Ter Neuzensche Courant Vierde Blad Door Zeeuwsch-Vlaanderenin'tVerleden Woensdag 16 Maart 1932. No. 8812 KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. BIN NENLAND BUITENLAND KECHTSZAKEN. VAN De Rurgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Keuringsraad voor tie ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer ge- meente zitting zal houden te Ter Neuzen, in de voormalige school A op het Schooiplein, op Donderdag 28 April 1982, van des voor- middags 11 uur, en op Vrydag 29 April 1932, van des voormiddags 9,30 uur tot des na- middags 1,80 uur. Geneeskundige verklaruigen. Vermoedt de ingeschrevene, dat hij onge schikt is wegens een ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling geweest is, dan is het wenschelyk, een schni- telijke verklaring van een geneeskundige mede te brengen. Inlijving. Voor hen, die niet voorgoed ongeschikt worden verklaard, bestaat de gelegenneid om hun voorkeur met betrekking tot de inlijving aan den voorzitter van den keuringsraad op te geven, zoowel wat betreft korps of zee- macht als garnizoen en tijd van opaomst. Voorts kan de ingeschrevene den voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stelieii om te bewijzen, dat hij voor zeker vak ot voor zekeren arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met opgegeven wenschen kan slechts reke- ning worden gehouden, voor zoover de dienst- belangen het toelaten. Verplichtingen. Rehoudens de hiema vermelde uitzonderin- gen, is ieder, die voor de lichting van het volgend jaar is ingeschreven, verpiicht op de hem aangewezen plaats en tyd voor den keu ringsraad te verschijnen en zich te onder- werpen aan een onderzoek tot het beoordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrijgen van gegevens voor zijn nadere bestemming, waarvoor schrif telijke proeven moeten worden afgelegd.. De ingeschrevene, die tijdelijk ongeschikt wordt verklaard. is verpiicht het volgenn jaar nogmaals voor den keuringsraad te ver- schijnen en het vereischte onderzoek te on- dergaan, tenzij hij inmiddels geschikt of voor goed ongeschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. Wie niet behoeven te verschijnen. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en vdor den dag, waar- op zij voor den keuringsraad zouden moeten verschijnen, van den dienstplicht zijn vrijge- steld wegens broederdienst, worden niet aan de keuring onderworpen. Dit geldt niet voor degenen, die het vorig jaar tijdelijk onge schikt zijn verklaard. Van de verplichting om voor den keurings raad te verschijnen zijn vrijgesteld de inge- schrevenen, die behooren tot een der volgen- de groepen a tot g: a. zij, die zyn opgenomen in een krank- zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gesticht; b. zij, die doen blijken door ziekte of ge- breken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht, als onder a bedoeld; c. zij, die zijn opgenomen in een rijks- opvoedingsgesticht, een tuchtschool, een ge- vangenis of een rijkswerkinrichting; d. zij, die hun beroep maken van de bui- tenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands; e. zij:, die langer dan een maand in het buitenland verblijven in een plaats, welke meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen; f. zij, die een geestelijk of een godsdienstig- menschlievend ambt bekleeden of tot zoo- danig ambt worden opgeleid; g. zij, die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht (dezen worden niet tot de keuring toegelaten; zij, die tot den vrijwilli gen landstorm behooren, moeten zich w61 aan het onderzoek onderwerpen). Uitspraak op verklaringen. In sommige gevallen kan de ingeschrevene ongeschikt worden verklaard enkel op grond van een schriftelijke verklaring, bij voorkeur afgegeven door twee geneeskundigen. De eischen, waaraan zulk een verklaring moet voldoen, zijn omschreven in art. 37, 4e lid, en art. 41 van het dienstplichtbesluit. Nadere inlichtingen kan men vragen aan de gemeente- secretarie of aan den voorzitter van den keuringsraad. Keuring elders. De ingeschrevene kan aan den voorzitter van den keuringsraad het verzoek doen om het onderzoek elders te ondergaan. Desge- wenscht kan hij het verzoekschrilt indienen bij den burgemeester, die alsdan zorgt voor de verzending. Herkeuring. Ten aanzien van elken ingeschrevene, om- trent wien de keuringsraad uitspraak heeft gedaan, kan bij den herkeuringsraad een nieuw geneeskunaig onderzoek worden aan- gevraagd a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegenwoor- diger; b. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen oi diens wettigen ver- regenwoordiger. ue aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzoeaschrilt omschreven gronden en uiteriyk den tienden dag na den dag, waarop de uicspraak in het openbaar is meuegedeeld, woraen ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor aen dienstplicht inge schreven is. Aanvragen, niet ingericht of niet ingele verd op de hier omschreven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Verschijnt de ingeschrevene niet op den be- paalden tyd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwooraiger, als vervallen bescnouwd, benouaens uuz-ju- deringen. Inaien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. Afkeuring door bedrog. Rlijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verkiaard als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetretfende uitspraak door den Minister van Detensie vervallen verklaard en wordt de persoon, wien het geldt, gepiaatst in de ver- nouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben verkeerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verpiicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats en tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd-vijttig gul den. Hetzelfde geldt voor den ingeschrevene, die moet woroen onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het onderzoek onderwerpt, en ook voor dengene, die de in verband met de dienstplichtwet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij opzettelijk een van genoemde feiten, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes- honderd gulden. Voorts wordt de aandacht gevestigd op art. 206 van het wetboek van strafreeht, dat luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2°. hij, die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in hel laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Reiskosten. Indien de ingeschrevene, om voor den keu ringsraad te verschijnen, kosten zou moeten maken voor het passeeren van een veer, brug of tol of de heen- en terugreis niet in een dag kan afleggen; kan hij zich tot den burge meester wenden: in het eerste geval voor het ontvangen van een passagebiljet en in het laatste geval voor het genieten van nachtver- blijf en voeding. De opgeroepene, die woonplaats heeft in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M, van de Nederlandsche grens is gele gen, en een tegemoetkoming wenscht te ont vangen in de kosten van de reis en, zoo noo- dig, in de kosten van voeding, moet deze by zijn verschijning voor den keuringsraad vra gen aan den voorzitter. Vergeet niet, bij adresverandering uw nieuwe adres aan de gemeentesecretarie op te geven. Ter Neuzen, 14 Maart 1932. De Rurgemeester, J. HUIZINGA. DE NIEUWE DRANKWET. De minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft goedgevonden te bepalen: Artikel 1. De naam van hem, aan wien de vergunning of het verlof is verleend, moet boven of ter zijde van elke buitendeur, die toegang geeft tot de Inrichting, onuitwlsch- baar zijn aangebracht in druKieciers met eene noogte van ten minste 30 m.M. en eene dikte van ten minste 4 m.M. Artikel 2. De aandaiding, welke vergun ning or weik verlot is verieend, moet boven or ter zijde van elke buitenaeur, die toegang geert tot de inricnting, onuitwischbaar voor- Komen op een viak van glad metaai or eemge andere geiijkwaardige stof van voldoenoe oikte, met eene lengte van ten minste 330 m.M. en eene breeote van ten minste 230 m.M., met dien verstande, dat de aanduiding: a. voiledige vergunning moet voorkomen op een wit geiakt veid in zwart gelakte hoord- aruKietiers met eene hoogte van ten minste oO m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M.; b. tap-vergunning moet voorkomen op een wit geiakt veid in zwart gelakte hoofdoruk- letters met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M., c. slyt-vergunning moet voorkomen op een wit gemkt veid in zwart gelakte hoofooruk- letteis met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M.; d. hotel-vergunning moet voorkomen op een veid, door een diagonaal zoodanig ge- scheiden, dat de linkeruriehoek boven groen en de rechterdnehoek onaer wit is geiakt en wel in zwart gelakte hoofddrukletters met een hoogte van ten mlhste 50 m.M. en eene oikte van ten minste 8 m.M.; e. societeits-verguimlng moet voorkomen op een veld, door een diagonaal zoodanig ge- smeiaen, dat de linkerdnenoek boven rood en de rechterdriehoek onder wit is geiakt, en wel in zwart geiakte hoorddrukletters met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M.; f. bijzondere vergunning moet voorkomen op een wit geiakt veid in zwart gelakte hoofddrukletterg met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M., terwijl onder die aanduiding in zwart gelakte hoofddrukletters met eene hoogte van Len minste 15 m.M. en eene dikte van ten minste 2 m.M. de woorden (verkoop 210 liter) moeten zijn toegevoegd. g. veriof A moet voorkomen op een veld, door een diagonaal zoodanig gescheiden, dat de rechterdriehoek boven wit en de linkerdrie- hoek onder blauw is geiakt, en wel in zwart gelakte hoofddrukletters met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M., terwijl onder die aanduiding in zwart gelakte hoofddrukletters met eene hoogte van ten minste 15 m.M. en eene dikte van ten minste 2 m.M. de woorden (zwak- aicohoiische dranken) moeten zijn toegevoegd; h. verlof B moet voorkomen op een blauw geiakt veld in witte hoofddrukletters met eene hoogte van ten minste 50 m.M. en eene dikte van ten minste 8 m.M., terwijl onder die aanduiding in wit gelakte hoofddrukletters met eene hoogte van ten minste 15 m.M. en eene dikte van ten minste 2 m.M. de woorden (aicoholvrye dranken) moeten zijn toege voegd. Artikel 3. Roven of ter zijde van elke bui tendeur, die toegang geeft tot de inrichting moet voor de localiteiteh, die tusschen Zater- dagavond zes uur en Maandagmorgen acht uur voor het publiek gesloten zijn, de tijd, ge- durende welken zij gesloten zijn, onuitwisch baar zijn aangegeven op een vlak van glad metaai of eemge andere geiijkwaardige stof van voldoende dikte, met eene lengte van ten minste 330 m.M. en eene breedte van ten minste 120 m.M., en wel op een wit geiakt veld in zwarte hoofddrukletters met eene hoogte van ten minste 15 m.M. en eene dikte van ten minste 2 m.M. (St.ct.) DE INVOER VAN APPELEN UIT N OORD-AMERIKA. Het Tweede Kamerlid Rraat heeft tot den minister van Einnenlandsche Zaken en Land- bouw de volgende schriftelijke vragen ge- richt: Is het den minister bekend, dat in den loop van deze maand in Europeesche havens uit Noord-Amerika appels zijn aangekomen, die besmet waren door de San-Jose-schildluis? Is het den minister bekend dat ambtenaren van de politie op de Parijsche markt reeds appels hebben gevonden, waarop het bovenge noemd insect voorkwam? Is het den minister bekend, welke groote verwoestingen door bovengenoemd insect kun nen worden aangericht? Acht de minister het niet noodzakelijk am ook in ons land de noodige maatregelen te nemen, evenals zulks reeds in Frankrijk is geschied, om te verhinderen, dat met de N.- Amerikaansche appels ook bovengenoemd in sect in ons land wordt ingevoerd? HET ZUIVELBEDRIJF IN NOOD. Aan den minister van Rinnenlandsche Za ken en Landbouw is Zaterdag het volgende adres gezonden: De Christelijke Roeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comite en de Katholieke Nederlandsche Roeren- en Tuindersbond vestigen de aan dacht van Uwe Excellence op de catastrophale ontwikkeling van den boterprijs, welke thans reeds is gedaald tot 96 cent per K.G. (com- missie-noteering Leeuwarden). Wij behoeven Uwe Excellence niet te zeg gen, dat hiermede de toestand voor onze vee- houdenden boerenstand onhoudbaar is gewor- den. Daarenboven nadert onheilspellend het oogenblik, dat de export van onze kaas naar Duitschland zoo goed als geheel zal zijn lam gelegd, vooral tengevolge van de deviezen- regeling, welke in dat land wordt toegepast. De centrale landbouworganisaties voor- noemd dringen er daarom bij Uwe Excellence met de meeste klem op aan, wel te willen be- vorderen, dat het door de landbouwcrisiscom- missie bij Uwe Excellence ingediende voor- ste! inzake het heffen van een accijns op spijsvetten met de bedoeling, den melkprijs te steunen, zoo spoedig mogelijk tot stand kome. (Alle vragen, opmerkingen etc te zenden aan den heer A. M. WESSEDS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.) XIX. Een laatste blik op Sluis. Het kasteel. Naar St. Anna ter Muiden. Zoo sloegen wij eenige bladzijden uit de roemrijke historie van het aloude Sluis op en wandelen verder. Als wij zoo het stedeke door- wandelen gevoelt men, dat de tnagiek dit stadje niet zoo beheerscht als Veere. Als men door het eenmaal zoo machtige Markiezaat Veere wandelt, dan voelt men: ,,'t Is voortaij, voor altijd voorbij!" Dat gevoel heeft men zoo niet bij het stadje Sluis, ofschoon haar glorie vergaian is. Als men door Sluis loopt, heeft men het idee, alsof het plotseling in die straatjes druk zal worden. Er zit iets stemmigs in Sluis, iets bekoorlijks, dat doet hopen! Wij gaan even thee drink en in ,,Het Hof van Rrussel" vanwaaruit men zulk een keu- rig gezicht heeft op de haven. Alweer nieuwe verrassingen. Alle w>anden van dit hotel, be- hangen met oude kaarten en platen van Sluis. Men kan zich geen periode indenken, of de geographie is aanwezig. Onder zulke om- standigheden iets te nuttigen is bekoorlijk. De nieuwe R.K. kerk is zeer mooi, maar past m.i. niet in deze Middeleeuwsche sfeer. Nog even gaan w\j naar de overblyfselen van het Kasteel van Sluis, dat eenmaal zulk een DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing in Duitschland heeft nog geen beslissing gebracht, maar president Hindenburg ontbreken nog geen 160.000 stemmen aan de overwinning. Dil kleine tekort kost, schrijft de N. R. Crt., Duitschland opnieuw een paar weken van spanning en onrust, en bovendien een nieuwen verkiezingsdag met al zijn kansen op onge- regeldiheden. Dit laatste is echter niet het grootste oe- zwaar van dezen uitslag. De dag van Zon- dag heeft dat opnieuw geleerd. Duitschland is nog steeds het land van goede organisatle, zoowel wat de overheid betrnt als de par- tijen, die voor een vreedzamen strijd optrok ken. Dat ergens een nationaal sociaiistisch jongeling met zeer treurige gevolgen een daau van amok heeft begaan, mag op ons oordeex geen invloed hebben. De cijfers van den uitslag geven aanleiding tot verschillende opmerkingen en gevolgtrek- kingen. Het aantal stemmen dat op Hinden burg is uitgebracht, nadert de grens van d.. allerhoogste schattingen die vooruit zijn ge- maakt. Hieruit blijkt, dat de socialisten de meerderheid van de partij goed in de hanu hebben. Zonder een trouwe gehoorzaamheia van georganiseerde arbeiders aan den leider had Hindenburg dit aantal stemmen niet kun nen verwerven. Deze indruk wordt nog ver- sterkt door het feit, dat Thalmann, de com munist, de eenige der ernstige candidates is. die beneden de voor hem gunstige schattin:;- is gebleven. Het zal den communisten zij. tegengevallen, dat zij de 5 millioen stemmen niet hebben kunnen halen. Dat pleit ervoor, dat de Duitsche werkloozen nog niet in zoo grooten getale het hoofd verloren hebben a.s men te voren moest vreezen. Het is niet te loochenen dat Hitler, al zijn kansen op de overwinning uiterst gering geworden, een opmc-rkei .^.k groot aantal stem- men heeft behaald. Hij heeft de schattimg van hem welgezinde kringen, die hem gewoon lijk 10 millioen stemmen toekenden, over- troffen, al zullen zrjn critieklooze aanhangers natuurlijk teleurgesteld zijn. Hij heeft vr,, nauwkeurig 30 pCt. van het aantal uitge brachte stemmen behaald, wat hem bij een Rijksdagverkiezing 170 mandaten zou ver- zekeren. Om echter bij de herstemming te kunnne zegevieren, zou hij niet alleen de com- munistische stemmen tot zich moeten trek ken, doch ook de stemmen die op Dtisterberg zijn uitgebracht en zelfs die van den fanta tischen candidaat Winter. Dit is natuurlijk in hooge mate onwaarschijn- lijk, zelfs al geven de communisten het sabota- gep'arool uit om op Hitler te stemmen dan nog is het niet waarschijnlijk dat de bijloope.s daaraan tot den laatsten man gehoor zouden geven. De candidatuur van Diisterberg is opgesteld met het doel de kiezers op te van- gen, die bij een gedwongen keuze tusschen ae uite'rsten Hindenburg en Hitler op den maar- schalk zouden hebben gestemd, maar liever toch van hun oppositioneele gezindheid blyk gaven. Vervalt deze candidatuur dan zouden vele dier kiezers £>f op Hindenburg overgaan, 6f zich onthouden. Volgens de cijfers van de stemming behoeft Hindenburg er slechts 6 pCt van op zich te verzamelen om gekozen te zijn, ook al zouden dan alle communistische stemmen en verder alle kiezers van Diister berg op Hitler overgaan. Het is onwaar- schijnlijk, dat de winst voor Hindenburg onder de kiezers van Diisterberg niet grooter zou zijn. Voor het overige heeft Diisterberg ook weer meer stemmen behaald dan de gunstig- ste schatting hem had toegekend. Het getal der thuisblijvers is dan ook niet groot ge weest. Uit hun gelederen zijn ternauwemood nog verrassingen te wachten. Wat men u.t deze lauwen nog mobiliseeren kan zal in hoofdzaak wel Hindenburg ten goede komen. De nationaal socialisCsche leiders zullen dan ook weinig hoop meer hebben op de over- winning in een worsteling tusschen Hinden burg en Hitler. Dat zij naar een herstemming streven is waarschijnlijk, reeds met het ocg op de kans, dat maarschalk Von Hindenburg zich niet meer beschikbaar zou stellen, als hij bij eerste stemming niet gekozen werd; men weet reeds dat daarop geen kans bestaat. De uitslag der verkiezingen moge het kabinet Rriining voorloopig een opluchting zijn, toch is hij tegeljkertijd een onprettig memento. Ongeveer 43 pCt. der stemmen zijn op revolutionaire candidaten uitgebracht. De helft der kiezers stemde oppositioneel, van de andere helft der kiezers zullen heel velen slechts ter wille van Hindenburg en ter willt van den rustigen gang van zaken gouverne- trouwe wachter was. Van haar vroegere heer- lijkheid is niets meer over dan een ru'ine! Maar haar glorie is onvergankelijk. Het kasteel bij welks vergane glorie wij nu staan werd in 1385 gebouwd door Filips van Rourgondie, bijgenaamd de Stoute, die ge- huwd was met Margaretha van Male, Gravin van Vlaanderen. Door dit huwelijk kreeg hij het bewind over dat Graafschap, terwijl, gelijk wij in het begin bij onze intrede in Sluis reeds opmerkten, Sluis door ruiling met Willem van Namen tegen Rethune in zijne handen kwam. Van Dale (II pag. 202) is het echter hier- mee niet geheel eens. Volgens deze is het Slot zijn oorsprong verschuldigd aan drie met elkander in vijandschap levende broeders. Deze mededeeling wijst wellicht op de bekende on- eenigheid tusschen de zonen von den Fran- schen Koning Jan de Goede, waarvan Filips de jongste was. Met zijn broeders zoon Koning Karel VI (13681422) voor wien hij, toen deze later krankzinnig werd, het rijks- gebied voerde, heeft Filips Sluis bezocht, toen daar juist de ontzaglijke legervloot werd ver- zameld om Engeland aan te vallen. Rij die gelegenheid heeft de hertog zeker het voomemen opgevat, om ten koste van het Fransche rijk te Sluis een Kasteel te bouwen, dat alle vestingwerken aan de kusten van Frankrijk verre overtrof; met torens zoo hoog, dat men de vloten op een afstand van 20 mijlen kon zipn aankomen, en het werd zoo bewapend, dat geen schip, zonder vergunning in- of uitmr-en kon. De Rastille, kort te voren (1369) te Parijs gesticht, werd tot voorbeeld gekozen en spoe dig zag men een vierkant kasteel verrijzen, waarvan de muren 15 meter hoog en 3.80 meter dik waren, benevens vier sterke hoek- torens. Het zou ons te ver voeren, de eituatie van dit voormalige prachtgebouw te gaan beschrij- ven. Wij verwijzen hiervoor naar den Zeeuw- schen Volksalmanak van 812, waarin een uitvoerige, gedocumenteerde beschrijving voor- komt met plattegronden en photo's. Het kasteel deelde in de lotgevallen van Sluis. Naarmate de oorlogskunst toenam, ver- minderde de verdedigingswaarde van het reus- achtige gebouw. Men verzorgde het niet meer, zooals het behoorde. In 1722 was het een groote bouwval geworden. In 1794 hebben de Franschen het gebouw zooveel mogelijk verwoest en na al wat bruik- baar was, er uit geroofd te hebben, gedeelte- lijk met buskruit doen springen. Als een grootschen bouwval diende het, tot een schuil- plaats van vossen. Den 27 Juli 1820 is het overschot van het kasteel door het domein- bestuur verkocht. Driehonderd arbeiders had- den eenige maanden lang werk om den steen- klomp af te breken. In dit kasteel zaten eenmajal ook gevangen de Hertog van Rouillon in 1552, de Admiraal de Coligny in 1557 en Lamsraal van Egmond in 1582. Wij gaan thans Sluis verlaten met een gevoel van weemoed. Wij zien nog eens achter ons en staren op het stadje en de ker- ken. Onder de mannen die be Sluis het Evan- gelie verkondigden waren twee in Nederland zeer beroemd geworden figuren n.l. Jodocus van Lod,esteyn (16201677) de vermaarde dichter der uitspanningen, waaruit het 14e, 23ste, 43ste en 68ste der Evangelische gezan- gen ontleend zijn, en Dr. Jacobus Koelman, die in 1622 van de Ambasadekerk te Rrussel naar Sluis werd beroepen. De Hervormde Gemeente te Sluis bedroeg toen ruim 1200 leden, voorzeker geen klein getal. Deze pre- diker verwekte veel opspraak, door zijne strenge prediking. Hij verdedigde de stalling dat de wereldljjke macht niets met kerkelyke zaken te maken had. Door dit standpunt kwam hij in ernstige verwikkelingen die zoo ver kwamen, dat in 1674 de Staten van Zee- land hem uit het Zeeuwsche Gewest ver- banden. Wij volgen thans de tramlijn naar St Anna ter Muiden. Van verre wenkt ons de massale steenklomp. Nogmaals keeren wij ons halverwege om Wat ligt de Stad Sluis daar toch schoon en stil! Maar hoor! Klinkt daar niets door de hel- dere lucht? 't Is het uurwerk der stad, dat wij ver nemen. Wij luisteren er naar! Klinkt daar niet een lied van haar prachtige toren? Ja inderdaad, maar is 't geen vroolijk lied, 't is een lied van weedom! In die klanken, hoor ik de stad Sluis jam meren Van al myn oude pracht, mocht ik haast [nret behouen! Gesloopt zyn vest en muur! De keur der [praalgebouwen, Mijn hecht en sterk kasteel, ligt in het [stof vergruisd! Mijn haven is verzand! Myn handel is [verhuisd! Nog roost mijn ingewand, der Rruggelingen [blaken, Nog voel ik Parma's vuist, my tot een [puinhoop maken. Nog kwyn ik aan de wond, die mij de [Franschman sloeg, Voor zulk een kleine stad, lofs, liefs, en [leeds genoeg! (Wordt vervolgd.) menteel hebben gestemd. By gewone verkie zingen met vrijere keuze zouden zy licnt ge stemd hebben op een der burgerlijke candi daten van rechts, die tegenover 't bewind van Rriining staan. Men kan het door den uitslag der verkie zingen vrijwel als aangetoond beschouwen, dat de regeering niet op een meerderheid onder de kiezers kan rekenen, zelfs niet als men de socialisten, die haar dulden, tot haar aannan- gers telt. Verrassend is deze ontdekking trouwens allerminst en waarschynlijk heeft niemand te voren eraan getw.^feld. DE UITVAART VAN BRIAND. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs meldt d.d. 13 Maart: De uitvaart van Briand is een indrukwek- kende plechtigheid geworden, waarvan het protocolaire ceremonieel de massa niet be- iette van haar gevoelens uiting te geven. Er is al gezegd, dac langs den weg van de Quai d'Orsay tot het Trocaaero de menscnen sum- den opgepropt. By de brug van de Concorde waren ze zexfs moeilyk in toom te houaen. Daar ontstonden telaens koiken en st.o„m- versnellingen, die door de politie met man en macht gekeerd werden. Het weer was zonnig en koud en de on- vergelijkeL ,ke omgeving van Seine, Place de la Concorde, Champs n,lys6es, Etoile, Avenue Kleber, waar Briand op nummer 52 zijn parti- culiere woning had, en ten sioLe net plena achter het Trocaddro werkte ertoe mea, d.t afscheid voor wie erby waren tot iets onver- getelijks te maken. Het onderscneidde zic.1 van dat, door Parys van Foch en Joffre ge- nomen. Hun stoeten werden omgeven door de hulde en de erkentelykheid van een volk. Nu Briand naar zijn voormatste of voorvoor- laatste rustplaats werd gebracht was er hoop en eerbied en natuurlijk groote dankbaarheid. Voor het laatst verscheen hy als ae scma..ei- figuur tusschen verleden en toekomst. Daar waren grijze diplomaten in gaiaroaken en „vrijwilligers van den vrede" in het iosse buis. Er strompelaen vele oud-str.„ders mee en langs den weg wemelde het van kinderen, zooals vele ou-ders hun kinderen meegeno.nen hadden om aan de Quai d'Orsay een laatsten groet aan den d-oode te brengen. Die du.ze.i- den eenvoudige menschen langs dsn weg zijn de adel van aen dag geweest. Bij het naueren van de zwart-e-n-witte lijkkoets kon men een speld hooren vallen. De hoofden ontbio-otten zich en vele vrouwen maakten het krms- teeken. Velen tilden hun kind op om het d.t vizioen voor het leven mee te geven en men zag verminkten, die bij het vooro.jr.jden de hand van hun kind vaster drukten. op enkeie plaatsen werd een bosje Maartsche vio-olQes naar de kist geworpen, die al door vier wagens propvol kransen en garven w_ra vaorai'gegaan evenals door de vier reusaclit.ge kransen met bloemen van- nationa.e en inter national oud-strydersbonden, inzonderheid van hen, die in het naburige Oosten gevochLn hebben en van wie Briand eere-voonzitter was. In het geheel waren er 112 kransen. En achter de wagen volgden tallooze vamen van oud-strjjders. Het gaat met Briand evenals met sommige andere figuren uit de geschiedenis: de dmd vergroot hem. Zoo werd er enkeie keeren u.t de massa leve Briand geroepen en dit aeto- neerde nauwelijks. Voor het overige is de rust nauwelijks verstoord. Men weet, dat zekere bladen, ze behoeven niet genoemd te worden, niet schroomden op dit graf moddei te gooien. Tot een vijandige belonging van eenige beteekenis is het niet gekomen. Door tactisch ingrypen wist de politie erger te voorkomen. Het is in alle opziehten beter van die uitingen geen notitie te nemen. Natuurlijk was het mogeiijk op de inrich ting van de uitvaart kritiek te oefenen. Mm had wat minder militaire praal gewild. Maar nu Briand daaromtrent geen laatsten wil te kennen had gegeven, behaive dac hj te Co- cherel ter aarae wilde worden besteid, had de regeering geen keus. Een nacioaa.e fce- grafenis moest hem verzekerd worden en zonder een militair defi.e is ze blykoaar niet te verwezenlijken. Men moet zeggen, dat daarbij alles, wat aanstoot kon geven, ver- meden was. Het begon met rouwmuziek van Chopin en Beethoven, al zetten later b.j hst voorbijmarcheeren de kapellen meesleepender wijzen in. Maar gelukkig werd ons hst ge zicht op kanonnen en dergelijke bespaard. In zoover is zeker in den geest gehande.d van dengene, die te Geneve uitriep: achceruit met de kanonnen. De plechtigheid in de zaal van het uurwerk van net oepartement van buitenlandscne zaken was eraan voorafgegaan. In de semk- Koig was geen wyzigmg georacut, beuaive dat er om de katafalk kaarsen waren gezet. Voor deze laatste samenkomst waren te ve.l uitnoodigingen rondgescuurd. Een vierhon- derd menschen verarongen zich op zwarte banken. In dit Internationale gezelscnap werden vooral opgemerkt von Hoescn, de Duitsche gezant, die het hoofd boog a.sof hv bad, Chamberlain, als persoonlijk vr.e.id toe- gesneld, alsmede de zoons van wylen Strese- mann en MacDonald. De pauselyke nant.us, deken van het diplomatieke corps, was er in cappa magna. Kardinaal-aartsbisschop Verdier werd voor afgegaan door een groot zilveren kruis. Hij knielde in gebe-d voor de kist en gaf me. breed gebaar de absolutie. Daarna ging hy heen zooals hij gekomen was na voor den president van de republiek een buiging ge- maakt te hebben. In het geheel had het dr.e minuten geduurd. Aan dit verschenen kan evenmin iemand in trouwe aanstoot genamen hebben. Want Briand heeft ook, heeft vooral, gelijk Tardieu in zijn redevoer.ng nog aan- stipte, voor de verzoening van de har.en ge- ijverd. ZIJN VROUW VERMOORD. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Maandag terecht Ds. J. L. A., o^d 48 jaar, predikant te St. Anna Termuiden, than3 gede- tineerd. Hem is ten laste ge.egd, dat hy op zettelijk en met voorbedachten rade z.n ecnt- genoote Jitske Spoelstra van het leven heeft bero-ofd, door met haar in zee by Amelnnd te gaan baden en vervolgens haar onder water te trekken en te houden tot zij door verdrinking was overleden. Er waren, blijkens het verslag der N. R. Crt., 14 getuigen gedagvaard, onder wie prof, dr. Wiersma. Te zamen met wyien dr. F. B. Westerhuis te Leeuwarden heeft dr. Mie- remet een rapport ingediend, dat concludeert, dat verdachte vlak vodr en vlak na ds straf- bare handeling psychische verschynselcn heeft vertoond, welke weliswaar het bezoonen over- leg niet uitsloten, maar toch in verband met zijn minderwaardigen geestely-ken aanleg als abnormaal moeten worden opgevat. In het huis van bewaring heeft verdachte psych.sc.ie stoomissen gehad, welke overeen3temmir.g vertoonen met vroeger aberra-psychische. Het rapport zegt, dat verdachte gedurende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 13