Hoofdpijn en Kiespijn I PRKDIKBEURTEH, SPORT. GEMENGDE BERICHTEN Mijnhardt's Poeders DE PARADE VAN HET ROODE LEGER. KECHTSZAKEN. I VEEHOUDER NA EEN BRAND GEARRESTEERD. TEGENSTAND VAN EEN TER DOOD VEROORDEELDE. zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.i j voor geen waarschuwing, voor geen redenee- ring vatbaar. Hoelang zullen zij met hun producten kun- nen blijven zitten, hoelang zullen zij kunnen doorgaan overrijp wordende varkens vender te voederen zonder verkoop van dat product? Na den zwijmel van dit oeconomisch amok kon het ontwaken wel heel bitter zijn. Maar wat gebeurt is intusschen voor het heele land een ramp. De correspondent van de ,,Koln. Ztg." te Moskou, die de 1 Mei-parade op het Roode- plein aldaar bijwoonde, schrijft, dat het een militair schouwspel betrof, hetwelk alle der- gelijke vertooningen in glans en omvang over- trof. Op de regeeringstribune, op het Lenin- mausoleum, stonden Kalinin, alle volkscom- missarissen, de oorlogsraad, en natuurlijk ook Stalin. Tevens waren aanwezig de vroegere leiders van de rechtsche oppositie Rykoff en Boecharin en de schrijver Maxim Gorki. De volkscommissaris van landsverdediging Worosjiloff, sprak de troepen toe. Hij ver- klaarde o.a.: „De imperialistische oorlog is reeds begonnen. De aanval op China is het voorspel van den aanval op Rusland. De raden-republiek voert vastberaden een vredes- politiek, maar voor den vrede strijden betee- kent geenszins af te zien van de verdediging." De gebruikelijke eedsaflegging der jonge recruten had plaats, waarby Worosjiloff, door een luidspreker, de eedsformule opleest, ter wijl de recruten ze henhalen. Meer dan 2 uren duurde het voorbymar- cheeren van de troepen van alle formaties. De menigte juichte vooral de gardetroepen, n.L de G.P.Oe-troepen, toe en de praohtige vierspannen van de machinegeweer-afdeelin- gen. Nieuiw was een buitengewoon groot aan- tal kanonnen van infanterie-geschut af tot 21 c.M. houwitsers. Een geheele gemotoriseerde divisie trok voorbij. Meer dan 100 kleine en 80 groote tanks, waarby een aantal van zwaar geschut voorziene, groote pantserwagens op 10 wielen, ratelden voorbij. Voor de eerste maal zag men ook voortreffelijk gedrilde stedelijke militie- •(politie) troepen met vrachtauto's en tanks. Bij den optocht behoorden voorts schijlnwer- pers, vliegtuig-afweerformaties, wielrijders en speciale troepen. Het hoogtepunt der parade was een demon- stratie van meer dan 300 vliegtuigen, waar- onder elf reusachtige exemplaren met 4 en 5 moboren, ruim 100 nieuwe 3-motorige bom- bardeermachines en zwermen aanvals- en jachtvliegtuigen. De correspondent besluit: Wie zooals ik voor de 6e maal de Mei-parade meemaakte, moet volledig erkennen, dat het roode leger geweldige vorderingen heeft gemaakt in het bijzonder op technisch gebied en ook op het stuk der discipline. TER NEUZEN, 4 ME1 1932. CONCERT OP DE MARKT. Programma van het concert dat Donder- dagavond weder dienende door het mu- ziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirres, te half 8 op de Markt zal worden uitgevoerd: 1. Wilhelmus. 2. Sambre en Maas, pasredouble Planquette 3. Dichter en Boer, ouverture Suppd. 4. Espana, groote wals E. Waldteuffel. 5. In Gamizoen, fantaisie J. B. Minne. 6. Oude herinneringen, wals Morgenthaler. 7. Naar den vrede, defileermarsch L. Bajus. „TROPENADEL". Aan de gisteravond door de tooneelvereeni- ging „Elck wat wils" in het „Concert- en Bioscoopgebouw" gegeven opvoering van „Tropenadel", blijspel uit het Indische leven in 3 bedrijven, door Henri Wermeskerken, viel een redelijk bezoek ten deel. De belangstelling was ook zeker verdiend, (want de wijze waarop de hierin medewerkende dames en heeren het stuk voor het voetlioht brachten valt alles- zins te loven. Zij deden de figuren van het boeiend geschreven stuk voor ons leven en de handeling werd dan ook met voile aandacht gevolgd en herhaaldelijk daverde een gullen lach op. Dit was vooral het geval door de ver- tolking der rollen van den heer en mevr. Van Vliet, en de Amsterdamsche juffr. Van der Kooij, die als comisch element op den voor- grond treden. „Elck wat wils" heeft met deze uitvoering getoond te begrypen, dat in de laatste jaren aan de uitvoeringen van dilettanten door het puibliek zekere eischen gesteld worden; be- halve aan het spel was ook aan de costumee- ring en verdere aankleeding van het stuk alle zorg besteed. De vereeniging mag op het (welslagen dezer opvoering met welgevallen terugzien. De vertolkster der rol van juffr. Van der Kooij werd met bloemen gehuldigd. Het symphonieorkest „Onder Ons" zorgde op de van haar bekend geworden wijze de uit voering met hare muziek op, en genoot even- eens in den bijval der hoorders. Ben bal hield velen nog eenigen tijd bijeen. EEN BIJZONDERHEID. Als een bijzonderheid mag zeker wel ver- meld worden, dat nadat 103 jaar geleden in de Hervormde kerk te Retranchement in 66n jaar een drietal huwelijken werden ingezegend, later nooit weer een hu/welijk in die kerk werd gesloten; eerst Maandag j.l. had dit weer plaats in genoemd gebouw. BEZUINIGINGSMAATREGELEN BIJ DE POSTERIJEN. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrie- ken is van wege de administratie der poste- rijen, telegrafie en telefonie berioht gezonden, dat eerlang zal worden overgegaan tot ver- schillende bezuinigingsmaatregelen, waartoe die administratie zich in de huidige tijdsom- standigheden, noodgedwongen verplicht ziet over te gaan. Tot die maatregelen behooren o.a.: le. vermindering van het aantal bestellin- gen tot 2 in de kom van die plaatsen waar die kom niet meer dan 5000 in|woners telt 2e. inkrimping van bestaande tweede bui- tenbestellingen; 3e. vermindering van het aantal openstel- lingsuren der verschillende hoofd- en hulp- kantoren. Het behoeft niet te worden gezegd, dat vooral het platteland door deze versobering in den dienst gevoelig zal worden getroffen, niet hpt minst door de beperking der buiten- bestellingen tot 1 per dag. OPBRENGST COLLECTE. J.l. Zondag werden op het R.K. Kerkplein bloempjes aangeboden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de K. J. V. De collecte bracht op 29,37. ZEEUWSOH-VLAAMSCHE MARIADAG. Op Zondag 22 Mei jwordt alhier de groote Zeeuwsch-Vlaamsche Mariadag gehonden. De verschillende meisjes K. J. V.-afdeelingen welke in Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan, zijn dezen dag aan het voorbereiden. Het zal een heele drukte worden, daar alleen uit deze streek al een 350 meisjes verwacht worden en vermoedelijk ook verschillende afgevaardig- den uit Noord-Brabant aanwezig zullen zijn. Nadat in den voormiddag van dien dag de plechtigheden in de kerk hebben plaats gehad, wordt 's namiddags een plechtig Lof in de openlucht gehouden, waaronder een korte toe- spraak door den Weleerw. heer H. Koopmans, directeur der K. J. V. te Ter Neuzen. Om 4 uur wandeling door de stad, waarbij verschillende K. J. V.-liederen worden gezon- gen. Daama grootsche Mariahulde en Maria- preek: Maria, Moeder der K. J. V." door den Zeereerw. heer F. Prencken, directeur van het K. J. V.-werk in het bisdom Breda. Om half zeven begint de groote feestavond in het Con cert- en Bioscoopgebouw, gegeven door „De zingende meisjes van Halle", onder leiding van den toondichter Ghesquiere. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Dinsdag gehouden vergadering was de heer Oggel wegens ongesteldheid afwezig. De heer A. Verschelling, in plaats van den heer A. Hamelink benoemd tot Ijd van den raad werd ge'installeerd. Door den heer Van Bendegem was schrifte- lijk een voorstel ingediend tot afschaffing van het presentiegeld der leden van den gemeen- teraad, waarmede hij een bedrag van f 500 per jaar wenscht te besparen, terwijl hij voorts ook indiende een voorstel tot progres- sieve verlaging der jaarwedden boven 1000, welk bedrag hij by alien wil vrijlaten, doch voorts verlagen met 3 van 1250, tot 13 bij 3750. Hij berekent daarmede een ver laging van f 1600 per jaar te bereiken. Deze voorstellen werden in handen van Burg, en Weth. gesteld om advies. Het voorstel van den heer I. de Feijter om aan den heer A. Olijslager, die den dienst der gemeente met pensioen verlaten heeft op zijn pensioen als bode een byslag te verleenen van /300, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Burg, en Weth. tot het vaststellen van een nieuw tarief voor bakkers- gas waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten kwam opnieuw in stem ming, met hetzelfde resultaat, zoodat het nu werd geacht te zijn verworpen. In een volgende vergadering zullen Burg, en Weth. deze kwestie opnieuw aan de orde stel- len en daarbij rekening houden met het in de vorige vergadering door den heer C. Hame link gedaan voorstel. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat deze niet geneigd is voor afwijking van de Winkelsluitingswet een verder gaande conces- sie toe te staan dan het sluitingsuur gedu- rende den zomertyd te stellen op 9 uur, Zater- dag 11 uur. De raad had aanvankelijk het sluitingsuur op 9 uur en 10 uur gedurende den zomertijd bepaald. Door enkele leden werd de houding van den Minister betreurd, doch aangezien er geen udt- zicht is iets te bereiken, legde de raad zich hierbij neer, en stelde de verordening overeen- komstig opmieuw vast, terwijl Burg, en Weth. ovemamen een voorstel van den heer Hame link om het sluitingsuur voor Zaterdagavond op half 11 te stellen. Burg, en Weth. deelden mede, gewaar- schuwd te zijn door de provinciale griffie, dat bezwaar bestond, dat de gemeente haar goed slot over 1930 ten bedrage van 25.000 in zijn geheel in de begrooting voor 1932 heeft ver- werkt, daar dit aanleiding zal worden voor een sterke belastingverhooging voor den vol- genden dienst, terwijl bovendien ook een post <jer ontvangsten f 2800 te hoog geraamd is. Naar aanleiding hiervan stelden zij voor de opcenten op de fondsbelasting te verhoogen van 70 tot 80, waaruit dan die 2800 zullen gevonden worden en voorts de gemeente te rangschikken in de tweede in plaats van in de eerste klasse, waardoor een bedrag van /6300 zal worden verkregen. Deze voorstellen onidervonden sterke critdek van de zijde der heeren Hamelink en 't Gilde. Eerstgenoemde was ten slotte wel te vinden voor verhooging der op centen, tot dekking van de misrekening. De heer Van Bendegem was tegen alle belastingverhooging en wees op zijn voorstellen tot bezuiniging. Als men er dan nog niet is wil hij de begrooting nog eens onderhanden nemen en de subsidies des- noods afschaffen. De heer Van Kampen meent ook, dat de uitgaven kloppend met de inkomsten moeten worden gemaakt door ver sobering. De voorzitter verdedigde de voor stellen, omdat het gewenscht is, van het saldo van 1930 ook een bedrag over te houden voor den nieuwen dienst. De heer De Ruijter wees er op, dat men practisch van de oavoorziene uitgaven slechts over een bedrag van nog 1200 kan beschikken en dat het te voorzien is, dat het bedrag voor steun aan werkloozen met Augustus zal verbruikt zijn. Is het, vroeg hij, in dit verband verstandig de voor stellen van Burg, en Weth. te verwerpen, of zijn er dan nog aadere bronnen, waaruit die uitgaven, die alsdan nog niet stopgezet zullen kunnen worden, kunnen worden gedekt. De voorzitter antwoordde, dat dan de dienst over 1932 met een tekort zal sluiten, dat dan op de begrooting voor 1934 dubbel drukken zal. De heer Hamelink merkte hieromtrent op, dat dit argument bij deze voorstellen niet gelden mag, want dan hadden Burg, en Weth. daarop in hunne toelichting zelf moeten wijzen. Zij zien er blijkbaar met het oog op die verzorging geen bezwaar in, anders hadden zij dit den raad moeten kenbaar maken. De breede discussie had tot resultaat dat het voorstel tot verhooging der opcenten werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen en dat tot het plaatsen der gemeente in de tweede klasse met 10 tegen 2 stemmen. De heer Ortelee deelde mede, dat hij be- dankt voor de benoeming tot lid der commis- sie voor het georganiseerd overleg, terwijl de heer Verschelling de wenschelijkheid bepleitte, dat te Sluiskil en omgeving de vuilnis twee- maal 's weeks in plaats van eenmaal zal wor den opgehaald. MIDDELBURG. Dinsdagavond tegen half twaalf werd brand ontdekt in den kelder van den rijwielhandelaar Vermeer midden in Amemuiden. De burge- meester belde onmiddellijk de Middelburgsche brandweer op en even later reed de groote autospuit met voile bemanning naar de nabu- rige gemeente. Men stond daar versteld over de snelheid, waarmede Middelburg present was en nog voor de plaatselijke brandweer water kon geven, vingen de Middelburgers den strijd tegen het vuur aan en konden door den kelder onderwater te zetten, voorkomen, dat het vuur het perceel zelf aantastte. Het i zou voor de plaatselijke brandweer, gezien den grooten afstand, waarover het water moest worden aangevoerd een zware taak zijn geworden, in het dichtbebouwde deel der gemeente. Het is wederom een bewijs hoe noodig het is de onderlinge hulp geregeld te hebben. Alle brandweerlieden waren in de kazeme aanwezig, zoodat bij grooteren omvang nog meer hulp mogelijk zou zijn geweest. SELZAETE. Autobotsing. Dinsdagmorgen had aan den hoek der Kerkstraat en Beegstraat, bij het huis van den burgemeester, voor de zooveelste maal een autobotsing plaats. Die hoek is beslist gevaarlijk voor het ver- keer. De auto, bestuurd door den heer Van Hijfte, bestuurder der cinema Palace", ver- gezeld van zijn dame. Hij kwam uit de Kerk straat gereden, zwenkte in de Leegstraat, maar uit deze laatste straat kwam juist de groote auto-vervoerwagen van den heer Jules Dieleman, uit Wachtebeke, aangereden. Hij kon niet tijdig genoeg remmen en aan de bocht, botste hij op de treeplank van den luxe auto. Gelukkig bepaalt zich alles tot een weinag stoffelijke schade aan de treeplank. De heer Dieleman werd aan een langdurig verhoor onderworpen. D0NDERD5\G 5 MEI 1932. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9y2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. Geen dienst. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis; 6 u., Ds. Hartjes, van Vllssingen, voor „Vrede- rust". Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., Ds. B .van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B. Wedstrijduitslagen van Zondag. le Klasse. IJ zendijkeClinge. Clinge besloot Zondag de competitie met een bezoek aan IJzendijke. De thuisclub won deze wedstrijd met 20. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. p. Terneuzen n 12 10 1 1 40—13 21 F.C. Sluis 11 6 2 3 33—16 12 Breskens 11 6 1 4 23—10 11 Clinge 12 5 1 6 29—19 11 IJzendijke 11 4 2 5 19—16 10 STEEN 11 4 7 1744 8 Hulst II 12 1 1 10 11—54 1 Breskens, F.C. Sluis en Hulst II 2 winst- punten in mindering wegens niet opkomen. 2e Klasse. Temeuzen IHHontenisse 04 De stand is thans: gasp. gew. gel. verl. doelp. P- Stoppeldjyk 12 9 2 1 50—17 20 Sluiskil 12 8 2 2 34—16 18 Hontenisse 11 5 3 3 23—20 13 Axel H 12 4 2 6 3040 10 Oranje 11 1 5 5 17—25 7 PHIVO 12 2 3 7 26—39 7 Temeuzen IH 12 3 1 8 21—44 7 liANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 26 April 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 424 W. v. S. J. B., C. v. E„ J. D., G. B„ D. de V., G. de V., J. v. E., M. B., alien te Axel, berisping. Art. 18 Algem. Pol.-verord. Ter Neuzen M. J. v. P., J. M. v. d. W., C. J. S., alien te Ter Neuzen, berisping. Art. 14 Trekhondenwet. A. D., Ter Neuzen, berisping. Art. 5 Motor- en Rijwielwet. F. D., Axel, vrijspraak; P. L., Axel, 2 of 1 d. h. en 5 of 3 d. h.;R. E. R., Sas van Gent, 3,50 of 3 d. h.; A. de K., Sluiskil, /3,50 of 3 d. h.S. R. M. de C., Bouchaute, f 3 of 3 d. h.; C. F., Axel, 2 of J. d. h.; A. M. E., Hulst, 2 X /2 of'2 X 1 d. h.; W. K., Axel, /I of 1 d. h. Art. 22b en 29 Motor- en Rywielwet. H. O., Hoek, 3 d. A. Reglement op de wegen. H. de R., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h. Door L. B. V., oud 40 j., aannemer te Hoofdplaat, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis val^l^en Kantonrechter te Oostburg, waarbij hy ter zake van overtreding van het Veiligheidsbesluit is veroordeeld tot eene geldboete van f 60 of 20 dagen hecht. INBRAAK IN DEN HAAG. Uit Den Haag meldt men dat Dinsdagnacht bij de firma C. R. van Santen en Zoon, brand- stoffenhandel, op de Plaats no. 25 is ingebro- ken; er is een brandkast geforceerd en 6000 gestolen. De inbraak werd des ochtends vroeg ont dekt, toen de werksters kwamen om het kan- toor schoon te maken. Zij vonden de buiten- deur aan de Plaats, waar gewoonlijk nogal wat verkeer is, open staan, en toen zij binnen gingen, hadden zij ook gauw genoeg gezien, dat er onraad was. De politic werd onmiddel- I lijk gewaarschuwd en was in een oogwenk ter I plaatse. Bij het onderzoek vond men in een aan de achterzijde van het gebouw gelegen vertrek de brandkast, van een zeer ouder- wetsch type, aan den zijkant opengescheurd. De inbrekers, want er zullen er wel meer dan een geweest zijn, hebben uit deze kast eenige trommels gehaald, die onderin stonden. In de bovenafdeeling stond ook nog een trommel, welke 2000 bevatte, maar die hebben ze blijkbaar over het hoofd gezien. In een aan- grenzend vertrek hebben zij de trommels ver- volgens opengebroken, na veiligheidsmaat- regelen te hebben genomen. De vensters van dit vertrek vond men n.l. met asbestplaten en dekkleeden, die voor de uitstalkast gebruikt worden, afgedekt. In de opengebroken trommels zat een be drag van ongeveer f 6000. Dit is verdwenen. De dieven hebben er zich mee tevreden ge steld. Zij zijn zoo delicaat geweest een voor de hand staand busje van het Haagsche crisis- comity, dat eenig geld bevatte, te laten staan. Dit konden ze zich bij zoo'n rijken buit dan ook veroorloven. Hun operatie aan de brandkast heeft uitge- bracht, dat deze van zeer weinig soliede con- structie was. Toen de inbrekers de buiten- plaat opengescheurd hadden, Stuitten zij nog slechts op een plank, waarmee zij niet veel moeite gehad zullen hebben. En de kast was nog wel door de verzekeringsmaatschappij, by welke de firma Van Santen voor inbraak was verzekerd, goedgekeurd. Een kwade ver- rassing! Nog niet opgehelderd is, hoe de dieven bin- nengekomen zyn; ook heeft men geen enkel spoor van hen gevonden. Blijkbaar heeft men met experts in het vak te doen gehad. Dat zal, naar men mag hopen, echter niet verhin- deren, dat zij gevat worden. KALVEREN VOOR75 CENT. In Chaam (N.-Br.) is dezer dagen een stier- kaif verkocht voor75 centen. Elders in Noord-Brabant ging iemand een door hem gekocht vrouwelijk kalf afhalen. Hy was niet weinig verbaasd in plaats van een twee kalveren te ontvangenBij infor- matie naar de reden, bleek, aldus de ,,Tijd", dat de verkooper hem naast zijn koop, een stierkalf alsgratis ftoegift gaf! EEN VOETBALWEDSTRIJD MET ONGELUKKEN. Bij de seriewedstrijden, uitgeschreven door de voetbalvereeniging H. Z. C. te Harlingen, die Zondag op het gemeentelijk sportterrein werden gehouden, zijn een reeks ongelukken gebeurd. 's Morgens brak een der spelers een been. Nog geen uur was voorbijgegaan of een tweede speler had eveneens een been gebroken en een derde kreeg een trap tegen het onderlichaam. Een vierde kreeg een won- de aan zyn schouder. Een van de toeschou- wers kwam verder bij een val zoo ongelukkig op een steenen looppad terecht, dat hij een schedelfractuur en een bloedende wonde aan de kin opliep. Hij verloor het bewustzijn. Een dokter verleende de eerste hulp en liet drie der slachtoffers per brancard naar het Alge- meen ziekenhuis vervoeren. BEDREIGING. Zondagavond heeft een politie-agent in de Lange Lombardstraat in Den Haag aangehou- den en naar het bureau Prinsestraat gebracht zekeren F. W. S., jwonende in de Scheldestraat aldaar, terzake van openbane dronkenschap en bedreiging tegen den agent met doodschie- ten. S. was in het bezit van een Mauser- pistool, dat hij bij zijn aanhouding aan de vrouw, met wie hij samenleeft, wist te over- handigen, doch dat dadelyk daarop door den agent in beslag genomen werd. S. was in het bezit van 22 bij het pistool behoorende scherpe patronen. Hij is opgesloten. DE INBRAAK IN HET KASTEEL NIJENRODE. Uit Amsterdam meldt men: In aansluiting aan het bericht, omtrent on- derhandelingen tusschen verzekeraars en ver- tegenjwoordigers der dieven over de teruggave van de uit het kasteel Nijenrode gestolen schilderrjen enz., vernemen we dat een deel van de gestolen goederen zich reeds in het bezit van de Utrechtsche politic bevindt. In het belang van een goede afwikkeling van de zaak kan verder niets gemeld worden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE UITHUIZEN. Zondagochtend omstreeks 5 uur heeft onder de gemeente Uithuizen (Gr.) een emstig auto- ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De 21-jarige P. Opma uit het dorp Rottum en de 20-jarige H. Ruiter uit Middelstum, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Uit huizen feest hadden gevierd, keerden met een te Bedum gehuurde auto huiswaarts. Zij reden met groote snelheid en in een bocht van den weg vlogen zy tegen een boom op. De auto werd grootendeels vemield en de beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeluk had plaats juist voor de wOning van den weg- werker Bolt, die door den slag werd gewekt. Toen hy zag, wat er was gebeurd, waarschuw- de hij onmiddellijk de marechaussee en riep een geneesheer te hulp. Deze kon slechts den dood constateeren. De auto werd door de marechaussee in beslag genomen. OUDE VROUW VERBRAND. Zondagmorgen heeft op de eerste 6tage van een pand in de Halve Maanstraat te Rotter dam een tragisch ongeluk plaats gehad. Deze verdieping werd bewoond door de 96-jarige weduwe E. v. d. Arend-Drielsma en de 88- jarige J. Cohen-de Metz. De laatste had voor de 96-jarige een stoof klaar gemaakt, waarop deze haar voeten plaatste. Haar kleeren zijn toen in brand geraakt, zoodat de vrouw in korten tijd /geheel in vlammen stond. De an- dere vrouw, die eenigszins hulpbehoevend is, kon haar geen hulp bieden. Zij waarschuwde menschen op straat en toen die bovenkwamen, was de oude vrouw reeds overleden. Het stof- felyk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. In de kamer was een begin van brand ont- staan, dat de brandweer met eenige emmers water kon blusschen. De medebewoonster is zeer overstuur bij familie ondergebracht. DE INBRAAK IN HET KASTEEL ..NIJENRODE" TE BREUKELEN. Naar men zich zal herinneren, heeft in den nacht van 29 Februari op 1 Maart in het kasteel Nijenrode" te Breukelen, een inbraak plaats gehad, waarbij den daders een groote buit in handen is gevallen. Niet minder dan zeven schilderijen, een vijftigtal miniaturen en een groot aantal gouden en zilveren vitrine- voorwerpen werden door de tot nu toe onbe- kende daders meegenomen. De politie heeft in deze zaak een uitge- breid onderzoek ingesteld, doch dit leverde tot dusver geen resultaat op. Zooals destijds gemeld, hadden de firma's bij welke de gestolen goederen waren ver zekerd, een belooning van f 10.000 uitgeloofd voor de opsporing en terugbezorging van het gestolene. Naar thans gemeld wordt, worden tusschen de verzekeraars en de vertegenwoordigers van de dieven onderhandelingen gevoerd over teruggave van de gestolen goederen. Het schijnt wel vast te staan, dat de goederen, welke een belangrijke waarde vertegenwoor- digen, in Amsterdam zijn. Nadat de premie was uitgeloofd, zijn de verzekeraars door be- middeling van een tusschenpersoon met de dieven in contact gekomen. Het schijnt, dat de verzekeraars de politie buiten deze zaak willen houden, om van de daders, zij het tegen een hooge premie, de goederen terug te krij- gen voor een belangrijk lager bedrag dan de verzekeringssom. Daartegenover zouden de verzekeraars de daders tegenover de politie sauveeren. De politie te Oosterwolde heeft een veehou- der uit den Weperpolder aangehouden wiens boerderij Zondagnacht is afgebrand, waarbij 26 stuks vee verloren gingen. De veehouder wordt verdacht een kwdtantie van een land- eigenaar van f 400 veranderd te hebben in f 1400. Daar hij zich vermoedelijk in finan- cieele moeilijkheden bevindt, wordt de brand hiermede in verband gebracht, meldt de Tel. Een nauwkeurig onderzoek wordt thans in gesteld. Verdachte ontkent de ten laste ge- legde valschheid in geschrifte, doch de aan- wijzingen zijn zoo sterk tegen hem, dat hij naar Leeuwarden zal worden overgebracht. Wat den brand betreft, beweert de veehouder, dat hij in den stal is geweest omdat een koe was losgeraakt. Een uur later stond de boer derij door hem onbekende oorzaak in lichte laaie. Verdachte ontkent alle schuld. HET DRAMA VAN MEYERXING. De juiste toedracht van het drama dat zich in het jachtslot Meyerling nabij Weeaen op 30 Januari 1889 heeft afgespeeld toen daar de eenige zoon van keizer Frans Josef, kroon- prins Rudolf en zijn vriendin Maria Veczera dood werden gevonden, is nooit bekend ge worden. Eenigen tijd geleden is de kamer- ddenaar van den kroonprins Loschec, die het drama het eerst ontdekt heeft, overleden/ Kort na het overlijden van zijln meester was hij gepensionneerd en was hij gaan wonen in een buitenhuisje op 'het land. Tot zijn dood toe heeft hij gezwegen over het drama van Meyerling, dat zooveel pennen in bero^ring heeft gebracht, het drama dat nauw verbon- den is met bet ongelukkig huwelijk, dat de aartshertog had gesloten met prinses Stefanie. dochter van Leopold van Belgie. Kort voor zijn tragisch einde hadden er geruchten ge- loopen, dat Rudolf zich met zijn vrouw zou verzoenen. Thans blijkt, dat Loschec een do cument heeft nagelaten, dat opheldering geeft over het gebeurde. In het „Neues W. Tagebl." maakt de zoon van Loschec een stuk open- baar, waarin Loschec voor zijn dood de defi- nitieve waarheid over het drama onthult. Vol- gens deze lezing schoot Rudolf eerst Maria Veczera met zijn legerrevolver dood en daar- na zichzelf. Losches vond het eerst de twee lij'ken geheel gekleed. Slechts eenige minuten tevoren had hy nog met den kroonprins ge- sproken. De kroonprins liet voor Loschec een eigenhandig geschreven briefje achter, waarin hij beval hem tezamen met Maria Veczera te begraven. EEN ..HUMANE" GENTLEMAN-DIEF. Milan Cyoric, een knappe gentleman-inbre- ker, een Raffles, die zijn plannen in de lees- zalen van eerste klasse intemationale hotels uitbroedde, heeft de politie van Belgrado een omstandig verhaal gedaan van zijn sensatio- neele carridre, meldt „de Tel." Cyoric was altijd zeer humaan en voorkomend. Hij stond zijn slachtoffers toe te rooken, terwijl hij bezig was hun brandkasten leeg te plunderen. Voor het zwakke geslacht was hij een en al hoffe- lijkheid. Als zijn mooiste avontuur beschouwt hij de inbraak in het huis van den Poolschen gezant te Parijs. Zijn beschrijving er van illustreert duidelijk zijn methode. „Toen ik op mijn tee- nen in de slaapkamer van den gezant sloop", aldus Cyoric, ,,zag ik een vrouw, zoo mooi als ik nog nooit had gezien, in bed liggen. Het was de echtgenoote van' den gezant. Neemt u mij niet kwalijk, madame, sprak ik, het gaat om uw juweelen! dan verdwijn ik weer. Zij wees naar een kast in den hoek van de kamer. Toen ik mij omdraaide, sprong zij als een kat uit bed en rende naar de deur. Ik trok mrjn revolver en zei: Het zou me spijten u te moe ten dooden. Dat zou in stryd zijn met mijn pnincipes." Te Parijs werd Cyoric tot tien jaar gevan- genisstraf veroordeeld. Hij had niet minder dan vijftig inbraken in millionnairswondngen gepleegd. Hij wist op bandige wijze te ont- snappen en werd pas weer in Belgrado ont dekt. Daar zag men den glimlachenden knap- pen inbreker in den rooksalon van een mon- dain hotel. Hij was onberispelijk gekleed, droeg een monocle, een bloem in zijn knoops- gat en een hooge hoed. DIEFSTAL VAN NEDERLANDSCH GOLD IN POLEN. Uit het depot van het Poolsche grensstation Nenschen is een kist met goud gestolen, af- komstig uit Nederland en bestemd voor de Poolsche staatsbank. De inhoud van de kist bestond uit baren goud ten bedrage van 36.000 gulden. Een douane-beambte en een spoorwegarbeider, die van den diefstal worden verdacht, zijn gearres- teerd. De recherche uit Posen stelt een onder zoek in om het verdwenen goud weer op te sporen. Over den diefstal van het uit Nederland af- komstige goud in het station van Bentschen, wordt nog gemeld, dat alle pogingen van de Poolsche politie om het goud terug te vinden tot nu toe vergeefs zijn geweest. De kist met goud stond zoowel in Nederland als op de doorreis door Duitschland onder sterke bewa- king. Zy werd aan de Poolsche grens door douanebeambten en Poolsche spoorwegbeamb- ten in ontvangst genomen. Ze is 's nachts in een vertrek van het station opgeborgen. Toen men den volgenden morgen de kostbare zen- ding naar Warschau wilde vervoeren, bleek ze te zijn verdwenen. Het station werd ter- stond afgezet, maar deze maatregelen bleken te laat te komen. Het is onbegrypelyk op welke wyze de zeer zware kist is meegenomen. Er moeten zeker verscheidene personen by den diefstal betrokken zijn. Men acht het niet uitgesloten, dat de kist naar een buiten wach- tenden auto is gedragen. Slechts weinige per sonen wisten dat een dergelyke zending goud kon worden verwacht. Reuter meldt nog uit Warschau, dat de zen ding 19 kilo woog en bestemd was voor de bank Skowronek te Warschau. GROOTE DORPSBRAND. In de gemeente Cepitz in het district Prestitz (Tsjechoslowakije) is Vrydag in een bakkerij brand uitgebroken. De brand is op andere woningen overgeslagen en ook op den schuur, waar de dorpsbrandspuit werd be- waard. Twintig minuten na het uitbreken van den brand stond het heele dorp in vlam men. VLIEGTUIG IN EEN STRAAT NEERGESTORT. In een drukke straat van Chicago is een vliegtuig neergestort. Het vloog in brand en werd volkomen vemield. De twee inzittenden waren gedood. Van andere slachtoffers wordt geen melding gemaakt. Te Eddyville (Kentucky) zou een neger, die met twee andere misdadigers ter dood was veroordeeld, naar de electrische stoel worden geleld om daar zijn lot te ondergaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2