Met de vuistjes dicht BUITENLjAND Dames Nieuwe Modecorsets TER NEUZEN, 11 April 1932. MlJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als grj de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardts' Kinderzalf. Dons 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Verscheidene andere leden betwijfelen ech- ter, of maatregelen van zoo verstrekkenden aard als deze, wel door de omstandigheden worden gerechtvaardigd. Eenige leden vroegen zich af, of de voor- stellers met de door hen ontworpen regeling het doel, dat zij blijkbaar beoogen, wel zullen bereiken. Zij lichtten dit toe met betrekking tot een belangrijke groep schuldenaren, die gelden op hypotheek hebben opgenomen. Het totale bedrag der op hypotheek verstrekte bedragen meenden zij voor ons land te kunnen Btellen op rond 5 milliard gulden. Tengevolge van de crisis heeft het onderpand in totaal een waarde gekregen tot een geringer geldbedrag dan dat der verstrekte credieten. Indien nu inderdaad stabilisatie zal volgen op een lager niveau, dan is die waardevermindering con stant. In dat geval kan het voorstel geen blijvende uitkomst brengen en is het derhalve onvoldoende. Van andere zijde werd hiertegen aange- voerd, dat slechts een tijdelijke maatregel be- doeld wordt, die van belang kan zijn, afgezien van het niveau, waarop zich later de waarde zal stabiliseeren. Verscheidene leden vreesden, dat, indien dit voorstel wet wordt, de kantonrechters en rechtbanken zullen worden overstroomd met verzoeken om uitstel, welke zij bij de bestaan- de formatie niet in staat zullen zijn tijdig te verwerken. Van verschillende zijden werd er op gewe- zen, dat volgens de voorgestelde bepalingen uitstel verkregen zou kunnen worden van de verplichting tot betaling van alle schulden zonder onderscheid. Gevraagd werd of de voorstellers zich niet veeleer hadden willen beperken tot handelsschulden. Voorts werd door verscheidene leden als bezwaar tegen het voorstel geopperd, dat on voldoende rekening is gehouden met de belan- gen der schuldeischers. Een aantal le'den betoogde, dat de gevol- gen aan de voorgestelde maatregelen ver- ■bonden, onder bepaalde omstandigheden van zoodanigen aard kunnen zijn, dat het econo- misch leven daardoor ernstig wordt be- ■dreigd. Voorts werd gevraagd of de voor stellers er zich wel voldoende rekenschap van hebben gegeven, welke gevolgen aanneming van him voorstel zal kunnen hebben op de intemationale financieele positie van ons land. DE VERKIEZ1NG IN DUITSCHLAND. Hindenburg herkozen. Zondag heeft de tweede stemming plaats gehad voor de verkiezing van den Rijkspresi- dent. De Duitsche zenders gaven gisteravond voortdurend de binnengekomen uitslagen en spraken van een minder drukke opkomst der kiezers. In totaal werden 36.493.189 stemmen uitgebracht. Naar „De Oourant" mededeelt was de eind- uitslag: Hindenburg 19.367.683 stemmen. Hitler 13.419.603 Thalmann 3.705.898 Van onwaarde waren 94.951 Bij de eerste stemming op 13 Maart werden 37.647.115 geldige stemmen uitgebracht. Toen verkregen Hindenburg 18.650.730 stemmen. Hitler 11.339.285 Thalmann 4.983.197 Diisterberg 2.5(57.590 Winter 111.432 Versnipperde stemmen 4.881 Ongeldig waren 242.521 Vergeleken bij de eerste stemming is Hin denburg 716.953 stemmen vooruitgegaan en Hitler 2.080.318 stemmen. EEN ANNEXATIE ONDER PROTEST. Men schrijft uit Kopenhagen aan de N. R. Crt. Het stadje St. Hans, dat met Odense aan- een is gebouwd, heeft na 27 jaar eindelijk zijn zin gekregen en is bij Odense ingelijfd zeer tegen den wil van Odense's gemeentebestuur en bevolking. De burgemeester H. C. Peter sen heeft tegen de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken geprotesteerd en wil een uitspraak van den rechter uitlokken De kwestie is, dat St. Hans straatarm is, terwijl Odense er tamelijk warmpjes inzit; in zoover in deze tijden een gemeente er .warm pjes in kan zitten. Maar nu wordt opeens Odense 12.000 arme inwoners rijker en men vreest niet alleen zulks dra in beurs te zullen voelen, maar ook dat door de vermeerdering van het aantal soc.-democratische kiezers de gemeenteraad een volgende maal bij de ver- kiezingen van rechts naar links zal omgaan. Vandaar het halsstarrig verzet van een groot deel v£m de inwoners. De burgemeester was echter genoodzaakt het besluit van den minister uit te voeren, en zich naar St. Hans te begeven ter vervulling der noodige formaliteiten. Ofschoon men de grens tusschen de beide plaatsen niet kan zien, was ze nu duidelijk zichtbaar, daar men te Odense geen enkele vlag, zelfs niet op het raadhuis, zag, terwijl alle straten van St. Hans versierd waren. De burgemeester vond het raadzaam by de inlijving van zoo'n arme ge meente geen onkosten te maken, en kwam daarom met de gemeentetram welke voor het raadhuis van St. Hans stopte om na het ver- vullen der formaliteiten weer met dezelfde gelegenheid terug te keeren. In Odense merkte men 's avonds niets van de heuglijke gebeurtenis, doch het oude St. Hans vierde tot laat in de nacht feest, en men wil een straat uit dankbaarheid naar den minister van bin nenlandsche zaken Dahlgaard noemen. HOE DE FASCISTEN DE CRISIS WILLEN OPLOSSEN. In de tweede zitting van de April-bijeen- komst heeft de groote fascistische Raad te Rome na een uitvoerige bespreking van den intemationalen politieken en economischen toestand, de werkzaamheden van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken Grandi goedgekeurd. De Raad nam een resolutie aan, waarin werd uitgesproken, dat ter oplossing van de wereldcrisis noodig zou zijn: le. Staking der herstelbetalingen en schrapping der intergeallieerde oorlogsschul- den. 2e. Opheffing van de belemmeringen voor den intemationalen handel. 3e. Regeling van de positie der Donau- en Balkanstaten, die ongeveer 70 millioen men- schen vertegenwoordigen. i 4e. Herziening van de clausules van de vredesverdragen, die oorzaak zijn van onrusl onder de volken en de kiemen van nieuwe oor- logen in zich dragen. 5e. Het staken van de al te veelvuldige in temationale conferenties, die bij de volken steeds weer nieuwe hoop wekken, die door steeds heviger teleurstellingen wordt gevolgd en de punten van wrijving vergrooten. De groote fascistische Raad heeft zich ver- der het recht voorbehouden om in zijn October- zitting de verhouding van Italie tot den Vol- kenbond aan de orde te stellen. VERDOOVENDE MIDDELEN IN BESLAG GENOMEN. De politie te New-York heeft een groote hoeveelheid verdoovende middelen, waarvan de waarde op een millioen dollar wordt ge- schat, in beslag genomen, terwijl men bezig was de ,,Ile de France" te lossen. De kisten, waarin de smokkelwaar zich be- vond, droegen het opsehrift „speelgoed". HET GULDEN VLIES. De correspondent der N. R. Crt. te Brusse! meldt: Waar koning Alfons XIII van Spanje, met het verlies van de Spaansche kroon ook het grootmeesterschap der orde van het Gulden Vlies heeft verloren, wordt thans, van ver schillende zijden, geijverd om koning Albert tot grootmeester te doen bevorderen. Het Gulden Vlies, in 1420 te Brugge gesticht door den hertog van Bourgondie, Filips de Goede, ging later over naar Karel den Stoute en Karel V. Bij diens overlijden splitste de Orde van het Gulden Vlies zich in twee takken: een Spaansche en een Oostenrijksche. De Oosten- rijksche verdween in 1918, terwijl de Spaan sche nu ook zijn grootmeester heeft verloren. Naar verluidt, zouden verscheidene ridders van het Gulden Vlies de candidatuur van ko ning Albert steunen maar het is niet bekend of de Belgische vorst de hem aangeboden waardigheid zou aanvaarden. EX-KEIZER EN EX-KROONPRINS. Het Duitsche weekblad Fredericus, dat in dezen waarschijnlijk goed is ingelicht, heeft schrijft de N. R. Crt. medegedeeld, dat de ex-kroonprins een oogenblik ernstig in aan- merking zou zijn gekomen voor candidaat der heele rechterzijde bij de herstemming voor het presidentschap. Reeds voor de eerste stem ming zou worden gehouden, hebben er geruch- ten van dien aard geloopen. Van een journa list, die in die dagen daarover den kroonprins om inlichtingen heeft gevraagd veraamen wij, dat deze den indruk maakte zelf niet afkee- rig te zijn van een candidatuur, maar des- niettemin zekeren schroom aan den dag te leggen tegenover het onderwerp. Een candidatuur van den kroonprins zou een zeer onzekere onderneming zijn, en het uiterste eischen van de tucht in de gelederen der nationaal-socialisten. Want het is een vergissing als men meent dat deze jonge radi- calen alien monarchistisch gezind zijn. Zij zouden het wellicht zijn als het er om ging Hitler tot Adolf I te kronen; maar als men de proef nam kon de aanhankelijkheid aan de oude keizeriyke dynastie wel eens vrij schaarsch blijken in hun gelederen. Wij lazen dezer dagen in een Engelsch blad dat echte republikeinen niet talrijk zijn in Duitschland, maar in getal toch altijd nog de aan het huis Hohenzollem trouw gebleven monarchisten in aantal overtreffen. Deze opmerking is waar schijnlijk volkomen juist. Een candidatuur van den kroonprins zou door Hitler waarschijnlijk als sabotage be- doeld zijn geweest, als een poging om het nu zoo duidelijk geworden spel van de presidents- verkiezing nog eens onoverzichtelijk in de war te sturen. Zoo ongeveer als een schaak- speler doet, die in verloren positie opzettelijk onorthodox gaat spelen teneinde misschien een kans te krijgen in de vreemde complicaties die daaruit kunnen ontstaan. De opgegeven reden, waarom van de candi datuur van den kroonprins bij de herstemming niets gekomen is, klinkt volkomen aanneme- lijk. Wilhelm II zou zijn toestemming daar- voor met onverzettelijke beslistheid hebben geweigerd. Inderdaad zal de ex-keizer niet dulden, dat zijn oudste zoon, de tweede recht- hebbende op den keizerstroon, zich hoe dan ook in dienst zou stellen van de Duitsche re- publiek. Zijn opvatting is steeds geweest: Komt het Duitsche volk tot het inzicht dat het ons niet kan ontberen, dan moet het berouw toonen over hetgeen het tegen ons heeft mis- daan, en ons in alle eere binnenhalen". En daartoe kan men toch een candidatuur voor het presidentschap der republiek met zeer onzekere kansen stellig niet rekenen. Dat het gezag van den keizer over zijn oud- sten zoon groot genoeg is om hem door een verbod te beletten een candidatuur te aan vaarden, is reeds in November 1923 gebleken, toen de ex-kroonprins Wieringen en Nederland verliet. De toebereidselen voor het vertrek waren in alle stilte tegenover den ex-keizer getroffen. Hij mocht er niets van weten, aan- gezien hij dan het vertrek van zijn zoon on- voorwaardelijk zou hebben verboden. Wat hij voor zich zelf had uitgemaakt moest ook voor zijn erfgenaam gelden: geen terugkeer tenzij op ootmoedig verzoek. Was een verbod een- maal uitgesproken dan ware het voor den prins ook niet mogelijk geweest er geen ge- hoor aan te geven. Dit feit heeft ons land en ook Jhr. van Karnebeek, den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken persoonlijk, in een scheeve diplomatieke positie tegenover be paalde mogendheden gebracht. De minister zelf was echter in dezen volmaakt onschuldig en slechts het slachtoffer geworden van een misplaatste tactiek van een ander departe- ment dan het zijne. De Duitsche regeering dan had haar toe- stemming verleend tot den terugkeer van den prins. Op Zaterdag, 10 November 1923, zou deze vertrekken. 8 November echter vond de beruchte „November-putsch" van Hitler te Munchen plaats. De prins vreesde nu, ondanks de toelating die Stresemann hem had ver- schaft, toch aan de grens te worden terugge- stuurd. Dan echter had zijn poging niet lan- ger een geheim kunnen blijven. Zijn vader zou iedere herhaling formeel verboden hebben. Daarom verzocht de prins de autoriteiten, die met de zorg voor hem en zijn vader belast waren ervoor te zorgen dat zijn vertrek niet bekend zou worden gemaakt voor hij de grens overschreden had. Mislukte zijn reis, dan hoefde niemand van de oningewijden te weten waarheen zij ondemomen was. Men had het dan altijd den schijn kunnen geven of hij voor een van zijn gewone tochten binnen ons land te Wieringen had verlaten. Bedoelde autoriteiten meenden aan dit ver zoek het best te voldoen door den struisvogel te spelen. De burgemeester van Wieringen, die den prins tot de grens vergezellen moest, kreeg opdracht zijn superieuren in den Haag niet over de bewegingen van den prins in te lichten voor hij goed en wel op Duitsch ge- bied toegelaten was. Daar de reis naar de grens in een auto volbracht werd ging haast den heelen voor- middag ermede heen voordat de burgemeester zijn telegram kon afzenden. Intusschen had den de vreemde diplomaten in den Haag reeds lang lucht gekregen van hetgeen er gaande was. Op een morgen van den bewusten Za terdag verschenen dan ook de geallieerde ge- zanten, die van Frankrijk, Engeland, Italie en Belgie op ons departement van buitenland sche zaken om tegen het vertrek van den prins te protesteeren. De Fransche gezant meende stellig te weten, dat de prins vertrok- ken was; de inlichtingendienst was goed in orde! Bij ons op buitenlandsche zaken wist men echter niets bepaalds. Men beschikte slechts over een eenige dagen oud bericht, dat de prins waarschijnlijk dien Zaterdag vertrek ken zou, doch dat men zich een nadere beves- tiging voorbehield. Die bevestiging was niet te krijgen geweest, zoodat de heer van Karne beek den gezanten niets kon mededeelen. Op hun aandringen telefoneerde hij toen met het betrokken departement, en in hun tegenwoor- digheid kreeg hij ten antwoord, dat men ook daar van niets wist. De aldus afgepoeierde ge zanten, die gemeend hadden zoo goed inge licht te zijn geweest, verlieten dus niet in glorierijken optocht het kabinet van den mi nister. Ternauwernood echter stonden zij op het Plein, of daar kwam hun het stellige be richt tegemoet, dat de prins 's morgens heel in de vroegte van Wieringen vertrokken was en nu de grens reeds had overschreden! Dat bericht had zich als een loopend vuurtje door de stad verspreid. De lezer zal de situatie begrijpen. Het is niet zoo gemakkelijk geweest alle betrokken regeeringen ervan te overtuigen, dat onze Minister hun gezanten niet in 't ootje had ge nomen, maar zelf het slachtoffer was geweest van een ondoordachte welwillendheid van een andere Nederlandsche autoriteit tegenover den kroonprins. De ex-keizer was hoogelijk verstoord toen hij vernam dat zijn zoon naar Duitschland ,,gevlucht" was. In de bitterste termen liet hij zich uit over wat hij als een onwaardigen af- tocht en een ondankbaarheid tegenover de door Nederland betoonde gastvrijheid be- schouwde. Men moest hem mededeelen dat de prins de Nederlandsche overheid niet misleid had, maar haar behoorlijk van zijn voornemen in kennis had gesteld. Wilhelm II maakte het toen de betrokken autoriteiten tot een bitter verwijt, dat zij hem omtrent deze plannen on- wetend hadden gelaten. Men ziet uit deze geschiedenis, dat het ver- haal van het weekblad Fredericus, wat de rol die de ex-keizer daarin heeft gespeeld betreft, volstrekt niet onwaarschijnlijk is. DE SMADELIJKE LES VAN LONDEN. De verwarring, die het resultaat is van de Donauconferentie te Londen, bewijst, schrijft de N. R. Crt., hoe weinig gevoel voor politieke werkelijkheid en politieke mogelijkheden er bfl enkele van de allervoomaamste staatslie- den in Europa gevonden wordt. Zoo ongeloofe- lijk plomp en ondoordacht is wellicht tevoren nog geen conferentie op touw gezet. En dat zegt toch waarlijk niet weinig. Laat ons de positie of juister de verschillende posities nog eens bekijken, De grondgedachte was juist: ,,V6or Frank rijk geld geeft", zoo redeneerde Tardieu, „is het noodig dat de staten, aan wien dit geld geleend wordt, op een basis van economische levensvatbaarheid worden gebracht." Daar- voor moest het plan van een Donauconferentie dienen. Engeland heeft het eerst over een nieuwe leening voor die landen gesproken. Het had daartoe alle reden, want Engelsch geld, bij vroegere gelegenheden verstrekt, kon alleen op die manier worden gered. Londen scheen niet te beseffen dat dit een onderwerp was voor breede intemationale besprekingen, om- dat meer landen dan Engeland in hetzelfde schuitje zaten. Te Londen vooral kent men echter slechts de groote mogendheden, als men niet toevallig aan het bestaan der klei- nere mogendheden wordt herinnerd. verlangt ge gemakkelijk en sterk, be- stel deze in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabantdam 6, Dampoort- straat 25, Gent. Trouwe bediening. Afzonderlijke modellenvoorzwaarlijvige Dames. (Ingez. Med.) Het plan van Tardieu zou nu het onderwerp van een conferentie vormen, waarbij noch de Donaustaten, die de federatie moesten aan- gaan, noch de kleinere mogendheden van Europa, die de noodige concessies op het ge- bied der tariefpolitiek ervoor zouden moeten doen, waren uitgenoodigd. Ofschoon Londen en Parijs wisten dat Ber- lijn en Rome propvol zaten met argwaan en gekwetste gevoelens, vonden zij het noodig onmiddellijk te voren nog getiweeen een be spreking te Londen te houden. Dit kon deze sentimenten slechts zeer verscherpen. Tar dieu en MacDonald werden het tot zekere hoogte eens over een constructie, waarvan zij moesten weten dat alle landen in Europa, met uitzondering van Frankrijk en Engeland, er overwegende bezwaren tegen zouden hebben. Voor de conferentie begon vertrok Tardieu uit Londen. Hij was er niet meer bij noodig, nadat hij met MacDonald gesproken had. Hij heeft nu slechts tijd om met mogendheden van de klasse A te beraadslagen. De twee groote mogendheden Duitschland en Italie, beide aldus in een klasse B inge- deeld, maar beide tevens meer belanghebbend bij. meer noodig voor en meer deskundig in het vraagstuk eener Donaufederatie, mochten vervolgens meepraten. Daarvoor werd hun slechts een paar dagen gegeven. Hun stem ming kon, na het voor hen kwetsende voor- spel niet welwillend zijn. Verder zagen zij zich geplaatst tegenover pyramiden van on- doordachtheden. De moeilijkheden, die nu de conferentie van Londen hebben doen misluk- ken, waren in de discussie reeds tot gemeen- plaatsen geworden voor men aan de conferen tie begon. Dat schijnt voor MacDonald en Tardieu geen beteekenis te hebben gehad. Wat zij uitdachten moest goed zijn. Waren de Duit- schers ertegen dan bewees dit slechts him onhandelbaarheid. Italie toont alleen zijn kwa- den geest door zijn verzet. Toen Duitschland en Italie voorstelden, de Donaustaten te laten meespreken, kwam er van Tardieu een botte weigering. Hij wenschte toepassing van de Duitsche zegswijze ,,friss Vogel oder stirb". Men vergeet daarbij dat drie van de vijf Do naustaten volstrekt niet noodig hebben toe te pikken om in leven te blijven; dat men veel eer hun medewerking noodig heeft om de beide noodlijdende staten en de aan deze sta ten verstrekte gelden te redden. Het resultaat van de politiek van Parijs en Londen, die is voortgezet toen alle mogelijke gevolgen reeds meer dan duidelijk waren, is dit: Duitschland en Italie zijn hevig voor het hoofd gestooten, en toonen duidelijk verbijs- tering over de ondeskundige willekeur, waar- mede alles totnogtoe op touw is gezet. Uit allerlei Qost-Europeesche staten komen pro- testen, hetzij omdat men hun een federatie die zij niet eens mede hebben mogen ontwer- pen, wil opdringen, hetzij omdat men hen willekeurig buiten deze federatie houdt. Ver der steken een reeks van kleinere,, bijzonder geachte mogendheden van weer lagere klassen dan A en B in West-Europa reeds de hoofden bijeen, om op het juiste oogenblik hun stem te verheffen tegen de grove wijze, waarop men bezig is hun rechten over het hoofd te zien. Dit alles is uitgeloopen in een conferentie, die den indruk maakt een aan deze voorberei- ding beantwoordende Janboel te zijn geweest. In een Reuter-telegram lezen wij van een ,,mear dan levendige" discussie. Flandin, de Fransche minister van financien, die Tardieu ais „sentinelle perdue" te Londen had achter- gelaten, vergeet alle diplomatic, alle bewim- pelende terminilogie als men hem, onder den kersvajrsehe indruk van het pandaemonium van een ,,meer dan levendige bespreking" naar het lot der conferentie vraagt. Er is een atmosfeer geschapen die het noo dig maakt de conferentie zoo gauw mogelijk te laten eindigen. In die atmosfeer kan men immers niet de nog veel belangrijker dingen bespreken, die op het officieel programma niet voorkomen maar in werkelijkheid het hoofddoel der bijeenkomst vormden. Ziehier het resultaat van een politiek, die zich ondanks welmeenendheid, ondanks een goede grondgedachte, onmogelijk maakte door hoogmoedige ongegeneerdheid, die vergat dat een staat minder machtig dan Engeland en Frankrijk zijn kan, en er toch meeningen, ge voelens en rechtmatige belangen op na kan houden. Nu het fiasco toch onvermijdelijk was, kun nen wij ons over het overdonderend karakter ervan slechts verheugen, omdat men altijd nog hopen mag dat een zoo harde les in beschei- denheid en tact niet zonder uitwerking zal blijven. Moge MacDonald en mogen de andere hee- ren te Londen er de leering uit putten dat ook in de intemationale politiek de democratic meer en meer begint door te dringen. Hier- voor heeft men te Parijs reeds lang veel meer begrip gehad dan te Londen, al mag ook een overijverig en gehaast man als Tardieu het een oogenblik kunnen vergeten! EEN AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN DE RIJKSBANK, DR. LUTHER. Toen dr. Luther, de president van de Duit sche Rijksbank Zaterdagavond om 9 uur naar Bazel wilde vertrekken, werden door twee mannen op het Potsdammer Bahnhof een viertal schoten op hem afgevuurd. Dr. Luther werd echter slechts licht aan den arm gewond, zoodat hij toch op reis kon gaan. De beide mannen werden in hechtenis genomen, het zijn een zekere dr. Rosen uit Hamburg en Werner Kretscher uit Coswig. Nader wordt nog gemeld: Toen dr. Luther op het punt stond in den sneltrein te stappen, waarmede hij zich naar Bazel wilde begeven, traden twee elegant ge- kleede jongemannen op hem toe. Een hun- ner haalde een revolver uit den zak en vuur- de uit de onmiddellijke nabijheid een schot, volgens andere berichten zelfs meerdere scho ten, op den president van de Rijksbank af. Dr. Luther werd niet getroffen, alleen zijn jas werd door een kogel beschadigd. De dader dr. Roosen uit Hamburg, liet zich onmiddellijk vrijwillig gevangen nemen en overhandigde den agenten zijn revolver. De gearresteerde Kretscher beweerde, dat hij geheel toevallig bij de aangelegenheid betrokken is, daar hij naast Roosen stond op het oogenblik waarop deze den aanslag pleegde. Over de motieven van de daad is nog niets naders bekend. Het is ook nog niet bekend, of de beide arrestan- ten tot een bepaalde politieke partij behoor- den. Geen politieke moordaanslag Wolff meldt nader: Bij het eerste verhoor der daders is geble ken, dat zij niet door politieke beweegredenen tot him daad gedreven waren. Zij zijn fana- tieke aanhangers van de zoogenaamde leer van het vrije geld en de vrije oeconomie. En ze hebben door hun daad alleen tegen de geld- politiek van den rijksbankpresident willen demonstreeren. Nader: Dr. Max Roosen en Werner Kret scher hebben vorig jaar October een aanklacht tegen dr. Luther en het heele directorium van de Rijksbank ingediend wegens wisselrui- terij, aanstichting tot bedrog, bedrog met bankbiljetten, hoogverraad, oneerlijke boek- houding en benadeeling van het Duitsche volk. Deze aanklacht is echter door het O. M. van het Landgericht I te Berlijn opgehouden. Het schijnt, dat de beide mannen nu tot den aan slag zijn overgegaan om uiting aan hun onte- vredenheid te geven en de publieke aandacht op zich te vestigen. N. R. Crt. LEGER DES HEILS. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal door de Afdeeling Ter Neuzen van het Leger des Heils in het Concert- en Bioscoop- gebouw alhier een zendingsfilm worden ver- toond, voor volwassenen en voor de jeugd. De opbrengst komt ten bate van de melaatsche kolonies in Nederlandsch-Indie, zoodat de bezoekers tevens een goed doel steunen. VERDACHT VAN OPLICHTING. Door de politie te Rotterdam is aangehou- den de 25-jarige F. J., schippersknecht alhier, verdacht van oplichting. Na verhoor is verdachte vrijgelaten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kinderportemonnaie met inhoud, P. Nachte- gaal, Steenkamplaan 72. Deurknop met sleutel, Bureau van politie. Portemonnaie met inhoud, J. Blok, Keijzer- straat 7, Hoek. 2 Kunsttanden, Wed. Dooms, Hoogsteeg 2. Muts, S. de Haas, Vlooswjjkstraat 15. Overjas, C. Vermeulen, Kanaalweg 60. Sleutel van melkbus, J. v. d. Bent, Korte Dijkstraat 7. Portefeuille en notitieboekje, Luxor Theater. Padvindersriem, A. Zweemer, Van Steen- bergenlaan 24. R. H. B. S. TE OOSTBURG. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg, de heer E. C. J. Lemaire, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. DE DIENST DER K. L. M. OP ZEELAND. Donderdagmiddag is te Middelburg een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der K. L. M. met belangstellenden bij de te openen lijn RotterdamHaamstedeVlissin- gen en terug. Aanwezig waren vertegen woordigers van verschillende gemeentebestu- ren, van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden, van de Vereenigingen regelen vlug zonder kramp ofpijn. Doos60ct. Bij Apoth en Drogisten (Ingez. Med.) voor Vreemdelingenverkeer in Zeeland, van middenstandsorganisaties en van verkeers- middelen. De vergadering had tot voorzitter den heer Van de Paauw, van de K. L. M., die de aan- wezigen welkom heette en o.a. zeide, dat het op den duur moet komen tot verschillende binnenlandsche verbindingen met de centra en ook van de excentrisch gelegen plaatsen onderling. Spreker wees er op, dat aanvan- kelijk hooge exploitatiekosten, groot finan- cieel risico en gemis aan voor binnenlandsch verkeer passend materieel beletsels waren om aan de wenschen van het Welschersche pro- pagandacomitd te voldoen. Door het aanschaffen van grootere vlieg- tuigen voor het intemationale verkeer kwam een deel der vloot vrij voor binnenlandsch ver keer en dit leidde mede tot de eerste proef met binnenlandsch verkeer en wel van Rotter dam op Haamstede in 1931, waarbij de inkom- sten de exploitatiekosten ten voile dekken. Het behoeft daarom geen verwondering te baren, dat de K. L. M. besloot, deze luchtver- binding op haar exploitatieprogramma voor 1932 te zetten. Het valt evenzeer te begrij pen, dat zij thans het moment uiterst geschikt achtte om tot uitbreiding van de verkeers- mogelijkheden over te gaan en het oude plan om ook Waloheren met Holland te verbinden, te realiseeren. De afstand RotterdamWest-Schouwen is 53 K.M. en behoeft slechts met de helft ver- lengd te worden om Vlissingen te bereiken, doch het ideale eindpunt der Zeeuwsche lucht- verbinding ligt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het rijk geeft geen steun voor binnen landsch verkeer, dus moet de K. L. M. zorgen voor een garantiefonds. Het in 1931 ge- vormde fonds bleef buiten beschouwing, toen de K. L. M. besloot den dienst op Schouwen voor eigen risico uit te voeren. De deelnemers aan het garantiefonds 1931 hebben voor 1932 hun medewerking toegezegd, en nieuwe kwa- men er voor en tijdens de vergadering bij. Het exploitatieprogramma voor 1932 omvat voorloopig een geregelde verbinding van Mei tot en met Augustus. Indien de uitkomsten bevredigend zijn, zal September er bij aange- knoopt worden. Uit een onderzoek is geble ken, dat voorloopig met 56n dienst heen en weer op Maandag en twee diensten des Don- derdags en Zaterdags volstaan kan worden. De exploitatie van een dagelijkschen dienst zou het programma te hoog opvoeren. Even- min zou de uitvoering gedurende het geheele jaar onmiddellijke levensvatbaarheid blijken te bezitten. Komende tot de ontworpen dienstregeling, wees de beer v. d. Paauw er op, dat de dienst des Maandagsmorgens om 7 uur van Rotter dam en te 8.30 van Vlissingen voomamelijk ten doel heeft het bezoek aan de Rotterdam- sche Maandagmarkt. Hiertegen merkte de heer Jeronimus, vertegenwoordiger van Han- delsbelang te Middelburg op, de aankomst om 9,20 te Rotterdam voor de zakenmenschen te laat is, terwijl daarbij komt, dat zij meestal geabonneerd zijn op de spoorwegen. De heer v. d. Paauw antwoordde, dat deze dienst zoo is geregeld op verzoek van de Rot- terdamsche Kamer van Koophandel, die de grootste deelneemster in het garantiefonds is. Er moet een begin worden gemaakt en in Groningen wachtte men met het vernieuwen van abonnementen tot over een luchtverbin- ding was beslist. Juist op Schouwen wil men deze dienstregeling ook gaame zoo. Ook de voorgestelde dienstregelingen voor Donderdag en Zaterdag gaven aanleiding tot enkele opmerkingen, en wel voomamelijk het vertrek van Vlissingen te 14,30, omdat voor Schouwen 14 u. beter uitkomt, in verband met den autobusdienst ZierikzeeHaamstede, doch een vertrek te 14 uur van Vlissingen heeft op Walcheren bezwaren, o.a. met het oog op den Middelburgschen marktdag, die tusschen 13 en 14 uur het drukst is. Dit zal nader onder het oog worden gezien, evenals een verzoek van de zijde van de Stoomvaartmaatschappij Zee- land om op genoemde dagen in verband met de aankomst van de mailboot het tweede ver trek van Vlissingen te bepalen op 18,15 in- plaats van op 17,30. De tarieven zijn voorloopig nog wat hoog, maar zullen in de toekomst bij succes kunnen dalen. Ten opzichte van het vrachtvervoer zegde de heer v. d. Paauw overweging van een lager tarief voor kleine pakjes tusschen Walcheren en Schouwen toe. De heer Gunning, burgemeester van Ier- seke, bracht eerst als bestuurslid van V. V. op Zuid-Beveland gelukwenschen over met het 12%-jarig bestaan der K. L. M. en bepleitte toen de belangen van den oesterhandel by een mogelijkheid te Vlissingen in te laden voor Engeland. Mede in verband hiermede wees de heer v. d. Paauw op de moeilijkheid om bij intematio nale lijnen tusschen landingen in ons land in te voeren. De dienst zal in den regel worden uitge- voerd met het vliegtuigtype Fokker F Vila, dat ruimte biedt voor 8 passagiers en 1000 K.G. vracht. De binnenlandsche luchtlijnen moeten ook op het gebied der posterijen als voeding voor de intemationale lynen worden beschouwd. De heer v. d. Paauwe zeide vervolgens, dat men het in Zeeuwsch-Vlaanderen er nog niet over eens is of er een veld in Westeiyk dan wel in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen moet komen, doch spreker meent eerst in Weste iyk, opdat later de iyn kan worden doorgetrok- ken naar de Belgische kust. Spreker hoopt, dat men in 1933 tot Zeeuwsch-Vlaanderen kan vliegen en in 1934 tot Zoute of Ostende. Tenslotte hebben de heeren Kok namens het luchtvaarteomit6 op Schouwen en Van Woel- deren namens het Walchersche Luchtvaart- comitd woorden van dank en hulde gericht tot de K. L. M. en in het bijzonder tot de heeren Plesman en v. d. Paauw, voor alles wat er gedaan is om deze verbindingen tot stand te brengen. De heer Vienings, burge meester van Clinge, wees nog op de wensche- lijkheid van een dienst op het land van Hulst met zyn groote achterland, het industrieele Land van Waes. Spreker deelde mede, dat een bewoner van zijn streek een terrein van 16 H.A. gedurende twee jaar belangeloos als landingsterrein wil afstaan en dat getracht kan worden, een garantiefonds in Oostehjk Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen te brengen. DE FOLKLORE VAN APRIL. Het volk kent elke maand goede of slechte eigenschappen toe, al naar gelang de werk zaamheden, die gedurende een zekere maand- periode te verrichten zijn of de omstandig heden, waarmede het leven der menschen rekening heeft te houden. De maand April staat niet in al te besten reuk. Hij heet gril- lig te zijn en te doen wat hij wil, en in deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2