van de dagtaak De Zomermode GEMENGDE BERICHTEN RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING. TER NEUZEN, 8 April 1932. PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Onze Adverteerders. word! in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, bet geefl gezondheid en levenskracht en is als voedsel vrijwel onovertroffen. (Ingez. Med.) Mei '32 tot directeur van het postkantoor te Groningen, de referendaris der P.T.T., de heer A. J. van Woerkom, thans adjunct-inspecteur der P.T.T. te Maastricht. De heer Van Woerkom ving zijn loopbaan bij den dienst van P.T.T. aan als surnumerair te Ter Neuzen op 1 Sept. 1900. DE ECONOMISCHE BETE1EKENIS VAN DEN LANDBOUW VOOR NEDERLAND IN HET AEGEMEEN EN VOOR ZEEEAND IN HET B1JZONDER. Van de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties ontvingen wij ter re- censie een brochure getiteld: ,,De economische beteekenis van den landbouw voor Nederland in het algemeen en voor Zeeland in het bij- zonder." De brochure houdt in een rapport, samengesteld door den heer Jac. Welleman te Krabbendijke, hiertoe door genoemde crisis commissie aangezocht naar aanleiding van de vraag van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te willen toelichten de beteekenis van den landbouw voor Zeeland in verhouding tot an- dere takken van bedrijf. De Crisiscommissie vond de Z. L. M. bereid dit rapport in brochurevorm uit te geven. Het op zoo'n vlotte wijze geschreven rapport, waarin de materie op een weldoordachte en juiste wijze is behandeld, is vooral in deze tijden voor ieder van belang, zoodat het niet alleen behoort in handen van iederen boer, doch vooral in handen van buiten den land bouw staanden. Wij geven iedereen in emstige overweging deze brochure te bestellen. Voorts vestigen wij nog de aandacht op de in brochure-vorm -uitgegeven artikelen over .Landbouw en Crisis" van de hand van den heer Welleman, waarin een overzicht wordt gegeven van de tot standkoming van de ver- schillende crisismaatregelen. Ook deze voor iedereen belangwekkende artikelen bevelen wij emstig ter lezing aan. Beide brochures zijn verkrijgbaar aan het Bureau der Z. L. M., Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes. DE ANTWERPSCHE NEPTUNE OVER DE GENTSCHE BELANGEN. De correspondent der N. R. Crt, te Brussel meldt: Het Antwerpsche blad Neptune is, te oor- deelen naar het hoofdartikel, in deze courant aan de Nederlandsch-Belgische besprekingen gewijd, zeer ontstemd over de huidige hou- ding van het Gentsche stadsbestuur. De daad van den burgemeester van Gent, die, zooals wij in het ochtendblad van Zondag j.l. hebben gemeld, Zaterdag in het bijzijn van vertegen- woordigers der Gentsche plaatselijike pers uiting gaf aan de ontgooeheling, welke de jongste verklaring van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche zaken over den stand van de Nederlandsch-Belgische onder- handelingen in deze stad heeft teweegge- bracht, en daarbij zeide, te Brussel stappen te zullen doen, opdat de Belgische regeering, die het Gentsche college van B. en W. om diplo- matieke redenen verzocht had, voorloopig niet meer aan te dringen op het voeren van aparte onderhandelingen met Nederland betreffende den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter Neuzen, deze kwestie nu eindelijk toch op het voorste plan zou brengen, wordt door het Antwerpsche blad beslist afgekeurd. ,,Wij be- grijpen het ongeduld der Gentenaren", zoo schrijft de Neptune, ,,maar zouden toch vriendelijk willen vragen, of de luidruchtige tactiek door hun burgemeester gevolgd, wel behendig mag worden genoemd. Nog waren geen vier-en-twintig uur verstreken sedert de afwijzing door de Nederlandsche Eerste Kamer van de nieuwe NederlandschBel gische pogingen tot overeenstemming de diplomatieke terugtocht van den heer Bee- laerts moet wel als een afwijzing worden be- schouwd of de burgemeester van Gent achtte het dringend noodig, zijn ontgooeheling naar alle windstreken uit te schreeuwen. Erger is nog, dat hij aan de Hollanders, die in den grond eveneens veel belang hebben bij de verbetering van het Nederlandsche vak van het kanaal GentTer Neuzen, bewrjst, dat men van Belgische zijde geneigd is, een hoo- gen prijs voor de nieuwe sluis te betalen, daar het om een levensbelang gaat van de haven van Gent, welks belang echter eenzijdig is". Teneinde het aanvragen van de hierboven vermelde grensdocumenten te vergemakkelij- ken, en het verkrijgen daarvan te bespoedigen heeft de A. N. W. B. ten behoeve van het rei- zend publiek in eenige honderden plaatsen van ons land personen bereid gevonden, aanvraag- formulieren voorradig te houden. Het aantal adressen, waar deze te verkrijgen zijn, is sedert verleden jaar aanzienlijk uitgebreid, ze worden regelmatig in „De Kampioen" ver- meld. Behalve aan de Bondsbureaux te 's-Graven- hage, Parkstraat 1820 en te Amsterdam, Keizersgracht 588590, zijn de formulieren dus ook verkrijgbaar aan verschillende plaat- selijke adressen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn die adres sen: Axel, W. E. I. de Jager, Nieuwstraat G 91; Breskens, E. Boom, Huize ,,Cadsandria"; Hulst, J. L. Kerckhaert; Sas van Gent, F. P. J. Stubb6, Westkade 76; Ter Neuzen, A. W. Brons, Westkolkstraat 52. Het streven om de grensmoeilijkheden zoo- veel mogelijk op te heffen maakt het verkeer met het buitenland, dat vroeger door velerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel een- voudiger en mogelijk voor iedereen. BRESKENS. Maandagmorgen speelde het dochtertje van den heer P. G. te Breskens met eenige vrien- dinnetjes aan boord van een in de haven liggend tjalkschip. A1 spelende geraakte de kleine over boord en verdween in de diepte. De schippersknecht B. van Houte, die in de nabijheid was en hulpgeschrei hoorde, sprong direct te water en had het geluk de kleine te redden. OOSTBURG. Met de Staatscourant van 5 April zijn ver- zonden afdrukken van de statuten betreffende de gewestelijke afdeeling Zeeuwsch-Vlaande ren (Westelijk deel) van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, gevestigd te Oostburg. HET DRAMA OP AMELAND. De officier van justitie te Leeuwarden heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank in zake de strafzaak tegen den predikant te St. Anna Ter Muiden, thans ge- detineerd. De officier had tien jaar gevan- genisstraf tegen verdachte geeischt wegens het plegen van doodslag op zijn vrouw (die hij op de kust van Ameland zou hebben ver- dronken), doch de rechtbank, steunende op het rapport der psychiaters, verklaarde de verdachte niet toerekeningsvatbaar en beval zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van ten hoogste een jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regee ring ten einde van harentwege te worden ver- pleegd. VARA TEGEN STAAT. De Vierde Kamer van de rechtbank te 's Gravenhage heeft vonnis gewezen in de be- kende procedure tusschen de VARA en den Staat, inzake de afbreking door de radio-con- trolecommissie van de radiorede van den heer Zwertbroek het vorig jaar te Leiden gehoudem- De rechtbank v.erklaarde deze afbreking on- rechtmatig en veroordeelde den Staat om aan de VARA een nader bij staat op te maken be- drag aan schadevergoeding te betalen. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Clara Philomena Ridel, van Gent. Alfons Govaert, van Rotterdam. Vertrokken: Cyriel Victor van Vooren, naar Zuiddorpe. Elisa Gijsel, naar Koewacht. Margriet Clemence Marie van Hoecke, naar Gent. Honors Mathilde Jacobs, naar Koewacht. teekent zich af voor het dragen van een „Renard" op gelijk welk toilet. De pelshande- laar A. BEKAERT, 12, Brabantstraat te GENT biedt U een uitgekozen verzameling: Renards, argentes, bleus, fumes, isabelle, lynz, aan de laatste verminderde prijzen. Rechtstreeksche invoer der afkomstige lan- den. Telefoon 121.07. jlngez. Med.) meening van Midi niet eens en constateert, dat het Walenland toch altijd nauwe oecono- mische betrekkingen met Vlaanderen en Ne derland heeft gehad zonder dat de Waalsche taal, cultuur en beschaving iets van hunne beteekenis hebben verloren; wel integendeel. EEN VINDING VAN JHR. IR. DE MURALT. Er is, schrijft de N. R. Crt., eenigen tijd geleden reeds melding gemaakt van de uitvin- ding van Jhr. ir. R. R. L. de Muralt, n.l. een systeem tot het maken van waterdichte beton- constructies ter verhooging van rivierdijken. Over deze uitvinding heeft ir. De Muralt Zaterdag j.l. in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Rotterdam, een lezing gehouden voor de afd. Nederland der Vereeniging van Waterstaatsingenieurs in Nederl.-Indie. Aan de hand van talrijke teekeningen lichtte spreker toe, hoe hij tot het vinden van een volkomen voldoende oplossing werd gebracht, die ook voor Indische rivieren van groote be teekenis is; daarbij werden nieuwe denkbeel- den omtrent de leklengte van waterkeerende muren naar voren gebracht. Ook werd een proef genomen met een ter vergadering aanwezig model van het systeem. De voorzitter der vergadering, ir. P. J. Ott de Vries, wees er in zijn slotwoord op, dat het nieuwe systeem van ir. De Muralt feitelijk een voortzetting is van de serie ingenieuze vindingen, waarmee hij een kwart eeuw ge leden de technische wereld verrast en verrijkt heeft. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft hem in 1911 daarvoor de hoogste onder- scheiding, waarover het beschikt, n.l. de Conrad-premie, toegekend. Deze premie wordt eens in de vijf jaren uitgereikt aan hem, die in het voorafgegane vijfjarig tijdvak de beste technische verhandeling gepubliceerd heeft of de nuttigste technische uitvindingen gedaan heeft. Ir. De Muralt is de tweede Indische inge- nieur, aan wien deze hooge onderscheiding te beurt viel. Ook gezaghebbende auteurs van buitenlandsche technische handboeken laten zich zeer waardeerend uit over de vin dingen van ir. De Muralt. Aangezien het bekend is, dat ir. De Muralt binnenkort gevolg zal geven aan een uitnoo- diging van de Socidtd Beige des Ingenieurs et Industriels te Brussel, om aldaar zijn vinding uiteen te zetten, werd het op hoogen prijs gesteld, dat ir. De Muralt aan de vergadering van Zaterdag j.l. den primeur van de nadere uiteenzetting zijner nieuwe denkbeelden heeft gegeven. DE MOLENAARS EN DE TARWEWET. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandschen Molenaarsbond is Woensdag- middag ten paleize Noordeinde door de Konin- gin ontvangen. Zij kwam de tusschenkomst van H. M. inroepen, om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uitvoe ring van de Tarwewet. De deputatie bestond uit de heeren C. Rezel- man Jzn., Wieringerwaard, en J. W. E. Schrijvers, Nijbroek. Dezen verklaarden de tusschenkomst van H. M. te hebben ingeroe- pen om te trachten, een wijziging van de Tarwewet te krijgen. Als gevolg van de vo.or- geschreven maatregelen zijn vele molenaars in groote moeilijkheden geraakt en hulp is dringend noodig. Naar hun opvatting zou het wenschelijk zijn, de Tarwewet te maken tot een accijnswet, waarbij de meelfabricage be- last wordt. Uit de opbrengst van dezen accjjns zouden dan de boeren geholpen kun- nen worden. Hare Majesteit heeft, naar wordt gemeld, overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toegezegd. STOPZETTING VLAMOVEN-STRAAT- KLINKER-FABRIEKEN. In een Woensdagmiddag te Utrecht gehou den vergadering van vlamoven-straatkliinker- fabrikanten is in beginsel besloten tot een in- grijpende beperking van de productie van straatklinkers door stopzetting van fabrieken, daartoe gedwongen door de steeds grooter wordende invoeren van buitenlandsche weg- dekmaterialen en het gebrek aan gelden voor uitvoering en onderhoud van wegen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE MIJN- INDUSTRIE. Het bestuur van de R.K. Mijnwerkersbond te Heerlen heeft zich telegrafisch tot den Raad van Ministers te Den Haag gewend, om ingrijpen der Nederlandsche regeering te ver krijgen. Doordat de regeeringen in de ons om- ringende landen steeds verder den weg op- gaan van de bescherming der eigen mijn- industrie wordt, de positie van de absoluut on- beschermde Nederlandsche mijnindustrie steeds moeilijker. Naar verluidt zal tenge- volge van de verseherpte maatregelen der Belgische regeering nog van het geven van ontslag aan meer arbeiders op de Nederland sche mijnen moeten worden overgegaan, ter wijl het aantal verzuimdiensten inplaats van af zal toenemen. UITVAART C. A. C. VAN VUUREN. Onder zeer groote belangstelling heeft Don- derdag te 's Gravenhage de uitvaart plaats gehad van het stoffelrjk overschot van het Tweede Kamerlid den heer A. C. A. van Vuu- ren. In de kerk van de Elandstraat werd door pastoor Joma een plechtige requiem Mis op- gedragen, welke werd bijgewoond door den minister-president jhr. Ruys de Beerenbrouck, de minister Deckers en Verschuur, de voor zitter van de Tweede Kamer, tal van Tweede Kamerleden en vele andere autoriteiten. Ook waren aanwezig 50 weesmeisjes met zusters en 40 weesjongens met broeders. Na den plechtigen dienst vertrok de stoet naar de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan. DE ZIEKTEWET. Over ontheffing van betaling van premien. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten Is het aan den Minister bekend, dat een Zeeuwsch landbouwer, die geld leenen moest om zijn lasten van het vorig jaar te kunnen betalen en die thans niet in staat is zaad te koopen en wat hij voorts behoeft, zes weken uitstel verleend werd tot betaling van het ver- schuldigde voor de ziektewet, en dat hij het deswege door hem verschuldigd bedrag na het verstrijken van den gestelden termijn niet zal kunnen voldoen? Is de Minister bereid, zoo bij onderzoek blijkt, dat de betrokken landbouwer inderdaad niet kan betalen, ontheffing te verleenen tot de toestand in den landbouw zal verbeterd zijn en executaire verkboping te voorkomen? heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, geantwoord: Het onder de eerste vraag bedoelde geval is ondergeteekende bekend geworden door de daaromtrent gestelde vraag en de in aan- sluiting daaraan door den heer Kersten hem gedane mededeeling van den naam en de woonplaats van den betrokken landbouwer. Aangezien de uitvoering der soeiale verzeke- ring is opgedragen aan daartoe bij de wet in het leven geroepen of erkende organen (Rijks- verzekeringsbank, raden van arbeid en be- drijfsvereenigingen) en ondergeteekende's de- partement in die uitvoering geen aandeel heeft, blrjven gevallen, als het hierbedoelde, buiten zijn kennis, indien daarop niet op eenige wijze zijn aandacht wordt gevestigd. 2. In verband met hetgeen onder het ant- woord op vraag 1 is gezegd omtrent de uit voering van de verzekering, behoort het niet tot de bevoegdheid van ondergeteekende aan een wehkgever ontheffing of uitstel te verlee nen van de betaling van door dezen verschul- digde verzekeringspremien. Deze ontheffing of dat uitstel kan uitsluitend worden verleend door den bevoegden raad van arbeid, tot wien de betrokken werkgever zich daarom met zijn verzoek tot ontheffing of uitstel behoort te wenden. Aan het voorafgaande kan worden toege- voegd, dat, voor zoover ondergteekende be kend is, de raden van arbeid het niet laten ontbreken aan tegemoetkoming jegens werk- gevers, die als gevolg van de ongunst der tijden hun geldelijke verplichtingen jegens den raad van arbeid niet naar behooren kunnen nakomen. ARBEIDSTIJD EN WERKLOOSHEID. In de vertwijfeling, of de huidige crisis dan nimmer een einde neemt, worden wel eens gedachten vemamen, die in normale tijden nimmer zouden zijn geuit. Een der gedachten is, dat verkorting van den arbeidstijd wellicht een practisch middel tot vermindering van de werkloosheid zou zijn. Het lijkt ook zoo eenvoudig: wanneer er bij een 48urige werkweek niet genoeg werk is voor alle arbeiders, dan laat men die arbei ders korter werken, en er zal voor alien werk aanwezig zijn. Bij eenig nadenken gevoelt men echter spoe- dig het onhoudbare van deze gedachte. Immers, wanneer men die arbeiders voor den verkorten werktijd hetzelfde weekloon laat beuren, worden de productiekosten aan- merkelijk hooger, want dan moet voor de- zelfde hoeveelheid werk aan md6r arbeiders dan tot dusver dat loon worden uitbetaald. Het gevolg zal zijn, dat de prijzen der pro- ducten zullen moeten worden verhoogd, om zonder verlies te kunnen doorwerken. Maar juist daarom is deze methode in een tijd van crisis-werkloosheid onbruikbaar. Immers, deze werkloosheid ontstaat doordat voor de producten op den ouden voet geen voldoende afzetmogelijkheid aanwezig is. Een der redenen daarvan is, dat de prijzen te hoog zijn. Om daaraan tegemoet te komen, moeten de productiekosten dalen; stijging ervan kweekt nog grootere werkloosheid. Vele goederen kunnen wegens de invoerbe- lemmeringen van het buitenland niet meer over de grens; er blijft dan niets anders over dan te trachten, elders of in het binnenland afzet te vinden. Maar dat bereikt men alweer niet door den prijs van die goederen te ver- hoogen; dan krimpt veeleer ook de binnen- landsche afzet in. Verkorting van den arbeidstijd, met even- redige uurloonverhooging en met opvoering van de productiekosten, zou in deze crisispe- riode fataal zijn voor het bedrijfsleven. Onze Minister-President verklaarde dan ook terecht in de Tweede Kamer; „Wanneer dit middel tot verhooging van lasten leidt, zou het, nu daarvoor de reserves der ondememingen niet meer kunnen worden aangesproken, zooals in een korte crisis met vooruitzicht op spoedig herstel, leiden tot prijsverhooging en dit zou allicht ten gevolge hebben, dat menige ondememing tot spoedige sluiting zou worden genoopt.' Het middel, als werkloosheidsbestrijding be- doeld, zou dus juist toeneming van werkloos heid ten gevolge hebben! DIEFSTAL. Het was zekeren v. W. te Westdorpe al ge- ruimen tijd opgevallen, dat wanneer hij met zijn gezin weg was geweest, bij thuiskomst de hoeveelheid steenkolen in zijn kolenhok was verminderd. Ten einde zekerheid te heb ben, bond hij een dezer dagen bij zijn ver- trek een zwarten draad, waaraan een haak bevestigd was aan de klink van de buiten- deur, terwijl hij bovendien een partij kleine stukjes papier onder de steenkolen verborg. Bij thuiskomt bleek inderdaad de draad te zijn vernield, terwijl bovendien wederom de hoeveelheid steenkolen aanmerkelijk was ver minderd. Thans werd aangifte bij de politie gedaan. LOCAALSPOORWEGEN OP ZUID-BEVELAND. Op 2 Februari j.l. heeft te Goes een ver gadering plaats gehad van gemeente- en pol- derbesturen op Zuid- en Noord-Beveland ter bespreking van de geruchten over een even- tueele opheffing van de locaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Deze vergadering werd namens de Ned. Spoorwegen bijgewoond door den heer Verschoor. Uit diens woorden bleek wel, dat de N.S. gaame tot opheffing van den dienst op enkele trajecten zou overgaan, in dien zij niet contractueel was verplicht, krach- tens de subsidie-voorwaarden met de verschil lende gemeente- en polderbesturen, tot het doen rijden van een zeker aantal treinen per dag. Het was echter begrijpelijk, dat de op die vergadering aanwezige gemeente- en polder besturen er nog niet voor te vinden waren deze ontheffing te verleenen, tenzij de N.S. afstand van de subsidie deed. Thans schrijft, naar de Midd. Crt. meldt, de spoorwegdirectie aan den burgemeester van Goes, die de leiding der bedoelde vergadering had, dat deze bijeenkomst niet tot bepaalde conclusies heeft geleid. De directie zou gaame in meer concreten vorm met de denkbeelden die daaromtrent bij de streekbelanghebbenden bestaan, in kennis worden gesteld. Er moet volstrekt niet worden verwacht, dat het mo gelijk'zal zijn, algeheele vrijstelling van de be taling der nog verschuldigde subsidies te ver leenen. Slechts zeer bescheiden wenschen zou den in overweging genomen kunnen worden. Burg, en Weth. van Goes achten het nu wenschelijk deze aangelegenheid opnieuw te bespreken. Daarom zullen gemeente- en pol derbesturen a.s. Dinsdag wederom te Goes bijeenkomen. Zooals het zich laat aanzien, zal het dus een kwestie van loven en bieden worden. POST EN TELEGRAFIE. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is aangewezen met ingang van 1 Grensdocumenten. De A. N. W. B. schrijft; Ieder, die zich per auto of motorrijwiel naar het buitenland wil begeven, heeft daarvoor eenige grensdocumenten noodig. Elke toerist weet dat wel, weet in 't algemeen, dat hij officieele papieren noodig heeft om de grens te kunnen passeeren, maar herhaaldelijk blijkt dat nog velen onvolledig op de hoogte zijn van hetgeen zij in acht moeten nemen bij de voorbereiding van een buitenlandsche reis per auto. Daarom is het niet overbodig, met het oog op de komende vacanties, nog eens te herin- neren aan de vier dingen die elke automo- bilist of motorwielrijder, behalve zijn paspoort en nationaliteitsbewijs van den wagen, noodig heeft in het verkeer met het buitenland. Dat z;jn; le een intemabionaal rijbewijs; 2e een intemationaal bewijs voor het motor- voertuig; 3e een triptiek of een camet de passages (of, voor invoer van een motorrijwiel in Belgie en Frankrijk een douanekaart)4e een N.L.-plaat en nummerplaatje. Het intemationaal rijbewijs kan alleen ver- strekt worden aan personen, die in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch rijbewijs. Een triptiek, of een camet de passage en douanes (dit laatste geldig voor een reeks van landen) is noodig om een auto of motorrijwiel over de gerns te brengen, zonder dat invoer- rechten behoeven te worden gestort. Het bezit van deze documenten geeft den houder groot gemak, want allerlei tijdroovende for maliteiten worden daardoor vermeden. Motorrijwielen zonder zijspan- of aanhang- wagen, kunnen in Belgie en Frankrijk, even- als gewone rijwielen worden ingevoerd; echter zijn dan wel een intemationaal rijbewijs en een intemationaal bewijs voor het motorvoer- tuig vereischt. BRANDSTICHTING. De gemeentepolitievan Eersel (N.-Br.) heeft aldaar den 23-jarigen J. S. uit Wester- hoven gearresteerd wegens brandstichting. Deze man heeft ten overstaan van den bur gemeester van Eersel een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat hij er met een auto op uit- trok. Gemeente-arbeiders van Eersel hadden een auto plotseling zien stilstaan en zoodra deze auto weer vertrokken was, hadden zij ontwaard, dat de heide, vlak bij de plaats waar de wagen had stilgestaan, in brand stond. Even later had dit zich herhaald. In beide gevallen waren de gemeente-arbeiders er in geslaagd door snel ingrijpen den brand te blusschen. De politie wist den brandstichter spoedig te pakken te krijgen en het bleek bovengenoem- de S. te zijn. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie in Den Bosch. DRIFTIGE SCHIPPER. Bij een twist tusschen twee schippers, -die ieder voor zich het eerst door de Heerebrug te Groningen wilden, en daardoor een bot- sing veroorzaakten, heeft de een eerst den an- der met steenen gegooid, waarop de ander op zijn beurt een revolver uit de kajuit heeft gehaald en daarmee op zijn tegenstander ge- schoten. Deze werd, volgens de ,,Msb.", ech ter niet geraakt. De schietlustige schipper, zekere T. uit Rotterdam, is in bewaring ge steld. VERVALSCHER VAN CHEQUES GEZOCHT. De comimissaris van Rijkspolitie, verbonden aan de Nederlandsche Centrale inzake Fal- sificaten", te Amsterdam, vestigt de aandacht op een Engelsch sprekend persoon van onge- veer 50-jarigen leeftijd, middelbare grootte, krachtig gebouwd, gladgeschoren, rond ge- zicht, grootte dikke neus en grijzend haar. Deze persoon maakt er zijn werk van zijn inkoopen bij winkeliers te betalen met valsche cheques. Deze cheques zijn meest getrokken op ,,The Fidst National Bank" te New-York, bij welke bankinstelling hij echter geen tegoed heeft. De man heet Eduard Abraham Jacobson en is Amsterdammer van geboorte. Hij doet zich echter voor als vreemdeling en neemt daarbij afwisselend verschillende namen aan. Op 19 Maart j.l. heeft hij op genoemde wijze te Amsterdam een winkelier in radio-artike- len opgelicht en noemde zich toen Hunter van de Westinghouse Electris and Manufacturing Company te Elpaso in Texas. Onder de vele namen, waaronder hij optreedt, is ook die van ingenieur K. Thiel van de Turbine Engineer General Electric Compagny te New-York. Jacobson wordt door de politie van talrijke steden in het buitenland gezocht. DE VERDWENEN KOFFER. Men zal zich de aanranding herinneren, op 12 Maart gepleegd op den portier der Email- leerfabriek, te Doetinchem, waarbij de dader er een oogenblik in slaagde een tasch met 3900 gulden te vermeesteren. De politie heeft, WEDSTRIJD-WEEK ALBERT HEIJN. Wij verwijzen onze lezers naar eene in dit nummer geplaatste advertentie van de firma Alber Heijn. Niet alleen, dat men bij aankoop van een zeker bedrag ddn of meer luxe porce- leinen kop en schotels cadeau ontvangt, maar tevens doet men mede aan een wedstrijd om drie prijzen, die deze week in de dtalage van het filiaal alhier zijn uitgestald, alsmede tien troostprijzen. Voor verdere inlichtingen ziet men de betreffende advertentie. HYGIeNISCH LEVEN. Rattenverdelgiiig. De rat is een knaagdier, dat duizenden tot last is, een griezelig be est dus, dat overal af- schuw verwekt. De rat is de verwekker van tal van ziekten naar bekend is en dus scha- delijk voor de maatsohappij. Overal in de wereld vindt men deze knaagdieren, die niets dan onheil stichten en algemeen gevreesd zijn. Wij zouden voorbeelden kunnen aanhalen, waaruit blijkt, hoe groot de ellende is door dit ongedierte teweeg gebracht. Groot is het aantal personen, die diverse middelen in den handel bracht en brengt tot verdelging van dit ongedierte, doch tot heden werden weinig afdoende middelen gevonden. Een middel echter, dat geheel afdoende blijkt te zijn is het bekende preparaat Universal" dat in het buitenland steeds wordt gebezigd. Scheikundige onderzoeken hebben bewezen, dat het middel werkelijk aan de spits staat. Voor ons was dit aanleiding ..Universal" ook bij onze lezers te introduceeren, nu zjj de overtuiging kregen, dat de rat ook de ge zondheid ondermijnen kan, werd herhaaldelijk bewezen, waarom wij den Medischen mede- werker van ,,Het Leven", den heer Dr. W. D. Renesse, verzocht hebben zijn meening hier- omtrent te willen geven. Het woord is thans aan Dr. van Renesse: Het is algemeen bekend, dat door allerlei ongedierte verschillende besmettelijke ziekten verbreld worden. Daaruit volgt onmiddellijk, dat het uit een hygienisch oogpunt van het grootste belang is, de woning van alle onge- dierten, zooveel mogelijk te bevrijden. Een echte Hollandsche huisvrouw is m.i. het meest werkzame middel tegen gevaarlijke bezoekers, want in een schoon huis voelen zij zich niet thuis. Menschen, die hun huis laten vervuilen, geven tal van insecten, zooals wandluizen e.a., gelegenheid zich daarin te vermenigvuldigen. Zij, die hun lichaam niet verzorgen, worden weldra dragers van parasieten, die op hun beurt weer dragers van ziektenverwekkende bacterien kunnen zijn. Wanneer men over de Hollandsche huisvrouw spreekt, denkt men onmiddellijk aan schoonmaak. Schoonmaken, learners doen, poetsen, stofafnemen, kloppen, is haar lust en haar leven. Heusch, waarde lezers, wij moeten dat waardeeren, want een goede huisvrouw bevordert daardoor de ge zondheid van haar gezin. Het zijn niet alleen die kleine indringers, die ons bedreigen en die zoo ongemerkt in de kleinste hoekjes sluipen, doch ook grootere dieren kunnen een gevaar zijn. Ik denk hierbij vooral aan ratten en muizen en in de eerste plaats aan rotten. Ratten zijn terecht zeer ge- vreesde dieren, omdat zij zeer vatbaar zijn voor de pest. Zij dragen dezelfde pestbacillen, die ook de menschen infecteeren en spelen daardoor een belangrijke rol bij de versprei- ding dezer gevaarlijkste aller ziekten. De enorme voortplanting der pestbacillen in ratten en muizen is de oorzaak, dat deze ziekte, wanneer zij eenmaal vasten voet ge- kregen heeft in een landstreek, slechts door zeer energieke maatregelen is uit te roeien. Ratten zijn niet alleen als ziekteversprei- ders gevreesd, maar ook als vernielers. Zij kunnen geducht huishouden in korenschuren, en in korten tijd een groote schade aanrich- ten. Zij dooden kippen en kuikens en eten de eieren op, kortom, zii kunnen een plaag zijn en de boeien tot wanhoop brengen. De rattenverdelgiiig is dus zoowel een alge meen hygienisch als ook een maatschappelijk belang. Om ratten op groote schaal uit te roeien wa3 het toedienen van vergif het meest practisch, ja, het eenige afdoende middel. Tegen het uitstrooien van vergif is 6dn groot bezwaar, want ook nuttige dieren kun nen er het slachtoffer van worden. Gelukkig bestaat er echter een preparaat, dat alleen ratten doodt en voor andere dieren zooals honden, katten enz. volkomen onge- vaarlijk is. Dat preparaat heet ..Universal" en wordt in ons land ge'importeerd door de N.V. Chem. Pharm. F&briek v.h. F. G. A. Proot Zoon, Leiden. Uitgebreide dierproeven hebben bewezen, dat .Universal" inderdaad alleen ratten doodt en bij andere dieren hoogstens braken veroor- zaakt, zonder verder him gezondheid te scha- den. Dat het rattenverdelgingsmiddel „Univer- sal" deugdelijk is, blijkt wel uit het feit, dat het in Duitschland wettelijk is voorgeschre- ven voor rattenverdelging. In vele plaatsen in Duitschland worden zoogenaamde ratten- dagen door de politie voorgeschreven voor rattenverdelging en daarbij wordt bepaald, dat alleen Universal" gebruikt mag worden. Dat aan dit bevel voldaan wordt, wordt door de overheid gecontroleerd. Op rustige uren van den dag worden op tal van plaatsen sneedjes brood neergelegd en een zestal drup- pels ..Universal" daarover verdeeld. Ook tegen muizen, mieren en ander schade- lijk gedierte bereidt de fabrikant preparaten van denzelfden naam. In ons vaderland, met zijn vele plassen en poelen, zijn ratten niet zeldzaam en het zal menigeen verheugen te vernemen, dat er een ongevaarlijk middel bestaat om hem van die plaag te bevrijden. w.g. W. D. van Renesse, Arts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2