ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. DE VIERDE SEPTEMBER No. 8829 WOENSDAG 27 APRIL 1932 72e Jaargang. BINNENL AND FEUILLETON DE ZWARTE UEVE VROUW BTJITENLAN D DE NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELIN G. AVONTURENROMAN door PETER BARON. 2) TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Bii.nen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor ultbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka 2,25, overige Ian den 2,60 per 3 maanden fr. per post A bonne-men ten voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dltgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. W. ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en dichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst ddn dag voor de ultgave.. I) IT BRAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A VONB. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Boon (lib.) vraagt verlof, den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid vra- gen te mogen stellen betreffend de groote beawaren, aan het op 1 Mei a.s. in werking treden van de Winkelsluitingswet verbonden. Morgen wordt hierover beslist. Aan de orde komt het wetsontwerp over de wering van den Ooloradokever bij in- en door- voer van aardappelen en versche groenten. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt alvo- rens de beraadslagingen aanvangen, mede, dat de regeering zoo noodig ook maatregelen zal treffen tegen de San Josd-schlldluis. De heer van Rappard (lib.) wil in verband met de Fransche repressaille-maatregelen een internationale conferentie inzake den Colora- do-kever. De minister zegt, dat de regeering met ver- wondering kennis heeft genomen van die maatregelen. De gedachte van den heer Van Rappard zal gaame worden overwogen. Over de resultaten van de thans met Frankrijk ge- voerde onderhandelingen kan spr. uit den aard der zaak nog niets mededeelen. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) ziet in de Fransche maatregelen slechits onwel- willendheid. Het wetsontwerp moet toch wor den aangenomen. De heer Kortenhorst (r.k.) zegt, dat Frank rijk niet kan volhouden, dat dit wetsontwerp anders dan van alleen sanitairen aard is. De heer van Dis (h.g.p.) vraagt, of niet ook voor Belgie een in- en uitvoerverbod noodig is. De minister zegt deze vragen te zullen over- wegen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde zijn verschillende kleihere wetsontiwerpen. Bij het onteigeningsontwerp voor verbete- ring van den rijksweg HengeloEnschedd bespreekt de heer van der Bilt (lib.) de drei- gende schending van het natuurschoon. J. H. SCHAPER. Het lid der Tweede Kamer de heer J. H. Schaper, heeft, naar Het Volk meldt, tegen 1 Mei, om gezondheidsredenen, die hem nood- zaken zijn werkzaamheden in te krimpen, ont- slag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid van Gede- puteerde Staten. Op advies vein zijn huisarts zal hfl eenige weken rust nemen. Na Pinksteren hoopt hij zijn werk als Ka- merlid enz. te hervatten. In het Staajtsblad is afgekondigd de wet tot overbrenging van de zorg voor de uitvoering van wetten en Kon. besluiten betreffende den landbouw, de visscherij en de statistiek, voor zooveel het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw thans daarmede balast is, naar dat van Arbeid, Handel en Nijverheid en van de zorg voor de volksgezondheid, de werkloosheidsverzekering en de arbeidsbemid- deling van laatstgenoemd departement naar het eerstgenoemde en tot naamsverandering van beide departementen. (Nadruk verboden.) Vervolg- HOOFDSTUK I. „De Moordenaar". De assistent-commissaris van politie streek langs zijn gladgeschoren kin. en leunde achterover in zijn stoel. ,,Die ver- klaringen van ,,Bijstanderom den ande- ren dag in de ,,Sun" beginnen me zoo'n beetje te vervelen", mompelde hij, terwijl zijn blanke hand langzaam over zijn grij- zend haar gleed. De detective-inspecteur Bryct plukte zenuwachtig aan zijn zandkleurig knevel- tje en keek vorschend naar zijn chef. Hij was al vertrouwd geraakt met den gele- genheidstoon, waarop zijn chef zoo juist gesproken had. Zoo iets kondigde gewoonlijk het on- rustbarende feit aan, dat ,,de ouwe nog iets in het vet had". „U bedoelt met betrekking op den ..Moordenaar", mijnheer?" waagde Bryce behoedzaam. Juist". De chef bestudeerde aandach- tig zijn vingertoppen. ,,Ik bedoel den ..moordenaar". Inspecteur Bryce gluurde behoedzaam naar inspecteur Guest, den derden aan- wezige in de kamer, en gaf hem een knip- oogje. Guest, die zijn staalharde oogen op den chef vestigde, speelde wat met zijn pen. „Breng me de papieren van afdeeling W, Guest", vroeg de chef. BIJZONDERE POSTZEGELS. In het Staatsblad is opgenomen een K. B., waarin is bepaald, dat gedurende een door den minister van Waterstaat te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Deze postzegels, die ontwerpen vertoonen verband houdende met het doel der uitgifte, worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 26, 7% en 12% ct. Zij worden ver- kocht met een bijslag van onderscheidenljjk 1%, 4, 3% en 2% ct. boven de frankeerwaarde en zijn geldig tot 1 Jan. 1934. DE CONTINGENTEERING VAN BOVEN- KLEEDING VOOR VROUWEN EN MEISJES. Te Amsterdam heeft Maandag de landelijke bond van winkeliers in damesconfectie in Nederland een protestvergadering gebouden tegen de maatregelen regeiende den invoer van bovenkleeding voor vrouwen, meisjes en kleine kinderen. De voorzitter, mr. Jul. Keizer, zeide, dat de winkeliers hoewel het weldra 1 Mei is nog niet weten waar ze aan toe zijn. Deze toestand werkt verlammend op den handel. In het damesconfectiebedrijf was geen aan- leiding voor contingenteering aanwezig. Zoowel de crisiscommissie als bet In- en Uitvoerbureau hebben dit erkend! Hij hoopt en vertrouwt, dat een krachtig protest deze contingenteering nog zal worden voorkomen. Vervolgens is uit de vergadering van de zijde van de handelsagenten een woord van protest gesproken tegen contingenteering en de wijze waarop het gesehiedt. Mr. Jule Keizer stelde namens het voorloo- pig comitB een motie voor waarin geprotes- teerd wordt tegen de uitsluiting van de winke liers bij de bespreking van de contingentee ring, voorts tegen het niet tijdig bekendma- ken van de contingenteeringsmaatregelen. Met klem wordt ook geprotesteerd, dat bij K. B. de contingenteering voorloopig met negen maanden wordt verlengd na afloop van de eerste contingenteering, welke nog ter be- krachtiging bij de Tweede Kamer hangt. De contingenteering, zoo vervolgd de motie, wordt gehandhaafd in weerwil van het feit, dat het landsbelang haar niet verantwoord doet zijn, doch veeleer verhiedt. Practisch zijn de grenzen gesloten tusschen 27 April en 5 Mei, een tijdvak waarin de omzet met het oog op de feestdagen groot is. Ten slotte draagt de motie het voorloopig bestuur op alle wettige middelen ter hand te nemen, welke dienstig zijn ter voorkoming van de buitengewone groote nadeelen, welke de winkeliers in damesconfectie door invoering en handhaving van bedoelde maatregelen on- vermijdelijk zullen moeten lijden. De motie is met algemeene stemmen aan genomen. WEST-BRABANTSCH KANAAL-COMITe. Zaterdagmiddag heeft te Roosendaal het West-Brabantsch Kanaal-comitd vergaderd, ander voorzitterschap van den burgemeester van Bergen op Zoom, Mrs. Drs. Blom. Uitvoerig werden de ontwateringsbelangen van Brabant, die bij het plan van ir. Van Konijnenburg betrokken zijn, besproken, en besloten werd, een adres te richten aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waar in zal worden gevraagd om bij de regeering aan te dringen op de spoedige uitvoering van Daar was het voor, dat zij hier waren. Als sir Arthur Sayle, assistent-commissa ris van politie. om de papieren vroeg, dan was er een donderkopje aan de lucht. Jeremias Guest slenterde de kamer uit, en met aandachtige blikken wachtte sir Arthur op den terugkeer van de onberis- pelijk gekleede, prachtig gebouwde ge- stalte. „Soms verwonder ik me", begon hij zachtjes, doch zweeg, toen hij den beleefd vragenden blik van Bryce gewaar werd. ,,Enfin", het doet er niet toe, het is niet van zooveel belang", besloot hij. Inspecteur Bryce bromde onhoorbaar. Die aardige gewoonte van den chef om een zin te beginnen, en t aan anderen over te laten dezen te beeindigen, was voor Bryce een gestadige ergernis. ,,Dank U". Sir Arthur nam Guest, die teruggekeerd was, het boek met bruinen omslag uit handen, sloeg zoo maar enkele bladen om, terwijl hij blijkbaar het knip- oogje van inspecteur Bryce niet opmerkte. ,,Den vierden April", las sir Arthur op onbewogen toon-, ,,werd de financier Morrel aangetroffen met een schot in het hoofd". Daar noch van den een, noch van den ander eenige toelichting volgde, ging sir Arthur, terwijl hij zich tot niemand van hen in 't bijzonder richtte, verder. ,,Den vierden Mei trof den makelaar Lacey zijn welverdiend, maar niettemin vreeselijk lot". Geen van beiden scheen geneigd te voorlezing te bestrijden, en wederom ver- diepte sir Arthur zich in het register. ,,Den vierden Juni vond men graaf Hugo Zachenits van het Oostenrijksche gezantschap doodgeschoten in een taxi en den vierden Juli werd het lijk van Gorrel- Phelps door zijn knecht ontdekt in zijn kamers in den Temple!" Sir Arthur sloot het register en onderwierp zijn nagels aan een nauwkeurig onderzoek. De afdeelings-detectiveinspecteur Guest waterwerken, welke later toch noodzakelijk zullen zijn voor de nieuwe verbinding tusschen Sohelde en Rijn, en waardoor de dringend noodzakelijke afwatering van Noord-Brabant bevorderd wordt. Besloten werd ook, uitvoering te geven aan het voorstel van Mr. Raars te Rotterdam, te Breda gedaan, om een groot comitB van actie te vormen met Rotterdam, Limburg en enkele najtionale organisaties. Het comitd werd alsnog met enkele leden uitgebreid. Het totstandkomen van nieuwe kanaal-comltB's werd in het vooruifczicht ge steld. DE GELDSLUIER. Men schrijft ons: De knapste economen weten blijkbaar geen raad met de wereldcrisis, al zou de oplossing waarschjjnlijk gemakkelijker gevonden kunnen worden, indien die economen, en niet de man van de straat, ten slotte de lakens uitdeelden. Nu wil het ons voorkomen, dat vooral 6dn ding wordt vergeten, nl. dat kleine oorzaken dikiwijls groote gevolgen kunnen hebben. Dit lijkt ons ook het geval te zijn met de crisis. Deze is met al haar ingewikkeldheid wellicht voor een zeer groot deel het gevolg van het uit het oog verliezen van zeer eenvoudige waarheden, die, als zij er maar op worden ge- wezen, ook door de eenvoudigste menschen zullen kunnen worden begrepen. Dat men die waarheden echter niet ziet, is een gevolg hiervan, dat onze economische verhoudingen zijn bedekt met wat de economen den geld- sluier noemen. Wanneer de ruif van goederen en diensten langs directen weg plaats had en niet door bemiddeling van een ruilmiddel, het geld, zou er wellicht niet eens een crisis zijn. Onlangs spraken wij een boer, die zeer juist de volgende sehildering gaf van den toestand. Voor een drietal jaren, zdo zeide hij, kostte de rogge om nu maar eens het be- langrijkste Nederlandsche graan tot voorbeeld te nemen 10 A 12 de 100 K.G. Thans kost zij 5 A 5,50, dat is nog niet eens de helft van drie jaar geleden. Terwijl ik toen, vervolgde de man, het uurloon van een land- arbeider van zeg 30 cent kon voldoen met 2% k 3 K.G. rogge, moet ik thans 5 A 6 K.G. verkoopen om aan het vereischte bedrag te komen. En met andere viitgaven staat het precies zoo. Maakte ik voor drie jaren gebruik van de diensten van een timmerman a 60 cent per uur, wat in verhouding tot de belooning van landbouwarbeid reeds veel te veel was, dan kon ik dit uurloon voldoen met wat ik ontving voor 5 k 6 K.G. rogge. Thans moet ik, wil ik een uur een timmerman hebben, daar- voor 10 A 12 K.G. rogge afstaan. En zoo gaat het met de kieeren, de schoenen, de meube- len, die ik moet koopen. Zoo gaat het ook met de belastingen. Nu begrijpt ieder, dat deze misstand niet zou zijn ontstaan, indien er bij den ruil geen gebruik werd gemaakt van geld, maar de ruil langs directen weg plaats had en de pro- ducten en diensten van den een werden ge- ruild tegen de producten en diensten van den ander. De timmerman zou dan betaald wor den in rogge in plaats van in geld. En het zou niet in zijn hoofd zijn opgekomen, in plaats van 5 A 6 K.G. rogge voor een uur werken er 10 A 12 te vragen. Intusschen heeft de ruil wel plaats door middel van geld en dit verandert plotseling de geheele situatie, doordien de verhoudingen naar wij zagen, bedekt worden door den geld- sluier. De timmerman wil, nu de rogge tot de helft van den ouden prijs is gedaald, toch en hoofdinspecteur Bryce lachten elkan- der stiekem toe. Er zou nog meer volgen. Sir Arthur drukte z'n vingertoppen tezamen en hervatte: „Elk der vier ge- noemde mannen werd door een kogel ge- dood; telkens was de kogel van hetzelfde kaliber. Naast elk van hen werd een eenvoudig wit kaartje aangetroffen, waar het getal op stond. Den eersten keer was het getal „een", de tweede maal ,,twee", enzoovoorts Al vonden zijn toehoorders deze gede- tailleerde opsomming van feiten 'n oude geschiedenis, toch lieten ze dit niet door- schemeren. Ze moesten den chef niet on- derbreken a lis hij „de bokkenpruik" op had"- ,,Wij alien zijn op de hoogte met den feitelijken toestand", vervolgde sir Arthur. George Wace bedreef, samen met die vier overleden heeren en nog twee ande ren, die hun loon nog niet te pakken heb ben, gedurende den tijd van zijn loopbaan eenig van de meest vernuftige en ontstel- lende misdaden, waarmede onze werk- kring ooit kennis heeft gemaakt. In min der dan geen tijd gelukte het ons eenigen van Wace's bondgenooten om hun mis daden in te rekenen, maar met hun aan- voerder hebben we buiten den waard ge- rekend. Die duivelsche, gladde vent had het ongeluk op een rots uit te glijden, terwijl hij onder invloed was van sterken drank. t Is onverklaarbaar als men het nuchtere feit overweegt, dat Wace nog nimmer alcohol geproefd heeft". Sir Arthur keek deelnemend van het knappe, doch droevige gelaat van Bryce naar het fijnbesneden, spottende gezicht van Guest, als wilde hij er een ingeving van aflezen, een ingeving, die geen van beiden hem konden geven, hoe ze zich het hoofd ook afmartelden. Na een langdurige beschouwing van zijn nagels ging de chef voort: Gerald Wace, de zoon van wijlen George Wace, is jammer genoeg voor onze gemoeds- dezelfde geldsom ontvangen. En gij kunt hem voor oogen houden, dat hij dan in werkelijk- heid het dubbele loon r in rogge uitgedrukt zou ontvangen, van voorheen, hij heeft daarvoor geen oor. En geheel ongelrjk dit zij tot zijn verschooning gezegd heeft hij niet, zoolang anderen even dwaas zijn als hij en voor hun diensten ook het oude geldloon willen ontvangen. Het is echter niet moeilijk te begrijpen, dat zoodoende de landbouwer het kind van de rekening wordt. Maar wie iets meer nadenkt, zal ook tot de conclusie moeten komen, dat het met de andere be- roepsklassen vastloopt. De landbouwer is nu verplichit tot alien, die voor -hem werken, te zeggen: als gij alien twee keer zooveel van mijn product wilt ont vangen voor uw diensten als voorheen, kan ik die diensten niet gebruiken, want mijn grond levert nu eenmaal niet twee keer zoo veel op als drie jaar geleden. Hij laat op zijn land dus zoo weinig mogelijk arbeid verrich- ten en neemt genoegen met wat moeder na- tuur laat groeien uiit haar zelve. Met het ge volg, dat de landarbeiders werkloos worden. Zijn huis is hij verder verplicht zelf te repa- reeren. En zoo gaat het met veel, dat hij vroe- ger door anderen liet verrichten. Nu is hierbij ongeveer de helft van onze niet Jandbouwende bevolking betrokken, om- dat zij tenslotte indirect moet leven van de landbouwende bevolking. De andere helft van onze niet-landbouwen- de bevolking steunt op den landbouw in het buitenland. Zij bewjjst aan het buitenland allerlei industrieele, scheepvaart- en andere diensten in ruil voor landbouwproducten en andere grondstoffen. De buitenlandsche land bouwer is echter gedwongen dezelfde houding aan te nemen als de Nederlandsche. Als gij Nederlanders, zoo redeneert hij, uw oude loo- nen wilt handhaven, en voor uwe diensten zoodoende twee keer zooveel landbouwproduc ten wilt ontvangen als voor enkele jaren, heb ik die diensten niet noodig. Wij produceeren dan in ons eigen land, hetgeen wij tot dusver van U betrokken. Zoodoende worden door onze hooge loonen twee dingen in de hand gewerkt. In de eerste plaats, dat onze landbouwers den grond ex- tensief gaan exploiteeren en zoo weinig moge lijk gebruik maken van de diensten van an dere beroepsklassen. En in de tweede plaats, dat het buitenland zich zelf voorziet van het geen het vroeger van ons ontving. En het einde van het lied is, dat er in ons land aanstonds slechts voor vier millioen menschen een bestaan zal zijn te vinden. Het is daarom te hopen, dat men hier te lande spoedig door den geldsluier, die den waren toestand aan het oog onttrekt, leert heenzien en ieder zich tevreden stelt met een zelfde goederenloon als twee A drie jaar geleden. DE WINKELSLUITINGSWET. 2943 leden van het personeel van de firma C. Jamin hebben een verklaring „Aan het Nederlandsche Volk" omtrent de inwerking- h NIEUWIGHEDEN: l\| I Kostumen, Demi-saisons, ™l" Gabar(linen. Onze gansch vemieuwde stock laat ons verkoop aan de laagste prijzen toe! Zuivelbrug 7, Gent (slechts 6&n ingang, juist aan de brug), staan dit jaar terug aan de spits met mooie keus aan voordeelige prijzen! (Ingez. Med.) rust de rol gaan spelen van een wre- kende Nemesis, en in die rol heeft hij vier zakenvrienden van zijn vader zaliger ge- dood, terwijl hij voor zichzelf den karak- teristieken, alhoewel infamen titel van ,,de Moordenaar" verwierf. De chef onderbrak even z'n eentonig relaas en leunde langzaam voorover. ,,Op het oogenblik zijn er nog maar twee leden van de bende van George Wace over, n.l. Chatterton en Venning, en onze taak is te zorgen, dat zij blijven ik bedoel in leven. Voor ons per- soonlijk kunnen wij sympathiseeren met Gerald Wace. Sommigen zeggen, dat hij nog verder zou zijn gegaan, indien hij op het gekozen pad had kunnen voortgaan, want ik betwijfel het toch wel eenigszins of Venning de hand had in elk van deze chantage-plannen van beteekenis in Lon- den; en Chatterton of ik moet me al erg vergissen, heeft belang bij een goeden gang van zaken. Niettemin is het onze plicht, de eerzame burgers te be- schermen en den moordenaar voor het gerecht te brengen, en dien dwaas den mond te stoppen!" Het laatste gezegde klonk bitter en sir Arthur's vuist viel met een slag op de krant voor hem, en kwam juist terecht in een aangestreepte kolom, waarin een on- bekende ,,hij of zij", die zich ,,Bijstander" noemde, van meening was, dat de politie wel een beetje huiverig was, het lot van 's moordenaars andere slachtoffers te dee- len. En dat kon ook de eenige oplossing zijn, die hij kon vinden voor zulk een traagheid om een publieke bedreiging, waartoe zulke buitensporige misdaden be- hoorden, voor het gerecht te brengen"- ,,Dat moet ophouden!" snauwde sir Arthur, terwijl z'n hand weer opnieuw op de tafel sloeg en Bryce en Guest verholen grijnsden. Al voelden ze jegens elkaar een geweldigen naijver, ze waren een als het gold ,,den ouwe" in t gelijk te stellen. ,,Vijf maanden hebben jullie dat zaakje treding van de winkelsluitingswet ondert-ee- kend, waarin wij o.m. het volgende lezen: Thans, nu nog slechts enkele weken hen van dien fatalen datum scheiden, meenen zij allerdringendst de aandacht van alle weknee- nende en weldenkende Nederlanders te moe ten vestigen op het huns inziens buitenge- woon ongunstig gekozen tijdstip van invoe ring van een wet, die zulke funeste gevolgem voor de samenleving kan hebben, waar toch, een ieder er van overtuigd moet zijn, dat het zoeken van werkverruiming in deze drok- kende tijden het grootste probleem is, ter wijl door iniwerkingtreding van bedoelde wet eerder het tegenovergestelde het geval zijn zijn. En verder: Bloeiende bedrijven en floreerende onder- nemingen zijn er tegenwoordig helaas slechts bedroevend weinige te vinden, ook in Neder land, en daarom moet ieder, die stelling wil kiezen tegen de kunstmatige vemietiging van kleine restjes maatschappelijke welvaart, zijn stem met kraeht verheffen tegen alle maat regelen, van welke zijde ook, die in dezen wereld-ontwrichtenden tijd een verslechting van den algemeenen toestand ten gevolge zullen kunnen hebben. STEUNUITKEERING HOOGER DAN LOON. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat stoere wer- kers in de havenwerken te 's-Grevel<Xuin- Capelle, waar het werk gesehiedt onder toe- zicht van de Heidemaatschappij te Breda, met Rijkssteun niet meer kunnen verdienen dan 10 A 12 gulden per week? dat dit werk zeer onregelmatig geschieden moet in verband met eb en vloed en deze menschen vaak of 's morgens 4 uur reeds df 's avonds 10 uur nog op het werk zijn? dat in de week van 1016 April enkele ar- beiders slechts 52 centen voor de geheele week uitbetaald kregen? dat men in de groote steden als werkiooze en mede door tusschenkomst van Rijkssteun. 12 A 22 gulden ontvangt, plus kolen en hios- coop-ticket Is de Minister bereid, deze tegensteUingeoL op te heffen, en te bevorderen dat met wer ken veel meer verdiend kan worden dan wordt genoten door hen, die geen arbeid verrichten en steun trekken? Is de Minister bereid mede te deelen hoe- veel en op welke wijze steun, in enkele onzer groote steden, verleend wordt en welk per centage daar inzit aan Rijksgeld? OPSTANDIGE BOEREN. De boeren van de gemeente Sonfalan bij Cluj (Klausenburg), die er tegen protestee- ren, dat hun gemeentebosch in handen van den staat overgaat, zijn Maandagochtend met de gendarmen in conflict gekomen. De aaib- tenaren waren tenslotte gedwongen van. hum vuurwapens gebruik te maken. Twee boeren werden gedood en twee ernstig gekwetst. Het districtsbestuur heeft versterking aan de gen darmerie gezonden om de rust te herstellen. DE ZEGETOCHT DER NAZI'S IN PRUISEN De verkiezingen, die Zondag in verschillende Duitsche staten zijn gehouden, zijn, schrijft de N. R. Crt., een nieuwe triomf voor Hitler nu al in handen en met geen ander resul- taat dan den dood van vier menschen en de ontsnapping van hun moordenaar", ver- voldge hij op bitteren toon. ,,De publieke opinie is bepaald slecht en de commis- saris neemt de heele zaak in ernstig on derzoek. Ik heb niet veel zin om Venning en Chatterton ook nog op de hfst der. moorden te zien, bedreven door dien jon*-- gen sluipmoordenaar, Gerald Wace Wederom onderbrak sir Arthur zijn' betoog en keek naar den kalender. die aan den muur tegenover hem hing. „Vandaag is het 2 Augustus", zei hij nu langzamer, en op minder strijdlustigen toon: „U beiden weet, wat dat beteekent, veronderstel ik?" Twee hoofden knikten instemmend, ten teeken dat de eigenaars ervan wisten wat het beteekende. ,,We hebben al het mo- gelijke gedaan om den vogel te knippen, mijnheer", wierp Bryce ietwat geprikkeld tegen. ,,We zijn Leslie, Gerald's broer, nagegaan, en we hebben er zelfs een man- netje op uitgestuurd om te zien of hij ook trachtte zich met z'n broer in verbinding te stellen. 't Zelfde met z'n zuster. Zoo~ als altijd is het signalement van den moordenaar" rondgeseind en alle paster* zijn gewaarschuwd. We hebben ook brie- ven ontvangen, die mannen aanwijzen vara middelmatige lengte, met blond haar, ait het geheele land. Chatterton en Venning worden dag en nacht bewaakt en den vierde zullen we Chatterton's wonino om- singelen. Venninn zal eveneens bii hem komen. Zelfs zullen we den derae het Magdalena-kerkhof omsingelen. U zult zich herinneren, mijnheer, dat ons bericht was, dat tweemaal een verschijning gezien was bij het graf van George Wace en wel telkens voor den moord door den „moor- denaar" en wij meenden, dat het wel een onderzoek waard was". (Wordt vervolgd-)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1