LANDBOUWBEBICHTEH. S P 0 B T. GEMENGDE BERIC9TEN VOETBAL. - "Gerechtsgebouw aan het Hbfplein te Middel burg. AJs bewmdvoerders zijn benoemd de heeren Mr. J. Erasmus, te Oostburg, en T. Zandstra, accountant te Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN. I>e Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Rgwielbelastingmerk in etui, Th. Lippens, Baandijk 10. Zakmes, C. Klaassen, Noordstraat 93. Alpacabeursje, N. Harte, Tholensstraat 139. Huissleutel, A. van Wijck, Zandstraat 14. Jongensjasje, M. Vermeulen, Noordstr. 111. Das, S. de Haas, Vlooswijkstraat 15. Voetbal, J. de Regt, Lange Kerkstraat 41. Vulpen, G. Westerhof, Van Steenbergenl. 12. Rijwielbelastingmerk, C. Hamelink, Van .Steenbergenlaan 26. DE VEERDIENSTEN OP DE YVESTER-SCHELDE. In bet nummer van j.l. Zaterdag bevat bet „r>h1 van N.-Brab. en Zeeland" een schrijven van H., waarin we meenen te herkennen den redacteur van dat blad te Hulst. Het spreekt wel bijna van zelf, dat de mee- ningen van ons, die hier zijn opgegroeid en de streek kennen, zooals die zich in dien tijd ont- wikkelde, over zoo'n vraagstuk anders denken, dan iemand die bier sedert kort vertoeft, die zicb meer Brabander of Limburger gevoelt, en blijkbaar hierbeen is gezonden om bepaalde zaken te propageeren. Van objectiviteit kan dan moeilijk sprake zijn. Hij scbrijft, dat wij omtrent een veerdienst Graauw-Batb „onze oogen en ooren niet den kost zouden hebben gegeven". Voor zoover wij die met betrekking tot dit onderwerp den kost gaven, kragen wij den indruk, dat die verbin- ding een zaak is die den Zeeuwscb-Vlamingen van buiten af wordt opgedrongen, docb welk denkbeeld niet op onze bodem is ontsproten. Wij bebben overigens niets tegen een directe verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen in bet uiterste Oosten met den v as ten wal van Noord-Brabant, aangezien elke nieuwe ver binding natuurlijk bet verkeer tusscben onze streek en bet overig deel van Nederland ver- gemakkelijkt, docb wij bebben alleen de mee- ning uitgesproken, dat men de bevolking geen dienst zou bewijzen, indien bet inleggen van dergelijken dienst zou gaan ten koste van de tbans bestaande diensten die de verbinding tusscben de verscbillende deelen van onze door bet water gescheiden deelen der provincie tegelijk met die voor de richting Brabant en Holland onderbouden. En wij bouden nog vol, dat wij tot nu toe uit de bevolking nog geen stemmen bebben booren opgaan, die er naar wijzen dat men van bieruit de voorkeur zou geven aan een directe verbinding met Brabant boven die met de Zeeuwscbe eilanden. En in dien die voorkeur bestaat, dan moet zulks wij scbreven zulks reeds de vorige week zijn in bet uiterste Oosten van dit gewest. Wij bebben niet gescbreven dat officieele personen zicb voor die verbinding niet inte- resseeren. Het Dbl. bad ecbter zijn verwon- dering uitgesproken, dat een bepauld aange- duid officieel persoon aan die zaak geen aan- dacbt gewijd had. En met bet oog daarop hebben wij de veronderstelling uitgesproken, dat de kennis van den financieelen toestand der openbare kassen wel oorzaak kan zijn, dat daaraan door bedoelde autoriteit nog geen aandacht is geschonken, door de wetenscbap, dat aan de tot stand koming daarvan binnen afzienbaren tijd tocb niet te denken valt. Is bet ook in de Staten-Generaal niet uit gesproken dat er b.v. in een tijd van jaren niet aan te denken is de millioenen voor een kanaal Batb-Dintelsas (plan Konijnenburg- Bongaerts) te vinden? Indien de door bet Dagbl. gepropageerde veerdienst niet beschouwd wordt als een muur die Zeeuwscb-Vlaanderen tegen den vijand zou beschermen, wat beteekent dan bet aa.nbalen van diens artikel in dat verband? De historie beeft ruimschoots bewezen, dat bij de bestaande en steeds voortgaande ver- betering der veerdiensten de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer naar Belgie georienteerd was dan naar Nederland, dat beeft o.i. de volksbeweging in 1918 en 1919 voldoende aangetoond. Wij zien niet in, dat dit in de toekomst anders worden zou, tenzij men van over de Schelde bij de bevolking den indruk zou wekken dat men haar loslaat of stiefmoederlijk behandelt. De mogeljjkbeid bestaat, dat men ten Oosten van den weg Walsoorden—Hulst over bet reizen naar Hol land anders denkt, wegens de onmiddellijke ligging ten opzicbte van het Land van Waes en de Belgische steden St. Nicolaas en Ant- werpen, doch dan spruit dat verschil van meening voort uit bet deel van Zeeuwscb- Vlaanderen waarin wij gevestigd zijn. Scbfyver beweert, dat wij ons in de kaart .zouden laten kijken, indien wij neer,scbrijven dat de afstand tusschen Zeeuwsch-Vlaandereu en 1 de Belgische hoofdsteden, ondanks ver- meerdering of verandering van veerdiensten, steeds kleiner zal blijven, en dat men voor be- paalcle doeleinden die steden zal blijven zoe- ken, evenals men zulks thans ook evengoed doet uit de Noord-Brabantsche steden Bergen op Zoom en Breda. Welke kaart de scbrijver hiermede bedoelt, is ons een raadsel. Trouwens wij spelen geen spel. Wij beschouwen nucbter de feiten en omstandigheden, en stellen die eenvoudig eens in bet licbt, omdat dit anders op den duur ge- beel in bet duister zou komen te staan acbter bet groote bosch dat zoo zoetjes aan van and ere zijde wordt geplant. Laat de scbrijver ons eens aantoonen, dat wij zouden gescbreven bebben geen heil te zien in rechtstreeksche verbinding met Bra bant? Hoe komt hij daaraan? Wij meenen alleen dat die er niet behoort te komen ten koste van de rechtstreeksche verbindingen, daar zicb anders bet feit zou gaan voordoen, dat de Zeeuwen om in bun eigen provincie van het eene deel naar bet andere te reizen „den mijl op zeven" zouden moeten gaan maken, met urenlange tram of treinreizen. En overi gens bouden wij rekening met de realiteit, dat, hoe gewenscht men zoo'n rechtstreeksche ver binding ook zou acbten, daaraan in afzien baren tijd niet te denken valt, wegens de met de inrichting daarvan gepaard gaande enorme kosten. En dit is geen bloote bewering van ons zelf, dat is een onomstootelijk vaststaand feit, dat men niet met grapjes of overmoedige glimlachjes wegredeneert. Ecbter, men zegt wel eens: „in den staart zit bet fenrjn", en dat is ook bet geval met het scbrijven van H., dit luidt nl.: „Met baar opmerkingen over ons artikeltje, waarin we waarschuwden voor het innemen ,,van een te eng standpunt, heeft de Tern. Ct. „aangetoond, dat zij wel zeer vooringenomen „is tegen bet plan van Ir. Bongaerts. Wie de „verhoudingen in Zeeuwscb-Vlaanderen kent, „weet ook uit welke mentaliteit een dergelijke „vooringenomenheid geboren werd. Wij leven „in een streek van gemengde bevolking en het „,Katholiek deel in het Oosten juicht een nau- „weren band met Katholiek Brabant toe. De ,,Tem. Crt. die onder andersdenkenden zijn ,,lezers vindt, is minder enthousiast, wanneer „er sprake is van nauwer contact met Bra- ,,bant. Wij begrijpen haar standpunt en weten ,,haar overtuiging ook te eerbiedigen, maar „laat het blad niet trachten neutraal te schij- „nen, waar het dit niet is. Haar oppositie „tegen het plan-Bongaerts is al te door- „zichtig." Van in de kaart laten kijken gesproken! Het beeft er alien sohijn van, of het epistel van H. geschreven is, om dit slot-zinnetje tegen ons gericht aan de lezers van het blad te kunnen voorzetten! Wij zouden pleiten voor het behoud en verbetering der bestaande diensten, met bet oog op onzen lezerskring! Wij zouden minder enthousiast zijn ook weer met het oog op onzen lezerskring wanneer er sprake is van een verbinding met (het Katholieke I Brabant die door het Katho- liek deel (der bevolking) van bet Oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt toege juicht! Zij die onze loopbaan en ons streven in den loop der jaren hebben kunnen volgen, zullen die bewering of veronderstelling met ons niet anders kwalificeeren dan als kletspraat. Maar bovendien doet de scbrijver zicb op dat punt van een minder gunstige zijde ken nen. Wij kunnen niet aannemen, dat hij zicb niet zou herinneren, dat wij op andere plaat- sen, die in bet gebeel niets met den lezers kring van dit blad uitstaande hebben, en waar het alleen ging over eoonomische belangen van dit gewest en de verbindingen daarvan met bet overig deel van Nederland, ons in geheel denzelfden geest hebben uitgesproken. Hij moet dus weten dat onze meening in dit opzicht geheel gegrond is op persoonlijke over- tuigingen, verkregen uit de ervaringen in den loop der jaren. Met hetgeen bij hierover dus bijhaalt, in verband met onzen lezerskring en de Katholieke bevolking van bet Oosten van dit landsdeel, is niets anders dan een zeer doorzichtige en moedwillige verdachtmaking. De vraag of dit tot de goede persgeforuiken behoort, laten wij aan onze lezers over. Wij zullen ons echter door die verdacht making niet laten weerhouden, om over eco- nomiscbe zaken, waarmede politick of gods- dienst o.i. geen verband houden, als het pas geeft onze meening uit te spreken. De verkeersmiddelen hebben wij nog steeds bezien uit economisch oogpunt, nimmer beb ben wij bemerkt, dat daarin godsdienst werd gemengd en men b.v. zou moeten gaan spre ken van .Katholieke veren" of ,,Protestantscbe veren". H. heeft in zijn schrijven over dit econo misch onderwerp een toon laten klinken, die tot hiertoe nog niet was gehoord. Het is de vraag of hij daarmede de zaak, die hij voor- staat, wel een dienst beeft bewezen. PHILATELISTENDAGEN IN ZEELAND. Op de bondsvergadermg van den Nederl. •Bond van Postzegelvereenigingen in Neder land, bet vorig jaar te Utrecht gehouden, is besloten in 1932 deze vergadering te Vlissin- gen te bouden. Het bestuur der postzegel- vereeniging Vlissingen beeft toen pogingen in 't werk gesteld o.a. door zich in verbinding te stellen met de vereenigingen op dit gebied in onze provincie, die zicb in beginsel bereid verklaarden mee te werken tot het welslagen ervan om een tentoonstelling op philatelis- tiscb gebied, uitsluitend voor Zeeuwscbe ver- zamelaars, te organiseeren, ter opluistering van bovengenoemde dagen. Na veel voorbereidende werkzaambeden voor deze tentoonstelling, die 27, 28 en 29 Augustus in Grand Hotel Brittannie zal ge houden worden, zijn dezer dagen circulaires en reglementen verzonden aan de postzegel vereenigingen. Maar er staan belaas nog vele verzamelaars buiten de vereenigingen. Voor ben vooral geldt dit bericht ter opwekking om deel te nemen aan de tentoonstelling. Niet-aangeslotenen, zoowel seniores als jeugdverzamelaars, vraagt bij den beer C. J. L. Sitsen, Walstraat 72, Vlissingen, circulaire en reglement aan en zoekt dan uit uw collectie iets uit om in te zenden plaatsruimte op de tentoonstelling is kosteloos en laat aan de rest van Nederland zien, dat wij, in dit uit- hoekje van bet land, ook wat kunnen laten zien op dit gebied. AXEL. Emmabloem.collecte. De Emmabloem-collecte alhier gaf een bruto opbrengst van 198,33. Eervol ontslag gevraagd. Na een 44-jarigen arbeidstijd in dienst der gemeente, beeft de heer A. Olijslager alhier, tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. SAS VAN GENT. In de op Dinsdag 26 April a.s., des avonds 7 uur te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pirn- ten in behandeling: I. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Herstemming over het voorstel P. J. Seijbel om aan R. Slock over 1931 een gratificatie als volontair ter seeretarie te verleenen van 100. (In de vorige vergadering staakten hierover de stem- men.) 3. Voorstel tot vaststelling verordening tot afwijiking van bepalingen der Win- kelsluitingswet 1930. 4. Voorstel tot wijziging der verordening tot heffing van slachtgelden in de ge meente. 5. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning regelende de eischen van benoem- baarheid en de bezoldiging van de veld- wacbters der gemeente. 6. Alsboven eener verordening, regelende de heffing en de invordering van bet vergunningsrecht. 7. Alsboven eener verordening, regelende de heffing en de invordering van het verlofsrecht. 8. Verzoeksohrift van de Nationale Com- missie tegen het aleoholisme om het maximum-aantal verloven in de ge meente te verlagen. 9. Verzoekschrift van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" om een subsidie ad 700 uit de gemeentekas voor de T. B. C.-bestrijding. 10. Verzoekschrift van H. F. Nelen om gemeentegrond in erfpacbt en om ver- gunning tot afwijking van de bepalin gen van art. 7 der Bouwverordening. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrootingen voor 1931 en 1932. DE INVOER IN BELGIe. De Staatscourant bevat een besluit van den Minister van Landbouw, waarbij de invoer van aardappelen of aardappelplanten, van tomaten of tomatenplanten en van aubergines slechts wordt toegestaan, indien de zendingen vergezeld gaan van een certificaat, dat zij zijn geocgst in streken, waar geen Oolorado- kever wordt aangetroffen. WEDSTRIJDUITSLAGEN VAN ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. EnschedeAjax 3- -3 PSVVeendam 0- -2 Ajax 4 3 1 194 7 Feijenoord 4 2 2 124 6 Ensched6 5 2 2 1 12—9 6 Veendam 5 1 4 4—22 2 PSV 4 1 3 2—10 1 Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. MiddelburgHelmond De ValkJuliana Middelburg De Valk Helmond Juliana 2 2 2 11 2—1 2 5—2 3—4 3—8 2—1 3—0 Promotiecompetitie 3e klasse. HulstVelocitas 03 Vlissingen Velocitas Hulst 2 1 2 1 2 5—1 3 4—1 3 0—7 TERNEUZEN I—NIELSCHE S.K. 44. Het eerste elftal van Temeuzen speelde gister een wedstrijd tegen Nielsche S.K. Voor de rust was bet een nog al aantrekkelijke partij. Niel nam bet eerst de leiding, om spoe- dig daarna haar voorsprong tot 2—0 te ver- grooten. Korten tijd daarna was de stand echter weer gelijk. Nog voor de rust wist de thuisclub de leiding te nemen, met welken stand ook werd gedraaid. In de tweede helft was het spel heel wat minder. Niel was bet, die het eerst scoorde. 33. Temeuzen bernam daarna uit een straf- schop de leiding, docb weder kon Niel gelijk maken. 44. In deze puntenverhouding kwam geen verandering meer. IJZENDIJKE I—TERNEUZEN II. 1—2. Het tweede elftal van Terneuzen besloot gister de competitie voor den Zeeuwschen Voetbalbond met den uitwedstrjjd tegen IJzendijke. Temeuzen heeft op waardige wijze het seizoen besloten, door ook dezen wedstrijd te winnen. Voor de rust werd door geen der beide partijen gescoord. Na de pauze nam IJzendijke de leiding, doch Temeuzen maakte spoedig daarop gelijk, ter- wijl zij in de befaamde laatste minuut het winnende doelpunt mocht boeken. 12. Uit onderstaanden stand blijkt, dat Terneu zen II op zeer mooie wijze de andere ploegen acbter zich heeft gelaten. Terneuzen II 12 10 1 1 40—13 21 F.C. Sluis 11 6 2 3 33—16 12 Breskens 11 6 1 4 23—10 11 Clinge 11 5 1 5 29—17 11 IJzendijke 10 3 2 5 17—16 8 STEEN 11 4 7 17—44 8 Hulst II 12 1 1 10 11—54 1 Breskens, F.C. Sluis en Hulst H 2 winst- punten in mindering wegens niet opkomen. T. V. V.-WEDSTRIJDEN. Zaterdag j.l. speelde T. V. V. II alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen Z. S. C. II van Zaamslag, deze werd gewonnen door T. V. V. II met 5—0. Zondag kreeg dezelfde vereeniging RIA I en II van Westdorpe op bezoek. T. V. V. II verloor deze wedstrijd met 02, terwijl T. V. V. I de overwinning wist te be- halen met 70 op RIA I. Ongeveer tegen het eind van den wedstrijd T. V. V. I-RIA I deed zich een ongeval voor, doordat een der spelers van RIA zoo onge- lukkig kwam te vallen, dat hij op advies van Dr. Pols per auto naar zijn woning werd vervoerd. LC«EREN—AXEL. 1—2. Gisteren trok bet eerste elftal der voetbal- vereeniging naar Lokeren tot het spelen van een vriendscbappelijken kamp tegen de voet- balclub aldaar. Axel wist na een fraaien en sportief gespeelden wedstrijd een 21 over- winning te bebalen. KORFBAL. Rapide (Axel) moest Zaterdag te Biervliet uitkomen tegen Z. K. C. van Zuidzande. Laatstgenoemde voelde er niet veel meer voor bare kansen verder te verdedigen, waarom zij, mede in verband met het slechte weer, niet was opgekomen. Voor de extra-prijs moest alsnu tusschen J. M. M. en Rapide een nederlaag wedstrijd worden gespeeld, welke door Axel met mins- tens 3 doelpunten v66r moest worden gewon nen, wou zij in bezit van den prijs komen. Reeds bij den aanvang was het veld in slechte condltie en de wedstrijd werd een paar maal voor hevigen regen onderbroken en werd ontijdig beeindigd daar bet veld langzamer- hand in een modderpoel was veranderd. De stand was toen 20 voor Rapide. De extra-prijs werd toegewezen aan J. M. M,. terwijl Rapide in het bezit van den beker kwam. Jammer dat deze wedstrijden beinvloed werden door bet slechte weer, voor organisee- rende vereeniging en eventueele deelnemers wensohen wij: een volgende maal beter. Ter voorkoming van verkeerde opvatfcingen willen wij er even op wijzen, dat Seolto (Ter Neuzen) niet had ingeschreven voor deze wed strijden. Wel was zij tot deelname uitgenoo- digd maar bij de loting was geen bericht bin- nengekomen, doch was door J. M. M. op Seolto's deelname gerekend. Dat Seolto „zich na de loting had teruggetrokken", dient te worden teruggenomen. BILJARTEN. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende retumwedstrijd tusschen een 4tal spelers van de Middelburgsche en de Ter Neuzensche Biljartclub werden de volgende partijen ge speeld Dambermont Standaert Lambermont Standaert Dr. v. d. Made Spinhof Dr. v. d. Made Spinhof Dr. Snethlage Krijger Dr. Snethlage Krijger Bierman De Pauw Bierman •De Pauw 57 15 4.0 150 41 8.8 200 20 5.7 170 26 5.0 150 37 4.7 105 28 3.3 200 28 3.8 194 21 3.6 150 135 159 200 21 16 14 19 3.0 2.8 3.1 3.8 Middelburg behaalde alzoo 1193 en Ter Neuzen 1304 punten. De fraaie beker, die voor deze ontmoeting beschikbaar was gesteld, werd gewonnen door de Biljartclub Ter Neuzen, met een voor sprong van 111 caramboles. punten h.serie gem. 128 22 6.7 150 44 7.5 149 48 7.8 200 39 10.5 INBRAAK TE NIJMEGEN. De Nijmeegsche correspondent van het Hbl. meldt: Vrijdagnacht tusschen 6en uur en half twee is in een villa aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen ingebroken. Deze villa wordt be- woond door den hoogbejaarden heer Smits en diens dochter. De heer Smits werd kort na een uur ge- wekt door gestommel in zijn slaapkamer, die op de eerste etage aan de straatzijde is ge- legen. Hij knipte het electrisch licht aan, doch werd door een onbekenden man bij de keel gegrepen die trachtte hem te wurgen. De heer Smits verzette zich krachtig. Luidkeels riep hij om hulp, waarop de indringer hem met een hard voorwerp een slag op het hoofd toe- bracht, waardoor ter hoogte van den linker- slaap een gapende wonde ter lengte van on geveer vier c.M. ontstond. Door het lawaai werd de dochter van den heer Smits, die in een naastgelegen kamer sliep, gewekt. Zij begaf zich op de gang en, ziende dat er licht op de slaapkamer van haar vader brandde, wilde zij zich daarheen bege- ven. V66r zij echter zoover was, werd zij door een man aangegrepen, die haar weer in haar slaapkamer sleepte en op het bed wierp. De man greep haar bij de keel en trachtte haar eveneens te wurgen. Ook mej. Smits verzette zich krachtdadig en riep luidkeels om hulp. Bij de worsteling liep zij een wonde aan den lin- kerbenedenarm op. Door het verzet en het hulpgeroep van den heer en mej. Smits werd de man bevreesd dat hulp zou komen opdagen, waarop hij de vlucht nam. Direct nadat de inbrekers want het lift voor de hand dat er twee waren vertrokken waren, werd de politie door de buren gewaar- schuwd, daar de telefoonverbinding in het huis van den heer Smits doorgesneden was. De hoofdinspecteur van de recherche de heer N. v. d. Pool was spoedig ter plaatse. Hij trof in de villa de grootste verwarring aan. De kamer van den heer Smits droeg de sporen van de hevige worsteling. Overal waren bloed- sporen zichtbaar. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de inbrekers de villa aan de achterzijde waren binnengedrongen door over een tuinmuur te klimmen. Van de keukendeur hebben zij een ruit verbrijzeld, waama zij kans zagen deze deur te openen. Op gelijke wijze was gehandeld met een deur die toegang geeft tot het overige gedeelte van het huis. Toen deze hindemis was overwonnen, hadden de onverlaten vrij spel. Hun eerste werk was de telefoonleiding door te snijden. Uit een jas, hangende in de gang, namen de inbrekers een portefeuille, inhouden- de een bedrag van ongeveer f 650, weg. Bo vendien bevonden zich in deze portefeuille een aantal papieren, die echter voor hen van geen waarde zijn. Zij hebben daarna de beneden- vertrekken doorzocht en daarbij o.m. een schrijftafel opengebroken. Merkwaardig is, dat een bedrag aan specie, ongeveer 100, onaan- geroerd gelaten werd. Verschillende laden wer den doorsnuffeld, doch hier konden de mis- dadigers niets van hun gading vinden. Vervolgens zijn zij naar boven gegaan, waar zich op de slaapkamer van den heer Smits de brandkast bevond. Het kleed, dat over deze brandkast gelegd was, bleek te zijn verwijderd. Bij hun pogingen om het slot te forceeren is dc heer Smits ontwaakt. In de villa werden twee aan elkaar ge- knoopte handdoeken gevonden. In den tuin werden voetsporen opgemerkt, waarvan gips- afdrukken werden gemaakt. Een onderzoek van den tuinmuur leverde eveneens verrassend resultaat op. Op de plaats, waar de inbrekers over den muur geklommen waren, werden nl. kleine kluisjes" ontdekt. Een steen werd van den muur gebroken en als een kostbaar be- wijsstuk naar het politiebureau overgebracht. Voorts werden in de villa vingerafdrukken gevonden. Des nachts om 1.40 uur kwam de particu- liere nachtwaker Israel Cohen aan den poli- tiepost in de Sloetstraat kennisgeven, dat zich in het voortuintje van een perceel in de Fa- gelstraat twee mannen op verdachte wijze op- hielden. Twee politieagenten gingen er op uit, doch vonden in de Fagelstraat niets meer. Bij een onderzoek in de omgeving troffen zij in de Van Slichtenhorststraat de twee mannen aan. De politie arresteerde hen en bij fouilleering bleek 6dn van hen in het bezit van een schroe- vendraaier te zijn. Daar zij een heel onwaar- schijnlijk verhaal als de reden van hun aan- wezigheid daar opdischten, werden zij in be waring gehouden. Het verdere onderzoek leverde belangrijke aanwijzingen op die de recherche doen ver- moeden, dat zij de daders te pakken heeft. De pluisjes, die op den muur gevonden waren, stemden volkomen overeen met de stof van de jas van een der aangehoudenen. De voetspo ren klopiten volkomen met de schoenen van het tweetal. De kleeren van 6dn van hen wa ren sterk gehavend. Deze man had bovendien een versche krabwonde aan het gelaat. Ter wijl zijn schoenen bedekt waren met tuin- aarde, zooals ook in den tuin van den heer Smits aangetroffen werd. Bovendien gaven de mannen een alibi op dat reeds bij het eerste onderzoek volkomen onjuist bleek te zijn. Bei- den, een bakkersknecht van 37 jaar en een schoenmaker van 37 jaar, Duitschers van ge- boorte, doch reeds lang te Nijmegen woonach- tig, worden verdacht van meer inbraken. Zij zijn in bewaring gesteld, terwijl de justitie te Amhem van het gebeurde op de hoogte is gebracht. Bij nadere confrontatie heeft de dochter des huizes 66n der mannen met stelligheid als haar aanvaller herkend. Een werkvrouw, in dienst van den heer Smits heeft verklaard, dat de beide mannen eenige dagen v66r de inbraak een praatje met haar gemaakt heb ben, in den loop waarvan zij informeerden naar den welstand van de familie. Daarbij is o.m. ook gesproken over de plaats van de brandkast, waarbij de werkster gekscherend had opgemerkt: „die kunnen jullie toch niet open krijgen". Niettegenstaande dit uiterst bezwarende bewijsmateriaal bilijven de ver- dachten hardnekkig ontkennen. Overigens levert het verdere onderzoek nog steeds verrassende resultaten op. Bijna ieder uur komen nieuwe feiten ter kennis van de recherche, die erop wijzen, dat de beide ge- arresteerden maanden achtereen Nijmegen en omgeving hebben onveilig gemaakt. UIT DOODSGEVAAR GERED. Een werkman uit Maassluis is op de scheepswerf van de firma Krom te Honse- lersdijk van een schuit gevallen. Hij kwam zeer ongelukkig terecht en bleef met zijn hoofd in de modder steken. Eenige kinderen, die in de omtrek speelden, zagen het gevaar en riepen om hulp. Op dit hulpgeroep snel- den eenige omstanders toe, die er in mochten slagen den man tijdig op het droge te bren- gen. Hij had het bewustzijn reeds verloren. Een tweetal geneesheeren zijn geruimen tijd bezig geweest de levensgeesten op te wek ken, waarin men na veel moeite mocht slagen. JEUGDIGE BOEFJES. De marechaussee te Helmond is erin ge- slaagd twee jongens te arresteeren, die zich den laatsten tijd aan enkele kerkdiefstallen hadden schuldig gemaakt. Het zijn de reap. 14 en 15 jaar oude K. en B. uit Helmond, die bekend hebben zich schuldig gemaakt te heb ben aan vemieling van enkele offerblokken in de R.-Kath. kerk te Aarle-Rixtel, alwaar zij ook op het zangkoor een busje met 10 mee- namen. Verder werd door hen ingebroken in het St. Gerardusparochiehuis op Brouwhuis, gemeente Bakel, terwijl zij ook getracht hebben in drie kerken te Helmond hun slag te slaan. De jongens zijn ter beschikking van de justitie gesteld. NOG STEEDS MIJNENGEVAAR. De stoomtrawler „Amstelstroom", Um. 91, kwam te IJmuideri binnen met verlies van het vischtuig, netten, lijnen en borden, doordat een mijn aan het net was opgehaald. Als ge- volg hiervan brak de mast, welke aan de winch terecht kwam, waardoor ook deze defect geraakte. ZIJN KUNSTGEBIT INGESLIKT. Te Beverwijk heeft een man, die in een der volkslogementen verblijf hield, in den slaap zijn kunsttanden ingeslikt. De ijlings ontboden geneesheer kon er niet in slagen, het voorwerp uit den slokdarm te verwijderen. Aangezien operatief ingrijpen noodzakelijk was, werd de patient, die het hevig benauwd had, naar een der Haarlemsche ziekenhuizen overgebracht. TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD. De 55-jarige schipper G. M. Verschuren uit Waspik, die met zijn boot in de Waalhaven te Rotterdam lag, is bij het vastleggen van twee Rijnsleepschepen tusschen deze bekneld geraakt. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. ONDER ZIJN KAR GERAAKT EN GEDOOD. Door het op hoi slaan van het paard ge raakte de bakker H. ten Winkel te Goor onder de kar, waardoor hij zeer emstige verwondin- gen bekwam. De man, die 36 jaar oud was en ongehuwd, is aan de gevolgen overleden. WAARSCHUWING. In het Aig. Politieblad maakt de burge- meester van Lonneker bekend, dat ingezete- nen zijner gemeente zieh hebben beklaagd over de handelingen van de z.g. Centrale Han- delsbank, gevestigd Maliestraat 21 te Utrecht. Deze instelling biedt door middel van adver- tenties en agenten credieten aan. Voor on- kosten moet een bedrag vooraf gestort wor den. De grootte van dat bedrag is afhanke- lijk van de som, die wordt gevraagd, Na stor ting van het bedrag worden allerlei bezwaren gemaakt. In geen enkel geval werd het ge- vraagde crediet verleend. MISLUKTE OVERVAL OP EEN BANKLOOPER. Vrijdagmorgen is een ongeveer 60-jarige looper van een van de scheepvaartmaatschap- pijen, die gevestigd zijn in het scheepvaart- huis, op de Kalfsmarkt, te Amsterdam, aan- gevallen door twee mannen. Zij sloegen hem tegen den grond en trachtten hem zijn tasch te ontrukken. Toen die poging mislukte, zijn de beide mannen in een auto gesprongen, en langs de oude Waal in de richting van de Oude Schans verdwenen. In de tasch zat geen geld, alleen enkele administratieve stukken. Deze looper heeft nooit geld in zijn tasch. De centrale recherche leidt het onderzoek in deze zaak. Nader meldt men: De nasporing van de centrale recherche naar de beide mannen, die Vrijdagmorgen den kantoorlooper van de Stoomv. Mij .Neder land" hebben overvalien om hem zijn tasch te ontnemen, hebben tot resultaat gehad, dat Zaterdagmorgen twee mannen zijn aangehou- den, werkloozen en oude bekenden van de politie, zijn Zaterdagmorgen in de Jordaan gearresteerd en naar het hoofdbureau overge bracht. Zij werden Zaterdagmiddag met den aangevallen kaslooper geconfronteerd. De chauffeur, die beide mannen vervoerde, is nog niet bekend. Beide gearresteerden ontkennen. ALS ER IN OUD-LEUSEN EEN BRUILOFT IS. Wanneer een paartje te Balkbrug in onder- trouw is opgenomen, wordt er kort daarop bruiloft gehouden. Hiervan krijgen de jonge- lui al spoedig kennis. Wanneer het goede oogenblik er is, trekt men dan met man en macht er op uit, om een z.g. boog te plaat- sen, met het doel, iets van de bruiloftsgangers los te krijgen, hetzij een bedrag aan geld, het- zij toestemming tot deelneming aan de feest- viering. Een dergelijk geval deed zich daar thans weer eens voor, schrijft de „Tel." Een dochter van een landbouwer te Oud- Leusen was in ondertrouw opgenomen en dies werd er bruiloft gehouden. Een groot aantal jongelingen uit de naaste omgeving trok op den avond van de bruiloft gezamenlijk naar het huis, teneinde iets te krijgerf. In feest- vreugde zaten de bruiloftsgangers bij elkaar, toen plotseling aan de deur werd gerameid. ,,Niet opendoen" zeide men, ,,'t zullen wel weer jongens wezen, die wat moeten hebben". Men ging dan ook lustig door met het fuiven. Het geklop op de deur evenwel hield op, doch het lawaai om het huis nam toe. ,,Ze kunnen daar geen kwaad", dacht men, „wij zitten hier goed en laten zjj dan maar wat herrie maken". De deur, die de jongens zoo graag open zagen, bleef dus gesloten. Dit begon tenslotte te vervelen en men haalde toen een naelkbus te voorschijn; deze werd met water gevuld en tegen de deur gezet, zoodat wanneer open gedaan werd het water naar binnen zou stroo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2