- Weigert namaak! BTJITENLAND IIIaj 7pnnwpn komentotrust'kaI" PRBDIKBETJRTBB. BUITENLANDSCHE LOT L KM EN EN PRIKPLANKEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten Vraagt de echte Poeders en Tablettenl Echt zijn ze alleen, wanneer op da verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening (Ingez. gewenschte combinaties. Het komt er natuur- ltjk op aan, dat daar, wat by de sprekende film de ,,Tonmeister" is, een geschikt persoon de fwacht houdt! Anders gebeuren er onher- roepelijk ongelukken. Een ander vertrek is ingericht als controle- kamer. Zij bevat de instrumenten voor de eindmodulatie van het geheel eener uitzen- ding. Wat hder uitgestuurd wordt, gaat direct over een telefoonkabel naar den zender. Op een apart bord is het mogelijk een uitzending te splitsen en wel over den lijn naar den zen der en voor een tweede lijn naar een ander omroepstation, dat hetzelfde programma doorgeeft. Voorts staan in die controlekamer de elec- trische gramofoons opgesteld, die zelfs een continu-bedrijf mogelijk maken. Ook hier is alles in duplo uitgevoerd. De heele teehnische inrichting maakt den indruk, van tot in de puntjes verzorgd te zijn. Te oordeelen naar de demonstraties, die wij gehoord hebben, is de zaak kqurig in orde. Wij kunnen ons voorstellen, dat de V.A.R.A trotsch is op haar nieuw verworven bezit. DE A.V.R.O. EN HAAR ZENDER. De Radio-Bode" schrijft: Op 20 April j.l. heeft de A.V.R.O. een mis- sieve aan den Minister van Waterstaat ge- Ticht, waarin zij verklaart, dat het gebruik- maken van den versterkten N.S.F.-zender niet beteekent een afstand doen van aanspraken op een eigen zendvergunning. Integendeel: het verleenen van toestemming aan de N.S.F., om haar zender belangrijk te versterken (praktisch: een nieufsv apparaat bouwen!), maakt het in de oogen van de A.V.R.O. onvermijdelijk voor den Minister, om aan de A.V.R.O. toestemming tot den bouw van een geheel nieuwen zender te verleenen. Het request eindigt aldus: In verband met het vorenstaande, neemt de A.V.R.O. de vrijheid nogmaals bij U.E. aan te dringen op eene definitieve oplossing van het zendervraagstuk, waarbij zij van meening is, dat U.E., door het verleenen der vergunning tot het versterken van de beide zenders in Hilversum en Huizen, een beslissing heeft ge- nomen, die het haar, teneinde onpartijdig te blijven, onmogelqk maakt aan de A.V.R.O. de vergunning tot den bouw van een eigen zender te weigeren. In verband met het vorenstaande verklaart het bestuur van de A.V.R.O. zich gaame bereid U.E. de onder- werpelijke verzoeken nader toe te lichten, in- dien U.E. een afvaardiging daartoe in audien- tie iwenscht te ontvangen. Het bovenstaande request beoogt voorts, om den Minister te herinneren aan de nood- zaak van opheldering over de vraag, die bij de interpellatie-Van Djjk aan de orde gesteld werd, n.l. laat de wet vrijheid aan den Minis ter om toestemming tot den bouw van een eigen zender te weigeren. De juristen aan Waterstaat en Justitie moeten nu toch uitge- studeerd zijn. UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. Als den der middelen, die de kruideniers- stand kan toepassen om zich sterker te maken tegen de concurrentie met het filialen- stelsel en de warenhuizen, heeft de Midden- standsraad indertijd aanbevolen om meer cen- tralisatde te brengen in de gemeenschappelijke inkoop-beweging en het daarmede gepaard gaande voeren van eigen werk om daama on- der de oogen te zien, op iwelke wijze men op basis van de inkoop-organisatie kan komen tot grootere ontwikkeling van de verkoop- organisatie. Sedert hebben besprekingen van een com- missie uit den Raad plaats gevonden, aller- eerst met vertegenwoordigers van de bestaan- de drie nationale inkoop-combinaties van krui- denierswaren en daama met de voorzitters van de kruideniersbonden en de besturen der inkoop-combinaties gezamenlijk. Bij de laatste bespreking is door alle aan- wezige vertegenwoordigers met stelligheid verklaard, dat zij doordrongen zijn van de wenschelijkheid om te komen tot 6en enkele groote inkooip-combinatie en dat van hen alien de meest mogelijke medewerking zal worden ondervonden om tot dit doel te geraken. Staande de vergadering |werd door de or- ganisatie een commissie benoemd, die de prac- tische uitwerking der aangelegenheid ter hand zal nemen, t.w. Joh. Balder, voorzitter van Febowiko, L. Kool, directeur van het Ned. Sperwerverbond, P. van de Linde, voorzitter van den Ned. Kruideniersbond, P. Verhoog, voorzitter van de Cooperatieve Inkoopver- eeniging ,,Enkake", J. P. Hendriks, voorzit ter van den R. K. Bond van Kruideniersver- eenigingen, J. Kornman, secretaris van de In- koop-commissie van den R. K. Bond van Kruideniersvereenigingen. ALS JAPAN TOESOHIETELIJK WORDT. De heeren van het clubje te Geneve, wier lotgevallen en woorden wij schrijft de N. R. Crt. hier met belangstelling hebben gevolgd, zijn nu uiteengegaan, MacDonald, de overgevoelige en verwende, qpgewonden en geergerd, Briining, de onverstoorbare en niet- verwende, in berusting en in nooit verbleekend optimisme, Stimson, de welwillende en hulpe- looze, weer rjjker aan teleurstelling en in arren moede, terwijl Tardieu hun uiteengaan op dit oogenblik zeker niet betreurt. Wij ver- nemen dat zij elkaar een tot weerziens na Pinksteren hebben gewenscht, waarvoor ech- ter Stimson, naar wij vreezen, weinig belang stelling heeft getoond. Wij laten den lezer nu met de ontjwapenings- conferentie met rust, maar kunnen toch het oog niet geheel van Geneve afwenden. Im- mers, daar praat men nu weer over de Japansch-Chineesche aangelegenheden. Het heet voor de zooveelste keer dat er eindelijk kans is op een wapenstilstand bij Sjanghai, de jure wel te verstaan daar een wapenstil stand de facto reeds lang in werking is. De Japanners worden weer toeschietelijker. Zij zouden te Geneve op het oogenblik zelfs be reid zijn tot een vergelijk, waarin de tekst der slotresolutie van de buitengewone Assemblde zou zrjn opgenomen. Dit zou dus beteekenen dat Japan ook achteraf nog zijn goedkeuring aan die resolutie zou hechten, welke het haar bij de beslissende stemming in de Assemble onthouden heeft. Wij zien hierin een bevestiging van onze meening, dat de lucht in het Verre Oosten on- heilspellende donderkoppen vertoont. Wat dit met het bovenstaande te maken heeft? Wij zouden uitermate hardleersch zijn als wij nu nog niet eenigen kijk hadden gekregen op het beleid der Japanners te Geneve. Zij worden op het eene punt toeschietelijk als zij op het andere punt lets willen ondernemen. Mantsjoerije kwam tijdelijk tot rust, toen Japan probeerde bij Sjanghai zrjn slag te slaan. Zoodra die geschiedenis een voorloopig einde gevonden had begon het in Mantsjoe rije weer. Het Japansche beleid vertoont soms schijnbare instortingen van hardnekkigheid, maar dat heeft steeds weer beteekend dat die hardnekkigheid op een ander punt zooveel te krachtiger aan den dag zou komen. De toestand in Mantsjoerije jwordt steeds ge- spannener, op een manier die de mogendheden en vooral Amerika, emstig zou kunnen alar- meeren. Dit is reden voor Tokio om te Ge neve op eens weer zijn vredelievendheid te be- toonen bij Sjanghai. Men kan niet emstig boos worden op die Japanners, die ten slotte toch altijd weer beter blijken dan men ge- loofde, niet waar? In Mantsjoerije hebben de Russen moeten dulden dat op den gemeenschappelijk beheer- den spoorweg de nieuwe Mantsjoerijsche vlag naast de sowjetvlag werd geheschen. Vrijfwel alle staten ter wereld, met uitzondering van Japan dan, weigeren den Mantsjoerjjschen staat te erkennen. Rusland, tegen wien de op- richting van dien staat voor een belangrijk gedeelte is gericht, heeft nog meer reden tot die weigering dan eenig ander land. Maar Rusland moet zich laten welgevallen dat de Chineesche vlag van zijn stations verwijderd en door de kleuren van het befwind van Poe-I vervangen wordt. Slechts knarsetantend zal het daarin berusten. Wat volgt er nog? Intusschen gaat de commissie van den Vol- kenbond, op wier onderzoek Japan zelf zich beriep, toen het de Mantsjoerijsche kwestie buiten de gewone Assemblee wilde houden, en die in Tokio met groote eerbewijzen is ont vangen, haar moeilijken gang. Zij vindt krach- tige tegenwerking, niet van de Japanners na- tuurlijk, maar van de Mantsjoerijsche regee- ring. Eerst heeft men getracht te verhinde- ren dat de schrandere en behendige Welling ton Koo met de commissie meekwam, of- schoon deze het recht had tot het kiezen van een Chineeschen helper naast zijn Japanschen assesor. Toen dit niet tegen ,was te houden heeft men gepoogd en poogt men verder Wel lington Koo zoozeer in zijn vrijheid van be- weging te belemmeren, dat de commissie reeds herhaaldelijk heeft moeten dreigen het bijltje erbij neer te leggen. Dreigt dit schan- daal, dan komen natuurlrjk de Japanners op de proppen om hun vrienden „welwillend te overreden" toch maar toe te geven. De berichten uit Mantsjoerije laten ons ech- ter niet in twijfel omtrent het felt dat de commissie door een isolatiegordel van terreur omgeven is. Wij vememen van terechtstellin- gen in het openbaar, o.a. van beambten van den radiodienst, die telegrammen van gene- raal Ma verzonden hebben. Dat zwaaien met het scherprechterszwaard is als gebaar erg duideljjk. De Chinees die zich inlaat met de commissie of die verdacht zou worden haar ongewenschte mededeelingen te hebben ge- daan, jweet wat hem na haar vertrek of zelfs reeds vroeger te wachten staat. Wij gelooven echter niet dat de commissie daarom hoeft te wanhopen het een en ander te vememen. Zij heeft schrandere en deze din- gen in de puntjes kennende medewerkers. Bovendien zijn er ijverige Chineezen genoeg die zelfs de terreur niet van vaderlandlievende indiscreties zal kunnen afhouden. Verder zijn er de buitenlandsche waamemers van Ame- rikaansche organisaties, op de consulaten enz. enz., oude kenners van het land. En ten slotte zitten er nog een goede hoeveelheid roode en vooral (witte Russen, die tot spreken be reid en bevoegd zijn. Want niet alle, en vooral ook niet de beste witte Russen laten zich door de Japanners tegen de belangen van Moeder- tje Rusland gebruiken, zelfs al heeft zij nu een huwelijk met een stiefvader aangegaan. PROCES GEVANGENISOPROER DARTMOOR. In het proces te Princetown tegen een aan- tal gevangenen in verband met het gevange- nisoproer van Dartmoor heeft zich het merk- waardige geval voorgedaan dat een der ver- dachten, die zijn eigen verdediging voerde, den als getuige gehoorden directeur der gevange- nis, Roberts, aan een kruisverhoor onderwierp. De man, Jackson geheeten en bankwerker van beroep, had er zich blijkbaar goed op voorbe- reid. Ik verkeer, zoo begon hij zijn vragen, in de zeldzame posdtie van gevangene, die in staat is gevangenisambtenaren aan een kruis verhoor te onderwerpen en antwoorden uit hen te krijgen. Ik heb bijzondere zorg besteed aan het opstellen van mijn vragen en als ik iets zoo zeg dat iemands gevoelens er door worden gekwetst, dan zal ik niet opzettelijk maar door onwetendheid dwalen. Hij gaf bij het verhoor waaraan hij den directeur onderwierp o.a. te verstaan dat het stelsel om de discipline in de gevangenis straf- fer te maken een volslagen mislukking was en dat het ontaard was in een onduldbaren toe- stand, wat de directeur allicht niet met hem eens was. Toen de directeur zich naar aanleiding van een andere vraag op den conduitestaat van Jackson beriep, dien de directeur niet bij zich had, zegde de rechter toe dat alle benoodigde stukken ter beschikkinig van den gevangene zouden worden gesteld. Het bleek dat Jack son ongeveer een week voor het oproer een poging tot ontsnapping had gedaan. De vragen betroffen verder de beweringen, dat de directeur de gevangenen tegen elkaar opzette om aldus iets van hen te weten te komen en dat degenen die herhaaldelijk klaag- den, tot slachtoffer werden gemaakt. Ten slotte kreeg de gevangene een pluimpje dat hij zijn kruisverhoor zoo behoorlijk had gevoerd. (Handelsblad.) GEEN VLOOTBEPERKING IN DE VEREENBGDE STATEN. Het Huis van afgevaardigden heeft de marinebegnooting voor 19321933, groot 326.340.000 dollar, aangenomen en daarmee president Hoover's verlangen naar beperking der vlootuitgaven van de hand gewezen. Te elfder ure was nog een poging gedaan om een verlaging met 10 procent te verkrijgen, doch de meerderheid wist te beletten, dat de wet weer naar de commissie zou worden terug- gezonden. Indien de Senaat de begrooting eveneens aanneemt, beteekent dit, dat de oorlogsvloot volgend jaar uit 300 schepen zal bestaan, de duikbooten meegerekend. Dit is het antwoord dat de voorstanders van een grootere vloot in het Congres geven op de pogingen om de vloot te beperken. TER NEUZEN, 2 MEI 1932. CANDIDAATSEXAMEN THEOLOGIE. Te Kampen slaagde voor het candidaats- examen theologie de heer P. H. Wolfert te Ter Neuzen. HET EMMABLOEMPJE. De alhier gehouden collecte met het Emma- bloempje heeft opgebracht 214,37% CONCERT OP DE MARKT. Der traditie getrouw is het muziekgezel- schap ,,De vereenigde werklieden" alhier voomemens haar eerste zomerconcert te geven op Hemelvaartsdag, des avonds van half 8 tot 9 uur, op de muziektent op de Markt. DE JAARDAG VAN PRINSES JULIANA werd alhier jl. Zaterdag gevierd door het uit- steken van vlaggen en winpels van openbare en particuliere gebouiwen, terwijl vele kinde- ren met oranje getooid waren. Des avonds hield het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" begunstigd door zeer fraai zomerweer een muzikale optocht, die zich uitstrekte tot zeer vele straten der stad, waarbij de directeur en zijn leden niet karig bleken met het ten beste geven van pittige marschen, tot groot genoegen zoowel van de voorafgaande jeugd als het volgende op- komende geslacht en de overtalrij'ke toeschou- wers die met welgevallen het voorbijtrekken van den vroolijken stoet aanschouwden. EEN GEVREESD DRAMA MET EEN BLIJ EINDE. Gistermorgen ging een schokkend bericht door de stad, dat de politie aan het dreggen was naar twee jonge kinderen uit een gezin, van welke men vdrmoedde dat ze bij het bloempjes plukken in de waterleiding waren gegleden en verdronken. Dat dit hevige ont- steltenis verwekte laat zich voldoende in- denken. Gelukkig duurde de spanning maar kort. want de betrokken vader was hoogst gelukkig zijn vermiste spruiten gezond en wel aan te treffen op het hoofd der Oostelijke haven. De kleinen hadden, natuurlijk onbe- wust van de ongerustheid die zij daardoor Konden verwekken, hunne wandeling wat ver uitgestrekt. Het was een oplossing die alge- meene verademing bracht. Opmerkelijk was dat een buuhkindje her haaldelijk de plaats aanwees waar ze zouden verdronken zijn, zoodat men daar ook aan het dreggen was gegaan. TOOEELVEREENIGING „ELCK WAT WILS". Wij vestigen de aandacht van belangstel- lende lezers op de in dit nummer voorkomen- de advertentie der tooneelvereeniging „Elck wat wils" die morgen, Dinsdagavond, in het „Concert- en Bioscoopgebouw" eene opvoering zal geven van het Indisch blijspel in 3 be- drijven ,,Tropenadel" van Henri van Wermes- kerken, een stuk dat tintelt van humor, en, aangezien andere gelegenheden reeds bleek dat deze vereeniging goede krachten telt, mogen de bezoekers een hoogst amusanten avond verwachten. Zooals bekend kan zijn, werd dit stuk door de vereeniging de vorige week per radio uitgezonden van uit de studio der Ter Neuzensche radio-centrale en had het bij de luisteraars veel succes. Men ga het nu ook eens zien. TENTOONSTELLING IN DE AMBACHTSSCHOOL. De tentoonstelling van teekeningen en werk- stukken, de drie laatste dagen der vorige week in de ambachtsschool alhier gehouden, heeft zeer veel bezoek getrokken Zij had vooral de belangstelling der vaklieden, die voor het tentoongestelde alien lof hadden. Een en ander gaf een goed beeld van de aan deze inrichting bestaande leiding en het daar gegeven onderwijs, dat zich in goede richting beweegt. MEI VERGADERING. De door de Ter Neuzensche Bestuurders- bond en S. D. A. P. gisterenavond gehouden Meivergadering in het Concert- en Bioscoop gebouw was zeer druk bezocht. Allereerst willen we aanstippen dat thans, naar we meenen, voor het eerst, door eigen leden iets voor het voetlicht werd gebracht. Het zangkoor, het tooneelstukje, het spreek- koor hadden een verdiend succes. De leider hiervan, de heer Hendriks, werd dan ook terecht in de bloemetjes gezet. Verder was er als spreker, de heer J. A. Bergmeijer, die in een gloedvolle, herhaalde lijk door applaus onderbroken rede, de Mei wenschen der S.D.A.P. hooren liet. De heer Kellenaers declamator), wist met een goed gekozen repertoir aller aandacht te vangen en oogstte een verdiend succes. Ook had men wederom beslag weten te leggen op een orkestje van goede capaciteiten, zoodat de avond alleszins de moeite waard was. Het middemachtelijk uur was dan ook al gepasseerd, toen de voorzitter deze feestver- gadering sloot. 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE TRAM. Zondag, 1 Mei j.l., was het 25 jaar geleden, dat de machinist le klasse Th. van den Brande in vasten dienst trad bij de Stoomtram HulstWalsoorden. Onder de velen, die den heer Van den Brande heden kwamen felici- teeren, bemerkten wij den Algemeen-Directeur, bijgestaan door enkele Af dee lings ch ef sdie tegen den middag persoonlijk hunne geluk- wenschen brachten. Behalve woorden van lof en erkentelijkheid daarbij uitgesproken, werd aan den jubilaris de zilveren tram-medaille uitgereikt en kreeg hij eene schriftelijke dank- betuiging en een geschenk in enveloppe en zijne echtgenoote een mooi bloemstuk. AUTOBU S VERGUNNINGEN. Door Ged. Staten van Zeeland is o.m. be- sloten aan de N.V. Auto-, Motorhandel en Ver- huur-inrichting v.h. A. F. MannaertGeers te Ter Neuzen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst op Zaterdagen van Ter Neuzen naar Axel, en omgekeerd; aan de N.V. Auto-, Motorhandel en Ver- huurinrichting vJh. A. F. Mannaert—Geers te Ter Neuzen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Ter Neuzen over Sluiskil naar Sas van Gent (Belgische grens), en om gekeerd; aan A. Poppe te Graauw en Langendam vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Graauw over Zandberg en 't Jagertje naar Hulst, en omgekeerd; aan F. Picavet te Nieuw-Namen (gemeente Clinge) vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen auto busdienst van Nieuw-Namen over Clinge naar Hulst, en omgekeerd. N. V. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. In de heden te Middelburg gehouden aan- deelhoudersvergadering van de N. V. Zeeuw- sche Hypotheekbank werden de balans- en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 18 GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar- achter vermelde adressen: Damestasch met inhoud, C. v. d. Bulck, Roeiersgang 8. Vuipen C. Dees, Tramstraat 9. Rijwielbelastingmerk in etui, N. Geers, Grenulaan 38. Pet, Wed. Verhage, Tholensstraat 143. Handschoen, H. v. Raemsdonk, Noordstr. 83. Portemonnaie met inhoud, F. H. Visser, Nieuwstraat 38. Huissleutel, E. Verbrugge, Baandijk 4. Zilveren ring met steen, M. Klouwers, Hee- rengracht la. Parapluie, Postkantoor. Rijwielbelastingmerk, in etui, C. West- strate, Westkolkstraat 5. Een paar dameshandschoenen, J. Jurrij, INoordstraat 60. Huissleutel, J. Harte, Dwarsstraat 14. Rijwielbelastingmerk, E. P. v. Graefschepe, Oostkade 23, Sluiskil. Rijwielbelastingmerk, M. de Feijter, Nieuwe Kerkstraat 7, Sluiskil. DIEFSTAL. Door de marechaussee te Aardenburg is in I die gemeente aangehouden zekere A. G., die er van verdacht wordt op meerdere plaatsen i bij landbouwers kalkoenen te hebben ont- vreemd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. OPLICHTING. Door de politie is aangehouden en ter be- I schikking van de justitie te Middelburg ge- i steld, zekere D., verzekeringsagent wonende te Goes, als verdacht van oplichting, meerdere i malen gepleegd te Nisse en verschillende an dere plaatsen in den omtrek van Goes. DE OPHEFFING VAN HET GEMEENTE- LIJK ZIEKENHUIS TE VLISSINGEN. De gemeenteraad heeft Vrijdagmiddag en •-avond het voorstel van de meerderheid van B. en W. behandeld om het gemeentelijk ziekenhuis op te heffen en in te richten voor t.b.c. paviljoen. De voorstanders van de opheffing hebben onder aanvoering van den burgemeester er vooral op gewezen, dat, nu Vlissingen naast het reeds lang bestaande R.K. ziekenhuis St. Joseph, ook het protestantsch christelijke ziekenhuis Bethesda heeft gekregen, er geen reden meer was om het gasthuis te modemi- seeren, hetgeen bovendien finamcieel ontoe- laatbaar zou zijn, omdat drie goed geoutilleer- de ziekenhuizen voor Vlissingen veel te kost- baar zouden zijn. De tegenstanders van de opheffing, staande onder leiding van den s.d. wethouder De Meij, wilde een commissie benoemen, die deze zaak nog eens grondig zou onderzoeken alvorens de raad een beslissing neemt. Deze tegen standers meenen ten deele ook, dat de kosten voor de gemeente hooger zullen worden bij het brengen van de gemeentelijke patienten in een van de genoemde ziekenhuizen of in het neutrale gasthuis te Middelburg. De burgemeester kreeg nog al scherpe op- merkingen te hooren, omdat hij vroeger een groot voorstander was geweest van een nieuw ziekenhuis. Aan het slot van de besprekingen is het voorstel van de meerderheid aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Met de a.r., de c.h. en de lib. stemde mej. Meijer, r.-k. v66r, met de s.d. en de v.d., de heer Andriessen, r.-k., tegen het voorstel. Nog kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om aan het met 1 Juli door de ge meente overgenomen bedrijf van de N.V. Waterleiding Maatschappij den vorm van een gemeentebedrijf te geven. Na een korte op- merking vereenigde de raad zich z.h.s. met dit voorstel. Eenige bestriding ondervond het voorstel am de subsidie voor de vereeniging Vreem- delingenverkeer te verhoogen van 100 op /300. Dit voorstel nam de raad ten slotte met 14 tegen 4 stemmen aan. De Minister van Justitie heeft blijkens mededeeling in het Algemeen Politieblad een circulaire gericht tot de procureurs-gene- raal bij de gerechtshoven inzake de prikplan- ken en buitenlandsche loterijen. Wat de prikplanken betreft, deelt de Minis ter mode, dat deze planken in winkels ge- exploiteerd worden met en zonder z.g.n. sleutel, welke aanwijzingen geeft, die ter kennis van het publiek behooren te worden gebracht en aan de hand waarvan het moge lijk heet te zijn, de plaats der prijsnummers te bepalen. Het is duideiijk, dat de exploitatie van prik planken zonder sleutel, waarbij het geheel en al van het toeval afhangt, of men al dan niet een prijsnummer prikt, een overtreding is van de Loterijwet 1905. Met betrekking tot de prikplanken met sleutel dient rekening te worden gehouden met het arrest van den Hoogen Raad d.d. 27 October 1930. Volledigheidshalve teekent de Minister er by aan, dat het niet uitgesloten schijnt, dat bij bepaalde systemen onder omstandigheden de strafbepalingen inzake hazardspel van toepas- sing zouden kunnen zijn. De Minister verzoekt te willen bevorderen, dat door de justitie en politie, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschiedt, spoedig en met kracht tegen bedoelde overtredingen der wet, die ook overigens tot ongewenschte toestanden aanleiding blijken te geven, worde opgetreden. Hierbjj wordt opgemerkt, dat indien een verboden toestel door een ondememer of fabrikant geplaatst is, tegen een vergoeding van een bepaald percentage van de opbrengst, in de eerste plaats tegen dien ondernemer of fabrikant c.q. na waarschuwing straf- rechtelijk zal zijn op te treden, waarbij dan uiteraard aan den winkelier, die geacht moet worden een verboden loterjj openlijk te bevor deren, in ieder geval een waarschuwing zal moeten worden gegeven. Voor zoover verboden systemen door den winkelier in eigen beheer worden geexploi- teerd, zal het strafrechtelpc optreden even- tueel tegen dezen gericht moeten zijn. Voorts vestigt de Minister nog de bijzon dere opmerkzaamheid voor een richtige toe- passing derLoterijwet 1905 op den verkoop der loten van allerlei buitenlandsche loterijen. De Minister verzoekt te willen bevorderen, dat krachtig tegen den verkoop worde opgetreden; in de eerste plaats ware daartoe noodig op de z.gn. gelukskantoren en loterijagenten ten deze het noodige toezicht uit te oefenen. Voorts zal zooveel mogelijk zijn in te grijpen ter zake van het opnemen vein advertenties betreffende buitenlandsche loterijen in hier te lande verschijnende bladen; meer bijlzonder trekken de aandacht die inzake de Deensche koloniale klassenloterij. VL1EGDIENST ROTTERDAM— HAAMSTEDE—VLISSINGEN. Heden is bovengenoemde vliegdienst door drie K. L. M. vliegmachines officieel geopend. Te ongeveer 11 uur arriveerden de vliegtuigen waarin ongeveer 27 personen, op het vliegveld te Vlissingen. Tal van autoriteiten waren ter begroeting aanwezig, o.a. de leden van het Schouwsche vliegcomitb, die met hun dames de tocht hadden medegemaakt. Aan de gasten werd een autotocht rond Walcheren en den lunch in „Brittania'' aange- boden, terwijl de Walchersche genoodigden in de gelegenheid werden gesteld een korte vlucht boven het eiland mede te maken. DE RONDVLUCHT. De vliegtocht over Nederland heeft j.l. Vrijdag en Zaterdag met een 10-tal vliegtui gen plaats gehad en is blijkens de mededeelin gen van de deelnemers schitterend verloopen. Blijkbaar was de tijd op de stopplaatsen wat te beperkt genomen en was dit oorzaak dat van den tocht over Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel is terecht gekomen, aangezien de meeste www lCIIU WCII meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bj1 Apoth. en Drogisten. (Xngez. MeO.) vliegtuigen van Brabant rechtstreeks naar Vlissingen koersten. Voor zoover we ver- namen zijn slechts twee vliegtuigen boven onze streek gezien. Te Vlissingen zijn de deelnemers door de vereeniging Vlissingen Vooruit gerecipieerd in het „Brittania Hotel", waama zij den tocht via West-Schouwen naar Waalhaven hebben voortgezet, waar de tocht beeindigd was. DE NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING. Het Kon. besluit van 8 December 1931, Stbl. no. 501 en de wet van 21 April 1932, Stbl. no. 175, regelende de wijziging in de departemen- tale indeeling, treden vandaag in werking. Deze wijziging omvat: lo. de overbrenging van de statistiek, de directie van den landbouw e.a. en de visscherij van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw naar het departement van arbeid, handel en nijverheid (van nu af aan departement van econcanische zaken en arbeid) 2o. de overbrenging van de volksgezond- heid, de werkioosheidsverzekering en arbeids- bemiddeling van het departement van arbeid, handel en nijverheid naar het departement van binnenlandsche zaken en landbouw (van fiU af aan departement van binnenlandsche zakenJ De directie van den landbouw blijft voor loopig (ongeveer tot medio Mei) gevestigd aan het departement van binnenlandsche za ken (Binnenhof); de afdeelingen volksgezond- heid en de werkioosheidsverzekering en ar- beidsbemiddeling blijven voorloopig nog in het departement van economische zaken en arbeid (Bezuidenhout) gevestigd. Stukken betref fende die diensten kunnen in afwachting van de overbrenging van die afdeelingen aan de oude adressen worden toegezonden Afscheid van minister Ruys de Beerenbrouck van de ambtenarem De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Zaterdag op hartelijke wijze afscheid genomen van hoofd- en verdere amb- tenaren van de directie van den landbouw, de afdeeling visscherij en en van drie ambtenairen van de comptabiliteit, die eveneens op 1 Mei naar het departement van economische zaken overgaan. De inspecteur van den buitenland- schen voorlichtingsdienst, ir. Mansholt, dankte den minister voor de vriendelijke woorden en toonde zich zeer erkentelijk .voor hetgeen de minister voor den landbouw heeft gedaan. Deze uiting van erkentelijkheid richtte zich ook tot den waam.-directeur-generaal mr. dr. Frederiks. Deze toonde zich daarvoor zeer gevoelig en nam eveneens op hartelijke wijze afscheid van de ambtenaren. AXEL. Gemeenteraad. In de op Dinsdag, den 3 Mei 1932, des na- middags te 2 ure te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Installatie van den heer A. Verschelling. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemming over het voorstel van den heer Iz. de Feijter om aan A. OlijSlager een toeslag van 300 per jaar te geven op zijn pensioen als gemeentebode. Over dit punt staakten in de vorige vergadering de stemmen. 4. Stemming over het voorstel van Bur gemeester en Wethouders om den prijs van het bakkersgas te herzien. Over dit punt staakten in de vorige vergadering de stemmen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet, Stbl. 1930, no. 460 voor deze gemeente. 6. Idem a. tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting in deze gemeente per 1 Mei 1932. b. tot intrekking van de oude veror dening d.d. 13 November 1930, goed gekeurd bij Kon. besluit d.d. 31 Decem ber 1930 onder nummer 32, per 1 Mei 1932. c. tot vaststelling van de verordening betreffende de classificatie van de ge meente voor de heffing der gemeente fondsbelasting per 1 Mei 1932. d. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 5 Augustus 1930 met ingang van 1 Mei 1932. Bij het personeed aan de Gemeente- gasfabriek alhier, zijn vast aangesteld: C. van Bendegem als fitter, en S. Dieleman als stoker. Dank zij het gunstige weer, konden Zaterdagavond de aangekondigde concerten op de markt doorgaan. Een buitengewoon talrijke menigte was aan- vankelijik op de markt bij een en beluisterde aandachtig de uitvoeringen van „Concordia" en ,,Hosanna". Mogen dezen zomer meer van deze avonden worden gegeven. ZAAMSLAG. Zaterdag 30 April hield de vereeniging „Het Groene Kruis" hare gewone jaarljjksche ver gadering bij den heer C. P. de Regt. Uit de jaarrekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 2278,64 en de uitgaven f 2020,09, alzoo een batig saldo van 258,55. In het afgeloopen jaar werden 306 verple- gingsartikelen uitgereikt aan 96 leden. Het ledenaantal bedraagt thans 703. De wijkverpleegster legde 2921 bezoeken af. De begrooting voor het volgende dienstjaar werd vastgesteld, zooals die door het bestuur opgemaakt was. De heer J. Stolk Lzn., werd als bestuurslid herkozen. In plaats van de heeren C. Maas Sr. en P. C. de Moor, die zich niet meer her- kiesbaar stelden, werden gekozen de heeren C. Maas Jr. en J. C. Eijke. DONDERDAG 5 MEI 1932. (Hem elvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. Geen dienst. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis; 6 u., Ds. Hartjes, van Vlissingen, voor „Vrede- rust". Gereform eerde gemeente. 9 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2