ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEN DAG RIDDER No, 8805 MA AND AG 29 FEBRUARI 1932 72e Jaargang, MM4 t B1NNEHLAN0. FKUIIiLKTOlI. :t ?el BGITENLAHD; 58) HULP .AAN PACHT- EN HYPOTHEEK- BOEREN. "v Dames! Nieuwe Modecorsets .TaaBBws,.. v^%.'"tombk.mwam ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6.60 per jaar Voor Belgie en Amerlka f 2,25, overige Ian den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnermenten voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. OltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 1 0,20 Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tanef, 'netwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendtng van advertentien llefst eon dag voor de oitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. J ACHTWET De Burgemeester van TER NEUZEN, teeng-t het navolgende ter algemeene kennis: De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, gelet op artikel 30 der Jachtwet. 1923; Heeft goedgevonden: te bepalen, dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, kureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1932; b. het ten verkoop in voorraad hebben te ksoop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van •ieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1932; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor- ■aad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwaneri, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, water- unippen en goudplevieren niet is toegestaan. Ter Neuzen, 29 Februari 1932. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZ1NGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De Voorzitter deelt mede, dat is in- lekomen een initiatiefvoorstel-Van den Bergh (6. d.met de strekking, niet invorderbaar te verklaren schulden, die met het oog op crisis- •mstandigiheden niet kunnen worden betaald. Aan den heer De Visser (com.) .wordt verlof verleend te interpelleeren over het ver- lies van burgerrechten door Nederlanders, die in Russischen staatsdienst zijn of geweest lijn. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag gehouden worden. De heer Albarda (s. d.) interpelleert hiema over het sturen van een torpedojager aaar Shanghai. Spreker acht het optreden van de oorlog- voerenden en van den Volkenbond beschamend on vraagt met welk doel een oorlogsschip naar Shanghai is gezonden. Zjns inziens zou •en passagiersschip veel beter de Nederlan ders aan boord kunnen nemen, en bovendien hggen schepen van de Java-Ghina-Japanlijn tot dat doel gereed. Spreker wenscht de in- •tructie te kennen, die den commandant is gegeven. Hij wijst op de groote gevaren, die. de zending van een oorlogsschip medebrengt. Interpellant vraagt terugroeping van het achip, en wenscht, dat voorkomen wordt, dat •r geld geleend en munitie geleverd wordt aan de oorlogsvoerenden. Minister Ruys antwoordt, dat de re- geling van de evacuatie van Nederlanders niet kan worden opgedragen aan personeel der Java-China-Japan-lijn. De Nederlandsche ■chepen zullen ver van de stad moeten liggen, •n het transport van de kaden naar de sche pen zal met groote moeilijkheden gepaard gaan. Het marinepersoneel alleen is voor die taak geschikt. De commandant heeft de in- ■tructie, zeer neutraal, voorzichtig en beleid- vol te zijn. De regeering acht geen gevaar aanwezig en weigert de Van Galen terug te soepem. De Regeering mist de bevoegdheid, de uit- door K. R. G. BROWNE. Vervolg.) Maar Mr. Gibbs, die zich door zooveel ondankbaarheid tot in het diepst van zijn ziel gewond voelde, liet zich niet zoo ge- makkelijk overbluffen. ,,Hoor es, Mr. Hopper, dat is niet eer- lijk. Ik heb 't geld noodig, hard noodig en ik heb 't verdiend. Als ik „Zoo, heb je 't verdiend", beet Mr. Hopper hem ironisch toe. ,,Nou, ik vind van niet Kerel, schei uit. Je maakt rile doodmoe met je argumenteeren. Denk je nou werkeliik, dat ik zoo'n ezel ben, om die vijfhonaerd pond voor niets te beta- len? Als ik dat schilderij van je krijg voor goed, begrijp je, niet voor vijf minu- ten, dan krijg jij je geld, eerder niet ,,Maar Schei nit!" viel Mr. Hopper hem ver- woed in de rede en daarbij keek hij zoo liddellij' ethische vraagstukken mocht Mr. Hopper ultra-veniinig, dat Mr. Gibbs onmiddellijk in zijn schulp kroop. Op het gebied van dan al geen betrouwbare autoriteit zijn, in het regeeren van zijn medemenschen en vooral van iemand van het type Gibbs was hij een expert. Een poos lang bleef hij zijn helper aankijken of hij hem tartte, om nog een tegenwerping te ma- ken; dan schakelde hij de heer- en mees- e uit en zette zijn plan de campagne terpose verder uiteen. gifte van een leening, welke hoogst onwaar- schijnlrjk is, tegen te houden. Inzake wapenleverantie handelt Nederland krachtens de wapenconventie. Verder behoeft het niet te gaan. RIJKSINKOMSTEiVBEEASTING 1930—1931 De eerste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek vermeldt van de rijksinkomstenbelasting we- derom de voomaamste ajjfers en wel thans over het belastingjaar 19301931, die in ver- gelijking worden gebracht met de cijfers ovet enkele voorafgaande jaren. Voor alle natuurlijke binnen het rijk wo- nende belastingplichtigen tezamen volgen hier allereerst enkele cijfers betreffende een aantal achtereenvolgende jaren. Opgemerkt zij, dat bij onderstaande gege- vens geen rekening is gehouden met de in den loop der jaren igewijzigde waarde van het geld. Jaren Aant. aan- Bedr. v. h. ink. Bedrag geslagenen in mill, guldens der bel. in hoofds. f 1000 1921—1922 1.638.456 4.292 153) 130.093 1922—1923 1.690.155 4.138 (—154) 110.987 1923—1924 1.631.980 3.848 (—290) 94.852 1924—1925 1.624.580 3.761 87) 90.519 1925—1926 1.657.883 3.864 (+103) 96.571 1926—1927 1.694.049 3.903 39) 98.937 1927—1928 1.719.376 3.932 29) 100.056 1928—1929 1.746.075 4.029 97) 83.579 1929—1930 1.830.875 4.285 (+256) 90.694 1930—1931 1.892.553 4.367 82) 91.048 De vprmeerdering of vermindering van het totaal der ftikomens ten aanzien van het voorafgaand jaar is telkens tusschen haak- jes vermeld. Uit deze cijfers blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, het totale in- komen van alle belastingplichtigen van 1921 —1922 tot 1924—1925 is gedaald met 530 millioeri en van laatstgenoemd jaar tot 1930 1931, als gevolg van de verbetering in den algemeenen economischen toestand, is geste- gen, met 606 millioen gulden, zoodat laatst genoemd jaar weer 76 millioen hooger is dan het jaar 19211922. Daar de inkomstenbe- dragen '•in het algemeen betrekking Hebben op de inkomsten, genoten in het voorafgaande kalenderjaar, zijn de cijfers over 19291930 nog niet en die over 19301931 nog slechts in geringe mate beinvloed door de in het na- jaar van 1929 opnieuw ingetreden economische crisis. De bevolking is van 1 Januari 1922 tot 1931 toegenomen met 13.51 met welk percen tage een vermeerdering der gezamenlijke in- komens correspondeert van 580 millioen, zoo dat, rekening houdend met de toeneming der bevolking, het totaal der inkomens over 1930 1931 nog 504 millioen achterblijft bij het totaal over 19211922. De totaalcijfers der belasting doen overeenkomstige dalingen en stijgingen zien. HET CRISIS-VOORSTEL-v. d. BERGH. Aan de memorie van toelichting tot het in- gediende voorstel van wet van den heer Van den Berg c.s. houdende bepalingen strekken- de om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aan- leiding van geldelijke moeilijkheden tengevol- ge van de heerschende oeconomische crisis, is het volgende ontleend: Toen de oorlogscrisis 1914 velen in gelde lijke moeilijkheden dreigde te brengen, heeft de regeering zich gehaast in die moeilijkheden te voorzien door het indienen van een ontwerp van wet, strekkende om den rechter de gele- „Luister nou eens goed. We moeten zoo dicht mogelijk bij Sir W. in de buurt blijven. Die hoort natuurlijk 't eerste, als er wat van het schilderij bekend is en dan moeten wij bij de hand zijn. Je hebt zelf gehoord wat hij zei van die twee ezelsveulens dat hij vast en zeker ver- wachtte, dat ze vandaag nog ingerekend zouden worden. t Zou dus niks gek zijn. als wij vandaag een paar keer aangingen, om es te vragen, ofter ook nieuws was. Dat staat meteen belangstellend. Dus nu maar zachtjes-an, denzelfden kant op. Vooruit, Gibbs, rij op". HOOFDSTUK XIII. De onbetrouwbare sexe. Ieder van ons, die zich de moeite geeft, wat dieper in de dingen des levens door te dringen, moet het wel opgevallen zijn, dat vele vooraanstaande persoonlijkheden in de geschiedenis, in de wereld der mis- daad of die van handel en nijverheid hun naam en faam voor een groot deel te dan- ken hebben aan hun keuze hun ver- standige keuze van collega, handlan- ger of compagnon, zonder wiens hulp ze stellig nooit die mate van beroemdheid verkregen zouden hebben, die ze thans genieten. Het is wel eens aardig, ook al spint men er geen zij bij, om je gedachten te laten gaan over de vraag, wat Da/id zonder Jonothan, Robinson Crusoe zonder Vrijdag en Van Gend zonder Loos bereikt zou hebben. En wat voor uitwerkina zou 't gehad hebben op Fortmann, als Mason hem op een critiek oogenblik plotseling en onverwacht in den steek had gelaten? Dezelfde uitwerking, dunkt ons, als de plotselinge en onverwachte verdwijning van Jane Craig op Peter had. Er zijn genheid te geven dadelijke uitwinning te voor komen naar aanleiding van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden". Dit ontwerp is geworden de wet van 4 September 1914, welke is ingetrokken bij de wet van 30 Juli 1926. Al heeft deze wet, dank zij het feit, dat de oeconomische omstandigheden gedurende de oorlogscrisis hiei^ te lande in het algemeen niet bijzonder ongunstig waren, geen ruime toe- passing gevonden, ontkend kan niet worden, dat zij nuttig heeft gewerkt en dat van haar bepalingen ook een preventieve werking is uitgegaan. De voorstellers van het onderhavige ontwerp zijn van oordeel, dat de heerschende oecono mische crisis het in hooge mate gewenscht maakt de wet te doen herleven. Het moet den rechter weer mogelijk worden, uitstel toe te staan, wanneer schuldenaren tengevolge van de crisis tijdelijk geldelijke verpliehtingen niet kunnen nakomen, die zij v66r de crisis op zich hebben genomen. De oude wet is naar hun oordeel in hoofd- zaak onveranderd ook voor de huidige crisis- omstandigheden bruikbaar. E6n belangrijke wijziging, tevens aanvul- ling, hebben zrj gemeend in de oude wet te moeten brengen. Art. 10 van de wet ver- klaarde haar niet van toepassing „ten aan zien van de verpliehtingen, aangegaan na 29 Juli 1914", dus na het begin van de oorlogs crisis. Een overeenkomstige regeling ten aan zien van de heerschende oeconomische crisis is niet wel mogelijk, reeds hierom niet, om- dat een bepaalde begindatum dezer crisis moeilijk is aan te geven, vooral daar dit be gin op verschillend oeconomisch terrein op diverse tijdstippen valt. Bovendien heeft op een aantal gebieden de crisis zich eensklaps dermate verscherpt, dat ten aanzien van ver pliehtingen, aangegaan na het begin der cri sis, maar v66r de verscherping, deze verscher- ping als het ware als een nieuwe crisis moet worden beschouwd, zoodat ook voor de na- koming van die verpliehtingen eenig uitstel onder omstandigheden gerechtvaardigd kan zijn. Ook in de toekomst behoort zulk een verscherping helaas nog, niet tot de moge- lijkheden, waarmede emstig rekening moet worden gehouden. Zij meenen niet gerechtigd te zijn langer werkeloos toe te zien, hoe meer en meer sjachtoffers van de crh-- vallen, die door een wettelijken maatregel geholpen zouden kun nen zijn. Zij zouden er de voorkeur aan heb ben gegeven, indien in deze het initiatief door de regeering ware genomen. Mocht de regee ring alsnog bereid worden gevonden, binnen korte tijd een ontwerp van wet van gelijke strekking in te dienen dan zullen zij, na de indiening van dat ontwerp, onverwijld tot in- trekking van dit voorstel van wet overgaan. In een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van de dagelijksche besturen van den Ohr. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw Comite en de Kath. Boeren- en verlangt ge gemakkelijk en sterk, be- stel deze in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabantdam 6, Dampoort- straat 25, Gent. Trouwe bediening. Afzonderlijke modellen voorzwaarlijvige Dames. (Ingez. Med.) situaties in het leven, waarin een man werkelijk een sterke behoefte voelt aan een steunende vriendenhand en een van die situaties bestaat uit het wandelen door Sussex op een mooien Zondagmorgen in een soort van carnavalspak en zonder een cent op zak. Geen wonder dus, dat het onverwachte verdwijnen van zijn bond- genoote Peter met wanhoop vervulde. Eerst dacht hij nog, dat Jane, uit ver- veling, een eindje was gaan wandelen; maar een tien minuten lang energiek doorzoeken van de onmiddellijke nabij- heid van de plek, waar hij haar achter- gelaten had, zette een punt achter die theorie. Hij liep den weg op en hij liep den weg af; hij riep haar naam; hij gluurde over hagen; hij doorzocht droge slooten en zoo radicaal was hij in de war hij inspecteerde de boomen. Maar van de zuster van Lord Fairwater ontdekte hij geen spoor. Verbaasd en niet weinig verontrust over dit zonderlinge verschijnsel bleef hij staan en probeerde na te denken. Maar op hetzelfde oogenblik zag hij iemand in de verte aankomen. Die iemand was een echte inboorling van Sussex, een knoestig en verweerd manneke met een gezicht vol rimpels en groeven en een mond met dunne perka- mentige lippen en zonder tanden. Hij was uitgedost in z'n Zondagsche pak, aan zijn voeten prijkten schoenen met hoera- neuzen en op zijn hoofd een bespottelijk klein petje. Bij het zien van Peter bleef hij staan, knikte beminnelijk en begroette hem als volgt: „Merge, menier. Mooi weertje menierl' Peter voelde niet veel lust voor meteo- rologische beschouwingen en dus stelde hij zich tevreden door even kort te knik- ken. ,,Ben uwe de menier die naar de jonge Tuindersbond is o.m. besloten op korten ter- mijn in overleg te treden met de regeering omtrent de mogelijkheid van het verleenen van hulp aan pacht- en hypotheekboeren die in moeilijkheden verkeeren en om in verband met de overweging de kosten van de sociale lasten in den landbouw tijdelijk voor rekening van het Rijk te doen komen, de aandacht van de regeering te vestigen op hetgeen te dien aanzien in de wet is bepaald. Voorts is besloten aan de regeering te ver- zoeken aan 'de commissie van advies inzake stichting van boerderijen op woesten grond op te dragen, een onderzoek in te stellen naar de bedrijfsresultaten dezer ontginningsboerderijen in verband met een eventueel tijdelijk opschor- ten van de verplichting tot betaling van rente en anuitfeit. BETALING VAN BELASTING OP POSTKANTOREN. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire be- groottng van Financien voor 1931 ingediend, waarbij de gewone dienst wordt verminderd met 86.400 en de kapitaaldienst verhoogd met 54.960.400. De verhooging van den kapitaaldienst is een gevolg van .een uitbrei- ding van het kapitaal der Bank voor Neder landsche gemeenten, in welker aandeelenka- pitaal de Staat voor de helft deelneemt. Bij een der voorgestelde verminderingen op den gewonen dienst wordt o.m. opgemerkt dat het instituut der betaling van belasting op postkantoren geheel aan de verwachtingen be- antwoordt; het aantal postbetalingen over 1931 bedraagt reeds bijna drie millioen. Het ligt hi het voomemen de postbetalingen in den loop von dit jaar ook voor het overige gedeelte van het land in te voeren. DE INVOER VAN BROOD. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de volgende schriftelijke vragen gerioht: 1. Heeft de Minister, na zijn verklaring in de Tweede Kamer op 2 December 1931, „dat het brood een der eerste artikelen is, waarvan men moet nagaan of het niet voor bescherming in aanmerking komt, ook om-' dat de overheid ten aanzien van het brood heeft ingegrepen door de Tarwewet", nader overwogen of hier de wet op de contingen- teering moet worden toegepast, en heeft om trent deze vraag de betrokken commissie reeds advies uitgebracht? 2. Zoo ja, kan de Minister dan mededee- len, welke de resultaten zijn van die overwe ging en tot welke gevolgen dat eventueel advies zal leiden WAAR ZITTEN DE KAPITALISTEN In „Het Volk" heeft de heer Matthijsen uiteengezet, dat thans bijna 9 milliard aan obligaties uitstaat. Daarvan wordt, althans dooreengenomen, nog aardig wat aan rente genoten. Laat deze kapitalisten maar niet klagen en tevens op de loonen der arbeiders beknib- belenDoch waar zitten deze kapitalisten ,,Patrimonium" merkt op De berekening van den heer M. is absoluut fout. De socialistische lezers slikken dit na tuurlijk wel, maar ons is het te machtig. Het totaal van de obligaties, uitgegeven door Staat, provincies en gemeenten, bedraagt 5 a 6 milliard. Maar die obligaties zijn wer kelijk niet alleen in het beat van de „kapi- talistisehe klasse". Een zeer groot deel van die obligaties is in handen van de verschil- lende pensioenfondsen, van spaarbanken, ft lantropische dnstellingen, verzekeringsmaat- schappiijen, vakvereenigingen. Weet de heer M. niet, hoeveel obligaties alleen reeds het eigendom zijn van de ,,modeme," vakbewe- juffer zoekt?" informeerde de dorps- relikwie verder. ,,He?" schrok Peter op. ,,Ja waar is ze?" ,,Weg!" „Wat? Weg? Waar naartoe?" ,,Innen vrechtwoage". „Een wat?" ..Innen vrechtwoage. Zoa eentje met een motoor. Ze he me een boadskap veur je mitgegeve. 't Is noa in z'n wark egoan", legde de bejaarde Mercurius Peter uit: „Toe 'k 'n poar oogenblikkies eleje de weg afkwam, za' k een vrecht woagen de weg afkomme mit n maisie noast de soafeur, begraip-ie? Nou, dat maisie ziet main en ze stap ter uut en zaid teuge main: Feythe, zait ze, as je varder- op een menier noar een jong maisie ziet, zoeke, zait-ze, zeg m dan, as dat't maisie tot Sandhaven met 'n vrechtoto mee heb kenne raije, zait-ze, en dat as-ie der kompt en zai der neit is, haid der moar achterna mot goan, zait-ze. Dat most 'k je zegge. 'n Knap maise was 't", voegde Mercurius er in herinnerings-bewonderend aan toe. Gedurende den tijd, dien een man noodig heeft om tot tien te tellen, zei Peter niets. lets dergelijks had hij niet verwacht. Wat bezielde Jane, om zoo, zoo onsolidair, zoo on-Jane-achtig, te han- delen om iemand, die zoo moedig en onverschrokken voor haar gestreden had, zoo onkameraadschappelijk in den steek te laten? Ze hadden ontegenzeggelijk haast, groote haast zelfs; maar zoo groot was hun haast toch niet, dat ze het eerste het beste aanbod om mee te rijden had be- hoeven aan te nemen, terwijl ze, door die daad, toch hem, haar ongelukkigen mede- plichtige in een vreemde en vijandige wereld alleen had gelaten. Dat ze. op zoo'n oogenblik, zoo egoi'stisch had kun nen handelen, leek hem toch wel een Zorg dagelijks voor Uw keel - gorgel droog met het behoort tot de hygiene, net als 't poetsen van Uw tandenl Allltn In ort(lneele doozen 1 25, 45 en 65 cts. (iiigez. Mea.) ging Ook zijn er gelukkig onder de breede groep der minder-gesitueerden, die niet, zoo- als het overheidspersoneel, pensioen ontvan- gen, nog wel eenigen, die op hun ouden dag een kleine rente trekken uit obligaties, pand- brieven, enz. Het is dan ook een demagogische voorstel- ling, dat jaarlijks 600 millioen vaste rente aan de „kapitalisten" komt. Tot die „kapi- talisten" behooren vele sociale instellingen, vakvereenigingen, betrekkelijk arme wedu- wen, weezen en ouden van dagen. Dank zij het jubileumfonds behoort in de laatste jaren ook Patrimonium tot de kleine „kapitalisten." De vakbeweging kan wel bij de groote kapi talisten" ingedeeld worden. Aldus „Patrimonium." Toevallig kwam de „Residemtiebode" in handen het verslag van het Pensioenfonds voor de grafische vakken over het eerste boekjaar. Het geeft ook een staat van effec- ten, die bijna een millioen aan obligaties in- houdt. Let wel, dat is nog maar een fondsje. dat 6en jaar bestaat. Waarlijk het is onberekenbaar, hoeveel mil- liarden al zulke fondsen, spaarbanken enz. in obligaties bezitten. KANALEN IN WEST-BRABANT. In Roosendaal is, op initiatief van het Ka- nalencomito van West Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen, een vergadering gehouden, waar- op prof. Van Vuuren een lezing heeft gehou den over: De functie van het deltagebied en zijn beteekenis voor den Nederlandschen stam, in het bijzonder voor Noord-Brabant. Spreker verdedigde daar het Brabantsche standpunt, dat z.i. geen ander kan zijn dan het volgende: Een g e s 1 o t e n kanaalverbinding tusschen de Belgische grens met welk punt ook van het nieuwe z.g.n. tusschenwaterkanaal, is door Nederland eens en voorgoed onaanneme- 1 ij. k verklaard en moet dat blijven. Een noordelijker monding dan Dintelsas kan niet worden aanvaard. Het zg.n. tusschenwaterkanaal moet zoo kort mogelijk zijn en de gelegenheid laten om Bergen op Zoom in zijn oorspronkelijke histo- rische positie als Scheldehaven te herstellen. Daarom moet het te Dintelsas beginnend kanaal eindigen dn een open Scheidelhaven ten Noorden van Bath. Prof. Van Vuuren besloot zijn lezing met een opwekking tot het comite om thans de handen ineen te slaan met Zeeland en Lim- burg en de haven van Bergen op Zoom aan te leggen. Beide provincies hebben belang bij het kanaal, Limburg om de voor haar bevol king noodzakelijke nevenindustrieen en Zee- land om haar rechtstreeksehe verbinding met West-Brabant te behouden. DE BRIEF VAN STIMSON. Stimson heeft schrijft de N. R. Crt. aan Borah naar aanleiding van bepaalde vra- smetje te werpen op een karakter, dat hij tot dusver zoo smetteloos als het karakter van een vrouw maar zijn kan, had gezien. Als ze tenminste nog maar zoo verstandig of zoo... beleefd! geweest was, om den chauffeur te vragen even te wachten ,,Alle goden!" riep Peter uit. Zooals een onverwachte bliksemstraal het zoon- tje van den buurman tusschen de bessen- struiken verraadt, zoo deed een plotse linge, toevallig daar in de nabijheid staande, intelligente-fiets hem de oplos- sing van deze puzzle aan de hand. Het was hem opeens duidelijk, ontstellend en beangstigend duidelijk, dat Jane's aftocht naar Sandhaven niet ten doel had om de Constable aan haar rechtmatigen eigenaar terug te geven, maar om de Romney weg te nemen,een onderneming, waarbij ze hem, gezien zijn opinie over dergelijk soort praktijken, zeer zeker niet noodig had. Nu herinnerde hij zich ook weer de dociliteit, waarmee ze zijn veroordeeling van haar gewaagd plan had aaangehoord en hoe mak ze erin had toegestemd, om te doen, wat hij voorstelde te doen. In zijn verblindheid had hij haar houding als het gevolg van zijn overredingskracht gezien, terwijl hij toch had moeten weten, dat zij er niet het meisje naar was, om zich zoo gemakkelijk gewonnen te geven. Omdat ze wist, dat hij haar haar plan afkeurde, had ze de eerste, de beste gelegenheid aangegrepen, om zich van haar onge- wenschten raadsma'n te ontdoen en zoo een toestand in het leven te roepen, waar in ze haar waanzinnig voornemen onge- hinderd ten uitvoer kon brengen. Ja, zoo had zich de zaak toegedragen, dat was de waarheid, de zeer onpleizierige, niet be paald complimenteuse waarheid. ,,0, vertikke!" zei Peter geprikkeld. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1