advertentiEh 0BUEH6DE BEEIGH1EK. La&tste Beriehten, BUROEBLIJKE STAND. SCHIETO EFENINGEN BURGERWACHT Algemeene Vergadering Ghr. Landbouwschool UITSLAG VERKOOPENGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. m®mm$ Allen die iets te vorderen hebben van het Crisis- Comite (kom), gelieven daarvan op- gaaf te doen aan ondergeteekende vddr of op 13 Mei a.s. ten kantore Kersstraat 7. De Secretaris-Penningm. P. LOOF. a.s. Zaterdag 3,30 u. n.m. HET BESTUUR de heer VIJVERBERG, Vereeniging van Winkeliers in Tabak, Sigaren en Sigaratten „De Eendracht" te AXEL. De nieuwe cursus begint Maandag 6 Juni a.s. Aangifte van leerlingen voor of op 1 Juni bij ondergeteekende Hoofd der School P. LE FEBER. at laank nie meer daarveur, en in plak van z 21 ejgtn on 2 n huisbtxiwen nou w neelegaar ,,,d'n Bieberg" (ons kerkhofop te praKki- zeeren, hee-t-ue z'nen boerestiel maar aan d'n kapstok gehaangen en is vertrokken. Onder ons gezeed en gezwegen: 'k wiest al veur 'n 'haalt jaar gelejen van d'n Wullum zeJvers, dat ie 't nie laank meer rooien zouw. Kwaai akkerland, hoog van pacht, 'n bietje onfortuin mee de beesten, ('n koeike verspmd mee 't kail even), kwaaie prijzen op de vei ling, ik houw m'nien gruuiuan-wagel nog maar 'n bietje-n-aan, amioo! cn daaro.j 'n zwaar buisbouwen-mee-kinders, dus 'n vrouw die geregeld zo6w is en veur 't bedrijf nie veur de voile honderd percenten mee kan, ollee, d'n Bie, zoowas wij 'm altij noemden, liep 't nie mee. Daarbij is ie 'nen kojlesaal bezurgden kea- rel, die wel 'n bietje te veul „mee de zware keer ree" te .bezurgd is ok nie goed, amioo, ge ktm-d-oew lot toch nie heelemaal in eigen haanden nemen ,en zoow kwam veur d'n Bie alles op eSnen hoop Afijn, -wemmen 'm mee z'n alien dan ver- huisd; 'n baandje meegeholpen. D'n Jaan hee-g-et opzicht gehouwen en meegeholpen aan de krukskes bier veur 't stof in de keei (hij sting buiten, op d'n erft, onder 'n mot- regentje't is altij makkelijk as ge 'nen veldwaohter onder de kammeraads hedt, dan hedde de pliesie aan oew eigen; d'n Tiest hee z'n appelschimmeltje en z'n verkenswagel af- gestaand'n Fielp bee z'n huifkeer, waar ie z'n brood in rondrijdt, gegeven; ik m'nen Bles en d'n wagel en nog 'n paar noste buren de rest, zooda me 'nen piekfijnen optocbt konnen opstellen. Wa-d-emmen in al die broerdigheid, waant da was 't amico, toch nog gelacben om dieen Blaauwe! Hij was opgekomen, zoowas ie vruuger, veur z'nen trouw, naar de bruiloften kwam. Z'n monica over z'nen scbouwer en d'n hoo- gen hoed op en toen Mieke, Wullum z'n vrouw, d'n Blaauwe zoow uit z'n „gerij" zag stappen, toen lachte ze mee twee groote tranen in d'r oogen. „Gin muziek boor, Tiest," vroeg ze: ,,'t kan nie lijen vandaag, jonk" en mee gongen d'r ogskes deur d'r woning, dig er uitzag as 'n openbare veiling. Toen draaide ze d'r eigen om en brocht de punten van d'ren scbort naar d'r oogen. „OUee, Mieke," zee d'n Tiest: „krijgen we nouw nogal meer water deus maand, meske?" „'k Gaai hier zoow mooi weg, Blaauwe," snikte Mie: ,,'k zouw zoow gere in m'n buiske blijven, waar me veur tien jaren in getrouwd zijn". Toen ging ze zitten op 'nen omgekeer- den emmer en d'n Tiest knipte z'n ogske naar me, of ie zeggen wouw: daar motten me 'n speldeke veur steken. ,,Maar lieve kripsaus, Mie, ze bakken iever- aans brood borre, motte maar denken en wil ik oew 's wa vertellen?" Toen keek Mie op en scboof d'n Blaauwe z'nen hooge zye naar veuren, op z'nen neus en zee: „mee d'n nuuwejaar komen d'n Dre en ikke naar Oosterbout, juilie nuuwejaar wensohen! En as me dan vragen: Mie, zoude nouw mee ons trugwillen, naar oew erm ge- doeike op Ulvenbout, waar ge mee water-en- bloed-te-zweeten aan d'n erme gerokte, dan zulde vast en zekers zeggen: Blaauwe, de moord van Raamsdonk, borre; 'k beb 't ier naar m'nen zin! En nouw gaan me de boel inpakken," mokte d'n Tiest uit en mee zettenie d'n slaapmuts van Mieke op. Toen nam ie de trekpiano, spulde-n-et lie-ke „me gaan ver- buizen, wie gaat er mee" en Mieke glipte van d'ren emmer af van 't lachen. De verhuis was begonnen. Aan d'n Wullum hadden me niks. Die was zoo zeemelappig, wat ie mee z'n linkerhaand vastpakte, dat zette-n-ie mee z'n rechterhaand weer op z'n plak. „Nouw die kast leeghalen", commandeerde d'n Blaauwe en ineens heurde-n-ik op d'n erft lachen, zoow stiekum lacben, da'k 's effe ky- ken ging. Daar had d'n Joep, die ok van de partij was, d'n Tiest z'nen hoogen hoed vol mee zaand gelajen en er 'nen kalen granium in geplant en mee da'k keek, stond d'n Fielp 'm sjuust water te geven. ,,Da's 'n mooi soe- V venier veur d'n Bie, 'n herindermk aan Ulven- hout", zee d'n Joep zaohtjes en stiekum brocht ie 't geval in een van de wagels. Amico as ge da gezien bad, die twee groote kearels, dieen bakker mee z'n driehonderd pond, die op z'n hukken zat om 'n ijzerdraaike deur dieen „blompot" te halen, ollee, dan had-oew bedooid! „As d'n Wullum straks in Ooster bout deus blommenmand bij menier pustoor brengt veur de Meimaand, dan staat ie ineens in 'n goei blaaike bij d'n pustoor", spotte d'n Joep, waarop d'n bakker lachte: „daar ben 'k ok bang veur, Joep". Ondertusschen wier 't buiske leeger en lee- ger. D'n Blaauwe, werkte-n-as 'n pebrd en sjouwde mee "n oliekan, 'nen kinderwagel en "nen stoel tegelijk naar buiten en toen ie daar de boel in d'n wagen laaide, passeerde juist d'n Burgemeester. Nouw, die twee kennen mekare, amico! Maar netjes salueerde d'n Blaauwe aan z'n emalje ,,muts" en riep: „ge mot maar nie al te naauw speuren, Burge meester 'k ben aan d'n verhuis en dan witte nie waar d'n rommel vandaan komt, ee!" D'n burgemeester lachte-n-effetjes d'n jjoeie kearel k6n nie aanders en knipte 'n ogske, of ie zeggen wouw: ons kent ons. ,,Waar zijn toch de kienders?" vroeg d'n Blaauwe op 't lest aan Mieke. ,In Ooster- hout," zee Mie: „bij 'n bruur van Wullem." „Witte zekers," vroeg d'n Tiest doodemstig. ,,dat 'r alles is? Hedde ze goed nageteld; leet er ier nergens meer een in 't vergeten hoekske-n-of-zoo, Mie?" Da sloeg op de zeu- ven stekskes aan Wullum z'n stamboom, die vruchtdragender is gewiest de leste tien jaren, as z'nen akker! Toen alles ingepakt en opgelajen was, kwam d'n Fielp z'n vrouw mee 'n mandje werme brooikes, lekker beleed, aangedragen; d'n Tiest haalde 'n stuk of tien krukskes bier „die hoefden nie meer te „trekken" op de platte- buis", zee-t-ie en zoo, op de plavuizen, ge- brukten me-n-et galgemaal van Wullum en Mieke, in d'r leeggeslepte buiske. Mie bad nog 'nen stalbessem achtergehou- wen en redderde de woning- meteen wa-d-op. „Gin protjes acbter m'nen rug", zee Mie en ze veegde en ragebolde mee d'ren stalbessem of ze schoonmaak hiew. D'n Wullum was stil. Trok 'n brooike aan flarren mee z'n haanden en keek naar de plekskes waar ie gezeten had, gerust, z'n kraantje gelezen, waar ie geslapen bad, waar de wieg gestaan bad van z'n zeuven brakskes. keek naar de witte, vierkaante plakskes aan d'n muur waar de portretten hadden ge haangen van z'n ouwelui-kesnaar d'n erft, waarop ie altij 't gezicht had g'ad van uit z'n huiske, waar z'nen goeien bond bad gelegen in 't hok naast de rengelton en 'k zag z'n kaken op-en-neer gaan. Hij verbeet z'n sja- grijn en dof stingen z'n oogen in z'n som- beren werkerskop. „En nouw maar gfeef 'n nuuw en veur- spoedig leven tegemoet Bie," klonk ik mee m'n krukske: ,,da-d-et oew goed mag gaan in Osterbout kearel!" Hij sloeg mee z'n kruik 'n bietje bevend teugen de mijnen, zee: „me zullen 't hopen, Dre", terwijl ie z'n wefke aankeek en zenuw- acbtig beefden d'r monden en wieren d'r oogen rood. ,,En da juilie ouwers rijke kinders meugen krijigen," klonk d'n Tiest. „Da's nie noodig, Tiest," zee Mieke: ,,as me maar netjes ons kostje kunnen scherelen! Ee? Wullum?" Wullum knikte en keek diep in Mie d'r ogskes. „Guilie rooien 't zaakje wel", riep d'n Fielp: ,,'n vast baantje Wullum, 's Zaterdags wit de vrouw wa ze krijgt, gezonde kinders, ge kun 't beter aan d'n bakker geven as aan d'n dokter, motte maar denkpn, maar 't spet me da'k juilie as klaant verlies, horre! Brood- klaanten van n buisbouwen van negen man, die zijn er nie veul meer veur ons!" En zoow gong 't rustuurke om, veur me vertrokken mee d'n optocht naar Osterbout. D'n Tiest zette de peerden 'n blommeke-n- op, die ie plukte van d'n erft, ,,en nouw," kwekte-n-ie: ,,veuruit, jongens! Ik rjj d'n kinderwagen en stel de „vlucHt naar Egypte" veur. Mie en Wullum in de sjees van d'n bak ker, veurop, daar gaat ie! Waar is m'nen hoed?" Iedereen zocht naar d'n hoogen hoed, veur- al d'n Fielp en d'n Joep, die erg gaauw op d'n erft gongen zoeken. Afijn, die zal wel ingelajen zijn," loste d'n Blaauwe 't geval op: „dan houw 'k slaap- mutsje maar op, 't past persies, waant 'k ben as d'n dood veur 'n kouwke!" Zelfs Mieke kon 'm daar nie van afhouwen, en zoo, acbter d'n kinderwagel sloot ie d'n stoet. Trokken me deur Ulvenbout, Ginneken, Breda, d'n Driesprong op, zoo naar Ooster bout. Onderweuge lejen me hier en daar 's aan en dan trok d'n Blaauwe z'n trekurgel weer 's uit mekaar. Gelacben as me gedaan emmen, neee, da's nie te beschrijven. Mieke bee gelacben dat 'r tranen over de wangen liepen zooda ge op 't lest nie wist of ze simde of lacbte, waant da wefke-n-is net van Ulvenbout gegaan of ze 'n stukske doodgong. En toen me 's avonds in Oosterbout leegge- lajen hadden en nog 'n krukske hadden aan- gerukt en samen ons leste slokske beklonken mee „veul geluk in de nuuwe woning," toen zee ze: ,,'k wouw da 'k op m'nen knieen mee trug mocbt kruipen mee juilie." Nouw, toen zijn me maar stillekes wegge- gaanterug naar Ulvenbout, blij, zonder 't te zeggen, da wij daar nie hoefden te blijven D'n Tiest z'nen hoogen hoed was weer te- recbt gekomen, leeggeschud en netjes kwam- men me op Ulvenbout thuis. Zondag gaan d'n Tiest en ikke naar de Biemansen toe. Da's 'n verrassing veur ze. 'n Veurstel van d'n Blaauwe. ,,Ze zien dan wel nie t' beste van Ulvenbout," zee-t-ie: „maar 't ruukt er toch naar en da's veur huilie veurloopig al veul wbbrd, Dr§!" „In orde, Blaauwe," zee ik: „Zondagmergen na de Mis stijgen me op de fiets." „Dan gaai ik mee," zee d'n Fielp: „Mieke hee heel d'r weg om zitten krjken," in mgn sjees, da menscbke is 'r kepot van!" Zooda me Zondag mee z'n drieen op weg naar Os terbout gaan, amico. Maar zoowdoende, da'k aan 't begin van m'nen brief al zee: ons pustorke bee grif ge- lijk! 't Leven is steeds zo'n bietje doodgaan. Mieke bee hier tien jorkes van d'r leventje be- graven, deus week. En Wullum ok. Zemmen er de berinnerink van mee naar Osterhout genomen 'k Mag lijen da-d-et 'r daar heel, heel goed gaat! Maar ondertusschen is er weer 'nen boer gesneuveld op 't slagveld van de wearald- konkelefoes! 'Nen mooien tijd, da mot ik zeggen. As er over vrede geprot mot worren, wordt mesjeu Tardjuu ziek! Met, onwillige bonden is 't slecht hazen vangen Maar gaauw 'nen nuuwen oorlog, dan gaat heel de weareld op de flescb! 'k Scbei er maar af, waant as ik over da sjapieter begin, dan zit ik Zondag nog te pot- looien, en me motten naar Osterbout. Veul groeten van Trui en as altg gin horke minder van oewen toet a voe DR<5. ONGELUK MET EEN ZWEEFMOLEN. Tijdens de Julianafeesten te Haarlem is een ongeluk gebeurd met een autozweefmolen in het Julianapark. Terwijl de molen in bewe- ging was, is een stuk ijzer, waaraan een der zweef-auto's aan de as was verbonden, los- gegaan of gebroken, waarop 't autotje recht- standig naar beneden kwam te hangen. In bet autotje zat de 41-jarige W. Z., in dienst der Nederl. Spoorwegen, met drie kinderen. Zij vielen er alien uit; de kinderen kregen geen letsel en de heer Z. werd niet emstig gewond. Eenige van de toeschouwers werden door een losgeraakten ijzeren beugel omvergewor- pen. De 4-jarige W. P. en G. D. en de 5-jarige P. S., werden gewond; de kwetsuren van de eerste twee waren niet van emstigen aard; P. S. kreeg een gespleten tong en is naar bet ziekenhuis vervoerd. Het 15-jarig meisje P. Z. werd met baar fiets ook door den beugel geraakt. Haar man tel werd vemield en haar fiets beschadigd. De hoofdinspecteur van het bouw- en woningtoezicbt beeft de constructie onder- zocht en nadat eenige teobnisohe verbeterin- gen waren aangebracbt, mocbt de molen weer dienst doen, onder voorwaarde, dat er lang- zaam gedraaid zou worden en de exploitant na elken rondgang inspectie zou houden. LUCIFEKS INGESLlttT. Een week geleden slikte bet zevenjarig zoontje van de weduwe P. te Nyverdal een paar lucifers door. Het kind ,werd daarop on- wel en is na een lijden van eenige dagen be- zweken. EEN ERNSTIGE AUTO-BOTSING. Dinsdagavond te ongeveer zes uur bad een emstige autabotsing plaats op den driesprong Patijnweg, Voorstad, Wilhelminastraat te Goes. Een Ford-vracbtauto en een groote vee- auto uit Middelburg botsten tegen elkander. De materieele schade was van dien aard, dat geen der twee voertuigen op eigen kracht ver- der kon. Ze waren zelfs zoo gehavend, dat bet groote moeite kostte, ze weggesleept te krij- gen. Het vee uit den Middelburgschen auto werd in een anderen vrachtauto overgeladen. De politie nam de situatie op en zal we 1 uit- maken, wie bier de schuldige is geweest. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor. AUTO EN FIETS TE WATER. Dinsdagavond moest op den Nieuwen Weg te Poeldijk, gemeente Monster, de beer K. V. Kuijvenhoven uit Naaldwijk met zijn auto plot- seling uitwijken voor een wielrijder, die onver- wachts den (weg overstak. De autobestuurder trachtte den man te ontwijken, hetgeen niet gelukte. Zoowel de auto als de wielrijder kwa men in bet water langs den weg terecht. Laatstgenoemde, een man uit Ter Heide, werd bejwusteloos uit het water geliaald. Hij had verschillende verwondingen bekomen en is naar het R.K. ziekenhuis te^ Den Haag ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De automobilist, die zichzelf wist te redden, bekwam geen letsel. De 27jarige wielrijder uit Naaldwijk is in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan de bekomen verwondingen overleden. HET ONGELUK IN DE WASSCHERIJ. De 17jarige metselaar, die tijdens werk- zaamheden in een Iwasscherij aan het Bezui- denhout te 's Gravenhage door een draaiende drijfas werd gegrepen, is in het gemeentelijk ziekenhuis aan de zware inwendige kneuzin- gen overleden. MOORDAANSUAG TE WINSCHOTEN. Woensdagnacht is Op de ongeveer 50jarige weduwe Scheve, wonende in bet St. Vitusholt te Winscboten, een moordaanslag gepleegd. Door een groote ruit in te drukken, is de on- bekende dader de slaapkamer van de vrouw binnengedrongen. Hier ontstond een worste- ling, [waarbij de vrouw de keel werd dichtge- knepen. Op haar bulpgeroep nam de dader de vlucht. De politie heeft de zaak in onderzoek. De aangevallene was Dinsdag voor de rechtbank te Winschoten als getuige gehoord inzake een bij haar, tijdens een brand, ge- pleegden diefstal. KOUENDAMPVERGIFTIGING. Woensdagmiddag heeft bij den beer Jan Lenstra, bakker te Blesdijke een emstig geval van kolendampvergiftiging plaats gehad. Vrouw, knecbt en drie kinderen werden in be- wusteloozen toestand aangetroffen. De vrouw en de knecbt konden echter na eenige uren door den dokter worden bijgebracbt; de drie kinderen moesten worden opgenomen in het diaconessenhuis te Leeuwarden. De dokter moest zicb, na de eerste bulp te bebben ver- leend, ook zelf onder geneeskundige behande- stellen. De oorzaak bleek bij later onderzoek kolendampvergiftiging te zijn. KIN DERHAN DEE. Voor den kinderrechter te Lincoln verscheen Maandag een ecbtpaar, beklaagd van oplich- ting van een jonge vrouw van 13 pond ster ling. Het bleek, dat het ecbtpaar zicb aan kinderbandel schuldig maakte. Het was in bet begin van bet jaar uit het Zuiden van Enge- land naar Lincoln gekomen met drie kleine kinderen, waarvan er nu een vermist werd. De zaak zat aldus in elkaar. Het echtpaar bad in een Kentsch blad geadverteerd, dat een jong echtpaar een kind wilde aanemen, tegen volledigen afstand en een kleine vergoeding. Een ongebuwde moeder uit Sussex stelde zich in verbinding met bet ecbtpaar en stond bet op 22 Februari te Londen haar kindje af met 6 pond in geld en de belofte verder maande- lijks af te betalen. Even later plaatste bet ecbtpaar een advertentie voor iemand, die de zorg voor een kind op zicb wilde nemen. Het vond iemand bereid voor 10 shilling per week, gaf die het kind, betaalde een paar weken en liet toen niets meer van zich hooren. De politie vermoedt, dat het kind thans in een asyl is en denkt, dat het ecbtpaar op deze manier met meer kinderen te werk is gegaan. Het liet degenen, die de kinderen hadden af- gestaan, natuurlijk rustig doorbetalen. FAMHJEDRAMA TE GELSENKIRCHEN. Donderdagmiddag beeft zich in een winkel- buis in de Bahnhofstrasse te Gelsenkirchen, een ontzettend drama afgespeeld, dat tot den dood van vier personen heeft geleid. In de confeetiezaak van de firma Wimpfheimer- Meyer weerklonken 's middags halfvier ette- lijke revolverschoten. Toen de buren kwamen toesnellen, ontwaarden zij een vreeselijk too- neel. De handelaar Isidor Wimpheimer, zijn collega Hartwig Cobn en de beide, 10 en 6 jaar oude kinderen van Wiphfheimer iagen badend in hun bloed op den grond. De beide kinderen en Cohn waren reeds dood; Wimpf- beimer gaf nog 2jwakke teekenen van leven; aan zijn herstel wordt getwrjfeld. Daar hij nog bewusteloos is, kon niet worden vastgesteld, wie de schoten heeft afgevuurd. Men vermoedt, dat Wimpfheimer Cobn uit jalouzie gedood heeft en dat hij een einde aan zijn leven en aan dat zijner kinderen wilde maken. Anderzijds is bet bekend geworden, dat Cohn zich eenige dagen geleden een revolver heeft verschaft. BOERENHOEVE BEDOLVEN. In de omgeving van Bivas (Zudd-Frankrijk) zijn Zaterdag ongeveer 300 kubieke meter aarde verschoven. Een boerenhofstede werd bedolven. Drie personen vonden bij! dit onge luk den dood. ROTSBLOK IN EEN TUNNEL GESTORT. In de tunnel tusschen St. Goar en Ober- wesel is een rotsblok van 30 centenaars los- geraakt en op de spoorbjn gevallen. Twee treinen zijn op bet blok gereden en de loco- jnotieven zijn zwaar beschadigd. Van de rei- zigers is niemand gekwetst. Het treinverkeer onderging groote vertraging. BAN(KLOOPERS BESTOLEN. Te Bottrop zijn twee loopers van een filiale der Kommerz und Privatbank door roovers overvallen, die er met 10.000 M. aan gemunt geld van door gingen. De daders die na den diefstal door revolver schoten zicb de achtervolgers van het lijf hielden, zijn in een auto ontkomen in de rich- ting Essen. MOTORBOOT VERGAAN. By bet eiland Sicilie is een motorboot tijdens een zwaren storm vergaan. De boot onderbield bet personenvervoer tusschen Sici lie en een meer westwaarts gelegen eiland. Tot dusver werden de lijken van twee pas- sagiers gevonden. Zes andere opvarenden wor den nog vermist. De uit vier koppen bestaande bemanning kon door visschers worden gered. DUITSOH ZEHBOOTJE AAN DE AFRIKAANSCHE KUST VERONGELUKT. Inboorlingen bebben naby Tunis aan het strand een klein zeilbootje gevonden, waar- scbijnlijk van Duitsche nationaliteit. Het vaartuigje droeg den naam „Sturmvogel" en was ingericht voor 3 personen, van wie men echter geen spoor vond. Wel vond men aan boord nog de voliedige uitrusting van de drie waaghalzen ,die waarschijnlijk met het kleine vaartuigje een zeetocht bebben willen doen en daarbij, naar men vreest, in een storm om het leven zijn gekomen. Op eenige honderden meters afstand van de boot, vond men een Baskische muts, met de teekens W. C. F. Arow. DIEFSTAL VAN EEN MIIJJOF.N VATEN OLIE. De civiele en militaire autoriteiten te Long- view stellen een onderzoek in naar een be- weerden diefstal van een milboen vaten ruwe olie ten nadeele van de Great East Texas Oil fields. Achttien personen zijn in staat van be- schuldiging gesteld, van wie er twaalf ge- arresteerd zijn. De olie zou gestolen zijn door middel van leidingen buiten den meter van de bron om, zoodat deze olie niet geregistreerd werd. BOERIN DOOR ONTSLAGEN KNECHT GEDOOD. In het Hassenbudel bij Hamburg had een Poolsche knecht een boerin doodgescboten, omdat hij met 1 Mei moest vertrekken. Hij verjoeg de kinderen en bet personeel uit de hoeve en verschanste zich op den zolder van een van de bijgebouwen. De gealarmeerde politie wisselde met den moordenaar ettelijke honderden kogels, waardoor wonder boven wonder niemand werd gekwetst. Eindelijk slaagden twee politie-beambten er in het huis binnen te dringen. Toen men echter eindelijk op den zolder aankwam, was de Pool dood. LEEUW IN DE STRATEN VAN STUTGART. Te Stutgart is een leeuw bij het transport van een menagerie uitgebroken. De leeuw liep rustig door de straten te wandelen. De dieren- temmer was het dier acbtema gegaan en een taxi-chauffeur bad den moed met den temmer zoodanig te manoeuvreeren, dat' de leeuw weer kon worden gevangen. EEN APOTHEKER VERMOORD. Te Heme is de 60-jarige apotheker Dr. Tim- merman met revolverschoten en messteken vermoord. Men vond het lljk in een vertrek acbter de apotheek. De zoon van den ver- slagene, die op de schoten afkwam, vervolgde den dader, die ten slotte door politie-beambten werd gegrepen. Het bleek te zijn de 54-jarige apotheker Adolf Zwingmann, uit Frezen, die verleden jaar de apotheek daar van Thnmermann had overgenomen', doch meende daarmee in den nek te zijn gezien. Hij had daarover aan T. rekenschap gevraagd en de woordenwisseling was zoo hoog geloopen, dat Z. ten slotte zijn collega het neergeschoten en hem daarop een dolkstoot in den rug had toegebracht. UITGEHONGERDE APEN. In het zuiden van de Kaapprovineie wordt groote schade veroorzaakt door troepen uit- gehongerde apen, die alles wat eetbaar is van de velden rooven, zoodat akkers, waar de bavianen en bun soortgenooten zich te goed bebben gedaan, volkomen kaal zijn geworden. In de dichte woeste wouden, die aan de kust gelegen zijn, huizen talryke bavianen- kudden; doch langzamerband worden deze bosschen toegankeiyk gemaakt; er komen wegen door en stukken worden verwijderd met het gevolg, dat de apen steeds meer land- waarts worden gedreven. De wilde gewassen, waarvan de dieren zich vroeger voedden, worden vervangen door bodemproducten, die voor mensohelijk verbruik geschikt zijn, doch hierop doen de bavianen thans hun aanvallen. Een kweeker te Amahnda, nabij1 East Lon don, heeft al zooveel nadeel ondervonden van deze uitgehongerde dieren, dat by een aan- tal inheemsche jongens heeft gehuurd om op te treden als apen-verjagers. Voor tien shil ling per maand bewaken deze jongens de ak kers en als er apen naderen, bekogelen zij die met steenen. Maar de dieren volgen nameiyk het voorbeeld der menschen en gooien terug. In bet steenen-gooien schynen de apen zoo veel plezier te hebben, dat zy bet ook doen als zij niet worden aangevallen of verjaagd. Automobilisten hebben verteld, dat zij bij het voorbijrijden van een weg, waarlangs beuvels liggen, gezien hebben, hoe groepen bavianen in maanlicbte nacbten op een heuveltop gin gen zitten en zich daar vermaakten door, telkens als een auto voorbijreed, groote stee nen van den heuvel te laten rollen. VAN EEN SPOORLOOS VERDWENEN SJEIK. Met het overiyden te Londen van Henri Marcel Leon, professor aan de pbysiologiscbe school, is een merkwaardige gescbiedenis aan het licht gekomen. Het bleek n.l., dat Henri Marcel Leon, die tien jaar geleden plotseling te Londen was opgedoken, identiek is met sjeik William Henry Abdoellah Quilliam, die omstreeks denzelfden tijd verdwenen was, zon der een spoor achter te laten. Sjeik Abdoellah was leider der Mohamme- danen in Engeland. Hij oefende te Liverpool de praktijk van advocaat uit. Op een goeden dag verdween hij; naar men zei, was hy naar Turkije gegaan. In Engeland is hij sindsdien niet meer temggezien. De a. h. w. uit bet. niet verrezen Leon droeg een indrukwekkende hoeveelheid onderscbeidingsteekenen, o.a. het teeken van commandeur in de keizerlijke orde van de Imtiaz. Al deze onderscheidingen be- zat, naar nu gebleken is, ook de verdwenen sjeik. Over zij® verleden sprak Leon nooit. Hij wydde zich veel aan de belangen der Moham- medanen in Engeland, en dikwijls kwam bet gesprek op den verdwenen sjeik. Leon gaf dan altijd als zijn meening te kennen, dat de sjeik niet dood was. Niemand weet, waarom de sjeik destijds van naam en persoon veranderd is. De rede- nen, vertelde een vriend van den overleden professor, die van persoonlijkenaard zijn ge weest, moeten geeerbiedigd worden. HILVERSUM. Hedenmorgen omstreeks 10 uur werden in haar woning aan de Dooden- dyklaan alhier de lijken gevonden van de be- woonsters mevrouw v. d. M. geb. v. L., oud 56 jaar en van bare Duitsche dienstbode H. R., oud 28 jaar. Vast staat, dat de vrou- wen overleden zijn door gasvergiftiging. Het onderzoek wees uit, dat 'n gasslang, die leidde van den muur naar een comfoor, waardoor zooveel gas in de woning moet zijn binnen ge- drongen, dat bet den dood van beiden heeft veroorzaakt. De politie heeft het onderzoek hetwelk te 12 uur nog niet was geeindigd, in handen. WEENEN. Het Oostenryksche kabinet on der Dr. Borech is afgetreden. MOORDAANSLAG OP DE FRANSCHE PRESIDENT. PARIJS. Hedenmiddag werd op den pre sident der Fransche Republiek, Paul Doumer, een moordaanslag gepleegd. De president (werd, emstig in bet onderlijf getroffen, naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Nader wordt gemeld, dat de president een tentoonstelling had geopend van scbrijvers, die zich vereenigd hadden als oud-stryders, omdat zij deelgenomen hadden aan de wereld- oorlog. De president had de tentoonstelling geopend en werd daama rondgeleid. Hij wil de juist zijn naam in bet boek van &5n der schrijvers zetten, toen plotseling iemand uit het publiek een vijftal revolverschoten op hem loste. Emstig gewond aan hals en onderiyf werd hij dadelijk naar het ziekenhuis Kean Jon gebracbt. De bekende schrijver Paul Faurere snelde bij de eerste schoten den pre- sedent te bulp en werd daardoor aan den on- derarm gefwond. De dader, een zekere Paul Brad een Let van geboorte, is terstond gearresteerd. De doktoren, die den president de eerste bulp verleenden, verklaren diens toestand vry- wel hopeloos. AXEL. J Woensdagavond werd door het bestuur der Vereeniging tot Verbetering der Volkshuls- vesting aanbesteedhet buiten-scbilderwerk van 48 woningen. Ingeschreven |werd als volgt: M. W. Visscber /1225; J. P. van Ryn f 1152; B. Knieriem /1112; W. A. de Jonge /1104; C. B. Antbeunis 1098; H. J. Harte /1040; en H. J Hoebe 1025. Gegund aan laatstgenoemde. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 1 April. Joseph van den Hauwe, oud 41 j„ jm. en Maria Livina Pieters, oud 35 j., jd. 6 April. Benjamin Fran- ciscus Begijn, oud 24 j., jm. en Augusta Seraphina Blanckaert, oud 24 j., jd. 21 April. Dirk Moelker, oud 25 j., jm. en Maria Fran- cisca Rosalia Ploegaert, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Joseph van den Hauwe, oud 41 j., jm. en Maria Livina Pieters, oud 35 j., jd. 22 April. Benjamin Franciscus Begyn, oud 24 j., jm. en Augusta Seraphina Blanckaert, oud 24 j., jd. Overlijden. 30 Maart. Charles Coens (over leden te Vlissingen), oud 7 j-s z. van Leonar- dus en van Eleveira Lohman. 26 April. Stephanie Plog, oud 68 j., wed. van Augustus Claeys. OVERS LAG. Geboorten. 4 April. Roelof Edmond Marie, z. van Georges Alpbonse Boddaert en van Suzanne Estelle Cesar De Backer. Overlijden. 7 April. Leopoldus David, oud 70 j., weduwn. van Oetavia Maria Audenaert. Onderlrouwd JO VAN DER HEIJDEN EN CAROLIEN VAN DEN EECKHOUT. Hulst, Qentschestraat TerNeuzen, Noordstraat' b el Huwelijks-voltrekking zal plaats hebben op 26 Mei a.s. .w, .^A,v,w/v'A lv//.Vav//;v'.v\v, P Den 9 Mei a.s., hoopt onze ai V; geliefde Qrootvader, A. C. OEN BEER, te Zaamslag, Rozemarijnstraat, zijn 80st«n verjaardag te her- denken. Dat hy nog lang mag v gespaard blijven, is de wensch van hun dankbare Kleinkinderen, 4 A. C. DEN BEER. J. DEN BEER—Hoogstrate. 1 Wormer (N.-H 6 Mei 1932. Knollendammerstraat 80. p D.V. hoopt op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Mei a.s. des avonds 7 uur, op te treden in het Vereenigingsgebouw, Donze-Vis- serstraat, Ter Neuzen Door 't sterven van mijn Hengst ROBERT zal de Hengst MARNIX van den heer Pieters te Philippine, die voor 3 jaar goedgekeurd is, den dekdienst voortzetten aan den prijs van tien gulden, en worden rond geleid in de omgeving van TerNeuzen, Hoek en Philippine. Minzaam aanbevelend, H. BONTE, Koewacht. op Maandag 9 Mei a.s., des avonds 9,30 uur, in het Hotel „Centraal" bij Mej. de Wed. Graefschepe. HET BESTUUR. Opkomst dringend gewenscht, ook van Winkeliers-niet-leden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6