Ter Neuzensche Courant Derde Blad. GSJ&X5GDK BEBICHTIB BU1TKNLASD. 8 P 0 E T. Vrijdag 11 Maart 1932. No. 8810 TER NEUZEN, 14 Maart 1932. v.—t. VAN LIJK AANGESPOELD. In de gemeente Wolphaartsdijk is aange- spaeld het in verren staat van ontbinding ver- keerende lijk van een man, vermoedelijlk van Belgische nationaliteit. Het signalement luidt: lang angeveer 1.70 M., gekieed in blauwe jas, blauwe werkbroek, daaronder wit gestreepte fantasie-pantalon, gekleurde pul lover met ritssluiting, gekleurde fantasiesok- ken, lichtgekleurde das, licht gestreept over- hemd. Op het lijk werd een portemonnaie met eenig Belgisch geld gevonden. OKIE WONINGEN UITGEBRAND. Zondagmorgen omstreeks drie uur is te Pynacker brand ontstaan in 3 woningen aan de Kerkstraat, eigendom van den beer C. van Winden, bewoond door de arbeiders v. d. Hoe- ven en Sebel (de andere woning was onbe- woond). De brandrweer bestreed het vuur met twee stralen. Van de huizen bleef niet veel over. Behalve die aan den iniboedel van den arbeider v. d. Hoeven wordt de brandschade door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand bestaat geen zeikerheid. AUTO IN EEN SEOOT GEREDEN. Zondagavond is te Venray op den Casten- rayschenweg een auto-ongeluk gebeurd, waar- schijnlijk ten gevolge van de gladheid van den weg. Dr. Verbeek uit St. Anthones (bij Box- meer) reed met zijn echtgenoote en de 60-jarige mejuffrouw Van Besaui uit Box- meer in de richting Venlo. Plotseling kwam de wagen in de sloot terecht. Mej. Besaui werd zwaar gewond en overleed onmiddellijk. Ook Dr. Verbeek en zijn echtgenoote werden verwond, echter niet levensgevaarlijk. ONGELUK MET PETROLEUM. Zoindagmiddag trachtte mej. A. M. Borsen te Blaricum ten huize van haar vader aan den Burgemeester De Jongweg 5 met petroleum de brands toff en in een kachel, die reeds brandde, wat vlugger te doen ontbranden. De vlam sloeg plotseling omhoog, waardoor haar kleeren vlam vatten. Gillend liep zij naar het achterhuis, waar haar vader en haar broer haar de kleeren van het lichaam soheurden en het vuur met emmers water bluschten. Haar broer kreeg hierbij brandwonden aan beide handen. De vrouw had emstige brand wonden aan handen, armen en beide beenen. DIEFSTAI, IN EEN CON SI STORIEKAMER Zondagavond hebben dieven ingebroken tijdens den kerkdienst in de Nieuwe Zuider- kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam. Uit een kistje hebben zij een collectazak gestolen, welke ongeveer 70' bevatte. Vervolgens hebben zij den inhoud van de zakken van de overjassen van de diakenen en ouderl'mgen ge'inspecteerd en daaruit sigarenkokers, por- tefeuilles e.d. gestolen. AUTO TEG EN EEN BOOM GEREDEN. Zondagmiddag te ruim een uur reed een auto met de familie Van der Veen uit Rotter dam van De Bilt naar Lage Vuursche met bestemming Hilversum. Vlak bij De Bildt komt men aan een tol, van waar een laan direct naar Lage Vuursche leidt. De heer v. d. Veen raakte hier de macht over zijn stuur kwijt, volgens sommigen door een slappen band, volgens anderen doordat het linker achterwiel brak. Daardoor botste de auto tegen eenige booinen met het gevolg, dat een zijde van de auto geheel werd ingedrukt, wat aan mevr. v. d. Veen, die juist aan die zijde was gezeten, het leven kostte. Dr. Klijn uit Baam, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De borstkas bleek te zijn ingedrukt, zoodat de dood zoo goed als onmiddellijk moet zijn ingetreden. De heer v. d. Veen en diens 8-jarig zoontje kwamen met den schrik vrij, terwijl een circa 26-jarige mederijdende neef enkele niet zware wonden bekwam. De beschadigde auto is naar De Bildt gesleept, het slachtoffer werd naar Rotterdam vervoerd. DOOR DEN STROOM GETROFFEN. Tijdens werkzaamheden aan het electrisch net te Ilpendam is een electricien aan den stroomdraad blijven hangen. Zijn mede- arbeiders hebben den draad stroomvrij ge- maakt, waama de man, die bewusteloos boven den draad hing, met veel moeite naar beneden kon worden gehaald. Hij is naar het zieken- huis overgebracht. VERDUISTERING VAN EEN AMBTSBRIEF Te Eenrum is men, naar de „Prov. Gran. Courant" vemeemt, tot de ontdekking ge- komen, dat een ambtsbrief van den burge meester verduisterd is door een postbode, in overleg met e6n der wethouders. Deze brief zou van belang zijn ten aanzien van de toen plaats gehad hebbende benoeming van een gemeente-secretaris. De justitie heeft de zaak in onderzoek. EEN PELGIvL" 1 OP EEN HAAI. Het passagiersschip Strathaird, op zijn eerste reis naar Australie, heeft in de Roode Zee een pelgrim gered, die van den Mekka- vaarder Antilochus over boord gevallen was. Het merkwaardige was, dat de man omgeven was van haaien en niettemin nog ongedeerd uit het water gehaald kon worden. Dit heeft zeer sterk op de verbeelding der Arabieren ge- werkt en de geredde wordt te Aden, waar hij aan land gebracht is als een heilige vereerd. Men verteld nu al, dat hij gevonden werd rij- dende op den rug van een haai, met een aas- vogel op het hoofd en door een school haaien geescorteerd. DE BESCHEIDEN RECHTER. In een toespraak tot de jury heeft rechter McCardie gewaagd van zijn bescheidenheid en onkunde in sommige zaken. ,,Als ik naga wat ik weet en wat anderen weten", zei hij, ,,moet ik zeggen, dat ik de zaak niet anders dan met groote bescheidenheid durf aanvatten. Al heb ik meer gelezen dan vele anderen, al heb ik zeker wel een duizend boeken gelezen en al ben ik in staat het Latijn daaruit zonder fou- ten op te lezen, als ik met iemand in gesprek kom over andere dingen, ontdek ik meestal, dat hij er veel meer van afweet dan ik. Als men mij vragen stelde over de dingen waar hij verstand van heeft, zou ik met mijn mond vol tanden staan." Zooals men zich zal herinneren is deze be- scheiden rechter, die vrijgezel is, een expert op het gebied van echtscheidingskwesties en van vrouwekleeren. EEN ROMANTISCHE ARRESTATIE. Men herinnert zich de opzienbarende ver- duistering van ruim 200.000 mark, einde Jan. gepleegd door den postdirecteur van Weg- scheid, Aumuller genaamd, en zijn liefje, de assistente op het Wasserburgsche postkantoor Anna Steubi. Destijds was alleen bekend, dat zij de wijk hadden genomen naar Tsjecho- Slowakije, waar de politie weliswaar meer- malen op het goede spoor was, maar er ge- durende meer dan een maand niet in kon sla- gen de vluchtelingen te arresteeren. Het paartje reisde geheel Tsjecho-Slowakije af, trok van stad tot stad, van badplaats naar badplaats en leidde van het verduisterde geld een lekker leventje. Daar de politie hun ten- slotte al te actief werd, besloten zij een schuil- plaats te zoeken in een oude ruine nabij Brunn. In dit afgelegen romantische oord is een uitspanning, en de waard herbergde het paartje in een logeerkamer. Zoo leefden zij daar, van de vervolging bevrijd, in alle rust en gingen geheel op in him liefdeTot het wreede noodlot ingreep en aan de idylle een einde maakte. De politiecommissaris Lange •lit Brunn n.l., aangetrokken door de roman- tiek van het middeleeuwsche slot, maakte met zijn familie een uitstapje naar de ruine, en bleef daarbij zoozeer politieman, dat het licht in de logeerkamer van de vluchtelingen zijn aandacht trok. Hij hoorde van den waard, dat een Duitsch paartje er logeerde en de aandacht werd argwaan. Hij begaf zich naar boven, klopte aan en vroeg aan Aumuller, die opendeed, zijn papieren. De rest was nuchtere werkelijkheid; het tweetal werd zonder verzet gearresteerd. Van de 200.000 mark 120.000) hadden zij slechts ongeveer f 2300 bij zich, over de rest bewaarden zij het diepste stilzwijgen. Zeker een appeltje voor den dorst, na de gastvrije gevangenis NOODWEER IN VERSCHILLENDE DEELEN DER VER. STATEN. Een hevige storm heeft Zondag de Atlan- tische kust van Florida geteisterd en op tal van plaatsen schade aangericht. De wind bereikte een snelheid van 50 a 60 mijl per uur en tal van pleizervaartuigen en visschers- schepen, die aan de kaden lagen, werden tegen de kadeimuren gedrukt en emstig be- schadigd, terwijl sommige schepen zonken. Vele boomen werden ontworteld, ruiten wer den stukgeslagen en van lichte bouwwerken werden de daken weggerukt. Na den storm daalde de temperatuur aanzienlijk. In het Noorden van Wisconsin en in de staten Mi chigan en Minnesota heeft noodweer ge- heerscht en hebben sneeuwstormen gewoed, die groote schade hebben aangericht aan de telegraaf- en telefoonverbindingen. Te Chi cago daalde de temperatuur tot het nulpunt en te Washington ging de sneeuwstorm ge- paard met een hevig onweer. In Pennsylva nia viel tijdens een sneeuwstorm zooveel sneeuw, dat het verkeer langs eenige hoofd- wegen geheel gestremd werd en de treinen vertraging ondervonden. Ook hier werd het telegraaf- en telefoonverkeer gedeeltelijk ver- broken. Het plaatsje Lancaster werd geheel van de buitenwereld .afgesneden. DE VERKOCHTE „NIEUW-AMSTERDAM". Een herinnering uit den oorlogstijd. Het bericht, dat de ,,Nieuw Amsterdam", van de Holland-Amerikalijn naar Japan is ver- kocht heeft een lezer van de N. R. Crt. aan- leiding gegeven eenige herinneringen van dit schip in genoemd blad te plaatsen, herinne ringen, welke dateeren van ongeveer Augus tus 1917, toen de duikbootoorlog buitenge- woon fel was. Tal van Nederlanders waren te New York gestrand en men begrijpt hun ver- ademing, toen in November het gerucht liep, dat de „Nieuw Amsterdam" naar Nederland zou vertrekken. De oude heer Vlierboom, die toentertijd op het kantoor der Holland-Ame rikalijn te New York zulke uitmuntende en vriendelijke diensten bewees, keek met den dag hoopgevender. „Ineens... tegenbericht; alle kans was weer verkeken. Uit wanhoop gingen velen, tot wie ik behoorde, naar de Deensche reederij, bespraken in beginsel plaats op de ,,Heliig Olav" en op het moment, dat de Deensche consul mijn paspoort wilde af- teekenen en de eerste woorden reeds op dat stuk had gesteld, werd de deur van het ver- trek opengeworpen. Eenige welingelichte Hollanders stormden binnen en riepen: „Stop! Stop! De „Nieuw Amsterdam" vaart wel." En inderdaad, het bericht bleek juist; 25 Novem ber 1917 verliet de „Nieuw Amsterdam" de haven met koers Halifax waar we alleen maar even moesten aanloopen om „ons te rneldeh". Jawel, dat ,,even" en dat „melden" ging ook zoo vlot niet. We werden op Cana- deesch grondgebied geankerd, opgehouden, dagen en dagen lang, en iederen dag werden allerlei reizigers gefouilleerd door de Engel- sche marine, dan deze, dan die, omdat men vermoedde, dat er spionnen aan boord waren. Hetgeen, naar men zegt, later ook het geval bleek te zijn. We lagen in de haven van Halifax, verve- ling te over. Naast ons lag de „Imo", een vrachtboot, maar... een lotgenoot. Iederen morgen deed het goed, die bekende schuit daar te zien liggen en op een avond was de admi- raliteit zoo vriendelijk, am de „Nieuw Am sterdam" uit te noodigen, wat dichter in de nabijheid van den havenmond te komen lig gen. Het zou gezelliger zijn voor de passa- giers. De „Imo" mocht den volgenden dag vertrekken en stoomde alvast naar deze plek op. Kapitein Baron, hartelijke ronde zeeman, vond onze ligplaats best, bedankte voor de eer en redde daardoor onbewust het leven van alle opvarenden. De lezer zal groote oogen opzetten. Wat gebeurde er? Den volgenden dag, om 9 uur in felle win- terkoude aan dek zijnde, was de „Imo" weg, plm. 4 K.M. verder opgestoomd naar den uit- gang der haven en wij lagen alleen. Met den kijker zag ik de schuit uitgaan en een ander schip binnenkomen. Dit schip, de Mont-Blanc", geladen met de ergste springstoffen, heeft de „Imo" genamd. Plots zag ik een zware rookwolk naar boven stijgen en hoorde daama een doffen slag, ge- volgd door zoo'n zwaren luchtdruk, dat ik tegen dek werd geworpen. De ,,Nieuw Am sterdam" kreeg een hevigen schok, de beman- ning zelfs uit den kuil was in minimum van tijd boven en men dacht aan een torpedeering in de haven. Later bleek, dat de „Imo" en de Mont-Blanc" verdwenen waren en met haar de halve stad Halifax. De verwoesting is ontzaglrjk geweest, het aantal dooden en gewonden overweldigend. Scheepjes uit de haven werden midden in de stad teruggevonden, een locomotief was over de baai weggeslingerd. De „Nieuw-Amster- dam" is door een toeval den dans ontsprongen en kapitein Baron zeide later, dat de goden inderdaad met ons waren geweest. Met be- trekkelijk weinig schade kwam de boot er af en omdat in de stad alles vemield was, water- leidingen defect, voedsel-voorraden verdwe nen, wist de adminaliteit niets anders te doen, dan ons ook „verlof" te geven, naar Holland te gaan. Na drie weken wachten in Halifax zQn we om ,,de Noord" huistoe gevaren, in de Noordzee geflankeerd door de sleepboot ,,Witte Zee" om in geval van mijngevaar hulp te bieden. Op 28 December lagen we „behou- den" voor den Waterweg en hadden alzoo het traject in vijf weken afgelegd. De tocht om de Noord was ook geen pretje, reddingsboo- ten uit de davits, zwemgordels bij de hand, streng consigne om steeds op bepaalde punten te blijven, herhaaldelijk oanhouding door an dere schepen, o.a. door den gecamoufleerden reus ,,Mauretania", welke zoo mooi vermomd was, dat het schip tot vlak bij ons een klein stoombootje leek. En de Hollanders, gestrand in New-York, dachten vaak: ,,zaten we er nog maar". Gelukkig is alles tenslotte goed afge- loopen en de passagiers hebben hun dankbaar- heid jegens den braven kapitein Baron geuit, door hem nadien een gedenkplaat aan te bie den, welke in de „Nieuw-Amsterdam" werd bevestigd. Laten we hopen, dat deze plaat ook niet „gesloopt" wordt, maar vol pieteit door de directie der Holland-Amerikalijn bewaard zal worden als herinnering aan zorgelijke moei- lijke tijden, toen een groepje Hollanders beter dan ooit besefte, wat Holland voor hen was en hetgeen bewezen werd door het spontane „hoera", waarmede de lichten van Schevenin- gen in den vroegen schemer werden begroet. 256 ARBEIDERS IN SNEEUWSTORM. Volgens een bericht uit Tiflis wordt de Kaukasus door een buitengewoon hevigen sneeuwstorm geteisterd. Talrijke bruggen werden vemield. 256 houthakkers, die werk- zaam zijn in de wouden bij Lachami, worden vermist. Men vreest, dat zij tijdens den sneeuwstorm zijn omgekomen. Troepen zijn gerequireerd om de vermisten te zoeken. EEN NEDERLANDSCHE „BANKIER" TE ANTWERPEN. De Brusselsche corresp. van de ,,Msb." meldt: Een Nederlander, een zekere Sch., geboren te Rotterdam en gedomicileerd te 's-Gravenhage, had in Antwerpen een klein „baimkiers"-zaakje op touw geizet en daarin verschillende personen op de allermodemste wijze van hun spaarpenningen ontdaan. Door een tiental slachtoffers, wien hij tot een bedrag van 20.000 frans had afgetrog- geld, was een klacht ingediend tegen den on- eerlijken bankier, die met de Noorderzon ver- trokken is. De zaak kwam Vrijdag voor de Antwerp- sche rechtbank en Sch. werd tot een gevan- genisstraf van cjrie jaar en een geldboete van 7700 frs. venoordeeld. Zijn onmiddellijke aan- houding werd bevolen. EEN ANDER ONTVOERD KIND TERUGGEVONDEN. James Dejute, elfjarig zoontje van een rijken aannemer in Ohio, dat verleden week ontvoera was, is teruggevonden in een speel- hol in de buurt van Youngstown. De politie had na een mededeeling van een der mede- plichtigen over de verblijfplaats van het kind, het huds omsingeld en de deuren ingetrapt. De jongen was ongedeerd. JJUIlUCIIVei HCO, ILL VCX. OOUU met UG transactie, welke met Nederlandsch-Indie is gesloten, zich zal bewegen tusschen 28,5 millioen of 30 millioen. Dit verlies zal in de eerste plaats gedekt worden uit het bedrijfs- overschot, dat, afgezien van het pondenver- lies, te verwachten is. Voorts zullen de alge- meene en de bijzondere reserves tot bepaalde bedragen worden verminderd. Het daama nog resteerende verlies van ruim f 20 millioen zal, volgens een stelsel van gele'.delijke afschrij- ving, worden gedekt. In verband met een en ander wordt een tijdelijke nieuwe winstver- deeling voorgesteld. m. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN EN DUITSCHLAND. De voorloopige officieele uitslag van de Presidenitsverkiezingen in Duitschland is, dat uitgebracht zijn 37.660.377 geldige stemmen, waarvan op Dusterberg 2.557.876, Hinden- burg 18.661.736, Hittler 11.338.571, Thaelmann 4.982.079, Winter 111.470. Ongeldig 8645. Daar Hindenburg niet de absolute meerder- heid verwierf, is eene herstemming noodzake- Iljk. iBlijkens de berichten, is een verkiezing van Hindenburg, bij tweede stemming vrijwel ver- zekerd. De thans verkregen uitslag is in elk geval reeds een overwinning voor hem en Briining. Ook wordt gemeld, dat de stemming vrij rustig verloopen is in het geheele rijk, of- schoon het in het Roergebied tot een treffen is gekomen tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij 3 communisten werden gedood. Volgens bovenstaande gegevens hebben on geveer 84 van de stemgerechtigden aan de etemming deelgenomen, daarvan verwierven Von Hindenburg 49,6 en Hitler 30 DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID EN DE STEUNVERLEEN1NG IN BELGIe. Het aantal werkloozen dat op 31 Januari j.l. voor het geheele rijk 330.000 bedroeg, is vol gens een mededeeling uit officieuze bron sedertdien nog aanzienlijk toegenomen. De steunkassen zijn thans zoo goed als uitgeput, zoodat de regeering zich genoodzaakt zal zien binnenkort zelf de geheele steunverleening in handen te nemen. In ministerieele kringen wordt een eenvormige steunregeling voor alle werkloozen en in alle gewesten voorzien. Ook zou rekening worden gehouden met den wensch door de liberale fractie in het parle- ment, geuit, geen onderscheid meer te maken tusschen verzekerde en nietverzekerde werk loozen. DE VOLKENBOND SPREE! IT VAN ZICH AF. De commissie te Geneve, die belast was met het opstellen van de resoluties van princi- pieelen en technischen aard voor de buiten- gewone Assemble heeft, schrijft de N. R. Crt., haar taak volbracht. Zij behoeft niet te vreezen, in de Assemblee zelf, behalve dan bij de Japanners, moeilijkheden te ontmoeten. De vertegenwoordigers der groote mogendheden, die het voorzichtigst waren, omdat zij vrees- den welllcht de kastanjes uit het vuur te moe- ten halen, hebben alien deelgenomen aan het opstellen der resoluties. Daarom kunnen deze Verder maakt zij melding van de door de Ja panners eveneens goedgekeurde motie van 4 Maart betreffende de staking der vijandelijk- heden en het terugtrekken van de Japansche troepen bij Sjanghai. Deze resolutie geeft den haast vergeten Raadsbesluiten betreffende Mantsjoerije weer nieuw leven en trekt ze binnen het geheel van de actie van de Assem ble. De commissie, door de derde resolutie ingesteld, krijgt zelfs uitdrukkelijk de op- dracht toe te zien op de uitvoering dezer be- sluiten. Met deze commissie wordt een krach- tig lichaam geschapen met zeer verstrekken- de opdracht. Niet alleen de verzoeningsactie volgens artikel 15 krijgt zij tot taak, maar zoo noodig ook de opstelling van de rapporten buiten medewerking der partijen als de ver zoeningsactie mislukt; de uitvoering dus van de scherpste bepaling van artikel 15. Verder krijgt zij het recht andere maatregelen voor te stellen, die zij noodig zal achten. Zij ka.n te alien tijde de Assemble bijeenroepen, die blijft voortbestaan en dank zij de Ontwape- ningsconferentie ieder oogenblik kan worden gemobiliseerd. Men ziet: wat de Volkenbond kan doen, doet hij op het oogenblik. Het is zooveel als slechts weinigen hadden durven verwachten. j Als Japan alles weigert, stil zijn gang gaat en de Volkenbond dan niet in staat mocht blij- ken een actie van dwang in te stellen, dan zou dit falen hem minder tot smaad en Japan minder tot voordeel strekken dan wanneer de Assemblee getracht had de mogelijkheid van dit falen bij voorkeur uit den weg te gaan door halfhartige besluiten, genomen uit schroom tegenover de macht van Japan. Men heeft dan niet een moreel schuilevinkje ge- speeld en het feit, dat er principieel tenminste niet met den Volkenbond te marchandeeren valt, is in ieder geval geschikt om afschik- kende uitwerking te hebben op staten, die niet zoo onaantastbaar zijn als Japan. Titulesco, de Roemenier, heeft deze opvat- tingen duidelijk verkondigd. Het is goed, dat zij ingang hebben gevonden. CONCERT VAN HET MUZIEK- GEZELSCHAP. De aandacht der lezers wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden", dat a.s. Donderdag haar winter- concert zal geven in het ..Concert- en Bios- coopgebouiw". Naar we vernemen bevat het programma benevens nummers voor de har- monie ook de opvoering van de operette „Prinsesje", waaraan weer alle zorg is be- steed, terwij'l het symphonieorkest „Onder Ons" daaraan medewerking verleend. Het belooft voor de bezoekers weer een genot- vollen avond. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier, maakt be kend dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen. Auto-slinger, J. Dieleman, Noordstr. 87. Portemonnaie met inhoud, A. Verlinde, Vlooswijkstr. 13. Glace-handschoen, J. Vroegop, Donze Vis- serstraat 42. Houten klomp, Bureau van politie. Reserve autowiel, J. Romeijnsen, Lange Kerkstraat 6. Bruine das, M. Hamelink, Rosegracht 16. De oprichting van den Zeeuwschen Zwem- bond juichen wij toe. In het bijzonder ver wachten wij daarvan een groote samenwer- king ten opzichte van het organiseeren van wedstrijden, kampioenschappen, enz., een ter- rein waarop voor Zeeland nog heel wat te doen is. De namen van de bestuursleden, die alien een zwemclub vertegenwoordigen, zijn voor ons een waarborg, dat geen half werk zal worden gedaan en de zaken goed zullen worden aangevat. Met belangstellin'g zien we het werk van dozen bond in het belang van de zwemsport voor onze provincie tegemoet. MEIKOOPDAGEN IN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Men schrijft uit Zeeuwscih-Vlaanderen aan „De Tijd": Als in het voorjaar het nieuwe landbouw- seizoen begint, komen in het Zeeuwsch- Vlaamsche land, het land met zijn schitteren- de boerderijen en werkelijke kapitale veesta- pel, de „boerenkoopdagen" of „Meikoop- dagen" aan de orde. Het is een oude en histo- rische regel, die regel blij-ft. Ook thans zijn de lange rijen dezer gebruikelijke „koopdagen" begonnen. Prachtige stallen paarden, bijna zonder uizonaering stamboekdieren, gaan dan onder den hamer van den notaris door. Hoomvee, piuimvee, varkens, landbouw-ma- terialen enz. vormen te zamen met het hoofdmoment, de paarden, ,,den" boeren- koopdag. De boerenkoopdag is een evene- ment voor het dorp, waarin de verkooping plaats vindt. Maar hij heeft veel meer dan een plaatselijk karakter, omdat uit de geheele streek en van over de grens gegadigde koo- pers en kijklustigen komen opdagen in het drukke en gezellige vertier, dat met den koop- dag gepaard gaat. In vroegere tijden was de „Meikoopdag" een formeele eendaagsche kermis. Er werd ron- dom de boerderij op talrijke plaatsen muziek gemaakt, wat uiteraard vooral op het jonge boerengeslacht een magnetischen invloed uit- oefende. Sinds vele jaren is hiermede echter vrij algemeen gebroken, zoodat de aankondi- gingsbiljetten en advertentien der verkoopin gen meestal sluiten met de stereotiepe „Geen muziek en zang" of „Liedjeszangers en har- monicaspelers worden op de hofstede niet toegelaten". De „boeren"- of „Meikoopdagen" beginnen reeds in Maart en duren voort tot in Mei of Juni. Zooals voor de hand ligt, loopt het finan- cieel succes van deze verkoopingen evenwijidig met den gang van zaken in het landbouwbe- drijf en de publieke koopkracht. In den tijd omstreeks de oorlogsjaren, toen Sen prima stamboekhengst, soms tot 50.000 gulden en mSer opbracht, maakte een landbouwer, die „koopdag hield", niet zelden ettelijke tonnen gouds voor zijn inspan. Met de hooge opbrengsten dezer koopdagen is het thans gedaan. En wie een vergelijking zou maken tusschen het eindresultaat van een boerenkoopdag uit den jare 1919 bijvoor- beeld en een van 1932, zou buiten twijfel een treffend beeld krijgen van de geweldige wij- zigingen, die sindsdien hebben plaats ge- grepen en van de de diepe sporen, die de crisis in de zware kleibedrijven der Zeeuwsch- Vlaamsche polders heeft gegroefd. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de op Donderdag 17 Maart a.s., des na- middags te 2 ure, te houden openbare verga- van 100 is te verkrijgen. Mocht U er iets voor voelen om over deze aangelegenheid eens een bespreking te hebben, dan kan zulks, zonder eenige verplicntmg wederzijds, plaats hebben en wachten wij daaromtrent gaame uwe berichten. Hoogachtend, Nationaal Bureau „De Speurder", afdeeling financieele bemiddeling, De Directie, (get.) onleesbaar. In verband hiermede geeft de Commissaris van Politie te Vlissingen, tevens commissaris van rijkspolitie, op grond van ingekomen ambtsberichten in overweging voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met het Nationaal Bureau „de Speurder". NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Prov. Commissie Zeeland. Dezer dagen vergaderde de Prov. -Comm. Zeeland met de afgevaardigden der afdeelin- gen te Goes. Na de gebruikelijke opening heette de voorzitter in het bijzonder mevr. KoolstraBuenk welkom, die na eene lang- durige ziekte wederom ter vergadering kon komen. Ds. Boeke deelde o.a. mede dat in 1931 ongeveer 200.000 jeugdboekjes zijn ver- spreid en dat het aantal series lantaarnplaten geregeld wordt uitgebreid. Het werk der afdeelingen werd uitvoerig besproken. Het houden van propaganda- samenkomsten blijkt vruchtbaar te zijn omdat het achteruitgang in leden/tal voorkomt, en tevens hun, die zich niet tot een vaste bijdrage kunnen verbinden, gelegenheid biedt hun gave te schenken. In het bijzonder werd het werk der Bijbelverspreiding door de afdeelingen on der de oogen gezien; blijkhaar zijn verschil lende uitgaven van het 1)1. B. G. nog weinig bekend. Het voorstel inzake een Bijbelsch leesboek, lokte eene breede bespreking uit. Gehoopt wordt dat het niet onmogelijk zal blijken te zijn. Drukproef van eene circulaire aan jong gehuwden wier huwelijk niet kerkelijk werd bevestigd, wordt overgelegd. Zij worden daar in opgezocht zich van een Bijbel te voorzien. Van de nieuwe vertaling zullen het Evangelie van Mattheus en de brief aan den Romeinen tegelijk verschijnen. Ds. Homburg bedankte als lid der Prov. Commissie. In zijn plaats werd benoemd den heer A. de Lange te Goes. Tot voorzitter werd in plaats van Ds. Hom burg gekozen Ds. A. M. v. d. Most van Spijk te Kortgene. Naar de Centrale commissie Bin- nenland werden afgevaardigd Douma en Ds. Voors. ONTWATER1NG OOSTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Te Kloosterzande is een groote vergadering gehouden ter bespreking van een algemeen ontwateringsplan voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Behalve gemeentelijke autoritei- ten en afgevaardigden van polderbesturen, waren vertegenwoordigers der R.-Kath. Boe- ren-, Middenstands- en Arbeidersorganisaties uit Zeeuwsch-Vlaanderen tegenwoordig. In den loop der discussies werd gewag ge maakt van een groot ontwateringsplan voor geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, ont- worpen door ir. Van Konijnenburg. De kosten van uitvoering, bij het samenstellen van het plan op een millioen geraamd, zullen thans echter, in verband met de sindsdiien ingetre den algemeene verlaging der prijzen, waar- schijnlijk niet .onbelangrijk lager zijn. Tenslotte werd besloten een gewestelijk comity te benoemen, dat tot taak heeft met V O E T B A L. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. Wedstrijduitslagen van Zondag. Kampioenschap van Nederland. 4—0 1—2 AjaxVeendam EtnschedeFeijenoord le Klasse: Willem HB. V. V. N.O.A.D.De Valk 2e klasse A: 4—5 3—1 VelocitasT.S.C. -2 R.B.C.Middelburg 3—1 DoskoTemeuzen 5—6 HeroBaronie 3—1 K CD TC re n doelp. ■O' le Klasse 00 n> ft c p •S 3: PSV 18 12 2 4 54-33 26 Eindhoven 18 12 0 6 45-31 24 NAC 17 11 2 4 45 31 24 MW 17 8 5 6 43-40 19 NOAD 18 7 4 ♦6 44-43 19 LONGA 18 5 1 9 39 40 14 Willem H 17 6 1 10 43-38 13 De Valk 18 6 1 11 30-60 83 BW 18 6 5 11 48-58 13 Bleyerheide 17 3 3 9 25 38 It 2e Klasse A Middelburg 20 13 4 3 81-29 30 Hero 20 13 2 5 53-29 28 Dosko 20 10 5 5 65-44 25 R. B. C. 20 10 3 7 62-44 23 Temeuzen 20 10 2 8 58-58 22 T. S. C. 19 8 3 8 46 49 19 Breda 19 8 1 10 40-52 IT Alliance 20 6 3 11 37-56 15 De Baronie 20 6 2 12 41-65 34 Mevo 20 6 2 12 38-69 14 Velocitas 20 5 3 12 35-54 13 DOSKOTERNEUZEN. 5—6. Temeuzen I speelde haar laatsten wed- strijd voor deze competitie en wel te Bergen op Zoom tegen DOSKO. Door Temeuzen werd het eerst de leiding genomen, waarna geruimen tijd later door DOSKO gelijk werd gemaakt. Daama was het DOSKO die de leiding nam, maar ook Ter- neuzen wist weder gelijk te maken. 22- Met dezen stand werd ook gedraaid. In de tweede helft maakt Temeuzen het eerste een doelpunt. Zelfs wist zij haar voor- sprong op te voeren tot 25. Toen werd aan DOSKO een strafschop toe- gekend, uit welke zij den achterstand ver- kleinde. Van een daarna ontstane inzinking bij Temeuzen maakte DOSKO dankbaar ge- bruik. Tenslotte was de stand weder gelijk. 55. Van nu af speelde Temeuzen weder op voile kracht. Hard werd door beide ploegen voor de overwinning gezwoegd. Temeuzen was het, die het genoegen smaakte het eenige doelpunt in den nog resteerenden tijd te kun nen maken en alzoo de beide punten binnen- haalde. TERNEUZEN ni—PHIVO. 6—5. Ook het derde elftal van Temeuzen heeft gister een overwinning weten te boeken. Zij had te gast het eerste elftal van PHIVO te Philippine. Nadat bij de rust de stand 32 was voor PHIVO, en deze na de rust met 53 voor stonden, kwam het einde met 65 voor Temeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 9