0EM1H6BE BERICHTBH LANDBOUWBERICHTEN. s J 2 I RKCHTSZAKEN. I 8 8 ^r GC- v -v s 8 S3 w 5 S KG 1931 555623 36385 382800 1,- 0,50 1,50 1,- 1,50 15,10 3,- 13.- 6,50 2,- 16,— 8,- 2- 1 33,40 216,- 37,- 300,- 23,21 23,36 1931 4,84 3,71 5,26 17,38 16,62 17,54 8,49 8,44 21,35 21,60 12,27 21,0& Toen hij den matroos daarvoor ter verant- woording riep, namen eenige andere matrozen het voor hun maat op en vielen tenslotte den officier aan. Omtrent het verloop van het verzet is weinig bekend, ten eerste omdat de autoriteiten weinig mededeelingen doen, doch voomamelijk doordat de betrokken officier sedert dien verdwenen is, zoodat men ver- moedt, dat hij door de matrozen over boord is geworpen. De matrozen, die bij het verzet waren betrokken zijn terstond gearresteerd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 11 Maart 1932. De volgende zaken werden behandeld: J. Th. P., oud 20 j., schippersknecht te Mil lingen, gedetineerd te Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij op 9 Juni 1930 te Sas van Gent, te zamen en in vereeniging met J. P heeft weggenomen een bedrag van f 419, toe- behoorende aan Popko Smits; subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hp alstoen een he- drag van 100 van J. P. als geschenk heeft aangenomen, zonder er zich van te overtuigen dat dat geld van diefstal afkomstig was. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. J. F. van Deinse, verdachte's raadsman, pleitte clementie. G. I. d'O., oud 21 j., kantoorbediende te Hulst, was in verzet gekomen tegen een von- nis der reehtbank van 19 Februari jd., waar- bij hij terzake van poging tot zware mishan- deling gepleegd tegen E. A. P. N. Mattens te Hulst, op 4 Januari 1932, is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Eisch: Bekrachtiging van het verstek vonnis. Mr. Lambooy, verdachte's raadsman, vroeg een voorwaardelijke straf met strenge voor- waarden. M. G. v. D., oud 49 j., handelsagent te Mid delburg, was in verzet gekomen tegen een von nis der Reehtbank van 8 Februari 1932, waar bij hij terzake van verduistering van geldsbe- dragen van 165,60, 30,40 en 39,70, toebe hoorende aan de N.V. Gilda Caramel- en Toffefabrieken en welke bedragen hij had ont- vangen van de firma Verlinde-Leclercq te Ter Neuzen en J. R. Grool te Middelburg, om aan genoemde N.V. te verantwoorden, is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. EischBekrachtiging van het verstek- vonnis. A. L. V., oud 26 j., zanger te Deume (B.) was in eersten aanleg voor het Kantongerecht te Ter Neuzen vrijgesproken van de telasteleg- ging dat hij geen aangifte heeft gedaan aan den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de geboorte van zijn kind. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter en schuldig verklaring zonder strafoplegging. C. L. v. D., oud 31 j., landbouwer te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij op het oogenblik dat hij wist dat zijn faillissement niet meer was te voorkomen een groot aan- tal goederen heeft gebracht op de hofstede van Boenne, en deze goederen na het uitspre- ken van zijn faillissement heeft verzwegen aan zijn Curator, waardoor andere schuld- eischers konden worden benadeeld. Reeds en- kele weken geleden werd deze zaak voor het eerst behandeld ter terechtzitting, doch de verdere behandeling geschorst, omdat enkele getuigen niet waren overgekomen. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse achtte het ten laste ge- legde niet bewezen en vroeg vrijspraak en bij eventueele schuldig verklaring een clemente straf. EXPLOISIE IN EEN OPERATIE-ZAAL. Dezer dagen ontstond brand in het St. Eli sabethsgasthuis te Haarlem. De brandweer was spoedig ter plaatse ,doch behoefde geen dienst te doen, daar een inwonend geneesheer het vuur reeds had gedoofd. Volgens de ,,Msb." bleek, dat het brandje was ontstaan, doordat een smeulende lucifer op een in de operatiezaal staande tafel was geworpen, waardoor een exploisie was ont staan van op de tafel staande fleschjes met licht brandbare stoffen. Alhoewel een en ander niet van ernstigen aard was, werd toch aan medische instru- menten een schade aangebracht, die op onge veer 600 wordt geschat. HUWELIJK VAN EEN GEDETINEERDE. Was het langen tijd de gewoonte, dat ge- detineerden, die in het huweljjik traden, op wel wat opvallende wijze naar en van de plaats waar het burgerlijk huwelijk moest worden voltrokken, werden getransporteerd, zoodat een dergelijk gebeuren niet ongemerkt voorbi ging, sedert eenigen tijd heeft men, wanneer een dergelijke plechtigheid moest worden vol trokken, met deze wel wat opvallende wijze van vervoer nar het stadhuis gebroken. Niet alleen dat men den desbetreffenden persoon het leed van dit vervoer bespaart, ook op het stadhuis, waar de huwelijken in het openbaar moeten gesohieden. heeft men den maatregel toegepast, een dergelijk huwelijk afzonderlijk te voltrekken. Zoo geschiedde het ook met een bruidspaar waarvan juist Vrijdag tegen een van beiden een jaar gevangenisstraf voor de reehtbank was geeischt. Vergezeld van een twee.ta! rrjksveldwachters in burger kwam het bruids paar per particulieren auto voor het stadhuis te 's Gravenhage om terstond in de trouwzaal afzonderlijk in den echt te worden verbonden. Nadat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand het huwelijk had voltrokken werd weer naar het Huis van Bewaring teruggereden. WOELIGE SOLLICITANTEN. 'n Depothouder van 'n Haarlemsche bak- kerij op den hoofdweg had in een advertentie een loopjongen gevraagd. Op een vastgestelden avond tusschen 7 en 8 uur konden gegadigden zich komen aanmelden. En dit deden zij dan ook ten getale van ongeveer 70. De depothou der achtte het geraden om de candidaten 10 voor 10 binnen te laten. Nauwelijks echter was het eerste tiental in huis of de overige tientallen begonnen voor de deur een hevig lawaai te maken. Zij uitten allerlei bedreigin- gen tegen den depothouder en eindigden met de deurknop vast te binden aan het hek van den tuin. De 10 sollicitanten, die binnen wa ren konden niet meer naar buiten. De depot houder vroeg per telefoon politieassistentie aan het bureau Overtoom, die spoedig met een aantal agenten de woelige elementen ver- dreef. Er werd een politiepost voor het huis geplaatst om herhalingen te voorkomen. NIET-ALLEDAAGSCHE REDDING. Terwijl de tram van Drachten, die om 2 uur 42 te Leeuwarden moest aankomen, de halte bij den overweg Achter de Hoven op pl.m. 300 M. was genaderd, zag de machinist H. de Vries, in de Spoorsloot het hoofd van een kind boven het ijs uitsteken; de drenke- ling hi eld zich met een hand j e aan den wal vast, meldt de ,,Leeuw. Crt." De heer De Vries stopte onmiddellk den tram-trein. Con- ducteur en reizigers begrepen er niets van en staken al spoedig de hoofden naar buiten. Daar zagen zij den machinist zijn machine verlaten, naar den walkant gaan, zich bukken en kort daama met een jongentje van 3 i 4 jaar op den arm naar de locomotief terug- keeren. Met een kleine vertraging, werd de reis vervolgd tot aan de genoemde halte, waar de machinist den schreienden kleuter aan een der reizigers gaf, die op zijn beurt het jongetje thuis braeht, tot groote vreugde van zijn ouders. EEN GEVAARLIJKE ARRESTATIE. De politic te Breda ontving bericht, dat een uit het opvoedingsgesticht te Avereest ont- vluohte verpleegde zich vermoedelijk te Breda ophield en dat hij waarschijnlijk gewapend was met een revolver van de nieuwste con structie, geladen met twaalf scherpe patro- nen. Bij onderzoek bleek het waarschijnlijk, dat de ontvluchte zich bevond in een logement in de St. Annastraat, aldaar, dus in de on middellijke nabijheid van het politiebureau. De rechercheur Van der Kamp het hotel bin- nentredende, zag juist, dat de gezochte naar boven vluchtte. De rechercheur ging hem na en slaagde er in hem bij een been te grijpen juist toen hij in de dakgoot wilde stappen. Toen de rechercheur er met eenige moeite ook in slaagde hem den revolver te ontwringen, was hij spoedig overmeesterd en kon de arrestatae volgen. FRIESLAND ZONDER ELECTRISCHEN STROOM. Woensdagochtend om half elf ontstond een doorslag in een spanningstransformateur, be hoorende bij den in bedrijf zijnden turbo generator van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf te Leeuwarden, en dientengevolge van een overslag op het railsysteem. De machine moest buiten bedrijf worden gesteld, waardoor de stroomlevering over de geheele provincie Friesland onderbroken werd. Om 11 uur 10 kon te Leeuwarden en naaste omgeving weer stroom worden geleverd en daama suceessie- velijk in de overige deelen der provincie, zoo dat 12 uur de stroomlevering weer normaa! was. De monteur-Draaisma liep tengevolge van de ontstane steekvlammen brandwonden op. Zijn toestand, die zich eerst nogal emstig liet aanzien, bleek naderhand mee te vallen. Hij is in het St. Bonifaciushospitaal opgenomen. ONTEVREDEN STEUNTREKKER. Dezer dagen meldde zich zekere D. wonen- de te Stadbroek, ten huize van den loco-bur- gemeester, den heer L. Keijzers, die tevens voorzitter is van het, Burg. Armbestuur. D. was niet tevreden met den steun in den vorm van bonnen. Hij eischte zelfs, dat het B. A. een boete zou betalen, welke zijn vrouw wegens venten zonder vergunning had opge- loopen. Eensklaps greep D. den heer K. beet, sloeg hem met een vuist in het gezicht en wierp hem tegen den grond. De heer J. Keijzers Jr., die de situatie overzag, schoot te hulp en wierp den vechtlustigen steuntrekker de straat op, waarbij nog een groote ruit van de voordeur brak. Op het glasgerinkel kwamen twee politiemannen af, die D. grepen en op- sloten in een der politiecellen. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt wegens mishande- ling van den heer K., die een verwonding in het gezicht heeft opgeloopen. IN DEN RIJN VERDRONKEN. Te St. Goar aan den Rijn boven Coblenz zijn twee opvarenden van een aldaar voor anker liggende Rijnaak otn het leven geko men. Het zijn de 49-jarige machinist Arie Reppel uit Rotterdam en de 42-jarige stoker Johan van Trotsenburg. De beide mannen waren aan land gegaan om inkoopen te doen. Ze kwamen laat aan boord terug. Het schijnt dat de machinist daarbij is uitgegleden en te water geraakt. Trotsenburg moet toen ge- tracht hebben zijn kameraad te helpen, maar heeft deze poging met den dood moeten be- koopen. OOSTENRIJKSCHE MASSA-MOORDENAAR GEARRESTEERD De politie te Linz heeft onder verdenking van roofmoord een misdadiger gearresteerd, die naar uit zijn bekentenissen bleek, een der grootste misdadigers was in de Oosten- rijksche crimineele geschiedenis. Ongeveer twee weken geleden was te Linz de echtgenoote van een bouwkundige ver- moord. De verdenking viel op een man, Leth- goeb genaamd, die na zfjn arrestatie toegaf de daad te hebben gepleegd. Intusschen heeft het ingestelde onderzoek reeds bewij- zen geleverd, dat ook andere moorden op precies dezelfde wijze zijn gepleegd. Hij be- kende in 9 gevallen, die tot dusverre onopge- helderd gebleven waren, en die deels zelfs niet als moord waren opgevat, de moordenaar te zijn geweest. Deze moorden heeft de thans 53-jarige man gepleegd in een tijdsverloop van 26 jaar, van welken tijd hij tien jaar wegens het plegen van een roofmoord in de gevangenis heeft doorgebracht. Reeds bij zijn veroordeeling toen had hij echter een veroordee-ling wegens moord achter den rug, zoodat de man in totaal 11 moorden op zijn geweten heeft. DE RUNDERZIEKTE TE BODEGRAVEN. Vreemde sterfgevallen onder het vee. Ongeveer veertien dagen geleden is te Bo- degraven een stal koeien en varkens, eigen- dom van 6dn veehouder, binnen een paar dagen, zonder dat met zekerheid de oorzaak ervan kon worden vastgesteld, gestorven. Thans zijn dergelijke sterfgevallen geconsta- teerd bij het vee van de boerderij Rijlaarsdaal ten zuiden van den Rijn. Een rund is reeds af- gemaakt, omdat het dezelfde verschijnselen vertoonde als die bij het vee van de boerderij Schouten zijn waargenomen. Naar de N, R. Crt. verneemt is de genoemde ziekte bij runderen te Bodegraven aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam onderzocht en bevonden te zijn pseudo-dolheid, de zgr. Aujeszky'sche ziekte, die totnogtoe- niet in ons land was waargenomen. De ziekte, die o.a. in Amerika en Hongarije is voorgekomen, ook bij honden en katten, gaat gepaard met hevig jeuken. J A ARVERSLAG VAN DE PROVINCIATE COMMISSIE VAN DE VEITINGEN IN ZEELAND OVER HET JAAR 1931. Het is geen aangename taak om in dezen tijd een jaarverslag op te stellen over de werkzaam- heden van een organisatie, die werkzaam is op land- of tuinbouwgebied. Er is te veel wat aanleiding geeft tot klachten, terwijl hetgeen een gunstig verloop had nog te veel wordt bedreigd door de steeds slechter wor- dende tijdsomstandigheden. De veilingsomzet is echter in 1931 niet terug- geloopen doch in tegendeel er is een kleine stij- ging waar te nemen en wel van 1.7 millioen op 1.8 millioen gulden. De veilingsomzetten waren: CO OS o CO OS <35 <M OS 00 CM OS o CD 00 O 00 00* CO CD CD cT ID ID ID L^- 00 00 ID oo ID CQ •m o C3 ID O 00 a CT> CM CO* 00** o 00 CD CO CD CD to iD* 00* CM CM 00 ID iD Ow CD O o ID O iD l> H 00 CD CD [>- cT CO o ID 00 iO o id i> 00 o 00* CM 00 CO c<r 01 03 00 I ID CD 00 I iD of CM sT I I-* - 00 ID 00 O o ID 00 ID* 00 oo CD G> CD ID CM ID CO CO i—i 05 r-** iD** r-T r>* 00* cT o l> l> OS 00 T—1 iD CM CM CD CM i-H CD* CD 00 ID Oi CM p iD* CO o O <D Dm cC a> :d? -a c <D x> 3 T3 cC *a> T3 T3 a XJ o O a <D O CD CM CM 00 ID cm" c6 cC O H CO o5 Oi o 00 tiD CO tiC s c8 H CS3 De omzet is echter belangrqk lager als in 1929 en hoewel de oogst niet zoo overvloedig was als in dat jaar is 1931 toch een jaar geweest van goede fruitoogst en zou de omzet dus hooger moeten zijn, temeer omdat de cultuur zich heeft uitgebreid en steeds meer de producten over de veiling worden verhandeld. De belangrijkste oorzaak van het te lage cijfer is echter evenals voor het terugloopen van de veilingsomzet met 35 in 1930, de lage prijzen voor het klein fruit, temeer omdat in 1931 de aardbeien gingen deelen in de algemeene prijs- verlaging. Dit komt tot uiting in de prijzen voor het klein fruit besteed aan de veiling te Goes. veirpakt, zoodat het voldoet aan de eischen die de handel stelt. In 1931 was het echter niet gemakkelijk hier- aan te voldoen, omdat eerst de boomen sterk door luizen werden aangetast en later de voch- tige weersgesteldheid een sterke schurftaantas- ting in het leven riep, terwijl bovendien door de voortdurende regen de verschillende bespuitingen weinig uitwerking vertoonden. Er is echter onder de telers een krachtig streven merkbaar om beter fruitteler te worden. Het rooien van de onderbeplantingen van klein fruit en de meerdere bespuitingen door d-e aan- sohaffing van motorsproeimachines werken dit in de hand. Hoewel men er noodgedwongen naar streeft de uitgaven voor arbeid te besparen ontziet men geen kosten om tot de productie van een betere kwaliteit te geraken en met het oog op de toe- komst moet dit zeer zeker worden toegejuicht. Uitbreiding in oppervlakte was er weinig op fruitteeltgebied, behoudens enkele kleine aan- plantingen. Inkrimping vindt plaats wat betreft de onder beplantingen en bij landbouwers die aangelokt door hooge prijzen wat aardbeien en bessen heb ben aangeplant. Wat de groenteteelt betreft, waren de resul taten van de vervroegde teelt niet ongunstig. Wel was dit het geval met de vollagrondcul- tures, evenals in andere deelen van ons land Een gunstige uitzondering hiecop maakte de aardappelteelt en vooral zij die him product veil- den kregen een hooge prijs, terwijl in Zeeland de opbremgst goed was in tegenstelling met Noord Holland, waar de aardappelziekte oorzaak was, dat slechts een geringe oogst kon worden ge- veild. Een tegenslag was, dat de prijs voor de drui- ven sterk daalde, waaraan ook vooral de daling van de waarde van het Engelsch pond schul-d draagt. Tocih bleef de prijs aan de Zeeuwsche veilingen beter op peil als in streken waar men op export is aangewezen. Het feit dat men in eigen omgeving het product kan plaatsen is in deze tijd van groote beteekenis. Over de oogsten waren de groentetelers tevre den, omdat er steeds voldoende vocht viel en geen vorstschade optrad. Jammer genoeg zijn dit factoren die de prijs ongunstig beinvloeden. Uitbreiding vindt op groenteteeltgebied niet plaats. Er werden geen kassen gebouwd, terwijl de belangstelling voor de vollegrondsche cultuur ook zeer gering is. Zeeland heeft meer periodes van opleveing van de groenteteelt medegemaakt doch steeds volgde er weer een tijd van inkrim ping en het -schijnt, dat de teelt zich weer zal in- krimpen tot wat voor eigen gebruik noodig is. Wat de veilingsorganisatie zelve betreft, he ligt voor de hand, dat ook hierop de tijdsom standigheden invloed uitoefenen. Deze zal echter gunstig zijn wat het organi satieleven betreft. Meer en meer blijkt, dat de fruitteelt geen nevembedrijf behoort te zijn en naarmate de kwaliteitseischen hooger worden is men er meer op aangewezen aan de cultuur zijn voile aandacht te schenken. Een gevolg daarvan is dat men ook op organisatiegebied meer zal medeleven en al mag- het aantal in de naaste KRUISBESSEN Groote veiling Kleine veiling Blokveiling Aantal 1930 1153970 22663 Laagste prijs 1930 1931 Totaal f 1176633 974808 ZWARTE BESSEN Groote veiling 18296 7531 7,— Kleine veiling 4392 13239 0,01 Blokveiling 178931 185047 1,90 Totaal f 201619 205817 ROODE BESSEN Groote veiling 364956 414811 1,- Kleine veiling 74768 123632 0,01 Totaal f 439724 538443 FRAMBOZEN: Groote veiling 30684 43790 14,90 Kleine veiling 913 4903 1,- Totaal f 31597 48693 AARDBEIEN Groote veiling 18495 29,03 Kleine veiling 362011 647340 10,- Blokveiling 43257 36884 1,- Totaal f 423763 684224 1930 1931 1930 15,20 12,— 12,50 22,— 14,50 4,55 2,72 14,- 17,— 13,50 21,40 37,- 22,20 11,86 13,09 10,27 20,- 23,- 21,- 71,- 6,42 5,35 40,- 46,- 33,— 57,- 19,51 22,25 29,03 29,03 De kruisbessen vertoonen een kleine vooruit- gang, doch het aantal aangevoerde KG was ge- ringer. Zwarte en roode bessen vertoonden een vrij belangrijke vooruitgang in prijs, hoewel de aan- voer juist hooger was als in 1930. De zwarte vertoonden zelfs een vcj belangrijke staging, zoodat bij! een goede cultuur de mogelijkheid van voortzetting van deze teelt niet is uitgesloten, althans voor een zekere hoeveelheid. De prijs van de frambozen daalde weinig, hoewel ze te laag is om de telers van dit product tevreden te stemmen, terwijl voor de aardbeien de prijs te laag daalde. Enkele veilingen kregen een hoogere prijs door in voorkoop te veilen. Zoo verkregen de leden van de veiling te Ter Neuzen een prijs van 0,15 per KG. Te Goes daalde deze prijs echter tot een gemiddelde van ruim 12 cent en zeer veel telers hebben dus met een nog lagere prijs genoegen moeten nemen. Ook zijn veel aardbeien niet in verschen toe- stand geveiid, doch de telers hebben ze zelve in- gevaat en later verkocht. Over het algemeen is dit goed verloopen, hoewel de prijs weinig hooger is geweest. Over de opbrengsten was men echter tevreden, hoewel in 1931 gebleken is, dat door het laten hangen van de vruchten, speciaal wat de kruis bessen betreft, de oogst in een volgend jaar na- deelig wordt be'invloed. Ook het mindere kunst- mestgebruik, grondbewerking en onkruidbestrij- ding zal naast het op ruime schaal rooien der struiken, de productie doen verminderen. Over de kwaliteit werd niet geklaagd, hoewel speciaal wat de roode bessen betreft andere variete-iten moeten worden aangeplant en de snoei gewijzi-gd wanneer we hoe langer hoe meer worden aangewezen op de binnenlandsche markt. Ook de teelt van frambozen kan van meer be teekenis zijn bij betere cultuur. De teelt van de pit en ^teenvruchten gaf meer voldoening. De oogsten hiervan waren goed te noemen, hoewel niet zoo overvloedig als in 1929, toen het echter een buitengewoon vruchtbaar jaar was. Over de opbrengst van sommige pruimenr varieteiten is geklaagd, doch ten slotte zijn toch groote kwantums aan de veilingen aangevoerd. Te Goes zelfs ongeveer 75 meer, waarbij echter niet vergeten mag worden, dat de aan- plant van dit gewas zich de laatste jaren zeer sterk heeft uitgebreid. Het ligt voor de hand, dat de prijs voor de pit- en steenvruchten in 1931 lager waren als in 1930, toen er een mislukking van de oogst was, speciaal wat de appels betreft. De prijs bleef echter op een behoorlijk peil en vooral voor het gofede product werden hooge prijzen besteed, over het algemeen hooger als in 1929. Steeds duidelrjker blijkt echter, dat men de mindere kwaliteit en het slecht verzorgde pro duct niet meer kan gebruiken. Het fruit dient met zorg geteeld te worden, goed gesorteerd en toekomst achteruit gaan er zijn goede verwach- tingen wat betreft de medewerking van de leden. -Samenwerking en organisatie is wat betreft de verkoop der producten zeer zeker een eerste vereischte en mocht in de toekomst blijken, dat er bepaalde maatregelen moeten worden getrof- fen dan zal het ten alien tjjde van belang zijn, dat de telers nauw aaneengesloben zijn en niet met alien afzonderlijk moet worden onderhandeld. Behalve de Gemeentelijke Groenten- en Fruit- veiling te Vlissingen zijn alle veilingen in Zee- land aangesloten bij de Provinciale organisatie. De bestaande veilingen ondergingen geen wijzigingen. Wel is te St. Annaland een veiling opgericht, die reeds belangrijke hoeveelheden aardappelen veilde, zeer tot genoegen van de leden, wat een aansporing kan zijn voor andere veilingen om op dit gebied meer atief te worden. In het afgeloopen jaar werden geen pogingen aangewend om het z.g.n. „Verplicht veilen" inge- voerd te krijgen en de behoefte hieraam deed zich in 1931 niet zoo sterk gevoelen als in vooraf- gaande jaren, omdat nu het veilen meer alge meen wordt, men ook meer en meer op de veiling is aangewezen. Toch is het gewenscht voort te gaan om op de noodzakelijkheid van krachtiger organisatie aan te dringen. Wel had het bekend-e vraagstuk Van de sor- teering en verpakking de voile aandacht van de aangesloten veilingen en deed de Provinciale Commissie aan alle leden in brochurevorm toe- komen, de voordracht die de Secretaris over dit onderwerp heeft gehouden op de vergadering van de Pomologische Vereeniging te Utrecht. Bijzondere activiteit ontwikkelde weer de vei ling te Goes door de gehouden eliteveilingen. Daarmede is de grondslag gelegd voor de stan- darisatie van het product, een van de eerste ver- eischten om tot betere toestanden te geraken, wat ons ook de geschiedenis van de ontwikkeling van de Amerikaansche fruitteelt leert. De door het Bestuur en een speeiaie Commis sie opgestelde voorschriften werden door de veiling streng gehandhaafd en de handel beloont hun meerdere zorgen met een hooge prijs. Meer en meer blijkt, dat wanneer we wenschen dat de Hollandsche oonsument ook Hollandsch fruit eet, dat hem dan ook lets moet worden aangeboden wat voldoet aan de eischen die hij stelt en wat kan concurreeren met het buiten- landsch product. In verband met het groote belang dat de ont wikkeling van de fuitteelt heeft bij deze aan- gelgenheid werden vanwege de Provinciale Orga nisatie 15 cursussen in sorteeren en verpakken van fruit gehouden en wel te: Kapelle (j.) Kapelle (m.) Kloetinge Middelburg Oudelande (j.) Oudelande (m.) Ovezande Ter Neuzen Wilhelmdnadorp Wolphaartsdijk Zierikzee 12 12 12 18 13 13 14 14 13 16 14 Ellewoutsdijk Goes Haamstede Ierseke met 13 leerlingen 12 13 12 Van de Inspecteur van het Landbouwonder- wijs werd toestemming verleend om bij wijze van proef voor dit wimerhalfjaar de leeftijdsgrens der leerlingen op 15 jaar te stellen. Het onderwijs werd evenals andere jaren zoo practisch mogelijk ingekleed en behalve wat theoretiscih onderricht werd veel practisch ge- werkt, dus in orde maken van partijen fruit voor de veiling. De eindlessen van de cursussen te Zierikzee en Haamstede werden gecombdneerd gehouden, die te Ter Neuzen afzonderlijk, terwijl te Kapelle een gecombineerde eindles werd gehouden van de cursussen te Kapelle (j.) Kapelle (m.) Ierseke Middelburg en te Goes van die te Goes Kloetinge Ovezande Oudelande (j.) Oudelande (m.) Ellewoutsdijk Wolphaartsdijk Wilhelminadorp Aan beide laatste eindlessen waren wedstrij- den verbonden, waartoe elk der cursussen twee leerlingen had afgevaardigd. Voor deze wed- strijden waren vanwege de Provinciale organi satie prijzen beschikbaar gesteld, die met een toepasselijk woord zijn uitgereikt. Het kan niet anders of dit onderwijs zal in de toekomst zijn uitwerking vertoonen, wat niet wegneemt, dat de organisatie actief dient te blijven op dit gebied. Vooral moet nog meer leiding worden gegeven en niet volstaan worden met een meer algemeene propaganda te voeren voor betere sorteering en verpakking, zonder dat nauwkeurig wordt aange- geven wat hieronder moet verstaan worden. Een door het Centraal Bureau ingestelde fruit- oommissie stelt zich echter voor om bepaalde standaards vast te stellen, wat een belangrijke stap in de goede richting kan beteekenen, wan neer deze algemeen worden ingevoerd. Ondanks de tevredenheid die er over het alge meen heerscht wat de teelt van steen- en pit- vruchten betreft, stelt men zich toch emstig de vraag of de prijzen hiervan in de naaste toekomst niet minder zullen worden. Dit is aanleiding dat verschillende vraagstuk- ken meer en meer urgent worden en in het komende jaar ook de aandacht van de Provin ciale Commissie zullen vragen. De kwestie van de contingemteering van het fruit, de mogelijkheid de bessenteelt in stand te houden, mede in verband met de Engelsche in- voerrechten, de landbouwuitvoerwet, het zijn alle onderwerpen die in deze jaarvergadering behan deld moeten worden, daar zrj op de agenda van de vergadering van het Centraal Bureau zullen worden geplaatst. De Provinciale Commissie gaat daardoor on- getwijfeld een tijd tegemoet van groote activiteit, opdat ook met de belangen van de Zeeuwsche telers zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Met de wensch dat de organisatie ook in 1932 aan de bestaande verwaohtingen zal voldoen kan dit jaarverslag besloten worden. De Secretaris, Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE. DE IEPENZIEKTE. Hoe kan de bestrijding het best gesohieden Medewerking van alle eigenaren van iepen noodig. Het Comite in zake bestudeering en bestri ding van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: In den nazomer van 1931 hebben wij er op ge- wezen, dat het in verband met de bestrijding van de iepenziekte noodzakelijk is, de doode en ster- vende iepen tijdig op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken door deze onmiddelijk na de veiling te verbranden of, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de iepenspintkevers, die de ziekte overbrengen, zoo veel mogelijk de gelegenheid te benemen, zich te vermenigvuldigen. Bovendien worden dan veel kevers en hunne larven verdelgd. Bedoelde kevers planten zich n.l. uitsluitend voort in de schors van stervende en doode iepen en verspreiden uit deze boomen de iepenziekte. Aangezien er tot dusver geen afdoend middel is gevonden om de ziekte rechtstree'ks te bestrij- den, moet de strijd dus tegen de iepenspint kevers worden gevoerd, die zich de laatste jaren ten gevolge van het groote aantal stervende en doode iepen sterk hebben kunnen vermeerderen. Het .is derhalve van het grootste belang, dat er geen iepen zijn, waarin de spintkevers kun nen voorttelen m.a.w. het is noodzakelijk. dat stervende en doode iepen zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd, liggende iepenstammen wor den ontschorst en de schors van al deze boomen onschadelijk worde *gemaakt. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat alle ge- velde iepen, hetzij deze vddr de veiling ziek of gezond waren, broedplaatsen voor de spintkevers vormen, zoodat het noodzakelijk is, al deze boo men te ontsehorsen of onder water te bewaren. Inzonderheid zij hier gewezen op het groote gevaar, dat uitgaat van opslagplaatsen van niet ontschorst iepenhout. Deze opslagplaatsen vor men veelal een haard van iepenspintkevers met alle nadeelige gevolgen daaraan verbonden. Ook het verwerken van iepenstammen tot z.g. kachelblokken is niet voldoende om de spint kevers de broedgelegenheid te benemen, daar de schors, die zich veelal nog aan deze blokken be- vindt, hiertoe meestal nog voldoende gelegen heid overlaat. Het verdient zelfs aanbeveling, de dikkere takken te ontsehorsen, daar ook hierin nog vaak kevers voorkomen. Voor een zoo vol- ledig mogelijke bestriding der iepenziekte is het dan ook een vereischte, dat niemand nalate zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken. Daar de eerste spintkevers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen verlaten en daama de ziekte verspreiden, is het noodzake lijk, dat alle stervende en doode boomen zoo spoedig mogelijk, liefst vddr 20 Maart a.s. wor den opgeruimd. Laat dus ieder eigenaar van iepen nagaan, of er onder zijn boomen thans nog zijn, waarvan de schors spintkeverlarven herbergt. Dit is te zien aan kleine ronde gaatjes .die in de schors aanwezig zijn. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehoopt, dat een emstig beroep op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepen, om door het nemen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6