ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBIAD VOOR ZEEUWSCH tflAANOEREK. Tweede Blad. Paschen. No. 8816 VRIJDAG 25 MAART 1932. 72e JAARGANG. BINNENLAND TER NEUZEN, 25 Maart 1932. aVondteekenschool. II w 1 l - II II tK ITlT IMll 111' BAKKERSN ACHTARBEID. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage Hgt de aanvrage van HENDRIK VERHAGE, om vergunning tot het verrichten van bak- kersarbeid tusscben 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Van Bovenstraat no. 22. Op Maardag 25 April 1932. des voormid dags om 10 uur, zal in het genieentehuis gelegenheid bestaan, om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aan vrage in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager, als zij die beizwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van deze bezwa ren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager, als zij die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen voor het bovengenoemde tijdstip ter secretarie der gemeente van de terzake ingekomen schrif- turen kennis nemen. Ter Neuzen, 24 Maart 1932. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Paschen, het feest der genade en der vergiffenis, het feest: van de Opstanding! Paschen, het feest van de lente; de zege over de duisternis van den winter door het Licht, dat na lange afwezigheid weder is binnengetreden door de gouden deur van den hemel en de natuur tot nieuw leven wekte. Wei zwaar heeft de duisternis in deze wintermaanden op ons volk gedrukt. De vreeselijke crisis herinnert ons dadelijk aan de schrikbarende werkloosheid. In Nederland zijn thans minstens 200.000 werkloozen en als men de gezinnen in aanmerking neemt, moet men aannemen, dat er ongeveer 800.000 menschen de dupe van zijn, dat is een tiende deel van onze bevolking, welke door steun van de Overheid voor ondergang moet worden behoed. En dan is, in vergelijking met den toestand in het buitenland. die in om land nog gunstig te noemen. Volgens een enquete van den Volkenbond bedraagt het aantal blanke werkloozen in de wereld minstens 20 millioen, hetaeen naar den zooeven gebruikten maatstaf een getal van 80 millioen menschen beteekent, die onder deze crisis lijden. Er is ontzettend veel geschreven en ge- sproken over de oorzaken, die de wereld in moeilijkheden hebben gedompeld. Dik- wiils wordt de crisis geweten aan het kapi- talistische stelsel, maar nog niemand heeft een ander behoorlijk stelsel daartegenover kunnen stellen; werd vroeger beweerd, dat socialisatie ons uit de moeilijkheden moest helpen, thans zijn ook die klanken verstomd. Het kapitalistische stelsel is het stelsel van het persoonlijke, vrije initia- tief, dat geleidelijk is gegroeid en zich voortdurend heeft gewijzigd. Niemand zal ontkennen, dat er aan het stelsel groote nadeelen verbonden zijn, maar het is nog niemand gelukt een stelsel aannemelijk te maken, waarmede aan alle omstandig heden het hoofd zal kunnen worden ge boden. Inderdaad vrijheid, initiatief. verant woordelijkheid zijn de edelste elementen van het mensch- en burger-zijn. Een volk, dat deze kostelijke goederen veronacht zaamt, boet zijn beste krachten in. Zoo wel in zijn deelen, dat is in de enkele men schen, als in zijn geheel, als volk, gaat het achteruit en op den duur, te gronde. Tot een veel hoogere orde nog heft ons op het woord ziel, een ontroerende mengeling van gedachten en gevoelens. Het gaat hierbij om de persoonlijke waarde van den enkele, om den mensch in den mensch, om zijn eeuwige bestemming, zijn betrekking tot God. Menig Christen ziet, hoe de ziel in het gedrang komt in dezen tijd van socialen drang. De ziel van den enkele, die dreigt te worden opgelost in den geest der gemeenschap. Ware kracht is geestelijke kracht. Ware geestelijke kracht is persoonlijke kracht. Ware persoonlijke kracht is boven-persoonlijke kracht. Moge ook dit Paaschfeest, het feest van het nieuwe licht en van de lente, ons troostrijke gedachten brengen. Na de duisternis komt steeds: het Licht! RONDVLUCHT BOVEN NEDERLAND 29—30 APRIL. Als onderdeel van de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging voor Luchtvaart is Binds jaren ingesteld een commissie voor luchtvaarttoerisme, waarvan baron Krayen- hoff voorzitter is, de heer Walaardt Sacrd secretaris, terwijl voorts de heeren R. F. P de Beaufort, W. P. F. van Deventer, M. Du tilh, Dr. J. Jongbloed, C. Kalff, A. Plesman, G. A. Bos en W. C. J. Versteegh deel van de commissie uitmaken. Dank zij het krachtige werk van de Rotter- damsche Aeroclub en van de Nationale Lucht- vaartschool, is het gebruik van kleine vlieg- tuigen in ons land eenigszins ontwikkeld, hoewel wij op dit gebied naar verhouding bij Engeland, Frankrijk, Amerika, Duitschland, enz. achterstaan. In 1931 werd een aanvang gemaakt met de binnenlandsche luchtvaart en wel met de lf-nen RotterdamHaamstede en AmsterdamGroningen, van welke beide de eerste lijn een volledig succes werd en de tweede lijn te kort werd geexploiteerd om daarover een oordeel te kunnen vellen. Het aantal vliegterreinen is in ons land langzamer- hand toegenomen en daardoor zijn tevens de mogelijkheden toegenomen en heeft men een grootere keuze in zijn vluchten. Men kan zeg- gen, dat de belangstelling op dit gebied groeiende is en zeer waarsehijnlijk enkele jaren regelmatig binnenlandsche luchtlijnen worden geexploiteerd. Ten einde deze reeds bestaande belang stelling voor luohttoerisme in Nederland nog meer op te wekken, heeft bovengenoemde commissie besloten een rondvlucht boven ons land te organiseeren. Het plan is in 6Cn dag een tocht te maken over ons geheele land, waardoor vreemdelingen in zoo kort moge- lijken tijd een zoo volledig mogelijken indruk krngen van ons land. Ook voor de talrijke Nederlanders, die meestentijds him verpoozing in het buitenland zoeken, zal het interessant zijn him eigen land in zijn geheel te kunnen overzien en er een totaalindruk van te krijgen. De eerste vlucht zal dit jaar twee dagen duren, omdat op verschillende terreinen ge- land wordt, waai de passagiers gelegenheid hebben eenige oogenblikken te vertoeven. Als data voor deze rondvlucht zijn bepaald 29 en 30 April a.s. Het ligt in de bedoeling in 1933 een dergelijke vlucht te ondememen zooals gezegd: in 6en dag terwijl men hoopt, dat het mogelijk zal zijn in 1934 te komen tot een wedstrijd met een rondvlucht over Nederland, waarbij internationale deel- neming zal worden bevorderd. Bji de vluch ten op 29 en 30 April a.s. zullen dus geen wedstrijden worden gehouden voor de deel- nemende vliegers. Wel meende de commissie voor luchttoerisme hieraan drie wedstrjjden te moeten verbinden, welke bij het publiek en de jeugd groote belangstelling zullen onder- vinden. In de eerste plaats zal een fotowedstrijd worden gehouden, waarbij het vervaardigen der beste drie foto's, welke van deze rond- vluchten vanaf den grond zullen zijn genomen, zullen worden beloond. Aan dezen wedstrijd kunnen personen uit het geheele -land deel- nemen. De tweede wedstrijd zal meer een plaatse- lijke zijn. De deelnemende vliegtuigen zullen bepaalde plaatsen passeeren, in welke plaat- sen commissies gevormd zullen zijn om de inzendingen te beoordeelen. Iedere deelnemer zal moeten opgeven hoe laat een bepaald type vliegtuig en op welke hoogte, een aangegeven punt is gepasseerd. Door de commissie voor luchttoerisme zal aan belangstellenden verzocht worden een aantal plaatsen in de vliegtuigen te doen reserveeren voor leerlingen van de hoogste klassen van middelbare scholen, welke daar- voor het meest in aanmerking komen. Deze jeugdige deelnemers aan de rondvluchten zul len van hun bevindiagen opstellen moeten inzenden, welke door de commissie zullen worden beoordeeld. Den eersten dag wordt de vlucht als volgt gehouden: van Waloheren en van Schiphol vertrekken de vliegtuigen over Soesterberg naar Arnhem, waar geland wordt en de deel nemers ontvangen worden door de plaatse- lijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Na een verbujf van ongeveer dne kwartier vertrekken de vliegtuigen naar Twenthe en van hier naar Eelde, waar de lunch zal wor den gebruikt. Van Eelde gaat de tocht ver- der over Leeuwarden, Harlingen, den afsluit- dam van de Zuiderzee, Den Helder, naar Am sterdam. Op den tweeden dag zal gevlogen worden van Waalhaven, Schiphol en Soesterberg, langs de Waal, over Den Bosch, Nijmegen naar Venlo. Van Venlo naar Maastricht, Heerlen naar Helmond, Eindhoven, Breda, Roosendaal, Axel, Breskens, Vlissingen. Ten- slotte van Vlissingen naar Rotterdam, waar de deelnemers uiteen zullen gaan. Aan den Minister van Defensie is verzocht, te willen toestaan dat enkele vliegers van de marine en van het leger aan beide vluchten zullen deelnemen. Mocht dit verzoek worden ingewilligd, dan wordt verwacht, dat de vliegtuigen van particulieren, van de Rotter- damsche Aeroclub, van de Nationale Lucbt- vaartschool, van de K. L. M. en van leger en marine, tezamen ongeveer een twintigtal zul- vormen. De verkeersvliegtuigen van de K. L. M. zullen, 8, 15 en 20 passagiers kun nen bevatten. Deze beide vluchten zijn de eerste, welke in dit genre ooit in Nederland zijn ondemomen en kunnen beschouwd worden als de gemeen- schappelijke tochten welke vroeger door automobilisten en door bezitters van motor- booten werden ondemomen om voor het nieu we verkeersmiddel meer belangstelling te wekken. De commissie voor luchttoerisme verwacht, dat deze vluchten in den lande algemeene belangstelling zullen wekken, en dat deze na verloop van tijd groot nut zullen afwerpen en dan bevorderlijk zullen zijn voor de lucht vaart in het algemeen, maar in het bijzonder voor het luchttoerisme in Nederland en voor het binnenlandsch luchtverkeer. Vandaar dan ook, dat de Algemeene Nederlandsche Veree niging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in de organisatie van deze beide vluchten een werkzaam aandeel heeft genomen, omdat daarin door haar wordt gezien een middel om met den groei van de luchtvaart ook Ne derland in het centrum der belangstelling te houden. Het belang dezer vluchten is ook ingezien door de plaatselijke vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, welke hierbjj in aanmerking komen. Deze zullen him steun gaarne verleenen. Door de K. L. M. wordt, tegen betaling, plaats in de vliegtuigen voor de beide vluch ten gereserveerd. Ook kan men voor leder traject afzonder- lijik passage bespreken. Voor den eersten dag bedraagt het tarief f 50 (een traject van 450 K.M.); op den tweeden dag wordt 650 K..M gevlogen, waarvoor vermoedelijk de kosten f 70 zullen bedragen. Gevlogen wordt van 's morgens 9 uur tot des middags 5 uur. WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDE- BRANDEN. ,,Een sigaret in het droge gras, zet bosch en baas in zak en asch." De directies van de Nederlandsche Heide- maatschappij en van het Staatsboschbeheer verzoeken ons met het oog op het gevaar voor brand In bosch en helde een waarschuwend woord te richten tot alien, die zich in de komende feestdagen naar buiten begeven om van de natuur te genieten. Het gevaar voor bosch- en heidebranden is vooral in dit jaargetijde groot. De heide en grassen zijn nog dor en uiterst gemakkelijk ontvlambaar. De lentezon, die dagelijks in kracht toeneemt, en de schrale, veelal ooste- lijke winden oefenen een sterke uitdrogende werking op bosch en heide. Een enkele vonk kan voldoende zijn om een grooten brand te veroorzaken. Als men nagaat, dat in 1929 ten gevolge van bosch- en heidebranden een schade werd geleden van 640.000, ongerekend het onher- stelbaar verlies aan natuurschoon, dan zal het een ieder duidelijk zijn welke groote on- heilen kunnen worden gesticht. Helaas is het een bekend verschijnsel, dat het ontstaan van bosch- en heidebranden, naast andere oorzaken, ook in vele gevallen moet worden toegeschreven aan onvoorzich- tigheid en achteloosheid van het publiek. Vooral op Zon- en feestdagen, wanneer velen genieten van het buiten zijn, wordt het brand- gevaar hierdoor in hooge mate vergroot. Een achteloos weggeworpen sigaret, sigaar of luci- fer, maar ook een vonk uit een pijp, kan een ramp ten gevolge hebben. Voorts vormen de bij een pic-nic zoo vaak gebruikte spiritus- of petroleumtoestellen, wanneer hiermede niet de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt betracht, een groot gevaar voor het ontstaan van bosch- en heidebranden. Laat toch ieder- een uiterst voorzichtig zijn met vuur! Helpt alien mede bosch- en heidebranden te voorkomen; het geldt een algemeen belang. HET GEVAAR VAN DE COLORADO- KEVER. Op de schriftelrjke vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen de regeering denkt te nemen tegen het importeeren van den Coloradokever, die, zooals bekend geacht mag worden, reeds in Europeesche landen voorkomt. heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: Het ligt in het voomemen van den onder- geteekende, te bevonluen, dat zoo spoedig mogelijk, kracht-^ de bevoegdheid, bij artikel 1 der Plantenz^i anwet voorbehouden, bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden vastgesteld tot wering van den Colo radokever bij in- en doorvoer van aardappe- len en versche groenten. Het ligt in de bedoeling, alsdan op grond van bovenbedoelde bepalingen terstond te be- palen, dat de in- en doorvoer van aardappelen geheel is verboden, en dat de in- en doorvoer van versche groenten uit dit land van 15 Maart tot 14 October is verboden, tenzij bii de zendingen bijzondere waarborgen worden gegeven met het oog op het gevaar van be- smetting. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit, waarbij met 1 Mei 1932, den datum, waarop de Winkelsluitingswet 1930 in wer king treedt, het bestaande Werktijdenbesluit voor winkels 1929 wordt vervangen door een nieuw werktijdenbesluit voor winkels. Hieraan wordt het volgende ontleend: Een man of een vrouw mag in winkels op Zondag geen arbeid verrichten. Deze bepaling is niet van toepassing op ar beid, bestaande in of onmiddellijk verban.i houdende met: a. den verkoop en de aflevering van brand- stof en smeermiddelen voor en van onder- deelen voor spoedeischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; b. den verkoop van dag- en weekbladen vdor 1 uur des namiddags; c. den verkoop en de aflevering van niw ijs; d. den verkoop en de aflevering van win- kelwaren ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en doorgaande schepen. Bovendien is het verbod niet van toepassing op arbeid: a. in winkels, waar uitsluitend of in hoofd- zaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 26 en 31 December; b. in bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December; c. in winkels, waar uitsluitend of in hoofd- zaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namid dags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren en voor werkzaamheden, die daar- mede onmiddellijk verband houden; d. in alle winkels op trjden, die zij inge- volge het bepaalde krachtens art. 9 der Win kelsluitingswet op Zondag geopend mogen zijn. Een arbeider, die in een winkel arbeid ver- richt moet een wekelijkschen, onafgebroken rusttijd hebben van ten minste 32 uren. In afwijking hiervan mag op Zondag de wekelijksche rusttijd van een man of een vrouw, die op dien dag arbeid verricht, als bedoeid bij bovengenoemde uitzonderingen of kappersarbeid ten behoeve van tooneelvoor- stelllngen. eenmaal gedurende ten hoogste 4 achtereenvolgende uren worden onderbroken, cnder voorwaarde, dat de rusttijd in totaal ten minste 32 uren bedraagt. Voor een man of vrouw, die op Zondag in een winkel arbeid verricht, moet bij den rusttijd ten minste eenmaal in drie achtereen volgende weken de Zondagen zijn inbegrepen. De zoo juist genoemde onderbreking is dan niet van toepassing. ROODE KRU1S. Gisterenavond werd vanwege de afd. Ter Neuzen van het Nederl. Roode Kruis een film- avond gegeven in het Luxor-Theater. Voor 1 de pauze werd een geluidsjoumaal vertoond alsmede een cabaretfilm uit de productie der UFA en een natuuropname. Ook kregen we nog te zien een reclamefilm voor „Trader Horn". Na de pauze werd na een kort inleidend woord door den voorzitter der afdeeling, de heer J. Huizinga, de Roode-Kruisfilm ver toond, die in beeld bracht het werk van de Roode Kruis-beweging in Vredestijd. Ook werd nog vertoond de film der tum- demonstratie die hier ongeveer twee jaren geleden werd gegeven door de Zeeuwsche en West-Brabantsche afdeelingen van den Turn- bond. De opkomst was matig. KUNST- EN PROPAGANDA-AVOND. Wij verwijzen onzen lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende den op Donderdag a.s. in het Concert- en Bioscoopgebouw te houden kunst- en propa- ganda-avond, vanwege de afd. Ter Neuzen der V.A.R.A., met medewerking van Janny van Oogen, Adolf Bouwmeester en Kees Bakker, terwijl als spreker zal optreden de secr.-pen- ningm. de heer J. W. Lebon. Vooral het op treden van den heer Adolf Bouwmeester, die hier bekend is uit zijn optreden als leider van tooneelvoorstellingen, zal velen doen besluiten dien avond bij te wonen. DE PAASCHMARKT. De door de Winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" met hare auto-karavaan en haar Neuzen-Manifest aangekondigde Paasch- markt, mag goed geslaagd heeten. Zij werd begunstigd door fraai weer en er was goed bezoek van, ,te oordeelen naar de pakken en pakjes waarmede men de bezoekers beladen zag, niet alleen belangstellend maar ook koo- pend publiek. Daar deze Paaschmarkt ongeveer gelijk- tijdig viel met het intreden der lente, was daaraan, zooals aangekondigd, een lentefeest verbonden. Als de weersgesteldheid overeen- komt met de kalender (was het maar zoo!) dan heeft men de poken niet meer noodig, en die werden dus opgeruimd. Des namiddags half 5 werd bij het lokaal van den heer M. J. Adriaansen een optocht van kinderen geformeerd, die alien een pook te dragen kregen, terwijl ook velen met vlag- getjes zich bij den stoet aansloten, die ge- volgd werd door de Lentefee. Met tamboers en harmonicaspelers die het pokenlied speelden, dat door de kinderen werd gezomgen (de woorden zijn van den heer A. van den Bruele, de muziek van den heer M. P. Harte) en een reuzenpook voorop, begon on der groote belangstelling een tocht door ver schillende straten der stad, tot men bij het parkeerterrein was gekomen, waar de poken werden opgestapeld en ten aanschouwe der talrijke toeschouwers verbrand. Daama trok de stoet weer tot aan het lokaal van den heer Adriaansen, waar zij werd ontbonden. VR1JWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen f 228,75. De cursus der Avondteekenschool aan de Ambachtsschool alhier is weer beeindigd. Gis- teren werden in een vergadering van het bestuur der inrichting, de directeur en de leeraren, door den voorzitter, den heer J. Hui zinga, burgemeester, na een toespraak, waar- in hij wees op de beteekenis van den cursus voor de leerlingen en in het bijzonder op het na volbrachte studie behaalde diploma, de diploma's uitgereikt. Hij bracht voorts een woord van dank aan directeur en leeraren voor hun goede zorgen, tijdens dezen cursus aan de leerlingen betoond. Deze cursus heeft zich gekenmerkt door een goede opkomst der leerlingen. Hij beval bij de leerlingen den cursus voor de volgende jaren aan. Algemeene voorklasse naar 2e klassen: H. de Vriend, A. J. van Driel, J. C. Slock, J. van de Wege, C. J. van de Velde, C. J. Stoffijn, A. J. Nieuwelink, A. F. d'Hont, N. van der Molen, J. Verkouteren, D. J. Guequierre, J. P. Verbiezen, J. P. de Zeeuw, J. van Luik, M. Zegers alien te Ter Neuzen en J. Derj te Hoek. Niet bevorderd 2 leerlingen. Timmerlieden. Van de 2e naar de 3e klasse: C. J. Dieleman te Zaamslag, A. L. de Pauw en I. C. Wieland te Ter Neuzen; van de 3e naar de 4e klasse: J. J. W. Ger- reman te Ter Neuzen; van de 4e naar de 5e klasse: C. de Fouw, G. L. Molengraaf en P. S. van Houcke alien te Ter Neuzen; van de 5e klasse gediplomeerd: J. A. J. L. van Meerdendonck te Ter Neuzen. Vervolgklasse timmeren. Van de le naar de 2e klasse: R. A. Haers te Philippine en C. G. J. van der Straaten te Ter Neuzen. van de 2e klasse gediplomeerd: J. A. van 't Hoff te Hoek, J. Vermeulen te Sluiskil, K. Dees, A. C. de Feijter te Ter Neuzen en J. A. de Smidt te Hoek. Geen diploma: D. W. F. Kaijser, Driewegen. Vocrtgezette cursus timmerlieden: J. M. Peters te Ter Neuzen, G. Meeusen en J. J. A. Jurrij te Hoek. Metselaars. Van de 2e naar de 3e klasse: A. Wisse te Ter Neuzen; van de 3e naar 4e klasse: G. van Steen- bergen te Philippine. van de 4e naar de 5e klasse: P. F. van de Velde te Zaamslag; van de 5e klasse gediplomeerd: W. G. Simons te Ter Neuzen. Stucadoors. Van de 2e naar de 3e klasse: A. A. van Alphen te Ter Neuzen. Meubelmakers. Van de 2e naar de 3e klasse: D. Dooms te Ter Neuzen. Loodgieters. Van de 2e naar de 3e klasse: A. Muller te Sluiskil. Niet bevorderd 1 leer- ling. BankwerkersVan de 2e naar de 3e klasse: J. van der Peijl te Ter Neuzen; van de 4e naar de 5e klasse M. J. Neve te? Ter Neuzen. Vervolgklasse bankwerkers. Van de le naar de 2e klasse: P. van Wijck, A. A. van Oppen te Ter Neuzen, A. Scheele te Zaamslag en A. Rammeloo te Philippine. van de 2e vervolgklasse gediplomeerd: P. M. van Wijck te Ter Neuzen en J. Bakker te Zaamslag. Niet gediplomeerd wegens ziekte W. A. de Feijter te Ter Neuifen. Eletriciens. Van de 2e naar de 3e klasse.' R. J. van Dinteren te Ter Neuzen, geen. diploma; van de 3e naar de 4e klasse: U. O. S. de Rijcke te Westdorpe. 2e Vervolgklasse electriciens gediplomeerd. C. W. de Regt en K. C. Dees te Ter Neuzen;. Automonteurs. Van de 2e naar de 3e klasse W. Cove te Zaamslag. Vervolgklasse automonteurs. Van de le naar de 2e klasse: S. B. Elzinga te Ter Neu zen. Schilders. Van de 2e naar de 3e klasse: M- J. de Pooter te Zaamslag; en D. F. H. Donker te Ter Neuzen; van de 4e naar de 5e klasse: L. P. F. de Krijger te Philippine, D. van Wijck te Ter Neuzen. Schildercursus. Van de le naar de 2e klasse:. M. Wisse te Ter Neuzen. van de 3e klasse gediplomeerd D. P. Hie- mens te Ter Neuzen; C. L. Nobels te Sluis kil, geen diploma. Voortgezette schilderscursus. C. P. Moens te Hoek Typrografen. Van de 5e klasse gediplo meerd: C. van 't Leven en J. M. B. van Houcke te Ter Neuzen. TRADER HORN. In het Luxor-Theater wordt gedurende de Paaschdagen vertoond de bekende film „Trader Horn". Beklemmend en groot is deze film van het Donkere Werelddeel. Het is de beste cultuurfilm ooit vervaardigd. Dit is de Oude Wereld met haar volmaak- ten natuurstaat. Wij zien leeuwen met el- kander vechten, wij zien het hert verslinden en een man sterven door den stoot van den rhinoceros. Wij zien de nijlpaarden in ge- weldige hoeveelheden, den dansenden gnoe en de aasgieren, wij zien een neger, die ver- moordt wordt door een krokodil en al het overige, afschuwelijke en geweldige van de barre wildemis, de vreemde wereld van Afri- ka, waar de Natuur oppermachtig is. De pygmeeen, dwergnegers met angstwekkend verschrompelde oudemannetjessnuiten, als helsche kinderen in een angstdroom, en in bizarren oorlogstooi zich opzweepende neger- stammen, wier tam-tam tot een geestvervoe- ring leidt, welke slechts door het vergieten van menschenbloed weer tot rust kan komen. Van deze Afrika-film is het moeilijk nog lets te zeggen na de geweldige pers-campagne en de bewondering-getuigenis van autoritei- ten en Afrika-kenners. Op een onverklaar- bare wijze heeft deze film het geheim ont- dekt van dit ontzaggelijke werelddeel, dat ons slechts in fragmenten bekend was dat land, waarin men maanden lang kan reizen zonder ooit een grens te ontdekken. De geschiedenis van Trader Horn hier ech- ter kan men het best als bijzaak beschou- wen Harry Carey, Edwina Booth Duncan Renaldo zijn slechts de figuren van een roman- tische geschiedenis, die volkomen geabsor- beerd worden door het donkere Afrika. De leider over blanken, trouwer dan een van hen, rustiger dan een van hen, vaardiger dan een van hen is Mutia Omovlu, de vervaarlijke negergids, die nooit een spier van het gelaat vertrekt en tot het einde toe is samenge- knoopt met het geheimzinnige lot dat over zijn donkere geboorteland ligt. Met niet veel meer dan de naakte handen doodt hij den leeuw, door rust, overleg en. menschelijke superioriteit. Nimmer zag men de geheimen van Afrika zoo wonderlijk ontvouwd als in deze film.. Nimmer zag men den strijd van menscl. tegen dier, van dier tegen dier, van bescha- ving tegen wildemis, zoo spannend en aan- grijpend als in ..Trader Horn". De doodstrijd van de geweldige dieren der wildemis ziet en beluistert men van zijn rustige plaats, met alle details van hevigheid en strijd. Vol rea- liteit is het filmbeeld met zijn oer-geluid van barre wildemis, die op ons afkomt. De sombere trommen der wilde stammen telegrafeeren de boodschappen van oorlog en onheil duizenden mijlen door de Afrikaan- sche wildemis, een griezelig systeem. Het is de lokali, die alle stammen verbindt, die al het vreemde signaleert, die heele stammen op het oorlogspad zendt. Door duizenden oogen is de expeditie omringd. Men ziet, hoe Trader Horn en zijn metge- zel gevangen worden, men hoort de gezangen van oorlog en vernieling, dit is aangrijpender dan de doodskreet van het wild in de natuur- strijd. Hero'iek is de strijd tusschen dier en dier, panter tegen zebra, leeuw tegen gnoe, tijger tegen hyena, alligator tegen den mensch, waarbij het leven van een neger bij zaak is. STEUN AAN DE SUIKERBIETENTEELT. Het Persbureau V. D. gaf het volgende com munique „Wij vernemen van bevoegde zijde, dat bin- nen eenige weken de bewijzen van recht op levering van garantiebieten door de Commis sie inzake Steun aan de Suikerbietenteelt zul len worden toegezonden. Aan de tot nu toe ingediende aanvragen om Rijkgarantie kan: geheel worden voldaan, met uitzondering van eenige speciale gevallen, waarover door de Commissie met de betrokkenen wordt gecor- respondeerd. Er is thans nog voor personen, die zelf bieten willen telen, een beperkte hoeveelheid. garantie beschikbaar. Zij, die daarvan ge bruik willen maken, worden uitgenoodigd on- verwijld hunnen daartoe strekkende aanvra gen in te dienen bij het Bureau der Commissie.. Zuidzijde Haven 57 te Bergen op Zoom. Over deze aanvragen zal op korten termjjn worden beslist". Wij kunnen hieraan toevoegen, dat boven bedoelde speciale gevallen voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet aanwezig zijn, zoodat alle in ons Gewest aangevraagde garantiebewijzen binnenkort kunnen worden tegemoet gezien. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Maart Is in onze provincie voorgekomen 1 geval van diphtherie te St. Annaland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5