ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. No. 8818 VRIJDAG 1 APRIL 1932 72e Jaargang. BTJITENLAND GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. ABONNEMKNTSPRIJS: Bun en Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voce Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Kftgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. "ifi. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 1 0,20 Grootere letters en clichG's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen venninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e£n dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAG A VOND TARJMETj de zoeker. Vroqger was, schrijft de N. R. Crt., een minister en nog meer een minister-president een honkvast man, die slechts op reis ging als hij vacantie nam om in den eenen of anderen .Kurort" zijn in- en uitwendigen mensch onder de aangenaamste omstandig- heden te laten opknappen. Bezocbt hij quali- tate qua vreemde landen dan was het onmid- dellijk een historische gebeurtenis, die men zich jaren later nog zou herinneren. Thans zijn wij anders gewend. Niet plecht- statig als koningen maar met de vaart van raadsiheeren vliegen de hoofdfiguren der inter- nationale politiek over het schaakbord van Europa. Binnen een tijdvak van twee jaren hebben de minister-president van Engeland en die van Frankrijk de Vereenigde Staten be- zocht. In diezelfde periode is de secretaris van Staat der Vereenigde Staten tweemaal in Europa geweest. Niemand begeert meer de jaartallen van die gebeurtenissen te onthou- den; zij tebben hun merkwaardigheid ver- loren. Desniettemin brengt Tardieu ons nog lichte- lijk in verbazing door zijn reislust. Zoodra hij premier was geworden zat hij geregeld in den trein tusschen Parijs en Geneve. Het waren niet de Geneefsche aangelegenheden die hem zoo bewegelijk deden zijn. Telkens wipte hij weer over omdat hij wist, op die Internationale marktplaats machtige handelsvrienden uit andere ianden van Europa te treffen. Met hen kon hij vrruchtvaarder de dingen die hem op het hart en op de politieke maag lagen be- spreken dan thuds, met de minder gezagheb- bende gezanten dier landen. De reislust van Tardieu is een uiting van zijn overtuiging, dat op het oogenblik voor Frankrijk de internationale vraagstukken veel grootere beteekenis hebben dan eenig binnen- landsch vraagstuk, de komende Kamerverkie- zingen incluis. Tardieu tast en zoekt naar openingen in de groote problemen, die hem voorloopig nog een nijdig gesloten verdediging schijnen voor te houden. Dit is stellig ook de reden van zijn a.s. reis naar Londen, waar hij vergezeld van Flandin, zijn minister van financien, heengaat. En dit moet ook de reden zijn, waarom hij op de aan- staande Donau-conferentie zoo gesteld is. Want de eonferentie over het vraagstuk der oorlogsschuiden, die in Juni te Lausanne moet worden gehouden, komt steeds nader, en nog bestaat er geenerlei vooruitzicht op een aannemelijke regeling. Bin daarvan moet men zeker zijn voor men naar Lausanne gaat. Anders wordt de eonferentie een bedenkelijk dobbelspel. Het is geen tjjd meer om onzekerheden te laten voortbestaan. Frankrijk voelt in toe- nemende mate den beklemmenden druk van de malaise. De voldoening over zijn groot bezit aam goud, over zijn overheerschende finan- cieele positie maakt het niet blind voor den toenemenden nood binnen zijn grenzen. Boven- dien weet niemand beter dan Frankrijk hoe snel zich het tafereel van een financieele positie kan versehuiven. Vijf jaar voor het zqn grootste hoogte bereikte, in 1926, zag het zich een oogenblik in labiel evenwicht juist boven den rand van een financieele katastrofe. Op het oogenblik schijmt Engeland bezig weer op adem te komen. Het beschikt reeds weer over een zeer rurme geldmarkt voor leeningen, waaraan het publiek vertrouwen schenkt. Tardieu zoekt op het oogenblik dus Euro- peesche samenwerking. Hij zoekt die in de letterlijke beteekenis van het woord; hij loopt ervoor rond, hij blijkt van meening dat per- soonlijke overredingskracht noodig is om de bezwaren te overwinnen. Daarvoor zoeht hij te Geneve voortdurend Sir John Simon op; daarom spraik hij er ook zooveel mogelijk zelf met anderen, ook al kon hij, zooals in het ge- val van Briining, den hoofdpersoon voor het betrokken land er niet te pakken krijgen. In dit licht moet men ook zijm ijveren voor een Donau-conferentie besohouwen. De En- gelschen bewijaen hem een grooten dienst door hem daarbij behulpzaam te zijn. Dat zij de eonferentie juist te Londen hebben bijeenge- roepen, behoort eveneens daartoe. Immers, de Duitsohers zullen er nu heel wat gewilliger en met aanzienlijk minder wantrouwen heengaan dan wanneer de eonferentie te Parijs of zelfs te Geneve gehouden ware. Het doel van Tardieu met deze eonferentie zou, volgens zekere Epgelsche voorstellingen. ook weer zijn, lanigs dezen omweg een opening te zoeken in het totnogtoe ondoordringbaar front van Lausanne. Men kan niet over het probleem der Donaulanden spreken zonder den algemeenen financieelen toestand in be- schouwing te nemen. Als men over diit pro bleem confereert moeten de tongen van zelf loskomendie der Engelschen, die zoo bijzon- dere, op ieder punt van de Fransche meening afwijkende opvattingen hebben over het vraagstuk van het herstel; die der Duitschers, die in het Donaugebied zoo groote belangen te behartigen, mogelijk nog wel te veroveren hebben. De Donau-conferentie lijikt een goed middel om eindelijk de opening te vinden of te soheppen, die Tardieu zoekt. In ieder geval is het weer een gelegenheid tot praten. Eerlijk gezegd kunnen wij voorloopig nog niet zien waarvoor die eonferentie verder goed zou kunnen zijn. Het probleem van oostelijk Midden-Europa is niet tot de vijf Donau landen beperkt. Kan men Polen en Bulgarije er buiten laten zonder een kunstmatige schei- ding te scheppen? En is die wereld, met haar kleine 50 millioen of, wanneer men haar mi- mer neemt, met haar groote 80 millioen men- schen iets waarover men te Londen principieel kan beschikken zonder dat de betrokkenen mede redeneeren? De rede, die Benesj kort geleden gehouden heeft, wekte niet dien in- dru-k. En is het probleem der Donaulanden, dat vooral een probleem van voorkeurstarieven enz. is, een kwestie die mogendheden en Donaulanden onder elkaar kunnen regelen, alsof er geen andere staten met rechten van meestbegunstiging en geen internationale democratic van Geneve bestonden Wij bekijken dat heele gedoe met zekere bevreemding en wantrouwen, en hopen voor loopig dat het geen ander doel heeft dan de opening tot groote en algemeene, zegenrijke schikkingen te verschaffen die Tardieu zoekt. Mocht het anders gaan, dan zal daarover van Nederlandschen kant nog een hartig woordje gesproken moeten worden. Vergadering van Donderdag 10 Maart 1932 des namdddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de heeren: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, J. J. de Jager, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, C. van den Bulck, J. H. van Doeselaar, P. van Cad- sand, J. Huijssen en N. A. Hamelink. (Slot.) 8. Vaststelling nieuwe verordening op de heffing van een recht voor tijdelijk in gebruik hebben van, gemeentegrond. Reeds meerdere malen werd schrijven burgemeester en wethouders onder o'nze aandacht gebracht, dat de tarieven vermeld in de verordening tot heffing van een recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van ge meentegrond te hoog zijn. Lag het, toen de markt zoo goed als niets te beteekenen had niet in onze bedoeling deze verordening aan eene herziening te* onder- werpen, nu eene opleving daarvan is waar te nemen, hebben wij overwogen, in hoeverre aan het mede in verband hiermede van de winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" ingekomen verzoekschrift om aanmerkelijke verlaging der marktgelden kan worden tege- moet gekomen. Alleen artikel 2, waarin de tarieven wor den genoemd wenschen wij gewijzigd te zien. In het onder a genoemde, betrekking hebben- de op de kermis, achten wij geene wijzigingen noodig, alleen is sub 4 nader omschreven en het daarvoor verschuldigde bedrag ad f 0,40 per M2., verhoogd tot 0,50. Wat de andere dagen hetreft is onderscheid gemaakt tusschen de dag waarop de week- markt wordt gehouden en andere dagen. De weekmarkt is geregeld onder B, de overige dagen onder C van artikel 2. Voor de weekmarkt zijn de tarieven aan- merkelijk verlaagd. Voor kramen is dit ge bracht van 0,25 op /0,15 per M2., voor uit- stallingen op den grond van 0,20 op 0,15 per M2., terwijl het minimum thans bedragen- de 1,25 op f 0,75 wordt voorgesteld. Het tarief van slaaptenten enz. wordt verlaagd van 0,15 op 0,10 per M2., terwijl de moge- lijkheid geopend wordt een vast recht te hef- fen van f 20 per jaar voor niet ingezetenen en van 10 per jaar voor ingezetenen. Wij stellen U voor, de verordening vast te stellen, zooals deze in ontwerp hierbij gaat. VERORDENING tot heffing van een recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van gemeentegrond in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Er zal ten behoeve der gemeente Ter Neu zen een recht geheven worden voor het tijde lijk in gebruik hebben van gemeentegrond. Artikel 2. Dit recht wordt geheven als volgt: A. Voor het in gebruik nemen bij gelegpn- heid van- en gedurende de kermis: 1°. van spellen met stoomwerktuigen of motoren per vierkante meter f 1, 2°. van andere spellen, per vierkante meter 0,60; 3°. van kramen per vierkante meter /0,50; 4". van uitstallingen op den grond, op niet overdekte of overdekte tafels enz. van kooplieden, die door aanprijzing en uit- legging of toelichting van het gebruik hunner waren, toeschouwers of toehoor- ders om zich verzamelen (z.g. standwer- pers, zwemmers of demonstrateurs) per vierkante meter 0,50 (met een minimum van 2,50) 5°. van slagmachines, per stuk 2, 6°. van slaaptenten, bergplaatsen van mate- rieel, als anderzins, behoorende hij spel len of kramen en niet begrepen onder het overdekte gedeelte van een spel of kraam, per vierkante meter /0,30. B. Voor het in gebruik nemen bij gelegen heid der weekmarkt: 1°. van kramen, op overdekte of niet over dekte tafels en uitstallingen op den grond enz. per vierkante meter /0,15; 2°. van de inrichtingen in 1°. sub B en de uitstallingen op den grond genoemd, van kooplieden, die door aanprijzing en uit- legging of toelichting van het gebruik hunner waren, toeschouwers of toehoor- ders om zich heen verzamelen (z.g. stand- werkers, zwemmers of demonstrateurs), per vierkante meter /0,15 (met een minimum van f 0,75) voor niet ingezetenen kan daarvoor een vast recht geheven worden van f 20, per jaar, te betalen in twee termijnen bij vooruitbetaling 3°. van slaaptenten, bergplaatsen van mate- rieel, als anderzins behoorende bij spellen of kramen, per vierkante meter /0,10; voor ingezetenen in de gemeente kan daarvoor een vast recht geheven worden van 10,—- voor een geheel jaar voor hoogstens 4 M., te betalen in twee ter mijnen hij vooruitbetaling. C. Voor het recht tot het in gebruik nemen van gemeentegrond, behalve gedurende de kermis en de weekmarkt: voor de eerste maand of gedeelte daarvan 0,30 per vierkante meter; voor de tweede maand of gedeelte daarvan 0,20 per vierkante meter en voor iedere volgende maand of gedeelte daarvan 0,10 per vierkante meter. Artikel 3. Het recht moet betaald worden door den gebruiker voor de oppervlakte van den in ge bruik te nemen grond, een gedeelte van een vierkante meter wordt voor een geheelen ge- rekend. Artikel 4. De invordering van de bij deze verordening geregelde rechten geschiedt overeenkomstig de verordening op de invordering van het recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van gemeentegrond in de gemeente Ter Neuzen van 20 October 1921. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den 1 Juli 1932 of zooveel later als daarop zal zijn verkregen de Koninklijke goedkeuring, op welken datum vervalt de thans geldende ver ordening tot heffing van een recht voor tijde lijk in gebruik hebben van gemeentegrond in de gemeente Ter Neuzen van 20 October 1921. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat burgemeester en wethouders hebben gemeend hiermede tegemoet te zijn gekomen aan be zwaren van belanghebbenden en dat deze hebben te kennen gegeven daarmede genoe- gen te nemen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer DE BAKKER vraagt, hoe lang het recht van gebruik duurt ter gelegenheid der kermis. De VOORZITTER merkt op, dat dit uiit de verordening blijkt, daarin staat voor gebruik tijdens de kermis; dat is duidelijk. 9. Aangaan eener geldleening groot 54.160, Burgemeester en weth Aiders schrijven aan den gemeenteraad het volgende; Bij raadsbesluit van 11 Februari 1932 is be- sloten tot intrekking van het raadsbesluit dd. 29 October 1931 tot het aangaan van een geldleening groot f 107.700, Bij dit raadsbesluit is besloten met de N.V. Maatschappij voor gemeenteorediet een geld leening aan te gaan groot f 51.335, In de overwegingen van het raadsbesluit van 29 October 1931 is medegedeeld, dat nader een voorstel zou worden gedaan voor de uit- gaven voor leermiddelen, schoolmeubelen enz. der bijzondere scholen uit de kapitaals- ontvangsten door verkoop van gronden te be- kostigen. Daar inmiddels een beslissing is genomen, dat voor vervreemde kapitalen, voor de be- rekeningen ingevolge de financieele verhou- ding tusschen het rijk en de gemeenten geen rente in uitgaaf mag worden gebracht, heb ben wij U bij het ontwerp besluit van heden voorgesteld de uit de verkoop van gronden be- schikbare middelen aan te wenden tot bekos- tiging van de aankoop van de brandspuit. Voor de medewerking krachtens artikel 72 der L.O. wet 1930 dient dan 'een geldleening te worden gesloten. Wij stellen U voor, voor de nog ongedekte kapitaalsuitgaven te besiuitdn een geldleening aan te gaan. Wanneer zich dan het geschikt moment voordoet kan direct de overeenkomst worden gesloten en moet niet expres een ver gadering worden belegd. Voor de aanschaffing van leermiddelen, banken en kachels en verbouw R.K. school te Sluiskil wordt een aflossingstermijin van 10 jaar voorgesteld. Wij stellen u in verband met bovenstaande voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, besluit: voor de navolgende kapitaalsuitgaven: A. rioleering Axelschestraat en Kerk- hoflaan (f 4000, Medewerking krachtens art. 72 der L. O. wet 1920: B. bijbouw aan de Ned. Hervorm- de school 17130,52 C. bouw R.K. meisjesschool 26874,58 D. medewerking krachtens art. 72 der L. O. wet 1920: R. K. school Sluiskil, verbouw en aanschaffing leermiddelen nadeelig slot 1930 f 1443,75, uitgaven 1931, 1090,80 2534,55 Chr. school Driewegen, kachels 98,95 R.K. school (jongensschool) 746,70 Chr. school Jozinastraat, leer middelen en kachels 904,90 Ned. Herv. school leermiddelen en kachels 895,60 Chr. U.L.O. school Grenulaan leermiddelen en kachels 802,02 R.K. school L.O. en U.L.O. kachels 166,18 Totaal: 54160,— aan te gaan een geldleening groot 54160, a pari tegen een rentevergoeding van ten hoogste 5% voor de onder A tot en met C genoemde werken voor den duur van 30 jaar en voor de onder D genoemde objecten voor den duur van 10 jaar met zooveel mogelijk gelijke aflossingsbedragen, echter met het recht van de gemeente om steeds tot ver- vroegde aflossing over te gaan; voor ver- vroegde aflossing zal ten hoogste 1 vergoe- ding van het niet afgeloste bedrag worder. betaald. De rente en aflossing der leening worden gevonden uit de gewone middelen der ge meente. Buitengewone aflossing wordt gedekt uit de kapitaalsinkomsten. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Besluit tot dekking van kosten aankoop brandspuit uit opbrengst verkoop ge meentegrond. Burgemeester en wethouders deelen het volgende mede: In 1932 zijn de navolgende gronden en an dere gemeente eigendommen verkocht: A. raadsbesluit van 28 Januari 1931, goedge- keurd door gedeputeerde staten 6 Februari 1931: perceel grond aan J. A. van den Broeke voor /1008; F. J. de Bakker 1016; E. J. Wemaer 1016; P. A. Leunis 1016; samen /4056. Deze gelden zijn belegd in effecten krach tens raadsbesluit d.d. 26 Februari 1931. B. raadsbesluit d.d. 26 Februari 1931, goedgekeurd door gedeputeerde staten 6 Maart 1931: perceel grond aan P. J. M. G. A. Standaert i 1570; raadsbesluit d.d. 2 April 1931 goedgekeurd door gedeputeerde staten 10 April 1931: perceel grond aan L. de Bruijne f 3608G. van der Bent /1000; samen 6178. Deze gelden zijn belegd in effecten krach tens raadsbesluit d.d. 11 Februari 1932. C. raadsbesluit d.d. 2 April 1931, goedge keurd door gedeputeerde staten 10 April 1931: perceel grond aan J. J. Verlinde 992; raadsbesluit van 3 October 1931, goedge keurd door gedeputeerde staten 29 Januari 1932, een perceel erfpachtsgrond aan G. F. P. van der Peijl f 1000; raadsbtesluit van 29 October 1931, goedge keurd door gedeputeerde staten 13 November 1931, no. 79 en 80: een perceel grond aan L. de Bruijne /1848; aan Z. D. M. Z. Koch /928; raadsbesluit van 21 December 1931, goedge keurd door gedeputeerde Staten 8 Januari 1932, no. 98: een perceel grond aan L. de Bruijne 7850; H. R. A. de Meijer bij kadastrale opmeting ge- bleken te weinig betaalde koopsom /10; J. van Langevelde afbraak huis de Jongestraat voor verbetering straat 15; M. Rouw en J. F. de Doelder aankoop olmeboomen in Axel- sche straat 39,60; samen 10682,60. Van de in 1931 uitgelootte obligaties is een obligatie ad f 1000 niet opnieuw belegd f 1000; voor herkrijging van vervreemde kapitalen wordt in 1932 ontvangen f 4083,33. Totaal beschikbaar f 17765,93. In 1931 zijn gestort de navolgende waar- borgsommen door besturen van bijzondere scholen Ver. voor Chr. Volksonderwijsbijbouw aan de R.K. school 2484 Bestuur genootschap tot opvoeding te Roo- sendaal voor bouw R.K. Meisjesschool 2262,94 (de totale waarborgsom bedraagt f 3852,94. De waarde van den grond waarop de school is gebouwd is op 1590 geschat. In eontanten is gestort 2262,94). Bij raadsbesluit d.d. 1 October 1931 tot wij- ziging van de begrooting is besloten bet spaarbankboekje bij de Coop. Boerenleenbank ad 625,30 op te nemen en met het overig kapitaal van de gemeente te beleggen. Het totaal van de in 1931 gestorte waarborgsom- men en opgenomen spaarbankboekje bedraagt f 5572,24. De totale kosten van de 6 woningen in 1931 door het woningbedrijf gebouwd hebben be- dragen f 13750,79. Bij raadsbesluit van 21 Mei 1931 tot wijzi- ging van de begrooting voor het diensjaar 1931 is besloten dezen bouw te financieren uit de opbrengst van grondverkoop en ge storte waarhorgsommen. In de begrooting voor 1932 is terzake een inkomst geraamd berekend naar een 50jarige annuiteit tegen een rentevergoeding van 4(4 overeenkomend met het rentepercen- tage van Augustus 1931. Na de aanwending van de waarhorgsom men ad f 5372,24 is voor den bouw van 6 wo ningen nog te dekken 8378,55. De onder C genoemde kap. inkomsten be- dragen in totaal 17765,93. Blijft beschikbaar na dekking van het res- tant der bouwkosten van de 6 arbeiderswo- ningen f 17765.93 min f 8378,55 is f 9387,38. De kosten van de brandspuit hebben be- dragen 9600. Wij stellen U voor, dit bedrag hiervoor te bestemmen. Daar thans dit object geheel zelfstandig kan beoordeeld worden, stellen wij voor het hiervoor vervreemde kapi taal in 15 jaar te herstellen, wat meer met den levensduur van de spuit overeenkomt. In verband met vorenstaande stellen wij U voor het navolgende besluit te nemen: De raad der gemeente Ter Neuzen; besluit uit de opbrengst van den verkoop van ge- meente-eigendommen en herkregen vervreem de kapitalen: a. aan het woningbedrijf der gemeente voor den bouw van de 6 woningen een kapi taal te verstrekken ad 13750,79, tegen een 50jarige annuiteit van 667,74; b. de kosten van den aankoop van de brandspuit ad f 9600 te bekostigen uit eigen middelen, n.l. 112,62 bijdrage van den gewo- nen aan den kapitaaldienst en 9387,38 be- schikbare kap. inkomsten. Voor het aldus vervreemde kapitaal zal in 1933 een bijdrage van den gewonen aan den kap. dienst worden gegeven tot het herkrijgen van dat kapitaal groot 427,38 en de volgende 14 jaar een bij drage groot j 640. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Beschikbaarstelling van f 1000 aan het plaatselijk erisis-comite. Van het centraal bestuur der in deze ge meente gevestigde crisis-comite's schrijven burgemeester en wethouders is een ver- zoek ingekomen om een bedrag van 1000 uit de gemeentekas te willen beschikbaar stel len voor de venzorging van crisiswerkloozen. Het mag van algemeene bekendheid worden geacht, dat dit bedrag berekend k 10 cent per inwoner, wordt gevraagd, teneinde voor eene uitkeering van het Nationaal Crisis-Oomitd tot gelijk bedrag in aanmerking te kunnen komen. Tegen het. beschikbaar stellen der gevraag- de gelden als zoodanig hebben wij geen be- zwaar, maar wij achten het onbillijk daarvoor alleen in aanmerking te laten komen de crisis werkloozen. Wij stellen U daarom voor het bedrag ad f 1000 uit de gemeentekas beschikbaar te stel len, onder voorwaarde, dat getracht zal wor den, ook de niet crisisiwerkloozen voor onder- steuning in aanmerking te laten komen. De heer VAN CADSAND kan zich met het voorstel niet vereemigen. We hebben nu het voorrecht, dat er op de agenda 1250 voor- komt voor meerdere uitgaven tot ondersteu- ning van werkloozen, want hij rekent daartoe ook de 250 die volgens een ander voorstel gegeven zullen worden aan den klerk der arbeidsbeurs, die naar Sluiskil gaat om daar de menschen te laten prikken. Daar leeft men onder andere omstandigheden en spreker kan zich niet vereenigen met het voorstel om 1000 te voteeren voor het crisis-comite om datzelfde bedrag ook te krijgen van het Na tionaal Crisis-Comite op grond, dat daarvan dan ook gelden zullen vloeien naar een andere gemeente. De VOORZITTER: We zijn toeh ook nog barmhartige Samaritaan? De heer VAN CADSAND kan er wel mee instemmen, als de gelden uitsluitend bestemd worden voor de crisis-bedeelden, inwoners van de gemeente Ter Neuzen. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat zijn fractie van een ander gedacht is. Zij had- den gedacht, in verband met de omschrijving in de stukken dat er sprake was van een sub- sidie van f 1000 aan het plaatselijk comite en f 1000 aan de afdeeling van het Nationaal Crisis-Comite, ze dachten dus dat het hier ging over 2000. Hij heeft het vroeger al eens te kennen gegeven dat deze manier van steun- verleening zijn sympathie niet heeft en voorts dat hij zich ook niet kon vereenigen met den vorm waarin het comitd gegoten was. In den laatsten tijd heeft hij daarvan echter goede ge- tuigen gekregen en is zijn meening wel ver- beterd. Toen het zoo reuzen koud was, heeft het plaatselijk comite terstond ingegrepen, dank zij het initiatief van een ingezetene, die daarmede een gunstig voorbeeld van mede- leven gaf. Het plaatselijk comite kwam er daardoor wat beter voor te staan. Maar nu leven we weer verder. In de gezinnen der crisis-gesteunaen is een enormen achter- stand. Omtrent den afloop van de steunver- leening in de kom moet hij nog een lichte reserve behouden, maar omtrent Sluiskil ver- klaart hij, dat het op rolletjes geloopen heeft. Er zullen naar hij verwacht geen moeilijk- heden komen, daar er toch 2 voorstellen zijn. De heei; COLSEN wijst er op, dat men moet toetreden tot het Nationaal Crisis-Comite, wil men daarvan voor de gemeente ook steun kunnen krijgen. Het zal voor de afdeeling Sluiskil niet mogelijk zijn, om de te Sluiskil wonende hulpbehoevenden uit andere gemeen ten uit te sluiten, omdat het aldaar opgerichte plaatselijk crisis-comite in die wijken buiten de gemeente Ter Neuzen ook veel heeft opge- haald. Er wonen daar veel menschen van de bezittende klasse, vooral in het Westelijk deel, hij wil nu het gedeelte onder Axel eens uit- sehakelen, omdat daar proces-verbaal is op- gemaakt, maar het gaat niet aan om, waar de menschen daar gewoon zijn onder elkaar te leven en elkaar te steunen, nu met het ver- leenen van ondersteuning juist aan de grens op te houden. De heer SCHEELE acht dat een dwaasheid en staat niet aan de zijde van den heer Colsen. Als de gemeente Ter Neuzen /1000 geeft en het crisis-comite daardoor de beschikking zal krijgen over f 2000 voor bijzondere verzoiging van behoeftigen, spreekt het toch van zelf, dat dit bedrag niet bestemd is voor menschen buiten Ter Neuzen. Elke gemeente behoort in dit opzicht zijn eigen roeping tegenover zijn behoeftige ingezetenen te verstaan. Spreker acht het echter niet billijk, dat van dit bedrag alleen de crisis-werkloozen zouden worden gesteund. Er zijn ook nog andere menschen die in ellende verkeeren en in wel- ker gezinnen armoede heerscht, En die zou den we dan niets geven. Er zijn ook nog men schen buiten de kom, die in behoeftige om standigheden verkeeren, maar niet tot ge noemde groep behooren en die zouden dan ook niets hiervan krijgen. Als spreker geeft, dan wil hij dat doen om alien te helpen, maar hij kan er niet aan medewerken alleen de crisis werkloozen te helpen en de rest er buiten te laten. De VOORZITTER: Nu wordt de verwar- ring nog grooter. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat er aanvankelijk twee crisis-comite's zijn geweest die beiden plaatselijk leven. Teneinde nu te kunnen aansluiten bij het Nationaal Crisis- Comite is er uit beide comite's 6en afdeeling van dat laatste gevormd, en dat laatste comite dat voor de geheele gemeente is, zal te be- slissen hebben over den steun die aan hen die het behoeven zal worden verleend. Hij ge- looft niet, dat dit gebonden zal zijn, om alleen crisis-werkloozen te ondersteimen. Met den heer Van Cadsand stemt hij toe, dat het een pijnlijke gedachte is, dat van gelden die deze gemeente beschikbaar stelt, ook ingezetenen van een andere gemeente zouden gesiteund worden. Dit comite werkt onder een geheel andere verhouding als de plaatselijke comity's speciaal dat te Sluiskil, en daarom is hij ook van oordeel, dat deze verzorging moet beperkt blijven tot de ingezetenen der gemeente en dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1