8 P 0 E T. GEMENGDE BERICHTEN VOETBAL. - LOOP DER BEVOLKING. beoordeeling hebben de menschen geen on- gelijk. Inderrdaad onze noordsche Aprilmaand is een ,,kwaaie", een kwalificatie, die niet in overeenstemming is met den naam, dien de Romeinen hem gegeven hebben. Want April of Aprils, zooals hij door de Romeinen genoemd werd beteekent: openings- maand, de tijd, dat bloem- en bladknoppen zich langzamerhand beginnen te ontwikkelen en te ontplooien. Onze oude benaming: grasmaand spreekt niet minder duidelijk. In de Vlaamsche streken wordt hij door het landvolk met den naam: „rosten maand" betiteld. Rost of ros, omdat de vaak inval- lende nachtvorsten de reeds opkomende knop- pen en de jonge planten met een rosachtige kleur verven. Volgens den boerenkalender bepaalt de af- nemende maan het weder voor de volgende periode. Waamemingen hebben geleid tot het in het leven roepen van allerhande boerenrijmpjes, b.v. April meestal afgekort tot Pril of De Pril warm, Mei koel, April regen, veel aan gelegen. Vanwege de stormen en buien die in deze maand nogal eens plegen te heerschen, is men er toe gekomen, bij het losbreken van zjoo'n bui te zeggen: April blaast op zijn hoom. Ook kenschetste men hem wel op deze wijze Aprilletje zoet, Maakt soms nog een witten hoed. Sommige dagen in de maand April staan ongunstig bekend. Daar is b.v. de eerste April, die bij het landvolk algemeen bekend staat als een ongeluksdag. Men zegt, dat op 1 April Judas geboren werd en dat op dezen dag Lucifer uit den hemel verdreven werd. Deze beide feiten, hetzij waar, hetzij gephantaseerd, hebben hun stempel op de heele maand gedrukt. Het historische rijmpje Den eersten April Verloor Alva zijn bril is algemeen bekend. En van de katten wordt gezegd: Den eersten April Gaan de katten op den dril. In het Limburgsche land heet 1 April gek- kendag, terwijl men in de Zuidelijke streken spreekt van: zendekensdag. Op dezen dag zendt men kinderen of mindere snuggere per- sonen met de meest gekke boodschappen uit. Van daar Den eesten April Zendt men de gekken waar men wil. Men zendt naar den schilder om verfzaad, naar den organist van de kerk om den mu- zieksleutel, naar den smid om het aambeeld, naar den schoenmaker om den koperen pik- draad, om het vierkant rond, om gemalen klaverzaad en andere gekke dingen. Soms gebeurde het, dat men zoo'n suffer 't geheele dorp afzond, want de een zond hem naar den ander, met de uitvlucht, dat hij het voorwerp in kwestie zoo net aan den buur- man geleend had. Zoo gemakkelijk als vroeger laat men zich evenwel niet meer beetnemen. Maar met de z.g. Aprilvisschen of -moppen loopen er meestal nog steeds menschen in. Zoo liep voor eenige jaren b.v. de halve stad Maastricht leeg om te zien, hoe aan den voet van den Keerderberg, een heuvel op een uur afstand der stad gelegen het nieuwgebouwde opvoedingsgesticht voor voogdijknapen hon- derd meter verder zou gerold worden, omdat naar men bericht had, het te ver op ander- mans grond gebouwd was. Vraag maar niet hoe er gefulmineerd werd, toen men tot de ontdekking kwam, dat men er leelijk ingeloopen was. Wakker zijn is op 1 April de boodschap. Een andere merkwaardige dag in deze maand is 15 April. Men zegt, dat op dezen dag het geroep van den koekoek voor het eerst gehoord wordt. Daarom wordt deze dag ook koekoeksdag ge noemd. Aan dezen dag is een eigenaardig bijgeloof verbonden. Wie wil weten hoe oud hij zal worden moet op 15 April naar den koekoek luisteren. Zoo dikwijls de koekoek aohter elkaar roept, zooveel jaren heeft de luisteraar nog te leven. De koekoek en de kievit golden bij de ouden n.b. als heilige vogels aan wie men de rol van waarzeggers en doodenpriesters toe- kende. Het jonge meisje dat wilde weten, hoe lang het nog zou duren v66r zij in het huwelijk zou treden, vlocht op 15 April of een der volgende dagen een krans van bloemen, drukte dat op het haar, en sprak dan dit rijmpje: Koekoek, trouwe knecht Zeg mij eens oprecht, Hoe veel jaar Ik dit kransje dragen moet? Zooveel maal als de koekoek riep, zooveel jaren zou zij nog moeten wachten. Ook sommige Katholieke heiligen dagen spelen in de folklore 'n rol, zoo b.v. den feest- dag van Sint Marcus, 25 April. Sint Marcus heet in Vlaanderen de vlaszaaier, ook wel de boonenplanter, omdat op dezen dag gewoonlijk het vlas en de peulvruchten aan den grond toevertrouwd worden. Bij het uitzaaien of uitplanten dezer zaden wordt door den boer het volgende ceremonieel verricht: De eerste greep werpt hij over het hoofd under het uitspreken van de woorden: Dat is voor ons Heer. De tweede gaat links: Dat is voor ons Lieve Vrouke, de derde naar rechts: Dat is voor Sint Pieter en de vierde in alle richtingen zeggende: Dat is voor de mus- schen, terwijl er nog bijgevoegd wordt: En de duivel krijgt een kaars, waarmee de zaaier wil uitdrukken, dat hij ook aan de booze machten of invloeden, die zijn oogst zouden kunnen bedreigen een zoenoffer wil geven. Hiermede hangt samen de uitdrukking, die men nog dikwijls ook door niet-landbouwers hoort gebruiken: ,,Men moet den duivel een kaars steken", waarvan de beteekenis genoeg- zaam bekend mag verondersteld worden. De bovengenoemde handelwijze hangt na- tuurlijk samen met de eeuwenoude in het volk levende overtuiging, dat de goedgezinde geesten een dank-, aan .de vijandige machten een zoenoffer moet gebracht worden. Men ziet het, de oude Germaansche gebrui ken, leven hier en daar nog in het volk voort. Alleen door invloed van het Christendom zijn zij van oud-heidensche gebruiken tot christe- lijke gewoonten gekerstend geworden. KERKBESTUUR GESCHORST. Naar wij vememen zijn bij deurwaarders- exploit kerkvoogden en notabelen der Neder- landsch Hervormde gemeente te Biezelinge en Eversdijk door het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der Kerkelijke Goede- ren en Fondsen van de Herv. gemeenten in Zeeland geschorst en is de secretaris-ontvan- ger dier gemeente ontslagen. Alle stukken werden door den deurwaarder aan de kerkdeur dier gemeente aangeplakt. Het laat zich begrijpen, dat dit in het anders zoo rustige dorpje nog al opzien verwekte. Een en ander had plaats juist voor de ver- gadering, die genoemde heeren Vrijdag zou den houden. De oproeping voor die vergadering luidde: L.S. Gij wordt opgeroepen tot een te hou den vergadering op Vrijdag 8 April 1932, des avonds om 8 uur in de Consistoriekamer te Biezelinge om te beslissen of de Ned. Herv. gemeente van Biezelinge en Eversdijk al of niet onder het ingesteld Toezicht zal blijven. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Biezelinge en Eversdijk, (Get.) J. Zuidweg, voorzitter. A. v. d. Graaf, secretaris. Biezelinge, 6/4 1932. AXEL. Bevestiging Ds. Van Oeveren. Zondag was voor de Hervormde Gemeente alhier een blijde dag. Toen toch zou haar nieuwe herder en leeraar zijn entree doen. Na een drietal beroepen is de gemeente thans, na ongeveer 1 jaar vacant te zijn geweest, in haar wensch geslaagd en heeft zij thans weer haar eigen predikant. Om half tien was de kerk geheel bezet Gezongen wordt Ps. 89 1: 'k Zal eeuwig zingen van Gods goeder- [tierenheen Uw waarheid 't alien tijd vermelden door [mijn reen Onder het zingen komt Ds. Van Dis, die den nieuwen prediker in zijn ambt zal beves- tigen, met Ds. Van Oeveren binnen en het grootste gedeelte der gemeente ziet nu pas voor het eerst haar toekomstigen leeraar. Ook de vorige leeraar Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren is aanwezig. Voorgelezen wordt 1 Thessalonicensen 5 12 25, waama Ds. Van Dis voorgaat in gebed, waama gezongen wordt Psalm 27 3. Spreker roept alien een hartelijk welkom toe. Wij zijn, zegt hij, samen gekomen om een nieuwen leeraar in zijn ambt te bevesti- gen. Wij denken dan ook onwillekeurig aan den vorigen leeraar. De vacature, door zijn vertrek ontstaan, is thans weer vervuld. Als consulent kan hij bevestigen de teleurstel- lingen bij het beroepen van een predikant, maar dat is nu voorbij en deze dag is voor ons alien een goeden dag. Hij heet Ds. Van Oeveren hartelijk welkom in zijn nieuwe ge meente namens den kerkeraad, het kerkbe- stuur en de gemeente. Hij doet dat met ge- noegen. Een bizondere taak is het, zegt spre ker, waar God U in deze plaats bracht. Voorgelezen wordt hieraa 1 Cor. 15 58: „Zoo dan, mijn geliefde broeders, zijt stand- vastig, onbeweeglijk, altijd overvloedig zijnde in het werk des Heeren, als die weet dat uw arbeid niet ijdel is in den Heere. Spreker zegt aan den arbeid zit verbonden, moeite en inspanning. Er is zooveel, dat ons van dien arbeid, die Paulus hier bedoelt, wil afhouden. Moeilijkheden, teleurstellingen, een kruis onze tegenwoordige wereld die dreigt te verzinken. En dan toch... staat onbeweeglijk, zjjt standvastig. Jezus Christus is de rots waarop alle golven breken, en dan geldt met recht het woord onbeweeglijk, standvastig. Alle arbeid der wereld houdt met het graf op. Gods werk houdt niet op. Eeuwigheidswerk kan geen einde hebben, Gods werk houdt zijn waarde en zal blijven bestaan. Dat is het treffend aangrijpende van dezen arbeid. En daarom geldt het ook altijd overvloedig zijnde in het werk des Heeren als die weet dat Uw arbeid niet ydel is in den Heere. De nieuwe leeraar is hier gekomen om zijn werk onder U en met U te doen. Tot de ge meente zou hij willen zeggen met de woorden uit den tekst: Broeders,bidt voor ons. Ge- denkt Uw voorganger in Uw gebed in zijn moeilijk werk. De prediker voor zijn gemeente, de gemeente voor haar leeraar. Dan volgt voorlezing van het formulier voor de ambtsbevestiging. Na de bevestiging zingt de gemeente haar nieuwen leeraar de zegen- bede uit Psalm 134 4 toe. Ds. Van Dis wenscht de gemeente geluk met haar nieuwen predikant. Spreker is dankbaar dat Ds. Van Oeveren van den overkant der Schelde naar deze groote gemeente is ge komen. Hij wenscht den leeraar Gods zegen toe op zijn arbeid in deze gemeente. Tenslotte wordt gezongen Gezang 237 4, waarna deze plechtigheid is beeindigd. Ook des middags is de kerk geheel gevuld. Talloozen uit de naburige gemeenten gaven door hun aanwezigheid blflk van hun belang- stelling in deze gebeurtenis, zelfs van de over- zijde der Schelde, waar de nieuwe leeraar van- daan komt, bemerkt men belangstelling. On- aer de aanwezjgen merxen wij o.a. op de pre- dikanten van Ter Neuzen, Zaamslag, Hoek en Hulst en het gemeentebestuur van Axel Gezongen wordt Psalm 27 3 en 7. De nieuwe prediker heeft als tekst gekozen uit Handelingen 16 934 en daarvan de verzen 30 en 31: Wat moet ik doen opdat ik zalig worde. En zij zeiden: geloof in den Heere Jezus Christus en gij zult zalig worden, gij en uw huis. Voor de behandeling daarvan wordt nog gezongen Psalf 72 2 en 7. Eigenlijk zegt spreker beteekent het woord zalig in dit ver- band ,,gered". Wat moet ik doen opdat ik gered worde. Stellen wij deze vraag nog? vraagt spreker. Deze vraag is geboren uit de diepte, uit den nood van het leven. Is er ooit een mensch, die nooit in de diepte van het leven is gevoerd? Het leven zelf brengt ons op de knieen dat wij het uitschreeuwen. In deze geschiedenis is het een bijzonder ge- val. Een gevangeniscipier, Hij kende de wereld van toen, hoe harteloos en zielloos zij was, als dan ook, om in het tekstverband te blijven, de gevangenisdeuren door de aardbe- ving open gaan, dan ziet hij ineens in de toe- komst... de gevangenen weg..., zijn positie vemietigd... en dan ziet hij geen anderen weg dan de weg van den zelfmoord. Onze wereld is wat beschaving aangaat, wat men- schelijk kunnen betreft, ver boven die wereld van Paulus. Maar toch innerlijk is zij dezelf- de. In het leven van dezen man heeft Jezus zelf ingegrepen. Niet de nood alleen. De moeilijkheden kunnen vele zijn, maar op de knieen brengen zij ons niet. Wij zullen die kreet alleen roepen als Jezus zelf die kreet in ons wekt. In hem is alleen de oplossing van alle vragen, van alle raadselen Gezongen wordt dan gezang 270 4 waarna Ds. van Oeveren voorgaat in dankzegging. Dan zegt hij dank aan Ds. van Dis, die hem heeft willen bevestigen in deze gemeente. Hij dankt ook de gemeente voor de hartelijkheid, waarmede hij is ontvangen, voor de vervul- ling van zijn wenschen, die hij, voor dat hij naar deze gemeente kwam, meende te mogen stellen. Hij is dankbaar, dat de ge meente hem naar hier heeft geroepen, hij hoopt dat hij haar niet teleurstellen zal. Hij dankt ook den kerkeraad en het kerkbestuur; hij wist dat hier een kerkeraad zetelde wier verlangen is om op te bouwen, en omdat hij dat wist was dat ook een reden te meer om naar hier te komen. Hij dankt ook zijn voor ganger Ds. Ruysch van Dugteren en is ver- heugd, dat hij het vele werk dat deze heeft verricht, mag ovememen. Den voorlezer dankt hij voor de vele malen dat deze de ge meente met zijn preeken heeft verkwikt, de organisten voor hun orgelspel waarmede zij het lied der gemeente steeds hebben bege- leid, en verder alien, die op eenigerlei wflze in betrekking tot de kerk staan. Hij dankt het gemeentebestuur voor hun aanwezigheid als blijk van belangstelling. Namens den Ring dankt Ds. Raams, dat Ds. van Oeveren naar ons is willen toekomen. Ds. Van Oeveren is nu de 6e in den Ring. Hij wenscht de gemeente geluk met haar predi kant en hoopt op een vruchtbare samenwer- king met den predikant in het Ringbestuur. Ook Ds. Van Dis en Ds. G. P. A. Ruysch wenschen de gemeente geluk met haar pre dikant. Namens het gemeentebestuur spreekt de Burgemeester den wensch uit, dat de verhou- ding en de samenwerking tusschen hen en den nieuwen predikant even goed moge zijn als tusschen zijn voorganger. Diep geroerd dankt Ds. Van Oeveren alle sprekers voor hun gelukwenschen. Gezongen wordt nog het laatste vers van Gezang 91 en hiermede is deze plechtigheid ten einde. OVERSLAG. Tol. De gemeentetol bracht op over de maanden Januari 44,03, Februari f 37,15 en over Maart 41,04, samen dus f 122,22 en aan abonnementen f 230. Over het eerste kwar- taal dus een opbrengst van 352,22. WEDSTRIJDUITSLAGEN K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland: AjaxPSV 3—0 FeijenoordEnschede 2—2 Ajax 3 3 161 6 Feijenoord 4 2 2 124 6 Ensched6 4 2 1 1 9—6 5 PSV 3 1 2 2—8 1 Veendam 4 4 2—22 Afdeeling IV. Beslissing No. laatst le klasse: BW-De Valk 1—1 Bleijerheide 2 2 60 4 BVV 2—11 1—3 1 De Valk 2—11 1—5 1 De uitslag van deze beslissingswedstrijden is, dat De Valk degradatiewedstrijden moet spelen. 2e klasse A. TSCBreda 40 Promotiecompetitie 3e klasse. HulstVelocitas uitg. TERNEUZEN IIHULST H. 80. Temeuzen II had gister al een zeer gemak- kelijke tegenpartij aan het tweede elftal van Hulst. Beide ploegen waren onvoltallig. Hulst kwam met 10, Temeuzen eerst met 9, later ook met 10 spelers binnen de lijnen. Voor het begin van den wedstrijd had Ter neuzen een bloemenhulde in ontvangst te nemen voor het door haar behaalde kampioen schap le klasse B Zeeuwsche Voetbalbond. Hoewel .Hulst in de eerste helft den storm- wind in het voordeel had, was Terneuzen toch in de meerderheid. Spoedig nam de thuisclub de leiding, welke nog voor de rust tot 20 werd opgevoerd. In de tweede helft kwamen de spelers van Hulst slechts sporadisch over de helft van het veld. Het was een voortdurend belegeren van hun doel, waaraan zelfs de backs van Terneuzen deelnamen. De thuisclub wist dan ook successievelijk haar score te verhoogen tot 80. SLUISKIL I—TERNEUZEN HI. 3—0. In dezen wedstrijd is het aan de thuisclub gelukt de punten binnen te halen. Zij won met 30. T.V.V. IAXEL II. Gisteren speelde T.V.V. I alhier tegen Axel II, waarvoor een nikkelen voetbalbeeld be- schikbaar was gesteld. Met de rust was de stand 10 voor Axel. Na afloop was dit 41 in 't voordeel van T.V.V., zoodat zij de uitge- loofde prijs in haar bezit kreeg. Vooraf speelde T.V.V. II een vriendschap- pelijke wedstrijd tegen J.V.V. II. Deze werd door T.V.V. II gewonnen met 31. DES—HVV. 5—0. Zaterdag speelde de voetbalvereeniging DES van Boeregat een wedstrijd tegen HW van Hoek. Voor dezen wedstrijd was een me- daille uitgeloofd. Nadat de scheidsrechter, de heer A. Kouijzer van Ter Neuzen, de aanvoerders bijeengeroe- pen had, wordt den opgooi door HW ge wonnen. In den aanvang gaat het spel vrijwel gelflk op, maar het is de rechtsbuiten van DES die met een hoog schot zijn club de leiding geeft. Ofschoon nu HW meer ten aanval trekt, is het weder DES, die met een strafschop den voorsprong vergroot. 20. Hiermede treedt de rust in. DES, thans met den wind in den rug spe- lend, treedt krachtig op en haar middenvoor doelpunt onhoudbaar. 30. Even later is het de linksbuiten van DES die den doelverdediger van HW het nakijken geeft en in de laatste 10 minuten maakt de middenvoor van DES er 50 van. Zoo heeft DES een stevige overwinning be- haald en zal HW wel spoedig revanche trachten te nemen. WIELERSPORT. Het Nederlandsche koppel Van Kempem Pijnenburg winnen den Zesdaagsehe. Te Parijs werd Zondag in het Velodrome onder ongekend enthousiasme de Zesdaagsche beeindigd, waarbij het Nederlandsche koppel Van KempenPijnenburg de zege behaalde. Een half uur voor het einde was alles nog twijfelachtig. Zij waren toen nog een ronde achter, maar vanaf dit oogenblik begon de ge- weldige spurt, die hun de overwinning bracht. De einduitslag is, zooals „De Courant", meldt: 1. Van KempenPijnenburg, 656 punten, afstand 3450 K.M. 500 M. 2. CharlierDeneef, 554 punten. 3. WambstBroccardo, 300 punten. Op een ronde: 4. PellisierLeducq, 427 punten. Op twee ronden: 5. BullaBoucheron, 526 punten. 6. ThierbachSiegel, 345 punten. Op vier ronden: 7. MervielFoucaux, 150 punten. Op dertien ronden: 8. CoupryPecqueux, 256 punten. Op twintig ronden: 9. DebruyckereDecorte, 235 punten. BRAND TE GRIJPSKERKE. Zaterdagmiddag is de groote landbouw- schuur van den heer A. Koene onder Grijps- kerke door het spelen van kinderen met vuur afgebrand. Dertig stuks hoornvee en een paard kwamen in de vlammen om. Een kleinere stal verbrandde eveneens. Zoo- wel de gebouwen als het vee en de werktuigen waren verzekerd. KW A AD WILLIGHEID Bij de politie te Tholen werd aangifte ge- daan, dat Woensdagavond tweemaal en Don- derdagmorgen eenmaal, op de tramrails nabij de Thoolsohe brug keien waren opgestapeld. Gelukkig dat de machinist dit bijtijds op- merkte, daar anders groote ongelukken kon- den plaats gehad hebben, temeer, daar de tram ter plaatse over een vrij hoogen dijk rrjdt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagavond is het vierjarige dochter- tje van den fabrieksarbeider Steinvoort op den Harderwijkerweg te Dieren door een auto aangereden en gedood. Te Oosterhesselen (Dr.) is de heer J. Keimpema door een auto bestuurd door den heer Van Nissen te Zwolle overreden. De heer K. is naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. ONWEER. Donderdag is de boederij van de wed. Hum mel te Haspeldijk (gemeente Leek) door den bliksem getroffen. Het huis is uitgebrand. De inboedel en een groote hoeveelheid zakken meel gingen verloren. Alles was verzekerd. BRAND IN EEN GARAGE. Donderdagnacht om twee uur is brand ont- dekt in de garage Kuypers te Geldrop. In minder dan geen tijd had het vuur, aangewak- kerd door een stormachtigen wind, zich over het geheele gebouw verspreid, en stond de brandweer voor een schier hopelooze taak. Groote plassen brandende olie en benzine dreven rond het gebouw, zoodat het onmoge- lijk was een dozijn auto's dat daar gestald was, naar buiten te brengen. Al deze wagens zijn totaal vemield. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer wist aantasting van de belenden- de perceelen te voorkomen. Verzekering dekt de schade. OP SLAG GEDOOD. Het 4-jarig dochtertje van den rijwielher- steller St. te Dieren, dat Donderdagavond plotseling achter een stilstaande auto te voor- schijn kwam werd door een passeerende auto aangereden en op slag gedood. WAARSCHUWING. In het Algemeen Politieblad deelt de bur gemeester van Lonneker mee, dat blijkens in- gekomen verzoeken om inlichtingen, door J. Dapper, wonende 1 C 25 aldaar, in verschil- lende gemeenten advertenties ter plaatsing worden aangeboden, waarin goede verdienste in uitzieht wordt gesteld. Alvorens met Dapper in relatie te treden geeft de burgemeester in overweging eerst inlichtingen bij hem in te winnen. ABNORMAAL GEDRAG. Een inwoner van Heilo, een zekere C. R., die zich reeds geruimen tijd zonderling ge- droeg. heeft zijn inboedel uit zijn huisje ge- haald en er den brand in gestoken. De man is thans ter observatie in een krankzinnigen- gesticht opgenomen. GOOCHELEN IN DE GEVANGENIS. Met toestemming van 't college van regen- ten van de strafgevangenis aan den Amstel- veenscheweg te Amsterdam, hebben leden van de Amateur-Goochelaarsvereeniging „Hands Down" een voorstelling voor de gevangenen van bovengenoemde strafgevangenis. De voor stelling was een aangename afwisseling in het leven van de gevangenene, die voor het ge- bodene zeer dankbaar waren. IEMAND DIE 7 JAAR ZWIJGEN WIL. Een nieuwe Indische wijsgeer „Meya Baba", die zooals men zegt de „goeroe" of geestelijke leeraar van Gandhi is, komt dezer dagen uit Bombay naar Engeland. Hij zal te Combe Martin in de nabijheid van Ilfracombe, Devonshire, vertoeven. Hij heeft gezworen 7 jaren te zwijgen. Hij is geheelonthouder, gebruikt slechts vegeta- rischen kost en rookt nooit. Men beweert, dat Ghandi hem mededeelde, dat hi} zich niet volkomen aan zijn systeem kon wijden, daar hij te zeer door de politiek werd in beslag genomen, maar zoo spoedig als hij deze zorgen van zich af kon schud- den, wilde hij gaan studeeren aan het insti- tuut van Meya Baba. Deze voelde, dat hij een missie moest volbrengen, toen hij Baba Jan ontmoette, die door de Indiers als een heilige wordt vereerd en die kortgeleden te Poona in den ouderdom van 130 jaren stierf. Gedurende 9 maanden na deze ontmoeting, zoo zegt men, bevond Meya Baba zich in een soort droomtoestand, gedurende welken hrj niet sliep, niet at, en alleen zeer zeiden enkele druppels water tot zich nam. DOKTERSHULP MIDDEN OP ZEE. Van den gezagvoerder van het motorschip ,,Kota Pinang" vernam de ,,Sum. Post" bizon- derheden omtrent het verleenen van genees- kundige hulp aan een zieken sehepeling van een ander schip, midden in den Indischen Oceaan, waaruit weer eens duidelijk blijkt, welk een zegen de moderne hulpmiddelen voor den zeeman zijn. Op 28 Januari, des avonds vroeg het stoom- schip „Burgerdijk", op weg naar Amerika, draadloos medisch advies voor een stuurmans- leerling. Het was prachtig weer, windstil, deinende zee met heldere maan. Nadat, dank zij de draadlooze, over en weer overleg was ^'epleegd, werd besloten, dat de scheepsgeneesheer van de „Kota Pinang" per- soonlijk den patient zou onderzoeken. Mocht blijvende geneeskundige hulp noodzakelijk blijken te zijn en de patient overgebracht wor den, dan zou hij aan boord van het motorschip ,,Kota Pinang" overgenomen worden. Behalve de scheepsgeneesheer, de heer Van Straten, bevond zich aan boord van het motor schip „Kota Pinang" als passagieresse mej. Eindthoven, arts, die zich ook bizonder voor het geval interesseerde en verklaarde, er niet tegen op te zien desnoods langs den storm- ladder aan boord van de ,,Burgerdijk" te klimmen. Beide schepen waren te middernacht nog 55 mijl van elkaar verwijderd. Wederom bewees de draadlooze goede diensten bij het koers stellen en twee uur later lagen beide schepen gestopt op een afstand van een 300 meter. De ,,Burgerdijk" zette een boot uit, welke 10 minuten later langzij van de „Kota Pinang" was. Beide doktoren begaven zich in den sloep en langzaam werden zij over den wijden oceaan naar de „Burgerdijk" geroeid. De be- manning van dit schip was niet weinig ver- wonderd, toen zij ook een dame aan boord zagen klimmen. De doktoren konden niet dadeltjijk de diag nose stellen, doch daar de zieke beslist ge neeskundige hulp bleek noodig te hebben werd besloten hem naar de ,,Kota Pinang" over te brengen. Hiertoe werd gebruik ge- maakt van een nieuw patent draagbaar, dat van de „Kota Pinang" meegenomen werd. Deze practische baar voldeed zeer goed, zoodat zoowel het neerlaten in de sloep als het aan boord brengen op de „Kota Pinang" vlot ver- liep. Om kwart voor vier lag de patient in Een dosij Foster's Maagpillen s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. 9 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeek* Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 het hospitaal van laatstgenoemd schip, waar na beide schepen him reis vervolgden. Uit een onmiddellijk door beide doktoren ingesteld bloedonderzoek bleek de patient te lijden aan malaria-tropica, zoodat de behan deling hierop gericht kon worden en de jonge zeeman spoedig aan de beterende hand was. Bij aankomst te Sabang werd hij ter verdere verpleging in het hospitaal aldaar opgenomen. Dank zij de kunde en voortvarendheid van beide doktoren, maar ook dank zij de mo derne hulpmiddelen als radio, patent bran card enz., was het gelukt midden in den Oceaan een emstig zieke, verstoken van ge,- neeskundige hulp, de reddende hand te reiken. MET 90 K.M.-VAART DOOR PARIJS! Een dezer nachten, toen twee politie-inspec- teurs de ronde deden op de Place Vendome te Parijs, zagen zij twee mondain gekleede vrou- wen in een auto zitten, in gesprek gewikkeld met een derde vrouw, die voor het portier stond. Daar zij in deze vrouwen bekende oplichtsters meenden te herkennen, speciali- teiten in de z.g. ,,vol a la ballade (de vrouwen noodigen hierbij de late feestgangers tot een wandelingetje uit, gedurende hetwelk zij hen berooven), gingen zij op haar toe om haar papieren te vragen. De vrouwen wachtten dit echter niet af en reden in allerrjl weg. De politie-beambten requireerden snel een auto en begonnen de achtervolging. Met een vaart van negentig K.M. ging het door de verlaten straten en avenues. Voortdurend bliezen zij op him politiefluit om de aandacht der agenten te trekken, die tevergeefs poog- den de eerste auto met de vrouwen tot staan te brengen. In plaats van te stoppen ver- snelden de dames haar vaart. Even voorbij de Place d'Alma waren de politiemannen haar auto tot vlakbij genaderd, doch de bestuur- ster gaf een ruk aan het stuurrad, drong de achter haar komende auto tegen het trottoir op, zoodat deze bijna te pletter was geloopen. Hierdoor raakte de politie weer een vijftigtal meters achter. De beambten losten revolver- schoten, tevergeefs. Bij de Porte de Saint- Cloud trachten vijf agenten een barriere te vormen, doch de auto reed klakkeloos op hen in, zoodat ze maar haastig op zij sprongen. In Billancourt wierp een agent zijn fiets in de wielen van de auto. De fiets werd definitief gekraakt en de pantalon van den agent door een kogel gescheurd! Men naderde de Seine-kaden. Al vijftig schoten hadden de politie-agenten gelost. Eindelijk werd op de Quai Voltaire een band stuk geschoten en moesten de dames stoppen en zich overgeven. In de auto werden twee... boksijzers gevonden. De vrouwen bekenden op het politiebureau dat zij zich gedurende de laatste maanden aan oplichterijen en nachtelijke overvallen hadden schuldig gemaakt. Zij zijn in het „depot" opgesloten. RIJKE ARMEN. In den Senaat te Washington heeft een der senatoren meegedeeld, dat hij het fortuin van den Amerikaanschen minister te Londen, Mel lon, schatte op 10.000 millioen dollar. De spreker, senator Long, voegde er aan toe, dat dit ongeveer een twee en dentigste is van alle bezit in de Ver. Staten op dit oogenblik. On- getwijfeld is de heer Mellon een zeer rijk man, maar toch lijkt de hier door senator Long op- gegeven som wel zeer hoog. Nog wel in hooge regionen, maar toch bescheidener was het fortuin, nagelaten door den Kodakfabrikant en filantroop Eastman. Diens nalatenschap is thans voorloopig vastgesteld op 20 millioen dollar. Het grootste gedeelte van het fortuin komt aan de universiteit van Rochester en de tandheelkundige kliniek aldaar. Voor een nicht en haar twee kinderen zijn er royale legaten. HISTORISCH KASTEEL DOOR BRAND VERNIELD. Het mooie, 18e-eeuwsche kasteel van Ever- berg, bij Leuven, een der schilderachtigste ge meenten van Vlaamsch-Rrabant, is bij nacht, door brand geheel vemield. Slechts met groote moeite konden een aantal antieke meubelen en schilderijen van oude meesters, waaronder een prachtig doek van Teniers, worden gered. De schade wordt op een paar millioen francs geraamd. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIe. De overstroomingen in geheel Roemenie hebben een rampspoedigen omvang aange- nomen. Te Cluj (Klausenburg) is de geheele in- dustriewijk overstroomd. De genie doet de grootste moeite om de bruggen in stand te houden. Verscheidene dorpen in het Szamos- dal zijn geheel verwoest; de huizen zijn door den stroom meegesleurd, het vee is verdron- ken en er zijn ook verscheidene menschen- levens te betreuren. Bijna alle bruggen over de Maramaros zijn vemield. Te Sighetul Maramuresuli (Maramaros-Sziget) is het bij de ineenstorting van een bmg tot een bloedige vechtpartij gekomen onder de vluchtelingen, die nog op het laatste oogenblik over de in- storttende bmg wilden gaan. Te Chisinau (Kisjinef) kampeert een groot deel van de be- woners op de daken. Op acht spoorlijnen is het verkeer gestaakt. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Hutzler, metaaldraaier, Lange Kerkstraat 28, van Duitschland (ambtsh.). J. de Bruijne, landb.knecht, O 153, van Zaamslag. G. de Wit, electricien, Pierssenspolderstraat 21c (Sluiskil), van Eindhoven. P. Begijn, landb.knecht, P 102, van Asse- nede (B.). S. S. Bouwens, dienstbode, Noordstraat 72, van Oostburg. C. S. Meertens, dienstbode, Axelschestr. 58, van Zaamslag. G. F. van Pamel en gezin, handelaar, woon- wagenkamp, van Hoek. C. I. Kaan, smid, Donze-Visserstraat 37, van Beverwijk. L. M. Witte, dienstbode, Dekkerstraat 39, van Rotterdam. E. Scheele, zonder, van Bovenstraat 11, van Schiedam. Br. K. Sturm, monteur, Nieuwe Kerkstraat 5 (Sluiskil), van Bielen (ambtsh.).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3