Goed en Goedkoop Hoofdpijn Winkeliersvereeniging „KLIM0P" en Kiespijn Oat doet Purol Geldersche Rolhammetjes bj F. J. KAAN, 8 F 0 1 T, QEMENGDE BERICHTEN TER NEUZEN, 21 Maart 1932. Gekookt fl.20 per Kilo. Rauw gerookt f 1.10 per Kilo Oijkstraat 45. TER NEUZEN. KECHTSZAKEN. Mijnhardt's Poeders DE ROOFOVERVAL TE HEERLERHEIDE. Ruwe huid en ruwe handen worden gaaf en zacht als fluweel. (Ingez. Med.) In de Ver. Staten is het vooral den laat- sten tijd met de toeneming van het bandie-tis- me, door sommigen aan de corruptieve uitwer- king van het drankverbod geweten, heel anders gesteld. Daar komt hoe langer hoe meer de snelle en strenge berechting van mis- daden in toepassing. Vooral tegen ontvoer- ders van personen en tegen de plegers van iberoovingen wordt met krachtige hand opge- treden, hetgeen ook zeer begrijpelijk is, nu het Amerikaansche publiek nog in de martelende OBzekerbeid verkeert over het lot van het kind van Lindbergh. Woensdag werden te Los Angeles twee mannen en een vrouw gestraft met 10 jaar tot levenslang, wegens het ontvoeren van een volwassene. Te New-York werd een bandietenleider, die "n slager had ontvoerd, gevonnist met levens lang. De bedoeling met de ontvoering was. een tooog losgeld van de familie af te drelgen. Twee mannen, Dowell en Hargreaves, die te New-York een jongen van twaalf jaar had- den meegetroond en gevangen gehouden maar overigens niet slecht behandeld, kre- gen eveneens levenslang. Een zeer typisch staaltje van snel en streng recht wordt nog uit New-York gemeld. •Dinsdag deden vijf gewapenden een inval in de City National Bank en ontsnapten met 106.000 dollar. Nog dienzelfden dag werden vier hunner met nog 100.000 in hun bezit ge- vat. Den volgenden dag reeds werden de vier IheeTen tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. CHINA BLIJFT WESPENNEST. Japan wil schrjjft de N. R. Crt., het avontuur bij Sjanhai, naar het schijnt, tot iederen prijs liquideeren. Het blijkt uit de haast ootmoedige houding, welke Sato te Geneve tegenover de commissie van 19, die in opdraeht van de buitengewone Assemblee moet handelen, aan den dag legt. De com missie treedt stevig op; zij houdt zich even strikt aan de bepalingen van het Handvest als de aangenomen resoluties dat deden. Wij betwijfelen echter of Japan zich zoo gewillig, ja zoo zoetsappig daaraan zou onderwerpen, als het niet vond dat ook zijn eigen belangen met volgzaamheid gebaat zijn. Laat ons daar- bij hopen, dat nu niet nog eens de oppermach- tige militaire aanvoerders van andere opvat- ting blijk geven dan de diplomaten. De toestand is in dit opzicht echter met het staken der vijandelijkheden wel eenigszins veranderd. Is de militaire machine eenmaal in beweging gezet dan heeft, volgens de Japan- ache eonstitutie, de regeering daarover geen maoht meer. Het leger ressorteert niet onder bet kabinet, maar neemt slechts bevelen aan van den Mikado zelf. Zoo kon het gebeuren, dat Japan het verschijnsel vertoonde van een onderhandelende macht, de regeering, en een handelende macht, leger en vloot, tusschen wier beleid slechts in zoover verband zicht- baar was als de laatstgenoemde macht op zijn minst drie keeren getoond heeft door haar daden de vredelievende besluiten van eerstgenoemde macht te willen dwarsboomen. Wij hebben die gelegenheden vroeger al op- gesomd. Wij weten echter niet, of de militaire -machine nu reeds zoo afdoende buiten wer1- king is gesteld dat zij niet meer van zelf kan aanslaan. Maar, zooals gezegd, Sato was te Geneve merkwaardig besoheiden. Hij nam er genoe- gen mede, dat het toezicht van de neutrale commissie in de zone, die de Japanners zou- den ontruimen, zich slechts beperkt tot de veiligheid van personen en goederen. Als wij de plaatsjes beschouwen die af en toe in ons blad verschenen zijn uit het gebied der krijgs- verrichtingen, dan krijgen wij den indruk, dat de Japanners zelf die bescherming reeds tot een zoo eenvoudig probleem hebben gemaakt, dat er voor de neutrale commissie aan Japan sche personen en goederen niet veel te be- schermen over blijft. Het herinnert aan de vermaarde orde, die volgens het telegram van een Russisch gouvemeur aan zijn tsaar, na een uitermate afdoende actie te Warschau beerschte. Verder gaf Sato, nadat de commissie de geldigheid van het op 28 Februari door den burgemeester van Sjanhai aangenomen Japan sche ultimatum bestreden had, te kennen, dat de Japansche regeering op dit punt alleen maar op een vrijwillige toestemming van China hoopte! Het is werkelijk aangenaam op te merken, dat in deze benarde tijden het ©ptimisme niet overal ter wereld is uitge- storven. Het belang van deze verklaring zit vooral hierin, dat zij het volmaakte fiasco constateert van de militaire actie. Japan is nu niet meer zoover als aan het begin der actie, toen de burgemeester van Sjanghai had moeten beloven de anti-Japansche actie te onderdrukken. Het boycot hoeft niet langer officieel door de Chineesche overheid te wor den bestreden, voor zoover het binnen wette- lijke perken blijft. Willen de Japanners dat bereiken, dan moeten zij een vreedzame methode ter hand nemen, die zij voor het be gin van hun actie hebben versmaad. Heeft hun terugtocht bij Sjanghai echter ten doel meer ruinate te maken voor een nleuwen aanloop in Mantsjoerije Sato heeft in een interview met een medewerker van de News Chronicle te Geneve verklaard, dat Japan een inmenging van den Volkenbond in Mantsjoerije niet zou gedoogen. Deze ver klaring klinkt zonderling omdat Japan door zijn deelneming aan de zittingen van den Raad van den Volkenbond, welke aan dit on- derwerp gewijd waren, en door het goedkeu- ien van de uitzending en de bepaald uitermate vTiendelijke ontvangst van de commissie van ©nderzoek van den Bond, van een heel andere opvatting heeft blijk gegeven. Misschien is Sato voor zijn doen zoo heftig uitgevallen, omdat de Engelschman aan dit gedeelte van bet gesprek een reeks aggressieve en zelfs iactlooze vragen had laten voorafgaan. Maar in ieder geval ziet het er in Mant sjoerije nog volstrekt niet rustig uit. Aller- wege schijnt verzet op te laaien tegen de re geering van ledepoppen, die door de Japan ners is ingesteld. Niet ten onrechte heeft dr. Oen er te Genfeve op gewezen, dat Mantsjoe rije niet door, naar onafhankelijkheid van China dorstende Mantsjoe's bewoond wordt maar door Chineezen. Bij deze Chineezen zit nu blijkbaar de verontwaardiging heel hoog tegen de landgenooten die zich door de Japan ners laten gebruiken. Dat juist de afgezette keizer aan het hoofd dier regeering staat, zal de agitatie ertegen nog vergemakkelijken. De oude dynastie komt door dit optreden van den heer Poe-I in verhoogd miscrediet, en dit miscrediet kan weer voor agitatie tegen hem als hoofd van den „nieuwen staat" worden gebruikt. Zelfs troepenafdeelingen, die de Japanners reeds onderworpen geloofden, komen in gewapend verzet. Wellicht hebben de militaire ervaringen bij Sjanghai, waar gebleken is dat Japansche soldaten voor Chi neezen niet onder alle omstandigheden on- weerstaanbaar zijn, daartoe bijgedragen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Japanners deze ongeregeldheden en opstanden zelf nog hebben gewenscht. Want nu moet het immers hun beleid zijn te bewijzen dat zij met de nieuwe regeering rust in Mantsjoerije hebben gebracht. Van de rust, die van den beginne af het doel heette van de Japansche actie, en die voor het begin ervan in niet onbevredigen- de mate in Mantsjoerije heerschte, is op het oogenblik echter minder dan ooit iets te mer ken. De berichten mogen zeer overdreven zijn, vreedzaam is de toestand in Mantsjoerije zeer zeker niet. De arme Japanners hebben een onvoorzichtige greep gedaan in het Chi neesche wespennest. Hun militairen hadden uit vroegere ervaringen blijkbaar niet de les sen getrokken, waarmede de politici reeds een aantal jaren hun voordeel hebben gedaan. Waar is nu het einde? DE GEZONKEN M 2. Duikers hebben uit de gezonken duikboot M 2 een lijk geborgen. Het was een matroos, maar men heeft hem nog niet kunnen iden- tificeeren. DROEVIG ONGEVAL. Hedenmorgen zat het 3-jarig zoontje van den stalhouder Van der Peijl bij den voerman (zijn broer) op den bok van een watertank, toen het er voor gespannen paard plotseling doorschoot en beiden van den bok vielen. Het knaapje werd toen met een der voorwielen van de half geladen tank overreden en is in deer- niswekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar het in den loop der mid- dag is overleden. DIENST VLISSINGEN—TER NEUZEN. Uit een in de j.l. Zaterdag gehouden verga- dering der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken alhier deelde de voorzitter in zijn jaar- overzicht mede, dat het gevaar voor ophef- fing van den dienst VlissingenTer Neuzen althans voor het jaar 1932 is afgewend, ter- wijl het zeker zjjn nut heeft gehad, dat door de verschillende besprekingen de beteekenis van dezen dienst meer naar voren is gekomen, en onjuiste meeningen zijn recht gezet. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, J. den Outer, Donze-Visserstraat 58. Linnen boorden, H. Molema, Axelschestr. 47. Gouden broche, W. de Vries, Scheldekade 59. Glace handschoen, J. Klaassen, Lange Kerkstraat 96. Blauwe mantelband, A. van Es, Nieuwe- diepstraat 24. Duif, P. Obrie, Kanaalweg 88. Schippers loopplank, M. Harte, Steenkamp- laan 84. Mantelband, L. van der Est, Dekkerstr. 17. Passer, Bureau Van Politie. SAS VAN GENT. V olksgebruilten. Mag ik U, geachte lezer, uitnoodigen om met mjj voor enkele oogenblikken te willen bladeren in het vergelende boek der oude volksgebruiken, waarin we de gebruiken even willen nagaan die eertijds, omstreeks dezen tijd in sommige deelen van den lande in zwang waren en misschien thans nog, hetzij dan ook slechts sporadisch hier en daar nog in een verloren hoekje in eere gehouden worden. Ik doe dit beroep op U, in de eerste plaats omdat het releveeren van die oude overleve- ringen een aangename herinnering bij me- zelven opwekt, maar tevens op verzoek van sommige lezers onzer courant, die nogeens graag een en ander uit him vroegere omge- ving willen opgehaald zien, omdat dit, even- als bij mezelf, ook bij hen aangename ge- dachten uit lang vervlogen jaren te voor- schijn roept. Komaan, laten we eens beginnen met den Palmzondag. Op dezen dag worden in de Katholieke ker- ken, zooals algemeen bekend mag veronder- steld worden, de palmen gewijd. Deze hande- ling moet beschouwd worden als een symbo- liek voor den blijden intocht in Jerusalem. Verder wijden we daar maar niet over uit, omdat iedereen van deze zaak voldoende op de hoogte mag geacht worden. Wel wil ik dit nog even vertellen, dat in mijn jongen tijd, de ongeduldige naturen wel een beetje tegen dezen Zondag opzagen, omdat dit de dag is van het z.g. lange evangelie en de mis in den regel drie kwartier langer duurde dan ge- woonlijk het geval was. Maar van den ande- ren kant was het ook weer een plezierige dag, want het was een onderscheiding om met een bos palmen, schoon versierd met een fraai wit papier met mooi uitgeknipten rand, naar de kerk te mogen trekken; een soort van wedstrijd, wie den grootsten en mooist ver- sierden bundel bij de zegening der palmen in de hoogte mocht steken. Na de mis droegen we de palmen triom- fantelijk huiswaarts, doch onderweg moes- ten er al veeren gelaten worden. Want iedere jongeman of knappe jonge maagd verzocht om een klein takje, gene om het aan hoed of pet te steken, deze om het op de borst in het knoopsgat te dragen. Thuisgekomen nam moeder de palmtuil in ontvangst en haar eerste werk was een takje aan den schoorsteen te steken op de plaats waar de „huiszegen", d.i. de prent, waarop een vrome spreuk stond gedrukt en gewoon- lrjk van den een of anderen pelgrimstocht was meegebracht. Meestal werden in alle vertrekken de ge- wijde zaken met een palmtakje versierd. Dat aan een en ander godsdienstige waarde ge- hecht werd, zal iedereen begrijpen. Ook fn de stallen en schuren kwam zoo'n takje terecht. In den namiddag, na het eten, trok Vader met de overblijvende palmen veldwaarts en stak op iederen akker of in elken boomgaard ook in den tuin, een takje in den grond. Daarmede was de plechtigbeid voor dien dag afgeloopen. Wat er nog van den bos palmen over was, werd zorgvuldig op een goede plaats bewaard en diende bij nood of onweer als bestrijding van de booze machten, die het huis of zijn bewoners bij zoo'n gelegenheid bedreigden. Er werd dan een takje verbrand, dit diende dus als zoenoffer aan de booze geesten en tegelijkertijd als reukoffer aan God, om hem op deze wijze gunstig voor huis en bewoners te stemmen. Zoo was het verloop in mijn ge- boortestreek. In andere streken heerschte het gebruik van de Palmpaschen, waarover een ieder wel het een en ander zal gelezen, gehoord of zelf meegemaakt hebben. Nog een ander gebruik dat in de thans aangebroken week, in eere was, bestond in het inzamelen van de paasch- eieren, door den koster, niet voor zich zelven, maar voor den pastoor der parochie. Met een groote hengselmand bezocht de koster alle ingezetenen der parochie, die als zoodanig in aanmerking kwamen, om van hen de gebruikelijke paaschgift in den vorm van eieren, of worst in ontvangst te nemen. Het spreekt van zelf, dat de koster in den regel ook niet leeger hande behoefde heen te gaan en den dag der ophaling herhaalde malen de beenen onder de tafel, behalve zijn eigen, stak om op de vriendelijke uitnoodiging van de vrouw des huizes, waar toevallig elf- uurtje, maal-, koffie- of vespertgd gehouden werd, aan te zitten. En al kwam hij soms laat op den dag met een paar slappe beenen bij den pastoor aan, dat werd hem zoo kwalijk niet genomen. Als de oogst maar goed geweest was en daarover was in den regel niet te klagen. Eigenaardige gebruiken in dien goeden ouden tijd, nietwaar geachte lezer. Maar voorbg en Das kommt nicht wieder, Nicht einmal wieder, Das war zu schon um jetzt noch da zu sein. Naar Antwerpen. Ik geloof, dat Zondag half Sas naar Ant werpen getrokken is om den voetbalwedstrijd als ooggetuige te gaan bijwonen en niet enkel het mannelijk element, maar ook de andere secte heeft daar getuige willen zijn van de prestaties, door onzen ouden plaatsgenoot Adriaan van Male tijdens dien wedstrijd af te leggen. Deze Adriaan moet ge n.l. weten heeft onder de Sassenaren van zijn leeftijd heel wat aan- hangers, want hij heeft met hun tijdens en ook na de oorlogsjaren met hen school ge- gaan. En daar Adriaan" zijn vroegere kamera- den moeilijk schijnt te kunnen vergeten, hun elk jaar gedurende eenigen tijd komt opzoeken om de oude banden te bevestigen, zelfs een maal in de gelegenheid geweest is, om met een kapot been naar het ouderlijk huis te Rotterdam te mogen terugkeeren, daarom was het enthousiasme onder de Sassche liefheb- bers zoo groot, dat het als 't ware op een run op de een of andere in geldverlegenheid (Ingez. Med.) verkeerende instelling ging gelijken, toen de merkwaardige Zondag was aangebroken, waarop hij toonen zou, dat zijn hier eens zoo gehavenden stumpel" niets van zijn jeugdige sterkte had ingeboet. Een goede tip voor de volgende aanbeste- ding van straatnamen. OOSTBURG. De aanbeveling voor gemeente-secretaris te Oostburg bestaat uit de heeren M. A. Aal- bregtse en J. A. Eekhout, ambtenaren ter secretarie, resp. te Oostburg en Breskens. Voor gemeente-ontvanger bestaat de aan beveling uit de heeren Jos. Risseeuw, ge meente-ontvanger te Zuidzande en P. A. Bril, volontair ter gemeente-secretarien van Oost burg en Zuidzande. HANDELSREGISTER KAMER VAN (KOOPHANDEL VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 815 Maart werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende Inschrijvingen Gamalendrogerij „Nieuwpoort", Sluis, Hoog- straat 14a, exploiteeren van gamalen- en visehdrogerijen, het fabriceeren van gedroog- de gamalen, vischmeel en aanverwante arti- kelen. Venn.: Cesar Petrus Batselaere, Sluis; Wouter de Smidt, Breskens, Leendert Lijk, Breskens en Marinus Hubertus Condstandse, Goes. E. A. Guilliet, Dijkstraat 67, schilderszaak, handel in glas- en verfwaren. Wijzigingen: Alph. Guilliet Zoon, Dijkstraat 67, schil derszaak, handel in glas en verfwaren. Over leden eigenaar: Alphonse Guilliet. Nieuwe eigenaar: E. A. Guilliet. Handelsnaam gewjj- zigd in E. A. Guilliet. Ls. van Waesberghe-Janssens, Hulst, Markt C 22, bankier en wijnhandel. Ontslag procu- ratiehouder A. L. M. van Waesberghe inge- trokken. Opheffingen L. F. Kaijser, Driewegen O 98, comm. in landbouwproducten. Vereffenaar: Wed. L. F KaijserIJsebaert, Driewegen. T.I'M DE De Paaschmaxkt Woensdag wordt dan onze Paaschmarkt ge houden. Bij mooi weer zal het een groote dag zijn. We verzoeken alle winkeliers vlaggen en banderols uit te steken. Over de Pokenstoet wordt veel gesproken. Oud en jong heeft er schik in. Het Pokenlied wordt reeds flink gezongen. Qnmiddellijk na de school wordt de stoet gevormd bij M. Adriaansen. Zijn er winkeliers die nog af- zonderlijk reclame widen maken tijdens den optocht, ze kunnen dit gerust doen. Rond 5% uur wordt het vuurtje aangesto- ken en worden al de poken verbrand. Muziek, dans en groote vroolijkheid rond het vuur. Iedereen make zich Woensdagnamiddag vrij. NAMENS „TER NEUZEN KLIMOP". Onze karavanen. ,,Ter Neuzen Klimop" heeft dan wederom twee dagen flink reclame gemaakt en met de Neuzenmanifesten alle dorpen van Zeeuwsch- Vlaanderen bezocht. Ook deze maal zijn we overal met veel enthousiasme ontvangen. Van verre reeds herkent men onze karavaan door het schallen der klaroenen. We zijn reeds oude bekenden geworden. En toch is de nieuws- gierigheid even groot. Langs de straten staan steeds twee rijen menschen opgesteld, oud en jong komt toegeloopen en grijpen als 't ware de manifesten uit onze hand. Rijden we door de velden en we gooien bladen naar hen, die op 't land werken, ze mogen nog zoo ver verwijderd zijn, ze komen en nemen met veel belangstelling het blad op en bergen het netjes in den zak. Gooien we een exemplaar naar den een of anideren fietser die voorbij- trapt, hij springt van zijn fiets en neemt ons Neuzenmanifest lachend mee. Op Hoofdplaat komt een jongen aangeloo- pen: Mijnheer, krijg ik nog een blaadje voor mijn buurman, die woont ginder achter en daar komt U niet. Hij heeft er om ge- vraagd. Op den middag, als de scholen uitgaan, dan is 't echte revolutie rond onze wagens. Voorwaar, zulk een karavaan is steeds een prachtreclame. Een winkelier vertelde ons gisteren: Zaterdag kwamen twee dames biji mij in den winkel. De eene deed groote inkoopen, en vroeg wanneer de tram vertrok. Ik vroeg waarheen. Naar Walsoorden. Bent U van Walsoorden? Ja, mijnheer; U bent daar Donderdag met de auto's geweest, en heb uwe manifesten gelezen. Ook uwe advertentie. Toen zei ik: Zaterdag ga ik naar Ter Neuzen en ga naar X om in te koopen. Ze kocht een gansch pak goederen, stond versteld over de goedkoope prijzen; nog meer in de nopjes was zjj toen ik haar een tege- moetkoming verleende op haar tramkaartje. Toen zeide ze verheugd: „Mijnheer, dat zal ik in Walsoorden vertellen en hier nog meer ken- nissen naartoe sturen." Dat vertelde ons de winkelier. Dat is het gevolg onzer reclame. En hoevele vreemdelingen komen er zon- der dat wij het weten. Welke winkelier zou er zijn die het groote belang van onze auto-karavanen zou loochenen Voor de winkelweek moeten we iets reus- achtigs op touw zetten. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Maart 1932 de volgende vonnissen uitge- sproken: J. Th. P., oud 19 j., schippersknecht te Mil- lingen, thans gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en onmiddellijke in- vrijheidstelling. A. L. V., oud 26 j., zanger te Deurne (B.), is wegens het niet aangifte doen van de ge- boorte van een kind aan den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, schuldig verklaard. doch geen straf opgelegd. C. v. D., oud 31 j., lan'dbouwer te Graauw, is wegens fraude bij faillissement, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In de zaak tegen M. C. v. D., oud 49 j., han- delsagent te Middelburg, beklaagd van ver- duistering, werd het eerste vonnis waarbij hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, bekrachtigd. In de zaak tegen G. I. d'O., oud 21 j., kan- toorbediende te Hulst, beklaagd van mishan- deling, werd het eerste vonnis vemietigd en opnieuw recht doende, werd hij veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis dat de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd bij vonnis van het kan- tongerecht Ter Neuzen aan P. F. de Nijs, landbouwer te Ter Neuzen, Spui, voor een termijn van een jaar, ingegaan op 2 Maart 1932. V O E T B A L. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. TV. Wedstrijduitslagen van Zondag. BelgieNederland 14 Kampioenschap van Nederland. VeendamEnsched6 01 le Klasse: BleijerheideNAC 31 Willem IIMW 3e klasse B: ZierikzeeWalcheren 5—0 zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mrjnha'rdt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) TERNEUZEN IISTOPPELDIJK I. 22. Het tweede elftal van Temeuzen speelde gister met een viertal invallers een wedstrijd tegen Stoppeldijk I, kampioen 2e klasse B Z. V. B. Stoppeldijk wist na eenigen tijd de leiding te nemen. Hoewel Terneuzen vele malen ten aanval trok, kon zij, door het stumperig spel der voorhoede, voorloopig geen doelpunten maken, totdat even voor de rust de keeper van Stoppeldijk met bal en al in het doel ge- werkt werd. 11. Met dezen stand werd ook gedraaid. In de tweede helft maakte de keeper der thuisclub een zoodanigen blunder, dat dit een doelpunt kostte. Tenslotte maakte Terneuzen daarna weder gelijk. 22. In den nog restee- renden tijd werden geen doelpunten meer ge maakt. ~J. V. V.—SASSCHE BOYS II 2—1. Gisteren had op het terrein aan de Moffen- schans een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen J. V. V. I en de Sassche reserves. De thuisclub was vrijwel het meest in het offensief. Na 20 min. spelen namen zij de leiding, waarna de Boys spoedig gelijk maak- ten. Na de hervatting was de thuisclub weer het meest aanvallend, doch de Sassche doel- man, die op uitstekende wijze zijn doel ver- dedigde, gaf hen voorloopig geen kans. Kort voor het einde scoorde de rechtsbinnen van J. V. V. het winnende doelpunt. DE ZUIDELIJKE EERSTE KLASSE. De strijd om de bovenste plaats is thans be- slist. Doordat NAC gister haar wedstrijd tegen Bleijerheide verloor, is PSV kampioen. Door de overwinning van Bleijerheide is daarentegen de strijd om de onderste plaats verscherpt. Drie vereenigingen, n.l. BVV, De Valk en Bleijerheide, zijn met een gelijk aan tal punten geeindigd. Zij zullen nu door extra- wedstrijden moeten uitmaken wie voor het spelen van degradatiewedstrijden in aanmer king zal komen. DE PAASCHWEDSTRIJDEN VAN TERNEUZEN. De voetbalvereeniging Temeuzen heeft voor de Paaschdagen belangrijke wedstrrjden op haar programma. Voor Zondag heeft zij een wedstrijd vast- gesteld voor haar tweede elftal. Waar dit elftal zoo goed als zeker kampioen zal worden van de le klasse B Zeeuwschen Voeltalbond (zij heeft nog slechts 66n punt uit drie wed strrjden noodig om dien titel te kunnen voe- ren) en zij dus het volgende seizoen haar in- trede in de 3e klasse Kon. Ned. Voetbalbond kan doen, moet men voor haar naar sterkere tegenstanders uit gaan zien. Men is nu zoo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op het le elftal van de Gentsche vereeniging Union Gantoise, welk elftal uitkomt in de 2e Klasse Gew. van den Kon. Belg. Voetbal bond. Wij vermoeden, dat onze spelers het zwaar te verduren zullen hebben, maar men moet ook bedenken, dat men tegen een betere ploeg zelf ook beter spel kan ontwikkelen. In elk geval is deze wedstrijd den eersten stap op den weg naar hoogere regionen. Voor Maandag heeft men een zeer belang- rijken wedstrijd. Dien dag krijgt n.l. het eer ste elftal de reserves vah de Eere-klasser Kon. Racing Club van Gent op bezoek. Dit elftal bezet op zeer eervolle wijze de eerste plaats van de Reserve Klasse A van den Kon. Belg. Voetbalbond en is door geen andere ploeg meer te bereiken. In de 21 tot dusver door haar ge- speelde wedstrijden heeft zij het respectabele aantal van 124 doelpunten weten te maken, terwijl zij er maar enkele tientallen tegen zich zag aangeteekend. Uit de ingewonnen inlich tingen is gebleken, dat het grootste deel van de spelers dit seizoen reeds meerdere malen voor de Eere Klasse is uitgekomen. De mo- gelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat eenige vaste eerste elftalspelers in de ploeg zullen worden opgenomen. Het bestuur meende dan ook, dat kosten noch moeite moesten worden ontzien, om deze ploeg hier te krijgen. De Paaschdagen beloven alzoo op voetbal- gebied zeer aantrekkelijk te worden. We ver- trouwen dan ook, dat de liefhebbers uit Ter Neuzen en omliggende gemeenten het streven van de vereeniging Temeuzen om dergelijke belangrijke wedstrijden vastgesteld te krijgen, zal weten te waardeeren, door deze te be- zoeken. BELGIeNEDERLAND. 14. DE wedstrijd, die zoowel in Nederland als in Belgie steeds de grootste belangstelling trekt, is ditmaal geeindigd in een stevige overwinning van het Nederlandsch elftal, een overwinning die ten voile verdiend is, daar het elftal een prachtig geheel vormde, met als uitblinkers Van Male, Adam en Lagendaal. Het Belgisch elftal heeft velen teleurgesteld. Het is wel opmerkelijk, dat de invaller Bastin juist de beste speler bleek te zijn. Ook de spil Hel'lemans viel op door zijn hard werken. De achterhoede der Belgen kon het niet bol- werken tegen onze uiterst vlugge voorhoede, en vooral Herremans was hierin de zwakkei plaats. Doch hij had tegenover zich de vleu- gel WelsAdam, en hij trof het dus bar slecht dat beide spelers zulke schitterende staaltjes van voetbal lieten zien. De kleine Wels draaide en dribbelde met den bal, dat het een lust was en voortdurend liet hij Herremans dicht bij hem komen om dan aan Adam ter verdere afwerking over te geven. Adam was onvermoeibaar en een zeer tac- tisch speler, hij zag direct waar de bal heen moest en hij liet het succes steeds aan Lagen daal, die hierdoor in staat werd gesteld de vier doelpunten te maken. Van Male, die in Philippine is geboren, is een doelverdediger, zooals wij nog zelden zagen, hij stond steeds op de goede plaats en met z(jn lange anmen maaide hij alles weg of greep stevig toe wat in zijn nabijheid kwam. Het eenige doelpunt van Belgie kwam door dat bij een hoekschop door Bastin genomen Weber mede in het doel had plaats genomen De bal kwam tegen diens borst, sprong toen tegen de doelpaal en Weber werkte met zijn arm den bal weg. De scheidsrechter had ech ter gezien dat de bal reeds over de doellgn was geweest en kende het doelpunt toe. Hier door werd de stand 10 voor Belgie. Kort daarop stelde Mol door een center Lagendaal in staat den gelijkmaker te scoren en ongelooflijk hard Vloog de bal voorbij Van den Bergh. 11. Het spel is verbazend vlug, maar de onzen zijn vlugger dan de Belgen en vooral beter in het afwerken van de bal. Tel- kens breken ze door en voortdurend denken wij dat gedoelpunt zai worden, en Lagendaal krijgt voortdurend den bal toegespeeld, het leek wel een afspraak der Oranjemannen dat alles van den Xerxes-man moest komen. Ondertusschen heeft Van Male schitterend werk verricht in zijn doel en de duizenden supporters gerust gesteld door zfln doortastend optreden. Bij een doorbraak geeft Mol weer naar Lagendaal en het moment is er dat Nederland de leiding heeft. Met dezen stand is het rusten. Nauwelijks is de bal weer aan het rollen of Adam ziet Lagendaal vrij staan, plaatst van ver mooi voor diens lange beenen en nummer drie ligt in het net. Kort daarop denken wjj Versijp voor Belgie te zien doelpunten, maar Weber vangt het Ieder vlak bij doel op, hij kan echter niet voorkomen dat de bal van richting verandert en toch nog in het doel terecht zal komen, maar Van Male die gevallen is, slgat zijn lin- kerarm uit en waarlijk hij stompt nog juist den bal weg. Als Belgie is opgedrongen, kan Paauwe den bal vrijmaken, geeft hem aan Lagendaal, die hem kopt naar Van Nellen. Nouwens snelt toe, doch Van Nellen zet voor, waar Van den Berghe uit zijn doel loopt, doch Lagendaal is er eerder bij en passeert den doelman, waar- door hij kalm den bal in het verlaten Belgisch doel plaatst. 14. Van nu af is het duidelijk, dat de wedstrijd een groote zege voor Nederland is, want bij een zoo goed spelend Oranje-elftal is het on- denkbaar, dat Belgie nog op kan halen. De resteerende tijd vprstrijkt dan ook zon- der dat doelpunten gemaakt worden en onder groot gejuich der Nederlanders wordt het Wilhelmus ingezet, dat krachtig door alien wordt mede gezongen. Sedert 1925 is dit de eerste overwinning van het Nederlandsch elftal. EEN WOESTELING. Vrijdagnacht hield een agent, die op post stond in de Bontekoestraat te 's-Gravenhage, een personenauto aan, die in woeste vaart kwam aanrijden. Toen de agent den be- stuurder naar zijn naam vroeg, weigerde deze dien op te geven en wilde doorrijden, waarop de agent op de treeplank ging staan. De be- stuurder gaf den agent een slag in het ge- laat, waardoor hij van de auto op de straat viel, waarna de bestuurder gas gaf en met zijn auto den agent over den linkervoet reed. De chauffeur trachtte daarna den agent en een inmiddels te hulp geschoten collega met den wagen tegen een van de muren te druk- ken. Op het Rijswijkscheplein reed de woes- teling over de opgebroken straat heen, waar door twee banden sprongen en de auto tot stilstand kwam. De bestuurder sprong er uit en werd door voorbijgangers gegrepen. Het bleek te zijn de 30-jarige koopman P. B., te Naaldwijk. B. is in bewaring gesteld. Omtrent den roofoverval te Heerlerheide meldt de ,,Limb. Koerier" nog het volgende Maandagavond omstreeks 9 uur klopte iemand aan de woning van de alleenwonende 85-jarige weduwe M. te Schrijversheide. Haar woning staat op den rand van de heide. De oude vrouw lag reeds te bed. Op haar vraag: „Wie klopt daar?" werd geantwoord: „Ik ben van de politie. Doe open. Ze wil len bij u inbreken". De vrouw deed daarop de deur open, waar na de inbreker zeide: ,Geef me gauw uw geld, want ze willen het vannacht komen stelen". De vrouw, die 't geld onder het hoofdkus- sen had verborgen, begaf zich daarheen. De dief deed alsof er onmiddellijk gevaar dreig- de en trok een revolver. Hij zeide, de dieven gezien te hebben. Ze lagen in de nabijheid van de woning te wach- ten. Hij zou ze evenwel doodschieten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2