Gesterkt en gekalmeerd Dam- en Schaakrubriek. Van den Haag ende Hagenaars pij^I :ders Pluimvee-Rubriek Mijnhardt's Zenuwtabletten EEN TER DOOD VEROORDEELDE BLIJFT ONTKENNEN. Hootd-en Kiespj]^ MIJNHARDT5 P0EDERS worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez, Med.) naar de „Msb." verneemt, sedert een onder- zoek ingesteld naar een koffertje, dat de dader had Verstopt en nergens was te vinden. Deze koffer is thans teruggevonden in het gebouw Irene", aldaar. EEN INCIDENT IN DE RAADSZAAL. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade- ring van den gemeenteraad te Schiedam is het tot een onverkwikkelijk incident gekomen. Bij de behandeling van het voorstel van Burg, en Weth. tot reorganisatie van het Burger- lijk Armbestuur voerde ook de communist Colle het woord. Hij dwaalde van zijn on- derwerp af en werd daardoor met interrup- ties onderbroken. De man raakte van zijn stuk en toen de S.D.A.P.-er, de heer K. den Hoek zich tot den voorzitter wendde, meende de heer Colle, dat Van den Hoek hem na- jouwde. Hij verloor zijn zelfbeheersching en wierp Van den Hoek een aschbak naar het hoofd, die, zonder dezen te treffen op den grond in stukken viel, aldus meldt „Het Volk". De voorzitter, burgemeester H. Stulemeijer, verlangde, dat de heer Colle oogenblikkelijk zjjn verontschuldiging zou aanbieden, doch deze weigerde, ondanks herhaald en dringend verzoek. Op grond van art. 72 der Gemeentewet stelde de voorzitter toen voor, den heer Colld van de vergadering uit te sluiten, aan welk voorstel de raad met algemeene stemmen zjjn sanctie gaf. De heer C0II6 weigerde echter, de zaal te verlaten, waarop de voorzitter de politie ont- bood. Nogmaals verzocht burgemeester Stule meijer den heer C0II6 de zaal te verlaten, voor „het decorum van den raad" De heer Colld: Wat decorumschorum! De communist is daarop door twee agen- ten en een rechercheur met geweld uit de raadzaal verwijderd, waarbij hij zich heftig verzette door zich aan stoelen en tafels vast te klemmen en links en rechts om zich heen te si aan. De^er dagen js het doodvonnis voltrokkev aan Harry Powers, die in de omgeving van Munchville, den bijnaam had verkregen vaD de Blauwbaard van Quik Dice. Hem was tec laste gelegd mevr. Doroty Plemke vermoord te hebben. Hij lokte zijn slachtoffers naar zich toe door het plaatsen van huwelijks- advertenties. Het lijik van mevrouw Plemke vond men in 'n greppel tezamen met nog vier lijken van andere slachtoffers. Powers, die tot den strop veroordeeld was, bleef helder tot op het laatste oogenblik. Hij verklaarde, dat hij het schavot zou bestijgen met een schoon geWteten, daar hij volkomen onschuldig is. Eveneens verzekerde hij zijn onschuld, toen men hem bracht bij de vier slachtoffers, wier lichamen gevonden werden in een greppel in de nabijheid van zijn garage, waar hij zoo men aanneemt, zijn slachtoffers vermoordde. Gedurende den tijd, dat de beul en zijn helpers de galg onderzochten, om zeker te zijn, dat alles in orde was, hield men zich met den gevangene bezig. „Ik voel mij erg rustig hier en ik heb absoluut niets noodig". antwoordde hij op een der vragen, die men hem stelde. Maar toen de straf ter sprake kwam, zuchtte hij diep en zeide: ,,God alleen kan het leven vsm een mensch tot zich nemen". De kleine man was erom bekend dat hij nooit rookte of dronk. Hij stond bekend bjj de bewoners van het kleine dorpje in het ge- bergte als een ideaal, misschien ietwat ge- heimzinnig burger. Ook heden weigerde hij tabak en sigaren. „Ik heb 't niet noodig" zeide hij, „voordat ik in deze zaak werd verwikkeld, maakte ik er nooit gebruik van". Ook voor buitengewone spijzen voelde hij niets en gaf een afkeer te kennen, toen men hem mededeelde, dat de gevangenis gaarne zijn wenschen tegemoet wilde komen ten op- zichte van zijn laatsten maaltijd. ,,Ik wensch geen bijzondere feestviering voor mijn dood. De dagelijksche maaltijd is voldoende voor mij." Het bericht, dat hij niet begenadigd werd, maakte grooten indruk op hem, daar hij steeds nog gehoopt had, zijn leven te mogen behouden. „Zoo lang er nog leven is, bestaat er nog hoop", meende hij. „Ik vetrouw er nog steeds op, dat het ge- rechtshof mijn onschuld zal inzien, en daarom heb ik ook geen angst voor den dood. Ik ben onschuldig en heb geen aandeel aan de moorden. Het spreekt vanzelf, dat niemand gaarne sterft. In den dood te gaan, terwijl men ervan overtuigd is, dat men onschuldig is, is een vreeselijke gedachte, maar mijn ge- weten is rein. Ik ben werkelijk onschuldig." Powers was opgesloten in een kleine eel met wit gekalkte muren, waarin een bankje en een kleine tafel stonden, waarop de bijbel, DAMMEN. Correspondentie-adres: Schoollaan 2 - Ter Neuzen. CCLII. De volgende partij werd gespeeld aan bord 2 in den wedstrijd VlissingenMiddelburg voor de clubcompetitie van den Zeeuwschen Dambond 19311932. Wit: Zwart J. Strooband, Middelb. Jac. Boogaard, Vliss. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 34—30 1721 4. 30—25 21—26 5. 44—39 7—12 6. 39—34 12—17 Het symmetrische tegenspel is goed, als het vervolg goed is. Dit laat in deze partij echter het een en ander te wenschen over. 7. 33—29 2—7 Natuurlijk was 2024 hier de juiste zet om de omsingelings-formatie van wit af te breken en het eigen spel te ontwikkelen. 8. 38—33 Op 3127 zou gevolgd zijn 2631 en 17—21. 8. 7—12 9. 42—38 1—7 10. 47—42 17—21 11. 31—27 1217 Nog was 2024 noodig om uit de moeilrjk- heden te geraken. Met den tekstzet 1217 graaft zwart zjjn eigen graf. 12. 37—31! 26X37 een doos met dominosteenen en een lictionaire lagen. Hij verliet de eel in gezelschap van een geestelijke. De galg was slechts op korten afstand van zijn eel opgesteld. AX TE GOEDGELOOVIG. Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32- jarige ongehuwde Rotterdammer in het stadje Eschweiler bij Aken groote bedriegerijen en oplichtingen gepleegd, rneidt de ,,Msb.". Door zijn deftig optreden wist hij spoedig veler ver- trouwen te winnen en alien geloofden zijn ver- haal, dat hij een flinke erfenis had te ver- wachten. In een zaak kreeg hij bovendien een flinke betrekking. Hij huurde een mooi ge- meubileerd verblijf in een villa, liet een bad- kamer van 1200 mark aanleggen, schafte zich de allerfijnste garderobe aan en de fijnste ondergoederen. Taxi-chauffeurs betaalde hij met beloften op de toekomst en hij wist geld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij een grootsch feest: het afscheid van het vrijgezellen-leven. Dertig personen had hij aan den feestmaaltijd genoodigd. Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans heeft de politie hem aangehouden. Tot dusver is be kend, dat de man zijn goedgeloovige leveran- ciers voor 6000 mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. De Haagsche grachten. Verkeers-obstakels... A1 te gemakkelijk! Menschen, zooals er (helaas) zjjn Een paar jaar geleden heeft een bekend Zuid-Amerikaansch stede-bouwkundige Don Beltr&n heette hij een bezoek aan onze stad gebracht. Bjj die gelegenheid werd hij door eenige joumalisten van plaatselijke bla- den geinterviewd. Dit had als gevolg een autoritje met den vreemdeling door 't Haagje en zijn omgeving, om van hem te vernemen wat hij van de schoone Residentie dacht en hoe volgens zijn inzicht het best aan de vele verkeersmoeiljjkheden tegemoet gekomen kan worden. Ik weet niet precies meer hoe het oordeel ten slotte luidde en welke „geneesmiddelen" werden aanbevolen. Wei herinner ik mij dat hij de Hofstad hoogelijk roemde om haar natuurpracht en verschillende fraaie „oude plekjes" o.a. het Binnenhof! maar aan critiek ontbrak het ook geenszins. Hij, de man van het praktisch Amerika- nisme, kan natuurlijk niet veel waardeering hebben voor de wijze, waarop men bezig was met het verkeer „te stumperen". Hij moest toegeven, dat een historisch ge- groeide stad duizend-en-een moeilijkheden op- levert met 't modeme verkeer. Men zit nu eenmaal met de tallooze nauwe stratea, on- practische pleinen, gevaarlijke hoeken en bochten, zonder dat het mogelijk is binnen afzienbaren tijd radicale veranderingen aan te brengen. Volgde men het „systeem", dat hij, Don Beltran, in z'n hoofd had, dan moest wel de halve city tegen den grond! Een der vele wenken, die hij welwillend ver- schafte, is mij steeds bijgebleven, omdat daar- in zooveel waarheid en.praktische moge- lijkheid school. Zeer slecht te spreken was hij namelijk over het vrij groote aantal grach ten, dat in onze stad nog te vinden is. „Waarvoor dienen die allemaal?" vroeg hij. Men behoefde gelukkig niet om een ant- woord verlegen te zijn, maar toch was 't moeilijk voor hi deze waterwegen een be- hoorlijke reden van bestaan op te geven. Onze stad is omgeven door een krans van singels met enkele zij-takken, waarvan er een tot Scheveningen reikt. Gelukkig lag de tijd al vhr achter ons, waarin de grachten werden gebezigd als spuigelegenheid voor riolen... Ja, waarvoor die grachten nog dienden?... Wel, voor de Westlandsche groenteschuiten, als die langs de Loosduinsche vaart naar de Veenkade werden opgeduwd... Ook nog wel voor Scheveningenvoor 'n enkele schuit naar de Haringkade Die motiveering moet den Zuid-Amerikaan al zeer zwakjes in de ooren hebben geklon- ken. Want evenals Ford had geadviseerd ten aanzien van onze kanalen en vaarten, raadde Don Beltran met vuur: „Gooit dicht die verkeersobstakels En hij had m.i. wel een beetje gelijk. Met uitzondering van een klein gedeelte konden de Haagsche grachten bhst worden gemist. Om een voorbeeld te noemen: de verbin- ding tusschen Den Haag en Scheveningen. De hoofdwegen zijn de Oude Scheveningsche weg de ,,Zeestraat" van Huygens! en de Prinsesse-, Koninginnegracht en Nieuwe Park- laan. Van het centrum uit bereikt men den Ouden weg via een heelen omweg, door nau- were en breede straten, terwijl de andere ver- binding ook tot allerlei capriolen dwingt. Er is het „Kanaal" loopend langs de Konin ginnegracht naar Scheveningen dat, indien het zou worden gedempt, een schitterenden verkeersweg kon opleveren tusschen het hartje van Den Haag en de Zeebadplaats. Zeker, nu de tweede Scheveningsche binnen- haven de binnenscheepvaart tot zich trekt door middel van het Ververschingskanaal, is die andere verbinding te water door het ,,Kanaal" eigenlijk overbodig. Te hooi en te gras ziet men er dan ook een schip door- heen varen. Doos 4-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uw drogist (Ingez. Med.) 13. 42X31 Nu is het te laat! 2126 2721 of 2722 met dam. 20—24 kon niet wegens 14. 29X20 15X24 15. 34—30 7—12 16. 31—26! 10—15 17. 36—31 14—20 18. 25X14 9X20 19. 41—37 20—25 20. 46—41 25X34 21. 40X20 15X24 22. 43—39 4—10 23. 49—43 1014 24. 45—40 14—20 25. 40—34 20—25 26. 34—30 25X34 27. 39X30 3—9 28. 30—25 9—14 29. 5045 23—29 30. 43—39 18—23 Dit kost zwart een schjjf. Met 510 had zwart even langer stand gehouden, maar ook dan loopt hjj ,,dood". 31. 35—30 24X35 32. 33X24 19 X 30 33. 28X10 5X14 34. 25X34 12—18 35. 38—33 Zwart kan nu dam nemen door 18—22, 21—27, 1117 en 16X47, maar na 2015 wordt de dam onmiddellijk weer gevangen op 40. 35. 14—20 36. 45—40! 35X44 37. 39X50. Fraai gespeeld! Zwart kan nu dezelfde damzet toepassen, maar door 5045 wordt de zwarte dam opnieuw afgenomen. 37. 20—24 38. 41—36! Juist. Nu was het oppassen. Door het drukste gedeelte der stad loopen de singels" en ook daarvan wordt een be- langrijk gedeelte weinig gebruikt. Hoeveel jaren heeft het niet geduurd, eer men ging inzien dat het zoo dikwijls gevaar- lijk-drukke verkeer over den smallen Loos- duinschen weg waarover n.b. de Westland sche stoomiram met daarnevens de vele bus- sen rijden drong in de richting van dem- pen der naastgelegen vaart? Nu is men eindelijk tot dichten overgegaan! Het is wel zeer lang geleden sinds de Hage naars getuige zijn geweest van soortgelijk dempingswerk. Ik hoop nu maar, dat men met kracht in die richting werkzaam zal blijven, want de moeilijkheden met het verkeer nemen met den dag toe. Zooals ik reeds eenigen tijd geleden meldde, is onze verkeers-politie steeds doende met het nemen van allerhande proeven, probeersels, die heelemaal niet altijd bij het publiek in den smaak vallen. Men heeft er hier namelijk nogal een handje van om de moeilijkheden op een erg radicale wijze tot een oplossing te brengen. Als men b.v. met een bocht of een kruispunt niet direct raad weet, dan zet men eenvoudig een gedeelte van het verkeer stop en klaar is Kees. Dat is nu dezer dagen ook in het oude Westeinde geschied. Voor den niet-Hagenaar zal het niet mak- kelijk zjjn te beseffen wat dit bijna oudste plekje van Den Haag toch nog voor vele Hof- stedelingen beteekent. De winkels hier staan bekend om hun ,,markt-prijzen" en als in deze buurt een winkelweek gehouden wordt, loopt de halve stad er heen. Nu is in deze straat het ednrichtingverkeer ingevoerd, zeer ten nadeele van de aldaar ge- vestigde zakenlui, want ook de zwerm fiet- sers, die zich hier steeds bewoog, is thans buitengewoon gedund. Ik voor mij zie de dwinigende noodzakelijk- heid van den maatregel niet in. Een en an der is geschied hoofdzakelijk om een moeilijk- heid op het kruispunt WesteindeTorenstraat Jan Hendrikstraat. Maar als men doorgaat op deze wijze verkeersvraagstukken op te lossen, dan zou men niet zoo heel raar moeten kijken als ten slotte de geheele binnenstad voor 't verkeer ,,taboe" werd verklaard. Dan was men ineens van alle vraagstukken af! lets in dien geest kan ook genoemd wor den de verordening, die verbiedt om met een fiets aan de hand op het trottoir te loopen. Voor de drukke binnenstad kan er iets voor te zeggen zijn, maar om de bepaling ook van toepassing te doen zijn ten aanzien van stille buitenwijken is toch te mal. Men heeft zich ook hier te gemakkelijk van een moeilijkheid af gemaakt. Nog niet zoo lang geleden kwam bij enkele Haagsche vroedeh het onbegrijpelijke denk- beeld op om ten gerieve van de tram het rijden van auto's motoren en fietsers op de tramrails... te verbieden! Alsof Den Haag geen tal van nauwe en nauwere straten telt, waarvan de tramrails een zeer. groot gedeelte in beslag nemen. Werkelijk-radicale recepten a la Beltr&n zullen vooreerst wel niet kunnen worden toe- gepast. Daarom moet men voorloopig zijn toevlucht nemen tot „lapmiddelen". Maar ook met het kiezen daarvan dient met ver- stand en overleg gewerkt. Nog even 'n typisch „filmpje". 't Was op een dezer dagen, toen ik van de stad met de tram huiswaarts keerde. 't Liep tegen donker-worden. Ik stond op het achterbalcon met nog 'n passagier, be- halve dan de conducteur. Mijn mede-reizi- ger, een in een wyde trench coat" gehulde veertiger, stond naast de stuurkast achteloos tegen de balconramen geleund. Hij had een zwiepend rottinkje in de hand en daarmee be- gon hij ineens tegen het plaatijzer den roffel te slaan! 't Klonk hard en scherp, zoodat het al spoedig danig vervelend werd. Maar hij scheen een onbeperkt genoegen in zijn gedoe te scheppen en op een moment dat ik dacht: nu zal ie wel uitscbeiden, begon het geratel met hemieuwde energie. Ik keek mijn ver- velenden buurman eens aan... en hij grijnsde een tergend lachje. „Tik-tiktiktik-tiktiktik-tiktik!" ging het al maar door. De conducteur had al eenige malen ver- stoord gekeken... Eindelijk werd het hem te bar! „Meneer!" zei hij beleefd, doch gedecideerd, ,,mag ik u vriendelijk verzoeken, dat getik na te laten? 't Is, erg onaangenaam en hinder- lijk De aangesprokene keek den conducteur aan en... opnieuw verscheen het grijnsje. Ik zag dat de conducteur kwaad werd. „Hoort u mij niet?" zei hij strak. „M'n goeie man", zei de ander thans met 'n akelig hoog stemgeluid, „welk reglement geeft jou het recht, mij dit te verbieden?" En met kracht vervolgde hij zijn ,,liefheb- ber(j". 38. 1823 39. 33—28! 2429 40. 28X19 Hier werd de partij afgebroken, maar met- een ook door zwart opgegeven. Er is inder- daad niets meer aan te doen. Zwart heeft zeer zwak spel vertoond. Geen wonder, dat wit hem dan ook na 30 zetten reeds totaal overspeeld had. Oplosserswedstrijd. Ditmaal slechts twee problemen, waarvan oplossingen worden ingewacht v66r 24 April a.s. Wedstrijdprobleem no 11 van J. v. Sambeek, Berchem. ZWART 1 16 26 36 46 Hoewel ik reeds „kookte", besloot ik toch nog even te wachten met mij in de zaak te mengen en den kerel op ondubbelzinnige wijze mijn meening over zijn optreden te zeggen. Ik wilde nog even „observeeren". ,,Weet u wel", hemam de conducteur, nijdi- ger nu om het verwaten ,,jou", dat ieder, die zich in een tramwagen onbehoorlijk gedraagt, er uit wordt gezet!?" ,,0 ja!?" antwoordde het individu nu met dik-opgelegde verbazing, „wel, wel, nou, pro- beer het dan eens met mij, h6?" 't Stokje ratelde onverpoosd. ,,'k Waarschuw je!" dreigde de conducteur, nu echt nij-dig. „Wat!" vloog de elledeling op, ,,wat! Je! Je!... Kerel, proleet, wat denk je wel!?... Mij te kunnen brutaliseeren Je nummer!" En hij tastte in zijn zak naar papier en potlood De conducteur verbleekte. Hij was, strikt genomen, te ver gegaan. En men weet nu eenmaal, dat klachten van het publiek bij de tramdirectie voor den betrokken beambte in negen van de tien gevallen nadeelig zijn Thans achtte ik 't oogenblik gekomen om den conducteur te hulp te komen. ,,De hou- ding van dien meneer," zei ik, den juist-noo- digen klemtoon op meneer" leggend, ,,is meer dan schandalig. Ge kunt mijn naam en adres noteeren in geval hij het waagt om De uitwerking van mijn optreden op het heerschap was eigenaardig. Hij keek mij eerst brutaal aan. Toen begon hij te lachen. „Tegenwoordig kan men geen mop meer van ernst onderscheiden," zei hij, en speciaal tot mij,,U maakt zich inderdaad zonder reden boos!" Even later, bij een halte, wipte hij van het balcon. „Zulke menschen, meneer", zei de conduc teur tegen mij, ,,zijn zelfs in staat om iemand zijn broodje te ontnemen. Hoe is 't mogelijk! Toen hij zag, dat u zich aan mijn zijde plaat- ste, was voor hem de „lol" er af Ik bromde iets onverstaanbaars. Had geen lust om te discussieeren over gedegenereerde menschen, die het modeme leven moe zjjn en die door allerlei onnatuurlijke en valsche prik- kels het half-en-heel-verwoeste zenuwleven nog wat trachten op te wekken. EIBER. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. KUIKENS OPFGjKKEN. PAS OP VOOR PULXORUM. Op 11 Maart schreef ik een artikel over on- oordeelkundig kuikens opfokken naar aanlei- ding van een bezoek dat ik bij een pluimvee- houder bracht. Thans na veertien dagen ziet de zaak er geheel anders uit. Onmiddellijk na- dat geheel ander voer verstrekt is met goede levertraan, hield de ziekte op en de 100 been- zwakke kuikens zijn niet meer van de andere te onderscheiden. Er wordt nu op behoorlijke ventilatie gelet zonder dat er tocht heerscht en zoo is dus betrekkelijk door een kleinig- heid een groot verlies voorkomen. Jammer maar dat men er niet steeds even gauw bij is als er wat mankeert. Ik kreeg in de afge- loopen week nog de volgende gevallen onder handen 1. Ik had 400 kuikens laten komen en de eerste dagen waren ze vlug en nu in 2 dagen zijn ze bijna allemaal dood, ik houd er geen een van in leven. 2. Ik heb Maandag ontvangen 2000 kui kens, Vrijdag lagen er 20 dood, Zaterdag 60, Zondag 50, Maandag 40, Dinsdag 60. Is er geen geneesmiddel bekend? 3. Ik kreeg 27 Februari 350 kuikens, thans zijn er 138 dood. 4. Ik zend kuikens naar de Rijksserumin- richting. Terwijl ik ongesteld was is er in het opfokvoer voor een derde deel voederkalk ge- voerd, kan dat de doodsoorzaak zijn? Met meelvoer bestaat uit gerstemeel, rijstemaal, grint, maismeel en 10 pet. best vetarm visch- meel. Is dat soms te zwaar? De ontlasting der diertjes is goed, doch ze sterven zoo maar alien weg. Ziedaar, vier slachtoffers van pullorum- ziekte. Veel is er al over pullorum geschreven en zooals mij elk jaar weer opnieuw blijkt, nog lang niet genoeg. Nog steeds is de schade door deze ziekte veroorzaakt bij niets kwaads vermoedende menschen ellendig groot. Ik wil hier niet de ziekte uitvoerig beschrijven, doch alleen maar snel waarschuwen degenen die nu nog zorgen kunnen er buiten te blijven. De ziekte wordt overgebracht door broed- eieren waarvan de dooier besmet is. Uit der- gelijke besmette broedeieren kunnen kuikens geboren worden en als dit nu gebeurt in nieu- werwetsche groote broedkasten, dan is er kans dat een paar besmette kuikens een massa andere gezonder kuikens besmetten. Bij de verzending lijken zulke kuikens dan gezond, maar als ze met een zeker aantal in doozen verzonden worden, begint de smetstof door te werken en komen er soms reeds eenige dood aan. Nu lijden de kuikens door de ver zending en worden gevoeliger en gemakkelij- ker besmet. Een enikel besmet kuiken kan de oorzaak zijn dat een geheele zending die onder een kunstmoeder gaat, besmet wordt. Bij den fokker zelf behoeft het heelemaal niet zoo'n vaart te loopen, omdat daar de kui- Stand in cijfers: Ieder 12 schijven. Zwart. 8, 10, 11, 12, 14, 17, 18, 21, 22, 25, 27 28 Wit: 19, 29, 30, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 43, 48. Wit speelt en wint in zes zetten. No. 12 van N. N. Zwart: 2, 3, 6, 9, 13, 19, 25, 30, 31, 45 en 1 dam op 37. Wit: 11, 12, 17, 29, 32, 33, 34, 38, 39, 40, 41. Wit speelt en wint in vijf zetten. WIT 47 48 49 50 SCHAKEN. Simultaan-seance. Dinsdag 12 April zal Dr. H. Bruch simul- taan spelen voor leden en genoodigden van de Schaakclub Ter Neuzen. Niet-leden, die het schaakspel beoefenen en geen uitnoodiging hebben ontvangen, zjjn dien avond alien van harte welkom. In overleg met den simultaanspeler is n.l. besloten, het aan tal deelnemers in geen enkel opzicht te beper- ken. De leden, die den laatsten tijd niet zoo trouw opkwamen, zorgen er natuurlijk voor, in elk geval op 12 April „acte de presence" te geven, terwijl het meespelen van vele niet- leden den avond ten voile kan doen slagen. Alleen zal het aanbeveling verdienen, dat de laatsten zoo mogelijk bord en stukken mee- brengen, daar de Schaakclub uiteraard niet over een onbeperkt aantal borden te beschik- ken heeft. De aanvang is bepaald op ongeveer half negen. Misschien kan er iets vroeger begon- nen worden, dat zal er van afhangen, of alle leden zich bijtijids hebben kunnen vrijmaken om in de bovenzaal van Hotel des Bays-Bas ONNOODIG LIJDEN! Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoomissen, hoofdpijn, duize- ligheid, en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewiaarschuwd, dat de orga- nen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu- matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onizuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en versterken deze ver- zwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak ver- oorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen him levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. A f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 25 (Ingez. Med.) kens als ze uit de machine komen direct zorg- vuldig en netjes behandeild worden. Daar sterven wel de besmette dieren, doch de smet stof verspreid zich niet zoo licht onder de andere kuikens. Een prachtig vooVbeeld daar van zag ik deze week op een groot bedrijf, waar al veel kuikens waren. Er ging er wel een enkele dood en bjj onderzoek bleek dit ook pullorum te zijn, maar er was geen kwestie van groote sterfte. Op dit bedrijf waren in de kuikenshuizen de vloeren bestrooid met een dikke laag prachtig schoon zand. Dit zand wordt iederen morgen vroeg uitgezeefd, een reuzen werk, doch dat zich dubbel en dwars loont. Kan men iederen morgen schoon zand aanbrengen dan zou dat nog beter zijn, doch dat gaat meestal niet. Hieruit blijkt echter dat bij streng doorgevoerde hygenische maatrege- len de pullorum onder de kuikens geen vree- selijk besmettelijke ziekte is, doch betrekke lijk kalm verloopt onder degenen die toevallig in de eieren of broedmachine besmet zijn. Voor hen die niet over veel wit zand en personeel beschikken is wel iets te doen om de ziekte te stuiten, vooral als we weten dat de meeste besmetting onder de kunstmoeder en bjj de voer- en drinkbakken plants heeft. Leg onder de kunstmoeder en een flinke rand er buiten een vloertje van musschengaas, onge veer 12 cJd. boven den grond. Plaats ook voer- en drinkbakken op zulke gaasvloertjes. De besmette mest valt er door heen en de kuikens kunnen zich dus daarmede niet meer besmetten. Ook kan men het volgende probeeren. Leg onder de kunstmoeder en de plaats waar de kuikens, 's nachts zitten op den vloer gewone zakken en daarop een laagje zand. Neem deze zakken 's morgens vroeg weg, leg er direct weer andere zakken voor in de plaats en werp de mest van de vuile zakken met het vuile zand op den mesthoop. Daama de zak ken in een emmer met 5 creoline oplossing goed nat maken en uitwringen en te drogen hangen. Men moet dus een dubbel stel zak ken hebben en telkens onder de kunstmoeder schoone droge en ontsmette zakken leggen met een laagje schoon zand. Dit zijn dus allemaal hulpmiddeltjes die ten doel hebben besmette mest zoo snel mogelijk te verwijde- ren. Beter is het natuurlijk de ziekte trachten te voorkomen door alleen kuikens te koopen van fokbedrijven die al hun dieren op pullorum hebben laten onderzoeken. Ik waarschuw er echter uitdrukkelijk voor op te letten, dat het bedrijven zijn die onder controle staan en waar de dieren door een dierenarts onderzocht zijn, anders heeft de kooper weinig waarborgen. Er wordt tegenwoordig op allerlei manieren gescharreld om aan de kosten van den dieren arts voor behoorlijk bloedonderzoek te ont- komen en dat kan men de menschen in zekeren zin niet kwalijk nemen, zoolang zij het voor zich zelf doen. Zoodra ze echter gaan verkoopen wordt het wat anders, dan moet de kooper eischen stellen, die ik reeds eerder noemde Anders loopt men de volgen de kansen. De verkooper verklaart dat de fokdieren op pullorum onderzocht zijn. Dat lijkt heel mooi maar zegt niets. Ten eerste: hoe zijn ze onderzocht? Door wien? De eige- naar kan het wel zelf gedaan hebben! Ten tweede: zijn alleen de fokdieren onderzocht of alle dieren van het bedrijf? Ten derde: Zijn alle besmette dieren geslacht? Waren er veel besmette dieren? Want dan kan het best zijn dat er onder de rest nog besmette dieren zijn blijven zitten. Voor iemand die dus de kneepjes kent zeg gen al dergelijke advertenties niets zoo lang er niet bij staat of het onderzoek gebeurd is onder controle en onder wiens controle. Let daar dus zorgvuldig op als gij broedeieren of kuikens koopt. Wilt gij nog meer zekerheid vraag dan even de lijst der biji de Landelijk Georganiseerde Pullorum Bestrijding aange- sloten bedrijven bij den heer Schilt te Groene- kam. Deze organisatie werkt met regeerings- steun en bestrijdt de ziekte zoo goed moge lijk. De prijzen dezer bedrijven zullen mis schien wat hooger zijn, doch niet veel en als gij daardoor groote sterfte voorkomt, dan komt het geld er dubbel en dwars weer uit. Dr. TE HENNEPE. aanwezig te zijn. We rekenen op aller tegenwoordigheid! Massakamp AntwerpenZeeland. Voorloopig is de zaak in kannen en kruiken! De nu weer al traditioneel geworden massa kamp op Hemelvaartsdag (5 Mei) gaat door. Antwerpen verwacht ons en maakt zich al op, een hechte ploeg samen te stellen, om revanche te nemen voor de het vorige jaar te Ter Neuzen geleden nederlaag (20%12%). De heer J. L. Mees, de secretaris van den Vlaamschen schaakbond, mobiliseert reeds, en wij van onzen kant hebben onze voelhorens door geheel Zeeland uitgestoken. Zuidzande heeft al een flinke ploeg deel nemers toegezegd. Uit Middelburg, Vlissingen en Goes wachten we spoedig bericht, terwijl ongetwijfeld ook Ter Neuzen niet achterblij- ven zal. De Zeeuwsche ploeg moet zoo groot mogelijk zijn. Tot uiterlijk 20 April bestaat gelegenheid zich voor deelname aan te melden. Ook niet- leden kunnen zich doen inschrijven. Nadere bijzonderheden, als reisgelegenheid, aanvangs- uur, plaats enz. worden spoedig gepubliceerd. Indien mogelijk geven we voor Hemelvaarts dag nog een overzicht der beide ploegen. Op Donderdag 5 Mei dus alle Zeeuwsche schakers naar Antwerpen. Bericht aan de Schakers. Ondergeteekende zegt dank voor de belang- stelling en medewerking, gedurende drie jaren als verzorger der Schaakrubriek ondervonden. Met goedvinden der Hoofdredactie gaat de Schaakrubriek over In handen van den heer Dr. H. Bruch, wiens ongetwijfeld waardevolle brjdragen wij van harte in de aandacht der lezers aanbevelen. K.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3