De Zomermode Pluimvee-Rubriek KOSTBARE KUNSTSCHATTEN GEROOFD. INGEZONDEN STUKKEN. teekent zich af voor het dragen van een „Ri s)iird" op gelijk welk toilet. De pelshande- laar A. ISEKAEKT, 12, Brabantstraat te GEHT bledt U een uitgekozen verzameling: Renards, argentSs, bleus, fumes, isabelle, lynz, aan de laatste verminderde prijzen. Rechtstreeksche invoer der afkomstige lan- den. Telefoon 121.07. (Ingez. Med.) wordt. Sinds Vrij-dag is f 838.000 meer uitbe- taald dan inleggeld. Volgens verkl-aringen van het bestuur bestaat er geen enkele reden tot ongerustheid. had om geld te krijgen voor een operatie waar- van het leven van haar moeder afhing. De- genen, die deze vertooning georganiseerd heb- ben, zullen haar nu de uitgeloofde som toch uitbetalen. EEN FINSCH PARLEMENTSLID ONTVOERD. Zondagmorgen vroegwerd het bekende Finsche parlementsli-d dr. Nikko Erich, de Ttoen de ruzie maken-den de verwondingen bemerkten, werd de vechitpartij onmiddellijk gestaakt. De rivierpoliti-e trad nog even als soheidsrechter op, maar behoefde niet verder in te grijpen. Een verpleger van den genees- imndigen dienst, die ontboden was, heeft de gewonden ter plaatse verbonden. HEVIGE BRAND TE VLIJMEN. Te Vlijmen is, naar de „Msb." meldt, door anbekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Van Kuyk. Aam- gewakkerd door den fellen wind, ston-d het gTOote gebouw spoedig in lichte laaie en wel- dra sloegen de vlammen over op de naast- gelegen boerderij van de weduwe Van Dun g-en. Ook deze was in een oogwenk den vlammenzee en de brandw-eer kon niet ver- iunderen, dat zij met den geheel-en inboedel totaal in vlammen opging. Tot overmaat van ramp vatte door het overwaaiende vuur ook de boerderij van De Faam vlam. Deze onder- ging hetzelfde lot als die van de weduwe Van Dung en, terwijl de bijbehoorende schuur even- eens een prooi der vlammen werd. Verzeke- ring dekt de schade. ©FLIGHTING VAN VIER EN TWINTIG DUIZEND GULDEN? Een 71-jarige man heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij door iemand is opgelicht voor een bedrag van 24.000. Omtrent dit oogenschijnlijk zeer emstige feit vememen wij nader, dat het nog zeer de vraag is, of hier van opliehting sprake is, en niet van een gewone civiel-rechtelijke kwestie of iets anders. De 71jarige heeft n.l. op ver schillende tij-dstippen, loopende over een acht- tal jaren, aan een client tegen vergoeding van rente, geldbedragen geleend, welke in totaal tot genoemde som zijn geloopen. Nu het echter op terugbetaling aankomt, weet de schuld- eischer absoluut niet, waar zijn client zich be- vindt. Hij is toen naar de politie geloopen om aangifte van opliehting te doen. Men heeft den ouden man onder het oog gebracht, dat hij uiteraard op zeer onvoorzichtige wiijze met zijn geld is omgesprongen; overigens zal het onderzoek moeten uitwijzen of hier een mis- drijf is geschied. ONRUST IN DE OVERIJSSELSCHE VENEN. Maandag is een wilde staking uitgebroken in de Overijsselsche venen, welke eenige dui zenden arbeiders omvat. Hoewfl de hoofdbesturen der drie samen- werkende landarbeidersorganisaties hadden besloten het voorstel van den rijksbemidde- laar, den heer J. B. Westerdijk, te aanvaarden zijn de arbeiders toch in staking gegaan. Het voorstel van den rijksbemiddelaar kwam hier- op neer, dat een voorloopige loonsverlaging van tien procent zou worden aanvaard. De hoofdbesturen der betreffende organisa- ties hebben Maandagmiddag met de stakers te Vroomshoop geconfereerd, doch het is niet gelukt, de arbeiders te bewegen, weer aan den arbeid te gaan. Ook gisteren lag het werk stil. Te Utrecht zullen de hoofdbesturen van de organisaties nader hun houding bepalen. EEN EIGENAARDIG WAPEN. Bij een vechtpartij te Ouderkerk gaf een zekere G. aldaar, zijn tegenstander met zijn houten been, dat hij voor deze gelegenheid had losgemaakt, zulk een geduchten slag op het hoofd, dat het been brak. Het hoofd echter bleek ook niet ongevoelig voor deze aanra- king en vertoonde een groote gapende wonde welke door een geneesheer gehecht moest worden. De dader werd vanwege het gebroken been door vrienden per handwagen naar zijn woning gebracht. DE SLEEPBOOTKAPITEIN BONGAARDS VERDRONKEN. Dinsdagnacht is te Koblenz, de kapitein van 'de in de Moezel liggende Nederlandsche sleepboot Sirah, uit Dordrecht, Willem Bon- gaards genaamd, op de loopplank uitgegleden en in de ri'vier gevallen, die daar ter plaatse heel diep is. Op zijn hulpgeroep werd hem een reddingsgordel toegegooid, welken hij ech ter ondanks alle wanhopige pogingen niet kon gilijpen. Plotseling uitte hij een gil en zonk in de diepte weg. Men vermoedt, dat hij in het koude water hartkramp heeft gekregen. Zijn lijik is nog niet gevonden. Bongaards, uit Essenberg afkomstig, was 36 jaar en gehuwd. Het droevig ongeluk is telefonisch aan zijn vrouw meegedeeld. OUDE DAMES MISHANDELD. Zondagnacht tegen drie uur zijn twee ge- maskerde mannen door het indrukken van een ruit aan den achterkant de woning binnen- g-edrongen van de gezusters Janssen, resp. 70 en 79 jaar, aan de Feurhsitraat te Susteren (L.). De kasten en deuren in eenige vertrek- ken werden onderzocht en toen de dieven Diets van hun gading konden vinden, zijn zij naar het slaapvertrek gegaan, waar de beide zusters zwaar werden mishandel-d. De 70- jarige mej. Janssen werd met steenen be- werkt en liep zware wonden aan het hoofd en aangezicht op. De 79-jarige juffrouw werden jnond en keel dichtgeknepen, om te voor- komen dat zij om hulp zou roepen. Ook zij werd aan het hoofd gewon^. Ten slotte ge- lukte het de 70-jarige naar de voorkamer te vluchten en door haar gegil aan een open venster de buren te wekken. Toen namen de inbrekers de vluoht. De toegeschoten buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. Met behulp van politiehondfen heeft men het onderzoek geleid, dat tot heden nog geen jesultaten heeft opgeleverd. Wei is op den Rijksweg een sleutel gevonden, die paste op bet slot van een der binnendeuren. Voor zoo- ver bekend worden slechts drie antieke voor- werpen vermist. RUN OP EEN SPAARBANK. In de laatste dagen is eenige ongerustheid ontstaan omtrent de positie van de Nuts- srpaarbank te Den Haag. Groote bedragen werden opgeeischt, terwijl de inlagen sterk achteruit liepen. De onge rustheid nam toe en Dinsdagmiddag ontstond «r een ware rim op de Bank. In lange rijen stonden de menschen aan de loketten om hun geld op te vragen. De politie zorgde voor een geregeld verloop. De Bank betaalde alle gevraagde bedragen direct uit, zonder eenige restrictie, zonder zelfs voor groote bedragen door opzeggingstermijn in acht te nemen, welke statutair vereisobt EEN REIGERKOLONIE UITGEROEID. Men meldt uit Zwolle aan de Vrt.: Den laatsten tijd vertoonen zich in grooten getale blauwe reigers in de omgeving van Zwolle o.a. te Windesheim en in Schelle. Deze kolonies reigers brengen nog al veel schade toe aan boomen, waaiin zij nestehBir^De breeder van den vroegeren premier en huidi- gen gezant door vijf gewapende mannen van zijn bed gelicht en per auto ontvoerd. Zon- dagmiddag verschenen de ontvoerders te Vir- dois ten Noorderr van Hammerfors, waar zij Erich ongedeerd in vrijheid stelden. De v^f tot nu toe onbekende mannen zijn gearresr teerd. Het schijnt dat zij him poging ten slotte doelloos hebben geacht, nadat de politie in het geheele land was gealarmeerd en de ontvoering per radio was medegedeeld. Zooals bekend, heeft dr. Erich de vorige maand aanleiding gegeven tot den opstand te Maentselae, toen de Lappolieden een voor- dracht, welke Erich in een sociaal-democra- tische vergadering wilde houden, verhinder- den. Men neemt aan, dat de vijf gearresteerde personen gewezen Lappolieden zijn. eigenaren dier boomen la-ten weinig onbeproefd om de mooie vogels te verjagen. - Zatardagmiddag waren wij er getuige van dat een drietal werklooze jongelieden a raison van eenige guldens pogingen deed een reiger- koloni-e nabij -de stad te verdrijven. Gewapend met een haak klommen zij in de hooge boo men en weldra vielen de groen-blauwe eieren, uit de nesten op den grond, welke spoedig be- dekt was met vele eierschalen, en enkele vogeltjes pas uit -den dop. Het schouwspel was weinig verheffend. Er zijn ook eenige mooie blauwe reigers geschoten. Dit bleek wel uit een aantal, dat dood op het land lag, terwijl mede eenige getroffen vogels in een vijver dreven. Verscholen ergens achter rietmatten zat een man, die met een geweer de broedende reigers op het nest trof. Hoog in de lucht zeilden vele angstige vogels, wier broed werd verstoord, voorbij. Maandag zou opnieuw een poging worden gedaan om de overgebleven nesten uit te stooten. ELECTRISCHE RIJWIELEN. Reeds eenige maanden waren er, mel4t de Tel., geruchten in omloop, volgens welke men in het Philips Laboratorium bezig is met het ontwerpen van een electrisch voortbewogen rijwiel. Naar het blad thans verneemt, hebben proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de practijk zeer goede resultaten opgeleverd, zoo- dat op deze nieuwe vinding reeds eenigen tijd geleden octrooien zijn aangevraagd. Inmid dels heeft Philips aan een vijftal Nederland sche rijwielfabrieken het recht verleend om, gebruik makende van hare vindingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Men is in deze fabrieken thans bezig de laatste hand aan de electrische rijwielen te leggen, zoodat deze spoedig op de markt zul len verschijnen. SCHATGRAVERIJ HERVAT. Vorige week waren majoor Heny en diens broer, ir. Heny uit Berlijn met wethouder Prins op de Oude Begraafplaats te Zaandam bezig de plaats waar zich een schat in den grond zou bevinden, nauwkeurig vast te stel- len. Een cautie van 500 is reeds gestort en volgens den heer Prins zou men over een dag of tien weder aan graverij beginnen. Het Oos- telijk deel van het kerkhof, dat begrensd wordt door de speelplaats van de Vereeniging het Zuiden dat is dus dezelfde plek waar de vorige maal werd gegeven was het doel van genoemde heeren; op die plaats zal dan ook de graverij beginnen. Eenige meters bui- ten deze plek, op het terrein van den speel- tuin zelf, zakte destijds bij den aanleg hiervan, een jongen in een paar meter diep gat. Vol gens majoor Heny loopt daar dan ook een gang, die door hem vroeger reeds nauwkeurig op een teekening werd .aangewezen. Mme Sylvia was niet aanwezig. Begrijpelijk trok de nieuwe graverij veel belangstelling. DE MESSTEKER TE AMSTERDAM. Maandagmiddag is de 41jarige K. W., die in een urinoir bij het Centraal Station een man twee emstige messteken heeft toegebracht, en zich-zelf in het politieposthuis in het Stations- gebouw was komen aangeven, van het bureau in de Warmoesstraat gebracht naar het poli- tiebureau aan de Raampoort. Gelijk we hebben gemeld, had hij verklaard Zaterdagnacht bij de Westermarkt nog iemand met een mes te hebben gestoken. Inderdaad is iemand met een emstige steekwonde in den bovenarm en met zwaar bloedverlies het poli tieposthuis in de Molsteeg binnengekomen, vanwaar hij naar een van de gasthuizen is vervoerd.De toestand van de beide slacht- offers is, hoewel niet zonder zorg, betrekkelijk bevredigend. Maandagmiddag is de dader, die maar steeds bleef volhouden, dat de beide door hem gestoken mannen het hem lastig hadden ge- maakt, en dat hij steeds op straat door man nen met oneerbare bedoelingen werd aange- k-lampt, in het Binnengasthuis geconfron- teerd met den man, dien hij Zaterdagnacht zoo emstig met zijn mes verwond heeft. Deze herkende hem als zijn aanrander, die trouwens onmiddellijk zeide, dat dit degeen was, die hij ,,zijn verdiende loan had gegeven". Daama is de dader opnieuw overgebracht naar het politiebureau aan de Raampoort, maar toen de commissaris, de heer Pijper, daar zijn verhoor zou beginnen, is hij in een zoodanigen opgewonden toestand geraakt en zdd te keer gegaan, dat de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd moest worden. Per zie- kenauto is de man, van wien het hoe langer hoe waarschijnlijker wordt, dat hij waanzin- nig is, naar de afdeeling voor zenuwlijders van het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. SMOKKELARIJ VAN VERDOOVENDE MIDDELEN. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen is de Duitsche recherche in samenwerking met de politie van New York op het spoor gekomen van een grooten smokkelhandel in verdoovende middelen, gedreven door de bende van den eenigen tijd geleden te Berlijn gear- resteerden handelaar in verdoovende middelen Del Gracio. In het begin van deze maand zijn te New- York op het s.s. He de France groote hoeveel- heden verdoovende middelen aangehaald, die verpakt in kisten speelgoede-ren in Amerika moesten worden binnengesmokkeld. Bij het onderzoek naar de herkomst der narcotica werden sporen gevonden, die er op wezen, dat de waren uit Berlijn afkomstig waren. Toen de handelaar in verdoovende middelen Del Gracio op een Berlijnsch station gearrestee-rd werd, gelukte het echter een van zijn mede- werkers, die zich Fried of ook wel Wolf noem- de, te ontkomen. Tijdens het zoeken naar den voortvluchtige kwam de politie te weten, dat hij dicht bij de stationsopslagplaatsen van het Anhalter station een woning had gehuurd. Bij het onderzoek, aldaar ingesteld, werden leege kisten voor speelgoederen gevonden, gelijk die ook gebruikt waren voor de aan boord van de lie de France aangehaalde narcotica. Naar verder vastgesteld werd, zijn de ver doovende middelen waarschijnlijk uit Kon- stantinopel afkomstig. DRIE EN VEERTIG DAGEN GEVAST OM HET LEVEN VAN HAAR MOEDER TE REDDEN. Te Leicester heeft een meisje getracht 200 pond sterling te verdienen die uitgeloofd wa ren als zij 45 dagen vastte. Er werd een ver tooning van gemaakt in een amusements- lokaal waar het meisje in een glazen kabinet te kijk was geste-ld. Zij dronk limonade en rookte sigaretten. Dezer dagen echter, toen zij 43 dagen gevast had, constateerde een dok- ter, dat zij te zwak was om er mee door te gaan. Toen biechtte zij op dat zij het gedaan Een van de brutaalste diefstallen van de laaste jaren is Zaterdagnacht gepleegd in het huis van een Italiaanschen graaf in Kensing ton, aldus meldt de Londensche correspondent van de „Tel." Dieven zagen kans met een belangrij-ken buit aan kunstschatten en juwee- len te ontkomen, zonder dat een van vijf be- dienden, die in het huis sliepen, iets bemerk ten. Tot de gestolen voorwerpen behooren een bronzen beeld van Aphrodite, dateerende uit 450 voor Christus en dat all een al een waarde heeft van 250.000 gulden. Verder zijn kostbare Egyptische gouden vaten gestolen zoomede een aantal juweelen. Uit de wijze waarop de diefstal is gepleegd blijkt, dat de -dieven volledig op de hoo-gte waren van de waarde der antiquiteiten, die zich in de verzameling van den graaf bevon- den. EEN GEVAARLIJKE ONTDEKKINGS- REIS. Eenige maanden geleden is de jonge Ber lijnsche muziek-theoricus Hans Helfritz ver- trokken voor een ontdekkingsreis naar het land Hadramaut. Dit land is een vorstendom in het Zuiden van Arabie en is tot dusver voor alle Europeanen streng verboden gebied ge- weest. Helfritz maakte echter toevallig ken- nis met den sultan van Makalla, die hem uit- noodigde. Hoewel hij de reis onder de bescherming van den sultan ondemam, vermeldde hij reeds in zijn eerste correspondentie gevaarlijke avonturen met Bedouinenroovers. Eens hebben zijn eigen beschermers hem zelfs overvallen, zoodat hij zich dagenlang in levensgevaar be- vond en slechts met veel moeite zijn leven wist te redden. Zijn tocht voert hem ook oor een gebied tusschen Jemen en Hadramaut, waar Bedoui- nen wonen, die voor menscheneters doorgaan. Sedert m-eer dan twee maanden heeft men niets meer van hem vemomen. Door het vol ledig ontbreken van alle postverkeer is het uiterst moeilijk inlichtingen te krijgen. Bo- vendien hebben de beschaafde staten in I^a- dramaut geen vertegenwoordigers, die hem even-tueel hulp zouden kunnen verschaffen. Men kan slechts hopen, dat het Helfritz, die de Arabische dialecten uitnemend beheerscht en reeds in vele omstandigheden van groote tegenwoordigheid van geest heeft blijk gege ven, is mogen gelukken, aan a-lle gevafen het hoofd te bieden. De uitslagen van zijn reis, die Helfritz reeds heeft gemeld, vormen een verrassende open- baring van een tot dusver geheel onbekende cultuur. In streken waar men tot dusver slechts een dorre woestijn vermoedde, zag Helfritz steden met een rijk ontwikkeld leven. Hij filmde sprookjesachtige paleizen en hui- zen, die tot tien verdiepingen hoog zijn. Deze vertoonen een architectuur van een heerlijke geslotenheid van stijl, en muren, waarvan de lijnen aan Babylonische voorbeelden herinne- ren. De foto's die de reiziger heeft gezonden, be- vestigen de buitengewone beteekenis die men Helfritz' ontdekkingsreis moet toeschrijven. Geen blanke is er sinds 35 jaar in geslaagd door te dringen in het achterland van Hadra maut. Twee Europeanen zijn er 35 jaar ge leden geweest, maar zij hebben het niet ver der kunnen brengen, dan de steden Terim en Schibaum. Hetfritz heeft evenwel aanschouwd van welker bestaan wij nooit hebben ge- droomd. Hij brengt in zijn fotomateriaal ge- gevens over een onbekende cultuur, zooals men zich tot nu toe niet heeft kunnen ver schaffen. HANENGEVECHTEN in LONDEN. Er zijn in Londen twee plaatsen voor hanen- gevechten en 6en daarvan bevtnd zich in een particulier huis op niet meer dan 100 mijl van Piccadilly, aldus heeft een ingewijde aan een redacteur van de Daily Herald verklaard. Als gast van een lid van de Londensche club voor hanengevechten" moest de zegsman zweren, dat hij de plaats van het huis niet zou verraden. En hij werd in een gesloten auto met neergelaten gordijntjes naar de plaats van den strijd gebracht. Vele toeschouwers bij de gevechten bleken tot vooraanstaande kringen te behooren; een society hostess" was eigenares van den kam- pioen-haan, ,,Lord Joe". In den nacht, toen de zegsman van de Daily Herald aanwezig wa3, werden er vier gevechten gehouden die ieder meer dan ©en half uur duurden. Er werd gewed op de resultaten van de gevechten voor bedragen, die tot in de honder- den ponden liepen. Er was b.v. een meisje, dat met Lord Joe's eigenaresse wedde, dat haar haan niet binnen de 20 minuten zou winnen. De club moet ongeveer 50 leden hebben en reeds 3 maanden bestaan. MOTTEN-INVASIE IN EEN KEKK. In „Die Burger" wordt melding gemaakt van een merkwaardig voorval dat de Pearston heeft plaats gehad. Toen de kerkgangers op een Zondagavond de kerk binnenkwamen be merkten zij, dat enorme mottenzwermen zich in de kerk bevonden en zich op de lichten nes- telden, zoodat het vrijwel onmogelijk was iets te zien. Er waren er zooveel, aldus vertelt dat blad, dat duizenden der diertjes geen plaats konden vinden in de buurt der lampen en daarom de gezichten der kerkgangers tot rust- plaats kozen, hetgeen natuurlijk tot verwoede gevechten tusschen mensch en dier leidde. Eerst met groote moeite is het gelukt de kerk te zuiveren. heeft een fabrikant van radiotoestellen te Nancy medegedeeld, dat hij ook bereid is zijn apparaten te verkoopen tegen goederen in plaats van voor geld. De slager, die een toe- stel wil hebben, moet -een hoeveelheid vleesch geven, terwijl de groentem-an bijvoorbeeld in bloemkool kan betalen. De man, die dit denk- beeld heeft gelanceerd is overtuigd, dat het zijn omzet aanzienlijk zal vergrooten, zijn theorie is, dat ieder bezit en dat dus ruilen het beste is. DE VULKANEN BLIJVEN IN WERKING. De nieuwe uitbarsting van den vulkaan Quizapo verontrust de bevolking der omlig- gende gebieden zeer. Breede lavastroomen stroomen dalwaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in werking. In de stad Cordoba (Argentinie) is een hevige aardbeving waar- genomen. Een officieel Chileensch regeeringscommu- nique deelt mede, dat aan de kant van het gebergte in Chili geen slachtoff-ers gevallen zijn, doch dat de materieele schade nog niet kon worden vastgesteld. Volgens een Duitsche geleerde zijn er in het Zuid-Amerikaansche gebergte niet min- i der dan 339 vulkanen. Alleen in het Argen- tijnsch-Chileensche gebied, dat door de jong- ste aschregens getroffen werd, zijn 25 vuur- spuwende bergen. De stad Mendoza, welke in -de jongste berichten veel genoemd is, werd door een aardbeving in 1831 geheel verwoest. De stad ligt thans dik onder de asch van den tot dusver als uitgebluscht beschouwden vul kaan Desoabez&do. Uit dezen berg, die 4200 meter hoog is, stegen in den zomer van 1913 groote rookzuilen op, in September 1914 kwam nog een uitbarsting voor. NOODLOT VAN EEN FARMERSGEZIN Te Kings Mills in den staat Ohio heeft zich een vreemde geschiedenis afgespeeld, meldt de Tel. Sinds een kwart eeuw ongeveer bezat een farmer, een zekere Oscar Connelly, een cac tus. Slechts driemaal in deze vijf en twintig jaar heeft de stekelige plant gebloeid en telkenmale viel in de boerderij van Conelly een doode te betreuren. Voor den eersten keer bloeide de cactus in 1912 met een wasbleeke bloem, enkele dagen nadat de oudste zoon van den boer emstig ziek was geworden. Nauwelijks was de bloem, die een weeig zoeten geur had verspreid, ver- welkt of de jongen stierf. Pas in 1927, vijftien jaar later dus, droeg de cactus voor de tweede maal bloemen. Weer ontlook een wasbleeke bloem, die door haar wee-zoete lucht aller aandacht trok. Nauwe lijks een week later stierf een dochter van den boer. Vijf jaar verstreken. Toen, in Februari j.l. zag ieder met ontzetting, dat de huivering- wekkende „cactus des doods" opnieuw ging bloeien. Een onafwendbaar noodlot ging zich voltrekken. Nu was het de boerin, die ziek werd en stierf, terwijl een wasbleeke bloem een wee-zoeten geur door het huis verspreid- de. Thans heeft de farmer de cactus wegge- worpen, in de hoop aldus verder onheil van zijn gezin te zullen afwenden. EEN EINDE AAN HET LIJDEN! Het voortdurend succes van Foster's Rug- pijn Pillen is opmerkelijk. ,,Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal". ,Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge- kend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", zoodanig drukken duizenden dank- bare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urinestoomissen, blaasaan- doeningen, waterzuchtige zwellingen en an dere verschijnselen van verzwakking der or- ganen van den rug zijn te emstig om ver- waarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urine- zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven en dat gij dringend be- hoefte hebt aan de opwekkende en versterken- de hulp, die Foster's Pillen zoo zeker ver schaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden Bij alle drogisten enz. a 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. v. Overbeeke— Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 26 (Ingez. Med.) eieren leggen en veelal sneuvelen aan lagnood. U kunt dus nu voor het komend seizoen Uw keus wel doen op grond van wat ik zeide, doch vodr alles, vraag niet als U eieren wilt hebben naar het ras, maar naar de capacitei- ten van den fokker. Hebben we nu van een goed fokker goede dieren bet-rokken dan zullen we ook goed moeten voeren. Als U nu echter zelf schrijft dat de dieren niet van het voer houden wat wilt U dan van die arme beesten verlangen? Op voer dat ze niet lusten kan geen enkele kip wat produoeeren, dus ik zou zeggen, ver- ander dat voer en zoek onder de talrijke soor- ten voer die in den handel zijn er een uit dat ze w<d lusten. Dat warm voeren zou ik ook meer nalaten, de kippen moeten wat te doen hebben, dus geef ze het meelvoer droog en zet de drink- bak zoo ver mogelijk van den voerbak af. De kippen moeten dan steeds been en weer loo- pen om te eten en te drinken en de daardoor opgewekte warmte is nutti-ger dan die van het warme voer dat ze sn-el opslikken en voor de rest gaarne wat rondhangen en luieren. Het Bicella draadglas is heel aardig, daar het de ultra-violette stralen heet door te laten. Of U er lang plezier van zult hebben is de vraag. Ik heb verschillende soorten onder zocht (Bicella niet), doch al deze soorten lie- ten na een half jaar niet alleen de ultra- violette stralen door, maar ook alle andere lichtstralen en even-eens alle regenstralen, daar het materiaal geheel verteerd was. Van- daar dat meestal gewoon glas veel goedkoo- per is en dan in het voer, al naar den tijd van het jaar, 1 k 2 levertraan. Levertraan is eigenlijk ultra-violette stralen in een fleschje en bevat verder nog verschillende andere nut- tige stoffen. Zorg alleen goed te krijgen en dat is niet eens zoo erg gemakkelijk. Dr. TE HENNEPE. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) RADIOTOESTELLEN IN RUIL VOOR BLOEMKOOL. Het ruilhandelsstelsel wint in Frankrijk veld. Onlangs gingen artisten er toe over hun werk-en van de hand te doen tegen bonnen, die hun recht gaven op zekere hoeveelheden vleesch, kolen of andere koopwaar. Thans Vragen deze mbriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. LET BIJ DEN AANKOOP VAN EIEREN OF KUIKENS MEER OP DEN FOKKER DAN OP HET SOORT DER KIPPEN. Deze week weer een stapel vragen, vrijwel alleen over de sterfte onder de jonge kuikens, waar ik zoo vaak tegen gewaarschuwd heb Voorloopig nog even dit. Wie broedeieren of kuikens koopt van bedrijven die niet emstig op pullorum onderzocht zijn en die niet onder strenge controle staan van de een of andere organisatie, zal een groote kans hebben on- aangename ervaringen op te doen. Thans echter eerst ee^ vraag op ander gebied. ,,Ik heb 8 kippen en een haan. In Januari zijn ze gaan leggen. Ze waren van Mei 1931. De productie beliep in Januari tot ten hoog- ste 7 eieren per dag, doch zeer dikwijls 32 en 4 eieren. De kippen zitten in een ren die rondom afgemaakte is met Bicella-draadglas hetgeen U wellicht bekend is. Ze zitten dus droog en warm. De ren kan aan den N.W. kant opengezet worden, het hok kan ook aan den N.W. kant gelucht worden. Het voer dat ze krijgen is des ochtends warm gemaakt, hetgeen ze slecht eten en waarvan ze niet houden. Des middags en 's avonds voor ze op stok gaan krijgen ze wat gemengd graan. De eierproductie is over Februari veel minder dan over Januari. Er zijn dagen dat ze geen enkel ei leggen. Zooals U uit dit schrijven zult opmaken ben ik over de eiproduotie niet tevreden. Kunt U mij iets aanraden om de productie te verbeteren? Het zijn Welsum- mers, zijn Wyandotten niet beter geschikt voor eiproductie Hier hebben we een heel stel vragen bijeen en uit de vragen blijkt wel dat de schrijver bet wel goed bedoelt met zijn kippen, maar nog niet de juiste manier te pakken heeft. Ten eerste waren de kippen 8 maanden oud voor ze aan den leg gingen, dat is veel te laat. Een goede legkip kan op zes maanden bij goede behandeling zeer zeker aan den leg zijn en dat -hangt bij goede behandeling min der af van het soort dan wel van den fokker. Onze briefsteller zal wel niet van zijn acht kippen moeten bestaan maar wil toch ook gaarne zooveel mogelijk versche eitjes er van halen. Bij Welsummers kom-t naast het ver sche ei echter een andere zaak naar voren, n.l. het groote, donker bruine ei en een voor liefhebbers mooi gekleurde kip. Nu is de echte mooie Welsummer, die groote, donker- bruine eieren legt nog een betrekkelijk nieuw soort en zijn er niet veel exemplaren die al deze eigenschappen van mooie bouw en kleur, groote bruine en „veel" eieren te samen pres- teeren, reden waarom er al gauw een dezer eigenschappen of meer in de knel geraken. De kans dus om veel flinke eieren te rapen is, als men niet op de kleur let, bij Wit Leg horns veel grooter dan bij Welsummers. Is het ons dus alleen te doen om veel flinke, witte eieren dan kunnen we met meer succes ergens bij een goed fokker Wit Leghorns koopen. Will-en we echter een mooi, groot donkerbruin ei dan zijn we van zelf op de Welsummers of Bamevelders aangewezen. Verlangen we dan bovendien nog veel eieren dan moeten we bij speciale fokkers van d-eze rassen- aankloppen en dan moeten we ook wat meer betalen dan bij de een of ander die er van allerlei soort gekleurde kippen op na- houdt en er maar op goed geluk van fokt. Ook Wit Wyandotten zijn best in de stads ren te gebruiken, mits ook alw-eer van een goed fokker, anders heeft men bij dit ras al gauw de kans dat d-e eieren de normale maat zijn. Bovendien is de Wyandotte een vleesch- legkip en van nature wat lui. Zij zal dus gauw kans hebben op vetaanzetting, wat vooral in kleine renn-en bij mensch-en, die hun dieren graag goed willen doen, aanleiding geeft tot vette dieren die weinig en kleine HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. Een woord tot ouders en opvoeders. Nauwelijks is de broedtijd der vogels be- gonnen, of uit vele deelen van, Nederland be- reiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoor- ten moeten het ontgelden, zanglijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen en binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achteruitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maatregelen warden wel is waar ge- nomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels bedreigen, doch wij konden nog niet voldoende bereiken, dat de Nederlandsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zang vogels is geen enkel voordeel verbonden; in- tegendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen immers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakel-ijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te den-ken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogelbroedsels verstoort en dat er tevens allerwegen ge klaagd wordt over schade van rupsen, slak- ken en ander gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aan- nemen, dat de Nederlandsche jongens willens en weten tot wreede daden in staat zijn en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is drin gend noodzakelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op him eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schepselen' Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en op voeders, dat de kinderen die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uit halen als zij zich voor enkele uren aan Uw oog hebben onttrokken? Acht ook gij deze handelingen niet ltjnrecht in strijd met dat- gene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat Uw invloed ten goede door zulke daden benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinde ren, wijst hun op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat kinderen U van het leven in de natuur vertellen. Het jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voor goed-e indrukken en een goed woord op het juiste oogenblik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogel- verdelgers te veranderen in ijverige vogelbe- schermers. Het ware te wenschen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nest- kastjes voor vogels kon beschikken; het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou ste-1- lig bq onze jeugd algemeen belangstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogelnesten alleen. Het gaat ook, en vooral, om het beste, dat er in Uw kind leeft. Ook gij zult niet wen schen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruwheid en w-reedheid. Ons in Uw onmisbare medewerking aanbe- velende. De Commissi-e, Ir. N. VAN POETEREN, Inspecteur, Hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst. Jhr. L. J. QUARLES VAN UFFORD, Eere-Voorzitter van de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. J. DRIJVER, Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels. Dr. JOH. J. VAN BURKOM, Voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2