ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Goed en Goedkoop Tweede Blad. Door Zoeuwsch-Vlaanderen in 'tVerleden 8815. WOENSDAG 23 BINNENLAJTD BUITENLAND GEMENGDE BEBICHTEN Geldersche Rolhammetjes by F. J. KAAN, Onze abonne's in het Buitenland H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Gelllustreerd Zondagsblad, AUTOBUS VERONGELUKT. Gekookt fl.20 per Kilo. Rauw gerookt f 1.10 per Kilo Dijkstraat 45. TER NEUZEN. EEN AMBTENAAR BEDREIGD. Hier werkt SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. UZENSCHE COURANT £2* worden dringend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betalinq. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld ever het le kwartaal 1932 van de Ter Neuzensche Courant voor 15 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. HET HERSTELLINGSOORD TE LUNTEREN. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers heeft in zijn Zon- dag gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten tot onmiddellijken weder- opbouw van het door brand vernielde herstel- lingsoord te Lunteren. AIs architect is aangewezen de heer Grijps- ma te Oosterbeek. DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND. Inzake de werkloozenzorg zijn naar vanwege het departement van Binnenlandsche Zaken en Iandbouw wordt medegedeeld aan alie ge- meenten in ons land inlichtingen verzocht. Van 152 gemeenten met rond 745.860 inwo- ners waren bij het samenstellen van dit over- aieht nog geen gegeVens ontvangen. Het aantal werkloozen, dat als werkzoeken- den bij de organen van de arbeidsbemiddeling in gemeenten welke inlichtingen verstrekten, op 27 Februari stond ingeschreven was 272,666. Bovendien waren gedeeltelijk werk- loos, 16,734 personen. Geheel werkloos waren 3676 vrouwen. INV OERCONTINGENTEERIN G VAN VLEESCH. Aan het V. V. der Tweede Kamer betreffen- de het wetsontwerp tot regeling van den in- voer van versch gekoeld vleesch ontleenen wjj, dat verscheidene leden bedenking maak- ten tegen de methode van behandeling. Het oontingenteeringsbesluit is gedateerd 23 Jan. '32; het wetsontwerp is ingediend op 1 Maart 1932. De leden vroegen zich af, of hier van onverwijld sprake kan zijn. Naar het oordeel van deze andere leden is de regeering in dit geval wegens dien korten termijn niet te laken, aangezien het van voor- zichtigheid van de zgde der regeering getuigd dat zfl een proef met de contingenteering met een korten termijn is begonnen. T.a.v. de wijze van voorbereiding bestonden bp verschillende leden groote bezwaren. Het geeft den indruk dat alleen degenen, wier belangen bij de contingenteering .gebaat zijn, zijn gehoord. Gewezen werd op de talrijke persberichten inzake de ontstemming, die over de wijze, waarop het overleg met de Deensche belang- hebbenden is gevoerd, in Denemarken zou zjjn gewekt. Evenzoo, dat de contingenteering de prijzen van het vee en het vleesch niet heeft doen stijgen en dus zijn doel heeft gemist. Verscheidene leden wezen op de onge- wenschte gevolgen, welke deze contingentee ring zal hebben voor onzen export naar Dene marken. (Alie vragen, opmerkingen etc, te zenden aan den heer A. M. WESSELS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.j XX. St. Anna ter Muidenr De legende van haar vvapen. Opgaan, Blinken en Verzinken. Wij stappen thans rustig langs de trambaan die van Sluis naar Brugge loopt en het duurt niet lang of wij zijn in St. Anna ter Muiden aangekomen, de stilie doode van Zeeuwsch- Vlaamderen. Juist komt de tram aan, en wij zien de Nederlandsche douane druk aan den arbeid om de verschillende zaken te inspecteeren, en ik krijg zoo den indruk, dat er hier op deze tram- lijn niet veel te smokkelen valt. Wij zijn in St. Anna ter Muiden, en zullen thans dit uiterste plaatsje aan de Nederiand sche grens betreden. Door een klein dreefje, komen wij op het pleintje van St. Anna. Het ligt, daar als vergeten, als ver buiten de wereld, het ligt daar teeder en veel ge- heimzinnig nog, dan een Vlaamsch bagijnhof met zijn wit gepleisterde huisjes, kromme in- getogen vrouwkes en roode geraniums, die wij in Brugge zagen. De stilte, de wonderbare stilte raakt nau- welijks in roering. Gij kunt u hier innig ver- diepen in de blanke mystiek van Ruusbfoek of luisteren naar Gezelle, toeven in de weldadige schaduw eener kinderlijk fluisterende reeks van linden. De totale uitvoer van ons land naar Dene marken bedroeg in 1931 ruim 26 millioen gulden, waarvan bijna 1.5 millioen gulden aan bloembollen en ongeveer 2.3 millioen gulden aan superphosphaat. Andere leden echter achten de contingen teering zeer zeker gemotiveerd en in overeen- stemming met de Crisis-invoerwet. In land- bouwkringen immers wordt in den steeds groeienden invoer van Deensch vleesch een ernstige bedreiging van de veehouderij gezien en deze bedreiging is slechts af te wenden door het nemen van maatregelen als het on- derhavige. Wei wenschte men echter te weten welke voordeelen de contingenteering reeds voor de producenten heeft afgeworpen. Enkele leden waren van oordeel, dat een nog strengere toe- passing der contingenteering noodzakelijk is. Wat de mogelijkheid betreft, dat Denemarken eventueel tot tegenmaatregelen zal overgaan of zelfs is overgegaan, merkten verscheiden leden op, dat Denemarken geenerlei reden heeft om ontstemd te zijn. WAT ZOEKGERAAKTE POSTSTUKKEN FRANKRIJK KOSTEN. De Fransche posterijen hebben een post in haar begrooting, welke zij niet graag aan het parlement voorleggen. De post houdt de schadevergoedingen in, welke zij hebben moe- ten betalen aan de clienten, van wie brieven of andere poststukken, met en zonder aan- gegeven waarde, nooit hun bestemming heb ben bereikt. Over 1930 is aan sohadevergoe- ding voor zoek geraakte brieven 11.700 francs uitbetaald, 26.500 francs voor postpaketten en voor aan geteekende poststukken 371.700 frc. j Bovendien hebben de posterijen 68.000 francs 1 aan de debetzijde moeten boeken voor uitbe- i taalde valsche postwissels. In totaal beliep deze schadepost dus meer dan 700.000 francs. In het jaar 1931 was het niet beter; 882.000 francs bedroeg togn het op deze wijze ont- stane verlies. Relaas van een inzittende. Een der inzittenden, de heer Herens uit Nieuwenhagen, vertelde omtrent het ongeval het volgendeDadelijk na afloop van den wed- strijd BelgieNederland begaven wij ons met de autobus op terugreis naar Heerlen. De bus, die toebehoort aan den heer Meyers uit Nieuwenhagen, vervoerde 26 personen. Wij hadden den chauffeur gezegd maar kalm te rjjden, daar wij immers tijd genoeg hadden. De chauffeur hield zich aan dit verzoek en zoo gingen wij met een matigen gang van 35 a 40 K M. verder. Wij bevonden ons tusschen de Belgische dorpjes Nist en Hasselt toen het ongeval gebeurde. Ik zat met een kameraad achter in de bus toen wij opeens een geweldig gekraak hoorden en voor wij eigenlijk wisten wat er gebeurde zagen wij dat de rechterwand van de bus scheurde en letterljjk van de bus afviel. In een oogwenk werden 15 supporters uit de bus geslingerd, een aantal inzittenden geraakten onder de bus. Aleen wij beiden bleven in den wagen zitten. Wij hoorden ge- gil en geschreeuw en wij boden direct hulp. Eerst vonden wij den heer Jossaert, die er leelijk aan toe was. Hij was zeer zwaar aan het hoofd gewond en verkeerde in bewusteloo- zen toestand. Ook de heeren Schiffer uit Schandelen en Kemp uit Heerlen waren er emstig aan toe. Het bleek ons dat de bus tegen een langs den weg staanden boom was gebotst. De drie gewonden werden naar een naastbijzijnde boerderfj gebracht, waar zij door eenige Limburgsche doctoren, die achter onze bus reden, geholpen werden. Dadelijk werd naar Hasselt getelefoneerd om genees- kundige en geestelijke hulp. De heer Jossaert bleek inwendige kheuzin- gen te hebben opgeloopen, een rib was door de long gedrongen. Hem werden de laatste sacramenten toegediend. De heer Schiffer liep een dubbele breuk aan beide beenen qp. Ook hij werd van de laatste Sacramenten voorzien. De heer Kemp was aan beide beenen ver- wond en had een der beenen gebroken. De heer Rdmkens uit Schandelen bleek vrij zwaar aan het oog verwond te zijn. De overige in zittenden hadden alien verwondingen opge loopen. Zij, die minder zware verwondingen hadden begaven zich met een bus uit Hasselt naar Bij tijden dokkert een glinsterende goud- vracht over de middenkasseie, waar welig het gras tiert, u voorbij. En in deze stilte begint de zware toren u als 't ware het leed van St. Anna te verhalen. Zij zou u zeggen met deri Vlaamschen dichter Hugo Verriest: „Toch was het anders als de waat'ren de groote wateren der zee daar spoelden". Ook dit kleine vergeten dorpje kan mede- getuigen van de Zeeuwsche tragedie, op gaan, blinken en verzinken. Het begin van St. Anna ter Muiden was waarschgnlijk een gehucht, dat in de 12de eeuw ontstond, op een in het Zwin opgewassen schor. Dit gehucht kreeg, naar haar ligging aan den mond van het machtige Zwin, den naam Mude. Aangezien er verschillende Mude's waren (b.v. Ame^Muden) kreeg het ter on- derseheiding 't voorvoegsel St. Anna, naar de patrones der kerk. Haar gunstige ligging bracht haar veel voordeel. Spoedig was Mude een handels- plaats die meetelde en de voorhaven van het toen zoo bloeiende Brugge. In 1241 (het is haast ondenkbaar als men dit stilie pleintje nu ziet) werd het door Gravin Johanna van Vlaanderen tot een stad verheven, waarvan groote invloed uitging. Na de verheffing tot stad nam de bloei dagelijks toe. Reeds het bezit eener plaatselijke schepenbank, die recht sprak, deed haar aanzien in den omtrek stijgen. St. Anna ter Muiden verkreeg ook tolvrjj- heid en speciale grafelijke bescherming. Als wjj dan nog even mededeelen dat Mude be- hoorde onder de 17 steden die deel uitmaak- ten van de bekende Londensche Hanse, dan hun woonplaatsen. Om half vier in den nacht bereikten wij eerst Heerlen. De vier gewonden werden in de kliniek te Hasselt opgenomen waar de heer Jossaert spoedig is overleden. Men vermoedt, dat de chauffeur in slaap is gevallen. Ik heb hiervan niets bemerkt, maar anderen hebben verteld, dat de bus v66r het ongeluk gebeurde al begon te slingeren. Vol- gens verklaringen van den chauffeur aan de Belgische politie was hij op het moment, dat I het ongeluk gebeurde, in slaap. Hij was over- vermoeid, wat geen wonder was, want hij had van Zaterdagavond half 11 af tot Zondag- morgen half 7 aan een stuk gereden. Toen wij in Antwerpen kwamen moest hij een band plakken, die onderweg stuk was gegaan. De chauffeur, die slechts een lichte schram aan de hand bekwam, doch zeer onder den indruk was, werd door de Belgische politie, in afwachting van het parket, gearresteerd. De bus, die geheel vernield is, is te Hasselt achtergebleven. (Hbl.) LIEFDESDRAMA. I Zondagavond heeft zich te 's-Hertogenbosch een liefdesdrama afgespeeld, waarbij een jon- geman gedood, en een meisje zwaar gewond 1 werd. Het meisje, de 21-jarige C. v. d. A. te Or- j then, had haar omgang met den 22-jarigen bakkersknecht H. G. uit Vlijmen verbroken en met een jongeman uit Kerkdriel verkee- ring aangeknoopt. Toen zij Zondagavond met dezen per fiets den weg OrthenDen Bosch passeerde, wachtte G. hen daar op en vie! het meisje met een mes aan. Zij viel van haar fiets, waarop G. zich op haar wierp en haar vijf steken toebracht. Daarna vluchtte hij, vermoedelijk meenende, zijn slachtoffer gedood te hebben. De politie wilde hem in zijn woning te Vlijmen arresteeren, doch G. kwam 's nachts niet thuis. Maandagochtend werd zijn fiets gevonden, staande tegen het hek van wachtpost no. 39 aan den overweg DeuterenOromvoirt. G. had zich voor een trein geworpen. Zijn lijk werd op de spoorlijn gevonden; het hoofd was van den romp gescheiden. De toestand van het meisje, dat door dr. Diamant behandeld werd, is naar omstandig- heden wel. ERNSTIG AUTO-ONGELUK, Zondag is in het St. Anthonius-ziekenhuis te Sneek overleden het dochtertje van den heer M. Douma aldaar, dat Zaterdagochtend bij het auto-ongeluk bij Follega, op den rjjks- straatweg SneekLemmer, ernstig werd ge wond. DRUKTE BIJ DEN MOERDUK. Den geheelen Zondagavond heeft het veer bij Moerdijk het buitengewoon druk gehad tengevolge van het groote aantal auto's, auto- bussen en motorfitsen, dat van Antwerpen terugkeerde. Met twee veerponten is de dienst, die duurde tot dat de laatste auto was overgezet, verricht. Elk kwartier vond er een overtocbt van het Hollandsch Diep plaats. Tot heel laat in den avond kwamen de auto's aan den Moerdijkschen kant aanrijden om overge zet te worden. Stagnatie van beteekenis deed zich niet voor. Wel hebben er heel wat auto's een tijdje moet-en wachten voor zij aan de beurt waren, maar gelet op de bijzondere drukte, viel dit wachten zeer mee. DROEVIG ONGEVAL. In een der zweminrichtingen te Amsterdam is Zaterdagmiddag een droevig ongeval ge- beurd. Een 13jarige jongen uit de Pijnboom- straat kwam onder een douche vandaan en ging het zwembad in. Nauwelijks was de jon gen echter in het water, of hij zonk naar de diepte. Gogenblikkelijk schoten verschillende personen te hulp en bracbten den jongen aan den kant. Ondanks langdurige pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. De dokter van den Genees- kundigen dienst constateerde een hartverlam- ming. Het stoffelijk overschot is naar het zie- kenhuis aan den Zuidwal overgebracht. (Ingez. Med.) gevoelt men wel, welk een gewichtige plaats deze Zeeuwsche Stad eenmaal innam. Op den 12den Mei 1213 had in deze buurt de strijd plaats, waarin de Engelschen onder den Graaf Van Salisbury de Fransche vloot vemielden, waarmede koning August Philips de zee wilde oversteken om Engeland in bezit te nemen, dat door den Paus en Jan zonder Land ontnomen en hem geschonken was. Het ongelukkige Damme moest de neder- laag ontgelden en werd aan de vlammen prijs gegeven. De ligging bracht teweeg, dat St. Anna, ter Muiden meermalen blootstond aan een onge- wenscht bezoek. Op den 24sten Mei 1405 werd hier heftig gestreden, waarbij de Engelsche bevelhebber,de graaf van Pembroke, door een worp uit een blijde sneuvelde. Een kostbaar altaarstuk, toen door de Engelschen geroofd, werd teruggevonden in het schip, dat den Vlaming Wouter Jan dan veroverde. De voorspoed van St. Anna ter Muiden, beviel echter maar matig aan de bewoners van Sluis, welke plaats in opkomst was. In 1316 was het zulk een scherpe najjver onder elkaar dat de Graaf van Vlaanderen tusschen- beide moest komen. Meermalen werd St. Anna geplunderd, wat haar bloei ook een nekslag toebracht. Lang- zaam maar zeker begon St. Anna in aanzien te dalen, terwijl het naburige Sluis in groei en bloei toenam. Dit werd met de eeuwen erger. De kerk met haar massalen toren, die zwijgend getuigd van groot verdriet, over zulk een val, dagteekent hoogstwaarschijn- lijk uit de dertiende eeuw, doch werd in den Spaanschen tijd, schier geheel verwoest. Het oude Raadhuisje staat er zoo knusjes, Een werklooze, die zich boos maakte, omdat hij het bedrag van zijn uitkeering te laag vond, heeft Zaterdagmiddag in het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon, aan het Achterklooster te Rotterdam, een van de ambtenaren met een broodmes bedreigd. De man is aangehouden en opgesloten. BRANDSTICHTING De vorige week is het cafe met winkel van den heel- P. op den hoek van Burgemeester Weertsstraat en Doodweg te Velsen gedeelte lijk door brand vernield. Als oorzaak van den brand werd opgegeven het vlam vatten van goederen, die bij een petroleumkachel hingen. Thans is de vrouw van P. in arrest gesteld als verdacht van den brand te hebben gesticht. VERDUISTERING VAN 70.000 DOOR EEN PENNINGMEESTER. Thans is aan het licht gekomen, dat de penningmeester van het waterschap Weer- dinge en het veenschap Roswinkelerveen, de koopman Jb. J., te Nieuw-Weerdinge, voor- heen directeur van het rijksturfdistributie- bureau aldaar, zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van meer dan f 70.000 ten nadeele van het waterschap en het veenSchap. Doordat de besturen groot vertrouwen in den heer J. hadden, is het mogelijk geweest, dat deze verduisteringen, welke dateeren van 1922 af, verborgen zijn gebleven. EEN ENERGIEK JONGMENSCH. Dezer dagen kon men op den Coolsingel een jongeman zien loopen die op zijn rug een groot plakkaat droeg, waarop o.m. het vol gende te lezen stond: Vraag u zich eens af: Heb ik voor mijn zaak een origineel en energiek jongmensch noodig? Zoo ja, spreek mij dan aan of stuur mij een brief, die u onder het motto „origi- neel" aan de kiosk aan den Coolsingel kunt zenden. Het jongmensch, dat er keurig gekleed uit- zag, had natuurlijk veel bekijks; honderden liepen langs hem heen om zich achter hem om te draaien en te lezen, doch zonder zich aan die groote belangstelling te storen kuier- de de man rustig verder. ,,'t Is toch verschrikkelijk", vond een Hage- naar, ,,dat je op zoo'n manier een baantje moet zoeken. Ik loop al een jaar zonder, maar voor ik dht toch deed." „Geen eigenwaarde," oordeelde een ander, die ook blijkbaar niet veel te doen had. „Niet erg lekker," vond een derde. De jongeman met het groote plakkaat trok zich van al die praatjes niets aan en vervolgde zijn weg, groette hier en daar een kennis, die misschien liever een straatje om was gegaan, en verdween later in Westelijke richting. Hoe lang de man, die op deze origineele wijze een werkkring zocht, op den Coolsingel heeft ge- loopen, weten we niet, maar w61, dat er den volgenden dag ongeveer 20 brieven voor hem in de kiosk lagen te wachten, terwjjl hem voorts op straat reeds verschillende uitsteken- de betrekkingen waren aangeboden. Hij had ze maar voor het uitzoeken. (Tel.) ENBRAAK. Zaterdagavond is er ingebroken in een per- ceel aan de Pieter de Hooglaan te Hilversum, meldt ,,De Courant", bewoond door de familie L. De dief werd in zijn werk gestoord, toen het dienstmeisje met haar verloofde bij de villa arriveerde. De familie zelf was n.l. af- wezig. Het meisje bemerkte onraad, doordat een gordijn, dat zij had opgedaan dichtgetrokken was. Toen zij voorzichtig het huis naderde, hoorde zij lawaai in den tuin en ging direct de politie waarschuwen. De verloofde zag in- tusschen een man met een pakje onder den arm door het achterhek verdwrjnen. Hij ach- tervolgde den inbreker, die zich naar een huis aan de Ruysdaellaan begaf, waar hij twee- maal beide zonder te worden opengedaan. Toen hij het hek weer uitstapte, had hij het pakje niet meer bij zich. De achtervolger ver- loor den dief daarna spoedig uit het oog en begaf zich toen weer naar het huis van de familie L., waar intusschen de politie was ge- arriveerd. Een ingesteld onderzoek in den tuin van het huis aan de Ruysdaellaan had tot resultaat, dat onder een heg een pakje werd gevonden, dat een geldkistje bleek te bevatten. In de villa aan de Pieter de Hoogh- laan bleek alles overhoop gehaald te zijn. Toen de heer des huizes uit Wageningen thuis was gekomen, kon worden vastgesteld, dat slechts 4 uit een kinderspaarpot en eenige vreemde munten waren ontvreemd. DE LAATSTE JONGE HARING IN DE ZUIDERZEE. Het laatste gat van den afsluitdijk is thans zoo nauw, dat men er zich over moet ver- terwijl de fraaie pomp het pleintje aardig stoffeert. De pomp is de bezichtiging waard. Op de pomp staat het wapen der eens zoo machtige stad, 't welk wijst op zeevaart en handel, terwijl het anker wijst op een veilige reede. Ook komt er een maan in haar wapen voor. Aan dit wapen is nog een legende verbon- den. Zooals bij alie zeehavens, was er natuur lijk ook St. Anna ter Muiden een flinke visschershaven, waar de talrijke visschers van Mude een veilige reede vonden. De Mudervloot, in de vroegte uitgevaren, was zonder de minste vangst in de haven teruggekeerd, betrekkelijk reeds vroeg, zoo- dat de bevolking der stad begreep, dat er iets bijzonders in de haven te doen was. En zoo was het ook, want de visschers brachten een onheilspellende tijding mee. Een hunner had, tamelijk hoog op de Noord- zee, een zonderling opgetakeld schip ontmoet. vermoedelijk een kaperschip. Dit wonderlijk schip zette koers naar St. Anne ter Muiden en verspreidde een ondragelijken stank om zich heen. Voorts had de Mudervisscher, die het vreemde schip het eerst had gezien, waar- genomen, hoe rondom de topvlag tallooze pest- vogels krijschten. De schrik was hun om het hart geslagen, en h(j was zoo gauw mogelijk van het vreemde vaartuig weggevloden. 't Spreekt vanzelf dat de andere visschers dat vreemd vonden, want zij waren nog maar kort in zee en er was bijna nog rfiets ge- vangen. Maar ook zij kregen het schip, dat steeds meer naderde, in het gezicht en zij volgden eveneens het voorbeeld van de eerste. Ondertusschen was op de reede een massa volks bijeengestroomd, dat spoedig op de het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen k 25, 45 en 65 cts. (Ingez. Med.I wonderen, dat de haring ook thans nog door dat gat de Zuiderzee binnentrekt, schrijft ,,De Visscherij". Het schijnt wel, dat er een drang is, die de haring voortstuwt naar dit zoo bij uitstek geschikte teelgebied. MilAioenen harin- gen schieten in deze zee ieder voorjaar hun kuit en hom, de kiem van milliarden jonge vischjes. Er zijn plaatsen, waar na den paai- tijd het kuit op den zeebodem ligt ter dikte van wel 30 c.M. 1 voet. Als de haring ook dit voorjaar wil doorschieten, zoodat de zee weer optilt en wemelt van de visch, dan zul len ook dit voorjaar weer die geweldige mas- sa's kuit worden afgezet. Mettertijd zullen uit deze kuit weer de jonge haringen te voor- schijn komen, ontelbaar in aantal. Wanneer de zomer dan weer in het land is, komt er al wat ontwikkeling door de groote groei- kracht van die vischjes, zoodat ze in den herfst ongeveer 610 c.M. groot zijn. De af sluitdijk nadert met elken dag de voltoofing en als het straks een feit is geworden, dat de verbinding HollandFriesland tot stand is gebracht, dan is deze zee afgesloten van de Noordzee. Millioenen jonge haringen, welke geboren zijn in de Zuiderzee, zullen dan later, wanneer de natuur hen naar de Noordzee drijft, him weg versperd vinden. De afsluit dijk belet hun dien uittocht en door de steeds toenemende verzoeting van het water zullen millioenen jonge haringen niet tot ontwikke ling komen, en tenslotte binnen den afsluit dijk wegkwijnen en sterven. Ziedaar, een van de gevolgen der afsluiting van een der visch- rijkste teeltgebieden van de wereld: de Zui derzee. LAFFE WRAAKNEMING. Naar uit Le Mans vernomen wordt, had een 60-jarige boerin te Grenneti^re reeds gerui- men tijd oneenigheid met haar buurman, een zekeren Egon, over het onderhoud van een weg. Om zich op haar vijand te wreken, strooide zij stukjes glas en gebroken gillette- mesjes in de weide waar de koeien van haar buurman graasden. In den loop van het vorig jaar zijn 16 koeien en kalveren van Egon aan het mengsel van glas en gillette-mesjes ge- storven. De boerin heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. DOOR EEN HAAI GEBETEN. De 28-jarige ongehuwde Duitscher Oomrad Spies, een neef van den schilder Walter Spies, die sedert twee jaren op Bali woont, is bij het baden te Lebih, Bij Gianjar aan de Zuidkust van Bali, door een haai gebeten, ofschoon het water op de plaats des onheils slechts een meter diep was. De heer Spies is naar het hospitaal te Den Pasar vervoerd, maar kort na een operatie overleden. VLIEGTUIGON GELUK. Te Redlands, in den staat Califomde, is het verkeersvliegtuig, dat den dienst van Los Angeles naar Phoenix onderhoudt, in den mist tegen een hoogspanningsdraad gevlogen. Het vliegtuig viel in een boomgaard. Daarbrj ont- plofte de benzine in het reservoir. De bestuur- der en de 6 passagiers zijn verbrand. Zondagmiddag is boven het vliegveld Lohau- sen bij Dusseldorp een sportvliegtuig van on geveer 30 M. hoogte omlaag gestort. De be- stuurder en zijn mecanieien zijn gedood. MOORD MET BEHOOVING. Zaterdagmiddag is in een bosch bij Hamme- rau (Beieren) de bedrijfsleider van de coope- ratieve vereeniging van Freilassing, Michael Westenhuber met een schot in het hoofd, doodgevonden. Hij had Vrijidag in Berohtes- gaden en Reichenhall gelden ten bedrage van 2000 mark ge'ind en was dgs avonds te voet huiswaarts gegaan. Naar alie waarschijnlijk- heid is hij door roovers omgebracht. MUITERIJ IN EEN TUCHTHUIS. In het tuchthuis te Jalapa is Zaterdag een- muiterij uitgebroken. Dertig tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden trachtten uit te breken. Na een hevig gevecht van eenige uren, waarbij drie gevangenen en een gen darme gedood en vijf gendarmen emstig ge wond werden, konden twintig gevangenen ontsnappen. Toen de politie versterking had gekregen, gelukte het twaalf ontsnapte ge vangenen weer te .vatten. hoogte gebracht werd, met wat er te komen stond. St. Anna ter Muiden geraakte in hevige opwinding. De Pest, de Zwarte Dood zou in de stad zijn intrede doen. Deze gedachte vervulden de Mudenaars met ontzetting en de vrouwen weenden luidkeels op de straten. Nu trad de Schout in vol or- naat, en omringd door statige schepenen, op het hooge raadhuis-ibordes, naar voren. Met emstige stem, als gevoelende den kri- tieken toestand waarin St. Anne was ge komen, wekte hij op tot volkomen rust en kalmte. „Dit alleen kan u redden!" zoo sprak hij en dan allicht nog iets anders. De Pastoor van onze Groote Kerk had, met de huipe Gods en de Patrones van Mude St. Anna, be- sloten de stad voor de pest te bewaren. Hij zou zich zonder schromen aan boord van het. vreemde schip begeven en de ziekte door ge- bed bezweren en zoodoende ook de bemanning genezen. De wakkere Pastoor betrad inderdaad het besmette vaartuig en volgens de legende wer den zijn gebeden verhoord en de ziekte be- zworen. Het spreekt vanzelf, dat de beman ning van dit vreemde schip, dat naderhand een Turksche kaper bleek te zijn, zeer zeer dankbaar was. De kapitein schonk aan den onverschrokken Pastoor een vlag met de halve maan, ter gedachtenis aan deze wonder- bare genezing en vanaf dien tijd kreeg St. Anna een maan in haar wapen. Wij brengen nog een stilie hulde aan deze ,,mortville" en gaan thans naar Aardenburg. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5