Ter Neuzensche Courant Derde Blad. DE VIERDE SEPTEMBER BUITENLAND GEMENGDE BERICHTEN BINNENLAND FEUILLETON GENTSCHE AUT0SCH00L Vrijdag 22 April 1932. No. 8827 Dames Nieuwe Modecorsets VAN ONTSTAAN EN GROEI VAN HITLER'S ONTBONDEN LEGER. Als men thans in politick bewogen tijden als gedurende de verkiezingscampagne, op stem- of groote betoogingsdagen door de Duitsche steden wandelt, kan men in haast elke straat de vlag der nationaal-socialisten zien hangen, een bloedrood veld met in bet midden een rond wit vak, waarin bet zwarte hakenkruis en die vlag bangt vaak midden tusschen roode vlaggen met of zonder de em- blemen van de sovjetrepubliek en de soms ook nog wel eens door den een of anderen ,,zonderlingJ' uitgestoken rijkskleuren zwart- rood-gond. Zoo is het nu; maar er is een tijd geweest, dat er niet sletebs moed toe behoor- de, om in een volkswijk zicb te vertoonen met een hakenkruis insigne op jas of pet, doch dat het uithangen van de Nazivlag baast tot de onmogelijkheden behoorde en wie het waagde er zeker van kon zijn, dat zijn woning werd bestormd en hij' gedwongen werd, de vlag weer in te halen. In die tijden werd reeds de grondslag ge- legd voor de thans ontbonden stormafdeelin- gen der nationaal-socialisten. 'Het waren de actieve troepen, die ordediensten bij zaal- en openluchtvergaderingen verrichten, maar tevens de leiders te beschermen hadden tegen aanvallen en die verder bet „vuile werk" bij de propaganda opknapten, strooibiljetten ver- deelen, plakken enz. Bij het groeien van de nationaai-socialis- tische beweging werd ook de S. A. uitgebreid en begon een steeds duidelijker militair ka- rakter aan te nemen. Dat deze organisatie thans is verboden, hangt in hooge mate samen met het feit, dat zij geheel was geor- ganiseerd als bet vroegere keizerlijke leger. Hierbij was zelfs een onderscheid tusschen linietroepen en garde ingevoerd door schep- ping van de Schutz Staffeln. Deze S. S. waren de keurtroepen die beter gekleed, beter gehuisvest en beter bezoldigd waren, dan de S. A. De sterkte van de laatste bedroeg ten- slotte ongeveer 400.000 man, die der S. S. 20.000. Aan het hoofd van de geheele S. A. en S. S. stand Hitler zelf, verder was er echter een soheiding tusschen de politieke leiding der partg en die der S .A. en S. S. Chef van den staf was de bekende kapdtein Rohm. Deze staf was geheel ingericht als de generale staf van het vroegere leger en had afzonderlijke referaten voor organisatie, opmarsch, be- richtendienst, motor- en vliegdienst, spion- nage-afweer, personalia enz., natuurlijk ook een kwartiermeesterij. Verder was de S. A. in groepen ingedeeld, die overeenkwamen met legerkorpsen en elk een eigen staf hadden. Ze waren gevestigd, waar ook de groepen van de rijksweer liggen, te Koningsbergen de groep Oswald, te Berlijn de groep Ost, verder te Dresden, Stuttgart, Munster, Mun ch en, overal waar rijksweer groepcomman- dlo's zijn. De hoofdvereischten was onvoor- waardelijke discipline. Er moest blindelings worden gehoorzaamd en dat gold voor ieder- een. Onverschillig hoe het bevel luidde, het moest worden uitgevoerd. Zoo had men in Duitschland naast rijks weer en politie nog drie legers met 'n straffe militaire organisatie, de S. A. van de natio naal-socialisten, het roode front der commu- nisten en de Reichsbanner van de sociaal- demoaraten. Rotfront is reeds lang ontbonden hoewel het heimelijk nog wel bestaat thans zrjn ook de S. A. verboden en alleen Reichsbanner en IJzeren Front mogen verder bestaan. Hoewel nog in de laatste dagen juist de leiders van deze organisaties duidelijk te kennen hebben gegeven, dat al zou de rech- terzijde op nog zoo legitieme wijze aan het roer komen, haar bewind door het IJzeren Front niet zal worden geduld. Dus, hoe dat moet RANCIINE-MAATREGELEN DER VER. STATEN. Het staats- en handelsdepartement te Was hington bereidde nota's voor aan een aantal Europeesche- en Zuid-Amerikaansche regee- ringen, waarin wordt gedreigd met rancune- maatregelen wegens het toepassen van uitzon- deringstarieven op Amerikaansche goederen. Deze nota's zullen in de eerste plaats worden gezonden aan Frankrijk en Spanje, en verder ook aan Duitschland, Oostenrijk en Argen- tinie. In hooge regeeringskringen rekent men met het oog op de gespannen Frahsch Amerikaansche handelsbetrekkingen op de mogelijkheid van een handelsoorlog met Frankrijk. Het staatsdepartement heeft een lrjst opgesteld van 150 Amerikaansche waren- groepen, waarop Frankrijk bijzondere tarieven heft. De Amerikaansche regeering wil de antwoorden op de nota's afwachten alvorens tot tegen-maatregelen over te gaan. TOENEMENDE KINDERSTERFTE. Naar V. D. uit Parijs meldt publiceerd het Nationiale Bureau voor de Statistiek thans de officieele gegevens over de bevolkingsbe- weging in Frankrijk in het jaar 1931. Hier- uit blijkt, dat het geboorteoverschot in dat jaar 49.000 bedroeg, een belangrijke achter- uitgang van ongeveer 50.000 vergeleken met het jaar 1930. Van de 730.000 levend geboren kinderen stierven 55.000 v6dr het einde van het eerste levensjaar en 25.000 na het eerste levensjaar. Bovendien werden 28.000 kinderen dood geboren. Er werden 326.358 huweltjken gesloten en 21.212 echtscheidingen uitgesproken. Deze beide laatste cijfers komen ongeveer overeen met die van 1930. PRUISENS FINANCIKN GEZOND. De Pruisische minister van financien Klep- per heeft Dinsdagavond in Kiel voor een ver- gadering van republikeinen een rede gehouden over Pruisens eoonomische en financieele politiek, aldus meldt Wolff: Minister Klepper noemde de positie van Duitschland niet hopeloos. Het voomaamste probleem is die der werkloosheid. Men moet de consequenties, die de rationaliseering mee- brengt .aanvaarden, zeide spreker, en thans besluiten, de arbeidstijden an te korten. Tegenover de nationaal-socialisten zeide minister Klepper met nadruk, dat de finan cien van Pruisen gezond zijn en dat het land zijn verplichtingen nakomen kan. Ook is het niet juist, dat de regeering nieuwe salaris- kortingen overweegt. Zij houdt zich thans in hoofdzaak bezig met bestuurshervonning en de saneering van de gemeentefinancien. KORT VERSLAG van de vergadering der Commissie Werkverrui- ming op Noord- en Zuid-Beveland, gehouden op Zaterdag 16 April 1932 te Goes. Onder leiding van den heer J. Ermerins, bur- gemeester der gemeente Baarland, vergaderde de commissie Werkverruiming op Zaterdag 16 April 1932 in de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en de aanwezigen welkom geheeten had, werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld hoe de werkeloosheid ten plattelande zou kunnen worden bestreden. De vergadering was van meening, dat in vele polders, door verbetering van den waterafvoer, geschikte werkobjecten, mede met het oog op meerdere werkverruiming kunnen worden ge- vonden. Deze werken worden in verband met de tijds- omstandigheden niet uitgevoerd, alhoewel het soms zeer gewenscht kan zijn, dat ze worden ter hand genomen. Worden dergelijke werken in werkverschaffing uitgevoerd, dan kan in bepaaide gevallen een Rijkssubsidie in uitzicht worden gesteld. Op die wijze kan dus een werk vaak met belangrijk minder kosten worden uitgevoerd, dan wanneer het als normaal werk wordt beschouwd. Een eventueele toekenning van een Rijks subsidie wordt afhankelijk gesteld van den aard van het werk. In verband hiermede werd besloten tat polder- en waterscljapsbesturen een circulaire te richten, waarbij zal worden verzocht bij de vaststelling van de begrooting te trachten rekening te houden met werkobjecten die in werkverschaffing zou- den kunnen worden uitgevoerd. Algemeen werd het meer wenschelijk geacht, te trachten meerdere werkgelegenheid op het platteland te krijgen dan dat tot het invoeren eener steunregeling zou moeten worden over- gegaan, daar dit zooveal mogelijk moet worden voorkomen. Wat betreft de aanleg van een weg in de Loijvepolder te 's Heer-Arendskerke, verklaarde een lid der commissie zich bereid de eigenaren der gronden, die belang hebben bij den te projec- teeren weg bijeen te roepen teneinde in onderling- overleg te trachten een begin van uitvoering te krijgen. Voorts werd nog opgemerkt, dat voor de over- gang uit de werkverschaffing naar het particu- liere bedrrjf de arbeidsbemdddeling goede diensten kan bewijzen. Ook de werkgevers kunnen van de bureaux der Arbeidsbemiddeling profjjt trekken, hoewel er in het algemeen in het landbouwbedrrjf nog te weinig gebruik van wordt gemaakt. Vervolgens werd de vergadering met dank voor de aanwezigheid door 'den Voorzitter ge sloten. DE MESSENSTEKER. De messensteker van de Rozengracht en het Stationsplein te Amsterdam zat Maandag- avond in de agenten-wachtkamer van het bureau Raampoort, toen een der agenten een boterham at en daarbij een zakmes gebruikte. De arrestant sprong op en greep het mes, waarmede hij zich een snede in den arm toe- bracht. De man is naar het paviljoen voor zenuwzieken in het Wilhelmina-gasthuis over- gebracht en daar opgenomen. IN DE VAART GERAAKT. Dinsdagavond fietste de 18-jarige mej. R., uit Edam, naar huis. Onderweg is zij in de naast den weg gelegen vaart geraakt. Toen eenigen tijd later voorbijgangers op den weg een hoed zagen liggen, vermoedden zij; dat er iemand te water lag. Met veel moeite slaagden zij erin mej. R. op den wal te halen. Mej. R. lag gedeeltelijk in het water, het bovenlichaam op het droge. Zij was van de kou geheel verstijfd en bewusteloos. In een naburige woning is zij tot bewustzijn ge- bracht. Haar toestand is nu tamelijk goed. DOOR DE VOORRUIT. In de Kalfjeslaan te Nieuwer Amstel moest Dinsdagmiddag een automobilist plotseling stoppen voor een uit den Middelpolder komen- den vrachtauto. De man remde met zoo'n kracht, dat hij door de voorruit werd geslin- gerd, waarbij hij een zeer ernstige verwon- ding aan een der polsen bekwam. In allerijl moest de man naar een ziekenhuis warden overgebracht. VAN DEN BOK GESLINGERD. Dinsdagmiddag sloegen op den Aalsmeer- derweg te Nieuwer Amstel twee voor een boe- renwagen gespannen paarden op hoi. De paar- den werden echter dadelijk gegrepen. De voerman was van den bok geslingerd en had beide beenen gebroken. DROEVIG ONGEVAL. Toen iemand te Ouderkerk a. d. IJsel bezig was, den schoorsteen van zijn woning te vegen, ontglipte hem de ijzeren bal, welkem hij bij zijn werk gebruikte. De bal rolde van het dak en kwam neer op het hoofd van het meisje W. Dekker, dat met drie andere kin deren op straat speelde. Het kind bekwam volgens de „Tel." een schedelbreuk. Het is in zorgwekkenden toestand naar de Wijkverple- ging te Gouda vervoerd. EEN AUTO GESLIPT. Te Leende is de auto van den heer A. uit Sittard geslipt. De auto botste tusschen twee boomen door, waarbij de carosserie bleef han gen. De wielen slingerden weg, meldt de ,,Msb." Een achtjarig zoontje van den heer A., dat door de voorruit vloog, bekwam ern stige verwondingen en is per ziekenauto naar Sittard vervoerd. De heer A. kwam met den schrik vrij. ROEKELOOS VERVOER VAN EEN (KRANKZINNIGE PER AUTOMOBIEL. Dinsdagmorgen kwart voor twaalf reed te Soesterberg een auto, welke bestuurd werd door een chauffeur van het krankzinnigen- gesticht te Ermelo-Veldwijk en waarin een krankzinnige was gezeten, met een snelheid van 90 a 100 K.M. over den Rijksstraatweg, Bij het gebouw van den Protestantschenbond aan den Rijksweg stond een andere auto, waarachter een tweewielig motorrijtuig van- daan kwam. Het motorrijtuig met bestuurder werd aangereden en over een afstand van 28 meter op den bumper van den eersten wagen meegesleept. De bestuurder van den motor bekwam zoodanig letsel, dat hij onmiddellijk moest worden overgebracht naar het zieken huis Lichtenberg te Amersfoort, waar bleek, dat een zijner beenen was versplinterd en hij ernstige rugwonden had bekomen. Het motorrijwiel is geheel vemield. GEVOLGEN VAN EEN MISLUKT HUWELJJKSLEVEN. Dinsdagavond 6 uur heeft zich in het loge- ment van v. H., aan de Delftsche Vaart te Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld, waarbij de 31-jarige vrouw M. E. de Roo, zoodanig door haar echtgenoot, den 38-jarigen scheepskok C. G. E., is gestoken, dat zij eenige uren later overleed. De vrouw en de man leefden sinds eenige jaren geschedden. In dezen tijd heeft de vrouw met verscheidene mannen omgang ge- had. Onlangs schreef z:j haar echtgenoot, van wien zij niet wettelijk was gescheiden, en verzocht hem, haar te komen opzoeken. De man bezocht de vrouw en kwam toen tot de conclusie, dat zij in ernstige geldelrjke moei- lijkheden was verwikkeld geraakt. Om haar te helpen, bood hij haar aan, met hem mede te gaan naar het logement aan de Delftsche Vaart, waar hij sinds eenige dagen verblijf hield. Twee dagen heeft de vrouw daar bij hem gewoand. Toen de man Dinsdagavond om- streeks zes uur thuiskwam, verzocht de vrouw hem, haar kleeren terug te willen geven, welke daar in een kast waren opgebor- gen, omdat, naar zij mededeelde, z:j' van plan was, hem weer te verlaten. Er cmtstond toen een woordenwisseling, waarbij de man zoo driftig werd, dat hij een dolkmes, dat op tafel lag en waarmede hij even tevoren brood had gesneden, opnam en de vrouw daarmede eenige steken toebracht. Op het rumoer kwa- men de logementhouder en eenige personen, die in het logement vertoefden, naar de be- treffende kamer, waar zij de vrouw, die ern- stig bloedde, op bed vonden. Onmiddellijk werd de politie en de genees- kundige dienst gewaarschuwd. Men bracht de vrouw onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar gecanstateerd werd, dat zij een steek in den rug had bekomen, welke de linkerlong had geraakt, waardoor een ernstige inwendige bloeding was ont- staan. Voorts had zij steken in het linker- been en aan de armen bekomen. Zij is eenige uren na aankomst in het ziekenhuis over laden. De politie heeft den man in het logement gearresteerd en naar het politiebureau aan den Oppert overgebracht, waar hij werd in- gesloten. Bij zijn verhoor bekende hij voile- dig. Hij was zeer zenuwachtig en verklaarde. dat hij niet de bedoeling had gehad, de. vrouw te dooden. Hij had in drift gehandeld. De man heeft twee kinderen, een jongetje van negen en een van 11 jaar, die bij familie van den man worden opgevoed. GEDENKTEEJKEN DR. J. TH. DE VISSER. Het comitd voor een gedenkteeken dr. J. Th. de Visser heeft een belangrijke gift van de Koningin ontvangen. Giften voor dit doel kunnen worden over- gemaakt op postgirorekening no. 17404 ten name van het dagblad De Nederlander, met toevoeging: voor gedenkteeken dr. J. Th. de Visser, alsmede aan de Nederlandsche Handel Maatschappij te 's-Gravenhage, ten gunste van de rekening: comitd voor een gedenk teeken dr. J. Th. de Visser. VERLAGING DER DUIT&CHE INVOER- RECHTEN OP BOTER? Uit welingelichte landbouwkringen in Duitschland wordt medegedeeld, dat door de leiding van het Rijksverband der Duitsche industrie onderhandelingen gaande zijn met Deensche en Nederlandsche vertegenwoordi- AVONTURENROMAN door PETER BARON. (Nadruk verboden.) VOORWOORD. Eejn enkel getemperd licht brandde in de kolossale, van eikenhouten paneelen voorziene kamer, en wierp zijn schijnsel slechts op de tafel, die er vlak onder stond. De hoeken lagen in een stille donkerte. Rondom de lange eikenhouten tafel, midden in de kamer, zaten zes mannen. Aan het hoofd van de tafel stond nog een stoel leeg. De vergadering zat daar zonder hoofd- man. Tegenover de open plaats zat Reginald Gorrel-Phelps, George Wace's rechter- handKoud, zwijgend en roerloos... Donker gekleed zat hij daar, 'n harde trek om z'n mond met de dunne lippen, terwijl z'n koude oogen zich beurtelings op elk van zijn makkers richtten. Aan zn' rechterhand zat Hubert Chat- terton, n man van middelbaren leeftijd, mager, «n met een sluwen blik. Telkens ingen z'n handen naar z'n zenuwachtige ippen. Naast hem zat, in frappante :egenstelling, de gemoedelijke en onberis- pelijk uitziende graaf Hugo Zachenitz van het Oostenrijksche gezantschap. Hij w&s jong, knap en van een donker uiter- lijk. Langzaam streelde z'n blanke hand z'n snorretje. Hij had donkere, geestige oogen, en n mat, cynisch glimlachje lag om z'n fijnbesneden lippen. 't Was een moeilijk te vergelijken tweetal: Chatter- ton, ten prooi aan n koortsachtige opwin- ding, de graaf, met een licht Hongaarsch POSTPEHSONEEL. Naar ,,De Telegr." vemeemt, ligt het in de bedoeling van het hoofdbestuur der Pos- terijen, Telegrafie en Telefonie, om het per- soneel van alle categorieen van den P.T.T.- dienst, dat hiertoe den wensch te kennen geeft, de gelegenheid te geven op wachtgeld te worden gesteld. INVOER VAN RUNDEREN EN BOTER IN BELGIE. De invoer in Belgie van runderen en var- kens, versch rund- en varkensvleesch en be- vroren vleesch, alsmede van boter is afhan kelijk gesteld van een speciale vergunning, die versterkt moet worden door den Belgi- schen minister van Landbouw. bekend om haar degelijk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Lange Meire 2 (Kouter), Gent. Lessen op den auto zelf. (Ingez. Med.) air over zich van kalmte, koelheid en be- zadigdheid. Tegenover Chatterton zat de blozende Morrel met zijn ondeugehde glinsterende spleetoogjes, die nu hier dan daar scherp en onheilspellend heen gluurden. Hij was een valsch speler, n driest mensch, een volleerde deugniet. Naast hem zat de statige verschijning met het weeke, witte ezicht van Izaac Venning, den Jood, een orsch aebouwd persoon, die onbe- schroomd zat uit te blazen en vergeefsche pogingen aanwendde, om zijn zenuwtrek- kenden mond en zijn bewegelijke handen in bedwang te houden. Terwijl zijn droge tona zijn niet minder droge lippen wat wilde bevochtigen, waren z'n oogen, die haast schuil gingen achter z'n diikke oog- leden, stijf gevestigd op den somber ern- stigen Gorrel-Phelps. Ter rechterzij van Gorrel-Phelps be- vond zich het laatste lid, Stephan Lacey. de man zonder vrees, zonder geweten en zonder illusies. Een man, die niet dapper genoemd kon worden, wijl hij het woord „vrees" niet verstond. Als steen, zoo koud was hij, en overschillig. Hij had een strak gelaat en een klemmenden blik. In voile zelfbeheersching zat hij daar te spelen met 't slipje van z'n zijden zak- doekje, dat uit den borstzak van zijn nu juist niet al te mooi gesneden jacket hing. Een naar het scheen onverbreekbaar stilzwijgen heerschte onder hen. De bedoelingen van de vergadering schenen niet erg duidelijk. Wel drong het onderscheid in het geaoe van een ieder van het zestal zich zoodanig bij hen op. dat den een de emoties van den ander duidelijk werden. Ook deden de brutaal- sten onverschillig, of trachtten hun gevoe- lens te verbergen achter platte gebaren; de milder gestemden poogden zenuwach tig hun ontroering tot bedaren te brengen, welke pogingen echter maar al te duidelijk hun waren zielstoestand openbaarden. Neen, er stak beslist wat achter dat vergaderen van die mannen zonder hun leider. van de Nederlandsch-BsKgische firma Labore- mus bij de aanbesteding van het Albert- kanaal, kamt de ,,Schelde" met een nieuw feit voor den dag, waarbij een Nederlandsche firma werd uitgeschakeld zeer ten nadeele der Belgische schatkist. Het gaat hierom. De Nederlandsche! firma Volker, bekend over de geheele wereld om haar specialiteit in baggerwerken, heeft sedert verscheidene jaren de baggerwerken op de Schelde. In het begin van 1931 kwam men plotseling tot de ontdekking, dat het contract- Volker ten einde liep en dat een nieuwe aan besteding noodig was. Zulks gebeurde dan ook. Het resultant scheen te zijn, dat een dochter-maatschappij van de Societe Generale de Belgique de laagste was. Doch bij nareke- ning bleek zulks niet het geval. Men zou daar- mee een verhoogtng krijgen van 35 pet. De directeur der Scheldediensten te Ant- werpen vond zulks al te kras en stelde voor een nieuwe aanbesteding te houden. Het ministerie van zeewezen wees dit voorstel van de hand en gunde het werk aan de groep der Socidtd Gdndrale, met hert gevolg, dat men op de Schelde thans ongeveer 2 maal zooveel be- George Wace was niet voor rede vat- baar. Hij stond tusschen hen en een winstgevende transactie. 't Was ongeluk- kig, te weten voor George Wace. Niemand van hen was kieskeurig vallen. Ook George niet, maar hij had ge- weiaerd het laatste plan van Gorrel- Phelps te bekrachtigen, een plan, waar de overiae vijf van harte mee hadden inge- stemd. Gezegd behoefde er niets meer. Nu werden daden vereischt. Phelps stond op en trad op een lesse- naer toe, die in den hoek van de kamer stond. Hij opende een van de laden en haalde er een pakje uit, waarna hij weer terugging naar zijn plaats en een pakje speelkaarten op tafel wierp. Dan legde hij een revolver voor zich en z'n oogn vestigden zich koud op Morrel. Lacey lachte schamper, welk geluid akelig in de ruimte weergalmde, en als antwoord daarop speelde er een oogen- blikje een duivelsch lachje om de lippen van graaf Hugo. Morrel gaf geen .enkel teeken. In dergelijke oogenblikken ver- keert 't leven van een valsch speler in een hachelijke positie. Phelps, die onverstoord bleef, zoowel bij het lachen van Lacey, als bij den sma- lenden grijns van Hugo, stond op van zijn plaats. 't Is overbodig te verklaren waarom we zullen loten", zei hij op doffen toon, ter wijl z'n oogen, tusschen de bezwaarde oogleden door, elk der aanwezigen aan- keken. „We zullen loten volgens den leeftijd; de oudsten het eerst". Hubert Chatterton schrok op, doch maakte geen tegenwerping. ,,De hoogste kaart ver- liest en een aas zal voor een punt tellen". Terwijl hij weer ging zitten, legde hij de kaarten midden op tafel. ,,'t Spel is begonnen, heeren. Beproeft uw geluk!" kwam het spottend van graaf Hugo's lippen. Vijf paar oogen vestigden zich tegelij- kertijd op Hubert Chatterton. Zijn gelaat was doodsbleek de oud- Om 1 uur hedennacht berekende men, dat de nieuwe Pruisische Landdag zou bestaan uit 421 leden, als volgt over de partrjen verdeeld: zetels. stemmen, Sociaal-democraten 93 (4.675.000) Duitsch-Nationalen 31 (1.525.000) Centrum 68 (3.374.000) Communisten 56 (2.820.000) Duitsche Volkspartij 6 (331.000) Economische Partrj 2 (191.000) verlangt ge gemakkelijk en sterk, be- stel deze in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabantdam 6, Dampoort- straat 25, Gent. Trouwe bediening. Afzonderlijke modellenvoorzwaarlijvige Dames. (Ingez. Med.) ste van de aanwezige mannen strekte z'n hand uit en trok een kaart. Met iets als een verwensching wierp hij de kaart open op tafel en een hoorbare zucht verbrak de stilte. Harten Vrouw! „Zelfopoffering is 'n mooi iets", merkte Lacey koeltjes op en de hand van Hubert Chatterton ging weer terug naar z'n lippen. Onbewoaen als altijd, schudde Gorrel- Phelps de kaarten weer en wachtte. Een slappe, met ringen gesierde hand strekte zich uit, greep een kaart en keerde ze voor de anderen om. ,,Rqiten twee", trilde Venning met vex- lichte stem. „Was het de koning maar geweest," bromde Morrel, dan zou er een clublid minder geweest zijn!" ,,En meer plaats aan tafel", mompelde graaf Hugo lief- tallig. Weer opnieuw greep een hand naar de kaarten. 't Was 'n sterke hand, die noch aarzelde, noch beefde. Gorrel-Phelps met zijn onbewogen blik, bekeek ze. Hoog hier hij z'n kaart op, zoodat ze duidelijk voor alien zichtbaar was, terwijl zijn oogen even gevoelloos bleven. Klaver zes. Links van hem zat nog een zekere Gar- ven als een gesneden beeld. Graaf Hugo, die nog steeds z'n snor liefkoosde, keek bedachtzaam naar Morrel en vervolgens naar den revolver, voor hem op tafel. Ein- delijk bleven z'n spottende oogen rusten op den man, die het laatst getrokken had. 'n Oogenblik slechts vlamde de haat in de oogen van Gorrel-Phelps, maar onmiddel lijk herstelde zich z'n gewone koude blik. ,,Gelukkig, dat die revolver voor jou en niet voor Morrel ligt, Reginald", liet La cey op kouden tbon uit, maar z'n opmer- king had geen succes. Alle blikken vestigden zich op Morrel. Z'n oogjes flikkerden onheilspellend en langzaam stak hij z'n hand uit. Halver- wege bleef hij steken. Schuinsweg had hij gezien, hoe Gorrel-Phelps naar den revol- TER NEUZEN, 25 APRIL 1932. UITVOERING MEISJESPATRONAAT. Voor een matig bezette zaal gaf het meis- jespatronaat Zondagavond een uitvoering. Opgevoerd werd „Aan het Moederhart", een tooneelspel in 3 bedrrjven. De rollen zaten er by de meisjes goed in en er werd gevoelvol gespeeld, Z&odat de Eerwaarde Zusters, onder wier leiding het stuk ingestudeerd is, wel eer van haar werk hebben behaald. AHe aan wezigen waren dan ook ten hoogste voldaan. Na het stuk werden nog een paar liedjes ge- zongen en toen werd door den Weleerw. beer Kapelaan met een kor-t dankwoord den avond gesloten. SURSEANCE VAN BETALING. Inzake de aangevraagde surseance van be- talinig van I. A. Risseuw Jzn., bankier te Oostburg, aldaar en te Breskens het Bank- bedrijf uiteofenende onder den naam Sanderse en Co., is door de reohtbank te Middelburg bepaald, dat de vergadering van schuid- eischers zal plaats hebben op Zaterdag 25 Juni 1932, des voormiddags om 10 uur, in het ver had gegrepen. Bovendien was de loop van t wapen op den valschspeler gericht. 'k Zou niet graag iemand ontmoeten, die zoo begaafd is in het kaartspelen als. jij, vergis je niet", sprak Phelps kalm. Morrel greep langzaam, tCTwijl hij er voor zorgde de beweging duidelijk zicht baar uit te voeren. Met een grijns gooide hij schoppen. negen bloot. „Schoppenmerkte graaf Hugo vroo- lijk op, „zijn blijkbaar nog niet zoo kwaad als wel eens beweerd wordt". Vriendelijfc glimlachte hii tegen Hubert Chatterton. wiens oogen hardnekkig op hem gericht waren. ,,Bid yoor mij, Hubert", zei hij vroo lijk en trok. Vlug keek hij naar de kaart ere vervolgens naar de koortsig gloeiende oogen van het oude lid. - „Uwe" gebeden zijn verhoord", sprak hij met stemverhef- fing, en keerde harten vier om. Een diep stilzwijgen omringde alien, toen voor het laatst de kaarten geschud werden. De beslissing ging tusschen Chatterton: en Lace. De blikken der anderen zweefden tusschen deze twee. Graaf Hugo glim lachte bemoedigend naar den man, wiens beurt het was om te trekken. Hij negeerde Chatterton. Lacey, wiens maskerachtig gelaat geen enkele ontroering verried. keek gestadig naar Gorrel-Phelps. De ander pareerde diens blik en gelijktifdig vielen hunne oogen op den revolver, die voor den laatste op tafel lag. ,,Ik zou het maar niet doenwaarschuwde Lacey op gelijkmatigen toon. En Gorrel-Phelps trok zijn hand terug van het wapen. Lacey had den naam van onfeilbaar schutter en hij droeg zijn wapen onder zijn oksel! Lacey trok een kaart en met een ruwen lach slingerde hij zijn kaart op tafel. Het was ruiten zeven. ,,De eer is aan U!" zeide hij tot den verschrikten Chatterton, terwijl hij op- stond en een buiging maakte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 9