EEN DAgTriDDER Tweede Blad. Tar Neuzensche Courant BINNENLAHD FKPH.LETOM BBITENLAJSP. Maandag 14 Maart 1932. No. 8811 door K. R. G. BROWNE. 64) INVOERRECHT OP BOTER EN VLEESCH IN BELGIe. VAN EERSTE KAMEK. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- grooting van justitie. De heer Hermans (s.d.) wenscht verzach- ting van het lot der gevangenen. De heer Pollema (c.h.) wenscht meer vaste regelen ten opzichte van het vraagstuk der echtscheiding. Minister Donner ontkent, dat overplaatsing van de psychopatheninrichting te Leiden naar Avereest achterwege zou moeten blijven we- gens schade aan het universitair onderwijs. TWEEDE KAMER.. Vergadering van Vrijdag. Benoemd wordt in de vacature-Schokking tot lid van de gemengde commissie voor de stenografie de heer Snoek Henkemans. Hiema wordt de behandeling van de Indi- sche begrooting voortgezet. Minister De Graaff zegt, dat men een over- zicht van den toestand kan krijgen, als men de uitkomsten van 1931 vergelijkt met die van andere jaren. Vergeleken met de jaren 1925 tot 1929 is er een achteruitgang van de in- komsten met 43 pet. Spreker wrjst verder op den stijgenden salarislast, daar de laatste jaren het aantal ambtenaren met 25 pet. is gestegen. Voor louter pessimistische beschou- wingen is intusschen geen reden, omdat bij eenige verbetering van den wereldtoestand Indie zich vlug kan herstellen. De totale schuldenlast van Indie op 1 Januari 1933 zal 1400 millioen gulden zijn, welk bedrag aanlei- ding moet geven tot een zeer voorzichtige financieele politiek, ook ten aanzien van kapi- taalscredieten. Spreker bespreekt voorts eenige onderwijs- belangen en zegt, dat op het brjzonder onder wijs niet mddr zal worden bezuinigd dan op het openbaar onderwijs. Op defensie is reeds 20 millioen bezuinigd. Er moet echter een militair apparaat blijven, dat voldoende is ter verzekering van orde en rust. De motie moet spr. emstig ontraden. Hij betoogt voorts, dat de salariskorting nood- eakelijk was en een bezuiniging brengt van 17 millioen. De eerste motie-Kupers heeft geen beteekenis, omdat de korting van den aan- vang af als tijdelijk bedoeld was. De Kamer dient beide moties te verwerpen. NEDERLAND EN BELGIe. Van doorgaans goed ingelichte zijde ver- neemt het ,,Dagblad van Noord-Brabantdat Minister Beelaerts van Blokland op nog an dere punten dan het vraagstuk der nieuwe verbinding tusschen Schelde en Rijn tegenover den Belgischen aandrang gecapituleerd heeft. Volgens onzen zegsman, die over uitmun- tende middelen beschikt om ingelicht te wor den over hetgeen tusschen de Nederlandsche en Belgische onderhandelaarsovereengekomen is, en die hoegenaamd geen reden kan hebben om ons iets te vertellen waarvan hij de juist- heid zou moeten betwijfelen, heeft Minister Beelaerts van Blokland aldus het blad, toege- stemd in de parafeering van een voorloopige overeenkomst met Belgie, waarin Nederland feitelijk afstand doet van de Wielingen. Op sommige punten van het nieuwe verdrag met Belgie wil Minister Beelaerts van Blok l^Tiri dus nog verder gaan dan destijds Minis ter van Kamabeek. Zooals men weet uit het gevleugeld woond van Minister van Kame beek: „wie Wielingen zegt, zegt Schelde; wie Schelde zegt, zegt Zeeland, dus Nederland", was onze vorige Minister van Buitenlandsche Zaken van oordeel, dat Belgie, eenmaal in het bezit niet alleen van het grootste gedeelte der Schelde, maar ook van het verlengstuk van den Scheldestroom in de Noordzee, de Wielin gen, later gemakkelijk spel zou hebben om ook de Schelde tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden op te eischen. Daar- door zou het behoud voor Nederland van de geheele provincie Zeeland uiterst moeilijk worden en daarom heeft Minister Van Kar- nebeek de historische rechten van Nederland op de Wielingen willen handhaven. Minister Beelaerts van Blokland nu heeft naar het blad wordt medegedeeld daar- van afgezien! Hij geeft de Wielingen prijs. zooals hij ook de „essentieele belangen van het land", welke immers in zijn Memorandum van 7 Mei 1929 ieder Moerdijk-kanaal of ieder daaraan gelijkend kanaal verbieden, prijs geeft. Op verzoek van het blad om inlichtingen, welke toch de intemationale omstandigheden zijn, die kunnen hebben veroorzaakt, dal Minister Beelaerts van Blokland zoozeer aan de eischen der Belgen, welke, ook volgens onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, op geen enkelen rechtgrond steunen, tegemoet komt, is het de verzekering gegeven, dat er hoegenaamd geen sprake is van eenigen druk der mogendheden op de Nederlandsche regee- ring. Wei heeft de Belgische Minister Hy- mans op spoed aangedrongen, doch zulks zou enkel te wijten zijn aan electorale motieven. De heer Paul Hymans wil namelijk nog v66r de verkiezingen van het volgend jaar in Bel gie met een groot diplomatiek succes voor den dag komen. Vandaar, dat de voorloopige overeenkomsten tusschen de Nederlandsche en de Belgische onderhandelaars aan een be- paalden termijn gebonden zijn. In tegenstelling met hetgeen men uit de Zaterdag gepubliceerde memorie van ant- woord bij de begrooting voor buitenland sche zaken aan de Eerste Kamer gericht, zou kunnen afleiden, zijn er van Belgische zijde aan Nederland volstrekt geen compensaties gegeven, die ook maar eenigszins kunnen op- wegen tegen hetgeen qpze Minister van Buitenlandsche Zaken aan Belgie wil toe- staan. Datgene wat Belgie, b.v. op het stuk der Maaskwestie met Nederland wil regelen, is nog meer in het Belgisch dan in het Neder- landsch belang. Zoodat, aldus het Dagblad van Noord- Brabant, er geen andere gevolgtrekking over blijft, dan dat Minister Beelaerts van Blok land wetens en willens het er op aanstuurt om, volgens een woord uit zijn Memorandum van 7 Mei 1929, „door de natie te worden gewraakt". DE ELECTRIFICATIE VAN ZEELAND. Men schrijft aan de N. R. Crt. De Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij is thans met de electrificatie van de Middengroep (Walcheren en Zuid- en Noord-Bevelandgevorderd tot even over het kanaal door Zuid-Beveland. Zoodra de raden der gemeenten, gelegen ten Oosten van het kanaal, een besluit genomen hebben betref- fende den aanleg van een boven- of onder- grondsch laagspanningsnet, kan de P.Z.E.M met de uitvoering van de werkzaamheden in die gemeenten een aanvang maken. Voor de betreffende gemeenten is de oplos- sing van het vraagstuk der electrificatie zeer vergemakkelijkt doordat de P.Z.E.M. zonder eenige kosten een bovengrondsch laagspan ningsnet wil aanbrengen in de bebouwde kom- men. Echter zijn uit een oogpunt van veilig- heid, bedrijfszekerheid enz. niet alle gemeen ten gesteld op een bovengrondsch net; zij geven dus de voorkeur aan het duurdere ondergrondsche net. Bij ondergrondschen aanleg komen 75 pCt. der meerdere kosten (voor Kruiningen met Hansweert 13.365) voor rekening der gemeente en het is dan ook begrijpelijk, dat verscheidene gemeenten vooral die met 'n eigen gasbedrijf bezwaren hebben ingebracht tegen deze regeling. Zoo hebben B. en W. van Krabbendijke hierover een uitvoerige correspondentie gevoerd met de maatschappij; zij voerden tot staving van hun standpunt, dat de P.Z.E.M. op kosten der maatschappij een ondergrondsch net dient aan te brengen, o.m. aan, dat de P.Z.E.M. te Goes, een gasgemeente en geen groote afneemster, 'n ondergrondsch net heeft aangelegd zonder dat hieraan kosten waren verbonden voor de gemeente. De directie der maatschappij achtte vergelijking van een platteiandsge meeitte met Goes niet mogelijk omdat de stroomafneming te Goes per K.M. net veel grooter is dan die in een kleinere gemeente met soms ver uit elkaar liggende huizengroe- pen. Bovendien moet Goes voor de buiten- wijken ook in de meerdere kosten bijdragen Hierop is op initiatief van den gemeenteraad van Kruiningen een commissie gevormd van vertegenwoordigers uit de gemeenten van Oostelijk Zuid-Beveland voor het plegen van overleg met meergenoemde directie. Aan deze commissie is, evenals aan verscheidene ge meentebesturen, de belofte gedaan dat, als het de N.V. goed ging, de door de geineente ge- storte gelden zouden worden terugbetaald. Thans heeft de raad van bestuur van de P.Z.E.M. besloten een begin te maken met de terugbetaling van de door de gemeenten ver- strekte gelden ter verkrigmg van een onder grondsch net. De eerste terugbetaling ter grootte van 5 pCt. van het gestorte bedrag zal plaats vinden twee jaar na betaling van de bijdrage. DE NOOD IN HET VEEHOUDEKSBEDR1J1' Het comite voor economisch verweer uit de land- en tuinbouworganisaties heeft den lOen dezer in een telegram aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw ten sterk- ste aangedrongen op zoo spoedig mogelijke j behandeling der voorstellen in de landbouw- crisiscommissies inzake steun aan het vee- houdersbfirijf. 1^2 tocsTtaud iu hot zuivei- bedrijf is onhoudbaar, daar de boterprijs nu ook in het binnenland beneden 1 per K.G. gedaald is en de kaas voor export spoedig onverkoopbaar zal zijn. Het comitd verzoekt in elk geval de steunverleening voor het Kamerreces te behandelen en heeft 'n audien- tie ter bespreking van den toestand aange- vraagd. SALARISKORTING. In het„Staatsblad" is opgenomen een Kon. besluit volgens hetwelk de tijdelijke korting op de bezoldiging o.m. van de burgerlijke rijlksambtenaren over het tijdvak 1 Maart 19321 Maart 1935 overeenkomstige toepas- sing vindt voor het personeel van de directie der pensioenfondsen voor de koloniale lands- dienaren en locale ambtenaren. DE AFGEBROKEN RADIOREDE. De officier van justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, heeft Donderdag conclusie geno men in de zaak tusschen de V.A.R.A. en den Staat betreffende de afgebroken radiorede van den secretaris der V.A.R.A., den heer Zwertbroek, op 8 October te Leiden. De officier was van meening, dat hoewel de radio-controle-commissie, bevoegd was, van te voren inzage te vragen van den woorde- lijken tekst van de rede, en de V.A.R.A. aan dat verzoek niet heeft voldaan, de radio- controle-commissie toch niet bevoegd was, bedoelde rede, tijdens de uitzending af te bre- ken, omdat art. 7 van het radio-controle- reglement haar uitsluitend de bevoegdheid geeft een uitzending af te breken, wanneer de tekst van de uitzending door de commissie verboden is. Daar dit nu met de onder- havige rede niet het geval is geweest, conclu- deerde Mr. Van Asch van Wijck, dat de recht- bank de afbreking onrechtmatig zal verkla- ren en den Staat zal veroordeelen tot schade- vergoeding, op te maken bij staat. De rechtbank zal over vier weken vonnis wijzen. Vervolg.) Op hetzelfde oogenblik weerklonk de eerste galm van de luide en ontevreden stem van den heer des huizes, een galm, waarmee hij zijn lijfeigenen bijeen riep. door de hal en bij het hooren van dit verontrustende geluid haastte Peter zich het zaaltje door, legde de Romney, nog in zijn huis van krantenpapier, op het tafeltje naast de opgerolde Constable, en race-de op de deur aan den achterkant af. Maar daar kwam hij tot de ontdekking het geen hij had kunnen voorzien, als hij zich den tija gegund had na te denken dat de deur afgesloten was en geen neiging om op de een of andere manier, open te gaan vertoonde. Met een half onder- drukten noodkreet keerde hij zich om en sprong op het raam toe. Dit raam maakte deel uit van een serie van drie. die tot taak hadden om een maximum hoeveelheid licht door te laten en te dien einde waren ze buitengewoon groot en vervaardigd van dik, solied spie- gelglas. Als gevolg hiervan waren ze zwaar, zeer zwaar en dit ondervond P. Q. Cardinal, toen hij probeerde om een ervan open te schuiven, want in zijn agitatie zag hij de ingenieuse koorden-creatie, die spe- ciaal voor dit doel aangebracht was, niet en trachtte hij het uitsluitend door kracht van spieren te doen. Door den staat van uitputting waarin hij verkeerde en door de omstandigheid dat het raam niet ge- construeerd was om op die manier open te gaan, mislukte hem dat ten eenenmale, ook al trok en tilde en hefboomde hij tot zijn spieren kraakten en zijn ademhaling in een benauwd hijgen overging. Na een halve minuut drong dit dan ook tot hem door, hij hield op met trekken en tillen, keek met verwilderde oogen en de ner- veuse bewegingen van een opgejaagd konijn om zich heen en wierp zich, in zijn wanhoop, vol ijver op het tweede raam. Dezen keer ontgingen hem de twee vrij dikke koorden, elk aan een kant van het raam, niet en daar het doel van hun aan- wezigheid daar vaag tot hem doordrong, greep hij met elk van zijn handen een koord vast en trok zoo hard hij kon. Een poos lang gebeurde er niets. Dat was niet te verwonderen, want Peter die van dergelijke huishoudelijke hulp- middelen geen ondervinding had trok met zijn rechterhand uit alle macht aan het koord, dat tot taak had het raam om- hoog te halen en met zijn linker niet min der uit alle macht aan het koord dat tot plicht had, om genoemd raam naar be neden te trekken. Onder andere omstan digheden zou het uitblijven van eenig resultaat hem allicht er toe gebracht heb ben. om met trekken op te houden, de zaak te onderzoeken en zijn leven te beteren; maar in den paniektoestand waarin hij verkeerde, schreef hij het toe aan het feit, dat hij niet genoeg kracht uitoefende. Dus haaldc hij dicp adem, riep zijn laatste restje energie te hulp en beproefde het draagvermogen van de twee koorden op een manier, waartegen ze bij hun geboorte zelfs niet bestand geweest waren, laat staan dus na drie jaar ge- bruik. Een paar oogenblikken leek het, of hi) TRAGISCH EINDE VAN IVAR KREUGER. De Zweedsche luciferskoning Ivar Kreuger heeft, naar uit Parijs aan de Telegr. wordt ge- meld, met een revolver een elnd aan z(jn leven gemaakt. Uit de omgeving van Kreuger wordt medegedeeld, dat de daad moet worden toegeschreven aan den bovenmenschelijken arbeid, dien Kreuger in de laatste maanden heeft verricht. Reeds gedurende zijn verblijf te New York bleken de zenuwen van Kreuger niet tegen de vermoeienissen bestand en zijn toestand gaf zijn medewerkers daar al reden tot groote bezorgdheid. Zaterdagmorgen vond men den lucifers koning dood in zijn Parijsche woning; een re volver, waarmede hij zich in het hart heeft ge schoten, lag naast hem op het bed. In een afscheidsbrief heeft Kreuger medegedeeld, dat hij zich niet tegen de crisiszorgen opgewassen voelde. De Zweedsche regeering beschouwt den dood van Ivar Kreuger als een nationale ramp. Za- terdagavond is een speciale kabinetszitting ge- houden, om te beslissen welke maatregelen moeten worden genomen. Toen Ferrander, een lid van de directie der Zweedsche lucifersmaatschappij, het bericht van den dood vemam, stortte hij ineen en was op slag dood. Uorsten Kreuger, de broeder van den over- ledene, heeft persoonlijk de noodige maatrege len genomen, in verband met de begrafenis van Ivar Kreuger. Het kabinet heeft besloten het parlement in speciale zitting bijeen te roepen. DE VOLKENBOND EN HET VERRE OOSTEN. Het heeft er alien schijn van, schrijft de N. R. Crt., dat het Chineesch-Japansehe con flict, dat zoolang de wereld in spanning heeft gehouden, nu voorloopig als oorzaak van on- rust is opgeborgen. Te Geneve is met de in- structies, die niemand hebben teleurgesteld, een commissie gevormd dm de kwestie ver der te behandelen. De Japanners, die in de Assemblee in ieder geval niet uittartend zijn opgetreden, hebben het standpunt ingenomen, dat zij zich met de principieele opvattingen in die Assemblee verkondigd, wel konden ver- eenigen. Hun bezwaren er tegen waren slechts van formeelen aard en niet zoo overwegend, dat zij hen noopten de aanneming van de motie met algemeene stemmen te verhinderen. Door zich van stemming te onthouden stelden zij de Assemble daartoe in de gelegenheid, want de onthou-dende partij wordt als niet bij de stemming aanwezig beschouwd.. zijn doel zou bereiken door het heele raam uit de sponning te trekken; maar opeens knapte het rechterkoord af met een geluid, of er ergens een kleine. venijnige revolver afgeschoten werd. Peter be- schreef een boog om het linkerkoord heen. trachtte zich nog op de been te houden, boekte een mislukking en ging met een bons, die de Old Hall op zijn grondvesten deed dreunen, op den spiegelglad gewre- ven parketvloer zitten. ,,Rrrjoep zei hij. Hierop volgde een korte, maar veel- beteekenende stilte. Aan de stilte werd een einde gemaakt door de stem van Sir Walter, die van de hal uit, gedempt door de vrij goed sluitende deur, maar toch nog duidelijk verstaanbaar, met een verbaasd: „Wat was dat naar de oorzaak van het ongewone geluid informeerde. Peter zat, plat op den grond, suffig voor zich uit te kijken, maar bij het hooren van die stem schoot hij, als een losge- laten springveer, overeind en keek ge- jaagd om zich heen. Van al zijn mede- menschen was Sir Walter wel de laatste dien hij op dat oogenblik wou ontmoeten, want ontdekt worden onder zulke compro- mitteerende omstandigheden en het ge- dwongen worden vragen te beantwoor- den die niet te beantwoorden waren, be- teekende een vergooien van de kans, om Jane voor de gevolgen van haar ondoor- dachte daad te vrijwaren. Daarom ge- schiedde het. dat Peter Q Cardinal, toen hij de zware stappen yan Sir Walter naar de deur hoorde toekomen, een behoefte, om te blijven staan en het uit te vechten met stoeren wil bedwong, een sprong voorwaarts deed en achter een van de gordijnen, die aan weerszijden van het raam hingen, uit het gezicht verdween. En in die primitieve schuilplaats bleef hij, lichtelijk buiten adem en met slechts een De Japanners konden zich deze houding veroorloven, want de Volkenbond zal hun wellicht groote diensten gaan bewijzen door hun terugtocht uit het gebied van Sjanghai te vergemakkelijken en de onvermijdelijkheid van dien terugtocht hebben de politici in Japan van het begin van de actie al beseft. In Mantsjoerije heeft Japan zich in den zooge- naamden onafhankelijken staat een instru ment gevormd, dat het in de gelegenheid moet stellen aan de eischen van den Volkenbond te voldoen, zonder in werkelijkheid iets van de vruchten van zijn actie in Mantsjoerije op te geven. Natuurlijk kunnen daaruit nog groote complicaties ontstaan. Japan kan verrassin- gen beleven met die onafhankelijke regeering. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de groote mogendheden die regeering spoedig zullen er- kennen. Een uitzondering maken wellicht de Russen, die, ofschoon zelf slachtoffer van de Japansche actie, nu eenmaal een regeering in Mantsjoerije noodig hebben om daarmee samen de Oost-Mantsjoerij^che spoorwegen te beheeren. Dit moet hun houding de facto be- palen. Voorloopig zal de taak van de nieuwe regeering wel in hoofdzaak daarin bestaan aan Japan de noodige nieuwe concessies te ver- strekken, welke het noodig heeft voor de ver- sterking van zijn belangen in Mantsjoerije, concessies, die dan weer nieuwe heilige ver- dragen zullen vormen. De Chineezen hebben ervaring met dit systeem. Een eigenaardig toeval heeft de positie der Japanners in de laatste weken vergemakke lijkt. De stemming in Amerika begon beden- kelijk warm te loopen tegen hun Chineesche avonturen. De Amerikaansche regeering, die niet in haar geheel onwillig was tot een ac- tieve politiek, kwam onder toenemenden druk van de openbare meening te staan. Plotse- ling echter heeft de groeiende belangstelling in de Vereenigde Staten een afleiding gekre- gen door de ontvoering van het kind van den beroemdeh vlieger Lindbergh, waarvoor de aandacht op het oogenblik nog zoo groot is, dat voor andere kwesties niet veel ruimte overblijft. De Japanners kunnen dit geval met recht als een politiek buitenkansje beschou- wen. MOET ALLES DUURDER WORDEN Sir Woodman Burbridge, de directeur van Harrods Ltd., heeft op een vergadering van commissarissen van dit waremhuis als sdjn meening te kennen gegeven, dat de huidige lage prijzen niet lang meer zullen duren. Hij achtte een prijsstijging wenschelijk. Vrijwel alle producten leveren op het oogen blik den producent verlies op en een verhoo- ging van de prijzen is noodzakelijk wil er werkelijk verbetering komen in den slechten toestand, die er thans op de wereld heerscht. Daarbij komt, dat de nieuwe tarieven ook mee zullen werken om dp prijzen omhoog te jagen, zoodat wjj vermoedelijk althans in Engeland, een geleidelijke verhooging der prijzen zullen waamemen. Sir Woodman merkte ook nog op, dat de Engelsche dominions en kolonien het vorige jaar voor meer dan 300 mill, pond fabrieks- goederen hebben gekocht buiten Engeland. Met de helft hiervan zou het moederland in staat zijn geweest werk te verschaffen aan meer dan een half millioen van het groote leger werkloozen en zou de handelsbalans er heel wat beter hebben voorgestaan. HET PANORAMO VAN ANTWERPEN. Door een groote Vlaamsche firma is, naar de corr. der N. R. Crt. meldt, in samenwer- king met andere lichamen, op de bovenste etage van het 23 verdiepingen hooge Toren- gebouw, te Antwerpen, een „Panoramazaal" ingericht, waar men een verrukkelijk gezicht heeft op de stad, de haven, de omstreken en den loop der Schelde tot-in Zeeland. Bij hel- der weer kan men, aan den verren horizont het slanke silhouet van Middelburg's „Lange Tan" ontdekken. Zaterdag 19 dezer wordt de ,,Panoramazaal", welke ongetwijfeld door vele toeristen, die Antwerpen aandoen, zal worden bezocht, officieel geopend. Het gemeente bestuur zal bij de opening vertegenwoordigd zjjn. GAUW ER BIJ. De koperen munten van 4 pfennig zijn Dinsdag in omloop gebracht. Het Berl. Tagebl. merkt op, dat het vooreerst niet gemakkelijk zal zijn uit te geven, daar het publiek eerst aan de nieuwe stukken moet wennen voor het ze in ontvangst neemt. Om dat proces te bespoedigen zullen ze vandaag bij de loon- betalingen in vrij groote hoeveelheden aan de arbeid-ers worden uitbetaald. Men mag benieuwd zijn besluit het blad of de nieuwe munt het vijf-pfennig-stuk zal verdringen en zoodoende de prijsverlaging zal helpen bevorderen. De vervalschers zijn er, naar Wolff meldt, ditmaal gauw bij geweest, want reeds Woeiis- dag moesten tal van winkeliers ervaren, dat men hen in plaats van marken, verziiverde 4-pfennigen in de handen had gestopt. De vervalsching wordt in de hand gewerkt door dat de koperen munt zoowat even groot is als het iark-stuk en denzelfden adelaar als beeldenaar draagt. DE LAATSTE OVERLEVENDE VAN DE COMMUNE. Te Parijs is op 92jarigen leeftijd het oud- Kamerlid Camelinat gestorven, die volgens het bericht de laatste communard was nog in leven. Zephirien Camelinat was arbeider toen hij aan de commune deelnam en werd be noemd tot directeur van de munt. Bij het her- stel van de orde vluchtte hij naar Engeland, vanwaar hij in 1880 in Frankrijk terugkeerde. In 1885 werd hij voor de eerste maal tot Ka- merlid gekozen en sindsdien heeft hij meer- malen deel van het parlement uitgemaakt. Hij behoorde aanvankelijk tot de voormannen van de eerste socialistische intemationale en heeft vele groote stakingen geleid. Sinds 1920 was hij aangesloten bij de communistische partij. DE ACTIE DER GEWEZEN KRIJGS- GEVANGENEN, De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De hoofdafdeeling der Kamer heeft hare goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel, waarbij ten minste edn frontstreep en de daar bij behoorende rente van 500 francs per jaar, toegekend wordt aan de Belgische militairen die, in 1914, werden gevangen genomen en de oorlogsjaren in, de Duitsche kampen door- brachten. Dit zal ongeveer 15 millioen francs per jaar aan de schatkist kosten, daar ruim 40.000 Belgische soldaten waarvan thans nog 30.000 in leven zijn in 1914 te Luik, te Namen en aan den IJzer, in handen der Duitsche troepen vielen. .Te Luik verloor de 3e legerdivisie verscheidene duizenden man- schappen aan gewonden en gevangenen; de 4000 officieren en minderen, die de forten tot het einde toe verdedigden, werden eveneens gevangen genomen, terwijl van de 4e leger divisie die de vesting Namen verdedigde, tij dens haar aftocht, in de onmiddellijke omge ving der stad en in het gebied van Entre- Sambre-et-Meuse, 12.000 man tot overgave werden gedwongen. De huidige wet voorziet alleen de toekenning van een frontstreep aan de gevangenen die, gewond, in 's vijands han den vielen. Een der gevolgen van deze bepaling was dat degenen onder de verdedigers van het fort te Loncin, b.v. die, bij de ontploffing van dit verdedigingswerk, ongedeerd bleven, niet het minste recht op een deel der oud-strijders- vergoeding hadden. Hetzelfde geldt voor vele militairen, die tijdens den bloedigen IJzerslag werden gevangen genomen. Aan deze on- rechtvaardigheid wil het ingediende wetsvoor stel een einde maken. Ook de 35.000 Belgische militairen die in Nederland werden ge'intemeerd en bij het overtrekken der Nederlandsch-Belgische grens alleen aan de bevelen van hunne officieren ge- hoorzaamden, wenschen voor het toekennen van ddn frontstreep in aanmerking te komen. Het is echter niet waarschijnlijk dat, althans voor wat de ge'interneerde officieren betreft, aan dit laatste verzoek gevolg zal worden ge geven. DE RUSSISCHE GRAANOOGST IN GEVAAR. De „Prawda" heeft een geheele pagina ge- wijd aan het onbevredigend verloop van het inzamelen van graanzaden door de boeren. Vele partijorganisaties, zoo schrijft het sovjet-orgaan, zijn blijkbaar van meening, dat zij dit voorjaar met resoluties in plaats van met zaad zullen zaaien. In verschillende districten van sovjet-Rus- land schijnen de boeren erop te rekenen, dat de staat hun ook dit jaar de noodige hoeveel heden zaaikoren ter beschikking zal stellen. De ,,Prawda" wijst er echter met nadruk op, dat de staat alles gedaan heeft, wat mogelijk is, toen hij onlangs een millioen ton zaad aan de door de droogte getroffen streken van Oost-Rusland en West-Siberie ter beschikking stelde en dat de rest nu maar moet worden aangevuld door plaatselijke inzamelingen. Men vreest, dat de graanoogst door de ver- traagde inzameling ernstige schade zal Hjden. De Belgische Kamer heeft met 75 stemmen voor, 66 tegen en 6 bianco het wetsontwerp goedgekeurd betreffende de verhooging van de invoerrechten op boter, olien, vleesch enz. Slechts edn wijziging is in het ontwerp aan gebracht: de invoerrechten op bevroren vleesch worden niet met 7, doch met 5 pet. verhoogd. Alle socialisten en vijf liberalen stemden tegen. MUFTERIJ OP EEN FRANSCHE TORPEDOBOOT Aan boord van de torpedoboot „Vesco", die- te Toulon voor anker ligt, is verzet uitgebro- ken, dat door de marineautoriteiten als mui- terij wordt beschouwd. Toen de dienstdoende officier de ronde deed trof hij een der matrozen niet op zijn post. wensch, dat hij spoedig uit dien penibelen toestand verlost zou worden, onbeweeg- lijk als een wassen beeld staan. Het gordijn trilde nog van emotie na, toen de deur openging en de Afgevaardig- de van Battersmith met een achterdochtig gezicht op den drempel verscheen. Z n bleekblauwe uitpuilende oogen zwierven op zoek naar ongerechtigheden langs den wand met schilderijen, maar ze zagen niets verdachts, tot ze het tafeltje bereik- ten en op het blad twee onbekende voor- werpen ontdekten. Een poos lang werden genoemde voorwerpen met wantrouwen en verbazing door die oogen bekeken; dan schreed de eigenaar met gefronste wenk- brauwen op het tafeltje at, nam de Con stable op en rolde hem uit. Peter die voorzichtig aan den kant van het gordijn stond te gluren, zag Sir Walter schrikken of een wesp hem op een ultra gevoelige plek gestoken had en zag en hoorde hem met een half gesmoorden vreugde- en ver- bazingskreet achteruit wankelen. „Wat... wat... wat..." hakkelde Sir Walter overbluft. Hij liet de Constable uit zijn handen glijden, greep het kranten-papieren pak, scheurde het banale omhulsel met trillen- de vingers stuk en ontdekte de Romney. Weer schrok hij en weer uitte hij een kreet, maar beweging en uiting waren nu heftiger dan eerst. Hij draaide zich om en staarde ongeloovig naar den hiaat in de rij schilderijen tegen den wand; nu pas zag hij dat er twee leege plaatsen waren waar er eerst maar een geweest was. ,,Wat bij hoog en laag vloekte Sir Walter suffig zijn stem stierf weg en hij begon weer in lachwekkende verbazing van den wand naar het schilderij in zijn handen en van het schilderij terug naar den wand te staren. Zijn vermogen om te spreken, zich te bewegen en behoorlijk te denken was. door dit twintigste-eeuwsche wonder, tijdelijk verlamd. Hij was nog steeds met staren bezig, toen een zacht-bescheiden klopje op ae deur de komst aankondigde van een van zijn lijfeigenen. een kamermeisje in dit geval, hetzelfde kamermeisje, dar den vorigen avond haar japon aan Jane Craig had afgestaan, en dat haar kleedingstuk daardoor een serie zonderlinge ondervin- dinaen had laten opdoen. ,.Uw bad is klaar, meneer, kondigde de lijfeigene aan. „He Sir Walter ontwaakte met een schok uit zijn trance. ,,0ja, ja Wat- ik-zeggen-wou, Mappett ,,Ja, meneer ,,Wat heeft dit hier te beteekenen Wie heeft dit schilderij hier neergelegd Schilderij, meneer „Ja, dit hier is de Constable t schil derij, dat gisteravond gestolen is. Ik heb het juist gevonden, t lag hier op het tafeltje." Het frissche, ronde gezicht van Map pett nam een uitdrukking van beleefde verwondering aan. Ze was een stevig ge- bouwd meisje met gezonde roode wangen en heldere, blauwe oogen; als jeugdig exemplaar van het vrouwelijk geslacht was ze niet onknap, maar een te veel aan hersenen had ze niet. De diefstal van de Constable had haar vrij onverschillig ge- laten, maar ze besefte vaag, dat het plot- seling en onverwacht weer opduiken van het bewuste „schilderstukje" wel een ge- lukwensch waard was. ,,Gut zei ze daarom beminnelijk, „wat zeg je me daarvan Da's prettig, niet ..Maar wie heeft het hier neergezet vroeg Sir Walter door. „Dat wil ik weten wie heeft het hier neergezet?" (Wordt vervolg-d.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5