GEMENGDE BE RICHTEN HET ONVEILIGE TOEPAD TE ROTTERDAM. VERDRONKEN. FABRIHKSARBEIDER BERN ELI) GERAAKT. MOEDERTJE OVER 9 KINDEREN. GEMEENTER AAD VAN ZAAMSLAG. bier te wensohen overlaat. Daarom! Sluit U aan met voorbijzien van alle nevenomstan- digheden die buiten deze zaak staan en U zult ongetwijfeld resuitaat bereiken. Juist nu, nu het land- en tuinbouwbedr.jf zich specialiseert op kleinbedrijf in tegenstel- ling met de industrie waar het kleinbedrijf wordt opgeslokt door groote concerns is samenwerking voor land- en tuinbouwers noodzakelijk. De heer H. de Regt erkennende de verdeeld- heid die onder de landbouwers een nadeeligen invloed uitoefent, vraagt of er bepaalde maten voor de aardappelen zijn aangegeven voor den uitvoer. De heer Van de Plassche antwoordt dat dit meer een technisch onderdeel is en dat men in het algemeen voorzichtig zijn moet om zonder meer het systeem van anderen over te nemen. Wat is de weg? Dat de directeur van de veiling contact zoekt met de koopers. De kooper vraagt direct: hoeveel is de aanvoer, wat voor product, en zegt zoo en zoo is de beste verpakking. Voor Engeland en Duitschland is dit in zakken, maar voor Rotterdam en Amster dam meestal in kisten. Voor de maten zijn ook voorschriften aan gegeven door het U. C. B. En overigens moet men zich richten naar den eisch van de koopers. De heer R. Dees vindt de theorie die de heer Van de Plassche heeft aangegeven, prachtig, doch vreest, dat in de praktijk daar- van niet veel zal overblijven en de kans van slagen op zichzelf zeer gering zal zijn. Vooral waar de koopers op deze veiling nog slechts bestaan uit kleine menschen uit Ter Neuzen en omgeving. De heer Van de Plassche antwoordt, dat de heer Dees Blijkbaar zijn woorden niet goed heeft begrepen. Wanneer er voldoende pro duct is, komen de koopers vanzelf, terwijl kwaliteit en behandeling aan den teler zi eischen stelt, waaraan men dient te voldoen. Daarbij, zegt spreker, heb ik er op gewezen, dat men met de aardappel moet zorgen vroeg te zijn en de praktijk heeft ons bewezen, dat dit zeer goed kan. Als men maar zorgt voor goede behandeling en beschutting. Rest dan tenslotte de afzet van het product en wan neer men dit dan via de veilingsorganisatie doet, zal men daarmede beter resultaten be reiken dan met het vormen van allerlei op zichzelf staande onbeteekenende vereeniginge- tjes, of het zenden van zijn product in con- signatie, waarbij men ook in bepaalde geval- len gevaar loopt in handen van zwendelaars te vallen. Spreker eindigde met het uitspreken van de hoop, dat hij er in geslaagd was aan de aanwezigen te bewijzen de poodzakelrjkheid van de zorg voor goede waar, en oordeelkun- dige behandeling, maar bovenal het belang dat de teler heeft bij het verkoopen van zijn artikel over een goed functioneerende veilings- vereeniging. De heer Huijssen-Dieleman dankte den spreker voor zijn zeer leerzame en uitgebreide lezing en hoopte dat de aanwezigen de ge- geven nuttige wenken in de praktijk in toe- passing zouden brengen, waarmede hun be lang zoowel als dat van de gemeenschap ge- baat is. HEVIGE BRAND TE AMSTERDAM. 4 menschen gered. Vrijdagnacht om kwart voor den zag de nachtwaker van den Gecontroleerden Nacht- veiligheidsdienst uit het perceel Oudebrug- steeg 3 te Amsterdam rook komen. Hij alar- meerde onmiddellijk de brandweer en keerde toen naar het perceel terug, waarin de heer Kuyk een zaak drijft in goud, zilver, horloges en klokken. De brand had zich intusschen al uitgebreid en de heer Kuyk en zijn gezin, bestaanae uit vrouw, 10-jarig dochtertje en achtjarig zoontje, die op de tweede verdieping slapen, konden langs de trap niet meer naar beneden komen. Door den heer Kuyk werd toen een deken naar beneden geworpen. Deze werd vastge- houden door den nachtwaker en den agent De Bree. Hierin sprang het dochtertje. Zij kwam goed beneden. Inmiddels waren meer personen toegesneld. Een trap werd opgesteld en hierdoor be- reikte men een groote klok, die hangt tus- schen de eerste en tweede verdieping. De echtgenoote van den heer Kuyk kon op deze wijze worden gered. Toen zij op de trap was aangekomen, viel deze met de redders om, doch ook dit incident liep zonder emstig letsel af. Langs denzelfden weg werd ook de heer K. zelf gered. Toen vertoonde zich het achtjarig zoontje in de dakgoot. Hem werd beduid niet te springen, maar te blijven .staan. De nachtwaker, Aartsen genaamd, en de agent De Bree gingen toen door het be- belendende perceel naar den zolder. Zij kon den daar door een branddeur den knaap be reiken en hem langs de ladder in veiligheid brengen. Het geheele gezin werd liefderijk opge- nomen in het sigarenmagazijn van den heer H. Blok aan de overzijde van de straat. Deze redding speelde zich in een zeer korte spanne tijds af. Juist toen het knaapje in veiligheid was, kwam het eerste voertuig van de brandweer aan. De brandmeester zag dadelijk, dat hier een emstige brand woedde en gaf een tweede alarm. Nauwelijks had de brandweer zich toegang verschaft tot het huis door de win- keldeur te forceeren, of de vlammen sloegen hoog het dak uit en het bleek, dat van den kelder tot den zolder het twee verdiepingen hooge perceel in brand stond. Spoedig was versterking aanwezig en werd een aantal slangen uitgeloopen. Met zes stralen werd het vuur bestreden. Twee stralen werden binnendoor gebracht, een werd geleid naar den kelder, een over de opgeschoven mechanische ladder en een - werd van het dak van het tegenoverliggend perceel op het vuur gericht. De brand is door onbekende oorzaak ver moedelijk ontstaan in een benedenvertrek achter den winkel. De vlammen waren opge- trokken aan den achterkant, langs de open trap. Dit trappenhuis is geheel verbrand. Ook brandden uit het vertrek, waar het vuur ontstond, de achterkamer van de tweede ver dieping geheel, terwijl ook het dak emstig sohade leed. Maandagmorgen vroeg heeft een man zich tot de politie te Rotterdam gewend met de mededeeling, op het Toepad te zijn belaagd door een gemaskerden fietser, die onder den arm een bruine tasch hield. V66r het smalle bruggetje had de gemaskerde hem zeer toe- passelijk gevraagd, maar eens over de brug te komen. De doodelrjk verschrikte man was aan den haal gegaan en gelukkig een paar agenten in de armen geloopen, die onmiddel lijk na ook nog een auto van den surveillance- dienst van de politie te hebben gerequireerd, de achtervolging van den boosdoener begon- nen. Op den Honingerdijk is het hun gelukt den fietser met de bruine tasch aan te hou- den. Bij onderzoek bleek echter, dat de fietser een naar zijn werk tijgende vreedzame bakker was, die voor den dien morgen in de vroegte neerstroomenden regen de klep van zijn pet over zijn bril had getrokken om te verhinderen dat zijn oogglazen al te zeer zouden beslaan. De invitatie om over de brug te komen was niets dan een beleefdheidsformule geweest en letterlijk bedoeld. Waarschijnlijk is de aangever wat onder den invloed van de omgeving geweest, aldus heeft men bij de politie, die hartelijk gelachen heeft om den gemaskerden bandiet van het Toepad, geconcludeerd. GASBEDWELMING. Zondagmorgen werd de echtgenoote van den boekhandelaar K. aan de Sleephellingstraat te Rotterdam wakker. Zij rook een sterke gas- lucht. Terstond opende zij een venster, waar- na zij haar man wekte. Haar beide dochtertjes die in hetzelfde vertrek sliepen bleken be- dwelmd te zijn. Van den schrik viel K. flauw. Een onmiddellijk ontboden geneesheer heeft met behulp van een zuurstofapparaat de twee meisjes weer bij kennis gebracht. Het bleek, dat in de aangrenzende keuken de slang van een gasstel was losgeraakt en dat men had verzuimd de toevoerkraan af te sluiten. JONGEN DOODGESCHOTEN. Zondagnacht is aan de grens te Aalten een 16jarige Duitsche jongen uit het naburige Spork, die voor smokkelaars op wacht stond, door een Duitschen commies met een schot door het hart gedood. Daar de jongen zich juist op Nederlandsch gebied bevond, werd de burgemeester van Aalten telefonisch ge- waarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instelde. Ook het parket uit Zut- phen en de inspecteur der belastingen uit Winterswijk zijn voor een onderzoek overge- komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij Delft de 51jarige tuinder J. de Kok, waarschijnlijk door de duistemis misleid, in de Vlaardingsche trekvaart geraakt en verdron- ken. Te Erika (Dr.) zijn Zaterdagmiddag 2 tienjarige meisjes, dochtertjes van W. Vos en A. Schepers, nabij de woning van eerstge- noemde, tengevolge van een windvlaag in het kanaal geraakt. Beide kinderen verdronken. De lijkjes der kinderen zijn later opgehaald. Een nader bericht meldt, dat de beide meis jes, die in het Baggeroosterveen verdronken zijn, de tienjarige Willempje Vos op twee na het jongste van acht kinderen uit het arbei- dersgezin Vos, en de achtjarige Aaltje Sche pers, de jongste van zes kinderen, eveneens uit een arbeidersgezin waren. Zij speelden samen buiten en werden over- vallen door hevige windvlagen, gepaard gaan- de met zwaren regenval. Om zich daartegen te beschermen sloegen de meisjes het man- teltje van een harer over haar hoofdjes. Waar schijnlijk doordat het kleedingstuk den kinde ren voor de oogen is gewaaid, zijn zrj in het kanaal geloopen. Bij de politie te Nijmegen vervoegde zich Maandag zekere Peters met de mededeeling, dat zijn 24jarige zoon vorige week Woensdag- avond de ouderlijke woning in gezelschap van een vriend had verlaten en nog niet was terug gekeerd. De broeder van den vriend, een zekere Wil- lemse, deelde mede, dat de beide jongelieden met een kano waren gaan varen op de rivier de Waal. Ook Willems had ze sedert Woens- dagavond niet meer gezien, maar aan het feit niet meer aandaeht besteed omdat de jon gen schipper van beroep is en slechts voor korten tijd te Nijmegen verblijft. Het vermoe- den bestaat dat beide jongens zijn verdronken. TRAP VAN EEN PAARD. Te Schoonoord (Drente) heeft het vierjarig dochtertje van den arbeider K. een trap van een paard gekregen, waarvan het kind een zware hersenschudding en een schedelbreuk kreeg. Het is spoedig overleden. GEDUPEERD DOOR VERTEGEN- WOORDDGER. In November van het vorige jaar deed een Amsterdamsche levensverzekeringsmaatschap- pij bij de politie te Rotterdam aangifte, dat haar vertegenwoordiger C. K. er haar in ken nis van gesteld had, dat hij een bedrag van f 805 dat hij aan premies geind had, op weg naar het postkantoor verloren had. Toen K. bleef volhouden, dat het niets dan de waarheid was en daarenboven nog een regeling trof om de maatschappij de schade te vergoeden, liet men de zaak verder rusten. Dezer dagen wendde de maatschappij zich echter weer tot de politie, omdat voldoening van een bedrag van 700, dat K. geind h'ad, achterwege was gebleven. De politie hield K. aan en bij een verhoor bekende hij het geld te eigen bate te hebben aangewend. Hij had het grootendeels aan N. L. te W. gegeven, met wien hij een assurantie- kantoor had opgericht. Ook Te W. werd nu aangehouden. Het bleek dat zij met het geld verschillende sub-agenten die zij aangesteld hadden, hadden betaald. Een deel was echter ook in hun eigen zak verdwe- nen. K. echter blijft volhouden de 805 ver loren te hebben. GEVOLGEN VAN EEN POLITIEK RELLETJE. De 45jarige M. Deursen, uit Venlo, kwam verleden week Zondag bij een politiek relletje te Viersen (Duitschland) in conflict met eeni- ge Duitschers. De twist liep zoo hoog, dat den Nederlander met een boksbeugel een vrij em stige hoofdwond werd toegebracht. Hij liet zich verbinden en bekommerde er zich verder niet om. De geheele week deed hij gewoon zijn werk. Zaterdag echter is hij dood op zijn bed gevonden. Een geneeskundig onderzoek wees uit, dat de wonde was geinfecteerd en dat dientengevolge de hersenen aangetast waren. Op de Nederlandsche Schroefboutenfabriek te Helmond moest een zware machine ver- plaatst worden, waarbij ook de 40jarige bou- tenmaker A. van Mierlo, wonende te Hel mond, behulpzaam was. Op een gegeven oogenblik kantelde de machine en Van Mierlo geraakte tusschen een muur en de machine bekneld. Zijn borst- kas werd ingedrukt. Onmiddellijk werd hij naar het St. Anthoniusgasthuis vervoerd, waar hjj later is overleden. Van Mierlo, die gehuwd was, laat een vrouw met eenige jeug- dige kinderen achter. FELEE BRAND TE WINKEL. Te Winkel heeft een felle brand gewoed in de garage van den expediteur Peetoom. Een vijftal vrachtauto's werd een prooi der vlam men. De bewoners konden zich bijtijds in vei ligheid stellen, hoewel men veel moeite had met het redden van een 80jarigen man, die eveneens in hetbrandende huis woonde. De schade, die aanzienlyk is, wordt door assuran- tie gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets vast. De aangrenzende huizen wist men te behouden, hoewel de waterschade groot is. EEN BOOTJE GEZONKEN. Vrrjdagmiddag voer in den Amstel te Am sterdam een motorboot, geladen met cacao- doppen. Vermoedelijk doordat de boot aan de voorzijde te zwaar geladen was, ging zij plotseling voorover hellen. De schipper trachtte het scheepje nog naar den oever te sturen, doch voordat het daar arriveerde zonk het naar de diepte. Gelukkig werd een en ander gezien door een in de nabijheid wonen- den veehouder, die de beide opvarenden, die niet konden zwemmen en in het water rond- spartelden met een roeiboot te hulp schoot en binnenboord wist te halen. De geheele lading ging verloren. GEHEIME BRANDERIJ. In samenwerking met Amsterdamsche col- lega's hebben naar de N. R. Crt. meldt, rijks- ambtenaran te Tiel een inval gedaan bij Z. v. R. onder die gemeente, op het vermoeden, dat deze er een geheime branderij op na hield. In een afgesloten ruimte vonden de ambtenaren een tobbe met een vloeistof, waaromtrent des- kundigen onder hen de overtuiging hadden, dat zij door gisting verkregen was. Van deze vloeistof zijn monsters genomen en opgezon- den naar een laboratorium te Amsterdam. Ook werd een bus met antiferment, een che- misch praeparaat bij alcoholbereiding ge- bruikt, in beslag genomen. Naar de reden van de aanwezigheid van deze stoffen gevraagd, zei v. R., dat ze een in bewerking zijnd middel tegen huidonrein van schapen was, waarvan hij het geheim wilde bewaren. Toestellen wer den niet gevonden. OFFENSIEVEN LANGS HET SMOKKEL- FRONT. Het „Handelsblad" meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben de douanen en smokkelaars formeele ge- veehten geleverd aan de Limburgsche grens nabij Venlo. De douane waren verwittigd van de komst van benden die ieder afzonderlijk op denzelf den tijd de grens zouden oversteken. Op ver schillende plaatsen langs de grens hadden de douanen dan ook hinderlagen gevormd, waar zij met honden en lichtkogels en van top tot teen gewapend de komst van de tegenstan- ders afwachtten. In de bosschen van Kaldenkirchen verraste de douane een goedgewapende bende van twaalf personen. De afgeschoten lichtkogels verrichten buitengewoon goed werk en de beambten slaagden erin van de verwarring van de smokkelaars gebruik te maken door de fietsen, die zij bij hun overhaaste vlucht ach- terlieten, in beslag te nemen. Andere beamb ten achtervolgden de smokkelaars en omsin- gelden dezen. In het nauw gedreven losten zij schoten op de beambten zonder hen te treffen. De laatsten van hun kant openden een geweervuur en slaagden er ten slotte in vqf smokkelaars te arresteeren. De in beslag genomen buit bestond uit 19 K.G. koffie, 96 K.G. tabak, 2500 pakjes sigaretten en 200 K.G. meel. Verscheidene smokkelaars werden ge- wond. Onhandige douane-beambten en overmoedige smokkelaars. Een andere bende werd in Bracht door de douane in een hinderlaag gelokt. De beambten lieten de voorposten passeeren, maar door een of anderen oorzaak verraden de beamb ten hun aanwezigheid, zoodat de voorpost nog tijdig de bende wist te waarschuwen. Na een korte beraadslaging vatten zij het plan op tot welken prijs ook te probeeren de douane te verschalken. De bendeleden verspreidden zich, om zich bij een bepaalde plek weer bijeen te voegen. De beambten gaven na de mislukte Paging den moed niet op en doorkruisten in kleine patrouilles het bewuste grensgebied, zonder hun onderling contact te verliezen. Na enkele uren werd huri waakzaamheid beloond en onverwachts stietten zij op de heele bende. Een korte, maar hevige schermutseling volg- de, waarin de beambten de overhand hielden en twee gewonde leden van de smokkelaars- bende wisten te overmeesteren, benevens den buit die uit meer dan 100 K.G. tabak, een groote partij koffie en 3600 doosjes cigaretten bestond. Bijen beschermers van smokkelaars. Een imker m Neukerk bezocht zijn bijen- korven, die in een houten loods midden op de verlaten heide in de omgeving van Nieukerk waren ondergebracht. Bij de korven aangekomen, ontdekte hij dat tot zijn groote verbazing dat verscheidene bijenkorven omgestooten waren en dat de bijen in groote zwermen om hun korven vlogen. Hij vermoedde iets bijzonders en ging aanstonds hulp halen, terwijl ook de politie gewaarschuwd werd. Men slaagde erin de loods te bereiken en ontdekte daarin een groote partij smokkelwaar, bestaande uit eenige honderden K.G. meel, koffie en tabak. Het bleek, dat smokkelaars 15 bijenkorven omgestooten hadden, om zoo de nadering van ongewensohte personen te voorkomen, terwijl de geplaagde bijen zich uitmuntend van hun taak kweten; menige Polizei-beambte heeft bij de berging van de smokkelwaar met de venijnige angels van de bijen kennis gemaakt. OPIUMHANDEL TE ENSCHEDE. Reeds geruimen tijd was het de recherche te Enschede bekend, dat daar ter stede een levendige handel in verdoovende middelen werd gedreven, in verband met de onmiddel- lijke nabijheid van de Duitsche grens. Het ge- lukte evenwel niet tot nu toe de bron op te sporen. Vrijdag kwam de politie echter te weten, dat vermoedelijk een belangrijke partij te Enschede zou worden verhandeld. Bij het station werd in verband hiermede onder hevig verzet een man aangehouden, die in het bezit bleek van een koffer, waarin zich twee doozen elk met 25 flacons opium be- vonden. Uit de opschriften op de flesschen en de doozen bleek, dat de opium van een fabriek te Moskou afkomstig was. VAN EEN TOT WONDERBLOEM GEPROMOVEERDE GLADIOOL. Sinds een tweetal weken werden de bewo ners van Weesp, Weesperkarspel, Bussum en andere plaatsen in het Gooi, bezocht door een 57-jarigen man, die zich voordeed als kwee- ker en den menschen bijzonder zeldzame bloembollen trachtte te verkoopen. Bij den 55n vertelde hij, Willem de Bruin te heeten en in Nijmegen te wonen; een ander vemam van hem, dat hij te Hillegersberg zijn domi- cilie had, en weer anderen hoorden hem be- weren, dat hij uit Boskoop kwam, of ook wel Hillegam of Lisse. De man trachtte eerst bij zulk een bezoek vertrouwen te winnen, door op kwasi-deskun- dige wijze over bloemen en planten te spre- ken en dan was hij zoo vriendelijk, gratis van advies te dienen. Tenslotte kwamen dan de z.g. ,,wonderbollen" te voorschijn, waaruit, wanneer men maar precies zijn aanwijzingen volgde, prachtige wonderschoone bloemen zouden voortkomen. Men had ze slechts in droog zand te zetten en de zaak was gezond. Inderdaad was de zaak gezond, maar meer voor den bezoeker dan voor de bezochten, want hij vroeg voor de bollen prijzen, die varieerden van 30 tot 60 cent, terwijl, toen de bom barstte en een bloemist om advies was gevraagd, bleek, dat de man doodgewone gla- dioolbollen, welke hoogstens 2% cent waarde hebben, had verkocht. De man moet de laat- ste weken honderden van die bollen aan den man hebben gebracht. De brigade-commandant van de Rijksveld- wacht werd gewaarschuwd en deze stelde een onderzoek in. Het bleek, dat op dat oogen blik de man in Bussum opereerde, maar hij had reeds anderhalve week vertoefd in een bekend logement voor rondtrekkende venters, in welke richting hij 's avonds terug werd verwacht. Maar de man werd reeds in ver- zekerde bewaring genomen, toen hij 's namid- dags te Weesp terugkwam en zich naar zijn logement wilde begeven. Op het politiebureau heeft de Rijksveld- wacht verscheidene ingezetenen ontboden, en alien herkenden in den aangehoudene, die in waarheid W. P. bleek te zijn, wonende te Rot terdam, dengene, die de z.g. „wonderbollen" had verkocht. De man was zoo listig geweest, de bollen van de gladiolen te ontvellen, zoodat deze er waarlijk zeer ongewoon uitzagen. Hij ont- kende het hem ten laste gelegde niet, maar beschouwde het als „handel". Hij verklaarde ,,toch in ieder geval bloembollen en geen aard; appelen te hebben verkocht". Daar W. P. niet in arrest kon worden ge- houden, moest men hem weer laten gaan, maar de brigade-commandant der Rijksveld- wacht liet zoo spoedig mogelijk door de radio een waarschuwing uitzenden. WAANZINNIGE SOHIET VIER MENSCHEN NEER. Donderdag kreeg in het Fransche dorp Sdti een Spanjaard plotseling een aanval van waanzin. Met een revolver schoot hij op straat vier mannen neer, die terstond dood bleken, terwijl hij twee vrouwen emstig ver- wondde. Vervolgens barricadeerde hij zich in zijn woning, vanwaar hij bleef schieten en iedereen op een afstand hield, tot de politie er in slaagde, hem neer te schieten. EEN MEDIUM VOOR DE RECHTBANK. Sinds eenige dagen dient voor de rechtbank te Londen de zaak van een medium, dat een vervolging wegens laster heeft ingesteld tegen de Daily Mail. De klaagster is mevrouw Meurig Morris, die sinds eenige jaren preeken houdt in een toestand van trance. Haar heele uiterlijk verandert dan en haar stem is die van een man. Zij zegt, dat dan een „macht" door haar spreekt. De vrouw, die vele volge- lingen heeft, is verleden jaar ook te Londen opgetreden en de Daily Mail heeft toen ge- schreven, dat haar preeken bedrog waren en dat zij zich bediende van het gebruikelijke „predikersjargon". Hiertegen is de klacht van mevrouw Morris gericht, die tevens een eisch tot schadevergoeding heeft ingediend. Bij de behandeling van de zaak is het vooral te doen om de vraag in hoeverre de vrouw, zoo er van bedrog harerzijds geen sprake is, handelt on der een soort hypnotischen invloed van ande ren. De vrouw ontkent zulks. Het merk- waardige is, dat zij niet meer dan gewoon lager onderwijs heeft genoten en in haar pree ken blijk geeft van veel grootere ontwikke- ling dan zij zelf bezit. Bij de behandeling van de zaak is gebleken, dat zij herhaaldelijk in het goede verband woorden gebruikt, waar van de beteekenis haar ten eenenmale on- bekend is. Bij het verhoor heeft zich een dramatische sc5ne voorgedaan, doordat de vrouw plotseling in trance geraakte. Zij stond met gesloten oogen in de getuigenbank en stond onvast op haar beenen. De advocaat van de tegenpartij merkte dit het eerst op en riep den deurwaar- der om haar te helpen. Onmiddellijk klonken van alle kanten kreten: ,,Raak haar niet aan, raak haar niet aan! Zij is in trance". De deurwaarder en een vrouw, die te hulp ge- sneld was, bleven toen werkeloos achter mevrouw Morris staan. Na ruim een minuut kwam zij bij en bood den rechter haar ver- ontschuldigingen aan, zeggende dat zij een gezicht van Christus had gehad. Verschei dene vrouwen barstten in tranen uit, terwijl anderen met glinsterende oogen naar mevrouw Morris staarden. Rechter McCardie gaf de vrouw toestemming zich eenige minuten te verwijderen. De verdediger van de andere partij zag van verder kruisverhoor af. Alleen liet hij een grammofoonplaat draaien van een preek van mevrouw Morris. Deze begon met haar gewone stem en sloeg toen plotseling over in een krachtige bariton. Dit was de stem van de macht. De jury wil nu den man hooren, onder wiens invloed mevrouw Morris zou staan, om te zien, of zij soms met zijn stem spreekt. Dit wordt door de aanhangers van mevrouw Morris ontkend. De zaak trekt in spiritlstische kringen zeer de aandaeht. TARWE ZAAIEN PER VLIEGTUIG. Nadat verleden jaar reeds proeven genomen zijn met het zaaien van rijst per vliegtuig, zijn in den sowchoz Oedamik, in Oezbekistan, thans ook, voorloopig geslaagde, pogingen ge daan, om tarw.e uit de lucht te zaaien. Per zaaivlucht worden ongeveer 3 H.A. bezaaid, bij een vijfurigen werkdag komt men tot het bezaaien van 100180 H.A. per dag per vliegtuig. De proef zal tot 7000 H.A. worden uitgebreid. VAN 20 PASSAGIER1ENDE JANNEN. Het (Bataviasche) „Nieuws" vertelt: Met z'n twintigen waren ze aan het pas- sagieren gegaan. Twintig Jannen van de „Kent". In hun Zondagsche plunje trokken ze naar Buitenzorg, nadat hun meerdere op den oorlogsbodem daartoe verlof had gegeven. Ze amuseerden zich met hun twintig zielen opperbest in het -regenrijke stedeke, waar ze lang in den lommer van den Plantentuin dwaalden, veel sat6 nuttigden om dan tel- kenmale weer de pedissigheid uit hunne monden te spoelen. Den anderen dag moesten ze weer „thuis" wezen en met de stiptheid, welke Jannen die nen te bezitten, stonden ze, op het uur dat ze zich weer moesten melden, aan de kade te Priok. Doch zij waren er wel, met hun twintigen gelijk ze gegaan waren, maar de „Kent" was er niet, althans nergens bespeurden zij het schip. Ieder voor zich berekende in stilte het aan tal glazen in Buitenzorg en op den terugweg geledigd, doch geen van de twintig conclu- deerde, dat dit aantal den kruiser in nevelen hunnerzijds kon doen verdwijnen. Ten slotte kwam voor de Britsche Jannen licht in deze geheimzinnige verdwijningsaf- faire, en hoorden zij van de gebeurtenissen in Sjhanghai. Geitenvleesch op stokjes. Branderigheid. DE VLOER BEZWEKEN. Bij een openbare verkooping te Mansfield in een winkel is een deel van den vloer inge- stort, waardoor dertig menschen in een don- keren kelder vielen. Om de verwarring nog te vergrooten weigerde het electrisch licht en bovendien was er een lek ontstaan in een gas- buis. De afslager had evenwel de tegenwoor- digheid van geest, de hoofdkraan dicht te draaien. Eerst had de man niet gemerkt, dat er wat aan de hand was. ,,Het gebeurt zoo vaak," zei hij, „dat er gegild en geschreeuwd wordt tijdens een verkooping". Een zaakje voor een der Londensctoe politie- rechters leidde tot de ontdekking van een 16-jarige heldin, wier naam anders wel nooit bekend geraakt zou zijn. May Gomm moest terechtstaan wegens een zuiver formeele kwestie: het in bewaring nemen van gestolen goed. Haar 14-jarig broertje was namelijk thuisgekomen met een autoped en een speel- goed-automobiel, die hij beweerde te hebben gekregen, omdat hij bij menschen hout had ge- hakt, doch welke hij in werkelijkheid had ge stolen. Voor den rechter vertelde May van haar zwaren levensstrijd. Anderhalf jaar geleden is de moeder ge- storven, die gedurende haar ziekte door de oudste dochter, zij was toen ruim 14 jaar vol plichtsbesef werd verpleegd. Ondertusschen moest zij nog zorgen voor de andere negen kinderen, waarvoor zij de beschikking had over een bedrag van drie pond sterling per week. Na het overlijden van de moeder zeide vader, dat hij eenige kinderen naar een wees- huis wilde zenden, doch de dappere May ver- zette zich hiertegen. Zij dacht er niet aan een van haar broertjes of zusjes het huis uit te zenden, maar zwoegde en slaafde den ge- heelen dag onvermoeid voort. Des morgens heel vroeg begon het al. Alle kinderen moes ten precies op tijd naar school, behalve de jongste, er moest voor het middagmaal wor den gezorgd en voor het schoonmaken van het huisje en steeds was May als een echt moeder- tje in de weer, vol zorg voor de negen kleintjes. De rechter liet het heldinnetje kalm uit spreken en zond haar weg, omdat hier van een overtrading geen sprake kon zijn. Mis- schien heeft de zaak nog het goede gevolg, dat de moed van deze heldin naar behooren wordt beloond. Vergadering van Maandag 11 April 1932, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de heeran S. van Hoeve, A. de Feijter, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, D. G. Koopman, S. Burjze, C. Maaa en K. Hamelink, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer D. Dees, wegens ongesteld- heid. Aan de orde komt: 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 5 en die van 23 Februari 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld zooals deze aan de leden in druk zijn toegezonden. 3. Mededeelingen. a. Dat op 24 Maart 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De totale ontvangsten bedroegen f 211072,77, de totale uitgaven 208497,21%, zoodat in kas moest zijn 2575,55%, welk bedrag aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Het verslag van de Commissie van toe- zicht op het Lager Onderwijs over het jaar 1931. Dit stuk ligt voor leden ter inzage ter Se- cretarie. b. Bericht van den heer H. K. Markusse, houdende aanneming van zijn benoeming tot lid van de plaatselrjke schoolcommissie. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het besluit van den Raad van 23 Fe bruari 1.1. tot wijziging der begrooting, dienst 1931, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het besluit van den Raad van 23 Fe bruari 1.1. tot wijziging van de begrooting van het gemeentelijk electrisch bedrijf, dienst 1931, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een adres van het Nederlandsch Insti- tuut van architecten, houdende verzoek den gemeente-arehitect te verbieden particulier werk uit te voeren. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dat verzoek niet in te gaan, vermits de betrekking van gemeente-architect slechts als een bijbetrakking is te beschouwen; Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. De rekening van den Vrijwilligen Brand weer over het jaar 1931. g. De rekening van het Algemeen Burger- lijk Armbestuur over het jaar 1931. h. De rekening van het gemeentelijk elec trisch bedrijf over het jaar 1931. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de stukken onder f tot en met h te stellen In handen van de commissie van onderzoek. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 1. Een missive van het gemeentebestuur van Boschkapelle, waaribij met verzoek om daaraan adhaesie te betuigen wordt toege zonden een afschrift van het door den raad dier gemeente aangenomen motie, van den volgenden inhoud: De raad der gemeente Boschkapelle in ver gadering bijeen op 16 Februari 1932, gehoord de bespreking inzake de werkloos- heid, overwegende, dat hiertegen op de meest doeltreffende wijze kan worden voorzien door in het leven roepen van productieve werken, zooals de ontwatering; het graven van een kanaal Axel naar Hulst met doortrekking tot de Schelde in Oostelijke richting en de ver- betering van tertiaire wegen, dat hiervoor noodig is de steun van rijk en provincie, besluit 1. Burgemeester en Wethouders op te dragen den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met deze motie in kennis te stellen; 2. De gemeenteraden in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te verzoeken aan deze motie adhaesie te betuigen en gaat over tot de orde van den dag. Memorie van toelichtlng. Aangezien het werkloozen vraagstuk voor de gemeentebesturen met den dag grooter wordt, is het van belang, dat er middelen worden beraamd om deze zoo veel mogelijk te beperken en wel door productieve werken uit te voeren. Daar de gemeenten deze kosten in geene deelen kunnen dragen, is het noodzakelijk, dat de noodige fondsen in die mate door het Rijk en de Provincie worden verstrekt en de ge meenten hun aandeel naar draagkracht daarin bij dragen. T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6