Pluimvee-Rubriek f «oo,- I De beer DE RUIJTER: Maar wat moet er dan met die andere 2300 De VOORZITTER: De grond moet geegali- seerd worden en daarvoor moet zand worden aangevoerd. De beer DE RUIJTER kan maar moeilijk aannemen, dat men daarvoor 2300 noodig heeft. De post is niet aannemelijk, als men rekent 1000 voor werkolon, f 1000 voor zand dan kan 'men half Axel wel ophoogen, dan blijft er nog 1300, die hij niet plaatsen kan. Van tweeen een, de eerste opzet moet te laag geweest zijn of deze raming is te hoog. Hij zou dat toch nog wel eens nader willen be- zien. De VOORZITTER wil voor wat het ver- strekken van inlichtingen betreft gaame het voile pond geven. De heer DIELEMAN vindt bet eigenaardig, dat de bestrijding van dit voorstel nu juist komt van menscben, die zoo v66r aanbeste- ding waren. De VOORITTER: Dabr hebt u gelijk in! De beer DIELEMAN: Het wordt nu meer dan dubbel zoo duur, dan wanneer het volgens bet eerste voomemen in eigen beheer was uit- gevoerd. De heer't GILDE: Dat moet u niet zeggen. De beer DIELEMAN: De materialen moes- ten 1700 kosten en als men daar f 1000 werkloozen bijrekent, wordt het 2700, terwijl er nu 5000 voor gerekand wordt. En nu de heeren hiermee in zitten gaan ze er tegen pruttelen. De beer DE RUUTER geeft te kennen, dat het betoog van den beer Dieleman niet opgaat De leden die bebben gestemd v<56r aanbeste- ding, bebben dit ook gedaan op grond van de deskundige voorlicbting omtrent de raming van kosten. Men moet de zaak zuiver hou- den. Hij ziet geen aanleiding, waarom de oor- spronkelijke raming nu z66veel moet over- aohreden worden. De beer 't GILDE geeft te kennen, dat hij de begrooting van meet af aan laag heeft ge- vonden. Hij heeft toen ook nog de vraag ge- steld of het werk daarvoor wel kon gemaakt worden, waarop de voorzitter hem antwoord- de: daar kunnen Burgemeester en Wethouders niet voor instaan. En als bet in eigen beheer geschiedde, zou bet niet goedkooper zijn, vooral niet wanneer bet van gemeentewege gedaan werd. Het doet hem genoegen, dat hij door de geschiedenis hiervan in het gelijk wordt gesteld, maar de beer Dieleman moet dat niet steken op de voorstanders van uitvoe- ring, door bet vrije bedrijf. De beer VAN BENDEGEM bestrijdt ook den heer Dieleman; de raad heeft nu kunnen hoo- ren, dat bet slachtlokaal niet voor 1700 zal gebouwd zijn, doch dat er nog een bedrag uit een anderen post voor besteed moest worden. De voorstanders van het particulier bedrijf zijn hiermede van den op ben geworpen blaam af. De beer HAMELINK zal zich over deze zaak niet druk maken, maar ziet ook niet in, waarvoor bet noodig is. Hij moet evenwel ook constateeren, dat de voorstanders van open- bare aanbesteding van dezen bouw eenige vrees schijnen te koesteren, dat thans de be grooting voor dat werk zal worden overschre- den. Dat is de geste die bjj de heeren voorzit. Hij wil de kwestie van het hooge bedrag niet bestrijden, maar dit mag voor hen geen reden zijn om daarover moord en brand te schreeu- wen, want als het werk in eigen beheer was uitgevoerd geworden, badden ze het bedrag liever nog hooger gezien. De heer DIELEMAN verklaart, dat het hem is gegaan als den heer 't Gilde, dat ook hij dacht, dat de begrooting te laag was. Hij heeft toen echter eens met den gemeente-opzichter gesproken en hem gezegd, dat hij niet begreep hoe dat kon. Deze heeft hem toen de zaak eens voorgerekend en verscheelde het maar enkele guldens, waarvoor hij het voor elkaar kon krijgen. Hij gaf daarvan een bevredigende uiteenzetting. En hoewel spreker niet is voor elk overheidsbedrijf, maar hier zag hij een ge- legenheid om werkloozen, die de gemeente toch moet onderhouden, aan werk te helpen, en men kan hen z.i. beter laten werken dan steun uitkeeren, en nu is hun door de raads- meerderheid het geringste productief werkje dat men voor hen had uit handen genomen. De heer DE RUIJTER verklaart, dat hij bij zijn spreken hierover allerminst door angst wordt gedreven, doch dat hij alleen toelich- ting vraagt om een zaak die hem onbegrijpe- lijk voorkomt. Dat het slaehthuis gebouwd zou worden door het vrije "bedrijf, kan onmo- gelijk aanleiding zijn voor zoo'n groot ver schil. Er blijft hier een verschil van een paar duizend gulden, dat niet te verklaren is. Door hem en zijn medestanders is volstrekt niet ge zegd, dat het bedrag dat nu gevraagd wordt een gevolg is van de te houden aanbesteding. Het gaat hier alleen over de gegeven voor licbting. Spreker is ook voor productieve werkverschaffing, maar aan den anderen kant is hij er ook niet voor, dat het vrije bedrijf wordt uitgeschakeld. Dan zou van die pro ductieve werkverschaffing het gevolg worden dat practisch anderen werkloos werden. 18. Stemming over het voorstel tot wijzi- ging der begrooting voor het gas- bedrijf, dienst 1932. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- houders, tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf voor den dienst 1932, waarover in de vorige vergadering de stem men hebben gestaakt, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van de Bilt, J. de Feijter, 't Gilde, Hamelink, Oggel, Ortelee en Seghers; tegen stemmen de heeren Van Ben degem, Dieleman, I. de Feijter, Van Kampen en De Rugter. 19. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1932. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor den dienst 1932 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen de pos- ten: bijdrage van het rijk in de kosten van werkverschaffing aan werkloozen 2350, bij drage van het rijk in de kosten van steunver- leening aan werkloozen 4250, samen 6500 onder de uitgaven te verhoogen de posten werkverschaffing aan werkloozen f 2000, kos ten ter zake verzekering en pensioneering van ambtenaren en beambten 250, steun aan werkloozen /4250, samen f 6500. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 20. Vaststelling pensioensgrondslagen. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Pensioenraad voor, vast te stellen de pen- sioengrondslagen voor de na te noemen amb tenaren op de daarbij aangegeven bedragen: A. J. Schieman, als onderwijzer bij bet ver- volgonderwijs op 120; F. M. Mangold, als on- derwijzeres bij het vervolgonderwijs, op /80; P. de Putter, als gemeente-ontvanger te be- vestigen, op f 1500; J. Wagenaar, als ge- meente-veldwachter te bevestigen, op f 1628 idem, als gemeente-veldwachter, op f 1675 L. Boogaert, als keurmeester van vee en vleesch, op 800. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat dit slechts een administratieven maatregel be treft. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 21. Omvraag. a. De heer VAN BENDEGEM vestigt er de aandacht op, dat de paal met boord voor wegsaanduiding in de buurtschap Spui daar hinderlijk staat voor de benzinepomp. De VOORZITTER: Men zou ook kunnen zeggen, dat de pomp te dicht bij de paal staat. We hebben evenwel den betrokken pomphou- der reeds meegedeeld, dat we bereid zijn de paal met het bord te verplaatsen, mits hij de kosten daarvan vergoed. De heer VAN BENDEGEM zegt, dat het liem daar juist m zit; de man zou graag die paal zelf verplaatsen, dat werk is niet zoo be- teekenend en dan ontgaat hij de kosten. Waar om kan men hem dat niet zelf laten doen? De VOORZITTER geeft te kennen, dat men tooh maar niet iedereen voor de gemeente aan •het werk kan laten gaan, dan heeft men er ook geen controle op. Laat de man zich eens met Burgemeester en Wethouders in verbin- ding stellen. De heer OGGEL: Hij heeft dat al gedaan, maar zijn bezwaar is, dat, wanneer het van wege de gemeente gebeurt, het zooveel kosten zal, daar er dan een man of 2, 3, aan te pas zullen moeten komen. Volgens aanwijzing en onder toezicht van dem gemeente-opzichter zou men hem het toch zelf wel kunnen laten doen. De VOORZITTER noemt twee of drie man voor zoo'n karweitje wel wat overdreven, doch zegt toe, dat Burgemeester en Wethouders zullen probeeren den man zooveel mogelijk tegemoet te komen. b. De heer DE RUIJTER wil naar aanlei ding van het niet tot een beslissing gekomen voorstel tot wij'ziging van den prijs voor in- dustriegas Burgemeester en Wethouders uit- noodigen, dit toch nog eens nader te bezien. Hoe langer hij de zaak bekijkt, hoe meer hij tot de conclusie komt, dat er in het betoog van den heer Hamelink toch waarheid zit en de regeling niet ecomomisch is. Hij is ook van oordeel, dat de grondprijs voor de eerste ge- bruikte hoeveelheid gelijk behoort te blijven en dat men eerst voor de hoeveelheid die meer gebruikt wordt een lageren prijs moet bereke- nen. Zijnentwege wordt het per M3. boven de 500 M3 op 4 cent gesteld. De VOORZITTER zal dit bij Burgemeester en Wethouders ter sprake brengen. c. De heer DE RUIJTER vraagt of hij op zijn vragen omtrent de gemeentepolitie een schriftelijk antwoord kan tegemoet zien. De VOORZITTER zegt dat toe. d. De heer ORTELEE deelt mede, dat de gemeente-opzichter eeni-gen tijd geleden is ge komen bij den heer Jac. van Drongelen in de Jan Scharpstraat, om van hem een strookje grond terug te koopen, dat weer bij de straat zou moeten komeh. Zij waren het in de be- sprekingen over de voorwaarden eens gewor den, doch verder was de zaak niet gekomen en Van Drongelen zou bericht krijgen. Toen hij echter des avonds thuis kwam, bleek hem, dat er maar direct tegels in gelegd waren. Daarvoor had hij geen toestemming gegeven. De man heeft op het oogenblik nog geen be richt gehad, of vanwege de gemeente zijn voorwaarden al of niet worden aanvaard. Zijn Burgemeester en Wethouders hiervan weten- de? In elk geval hoopt hij, dat ze dit uit de wereld zullen willen helpen of anders de daar ten onrechte gelegde tegels weer zullen laten opnemen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hem hiervan niets bekend is, en zal een onderzoek instellen. e. De heer ORTELEE zou een andere regeling wenschen voor het vervoer van het bestratingsmaterieel voor de gemeente, Men moet hier opkomen voor de werklooze arbei- ders, maar ook evenzeer voor de werklooze vrachtrijders. Als men deze een kans kan geven moet men dat niet nalaten, elk mensch wil werken, maar, ze moeten ook verdienen en er zijn er bij, die bijkans voor niks zouden willen werken. Verleden week moest er voor de gemeente een paard gehuurd worden, waar voor een vrachtrij-der 4 rekende. Nu kreeg hij echter bezoek van den gemeente-opzichter, welke hem mededeelde, dat een ander een paard had gepresenteerd voor 3 per dag, met de vraag, of hij het daarvoor ook wilde doen De man heeft gezegd: gebruik het paard dan ook maar voor 3 per dag. Hij had dan toch wat, terwijl het dier anders ongebruikt op stal zou gestaan hebben, maar ieder die eenige kennis heeft van het onderhoud van paarden, zal toch wel moeten erkennen, dat dit veel te weinig is. Hij vindt dat geen toestand, dat de menschen op die manier trachten elkaar te onderkruipen en meent dat daartoe zeker van gemeentewege geen aanleiding behoort te worden gegeven. Hij zou willen dat daar voor een vast loon werd gezet en dat iedere vrachtrijder die het wenschte, daarvoor op beu-rt in aanmerking kon komen. Men moet de menschen elkaar niet ten doode laten on derkruipen. De VOORZITTER zal hierop de aandacht vestigen van Burgemeester en Wethouders. f. De heer ORTELEE wijst er op, dat on der de werkende klasse velen zijn die een gas oven gebruiken. Die menschen moeten voor het gebruik van -het gas den gewonen prijs betalen, terwijl voor gaskachels, die bij de menschen van kapitaal staan, een lager tarief geldt. Zouden de menschen voor het gebruik van gas voor gasovens ook geen reductie kun nen krijgen? De VOORZITTER: We zullen dit eens nader bekijken. g. De heer HAMELINK verklaart, dat hij naar aanleiding van een paar gevallen, die hem ter oore zijn gekomen, den indruk heeft gekregen, dat de Steuncommissie bij haar on derzoek naar den toestand van hen die om ondersteuning aankloppen, niet altijd den noodigen emst aan den dag legt. Hij is be reid aan den Voorzitter nader namen te noe men. Spreker wil niet beweren, dat, indien hij1 lid der commissie was, hij ook geen fouten zou maken, maar uit betgeen hij hoorde blijkt, dat de commissie zich meer laat leiden door bij-motieven, dan door zakelijke motieven, terwijl toch alleen de laatste zouden moeten worden toegepast. De VOORZITTER geeft te kennen, steeds bereid te zijn tot het aanhooren van onderzoe- ken van klachten. h. De heer HAMELINK herinnert, reeds sinds lang te hebben gevraagd naar opruiming van een boom, die op 't Spui het uitzicht op den rijweg belemmert. Dat is nog niet ge beurt en straks gaan de boomen weer uitbot- ten en wordt het uitzicht geheel belemmerd. De VOORZITTER deelt mede, dat dit tot de taak van den Rijkswaterstaat zou behoo- ren. Hij heeft er al eens aan den hoofd- ingenieur over geschreven, doch geen ant woord ontvangen, terwijl aan het verzoek ook geen gevolg is gegeven. De heer HAMELINK zou dan gaame zien, dat de noodige stappeu werden gedaan, om het beoogde doel te bereiken. De VOORZITTER zal no^maals een poging aanwenden. 1. De heer HAMELINK heeft nog voort- durend zijn aandacht gevestigd gehouden op de wijziging van het tarief voor industriegas, waarvan de behandeling is beeindigd door de staking der stemmen over het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Hij zou het volgende tarief in overweging willen gevenvoor de eerste 300 M3. 6 cent per M3.j voor de daarop volgende 200 5 cent per M3, en voor de volgende 200 De heer OGGEL: Zeg dan voor het meer- ■dere. De heer HAMELINK: Daartegen heb ik geen bezwaar, maar ik heb die 200 M-'t noodig voor het demonstreeren van mijn voorstel, voor de volgende 200 M-'t 4 cent "per M-'t, dat is dan f 18, plus f 10, plus 8 is 36 voor 7 M3. gas, terwijl dit volgens het tarief voor- gesteld door Burgemeester en Wethouders 35 zou zijn, dat is dus voor die hoeveelheid slechts een verschil van 1. De VOORZITTER meent, dat, aangezien pas in een volgende vergadering een beslissing kan worden genomen, de raad nu gelegenheid heeft, dat denkbeeld te overwegen. j. De heer DIELEMAN vraagt, wanneer er nu eens een eind zal komen aan dien gevaar- lijken toestand te Schapenbout. Wanneer zal het heiningtje daar eens worden wegger ruimd? Dat staat nu bijna midden op den weg. De VOORZITTER erkent, dat dit niet in orde is, dat is aan zijn aandacht ontsnapt, doch hij zal het zoodra mogelijk bij Burge meester en Wethouders ter sprake brengen. De heer DIELEMAN: Ja. maar elke dag is er gevaar voor het voorkomen van ongeluk- ken. De VOORZITTER: Ik hoop, dat in de eerstvolgende raadszitting een beslissing zal kunnen worden genomen. k. De heer SEGHERS verklaart, zeer tevreden te zijn gesteld door het antwoord op zijn vraag betreffende de rioleering der sloot aan de R.K. kerk en pastorie, en dat zulks is gebeurd met steun van de gemeente. Hij zou nu echter willen vragen of Burgemeester en Wethouders ook niet bereid zouden zijn mede te werken om te komen tot rioleering van de sloot langs den Ouden Weg, vanaf Van Woerden, aan die sloot staat niet slechts 6dn, doch staan wel 25 woningen, De aan die sloot wonende menschen hebben toch zeker evenveel reden van klagen over de sloot waar- aan ze wonen als andere menschen. De VOORZITTER vindt het heel aardig, dat de heer Seghers dit eens vraagt. Burge meester en Wethouders staan op het stand- punt, dat zij graag alle slooten in de kom der gemeente zouden gerioleerd zien, Zoo hebben zij toen het R. K. kerkbestuur daartoe den wensch te kennen gaf daarmede onderhondeld, am gezamenlijk de bij de kerk en pastorie liggende sloot te dempen en rioleeren, Laat nu de menschen die aan den Ouden Weg wanen ook eens bij Burgemeester en Wethou ders komen met hun voorstellen om te ge- raken tot het dempen en rioleeren der bij hunne woningen liggende sloot. Dan kunnen Burgemeester en Wethouders eens aanhooren wat die menschen wenschen, en of ze er mis- schien een middel op hebben gevon-den om tot die rioleering te komen. Spreker kan onder- tusschen wel meedeelen, dat Burgemeester en Wethouders niet bereid zullen zijn, om de kosten van dat werk geheel voor rekeninig der gemeente te nemen, wel zijn zij bereid de helpende hand uit te steken. De menschen moeten dan maar eens nagaan, wat zij zouden willen bijdragen. E^j gelooft, dat vroeger voor het dempen en rioleeren dezer sloot al eens een berekenipg is gemaakt. Met hulp van de menschen zelf, zal het er misschien van kunnen komen. Misschien kan de heer Seghers, die daar ook woont, de mensohen wel eens bij elkaar krijgen orp te overleggen. De heer SEGHERS verklaart zich bereid, daar eens een poging to willen doen, doch moet voorop stellen, dat men van die bewo- ners geen medewerking moet verwachten in den vorm zooals die vanwege het R.K. kerk bestuur verleend is. Het betreft hier allemaal werkmenschen, die niet veel kunnen missen. Hij zal evenwel een onderzoek instellen, naar welke mate ze zouden kunnen m-eewerken. 1. De heer SEGHERS bespreekt een hoekje grond, liggende bij den heer Vettanburg, aan de nieuwe straat, hetwelk deze wel zou wil len overnemen. De toestand zou er door kun nen verfraaien en voor de gemeente heeft het weinig waarde. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Vettenburg al bij hem geweest is, met de me- dedeeling, dat hij dat stukje grond wel zou willen koopen. Sprek,er heeft dat stukje grond eens op laten meten en toen gevraagd wat de heer Vettenburg er voor over heeft. Deze wil het echter voor een appel en een ei hebben, en dat gaat niet, Laat hem, als hij het koopen wil eens bij Burgemeester en Wethouders komen dan kan er onderhandeld worden. Het stukje grond heeft voor den betfokkene zeker waarde. Burgemeester en Wethouders mee- nen ook, dat het daar moet opgeruimd wor den, maar wachten ondertusschen af. De heer SEGHERS acht het stukje grond voor de gemeente waardeloos. De heer OGGEL: Maar als de heer Vetten burg het heeft, kan hij daar bouwgrond ver- koopen. De VOORZITTEIR: Hij moet zich met ons in verbinding stellen. m. De heer 't GILDE: Als ik bet wel heb en goed ben ingelioht, worden sinds 1922 geen afschriften van pensioensgrondslagen meer door den Minister van Financien verstrekt en ik zou willen vragen of door Burgemeester en Wethouders een bewijs van den pensioens- grondslag wordt afgegeven. Als ik het wel heb, dan is het gezag waarbij den ambtenaar in functie is in dit geval het Dagelijksch Bestuur hiertoe verplicht. In dit verband ook weet ik, dat verschillende in vasten dienst zijnde personen van de gasfabriek nog steeds wachtende zijn op het sinds maanden, na een onderhoud in de Gascommissie met een vertegenwoordiger vein het hoofdbestuur en van het afdeelingsbestuur, toegezegde be wijs van vaste aanstelling, hetwelk zij tot dusver niet hadden. Komt dit alles nu in orde De VOORZITTEIR: Indien de menschen ons schriftelijk vragen hetgeen ze noodig hebben, kunnen ze worden geholpen en in het bezit gesteld van de gewenschte stukken. De heer't GILDE dankt voor dit antwoord, maar merkt op, dat het al een maand of 5 geleden aan hen was toegezegd. n. De heer J. DE FEIJTER vestigt de aandacht op den weg nabij Schapenbout, n.l. de aansluiting van den weg bij- de Brug over de leiding. Hij gelooft, dat die in onderhoud is bij het rijk. In den keiweg liggen zulke groote putten en gaten, dat het dringend ge- wensdht is, dat daarin voorzieningen worden getnoffen door de keien te lichten of den weg in het algemeen te verbeteren. De VOORZITTER: Ik heb, toen ik daar dezer dagen was, dit deel van den weg niet gezien, maar we zullen het eens bekijken. o. De heer VAN KAMPEN vraagt, of het juist is, dat laatstleden Zondag te Sluiskil weer een gedeelte van den, dag of een heelen dag is gewerkt aan het liden van een schip. De VOORZITTER deelt mede, dat aan hem Zaterdag vergunning is gevraagd voor het afladen van een schip, hetgeen nog een deel van den dag zou duren; dat er een geheelen dag zou gewerkt zijn, is hem niet bekend. De heer VAN KAMPEN vraagt, of die ver gunning ook wel eens geweigerd wordt. De VOORZITTER: Wanneer daar gronden voor zijn, zeker. Als ik zoo een en ander wel eens hoor, kan ik echter niet aan den indruk ontkomen, dat er meer gewerkt wordt op Zondag, dan dat ze van spreker vergunning krijgen. Hij zal er op laten toezien. De heer VAN KAMPEN is bevredigd, dat het dan toch ook wel geweigerd wordt. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in een zitting met ge- sloten deuren. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener geldleening ad 8000 voor het bouwen van een slaehthuis enz. (punt 17 der agenda) met algemeene stemmen aange nomen. De VOORZITTER sluit de vergadering, door het uitspreken van het dankgebed. Per abuis is onderstaande verordening in ons vorig nummer weggelaten onder punt 9. VERORDENING regelende de bezoldiging van de ambtenaren in dienst der ge meente Axel. Artikel 1. De bezoldiging van de ambtenaren in vas ten dienst der gemeente, met uitzondering van hen, wier bezoldiging elders wordt geregeld, wordt met inachtneming van de hiema vol gende regels vastgesteld op de bedragen in de bijlage(n) dezer voor iedere betrekking aan gegeven. Artikel 2. 1. De aanstelling der ambtenaren ge- schiedt op het minimum van de voor hen vastgestelde bezoldiging. 2. De aanvangsbeizoldiging der ambtena ren wordt periodiek venhoogd op de wijze als in de bijlage(n) dezer is aangegeven, totdat het maximum is bereikt. 3. De verhoogingen, bedoeld in het tweede lid, worden alleen toegekend bij voldoende bekwaamheid, geschiktheid en dienstjjver. BIJLAGE. Artikel 3. De raad kan in bijzondere gevallen op voor stel van Burgemeester en Wethouders een hoogere aanvangsbezoldiging dan genoemd in artikel 1 vaststellen. Artikel 4. 1. Voor het geval een ambtenaar in tijde- lijken dienst aangesteld wordt in vasten dienst, wordt alsdan voor de vaststelling zijner bezoldiging de onmiddellijk voorafgaande en zonder onderbreking aansluitende tijdelijke dienst voor de 'toekenning van periodieke ver hoogingen medegeteld. 2. Voor het geval een ambtenaar bevor- derd wordt tot een rang, waarvan de aan vangsbezoldiging gelijk is aan of lager dan het maximum verbonden aan den rang, wel- ken hij v66r die bevordering bekleedde en dat maximum door hem wordt genoten, wordt hij bij zijn bevordering in het genot gesteld van een bezoldiging, die de laatstgenoten bezoldi ging met ten minste het bedrag van een periodieke verhooging overtreft. 3. De krachtens het vorig lid toegekende bezoldiging wordt voor de toekenning van verdere periodieke verhoogingen beschouwd als te zijn verkregen door daartoe regelmatig vervulden dienst. Artikel 5. 1. De jaarlijksche verhoogingen, zoomede de verhoogingen krachtens het vorig artikel gaan in met den eersten dag der maand, waarin de aanspraak op verhooging is ver kregen. 2. Bestaat de aanspraak bij de aanstelling, dan gaat de verhooging terstond in. Artikel 6. De ambtenaren, aan wie bjj reglement of instructie de verplichting wordt opgelegd hun rjjwiel ter beschikking van den dienst te stel len, ontvangen daarvoor een jaarlijksche ver- goeding van minstens /20, Artikel 7, De uitbetaling van de bezoldiging geschiedt voor de ambtenaren, wier bezoldiging bjj het jaar is vastgesteld, maandelijks; voor de ove- rigen wekelijks. Artikel 8. De bezoldiging van de ambtenaren in tijde- lijken dienst wordt bepaald overeehkomstig die van de ambtenaren in vasten dienst, met dien verstande dat geen periodieke verhoo gingen worden genoten. Verhoogingen Betrekking Aanvangs bezoldiging Aantal Tijdvak Bedrag Maximum le ambtenaar ter secretarie 1700,- 3 2 jaar 2000,- 2e ft 1300,— 3 2 n n 100,- ft 1600,- 3e ft 1200,— 2 2 100,- ft 1400,- binnenbode 525,— 3 2 25,- 600,— buitenbode 100,— 3 2 10,- "n 130.— wijkmeester ft 100,— n 100, omroeper ft 40,- rt 40,— afslager van visch It 20,— tt 20,- bode brandweer It 30,— ft 30,— opzichter It 2000,— 4 2 jaar 100,- ft 2400,— gemeentewerklieden ft 1040,— 4 2 52,- ft 1248,— klokkenist rt 50,- n 50,— markmeester it 15,- it 15,- gem. geneeskundigen ft 400,— 400,— gem. verloskundige ft 750,— ft 750,— directeur gasfabriek ft 3650,— rt 3650,- boekhouder it 1800,- 4 2 jaar 100,- ft 2500,— baasfitter ft 1820,— ft 1820,- stokers en fitters tt 1404,— ft 1404,— keurmeester H. v. D. rt 2200,— 3 2 jaar 100,- ft 2500,— 2e keuringsveearts ft 1050,— 3 2 100,- ft 1350,— agent arbeidsbem. ft 250,- tt 250,- Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN BERG VAN NIEUW FEITEN IN ZAKE I KUIKENVOER. VELERLEI OORZAKEN VOOR beenzwakte. Ik ben in mijn vorig artikel bij de pullorum gebleven doch vermeldde reeds dat er veel brieven binnenkwamen over beenzwakte der kuikens. Ik kan thans niet meer op de pullo rum terugkomen, mijn lezers kunnen thans weten waar het op staat. Wie in den tegen- woordigen tijd niet over groote routine be- schikt en kuikens wil koopen, althans een- dagskuikens, moet uitsluitend koopen bij1 be- drijven die minstens twee jaren streng gecon- troleerd zijn en ik raad af te koopen bij de groote broederijen die niet onder strenge con trole staan. Wij hebben op het oogenblik geen middelen om de koopers van deze inrichtingen veilig te stellen, de meeste broederijen doen zelf al hun best doch het bedrijf houdt facto- ren in die op het oogenblik een doelmatige veiligstelling van den afnemers onmogelijk maken. Een geroutineerd kuikenopfokker zal met deze kuikens succes kunnen hebben, door- dat hij de strengste hygienische eischen toe- post waarmede men dergelijke kuikens zonder groote verliezen kan groot brengen, iemand die het kuikenopfokken niet terdege kent moet zich aan deze kuikens niet wagen en ze liever direct van bekende fokkers, die onder controle staan, koopen Dat kost duurder, maar komt goedkooper uit. Veiliger is het voor iedereen die niet uit- stekend op de hoogte is kuikens van minstens drie weken oud te koopen. Maar nu over een andere zaak. Stel voor we hehben gezonde kuikens gekooht en ze groeien de eerste drie weken prachtig. Dan op een morgan is het net of er wat gaat haperen, de eetlust bljjft best maar de kuikens zijn niet vlug meer, wat. trillerig sams in de beenen en al heel gauw beginnen sommigen onder het loopen door te zakken of blijven heelemaal op hun hakken zitten. Dit verschijnsel heet .beenzwakte" en komt, zooals ik vorige week al schreef, dit jaar ook meer voor dan andere jaren. Elen on- geluk komt nooit alleen en zoo zien we thans dat waar we al dik in de mis&re zitten, we ook nog meer stroppen hebben dan in andere jaren bij het opfokken. Ik schrijf dit toe aan de zucht om het voer zoo goedkoop mogelijk te maken en daardoor met de grondstoffen nief al te streng op de kwaliteit te letten en des- noods de duurdere grondstoffen door goed- koopere te vervangen. Laat mij beginnen met te zeggen dat we enkele jaren geleden zeiden dat „beenzwakte" Eugelsche ziekte was, omdat wij doodeenvou- dig niet wjjzer waren. Thans weten we dat beenzwakte" bjj kuikens een verschijnsel is dat onstaat bij een onjuiste voedering welke bij1 andere dieren Engelsche ziekte veroor- zaakt, doch dat er vormen van beenzwakte zijn, die absoluut niets met Engelsche ziekte te maken hebben en die b.v. genezen als men aan het voer wat sterk verhitte gist of ge- droogde melkpreparaten toevoegt of er wat tarwegries uithaalt en er wat alfalfa-bladmeel bijvoegt. Weer een andere vorm zien we ge nezen als we de kuikens inplaats van gemalen schelpengrit, grit van grof zand geven en ten- slotte zien we een beenzwakte genezen als we uit het voer de phosphorzure voederkalk of het beendermeel weglaten of een bepaald soort Amerikaansch vischmeel (z.g. menhoden- vischmeel) door ander vischmeel vervangen. Ziedaar nu al eventjes allerlei vormen van beenzwakte, die allemaal verschijnselen zijn van onjuiste voedering en die toch allemaal verschillend in him oorsprong zijn, omdat de een ontstaat door gebrek aan vitamine D, een ander door te veel kalk en phosphorus, een derde weer door te weinig van een nieuw vita- mine dat men tegenwoordig vitamine G noemt. Plotseling, in een paar jaar tijd, hebben we een geheel andere en veel ruimere blik gekre gen op de kuikenvoeding en blijkt daaruit, om te beginnen, van het grootste belong te zijn, dat de verhouding van kalk tot phosphorus niet te wijd of te nauw is en ongeveer 3 1 moet zijn. Geef ik meer kalk in den vorm b.v. van gemalen schelpengrit dan gaan de kui kens tegen de vlakte en geef ik meer phos phorus door b.v. phosphorzure kalk te geven dan gaan ze ook tegen de vlakte. Geef ik nu echter bij zoo'n slecht uit ge- blanceerd voer (wat betreft kalk en phospho rus) wat levertraan, dan verandert de zaak ineens. Dan wordt als het ware door het vitaminegehalte der traan de kalk-phosphorus stofwisseling en de groei geregeld en ontstaat in het bloed weer een normale menging van die twee beenvormende bestanddeelen. Ja, er is veel meer. Gebleken is dat haver- meel een stof bevat, die Engelsche ziekte in de hand werkt en zoo zien we soms, als we in het kuikenmeel het havermeel vervangen door tarwemeel, dat de beenzwakte geneest even snel als wanneer we er b.v. levertraan bij ge daan zouden hebben. Laat mij U dus voor 66n ding op het oogen blik waarschuwen. We staan opeens voor een berg van nieuwe gegevens inzake de kuiken- voedering, een berg waar we tegen opzien maar nog lang niet kunnen overzien. Over een paar jaar zullen we misschien onze schou- ders ophalen over onze onwetendheid van het oogenblik. Gezien echter de feiten die ik dage- lijks constateer (beenzwakte), gezien de groote onbekende faetoren die we pas begin nen te ontdekken in het keukenvoer, raad ik aan de kuikens alleen te voeren met mengsels van bekende fabrikanten die jarenlang proe- ven genomen hebben en over ervaring be- schikken. Met allerlei mengsels op goed ge- luk of van nieuwelingen moet men uiterst voorzichtig zijn. Dr. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 8