende dat de arbeiders weer de dupe zou- den worden, ails het werk moet uitgevoerd worden als werkverschaffing. Dr. v. d. Poel antwoordde hierop, dat Ne derland moreel verplicht is Belgie tegemoet te komen. Als uiterste concessie kan dan wor den toegestaan het ontworpen tusschenwater- kanaal. Juist door het doorwerken van de crisis bestaat er een mooie gelegenheid om die werken uit te voeren als werkverschaffing. Spr. was van meening dat de steunverleening moet ophouden en dat de arbeiders om (werk vragen. Wat de loonkwestie betreft, dit is een sociale kwestie, die geheel los staat van het kanalenplan. De heer H. Verkerk vroeg, waar er in Z.- Vlaanderen reeds een kanaal-comity bestaat, of dit zal blijven bestaan en samen zal wer ken met het nieuw-opgerichte comitA De Voorzitter lichtte toe, dat het oude comity is opgericht voor het doortrekken van het kanaal van Axelsche Sassing tot Hulst. Waar het nieuwe comity een verdere strekking heeft, zal er naar gestreefd worden samen werking te verkrijgen te meer, "waar de meeste leden van het nieuwe comite ook zitting heb ben in het oude comitA Ook Mr. Blom en Dr. v. d. Poel achtten het beste, dat samenwerking dient te worden ver- kregen. Dr. v. d. Poel zeide verder, dat het Brabantsche comite door zijn actie reeds zoo- veel heeft bereikt, dat het alles zal verkrijgen wat gevraagd wordt, zoodat het feitelijk te- vreden kan zijn. De moeite, die nu wordt ge daan, is ingesteld op een nationaal belang en daarom is een gezamenlijk optreden noodig. Met een dankwoord voor de groote belang stelling en aandacht sloot de Voorzitter ver volgens de bijeenkomst. georganiseerd. Door 130 leden werd hiervan gebruik gemaakt. Ook Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen had een vertegenwoordiging als nooit te voren, n.l. van de afd. Ter Neuzen 8 leden, van Sluiskil 3 leden en van Zaamslag 1 lid. SAS VAN GENT. Tot leden van het Zeeuwsch der Wetenschappen, zijn zetel Middelburg zijn benoemd de Wehrens te Amsterdam en Utrecht, beiden redacteuren en oprichters van Eigen Volk", Dialectisch en Folkloristisch tijdschrift voor Groot-Nederland, zulks als be- wijs van waardeering van datgene wat op beiderlei gebied in de laatste jaren werd ge- presteerd. Genootschap hebbende te heeren D. J. Rasch te UITSLAGEN VAN ZONDAG. Intemationaal NederlandIerland 02 Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. J ulianaHelmond De ValkMiddelburg De Valk Middelburg Helmond Juliana 5 5 5 5 3 3 2 1 3—2 0—3 10—6 7 13—13 6 13—11 5 8—10 2 Woensdag 4 en Donderdag 5 Mei werd te Nijmegen de 79e Algemeene Jaarvergadering gehouden. 's Woensdag 1 uur opende de voorzitter, Ds. P. Veen te Utrecht, de eerste (huishoude- iijke) vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen. Besproken werden o.a. de jaarver slagen, statutenwijzigingen enz., welke alien werden goedgekeurd. Diverse telegrammen werden met instem- ming der vergadering verzonden. Om 4 uur werd deze vergadering gesloten, terwijl om 4% uur in verschillende zalen van dit gebouw de sectievergaderingen aanvingen. Er werd gehandeld over het jongenswerk, over de coritspondenten en bestuurders en over de drankibestrijding en zending, waarin respec- tievelijk spraken de heer M. C. Falletin over: ,,Een ander beeld, een andere vorm", en de heer Hoeve over: ,,Een bestuur uit de jon- gens"; de heer J. Sparreboom over: ,,Cijfers en feiten"; en de heer C. Tabak over: „Resul- taten van onze vragenlijsten"de heer Ds. G. B. Westenburg over: „De jeugd en het alco- holisme". Te 6 uur werden deze vergaderin- gen gesloten. Om 7% uur ving de avondvergadering aan in hetzelfde gebouw. Allereerst werden de nog restende huishoudelijke zaken afgedaan. De beslissing omtrent de plaats waar de ver gadering in 1933 zal worden gehouden werd, nadat Zeeland had gepleit voor een plaats meer in het Zuiden, overgelaten aan 't hoofd- bestuur. Zendeling Bout sprak over: „Hij moet als Koning heerschen", waama deze ver gadering na een bidstond om 10 uur werd ge sloten. Deze vergaderingen werden reeds door talrijke bondsleden bezocht. Donderdagsmorgens groeiden de bezoekers van honderden tot duizenden. Van half negen tot half tien werd in de Groote of St. Stevenskerk een godsdienst- oefening gehouden, waarin voorging Ds. J. A. van Selms van Nijmegen. Er was een zoo danig druk ibezoek, dat deze groote kerk niet alien kon bevatten. Het was een machtig gezicht zooveel jonge menschen aanwezig te zien. Met stilie aandacht werd de Hemel- vaarts-prediking beluisterd. Na het ednde van den dienst werd door alien staande het Bonds- lied gezongen. Te 10 uur vingen de groote Bondsvergade- ringen aan. Thans werd vergaderd in drie zalen n.l. in het gebouw voor Chr. Belangen en in het Concertgebouw „De Vereeniging". terwjjl dit laatste gebouw met een nevenzaal telefonisch was verbonden. Geen plaats bleef onbezet. In het Concertgebouw opende de Bondsvoorzitter, Ds. P. Veen de vergadering. Na de gemeenschappelijke geloofsbelijdenis sprak hij met vuur en geestdrift zijn groote bondsrede uit. Dit woord liet niet na grooten indruk te maken. Verschillende officieele personen, w.o. de burgemeester van Nijmegen, voerden hiema kort het woord. De heer Gordeau sprak een goed woord voor de collecte bestemd voor den Wereldbond, die nader bleek te hebben opge- bracht f 1011. Om 12 uur werd de vergade ring geschorst tot 2 uur. Na heropening sprak Dr. A. H. Edelkoort van Rotterdam over: „Het Godsbestuur en deze tijd". Deze rede werd eveneens met groote aandacht gevolgd. Om half 4 werd ook deze vergadering ge schorst en begaf de groote schare zich naar den tuin van het Concertgebouw tot bijwoning der sluitingsbijeenkamst. In het gebouw voor Chr. Belangen hadden dezelfde sprekers in omgekeerde volgorde het woord gevoerd. Bij de velen in den tuin voegden zich nu ook de velen die in dat gebouw waren samen geweest. Eerst nu bleek hoeveel leden er wel gekomen waren. Rond de muziektent stelde men zich op. Deze samenkomst maakte weer een overweldigen- den indruk. De Bondsvoorzitter, wiens stem door een luidspreker werd versterkt, bracht dank aan de afdeeling Nijmegen voor de keurige regeling van alles, maar bracht bovenal den eerbiedigen dank aan God, voor de vele zege- ningen, ook weer deze dagen genoten. Dit krachtige en enthousiaste woord zal wel nim- mer door de aanwezigen worden vergeten. Gesterkt en bemoedigd trokken de 3600 bonds leden huiswaarts. Direct na deze sluiting werden door middel van extra-trams en autobussen uitstapjes ge maakt naar ,,Mooi Nederland". Door het N. J. V. werd opdracht gegeven tot het samenstellen van een film, die dezen winter reeds in 80 afdeelingen zal worden vertoond. Deze bondsdag werd verfilmd. De Prov. Comm. Zeeland had voor deze reis een tocht naar Nijmegen van uit Vlissingen Promotiecompetitie 3e klasse. VlissingenVelocitas 50 Vlissingen promoveert naar de 2e klasse. Vlissingen 4 3 1 121 7 Velocitas 4 2 11 1210 5 Hulst 4 4 417 Terneuzen had gister twee thuiswedstrij- den op haar programma. Het eerst speelde het tweede elftal tegen een Zeelandia-combinatie uit Middelburg. De uitslag was een 60-over- winning voor Terneuzen. Daama kwamen in het veld de eerste elftal- len van Terneuzen en Dendermonde. Er |werd een vlugge partij gespeeld, waarbij het spel van doel tot doel golfde. Terneuzen wist voor de rust een 30-voorsprong te verkrijgen. Na de rust was het slechts Dendermonde, die 66n- maal het net wist te vinden, zoodat ook in dezen wedstrijd de ovedwinning aan de thuis- club bleef (31). Op Hemelvaartsdag speelde ZSC I van Zaamslag een thuiswedstrijd tegen F.C. Sluis I. Voor dezen jvedstrijd was een beker uitge- loofd. De thuisolub wist met een 30-over- winning zich in het bezit van den beker te stellen. Ook het tweede elftal van ZSC speelde thuis en wel tegen Axel HI. Hier ging het om een lauwerkrans, welke ook in het bezit bleef van de thuisclub, daar Axel met 54 verloor. AXEL—F.C. EECLOO. Gister speelde Axel I op eigen terrein een vriendschappelijken wedstrjjd tegen F.C. Eecloo, een Belgische tweede-klasser. Tot de rust gingen de partijen gelijk op 00. Daar- na kwam er bij de thuisclub een inzinking en de bezoekers waren meester van het terrein. Eindstand 15. BESTELLING VAN DEENSCHE VARKENS De heer C. Zwagerman, rijksveeteeltconsu- lent te Middelburg, zal in Juni van dit jaar naar Denemarken reizen om daar varkens van het Deensche landras aan te koopen. Deze invoer wordt georganiseerd en gelde- lijk gesteund door de Provinciale commissie voor de Varkensfokkerij, de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, de kring Hulst van den N.C.B., den Chr. Boerenbond in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Coop, landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" en enkele kringen en af deelingen van deze organisaties. Alle inwoners van Zeeland kunnen hieraan deelnemen. De kosten zullen (worden bestreden uit: a. een fonds van ongeveer 2000, door de organisaties bijeengebracht. Alle bestellers zullen van dit fonds profiteeren doordat daar- uit de algemeene onkosten voor keuring, transport enz. voor zoover mogelijk zullen worden bestreden. b. Bijdragen die de bestellers zelf uit eigen middelen of uit subsidies die ze persoon- lijk hebben verkregen (van organisaties of particulieren) moeten storten voor aankoop der dieren. Er worden uitsluitend fokvarkens gekocht van het Deensche landras van 3 tot ongeveer 5 maanden oud. De varkens komen per boot van Esbjerg naar Antwerpen. Van daar per motorschip waarschijnlijk naar Hansweert. Daar blyven ze ongeveer 4 dagen voor veeartsenijkundig onderzoek. Dan worden ze afgeleverd franco de volgende bootstationsHansweert, Hoede- kenskerke, Vlissingen, Breskens, Ter Neuzen, Walzoorden, Zijpe, Stavenisse. Alle varkens worden in een soliede krat af geleverd. Zy zijn bij aflevering alle kosteloos voor de bestellers gekeurd, gemerkt en inge- schreven in het Zeeujwsche Stamboek voor Deensche varkens. De bestellers krijgen tijdig bericht wanneer de varkens aan de op- gegeven bootstations aankomen. Ze moeten ze daar op hun kosten afhalen of laten af- halen. Alle varkens zyn by vertrek uit Denemar ken en by aankomst in Holland door vee- artsen gekeurd. Nadere inlichtingen en meerdere bestelbil- jetten zijn verkrijgbaar bij de commissie van uitvoering. HOOGER BEROEPEN. De navolgende hooger beroepen werden aan- geteekend: Door den Ambtenaar van het O. M. by het Kantongerecht te Ter Neuzen tegen het von- nis van den Kantonreohter, waarby P. J. W., oud 18 j., knecht te Axel, wegens overtreding van de Motor- en Rywielwet is veroordeeld tot 3 of 2 dagen hechtenis. Door idem tegen een vonnis van den Kanton- rechter waarbij dezelfde verdachte wegens overtreding van de Motor- en Rywielwet is veroordeeld tot /2 of 1 dag hechtenis. FINANCIEELE ONGEREkiELDIIEDEN TE DINXPERLO. Naar aanleiding van financieele ongeregeld- heden heeft de gemeente-ontvanger van Dinx- perlo ontslag gevraagd wat de raad hem zal verleenen. Deze aangelegenheid is zoo geregeld, dat de gemeente Dinxperlo geen schade lydt en dat er van een tekort bij de Coop. Boerenleenbank geen sprake is geweest. Tot waamemend ont- vanger is aangewezen de heer F. G. Boland, eerste ambtenaar ter secretarie te Dinxperlo. (Hbld.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2