ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Tweede Blad. DoorZeeuwscb-Vlaandersn in'tVerledsn No. 8823 WOENSDAG 13 APRIL 1932. 72e JAARGANG, BTJITENLAND L ANDBOTJ WBEBICHTX H door A. M. WESSELS. RB»:«k NEUZENSCHE COURANT i DE VERSCHIJNSELEN BI.J DE HERKIEZING VAN HINDENBURG. De verkiezing van Hindenburg baart, schrijft de N. R. Crt., niet de minste verras- sing. Sedert 13 Maart stond zij vrijwel vast. De Hitleriaan, die nog aan een wonder mocht geloofd hebben, moest daarvan afzien toen de communisten ook in de beslissing ,,meeliepen". Desniettemin is er in de eene week, die na den „Paaschvrede" daarvoor beschikbaar was, een neer felle verkiezingscampagne gevoerd. Al- leen de communisten hebben nog slechts zeer kalmpjes meegevochten. De voorstanders van Hindenburg, met den rijkskanselier aan bet hoofd, hebben zioh zoo mogelijk nog meer ingespannen dan voor de eerste stemming. Zij hebben blijkbaar gevreesd, dat de zeker- heid der overwiiming den ijver in him gelede- ren zou doen verslappen. Dat mocht niet, omdat een groot verlies van stemmen voor Hindenburg een slechten indruk had moeten maken op de Pruisische kiezers, die over twee weken zullen aantreden voor het verkiezen van een landdag. Om diezelfde reden hebben de Hitlerianen een niet minder grooten ijver ontwikkeld. Hitler zelf spoorde, tufte, vloog door het rijk, hield menigmaal vele redevoe- ringen op den enkelen dag. Dit was geen strijd meer om het presidentschap zelf, maar om een moreele positie, die den overwinnaar bij de Pruisische verkiezingen ten goede moest komen. Wij moeten constateeren, dat Hitler in den strijd om deze positie niet verliezer is geweest. Om dit duidelijk te maken is het noodig de cijfers van den uitslag, zooals zij ons op het oogenblik bekend zijn, eens wat nader te be- kjjken. Hitler is het sterkst vooruitgegaan, betrek- kelijk zoowel als volstrekt. Hindenburg heeft ongeveer 710.000 stemmen meer verkregen dan op 13 Maart., Hitler ongeveer 2.080.000 stemmen. Daar DUsterberg op 13 Maarj; 2.557.590 stemmen kreeg, en de Had-je-me- maar candidaat Winter 111.432, terwijl er nu 'n 150.000 stemmen minder versnipperd of ongel- dig waren, komt dit heel aardig uit. Wei zijn er dezen keer ongeveer 1.154.000 stemmen minder uitgebracht, maar die gaan weer op doordat de communistische candidaat Thai- man ongeveer 1.275.000 stemmen minder heeft gekregen. Men zou dus kunnen zeggen, dat de stemmen van Diisterberg zijn overgegaan en voor ongeveer driekwart op Hitler. Z66 eenvoudig echter lijkt de rekening ons niet. Het zijn natuurlijk niet alleen communisten geweest die van de stembus zijn gebleven. Er hebben zeker onderlinge verschuivingen plaats gehad. Bekijken wij de cijfers in de ver- schillende districten, dan blijkt ons heel dui delijk, dat hier en daar een aanzienlijk getal communistische stemmen op Hitler is over gegaan. Wij vermoeden dat Hindenburg een grooter aantal stemmen van de Dusterber- gianen heeft gekregen dan oppervlakkig lijkt, doordat ook van zijn kiezers velen den twee- den keer, in de zekerheid van de overwinning van hun held, zijn thuisgebleven, en dat de groei van het stemmental van Hitler niet alleen uit het kamp van Diisterberg ge- komen is. Juist de vorige week is op de manier waar- voor de Duitschers het ijieest respect hebben, n.l. ,,gerichtsnotorisch", bewezen hoe gemak- kelrjk de overgang uit het kamp van Hitler naar dat der communisten (en natuurlijk ook omgekeerd) plaats vindt. De luitenant Sche- ringer, die anderhalf jaar geleden te Leipzig door het Rijksgerechtshof veroordeeld was omdat hij in de rijksweer nationaal socialis- tische propaganda had gemaakt, nu is ver oordeeld omdat hij voor het communisme had geijverd onder de soldaten. Hij verklaarde dat hij zich in dienst van het communisme had gesteid, omdat hij, na zijn straftijd te hebben uitgezeten, tot de ontdekking was gekomen. dat Hitler en de zijnen het niet emstig genoeg meenden met him revolutie. Hij had daarom niet opgegeven zich zelf als nationaal-socialist te beschouwen. Integendeel, hij meende, dat men dat nu alleen goed kon zijn in de gelede- ren der onvervalschte revolutionairen, dus te midden van de communisten. Wij weten geen beter voorbeeld om hei psychologische proces, dat een bewegelijke tusschenstof tusschen communisten en nazzi's teweeg brengt, duidelijk te maken. De campagne voor de stemming heeft Hitler (Alle vragen, oponerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXI. Aardenburg. Op historischen bodem. Wie heft daarginds, aan Vlaand'rens boorden, Uit bosch en beemden 't hoofd oimhoog, Ten sieraad dier bekoorlijke oorden, De lusthof voor des vreemd'lings oog? Wie prijkt daar in die vruchtb're streken, Maar schier den strakken blik ontweken, Die langs de golvende akkers weidt, En toont ons, voor 't verblindend pralen Van Vorstenhof en marm'ren zalen, 't Bekoorljjk beeld der needrigheid? O, wand'laar! voor geen plaats op aarde Wijkt die vergeten kleine stad! Ze is een juweel van hooge waarde, In Neerland's gloriekroon gevat; 't Is zij, die eens de slaafsche keten Met forsche vuist heeft losgereten, Die 't zuchtend Vaderland omgaf; Zij dreef, in 't bamen der gevaren, De bloem van Frankrijks legerscharen Grootmoedig van haar veste af. voor de Pruisische verkiezingen positioneele winst gebracht. Hij heeft aangetoond, dat zijn gelederen nog steeds zich uitbreiden. Wei zullen alien, die nu op Hitler hebben gestemd, niet nationaal socialistisch stemmen voor den Pruisischen landdag, maar de stem die zij hebben uitgebracht bewijst in ieder geval een onverzoenlijke oppositie tegenover het tegen- woordig stelsel, zelfs waar dit door Hinden burg wordt vertegenwoordigd. Heeft de Prui sische regeering gehoopt, dat landdagverkie- zingen, twee weken na de verkiezing van Hindenburg gehouden, een voortzetting zou- den vertoonen van het „Hindenburg-dlan", achteraf zal zij moeten toegeven dat men vooral niet minder van een Hitler-elan kan spreken. Het Hitlerianisme heeft een goede gezondheid vertoond bij deze gelegenheid, a! behoorde het dan verslagen ter aarde te lig- gen. Alleen in Beieren heeft Hitler het wederom afgelegd. Daar is het getal van zijn stem- men, in tegenstelling tot heel de rest van het rijk, temauwemood toegenomen. Dat echter geeft nog te meer beteekenis aan zijn winst in Pruisen. Oost-Pruisen heeft op het beroep op zijn dankbaarheid aan zijn redder geant- woord door op Hindenburg ruim 7 pCt. meer uit te brengen dan hij de eerste stemming, maar op Hitler 22% pCt. Deze herstemming is geen goed voorspel ge weest voor de Pruisische verkiezingen. Door het wegvallen van de candidatuur van Diisterberg heeft Hindenburg nu de volstrekte meerderheid der stemmen kunnen behalen. Bracht hij het op 13 Maart tot ongeveer 49% pCt. der stemmen, thans bereikte hij 53% pCt. Hitler klom nog meer, van 30 pCt. tot 36% pCt. De communist daalde van 13% pCt. tot 10 pCt. Dit zijn, zooals ook de bovenstaande per centages, berekeningen, die op nog niet ge- heel vaststaande, maar daarom toch vermoe- delijk ongeveer juiste cijfers berusten. Zij geven in ieder geval een voldoend nauw- keurige voorstelling van de relatieve verhou- dingen, die, nadat 't beloop der feiten tevoren reeds vaststond, alleen nog belangstelling kunnen wekken. DE TEELT EN HET VEILEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. Zaterdag 9 April werd op uitnoodiging van de kringen Ter Neuzen, Zaamslag en Hoek van de Cooperatieve Vruchtenveiling te Ter Neuzen, bij den heer A. de Vrieze een lezing gehouden over de teelt en het veilen. van vroege aardappelen. Deze lezing, welke zou worden gehouden door de heeren Ir. A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwconsulent te Goes en Ir. Siebenga, secretaris der Z. L. M. werd, wegens verhindering van den heer Siebenga, thans verzorgd door den heer Van de Plassche. De heer J. HuijssenDieleman van Ter Neuzen, secretaris der Cooperatieve Vruchten veiling opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzon- der tot den heer Van de Plassche, die, on- danks zijn drukke bezigheden zoo welwillend was hierheen te komen. Wijzende op het groote belang van het veilen van vrpege aard appelen gaf spreker het woord aan den heer Van de Plassche. De heer Van de Plassche dankende voor de tot hem gerichte woorden wees er op, dat reeds meerdere malen over dit onderwerp lezingen werden gehouden op het eiland Tholen, en dat daardoor op dit gebied daar dan ook succes werd bereikt. Daar is de teelt van vroege aardappelen zeer uitgebreid en is het voordeel dat het veilen van dat pro duct voor den teler beteekent zeer duidelijk gebleken. Voor wat betreft de teelt meent spreker nierover niet zoover te moeten uitweiden, aangezien de aanwezigen, als hoofdzakelijk landbouwer, daarmee wel voldoende bekend zullen zijn; terwijl daarnaast den afgeloopen winter een speciale cursus werd gehouden over aardappelziekten enz. Men weet ook, dat een der eerste ver- eischten is, dat men, om een prijs te maken met het artikel vroeg aan de markt zijn moet. Dit kon worden bereikt, in de eerste plaats met v66rkiemen en vroeg uitzetten met be- schutting tegen de weersomstandigheden. Dit beschutten kan betrekkelijk primitief zijn. Een rieten sohutting, geplaatst in een grep- pe! en van achteren gestut voor omwaaien is voldpende. Men kan zoodoende een week vroeger aan Die vest o onverwelkb're glorie! Mijn Aardenburg! die vest waart gij! Voor eeuwig prijke in 's lands historie: ,,Zij streed... en 't Vaderland was vrjj Vergeef, o Frankrijks duizendtallen, Vergeefs tot driewerf aangevallen, Zij staat, hoe woedend ook bestormd! Zou ooit een heir die vest verwinnen, Waar vrijheid maagden tot heldinnen En knapen tot Spartanen vormt? Zoo zong in het jaar 1835 de Zeeuwsche zanger B. Ph. de Kanter, toen hij de stad Aardenburg in den geest aanschouwde en aan welke stad hij door bijzondere banden verbon- den was. En het is voorzeker geen wonder, dat deze stad voor hem zoo veel bekoorljjks had. Want voor welke Zeeuw, die maar eenigs- zins historisch aanvoelt, is Aardenburg een zeer aantrekkelijke plaats. Het was dan ook met groote vreugde, dat wij ons naar Aarden burg begaven, om daar ter plaatse studie te maken van een en ander, en aan de hand der oude kaarten de situatie van heden te toetsen. Aardenburg is het ten voile waard, dat haar historie weer eens voor ons alien opleeft. De helden uit het vroeger voorgeslacht te eeren is voor deze plicht en ook een dankbare taak De Aardenburgsche moer of moor wordt reeds in de 12e eeuw genoemd en komt in 1126 als de gemeene weide voor, gelijk men die bij de volken van Saksische afkomst vind. Voor zoover zij aan een klooster behoorden, werden die bezittingen door een geestelijke onder den naam van moermeester beheerd, aan wien de de markt zijn, juist in den tijd, dat het artikel het duurst in prijs is, want wanneer alles op de markt komt dalen de prijzen weldra be- langrijk. In Noord-Holland poot men daar,bij nog selectie op het pootgoed toe, en verdeelt men ze bij het uitzetten in drieen, nl. groote poters, midden groote en kleine. Dit doet men om- j dat bet eene jaar de groote poters vroeg zijn en een ander jaar de kleine. V66rdat men ze j plaatst onderzocht men eerst dezelve op kiem- kracht. Wat de bemesting betreft, weet men, dat veel stikstof een vereischte is voor dat van den bodem veel wordt gevergd. Wat het klimaat betreft zijn wij hier in het voordeel boven Noord-Hbiland, aangezien wij hier Zuidelijker liggen, terwijl wij random worden omspoeld door water, wat een gun- stigen invloed heeft tegen de gevolgen van nachtvorsten. Wanneer wij hier aan het product dezelfde zorgzaamheid besteden als in Noord-Holland, dan zijn we hier vroeger, hetgeen wij kunnen zien op Walcheren, waar men ook gebrtiik maakt van beschutting. In Noord-Holland is men er trotsch op wanneer men eind Mei met vroege aardappelen aan de markt kan komen, hetgeen daar maar zelden gelukt; in tegensteling met Walcheren, waar men reeds in Mei aanvoert. Dit bewijst ons dus het voordeel onzer Zuidelijker ligging. Wanneer wij echter op dit gebied iets willen bereiken, dan is het een vereischte, dat men het peil van de cultuur opvoert. Wat den verkoop der vroege aardappelen betreft, is de aangewezen weg de veiling. In Noord-Holland wordt alles uitsluitend over de veilingen verkocht, daar denkt men over geen andere wijze van verhandeling. Door den uitgebreiden export hebben de exporteurs zich daar geheel ingesteld op het veilings- wezen. In deze streken is dit nog niet zoo, omdat, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen het veilings- wezen nog in de kinderschoenen staat en men gewoon in op alle mogeljjke wrjzen uit de hand te verkoopen. Wanneer echter de teler zich met zijn product naar de veiling begeeft, dan zal ook, zoo goed als elders, de handel zich daar naar richten. In Noord-Holland heeft men zelfs verplichte veiling omdat men het groote belang van een dergelijke manier van verkoop teh deze inziet. De groote voordeelen van het veilen zijn organisatie, vlugheid van verhandelen en voornamelijk de betrouwbaarheid voor den kooper op de kwaliteit en het gewicht van het verkochte. Ook in het Westland en Noord- Holland verkocht men vroeger uit de hand doch de praktijk bewees, dat dit niet kwam ten voordeele van de kwaliteit, waarom men overging tot het oprichten van een veilings- vereeniging. De weg is zich te centraliseeren op edn punt, waardoor het mogelijk is voor den kooper om zijn product kant en klaar voor den export te koopen. Als men ziet hoe men zich in het buitenland toelegt op het sorteeren en verpakken, en streeft naar uni- formiteit op dat gebied, dan is het een ver eischte, dat men zich hier ook aanpast, ten- einde den handel den verkoop te vergemakke- lijken. Een dergelijk iets bereikt men alleen op een veiling. De handel zelft dringt er op aan om te zorgen voor een goed product en goede ver- pakking, omdat slechte kwaliteit schadelijk is voor onzen naam en die van het artikel. Het succes ligt in gezamentlijken verkoop van goederen die voldoen aan de eischen van behoorlijke kwaliteit. In dit verband wijst spreker op Amerika, waar zeer veel aard appelen worden geteeld en waar een goede afzet is. Men heeft daar niet zooveel tusschen- schakels op den weg van producent naar con- sument, waardoor bereikt wordt, dat de teler een grooter percentage voor zich houdt van het bedrag dat de consument ten slotte be- taalt. Wanneer men ziet hoe in Amerika lilies gedaan wordt om het artikel kant en klaar aan den kooper te leveren, dan ligt men hier op dat gebied zeer veel ten achter. Dit is voor den kooper gemakkelijker en voordeeliger, terwijl anderszins de teler toch de kosten draagt, aangezien de kooper bij zijn prijsbe- paling voor het product rekening houdt met de wijze van aanvoer en de kwaliteit. In Amerika voert men alles aan naar pak- stations, zooiets als hier de veilingen. De aardappelen worden daar machinaal gewas- schen, daarna electrisch gedroogd en ver- pakt in zakjes van 5 K.G. In een dergelijke verpakking ziet men ze overal in de winkels te koop. Ook voor deze streek geldt het, dat, wan neer men een goeden prijs wil maken, men zijn product met zorg moet behandelen, en verkoopen over de veiling, zijnde de plaats waar ten slotte handel en teler zich concen- zorg voor alles wat de watergangen en be- dijkingen was. De Eede en de Goodvliet door- sneden haar. In 1180 schonk Graaf Floris van den Elzas aan de abdij van Ter Doest gronden bij Ra- denburch tusschen de Stodingreweg tot de Moor, voor aanleg van weg en waterleiding en bovendien den geheelen moor tusschen Wolfshil en Sconeveld om turf te graven. In 1219 stond de bisschop van Doomik zijne rechten af op de nieuw aangewassen landen en een twintig jaar later werden zij verkocht door Graaf Thomas van Savoye. Bij het meer en meer verlanden van den zee- boezem, waaraan Aardenburg haren bloei dankte en waardoor de gronden der heden- daagsche Wester-, Eede- en Isabellapolder ontstonden, bleef de rivier de Eede, nog een bruikbare haven. Maar deze slipte ook lang- zaaan dicht. Aardenburg zelve is een der oudste steden van Vlaanderen. Vroeger heette zij Rodenburch en na de heldhaftige verdediging in 1672 zoude haar naar men zegt door de Staten van Zeeland de naam van Kronenburg zijn toege- kend. In Zeelandia Illustrata zegt Nagtglas, dat bij onderzoek daamaar, hem hiervan niets is gebleken. Reeds in overoude tijden was Aardenburg een belangrijke handelsplaats, Zij werd in 464 na Christus waarschijnljjk verbrand, toen in het begin der botsingen tusschen Franken en Friezen, de Frankische koning Childeric de Saxische eilanden verwoestte. De stad werd toen Rodan of Rodenburch genoemd, een naam tot in de helft der XlVe eeuw afwisselend ge- dragen. treeren. Ook in Middelburg worden alle aard appelen die over de veiling worden verhandeld aan prijs verkocht. In Goes heeft men ge- tracht ook de late aardappelen over de vei ling te doen gaan, waarvan het resultaat niet best was, omdat de meeste late aardappelen zitten in handen van den landbouwer, die nog wantrouwend tegenover de veiling staat. Wanneer echter blijkt, dat langs dezen weg prijs te maken is, dan zal in de toekomst de landbouwer zich evengoed daaraan aanpassen. Men dient echter er rekening mee te houden, dat het in bepaalde gevallen wel eens voor- komt, dat de handel iets meer betaalt dan op de veilingen wordt gemaakt, doch men diene wel voorzichtig te zijn met het trekken van zijne conclusie daaruit, omdat het van de zijde van den handel gebruikt wordt als lokmiddel am de waar van de veilingen af te houden. Ook is het wel voorgekomen, dat men in bepaalde streken aardappelen veilde bij wijze van proef, teneinde eens na te gaan wat de resultaten waren. Wat deed men echter? Men stelde dan voor dien proef niet beschik baar zijn beste vruchten, maar juist de slecht- ste en dan is het begrijpelijk, dat mislukking reeds vooraf vaststond. De handel kan allien deugdelrjke waar gebruiken en minderwaar- dig goed kan ook de veiling niet plaatsen. Ook heeft men soms getracht tot veiling te komen, zonder vooraf verzekerd te zijn, dat men aanvoer had. Men noodigde de koopers uit om naar de veiling te komen, en wanneer ze kwamen, bleek dat er geen voldoende waar was. Gevolg daarvan was, dat de weinige aanvoer aan lage prijzen wegging, wegens de hooge onkosten die de kooper moest betalen voor te kleine hoeveelheden die vervoerd moes- ten worden en per slot van rekening zag men de koopers niet meer terug. Juist met het oog op dergelijke minder ge- wenschte mogelijkheden heeft men in St. An- naland geen proeven willen nemen met het veilen van aardappelen. Wanneer men er van doordrongen is (en de practijk heeft de groote belangen van het veilen bewezen), dat het veilingssysteem de meest gewenschte wijze van verkoop is, dan behoeft men ook niet met proeven te beginnen maar moet men met een flink kwantum van goede kwaliteit op de veiling komen, dan krijgtmen vanzelf koopers. Dat heeft men dan ook in St. Annaland ge daan en met zeer veel succes. Ik zou U wil len aanbevelen zich daarvan eens ter plaatse te overtuigen, het zal U werkelijk meevallen. Men moet echter bedehken, dat de veiling niet een bepaald prijsniveau kan maken, doch wanneer men de verschillende prijzen der vei lingen in ons land nagaat, geeft dit ons de overtuiging, dat over het algemeen een prijs is betaald, in overeenstemming met die op de wereldmarkt. _Als U ziet dat er landen zijn waar alles allddn en uitsluitend over de veiling gaat, en dat dit met succes gebeurt, dan is de eenige raad die voor ons geldt organiseeren en niet uit de hand verkoopen. Ik waarschuw nog- maals voor hoogere aanbiedingen door com- missionnairs, daar dit veelal misleidend is. Wees op dat gebied flink, en houdt U uitslui tend aan veilingswezen. Oprichten is moeilijk maar het is een kwes- tie van volhouden, en het zich niet laten ver- leiden door een aanbod van een paar cent meer. Het systeem levensmiddelenvoorziening vraagt wijziging in de wijze van afzet, verpak king en verzorging vooral met het oog op de grootere steden. Vroeger had men in de steden groote pak- huizen waar alles eerst nog eens werd gesor- teerd en verpakt, doch de onkosten en het oponthoud heeft alles in andere banen geleid, en op dit oogenbilk vraagt men het goed kant en klaar voor den verkoop. Als men hier in Zeeuwsch-Vlaanderen aard appelen levert voor Rotterdam, dan is dat alleen mogelijk voor deugdelijk goed en ver pakt en gesorteerd overeenkomstig den wensch van den handel. En zoo iets is niet mogelijk voor den teler alleen, maar door centralisatie op 66n punt n.l. de veiling. Daarin ligt tenslotte het succes dat op St. Annaland werd bereikt, al heeft men ook gedeeltelijk dat te danken in het voorafgaan- de jaar aan het feit, dat op vele plaatsen in ons land de vroege aardappelen waren be- vroren en daar juist niet, waardoor hande- laars die anders elders kochten zich verplaat- sten naar de veiling aldaar. Er is niet de minste reden om te vreezen, dat men hier op de veiling in Ter Neuzen geen koopers zou krijgen. Wanneer de aanvoer verzekerd is, dan zal de directeur van de veiling alhier de rest wel doen en zorgen, dat de handel op de hoogte is van den aanvoer. Dat is hetgeen ik U daar over zeggen wou. Ik heb opzette- In Frankische tijden was zij bekend als de villa Rodanensis, het middelpunt der gouw Friesensis, welke wel een derde van het Staats-Vlaanderen omvatte. Het middelpunt der stad was de Burcht, die, herhaalde malen vernield, toch waarschijnlrjk bij de plaats stond, tot in later tijden als het plein van den ouden burcht bekend, omstreeks de grens der nieuwe stad, ten westen der O. L. Vrouwekerk, waarvan op de kaart van Van Deventer nog sporen te zien zijn, die dan ook pas omstreeks 1715 zouden zijn verdwenen. Volgens de kroniekschrijver Meijerus zou hier omstreeks 641 de H. Eligius het Evange- lie gebracht en de eerste Christenkerk aan de H. Maagd hebben gewijd. Toen in 830 en 879 de Noormannen Aardenburg binnentrokken, am eerst te Gent en toen te Kortrijk te over- winteren en uit haat tegen de Christelijke be- schaving alles te zuur en te zwaard verniel- den, leed Aardenburg zooveel schade, dat zij, volgens overlevering, hoewel later nog een vrij aanzienlijke handelsplaats, den vroegeren bloei toch niet meer terugkreeg. Dat in die oude tijden deze stad tot Zee- land zou hebben behoord, gelijk Smallegange in zijn kroniek zegt, grondt zich waarschijn- lijk op de stelling, dat de Zeeuwsche eilanden tot aan de Oosterschelde tot Neustrie behoor den en alzoo een leen van Vlaanderen waren. In 958 begiftigde Graaf Amoud van Vlaan deren Aardenburg met een jaarmarkt, welk zeer op prijs gesteid voorrecht in 1268 door Gravin Margaretha werd bevestigd en vooral door den handel in lakens en paarden belang- rijk werd. Vermoedelijk had de stad vroeger hare bij- lrjk niet willen spreken over malaise en aan- verwante omstandigheden, omdat men tot in den treure voortdurend wordt herinnerd en ieder dat overigens aan den lijve voldoende gewaar wordt, maar juist dat moet voor U een aansporing zijn zich krachtig te organi seeren en gezamentlijk trachten te bereiken, datgene wat voor U persoonlijk onmogelijk is. Hetgeen U bereiken moet is beter afzet en hooger opbrengst en het veilingssysteem is daartoe voor U de oplossing. De heer HuijssenDieleman vraagt den heer Van de Plassche of de uitvoer van hier- uit naar Engeland niet belangrijker is dan, naar Duitschland, ook voor de toekomst. De heer Van de Plassche antwoordt, dat. Duitschland voor ons bij voorkeur het land is voor den afzet onzer artikelen op tuinbouw- gebied. Men heeft wel eens gedacht, dat En geland voor ons deze plaats innam, doch dat is niet zoo. Vroeger is Italie nooit voor ons geweest een concurrent op tuinbouwgebied, omdat de schandalige wijze van verpakking de voorkeur voor de Italiaansche producten tegenhield1. Tomaten b.v. vertoonden in ddn kist vruchten van verschillende grootten. Dat is voor den handel niets. Ook de vroege aardappelen waren zeer slecht. Onder de regeering van Mussolini is daanii verandering gekomen. Er is een commissie naar Engeland gezonden, om zich hier van een en ander op de hoogte te stellen. Men kocht hier veel poQtgoed, met het gevolg, dat men nu een goed product heeft. Ook de verkoop is beter geregeld, doordat alles wat voor uitvoer bestemd is, langs door de regee ring ingestelde exporthuizen moet worden verzonden ter controle, zoodat alleen het beste het land uit mag. En vanaf dat oogenblik is Italie een van onzer gevaarlijkste concur- renten geworden. Het zijn voornamelijk de Italiaansche consulenten die aldoor wijzen op Holland en steeds aansporen tot betere kwa liteit en verpakking dan in Holland. Ook veel tomatenzaad werd hier in het Westland door de Italianen gekocht, waardoor men daar op dat gebied veel geld maakte. Men heeft daartegen wel eens geprotesteerd omdat men daarvan schade in de toekomst verwachtte. Dit is echter een kleinzielig idee, want juist zoodoende wekt men daarvoor de belangstel ling op. Ook in Belgie was men vroeger er tegen. dat men witlofzaad aan Holland verkocht, omdat men daarvan gaame het monopolie voor zich hield. Niettegenstaande dat kweekt men in ons land thans witlof en is er veel witlofzaad uit Belgie hierheen gekomen. Hol land levert thans toch ook veel pootgoed naar de Zuidelijke landen waardoor goed geld wordt gemaakt. Coneurrentie bereikt men alleen met goedK waar en zorgvuldige behandeling, niet met een zekere mate van geheimzinnigheid omtrent teelt. Op de gisteren gehouden vergadering van het U. C. B., werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten meer producten onder de bepalingen van de uitvoerwet te brengen ten einde de kwaliteit van den uitvoer te verbe- teren en dht is de weg die leiden kan tot succesvolle coneurrentie. Waarom heeft Amerika zoo'n groote uitvoer en een goeden naam ten opizchte zijner producten? Omdat men van regeeringswege alles in het werk stelt om de afnemers tevreden te stellen en klachten over kwaliteit tot een minimum te beperken, een en ander door strenge controle op den uitvoer. Dat brengt hooge kosten mede, maar door de groote hoeveelheden drukt het niet nadeelig op den eenheidsprijs dien men voor het artikel krrjgt. Hier in ons land wordt inderdaad nog veel geknoeid. Ieder handelaar heeft zijn merk voor uitvoer, maar het gebeurt nog, dat men de goede-. waar verzendt ingemerkte balen en de min-- de'rwaardige producten in ongemerkte ver pakking. Tenslotte komen beiden als Hoi— landsch product op de buitenlandsche maikt en schaadt de minderwaardige soort onzen naam, al behoedt de verzender zich op dat oogenblik misschien eenigszins voor minder opbrengst. Waar ik er zooeven op wees, dat men in Amerika de aardappelen wascht, alvorens ten verkoop aan te bieden wil ik daarmee niet- zeggen, dat men dat nu hier ook doen moet.. maar heb ik dit willen aanhalen als bewijs, dat men zich daar toelegt op aflevering van goede waar en goede behandeling. De mogelijkheden voor Zeeuwsch-Vlaande ren ten opzichte van den uitvoer openen meer dan voldoende perspectieven om zich daarop toe te leggen. Men ligt hier zelfs vooral voor Engeland gunstiger dan Zuid-Beveland. Een eerste vereischte is echter onderlinge samenwerking en dat is een factor die vooral zondere heeren, wellicht voortgekomen uit de erfelijke schouten. In het laatst der elfde eeuw wordt als zoodanig vermeld Lambert van Rodenburg, een zoon van Erenbault, de be- ruchte Kastelein van den Burcht te Brugge, en niet, gelijk men meenen zou, van Abdo van Rodenburg, in 1089 levende. Deze lieden waren betrokken in de samen- zwering tegen den, hunne geweldenarijen be- teugelenden, Graaf Karel Den Goeden, op den 2 Maart 1127 in de St. Donaaskerk te Brugge vermoord, welke euveldaad nog in de acht- tiende eeuw door een openbare vervloeking der moordenaars in gedachtenis werd gehouden. Het geheele land kwam in onrust en ook de Aardenburgers, die Lambert niet zeer gene- gen waren, snelden onder een ander aanzien lijk edelman uit hunne stad, Hugo van Baerle, toe om den vorst te wreken. Met den dood' van Lambert, die op 30 April 1128, toen hg uit Brugge tegen Oostburg optrok, door de Aardenburgers werd aangevallen en in het ge- vecht sneuvelde, eindigde zijn geslacht. Het oudste der te Aardenburg bewaarde charters is van Dec. 1201 en daarbij verleent Graaf Boudewijn van Vlaanderen overleden in 1204 burgerrecht aan de zich te Roden burch vestigende vreemdelingen, welk voor recht later herhaaldelijk bevestigd werd. Zag de stad onder bescherming der graven hare welvaart toenemen, de eigenlijke natuur- lijke bron werd meer en meer gesloten en alle mogelijke pogingen werden in het werk ge steid, om met het diepe vaarwater in verbin- ding te blijven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5