Feuilleton - vertellingen Van den Haag ende Hagenaars OEMENODE BEEICHTEN EEN BENZINEBUS ONTPLOFT. Ulvenhout, 19 April 1932. Menier, „Ziezoow" zee ik Zondagmiddag om kwart over vieren teugen m'n kammeraads die b^j mrjn thuis wa- ren op radioow- visite: „ziezoow, da d-emmen me weer g'ad, jon- gens, en nouw zyn me medeen weer tbuis ok!" „En wemmen onz' centen in d'n zak g'ouwen," zee d'n Jaan, die altijd op 'n haalfke doodbleft. Hoewel deuzen keer bad ie schoon gelijk, amico! Acbt gulden reisgeld om effetjes op-en-neer Amsterdam te gaan, dan d'n entree van 'n paar gulden „goeiemergen, dan zij-d-al 'n tientje kwijt en bedde nog gin slokske drinken g'ad", zee d'h Blaauwe. ,Rn dan motte op reis sjuust altij zo'n last van dorst emmen as d'n Tiest", zee d'n Fielp. „Da's nouw maar gekkigheid", zee d'n Blaauwe: „maar as ik's op reis ben, dan mag ik g&re ier-en-daar 's aanleggen, aanders' kunde net zoow goed thuisblyven, vlak bij de pomp! Alles op z'nen tyd, wa gij Dr6, bier doe nog maar 's vol, nouw me-n-et gewonnen emmen mee twee-een", en mee hiew ie z'n gloske-n-onder m'n neus. „As ge dan t6cb bezig zijt", zee d'n Jaan: gooide z'n borreltje-n-achterover, knaauwdel n-erop da z'nen grooten zwarten snor veur z'nen dikken kop en-en-neer sprong en biew z'n gloske naast da van d'n Blaauwe. ,,Mij ok dan maar", zee d'n Fielp: „veur de gezelligheid." „Keb altijd gezeed", zoo nam d'n Blaauwe 'm op den wagel: „da gij 'nen meegaanden kearel bent, Fielp!" En omda-d-ik tocb ok nog wel trek bad in 'n piereverschikkerske zee ik teugen Trui: „pakt 's 'n gloske, Trui en nimde gij 'r een- tje mee suiker", en mee goot ik mijn gloske- n-ok 's klokkend vol. ,Tk mot die vulligbeid nie in m'n lijf", kri- tieseerde zy mee veul neuslawijd„Ik houw me liever aan m'n bakske koffie.' „Nouw", zee d'n Tiest doodernstig: „beur's Trui, koffie is ok beel heel lekker, horre, daar gaat niks van af, maar witte waarom ik 'm zoow zelden gebruik?" „Nouw?" vroeg Trui mee 'n paar dichtge- knepen ogskes. „Omda-ge 'r zoow schandalig lillijk van wordt", zee-t-ie mee 'n vies gezicbt. „Dan is jouw boofd 'n pracht van 'n recla- me-plotje teugen 't overmatig gebruik van koffie, veugelverschrikkert", mepte Trui trug. ,,Eennul veur Trui"! kwekte d'n Fielp: „Blaauwe, die kunde nie wisselen, ee!" ,,'k Zou 'r zonde van maken om dat te doen" zee d'n Tiest: ,,hij is veuls te goed!" Maar wa'k dan zeggen wouw, da 's ditte: wij emmen d'n voetbalwedstrijd Nederland Bellegie van kop-tot-teen meegemokt ier. Veul, heel veul plazier d'raan beleefd en net as d'n Janus al gezeed hee: onz' centen vastg'ouwen! Ja, zelfs waren wij gin van alien bij de driehonderdduuzend aanvragers en nog veul minder bij de tweehonderdzestigduuzend ..teleurgestelden" die gin kaans kregen om d'r goeie reksdaalders neer te leggen bij de ton goud, die daar in twee keer drie ketierkes bij mekaar getrapt is. En nouw meugen ze veur mijn part zeggen da wij op schobberdebonk meegedaan emmen, maar wij boerenmenschen, wij emmen wezen- lijk last, veul last van de slechte tijen, amico! En nouw mag d'n stadsche mensch wel altij gezeed emmen dat de boeren altij klaagden; da ze, net as verkens knorrende vet wieren, maar 'k zou nouw wel 's willen vragen, wie as 'n verken knort en z'n buikske medeen rond eet. Tocb zekers d'n boer nie, die nouw zoowa- d-beelegaar wordt opgegeten! Wie klaagt er vandaag? Mag ik da nouw 's ronduit zeggen, amico? De driehonderdduuzend kaartaanvragers, die klagen! En as ze 'n lijstje zouwen geven, 'n statte- stiekske, van 't aantal boeren dat er tusschen die driehonderduuzend school, ollee, mis- schient ginnen eenen! En daarom: wb&r zitten nouw de knorrende krulst&rtjes Ozoowkoos! Teugeswoorig is da minder, de menschen zijn wa ,,deftiger" geworren na dat de z.g. dimmekrasie in de weareld is gekomen, maar vruuger dan, dan mokten ze griffer 'n protje mee d'n groentenboer. En dan, as 't zoo 's weken aan mekaar droog weer was in 't veurjaar, d'p strop veur d'n boer, dan aee&n ze wel 's: ,,goei weer veur d'n ttrpel, Dr<§?" En as ik dan zuchtte: „houwt 'r van op, juffrouw, (teugeswoorig zeg ik altij ,,me- vrouw!", 'k mot zo'n bietje mee, met de dim mekrasie, da snapte), maar as ik dan zee: „och, juffrouw, houwt 'r van op, m'n goeie mensch, me snakken naar rengelwater", dan kreegde ten antwoord: „bij jullie is 't nooit goed! Jullie klagen altij!" En nooit emmen die menschen begrepen, da-d-et mooie weer veur de stad, nie altijd 't goeie weer veur 't laand was en daarom kre gen wij d'n naam van knorrende v&rkens! Afijn! Ik kan 't zonneke goed in 't water zien schijnen, maar da geklaag van die men schen in de stad, die ons spullen koopen veur 'nen appel en 'n ei, ons verkens opeten veur 'nen grijpstuiver 't pond, ons eiers veur 'n paar koperen centen, dat diezelfste menschen, die mekaars heksteroogen aftrappen veur de loketjes van de bioskoop, dat die menschen 'n heel jaar laank, van den vruugen mergen tot d'n laten avond leggen te murmereeren over de slechte tijen, da's me te zout naar m'nen smaak! Vleejen week ha'k 'r nog eenen te grazen. Ik bel ergens aan, 's mergens om haalf tien en toen kwam er 'nen kaerel veur, mee 'nen buik nouw die ginnen eenen burgemeester misstaan zouw emmen! .Mergen menier, wa zal 't zijn vandaag?" zee ik. „Hedde zuurkool bij oew?" vroeg ie. „Kom maar af, eiges-ingemokte, menier, 'n zuurkooltje om van te gaan watertanden; echt haandwerk van Trui!" Ollee, ik verkoop gfere, da's wiedus en veur- al d'n zuurkool, die mot opgeruimd worren. Waant onder ons gezeed, amico, as ik die nie 'n bietje grif loos, dan zit ik er zelvers veur, misschien in Juni nog, dus mot ik er af zien te komen nouw! Trui gooit niks weg en gif ze's ongelijk? ,,Kost-ie vroeg d'n buik. „Veur e6n dubbeltje laai ik oew schaal vol", offreerde-n-ik. En terwijl ik mee m'n haanden in 't pekel- tonneke zat: „da's nog goei eten, menier! 'n Pondje vet pekelspek d'rbij veur 'n dubbeltje ha! ik mot er nie aan denken, dan loopt 't water uit m'nen mond." „Luste gij 'm zoow gfere?" vroeg Buikmans. ,,Ik kan 'm niemeer (,,zien", viel haast uit m'nen mond) missen", zee ik; ,,ik eet 'm teu geswoorig drie keeren in de week. En de aan- dere drie dagen h& 'k er nog 'n kliekske van." ,,Da zouw mijn te veul zijn", zee van Bui- kum: „ik neem 'm nouw en dan maar's veur de goeiekopte, waant de tijen zijn maar te slecht!" Mee gopte-n-ie, da de pluuskes van de dekens, die nog in z'n haren zaten, weg- stoven. 't Was ok pas... haalf tien, ee! Ik keek 's naar z'nen buik, 'n dink as 'n zonsverdustering, en toen zee 'k zoow: „gij kun-d-aanders nog veuruit, menier." „Da motte toch niet zeggen", zee-t-ie heel seerjeus: ,,'k ben de leste maand bekaanst twee pond verspuld! Vruuger woog ik twee- honderzeuventien en nouw nog maar tweehon- derdvirtien!" „Kiloows?" nak ik 'm. ,,Neee, 't waren maar ponden", zee Buikstra. „Meugde wel veurzichtig zijn", raaid-n-ik 'm aan: ,,da ge nie in verval van krachten ge- rokt, menier; niks ergers asda!" ,,Gif me nog maar tien eiers, wa kosten die?" „Kwartje en versch Van den mergen geropt!" Toen me-n-afrekenden, toen was 't veur twee-en-virtig centen en had ie aan zuurkool eiers en 66rpels, net genogt veur 'n weeshuis. En ik? Vier dubbeltje en twee spijkers. ,,Nouw nog veur 'n dubbeltje spek", zee ik: ,,en oew twee pondjes zitten d'r mergen weer aan menier!" ,,'k Zal m'n best doen", beloofde-n-ie,,de tijen meugen rot zyn, ik doei m'n eigen niks te kort!" „Of ge gelijk hedt", zee ik: 'n goei, steuvig nachtje, 'nen patenten hap cht, 'n stukske ra- dioaw, zoow boksen me d'n kwaaien tijd wel deur!" ,,Ozoow"! zee van Pens tot Buikum, mee z'n haanden vol zuurkool en eiers: ,,over honderd jaren emmen allemaal 'nen kaal hoofd!" ..Bedaankt, menier", zoow gong ik weer naar m'nen wagel, „sterkte horre, in deuze ure des, gevaars!" ,,Seluu!" zee-t-ie, en schupte mee z'nen pan- toffel de deur dicht, waant z'n haanden had ie vol aan demalaise"! Maar hij had me zo'n bietje-n-in de gaten, geleuf ik en daarom da'k oew tot m'n spijt nog nie kan laten weten, of z'n twee pondjes d'r al dcinzitten. Waant keb't'm nog nie dur ven vragen; zo'nen gezonde malaise-lijer ver- lies ik nie graag as klaant, da vuulde aan de teuten van oew klompen, amico! Maar ollee, wemmen Zondagmiddag veul plazier g'ad. 'k Heb m'n eigen bedooid op 'n mement. Toen een van de Nederlaandsche voetbal- lers, Langendaal, geleuf ik, dat ie hiette, 't veld afgong, omdat heel Bellegie zoowa-d-aan z'nen nek had gehangen, zooda-t-ie op 't lest tennostebije heelegaar verschaandiliseerd was, toen hong d'n Janus z'nen snor as 'nen treur- wilg naar benejen. Maar toen kort daarop 't winnend kooltje wier gemokt deur die bed- over-achter-neef van oome Adam en tante Eva, toen vloog d'n Jaan omhoog en sprong deur 't huis, dat ie op 'n oogenblik teugen de plattebuis aankloste en sting te daansen mee z'n drie verbraande vingers in z'nen mond. Me wiesten nie of ie toen daanste van plazier om da kooltje of van pijn aan z'n haanden, waant hij dee zoow komiek, da Trui mee d'r gezicht op tafel lag van 't schateren. D'n Blaauwe zee: ,,'t is 'nen mooien wed- strijd gewiest, maar as ik wa te zeggen had g'ad, dan ha'k dieen scheitsrechtert da flutje uit z'n haanden genomen en 'm 'nen lekstok gegeven". Dieen Blaauwe kan 'r wa van ma ken, amico! Ollee, amico, ik schei er af. As de tijen nog slechter worren, dan motten ze op 't stadion nog maar 'n verdieping bouwen Veul groeten van Trui en as alty, gin horke minder van oewen toet a voe DRA 't Haagje tooit zich in lente- kleed. Feestelyke sfeer... Scheveningen ontwakend. De debacle. van vreemden vorm. 't- Zijn de tempels voor de Indische tentoonstelling. Aan den strandboulevard is eveneens het leven „ontwakend". Verschillende winkels, die 's winters „pot-dicht" plegen te zijn, heb- ben reeds de blinden weggenomen. Als 't eventjes wat zacht is in de lucht, worden v66r de cafe's de stoeltjes buiten gezet. Muziek hoort men echter nog niet op Sche veningen. De heel-vroege bezoekers van de diverse etablissementen moeten het nog zon- der „strijkje" of ,,band" stellen. De exploitanten van de verschillende „gele- genheden" steken iederen morgen haastig den neus in den wind om na te gaan of 't lente- koeltje nog niet in aantocht is. Want vooral in deze buurt is thans het wachten op de wer- kelijke lente. Die wat erg lang weifelt om zich aan te dienen! In vroeger dagen werd uitgekeken naar den man, die zich voor 't eerst van 't jaar met een strooien hoed op liet zien. De Haagsche bladen waren er als-de-kippen bij, om hnn lezers 's avonds met de mede- deeling te verblijden, dat het wonderdier „ge- zien" was in de Residentiale straten. Nu het mannelijk deel der natie den strooien hoed afgezworen schijnt te hebben, moest een an- der criterium worden vastgesteld. Thans is het de Haagsche tram, die het algemeene sein geeft: 't is lente! N.l. door met open bij-wagens te gaan rijden! Tot nu toe is nog geen Hagenaar in de ge- legenheid geweest, in 1932 met „de open tram" door 't Haagje te rollen... De ,,deconfiture" van de bekende bank- firma Scheurleer wordt door de Hofstedelin- gen nogal kalmpjes opgenomen. Van een ,,run" of opstootjes heeft men niets bemerkt. Toch zal het bericht, dat Scheurleer" als slachtoffer van de crisis is gevallen, vele stad- genooten geschokt hebben. De naam Scheur leer was van ouds de uitdrukking voor: extra- solide. Wanneer een Hagenaar ztjn rotsvast ver- trouwen in zekere zaak wilde uitdrukken, dan zei hij: ,,Als Scheurleer!..." En nu dit... Behalve het arme personeel der bank, dat grootendeels ,,op de keien" is komen te staan, zrjn er natuurlijk ,,slachtoffers" gevallen. De Scheurleer's hebben steeds behoord tot de zeer-vermogende, meest-geziene Haagsche ingezetenen. Herhaaldelijk gaven zij blijk van echten burgerzin. De in muziekkringen zeer bekende, en enkele jaren geleden overleden Dr. Scheurleer schonk de stad 'n Egyptologisch en muziekhistorisch museum, dat wel zrjn eigendom bleef, doch waarvan de stadgenooten konden profiteeren. Vooral het muziek-historisch museum werd door velen op hoogen prijs gesteld. Dr. Scheurleer spaarde geen geld aan het doen in- richten en bijhouden daarvan, benoemde den bekenden vioolpaedagoog en muziekkenner Dirk Balfoort als conservator. Na het over- lijden van den muziekminnenden Dr. Scheur leer, werden de zaken een tijd lang op den ouden voet voortgezet. Toen werden met het gemeentebestuur van Den Haag onderhande- lingen aangeknoopt om het museum een ruim, modem gebouw aan de Carnegielaan, in het park Zorgvliet over te doen. De voor- waarden waren uiterst-billijk. Nog v66r eenig resultaat bereikt werd, kwam de debacle. De onderhandelingen zijn afgebroken. En niemand kan zeggen, wat met het museum geschieden zal. Wie de vele alarmisten en zwartkijkers, die thans het Haagje rijk is, ge- looven wilde, zou thans de meest solide instel- lingen en zaken hoogelijk moeten gaan wan- trouwen. Voor den bona-fide zakenman zijn het nu zware dagen. Ieder woord, iedere daad wordt gewikt en gewogen, argwanend bekeken. Zou hy soma?... In vroeger dagen was 't wel mogelijk om door uiterlijken schijn de „crediet-waardig- heid" een poos op peil te houden, zelfs zijn wel voorbeelden bekend, waarop iemand door het op crediet! koopen van een auto, het ,,bittere einde" wist tegen te houden en... t'e keeren. Hiermee roer ik een historie aan uit al-ver liggend verleden van de Hofstad. Thans zouden dergelijke „truc's" niet meer baten. Men is ,,getraind" op zulke ,,noodsprongen". De oude, bekende Haagsche bluf" heeft A. D. 1932 alien invloed ingeboet!... EIBER. Wie het Haagje in deze dagen een vluch- tig bezoek brengt, zal vermoedelijk op geen enkele wijze worden herinnerd aan het spook- beeld, dat malaise of crisis wordt genoemd. De Hofstad is doende zich te tooien in haar mooiste kleed, om het feest van de lente in alle schoonheid mee te kunnen vieren. Het wachten is nog slechts op het echt- koesterende lente-zonnetje. Dan springt het jonge groen te voorschijn de stad en haar omgeving worden gehuld in een waas van teere voorjaarskleuren. Er hangt iets feestelijks in de lucht! In verschillende deelen der stad bemerkt men dan ook een ongewone drukte. Rond den Dierentuin manifesteert zich een ,,va et vient" van de zeer-gezellige soort. De ,,Nebo"- tentoonstelling op 't gebied van de moderne architectuur, in dien tuin opgeslagen, trekt sterke belangstelling. Vele auto's rij den af en aan, terwijl de tallooze kijklustigen, die 't nog per „beenenwagen" moeten doen, aan de omgeving nog eens extra het cachet verleenen van: er is iets te doen. Op het oude, historische Binnenhof treft men evenzeer een bijzondere sfeer. In de eeuwenoude Ridderzaal wordt een bazar ge- houden ten bate van... het Haagsche crisis- comityAi! Dus toch weer een herinnering aan den nood der tyden... Maar in 'n omme- zientje zijn de bezoekers aan mogelijke som- bere gedachten onttfokken. De dames, die zich hier spontaan in dienst hebben gesteld van het goede doel, weten met fijne tact, op de leukste manier de aspirant-koopers te „plukken"... zoodat niemand zijn op het al- taar der naastenliefde geofferde zilverlingen betreurt als hij de steenen trappen, die naar den ingang van de groote zaal leiden, afdaalt. Op de Binnenhof-vlakte is het een bont ge- wemel van menschen, dieren en auto's. Een typisch beeld, ook contrasten! Het dieren-element wordt vertegenwoordigd door de vele duifjes, die reeds sinds een aan tal jaren in steeds wassend aantal het Bin nenhof bevolken. De statige, vlug-trippelende kroppers beleven thans „vette dagen". Ieder beijvert zich om de duiven-kolonie van 't lek- kerste en het beste te voorzien. Het meest vallen wel op de kleurig uitge- doste ,,wereld-reizigers", die van de gelegen- heid gebruik gemaakt hebben om te trachten, van den offerzin der burgerij mee te profitee ren. Zij hebben zich gestoken in de Zondag- sche kleedij van Marker-visschers en beweren van plan te zijn, den aardbol om te marchee- ren. Wie dit streven steunen wil, kan een prentbriefkaart koopen, voorstellend de be- treffende globetrotters. De kereltjes verleenen aan het geheel een onmiskenbare levendigheid. Komt men in de Scheveningsche buurt, dan treft u ook daar een zekere ongewone bedrijvigheid. In het Westbroekpark staan reeds verschillende bouwsels van indrukwekkende afmetingen en VERDUISTERING VAN ONGEVEER f 80.000. Aan het hoofdbureau van politie in Den Haag heeft zich gemeld een 46jarige in Den Haag wonende procuratiehouder, die verklaar- de ten nadeele van zijn werkgeefster, een hout- handelsfirma aan den Zuid-Buitensingel, in een tijdsverloop van 5 jaar een bedrag van pl.m. 80.000 te hebben verduisterd. Nader wordt vemomen dat de hier bedoelde firma is de N.V. Houthandel van K. Dekker Gzn. aan den Zuid Buitensingel 272. De pro curatiehouder, die gehuwd is, was reeds tal van jaren in dienst der firma. VOEDSEL, VERGIFTIGIN G In het gezin van de familie Groenen te Mook bq Nijmegen werden twee kinderen plotseling emstig ongesteld. Een der kleinen is aan de gevolgen overleden. Het tweede is thans aan de beterende hand. Het vermoeden bestond, dat men met een geval van voedselvergiftiging te doen had. De inspecteur van de volksgezondheid te Nijme gen stelde een onderzoek in, waarna alle eet- waren in beslag genomen en naar het centraal laboratorium gebracht werden. In andere ge- zinnen, die hun eetwaren betrokken bij den- zelfden leverancier als de familie Groenen hebben zich geen ziekteverschijnselen voorge- daan. Te Oost op Texel ontstond brand in de wo- ning van den heer Fenijn, doordat de vrouw des huizes een benzine-kooktoestel vulde waarvan de vlam nog niet geheel was gedoofd Wegens zonlicht had zij dit niet kunnen waar- nemen. De vlam sloeg in de benzinebus, die sprong waardoor de brandende benzine over den vloer liep. Qnmiddellijk stond alles in lichter- laaie. De woning was met riet gedekt. De ter hulp gesnelde buren trokken dit riet er dade- lijk af, waardoor het dak vlam vatte. Met vereende krachten was men den brand spoedig meester. De keuken brandde geheel uit en ook het schotwerk van het achterhuis werd door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade, zoowel die aan het huis als aan den inboedel. EEN DRAMA TE LONDEN. Voorbijgangers zagen hoe een man, op de Hammersmith-brug, iets in de Theems wierp waarna hij zelf over de borstleuning klauterde en in het water sprong. Men snelde onmiddellijk den drenkeling te hulp, maar daar er veel strooming in het water was, bleven alle pogingen om hem te redden vruchteloos. Slechts veel later kon hij opgevischt worden, maar was dan reeds dood. De identiteit van den zelfmoordenaar was vlug vastgesteld. Het was de zoon van sir Collins, parlementslid. Wat hij eerst in den stroom geworpen had, was zijn kindje. Het j lijk werd nog niet teruggevonden. Men kent de drijfveer tot dit drama niet. Anderzijds blijven ook de vrouw en het an dere kind van den wanhopigen Collins on- vindbaar. EEN BARON SLAAT ZIJN VROUW DOOD. In een waanzinnige vlaag heeft de 65-jarige baron Guilhem d'Huston te Parijs zijn 55- jarige vrouw, die zich met hem op het bui- tengoed van een familielid bevond, met stok- slagen gedood. Reeds sedert geruimen tijd vertoonde de baron kenteekens van zwakzinnigheid. Hij was behebt met een zelfmoordmanie. De vorige week had hij zich in een kleinen vijver om het leven willen brengen. Hij werd echter tijdig gered. De geneesheeren hadden den baron verandering van lucht voorgeschreven en zoo waren de zieke en zijn echtgenoote op de gedachte gekomen gastvrjjheid te vragen aan hun schoonzuster, baronesse d'Huston de Villeran, die het prachtige landgoed van ,,Pouseck" bezit, waar het drama voorgeval- len is. De baron wandelde, als naar gewoonte, door de velden, in gezelschap van zijn vrouw. In een waanzinnige vlaag, die plotseling op- kwam, sloeg hij zijn echtgenoote met den stok die hij in de hand hield, zoo hard, dat zij bloe- dend en kermend neerviel. Haar kreten wer den tot op het landgoed gehoord. Dienst- boden kwamen onmiddellijk toegesneld. Zij vonden de barones stervend, in een bloedplas. Ervoor, geknield, met strakke oogen en ver- wrongen mond zat de baron. Hij bekeek, zon- der te begrijpen, zijn slachtoffer, dat spoedig overleed. DE ENGELSCHE KROONJUW'EEEEN. De onlangs gerepareerde rijkskroon, welke in haar ouden vorm werd teruggebracht, is een prachtstuk waarop niet minder dan 3200 diamanten en paarlen zijn aangebracht. Voorheen was zij de rijksstatiekroon van koning Eduard VII, en koningin Victoria smaakte het eerst het voorrecht dit stuk van meer dan 1 K.G. gewicht op haar 18-jarig hoofd te torsen. Toen en het is nu bijna een eeuw geleden maakten de ,,Sterren van Afrika" nog geen deel uit van den juwee- lenschat, welke er op is gezaaid. Die sterren werden in 1908 door Transvaal aan koning Eduard geschonken. Ze zijn gemaakt uit den fameuzen Cullinan-diamant. 't Splijten van den Cullinan-diamant en 't slijpen van de sterren is door Amsterdamsche diamantbewerkers verricht. De kleinste van d'e twee, die 309'V karaat weegt is op zijn beurt de kroon op het juwee- lenwerk van de statiekroon. Maar hij kan er gemakkelijk uit worden verwijderd en dan door de Koningin worden gedragen als een broche of hangend aan een snoer om den hals. Een merkwaardig juweel in deze kroon is voorts een robijn welke volgens de overleve- ring eens in het bezit is geweest van den Zwarten Prins, den zoon van Eduard HI en een der 14e eeuwsche helden van Engeland's geschiedenis. De Engelsche kroonjuweelen worden be- waard in den Wakefield Tower, een van de talrijke torens die deel uitmaken van den Tower of Donden. In dien Wakefield-toren bevindt zich een cirkelvormig vertrek, waar, in een dubbele kast van staal en tralies, vele kronen liggen, die van den koning-keizer, ge dragen door koning George in Delhi, de sta tiekroon, welke koningin Mary droeg bij de kroning, de rijksappel, een zalvinglepel en ook de schepter, welke den grooten Cullinan bevat, die 516 karaat weegt en die evenals zijn kleinere soortgenoot voor anderen koninklij- ken tooi kan dienen. De kroon van de Konin gin bevat ook fagmenten van den Cullinan en den beroemden Koh-i-noor. Het spreekt vanzelf, dat deze kroonjuwee len in den Wakefield-toren een onweerstaan- bare aantrekkingskracht uitoefenen op de toeristen. De juweelen liggen achter zware ijzeren tralies, zonder schittering en vrij stoffig (de gerestaureerde rijkskroon thans uitgezon- derd). Het zijn in het algemeen geen voor- werpen van antieke schoonheid. De fraaie oude lepel is wellicht de eenige uitzondering. De oudste kroon van de verzameling is die van Charles II, ongeveer 300 jaar oud. De geschiedvorschers vertellen, dat de goudsmid, die het stuk vervaardigde, de kosten van de grondstof en den arbeid moest voorschieten. een voorschot, dat nimmer in zijn zak is terug- gekeerd. De historische waarde van de verzameling blijft ver ten achter bij duizenden stukken in het Britsche Museum en ook by vele zaken van onedel metaal in den Tower en natuur lijk bij den Tower zelf. Het eenige belangrijke feit, dat aan de Regalia is verbonden, is een poging, onder- nomen door Thomas Blood, een Iersch avon- turier, die ook als kolonel Blood bekend was, om zich van de juweelen meester te maken. Dat geschiedde in 1671; en zyn drieste opzet was bijna gelukt. Hiermede is slechts bewe- zen, dat vermetele aanvallen op toonkosten met juweelen geen modem maatschappelijk verschijnsel zijn, hoezeer het niet zoo veel- vuldig zal zijn voorgekomen in de dagen van dezen Blood als thans, nu snelle auto's, samen- gaande met radheid van optreden, den ban- dieten, in Londen tenminste, meer dan een „sporting chance" geven. De Wakefield- Tower eihter leent zich niet tot zulke roof- partijen met den motor. DE SMOKKEEHANDEL LANGS DE GRENZEN. Vorige week hebben de douanebeambten van het grensdistrict Dusseldorf, een vergadering belegd te Dusseldorf, om de gebeurtenissen van de laatste weken te bespreken en de mo- gelijkheid van nieuwe maatregelen tegen de smokkelaars ter sprake te brengen. Voor het district Dusseldorf moeten er bizomdere maat regelen getroffen worden, daar de smokkel- handel hier weliger bloeit dan op andere plaatsen. Versterking van manschappen bij de douane werd dan ook dringend noodzakeiyk geacht. Dat deze nieuwe beambten aanstonds de handen uit de mouwen hebben gestoken, blijkt uit het feit, dat zij den eersten dag reeds een smokkelbende verrasten die daarop in het geheel niet voorbereid scheen. De smokkelaars gingen aan den haal met achter- lating van den buit. De beambten vuurden op de vluchtelingen, zoodat een smokkelaar zwaar getroffen neenrtrrtte. Er schijnt ook wew een nieuwe pantser- wagen in gebruik te komen bij een smokkel bende ,die haar centrum heeft in Arcen. De wagen is dubbel gepantserd. BLOEDWRAAK IN AMERIKA. Amerikaansche bladen berichten van een ongewoon geval van v-ijandschap tusschen twee families te Keava in den staat Missouri, die al 112 duurt en bijna jaarlijksch nieuwe slachtoffers eischt. Korten tijd geleden stierf slachtoffer nummer 201 aan zijn verwondin- gen. Het betreft hier de families Fleetwood en OLsay, die tot de oudste inwoners der stad behooren. Wel weet niemand, zelfs niet 66n van de huidige afstammelingen der twee ge- slachten, wat de aanleiding tot de veete is geweest, maar dat schijnt niet het minste be- zwaar te vormen, om elkaar af te slachten. Men gaat ook met zijn tyd mee; vroeger vocht men het met de karabijn uit; thans zoekt men zijn h-eil in revolvers en automa- tische geweren. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLAVIe Terwyl uit de berichten tot nog toe niet duidelijk is gebleken, welke omvang de over- stroomingen in Zuid-iSlavie hadden aange- nomen, schrijven de bladen thans algemeen, dat een dergelyke ramp zonder voorbeeld in de Zuid-Slavische geschiedenis is. De Vremae spreekt van een nieuwe zee, die tusschen Belgrado en Brod aan de Save over een lengte van 200 K.M. is ontstaan. Uit deze water- woesteny steken nog slechts de daken der, huizen van steden en dorpen als eilamden om hoog. Uit een vliegtuig gezien, lijkt geheel Slavonie een reusachtige archipel met dui zenden eilanden en kanaien. De bevolking heeft zich niet overal in veiligheid kunnen brengen. Duizenden menschen zaten nog op- gesloten in hun huizen, honger en wanhoop ten prooi. Indien niet spoedig hulp wordt verleend, zouden zij verloren zyn. ONBEWUST MILLIONAIR. Een doodgewoi|e hotelbediende te Amiens is geruimen tyd millionair geweest zonder dat hy het zelf wist. De man had een jaar of wat geleden een obligatie in een Londensche spaarpremieleening genomen. Het moet wel een heel onachtzame hotelbediende (die be- staan inderdaad!) geweest zyn, ten minste hy keek naar zijn obligatie niet om tot toe- vallig dezer dagen het stuk weer in zijn han den kwam en hij tot zijn schrik bemerkte, dat hij steeds vergeten had de coupons te ver- zilveren. Deze verstrooide hotelbediende yidc naar een bank om te informeeren of die cou pons verjaard waren of niet. Ja, zei de myn heer van de bank, die zyn verjaard, maar dat komt er nu niet zoo heel erg op aan, want uw stuk is in November 1930 met tienduizend pond uitgeloot. Vermeerderd met de rente kreeg de gelukkige bediende precies een mil- lioen vier honderd duizend frank mee naar huis. ELECTRISCHE SCHOKKEN DIE NIET DOODELIJK ZIJN. Onlangs werd uit Londen melding gemaakt van het feit, dat aldaar een man een electri- schen schok had doorstaan van 11000 volt en er toch het leven had afgebracht. Hoe merk waardig dit bericht lykt, toch zyn er meer dergelyke gevallen bekend. Ja, er zyn zelfs gevallen gerapporteerd, waarin het mensche- lijk lichaam nog zwaardere electrische schok- ken doorstond. Eenige jaren geleden werd in China een man door een electrischen schok getroffen van 22000 volt en ofschoon de brandwonden, die hy erdoor bekwam, een af- zetting van een arm en een been noodzakeiyk maakten, bleef hij na een zware ziekte toch in leven. Een nog sterker slag kreeg zonder eraan te sterven, een Amerikaan. Nadat hem een stroom van 33000 volt door het lichaam was gegaan, behield hy zijn voile tegenwoor- digheid van geest. Hy bracht nog een uur door van volstrekte gevoelloosheid voor de pijn, die daama echter in hevige mate kwam opzetten. Hoe het mogelijk is, dat dergelyke slagen kunnen worden doorstaan zonder dadelyk doodelijk te werken Hiertoe moeten ver schillende gelukkige factoren medewerken. In het algemeen wordt de dood door electriciteit veroorzaakt door twee feiten. Ten eerste is het mogelijk, dat de stroom de hersencellen aantast. Daardoor worden de ademhalings- organen verhinderd hun werk te doen en de getroffene sterft door verstikking. Dit is in den regel het geval by sterkstroom. Het is ook mogelijk, dat de hersencellen niet getrof fen worden, maar dat de working van het hart belemmerd wordt, waardoor de dood natuurlyk ook zeer spoedig intreedt. Dit is gewoonlijk by zwakstroom het geval. Echter wordt bij het ontvangen van een electrischen ,,klap" zoowel de eene als de andere oorzaak of liever gevolg, de doodsoorzaak. Nu is er aan het menschelijk lichaam een afweermid- del tegen stenke electriciteit en wel de huid. Wanneer de huid koel en droog is, en daarby nog bedekt met droge kleeding, is er een sterk verzet tegen een electrischen stroom. Daardoor kan het gebeuren, dat hart noch hersenen geraakt worden en de mensch er met een verbrandde huid afkom-t. Is dit het geval en volgt daama bewuste- loosheid, dan is toepassing van kunstmatige ademhaling geboden en menigeen kan hier- door gered worden, want het is mogelyk, dat mede door den stroom de zenuwen een tyd- lang buiten gevecht zijn gesteld en dat een kunstmatige ademhaling van een of dikwyls van twee uur noodig is om de werking weer te doen beginnen. Ook moet er dan vooral op gelet worden, dat het lichaam zijn natuur- lyke warmte behoudt. DE STERREN ALS LICHTBRON. Dr. Gustav Stromberg van de Mount Wil son sterr-ewacht heeft zich meer dan 2% jaar bezig gehouden met de intrinsieke lichtsterkte van 5000 met het bloote oog zichtbare ster ren. De afstand van de aarde tot de zon werd daarby als maatstaf aangenomen en de licht sterkte der zon als eenheid. Dr. Stromberg berekende dus, hoeveel licht een bepaalde ster op aarde zou werpen, wanneer zij zich daar van even ver verwijderd bevond als de zon. De uitkomsten der berekening waren in over- eenstemming met de verwachtingenonze zon heeft slechts een betrekkelyk geringe licht sterkte. Er zijn sterren, die 10.000 maal zoo- veel licht verspreiden, al staan daartegenover andere sterren, die eveneens met het bloote oog kunnen worden waargenomen en slechts een lichtstherkte van Vio hebben. De zon neemt als llchtbron dus slechts een zeer be- scheiden plaats in het heelal in. Uit de intrinsieke lichtsterkte van een ster en de temperatuur, welke op de oppervlakte daarvan heerscht (deze kan eveneens gemeten worden) leidde dr. Stromberg ad, hoeveel warmte per seconde door elke ster werd af- gegeven. Deze hoeveelheid bleek voor tal van sterren betrekkelijk constant te zijn, doch er zijn ook sterren, die zoozeer van hun gemid- delde af wij ken hetzij dat zij te veel of te weinig warmt^uitstralen dat zij daardoor uitzettingen en samentrekkingen gaan ver- toonen. Dit kan zelfs tot een explosie leiden. Als dit gebeurt, ziet men een „nova", een nieuwe ster", zooals er soms aan den ster- renhemel opflikkeren, dan wel de ster splitst zich. Op deze wijze kan het voorkomen van de duizenden dubbele sterren verklaard wor den, die altijd een raadsel geweest zijn voor de astronom-en. Of de hoeveelheid warmte, die door een bepaalde ster uitgestraald wordt, nu constant zal zyn, hangt af van de tempe ratuur, die op de oppervlakte daarvan heerscht. De zon zou bijv. nog 400 maal zoo- veel of 250 maal minder licht kunnen uitstra- len zonder dat er noemenswaardige variaties in haar omvang zouden optreden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6