OoorZeeuwsch-Vlaanderen in 'tVarleden »Weigert namaak! ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Vraagt de echte Poeders en Tablettent Echl zijn ze alleen, wanneer op ds verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. geweest. Sclierper nog dan de verkiezingen vocwr het presidentschap geven zij een voor- stelJing van de politieke gemoedsgesteldheid van het Pruisische en tevens van het Duit sche volk. Immers, nationaal-socialisme is veel meer een gemoedagesteldheid dan een poiitiek beginsel. Maar de groei der bewe- gmg is dan ook overeenkomstig: stemmingen zijsi besmettelijker dan principes. De proef op de som is nu geleverd voor de beteekenis van de candidatuur vsm Hinden- burg. Het blijkt, dat Hindenburg eenige miUioenen stemmen gekregen moet hebben van lied en, wier politieke sympathie verder op het oogenblik voor Hitler is. Immers, ware dat niet het geval geweest, dan had de natio- naal-socialistische lijst nu niet meer stemmen mogen verwerven dan op den eersten verkie- zingsdag voor het presidentschap. Toen had- den de Duitsch-nationalisten hun eigen can- didaat en moesten de cijfers dus een eenigs- zins zuivere voorstelling geven van den aan hang waarop de nationaal-socialisten konden rekenen bg een verkiezing, waarbij alle par tijen met eigen candidaten optraden. De eijfers konden zelfs nog wat geflatteerd blij- ken voor de Hitlerianen, omdat zg bij die eerste stemming allicht nog wat aanhangers hadden meegekregen van kleine partgen, die bij de Landdagverkiezing weer tot hun eigen groep zouden terugkeeren. Bg die eerste stemming voor het presidentschap kregen de nazi's in Pruisen 29.7 pet. der uitgebrachte stemmen. Bg de herstemming, toen Hitler alleen voor de oppositie van rechts optrad, bracht hg het tot 37.1 pet. der uitgebrachte stemmen. Nu heeft kg in Pruisen ongeveer 37,2 pet. gehaald, ofschoon dezen keer geen groepeering, hoe klein ook, naliet haar eigen kans te wagen. Het nationaal-socialisme is dus alleen nog ruim zoo sterk gebleken als wat men voor een samenwerking van partijen hield op 10 April. Slechts de aanitrekkings- kracht van de candidatuur van Hindenburg heeft toen bewerkt, dat men een te zwakke voorstelling kreeg van de macht van Hitler. Zonneklaar is nu bewezen, dat Hitler tegen ieder ander dan Hindenburg het pleit gewon- nen zou hebben. Immers, al zou hg bij de herstemming niet de volstrekte meerderheid hebben gehaald, het was toen om een betrek- kelijke meerderheid te doen, en die zou hij zeker hebben bereikt bij een driehoeksverkie- zing met deeLnemiiig van een communistischen candidaat. Dit is een eenvoudig rekensom- metje als men nu de nationaal-socialistische en Duitsch-nationale stemmen samentelt en men, van hetgeen overblijft, de communis- tische stemmen aftrekt. Dan is er een dui- delijke meerderhekj voor Hitler. Wij gelooven den uitslag van Maandag in Pruisen niet duidelijker te kunnen teekenen dan door op deze bijzonderheid te wijzen. Men ziet nu van hoe centrale beteekenis de weldra 85-jarige rijkspresident is. Hij is de haak, die den tegenwoordigen stand van zaken in zijn eentje draagt, zoolang die stand van zaken nog voortduurt. Het tiweede punt dat zeer in het oog valt is het falen van het streven der regeering om van het „Hiiidenburg-elan" der presidentsver kiezing partij te trekken en ook van alle pogingen om door een, te laat gekomen, krachtig optreden de militaire organisatie van de nazi's nieuw geloof te wekken in de kracht van haar gezag. Heeft deze maatregel uit- werking gehad dan lijkit het er meer op, dat die tegenovergesteld was aan de bedoeling der regeering, wait wij in onze beschouwing over de ontbinding der stormtroepen, rekening houdende met lessen uit bet verleden, reeds als mogelijkheid hebben verondersteld. De verkiezing zelf is gekenmerkt door de vemietiging der kleine partijen, wat men ■weer als een bewijs kan opvabten, dat het dezen keer om algemeene stroomingen van stemming dan om overwogen politieke grond- beginselen ging. Van de na de revolutie zoo trotscbe democratische partij, die, er niet in berustend in eere onder te gaan, door een ionnatuurlijke koppeling trachtte haar bestaan te rekken, zijn slechts twee afgevaardigden overgebleven. Deze partij, de partij van de groote liberale pers, van Rathenau, van het vooruitstrevende academische, commercieele en industrieele intellect heeft slechts twee zetels kunnen redden. De Duitsche Volkspartij, de partij van Stresemann, van de groote westelijke industrieelen van bet meer behou- dende stedelijke intellect heeft, ofschoon zij niet meer stemmen verworven heeft dan de staatspartij, het door een gelukkiger verdee- ling nog juist tot 6 zetels kunnen brengen. De Duitscb-nationalen alleen tellen nog mee. Maar in den Landdag, dien zij eens, onder een ander kiesstelsel, met een onafbankelijke meerderheid onwrikbaar bebeerschten, bouden zij thans nog 31 zetels bezet. Zij staan nu door A. M. WESSELS. lAlle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den beer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXII, Random de Historie van Aardenburg. Onder de zeventien Vlaamsche steden die, omstreeks het midden der XHIde eeuw be- hoorden tot de zoogenoemde Londensche Hansa, waren Aardenburg, Oostburg, IJzen- dijke en St. Anna ter Muiden niet van de minste. In 1302, toen het burgerleger van Vlaande ren, onder Pieter de Coninck en Jan Bregdel de bloem der ridderschap van Frankrijk in den gulden spoorslag bij Kortrijk het leven liet, werd Aardenburg meer dan eens in den strgd betrokken. Toen geheel Vlaanderen in 1324 in beroe- ring was, schijnt Aardenburg aan de zgde van den Graaf te zijn geweest, daar enkele edelen zich daar versterkt hadden en de omstreken, waar de ruwe nakomelingen der Saxische kolonisten aan den opstand deelnamen, te vuur en te zwaard verwoestten. Wanneer in 1383 Frans Ackerman de Vlaamsche gemeenten te wapen riep om de Franschen te verdrijven en Paus Urbanus VI te steunen, werd de stad op den 27 Juni door de witkappen, die de besluiten der Gentsche 3chepenen ten uitvoer brachten, geducht ge- teisterd, een schok waarvan zg niet bekwam, lager dan Zondag nog de Duitsche Volkspartij stond. Wat nu? De oude Pruisische regeering heeft, parlementair beschouwd, afgedaan. In den Landdag is een duidelijke revolutionnaire meerderheid, 162 nazi's en 57 communis ten op 422 afgevaardigden. Maar die kunnen somen niet regeeren, wellicht niet eens samen afbrekend optreden. Een meerderheid van rechts is er niet. Nazi's conservatieven en verder nog denk- bare hulptroepjes brengen het noodt tot een meerderheid. Zelfs als de Volkspartij, die ook nu nog wel verdeeld zal zijn, meedeed zou een coalitie van rechts maar eenig stemmen boven de 200 kunnen komen. De oude coalitie is juist zoo sterk als de nazi's alleen zijn. Zelfs bij onthouding der communisten zou zij niet parlementair kunnen regeeren. Wij zuilen hier niet trachten het probleexn op te lossen, dat de Pruisen zich zelf hebben gesteld. Qui vivra verra. De verwarring buiten Pruisen. De vooruitgang der nationaal-socialisten is bezig de Duitsche staten onregeerbaar te maken. Beieren werd totnogtoe door de Beierscbe Volkspartij bestuurd, met medewer- king van een Duitsch-nationaal minister. Er was wel geen regeeringsmeerderheid, daar de (Katbolieke) Beiersche Volkspartij en de con servatieven samen over 51 van de 113 zetels beschikten, maar er waren amdere vriendelijk gezinde groepjes, en de regeering moest reeds worden geduld omdat geen andere groepeering aanspraak kon maken op de macbt. Nu zijn de Duitsch-nationalen gedecimeerd. Wel heeft de volkspartij het getal van haar zetels nog van 40 op 45 kunnen verhoogen, maar de nazi's zijn van 9 op 43 gesprongen en zuilen nu niet meer tot eenig onnoodig dulden bereid zijn, vooral omdat een zeer vijandige verhou- ding is ontstaan tusschen ben en de Beiersche regeering. Aan een samenwerking tusschen nazi's en Katholieken schijnt daar op het oogenblik heelemaail niet te denken. Zou een coalitie tusschen de, van 30 tot 20 mandaten gehavende socialisten en de Beier sche Katholieken mogelgk zgn De tegem- stelling tusschen die twee groepen is al lang heel fel geweest. Maar nu de socialisten geteisterd zgn door de communisten en nu de Volkspartg een gevreesde macht naast zich ziet opkomen, zou het onverwachte kun nen gebeuren. Dat zou een verbond der vijandschap tegen Hitler zijn. Gemeenschap- pelijke haat is echter soms een goed cement. In Wurtemberg regeerde een coalitie van centrum, staatspartij, volkspartij ,een coalitie dus iets meer naar links dan die in het rrjk, omdat bet eonservatieve elemen/t erin ont- brak en het liberale element erin naar om- standigheden nog vrij krachtig was. De volkspartij is nu uitgeroeid uit den Landdag. De Staatspartij heeft vier van haar acht zetels verloren. De liberalen hebben dus geen beteekenis meer. Wel heeft bet centrum zich gehandhaafd, maar bet is overvleugeld door de nazi's, die van 1 zetel op 23 zetels gekomen zijn. Als het centrum met hen samengaat is er een meerderheid. Zal dit echter geschie- den? De socialisten hebben 7 van hun 21 zetels verloren, hun vermogen om te regee ren is dus nog aanzienlijk verminderd. In Anhalt regeerden totnogtoe een lid van de staatspartij en een socialist samen, steu- nende op een aanhang van 17 der 36 parle- mentsleden. Die 17 zijn nu 13 geworden, en daartegenover is een sterke groep van nazi's. 15 stuks, opgekomen. Zij zijn er naar ver- houding nog sterker dan in Pruisen. Maar bondgenooten voor het vormen van een regee ring zuilen zij er moeilijk vinden; de 2 Duitsch-nationalen zijn daarvoor juist nog niet genoeg. Ten slotte nog een woord over Hamburg. Daar heeft men de verkiezijgen van 27 Sep tember 1931 herhaald, omdat er geen meer derheid was voor een regeering. Het oude bestuur uit socialisten, staatspartij en volks partij was aangebleven omdat niemand het vervangen kon, maar had zelf geen kracht. Het beschikte nog slechts over 67 mandaten op de 160. De nieuwe verkiezingen hebben dezen toestand iets verbeterd. Wel hebben de nazi's him zetels zelfs nog weer van 43 op 51 kunnen verhoogen, maar door winst van de socialisten en de staatspartij hebben de regeerende partijen bet nu weer op 72 zetels gebracht. De communisten hebben hier op- merkelijk geleden. Desniettemin blijft de positie even moeilgk: 51 nazi's, 26 communis ten en 7 Duitsch-nationalen vormen met elkaar al een oppositie van 84 op de 160. Een regeering van rechts is echter heel duidelijk niet mogelijk. Zoo is er door deze verkiezingen ook buiten Pruisen overal slechts verhoogde verwarring ontstaan. NA DEN SLAG. In Pruisen zijn nu, schrijft de N. R. Crt., in de eerste dagen, wellicht zelfs in de eerste weken geen feiten van belang te verwach^en. De partijen moeten nu eerst bekomen of van den schok dien zij hebben gekregen, of van de inspanning die de beide verkiezingscam- pagnes him hebben gekost. Meer of minder teleurstelling kan men in beide kampen aantreffen en daamaast een voldoening die ten deele van negatieven aard is. Bij de verslagen partijen van links troost zoodat zij in 1408 gerekend werd onder de plaatsen ,,verarmt en veuweeckt bij den laet- sten oorelog". Wat er nog van de welvaart was overgebleven werd vemield toen de Bruggelingen in 1436 en de Gentenaren in 1452 kwamen plunderen en met wagens vol koren en wijn naar huis keerden. Maar niet alleen werd zij door oorlog en plundering getroffen. Ook het water deed haar vemielend werk. De watervloeden van 1377, van 1404 en vooral die van 1477 brach ten zeer veel grondbezitters in Aardenburg tot armoede en het is geen wonder dat de stad, die in het begin der XlVde eeuw, naar Dr. Ab Utrecht Dresselhuis meent, omstreeks 9000 inwoners telde, later nog 1200 gezinnen had, in 1502 er nog slechts... 60 overhield, die helaas nog in armoede verkeerden. Wat een verschil bij nu! Toen binnen haar wallen ruim 75 bunder gronds vijf mark- ten, twee pleinen en 74 straten, benevens twee hoofdkerken en een groot aantal andere publieke gebouwen. Een der voomaamste oorzaken, dat het oude Aardenburg zulken luister bezat, was wel het open oog voor den handel, en de prive- legien die zij wisten te bemachtigen. In het jaar 1280 werd de stapel (factory) der Duitsche steden uit Brugge naar Aarden burg verlegd, door Berg van Middelburg. De oorzaak dezer verlegging was de on- eenigheid die ontstaan was tusschen de stad Brugge en de Duitsche kooplieden. Ook de Spaansche kooplieden verplaatsten zich naar Aardenburg. Graaf Guy van Vlaanderen gaf te Aardenburg hoogst gewichtige voorrechten. Ten einde een staaltje te geven van die voorrechten, die Aardenburg tot bloei brach ten, zuilen wij er eenige vermelden. Ten eer ste mochten de vreemde kooplieden te Aar denburg hun eigene schalen en gewichten ge- bruiken, en, even vrij als de poorters zelve, in het groot koopen en verkoopen, zonder men zich ermede, dat ,,het nationale front" geen meerderheid heeft kunnen veroveren. Waarschgnlijk hebben slechts weinigen in dat kamp dit uiterste nog gevreesd na den uitslag van de presidentsverkiezing. Nu het echter zoo weinig blijkt gescheeld te hebben vinden zij toch voldoening achteraf in het vermijden van dat gevaar, waarvan de meesten de na- bijheid niet meer hebben vermoed. Op het nationale front valt nu, naast alle voldoening over de winst, spijtigbeid te con- stateeren, dat men er het kleine aantal aan de meerderheid ontbreketnde zetels niet bij heeft kunnen veroveren. Men tijgt reeds aan het verwijten: Hadden de rechts staande kleine groepen maar niet toegegeven aan hun slijtinigsgeest, maar een gemeenschappelijk front gevormd met de groote nationale par tijen, dan ware nu het vaderland reeds gered. De honderdduizenden stemmen, die door him separatisme verloren gingeji, ontbreken nu aan de overwinning van de nationale zaak. Zoo klagen vooral de kranten van Hugenberg. Inderdaad zij klagen. O.i. hadden zij daartoe reden. Tevergeefs heeft Hugenberg eigen eonservatieve beginse- len en de parlementaire positie van zijn partij opgeofferd, om den nationaal-socialistischen brand daarmede aan tewakkeren. Geen groote partij heeft naar verhouding zoo geleden als de zijne. Van de 71 zetels is zij op 31 geval- len. En zij heeft daarmede niet bereikt, een beslissende positie te veroveren in het staats- bestel. Die houdt dr. Briining bezet, die als leader van het centrum zoo stevig op de wip zit als ooit te voren. De 31 Duitsch-nationalen zijn voor niets bruikbaar; geen enkele meer derheid kan van hen afhankelijk worden ge- maakt. Zij zouden zelfs de oude coalitie niet aan een meerderheid kunnen helpen, gesteld dat zij dat wilden, wat natuurlijk niet het ge val is. Voor Hitler' dienen zij tot niets, als hij de Katholieken niet op zgn kant kan krij- gen, en slaagt hrj daarin, dan heeft hg Hugen berg niet meer noodig. Onzen Berlijnsche correspondent heeft Hu genberg wel eens voorgesteld als een politicus die slimme berekeningen kan maken, waaraan echter altgd bet werkelgkheidsbesef ont- breekt, dat zij kan doen slagen. Deze nieuwe jammerlijke mislukking is daarvan een heel treffend voorbeeld. Hitler zelf heeft geen reden tot teleurstel ling, al ware bet voor hem gemakkelijker ge weest indien de conservatieven sterk genoeg waren gebleven om door hem bij het vormen van een parlementaire meerderheid te worden gebruikt. Dan had hg het niet moeilijk ge had, en ware hij bovendiem goedkoop aan zijn overwicht gekomen, terwgl het heel lastig en heel duur zal zijn om met bet centrum tot zaken op dit punt te komen. Maar bet feit van den ontzaglijken groei van zijn macbt blijft bestaan. Bij iedere verkiezing is hij nog met groote sprongen vooruitgegaaner is geen enkele reden die 't waarschijnlijk maakt dat dit nu plotseling tot stilstand zou komen. De Rijksdagverkiezingen van September 1930 leverden hem ruim 18 pet. der uitge brachte stemmen op, de eerste stemming bg de presidentsverkiezing ongeveer 30 pet., thans is het ruim 37 pet. Wie nu meent, dat hij zijn toppunt heeft bereikt, maakt zijn wensch tot vader van zijn oordeel. Want de om- standiigheden, die het aanzwellen van zijn ge- lederen veroorzaken, duren onverminderd voort als hg maar niet aan de regeering komt. Materiaal voor den groei van zijn aanhang is er nog te over. Bij den landelijken en ste- delijken middenstand blgft er heel wat voor hem te halen, en de communisten kunnen hem nog vele aanhangers leveren. En men ver- gete niet, dat het kiezerscorps jaar op jaar versterkt wordt met nieuwe kolonnen van 20-jarigen, die talrgk zijn omdat zij voorloopig nog het product zijn van de vruchbbaarheid van Duitschland van v66r den oorlog. De veel oudere en ook de veel jongere generaties zgn door, of als nasleep van den oorlog gedund; deze „jaarscharen" echter hebben numeriek het minst geleden. Nu Hitler reeds zoover gekomen is, mag men bet dus niet onmogelijk noemen dat hij naar een werkelijke meerder heid toegaat, onafhankelijk van de gedeci- meerde conservatieven, als maar de omstan- digheden hem zoo gunstig blijven als zij nu zgn. Wij geven toe dat dit nog groote verande- ringen in de politieke groepeering van Duitsch land zou eischen, maar zij hoeven niet grooter te zijn dan die, welke in de laatste 2 jaar heb ben plaats gevonden. De verkiezingen in Oostenrijk daar en tegen hebben bewezen, dat bet terrein daar veel minder gunstig is voor Hitler dan in Duitsch land. Als oud-Oostenrijker kan hij zich troos- ten met het besef, dat het eigen land nooit het beste terrein is geweest voor een waren profeet. De positie van de socialisten in Wee- nen en in Neder-Oostenrijk is onaantastbaar gebleken, en die van de Christen-socialisten eveneens. In Salzburg bad men misschien een gunstiger terrein kunnen verwachten voor de nazi's, maar ook daar hebben zij zich in hoofdzaak moeten tevreden stellen met het verslinden van de Groot-Duitschers en platte- landers. Men zou Hitler kunnen troosten met erop te wijzen, dat zijn betrekkelijk succes een begin vormt. Maar de onwrikbaarheid die de beide groote partijen hebben getoond, belooft niet veel voor de toekomst. Bovendien accgns te betalen. Voorts mochten zij vier zaakgelastigden hebben, ten einde hunne on- derlinge verschillen te vereffenen, terwgl die tusschen hen en andere personen beslist moest worden door deze vier zaakgelastigden, bene vens vier schepenen, van wier uitspraak men zich op den Graaf kon beroepen. Geen vreemdeling kon te Aardenburg in de gevangenis of in ggzeling worden gebracht, dan voor eigen misdrgf of eigene schulden. Geen Aardenburger mocht hem slaan of be- leedigen; maar bad hg misdaan, dan moest men er den schepenen kennis van geven, op- dat die met de zaakgelastigden het recht handhaafden. Geen makelaar mocht in de stad wonen of werkzaam zijn zonder voorkennis en goed- keuring der schepenen en zaakgelastigden, die hem ook bij valschen handel konden beboeten en afzetten, en overigens zijn loon bepaalden. De huur der huizen en kelders werd door Schepenen bepaald, die er natuurlijk voor zorgden dat deze niet te hoog was. Hoe meer kooplui in Aardenburg, hoe liever het de vroedschap was, gedachtig aan het spreek- woord ,,Een winnende hand, is een milde hand". Niet lang daama maakten de Aardenbur- gers op een ander regt hetgeen zij eigen- lijk nog niet bezaten aanspraak, n.l. het Waagrecbt. De gelegenheid om dit in te pail- men was daar gunstig voor. De Franschen hadden Vlaanderen bezet. Graaf Guy en zijn zonen hadden zich na dap- peren strijd te Aardenburg overgegeven, en waren naar Parrjs gevoerd. Hun overwinnaar Koning Philippus had zich in de voomaamste steden Brugge, Gent enz. laten huldigen. Ook aan Aardenburg had Karel van Valois reeds 3 Mei 1300, zelfs tegen Graaf Guy, be- scherming toegezegd, maar nu beweerden de Aardenburgers, dat zij sedert onheuglijke tijden in bet bezit van de waag en de uit is het nu de tijd waarop Hitler over het begin been moest zgn in Oostenrijk. Voor bewegin- gen als de zijne is het nu oogst-, geen zaaitijd meer. Het geklungel der Heimwehren heeft veel voor hem bedorven. Zij hebben het gras voor zijn voeten weggemaaid op een wijze die de wortels beschadigd heeft. In Oostenrijk, het land van het sterke ge loof, Katholiek of socialistisch, is blijkbaar niet de geesteiijke ontworteling te vinden en zoovele van hun oude kudde afgedwaalde schapen als in Duitschland. Wij betwijfelen echter of de uitslag der ver kiezingen in Oostenrijk voor Hitler een teleur stelling is geweest. Hij moet de zijnen ken- nen. Bovendien kon hg door zijn ervaringen in Duitschland weten, dat hij in een land vrij- wel zonder protestanten niet veel meer te zoeken heeft. TER NEUZEN, 27 April 1932. GOED AFGELOOPEN. Maandagmiddag geraakte bij bet spelen aan de Vluchthaven bet 5jarig zoontje van den heer Jurrij te water. Het mocht aan eenige omstanders geluk- ken bet knaapje op bet droge te brengen, waarna het naar de ouderlijke woning werd gebracht. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN ENZ. IN DE AMBACHTSSCHOOL. De aandacht wordt nummer voorkomende de tentoonstelling van niingen enz., die a.s. Zaterdag zal worden bachtsschool alhier. als naar gewoonte de voile waard zijn. gevestigd op de in dit advertentie betreffende werkstukken, teekenin- Donderdag, Vrgdag en gehouden in de Am- De tentoonstelling zal belangstelling weer ten BEPERKING POSTDIENST OP ZATERDAGMIDDAG. Met ingang van 7 Mei a.s., wordt voor de postkantoren, vereenigde kantoren, en bijkan- toren met volledige dienstuitvoering en de hulpkantoren het sluitingsuur voor den post- loketdienst des Zaterdagmiddags bepaald op 16 uur en voor de bijkantoren met beperkte dienstuitvoering in bet algemeen op 15 uur. Bij wijze van overgangsmaatregel zal ge- durende den normalen openstellinigstijd tot uiterlijk 18 uur gelegenheid bestaan voor het behandelen van express-zendingen, telegra- fiscbe postwissels, adviezen, stortingen met spoedbehandeling en voor het afhaien van postrestante stukken, reispostch^ques en cheques met spoedbestelling. Deze Zaterdagsche dienstbeperking geldt dus niet voor de poststations. AFD. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dinsdagavond hield bet A. N. V. in het „Luxor-Theater" een avond, aan Zuid-Afrika gewijd. Er waren een honderdvijftigtal bezoe- kers waaronder vele leerlingen van scholen; ook belangstellenden van buiten Ter Neuzen waren gekomen. De eerste spreker, de beer G. Cronje uit Amsterdam, sprak over het on- derwerp ,,Wat die Afrikaner in Nederland soek". Hij wees op de zelfstandigbeid van bet Afrikaansohe volk, dat zich heeft ontwikkeld uit een Nederlandsche kern, waaromheen zich Fransche en Duitsche groepen .aansloten, en dit geheel geplaatst in bijzonder geographi- sche omstandigheden. Dit nieuwe volk, dat op deze wijze ontstaan is, vertoont natuurlijk door al deze oorzaken verschillen met het Nederlandsche volk, maar de kern is toch nog voor minstens 50 Nederlandsch gebleven. Wat de Afrikaner dus in Nederland zoekt, is een middel om kennis te nemen van Euro- peesche cultuurstroomingen, waarvoor Neder land het geschiktst is. Eenige films over het leven in Zuid-Afrika besloten het gedeelte v66r de pauze. Men kon daar aanschouwen, hoe vele woonhuizen van 17 d'eeuwschen bouwstijl nog thans bestaan: hoe de Afrikaansche boer zijn land bewerkt met zeer modeme werktuigen; hoe dat land door kunstmatige bevloei'ing vruchtbaar ge- maakt moet worden, want in Zuid-Afrika valt weinig regen. Mooie tafereelen van veeteelt en vruchtenteelt werden vertoond; alles gaf den indruk, dat Zuid-Afrika een welvarend land is met een grooten uitvoer over de ge- heele wereld. Na de pauze, die niet (gelijk bij andere uit- voeringen, vooral in groote steden, wel het geval is) het belangrijkste van den avond vormde, sprak Drs. W. Goedhuys uit Over- veen over Nederlands taak ten aanzien van Zuid-Afrika. Het jonge en geestdriftige Zuid- Afrika, aldus spreker, en het oude, minder geestdriftige, maar meer ervaren, Nederland hebben tot taak, elkaar aan te vullen en te steunen. De verwijdering is ontstaan, doordat de Afrikaners bevreesd waren voor besmet- tlng met vreemde inivloeden; eerst na den Boerenoorlog is men gaan inzien, dat een al te sterke afscheiding Zuid-Afrika niet ten goede zou komen. Toen de Afrikaansche zelfstandigheid ge vestigd was, bijv. de Bijbel in het Afrikaansch was vertaald, er een zekere politieke zelfstan digheid was verkregen, wendde vooral het jon- dezelve voortspruitende voordeelen waren ge weest. De ontvanger Generaal van Vlaanderen Godfried van den Bossche kwam tegen deze eisch op. De Aardenburgers persisteerden echter bg hun bewering en het gevolg was, dat Koning Fhilippus in 1301 deze zaak in onderzoek gaf aan Willem van der Gracht, Kanunnik te Rijssel en aan Ridder Sgmon Loardi. Hun uitspraak is onbekend, maar uit de Aardenburgsche charters blijkt, dat eerst in 1318, twee derde gedeelte der waaggelden aan de stad door Graaf Robbert werden afgestaan, omdat de stad voor hem bad verkregen, de helft van den tol, die aan Gerard de Moor behoorde. Dus voor wat, hoort wat. Die gift was intusschen de laatste welke Aardenburg ontving. Naderhand werd aan de stad geen nieuw voorpecht meer geschon- ken, ofschoon de tot dusver vermelde bij her- baling door de volgende graven bevestigd werden. Aardenburg had alzoo in het eerste vierde deel der XlVde eeuw het toppunt van zijn grootheid bereikt en behoorde toen tevens tot de sterke plaatsen van Vlaanderen. Want toen Graaf Lodewgk van Creey, door den invloed van zijnen oom Jan van Namen, bij het Fransche hof zijne vrijheid had her- kregen, en onverzicbtig genoeg was geweest, om uit erkentenis hiervoor, aan dezen zijn oom het Baljuwschap van de wateren te Sluis op te dragen; toen de Bruggelingen, die dit als een inbreuk op hunne voorrechten be- schouwden, dientengevolge wederom in op- stand geraakten, Sluis verbrandden en geheel West-Vlaanderen in eene beweging brachten, die jaren duurde, bleef Aardenburg de zijde des Graafs houden, en verduurde, in den win ter tusschen 1324 en 1325, een beleg van zes weken, zonder te bezwgken. Zooals gezegd was Aardenburg op het top- gere geslaoht zich weer tot Nederland. Spar, herinnerde aan het feit dat na de verkrijging van deze zelfstandigheid Nederland het eerste land is geweest, waarmee weer diplomatieke banden werden aangeknoopt, aan de nieuwe Zuidafrikaansche vlag: het oude oranje- blanje-bleu van de Prinsenvlag, door Van Riebeek gevoerd, het nauwe contact tusschen Nederlandsche en Zuidafrikaansche steden door het Dietsch Studentenverbond, de brief- wisseling van meer dan duizend Nederland sche kinderen met Zuidafrikaansche stam- verwanten, en vele andere dingen meer. Tot slot werden nog twee films vertoond. nl. over de Zuidafrikaansche spoorwegen en den Kruger-wildtuin, een natuurreservaat, grooter dan Nederland. Vooral deze laatste film muntte uit door de prachtige beelden van het Afrikaansche groote wild in natuurstaat. WEDERSPANNIGHEID EN VERNIEUNG. Dezer dagen moest deurwaarder P. uit Hulst, ingevolge een vonnis, de woning van 'n familie wonende onder de gemeente Bosch- kapelle, ontruimen. Nadat de gebruikelrjke formaliteiten hadden plaats gehad, werd tot outrunning overgegaan wat aanvankelijk zon der tegenstand van de bewoners kon geschie- den. Toen de inboedel zoo goed als geheel en al was buitengebracht, keerde de bewoner, die eenige oogenblikken afwezig was geweest, terug, den deurwaarder mededeelende, dat hij met een advocaat uit Middelburg had getele- foneerd, die hem geadviseerd zou hebben de woning niet te verlaten. Nadat de geheele boedel was buitengebracht kwam de huurder en diens zuster aan de beurt. Eerstgenoemde veriliet de woning, doch laatstgenoemde wei- gerde ondanks verschillende aanmaningen de waning te verlaten, waarop zij met geweld door de politie moest worden verwijderd. De woning werd afgesloten en men vertrok, nadat inimiddels nog meer politieversterking, een burgemeester en dokter ter plaatse aanwezig was. Toen de marechaussde den volgenden dag terugkeerden, zagen zij dat de ontruimde woning totaal was vemield. De voorgevel was geheel omvergeworpen, terwgl de achter- en zijgevels en het dak groote gaten vertoonden. Tusschen het puin had de bewoonster op een stoel plaats genomen. Toen men haar vroeg, wie de woning had vemield, bleef zij het ant- woord schuldig. De politie onderzoekt thans verder de zaak. DE LOKAAL-SPOORWEGEN OP ZUID-BEVELAND. De commissie, aangewezen door de ge meente- en polderbesturen betrokken bij den Zuid-Bevelandschen Spoorweg, om te onder- handelen met de ddrectie van de Ned. Spoor wegen besloot: le. Een schrijven te richten tot den direc- teur der Ned. Spoorwegen, waarin wordt ver- zocht een besprekimg te mogen houden over subsidievermiifdering in verband met het lagere rentebedrag voor de gesloten geld- leening. 2e. Aan de betrokken gemeente- en polder besturen te vragen of zij prijs stellen op be- houd, inkrimping of opheffing van bet per- sonenvervoer, eventueel met hoeveel procent het subsidie zal worden verminderd bij in krimping of opheffing van het personen- vervoer. VEREENIGINGEN VAN OUD-LEE1RLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSEN IN ZEELAND. Dinsdag werd te Goes in de ,,Prins van Oranje" de jaarvergadering van de Commissie der vereenigingen van oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen in Zeeland gebouden. De vergadering werd met een kort woord ge- opend door den voorzitter, den heer W. Glas, te Kapelle. Hiema werden de notulen en daarna het jaarverslag der eerste jaarverga dering door den secretaris voorgelezen, waarin duidelijk het ontstaan der commissie uit kwam. Het bleek, dat deze commissie in een groote behoefte voorziet, bij de Commis sie zijn aangesloten 4 vereenigingen met totaal 187 leden. Na het doen der rekening en verantwoording werden de ingeleverde rap- porten over de gestelde vraagpunten uitvoe- rig besproken en rapporteurs benoemd tot bet vaststellen der rapporten. Nadat nog en kele vragen beantwoord waren, werd deze goed geslaagde vergadering door den voor zitter gesloten. ZIGEUNERS. In de buurtschap Moershoofde, aan den weg van St. Kruis naar St. Laureijns (B.) heeft een troep zigeuners zijn tenten opgeslagen, voor zoolang de Belgische politie ean verblgf aldaar tenminste toestaat. De troep be- staande pit 7 wagens met 60 bewoners en 17 paarden, heeft, komende van Maldeghem, nabij de Nederlandsche grens uitgespaninen. Door marechauss^e's wordt de grens voort- durend bewaakt, om te beletten, dat dit onge- wenschte volkje een bezoek aan ons land zou brengen. AXEL. Naar aanleiding van de actie die door het gemeentebestuur is ingesteld voor behoud van bet kantoor van den Rijksontvanger alhier, is van den Minister van Financien een schrij ven ingekomen dat het kantoor der direote belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier niet zal worden opgeheven. punt van haar roem. Langzaam maar zeker begon haar handel te vervallen, vermits het jeugdige Sluis een betere haven aanbood en rechtstreeksche verbinding bezat met het maehtige Bmgge. Al spoedig begon het laken- en linnenwe- ven te verminderen, en namen de zuivelmarkt, de vlasmarkt, de wolmarkt, de garenmarkt, die een hoogen bloei bereikt hadden af. Het vaarwater slibde toe. Van den vroegeren glans be roof d en een landstand geworden, hielden de tegenspoeden niet op. In 1572 brachten de watergeuzen er schrik en onrust in. Zes jaren later, onder de Staten zijnde, leed zjj niet weinig overlast van de z.g. malcontenten en toen Aardenburg daama weder door de Spanjaarden werd be zet, had zg den moedwil eener, aan de burgerg vijandige bezetting te verduren, terwijl boven dien in 1583 en '84 de pest er hevig woedde. Naar gelang in de volgende eeuwen de stad zelve achteruitging, vervielen ook haar verde- digingswerken. In het archief is nog een Bmgscbe Schepenbrief van het jaar 1580, toen het Vrije besloten had de stad te ont- mantelen. In deze brief wordt verklaard, dat, ofschoon de wallen geslecht en de poorten om- ver gehaald zouden worden, Aardenburg even- wel stadsrechten zou blgven behouden en ook de bevoegdheid bad, om ze later, bij gunsti ger omstandigheden, te herstellen. In dien toestand was dus de stad in 1604, toen 6 vende- len Duitschers haar bezetten, maar ook bij de naderdng van Prins Maurits, zonder tegen stand te bieden aftrokken, zoodat deze een gemakkelijke zege had. Deze krggskundige Vorst echter, ziende dat de gracbten dog goed en diep waren, deed haar door Graaf Ernest dadelijk bezetten en beval voor elke der geheel of gedeeltelijk ver- □ielde poorten, een ravelijn te maken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2