Ma de Wasch Uw CORSETS v.-t. KECHT SZAKEN Wanneer am half drie, onder leiding van den heer Wolterbeek uit Breda, wordt begon- nen, blijkt, dat bij Terneuzen den rechtsbuiten Riemens is vervangen door Van Hecke, ter- wijl bij MEVO de spil Serre niet van de partij is. De eerste aanvallen zijn voor Terneuzen. Laurens breekt door en schiet juist in de han- den van den keeper. De middenvoor van MEVO vangt daarna den bal op en rent naar het doel; het is tenslotte Riemens, die redding brengt. Terneuzen onderneemt enkele mooie aanvallen, welke alle door den keeper onder schept worden. Wanneer dan Laurens den bal voor zijn voeten krijgt, schiet hij tegen de lat. Geers vangt het leder op en schiet rakelings over. Terneuzen domineert goed. Doch daarna komt MEVO meer opzetten. Zij doen het ech- ter wat al te forsch en herhaaldelijk is het het een of ander lichaamsdeel van een Ter- neuzen-speler, dat kennis maakt met een MEV O-schoen. Bij een aanval van MEVO krijgt haar rechtsbuiten het leder toegespeeld, hij zet voor, maar Van Haucke onderschept deze en zendt den bal naar zijn voorhoede, Laurens krijgt een kans en met een hard schot geeft deze aan Terneuzen de leiding. 10. Even later krijgt MEVO een vrije trap te nemen. Door buitenspel gaat echter een kans verloren. Een daarop volgend schot van Lau rens scheert de lat. MEVO onderneemt thans weer eenige aan vallen. Bij een dezer istelt de achterhoede van Terneuzen zich niet juist op en met een schui- ver, buiten het bereik van Dooms, wordt de stand op 11 gebracht. Thans komt Terneuzen weer aan het woord. Goede aanvallen langs de vleugels worden ondernomen, doch de keeper van MEVO be- zweert elk gevaar. Het is vooral in deze pe- riode, dat hij Vrouwe Fortuna aan zijn zijde vindt. Toch kan hij tenslotte niet verhinderen, dat Dobbeleir, uit een voorzet van Van Hecke, den bal in de touwen jaagt. 21. Even later schiet dezelfde speler den bal tegen de lat. MEVO krijgt dan een paar comers te nemen, welke niets opleveren. Oak Terneuzen krijgt eenige comers toegewezen, uit een waarvan Kouwijzer rakelings naast kopt. MEVO neemt dan een vrijen trap; deze levert geen isucces op. Wanneer daarop haar midden voor alleen op het doel afgaat, is het Dooms, die door uitloopen redding brengt. Over en weer worden nog ettelijke aanval len ondernomen, totdat de scheidsrechter het sein tot rusten geeft. In de tweede helft lost Laurens al direct een zeer hard schot, dat de keeper weet te stoppen. Kouwijzer krijgt dan den bal toege speeld, geeft door aan Laurens en deze ten slotte weer _aan Dobbeleir, en met een goed gericht schot maakt deze er 31 van. Door Terneuzen wordt nu een mooi samen- spel geleverd. Haar vleugels, welke voor elkaar niet onder doen, worden herhaaldelijk aan het werk gezet. Zoowel Van Hecke als Geers spelen goed en herhaaldelijk plaatsen zij den bal voor den doelmond. Wanneer dan Kouwijzer doorgeeft aan Dobbeleir, maakt deze er 41 van. Dan gaat de voorhoede van MEVO er van door, een voorzet van rechts volgt. De mid denvoor krijgt den bal en werkt hem in het doel dochmet de hand, wat den scheids rechter niet ontgaan is. Nu komt er een periode, waarin Terneuzen corner op comer krijgt te nemen, zoowel van links als van rechts. Allen worden zeer goed genomen. Uit een ervan weet tenslotte Home- link den stand op 51 te brengen. Het spel van MEVO is thans veel minder; de verdediging van Terneuzen heeft het niet druk meer. De thuisclub is geheel en al de baas. Laurens schiet rakelings over, terwijl Kouwijzer de paal op zijn weg vindt. Wanneer daama Van Hecke voorzet, laat Dobbeleir op listige wijze den bal loopen voor Laurens en met een geweldigen kogel geeft deze den kee per geen kans. 61. Daarop is het weder Laurens, die tegen de lat schiet. Geers vangt den terugspringenden bal op en schiet op doel. De keeper kan het leder nog juist be- reiken en wegwerken. Laurens plaatst daar op den bal weder voor doel. Van Hecke komt naar binnengeloopen en brengt daarop den stand op 71. Oogenblikkelijik daarna ontstaat weder een gevaarlijk moment voor het doel von MEVO, maar tenslotte brengt de keeper redding. De middenvoor van MEVO heeft dan pech, doordat ook hij tegen de lat schiet. Dan krijgt MEVO een comer te nemen. De bal komt voor de voeten van Dooms; hij wil schoppen, maar mist, en MEVO maakt haar tweede doejpunt. 72. Als dan Geers voorzet, krijgt Laurens een kans. Hij wil echter Kouwijzer de eer gunnen, doch deze schiet naast. Het is echter maar uitstel, want oogenblikkelijk daarop weet Kouwijzer toch te sporen. 82. Het is opmerkelijk, hoe geweldig hard en zuiver er dezen middag door alle voorhoede- spelers van Terneuzen geschoten wordt. Wanneer eenigen tijd daarop MEVO een vrijen trap krijgt te nemen, weet Dooms op prachtige wijze te redden. Terneuzen pakt nu niet meer zoo hard aan. Mooie staaltjes van samenspel krijgt men echter nog herhaaldelijk te zien. De enkele keeren dat MEVO een aan val onderneemt, vindt zij Temeuzens verdedi ging op haar weg. Doelpunten worden in den nog resteerenden tijd niet meer gemaakt, zoodat de stand 82 blijft. De heer Wolterbeek, die voor de eerste maal een wedistrijd voor Terneuzen leidde, liet een goeden indruk achter. Op kalme en het spel niet voor allerlei kleinigheden onderbrekende wijze, heeft hij deze voor hem gemakkelijke partij, tot een goed einde weten te brengen. AXEL II—TERNEUZEN III. 3—2. Het derde elftal van Terneuzen speelde gister voor de competitie te Axel tegen de reserves van Axel. Nadat Terneuzen het eerst de leiding had genomen en verder tot ongeveer een kwartier voor het einde nog met 21 had voorgestaan, behaalde tenslotte Axel met 32 de overwin- ning. Z. S. C. I—AXEL II. Zaterdag had te Zaamslag een vriendschap- pelijke voetbalwedstrijd plaats tusschen ge- noemde vereenigingen. De thuisclub won deze wedstrijd met sprekende cjjfers 82. AANSLUITING OEVRAAGD. Naar wij vememen is door de voetbalver- eeniging ZSC te Zaamslag aansluiting ge- vraagd bij den Zeeuwschen Voetbalbond. HONTENISSESTOPPELDIJK. Voor een zeer talrijk publiek had gisteren te Kloosterzande een ontmoeting plaats tus schen Hontenisse en Stoppeldijk. Vanaf den aanvang ontspon zich een vinnige strijd. Beide doelen werden om beurten bestookt, doch het besliasende schot ontbrak of .de verdedi- gingen grepen resoluut in. Rust 00. Na de hervatting was de strijd nog vuri- ger. Als nog 20 minuten te spelen zijn ont- stond een schermutseling voor het doel der gasten, waaruit de thuisclub de leiding nam 10. Dit werd de Stoppeldijksche supporters te bar en begonnen hunne favorieten luide aan te moedigen, wat een goede uitiwerking had. De gasten ondernamen nu aanval op aanval en spoedig wisten zij den gelijkmaker te scoren 11. Stoppeldijk bleef verder het meest in den aanyal, doch de Hontenisse-kee- per liet zich niet meer verschalken, zoodat deze spannende wedstrijd in een gelijk spel eindigde. Stoppeldijk heeft nog 2 wedstrijden te spe len en moet er slechts een gelijk spelen om kampioen van haar afdeeling te worden. Komaan, Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoekteGent in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parijzer modellen aan ge- ringe prijzen. (Ingez. Med.) Wedstrtfduitslagen van Zondag. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le Klasse: LONGAEindhoven 02 NAC—NOAD 8—1 PSVBleijerheide 20 MW—BW 3—1 2e klasse A; DOSKOMiddelburg Hero—RBC TSCAlliance TerneuzenMEVO 3e klasse A: Middelburg IIZeelandia n Vlissingen IIHansweert 3e klasse B: WalcherenMEVO II Vlissingen IZierikzee 1—3 2—3 3—3 8—2 1—0 6—5 1—0 8—1 le Klasse PSV Eindhoven NAC MW NOAD LONGA Willem H De Valk Bleyerheide BW 2e Klasse A DO a 17 17 16 17 16 17 15 16 17 16 TO n 11 12 10 8 6 5 6 5 3 4 IKS n doelp T3 C 4 5 4 6 5 8 8 10 9 11 52 31 46-30 44 30 41 40 38 36 38 38 38 31 27-62 25 37 37-51 24 24 22 19 17 14 13 11 11 9 Middelburg 18 12 4 2 71-25 28 Dosko 19 10 5 4 60 38 25 Hero 18 11 2 5 48 28 24 R. B. C. 18 9 3 6 58 40 21 Terneuzen 18 9 2 7 50 49 20 T. S. C. 18 8 3 7 44 45 17 Breda 17 7 1 9 35-47 15 Alliance 19 5 3 11 34 55 13 Mevo 18 5 2 11 37-67 12 De Baronie 18 5 2 11 37 62 12 Velocitas 17 4 3 10 30-50 11 3e Klasse A Hulst 14 9 3 2 46-20 21 Axel 14 9 2 3 42-18 20 Vlissingen II 14 8 1 5 45-29 17 Middelburg II 14 5 5 4 38 42 15 Sassche Boys 12 4 3 5 30-34 11 Hansweert 14 3 4 7 32-55 10 De Zeeuwen 12 4 1 7 33-40 9 Zeelandia H 13 2 1 10 23-51 5 3e Klasse B Vlissingen I 16 15 1 111-17 31 Zeelandia I 13 10 1 2 57 22 21 Goes 16 9 3 4 56 30 21 N.-Borgvliet 15 9 6 36-41 18 Zierikzee 13 6 1 6 27-39 13 DOSKO II 15 3 3 9 25 51 9 SINOTO 16 4 1 11 20 69 9 MEVO II 14 3 2 9 27-54 8 Walcheren 14 1 13 12 47 2 ARRONDISBEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 19 Februari 1932. De volgende zakem werden behandeld: C. v. D., oud 31 j., landbouwer te Graauw, werd verdacht dat hij te Graauw, terwijl hij bij vonnis der rechtbank te Middelburg d.d. 7 September 1931 failliet was verklaard, ter be- driegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers op of omstreeks 2729 Aug. 1931, terwijl hij wist dat toen zijn faillisse- ment niet meer was te voorkomen, een zijner schuldeischers en wel A. D. Boenne heeft be- voordeeld, eenige goederen aan zijn boedel heeft onttrokken en niet aan zijn Curator Mr. Tichelman heeft verantwoord, hebbende hij toch 18 kalveren, 4 runderen, 4 melk- koeien, 4 paarden, 1 eenjarig paard, 2 veu- lens, 1 dorschmachine, 1 motor, 1 kapmachine, 2 hou.ten sleden, 1 landploeg, 3 ijzeren ploe- gen, 2 Cappons met voorstellen, 2 houten eggen en een houten egge met ijzeren tanden, ter betaling van z'rjn schuld aan Boenne op diens erf gebracht en niet aan den Curator verantwoord. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij een beclrag van f 2870, dat hij als koopsom voor bovenvermelde goederen had ontvangen, heeft onttrokken aan zijn faillissement. Deze zaak werd uitgesteld, omdat eenige getuigen niet waren verschenen. Door J. D. P., oud 33 j., landbouwer te Cadzand is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrond. Rechtbank te Middel burg van 8 Februari j.l. waarbij h'ji wegens diefstal is veroordeeld tot 1 maand gevange- nisstraf. VALSCHE SCHEEPSVERKLARING. Zooals destijds in de dagbladen reeds werd vermeld, zou in den avond van 26 October 1.1. op de Ooster-Schelde een schippersvaar- tuig aan den grond zijn geloopen onder de ge meen te Kruiningen op de Vondelingenplaat. Het vaartuig zou een zeer kostbare lading bloembollen aan boord hebben gehad, welke de schipper genoodzaakt zou zijn geweest, ter redding van het vaartuig en een gedeelte der lading, gedeeltelijk over boord te zetten. De lading was hoog verzekerd en in de om standigheden waaronder de schipper zeide te hebben gemeend1 zich van een gedeelte der lading te hebben moeten ontdoen, en waar van hij ten overstaan van een notaris te Kapelle een beeedigde scheepsverklaring had afgelegd, hebben de assuradeuren der lading termen gevonden, de politie in deze zaak te mengen, die een onderzoek instelde, hetgeen tot gevolg had, dat de justitie te Middelburg den schipper, zekere J. E. v. D., 57 jaar, wonende te Rotterdam aan boord van het tjalkschip „Vertrouwen" te doen aanhouden en overbrengen naar het huis van bewaring te Middelburg. Vrijdag diende deze zaak voor de rechtbank te Middelburg. Blf,kens de ter terechtzetting voorgelezen dagvaarding wordt verdachte ten laste ge legd dat hij op 27 October 1.1., ten over staan van notaris Kram te Kapelle en in tegenwoordigheid van getuigen, een beeedig de scheepsverklaring heeft afgelegd, die in het kort hierop neerkomt, dat hij op 26 Oct. 1.1. met zijn zeilschip genaamd ,,Vertrouwen", groot 76 ton, geladen met 700 H.L. tulpen, bij goed weer varende was van 's Gravendeel naar de Koningin Emmahaven in de gemeente Ciinge. Dat hij op dienzelfden dag omstreek.3 6 uur n.m. op de Ooster-Schelde in de nabij- heid kwam van de gasboei in het Brabantsch Vaarwater en plan makende het Engelsch Vaarwater door te varen, eenigszins bakboord aanhield, waarop hij bemerkte, dat zijn schip op de Vondelingenplaat vastliep. Het water was eb. Verdachte zou een anker hebben uit- gebracht en bij peiling hebben bevonden, dat het achterschip in diep water zat. Het schip zou hard hebben geschuurd en gevaar duch- tende, heeft verdachte de roode lantaam ge- heschen. Aangezien hulp niet opdaagde, heeft hij toen besloten, ten einde schip en lading te redden, een gedeelte der lading over boord te werpen. Terwijl hij; en zijn knecht daar- mede bezig waren, zou de wind in hevig- heid zijn toegenomen en toen verdachte be merkte, dat zijn schip behouden was, is men met het uitwerpen der lading gestopt en zou hij er in geslaagd zijn in den vroegen morgen van 27 October zijn vaartuig in diep water te brengen, waama hij zijn reis naar de plaats van bestemming heeft voortgezet. Deze scheepsverklaring nu zou, aan de hand van hetgeen nader is gebleken, valsche- lijk door verdachte zijn afgelegd, omdat hij wist, dat de inhoud daarvan in str/jd met de waarheid was. Van de zijde van het O. M. waren in deze zaak 12 getuigen gedagvaard. Verdachte werd rechtskundig bijgestaan door Mr. A. H. Kui- pers, advocaat te Middelburg. Als eerste getuige in deze zaak werd ge- hoord J. Vermeulen te Middelburg, die op ver- zoek van den President op 'n ter zitting aan- wezige zeekaart aanwijzingen deed van de plaats waar verdachte met zijn vaartuig vol- gens diens zeggen aan den grond zou hebben gezeten. Getuige kan niet zeggen welk weer het op 26 Oct. was, doch volgens getuige heeft het vaartuig met den achtersteven geen grond kunnen raken en zou er voor het vaartuig geen gevaar hebben bestaan wel als het met steenen was afgeladen geweest. Volgens ge- tuige schuurt het daar niet. Indien getuige in eenzelfden toestand als verdachte zou heb ben verkeerd, zou hij de hoeveelheid lading niet zooals verdachte, over boord hebben gezet. Op een vraag van den Officier van Justitie of, wanneer er geen gevaar voor schuren is, men met een lichte lading vaart en er dus geen gevaar voor het breken van het schip bestaat, men niet mag verwachten, dat een bevaren schipper niet tot werpen overgaat, zooals onder gegeven omstandigheden, acht deze getuige vanzelf sprekend, en ook na- tuurlijk dat men noodseinen geeft. Verdediger tot getuige: Dit is toch alles na een onderzoek ter plaatse? Getuige: Ja. J. Verdoom, kapitein bij den Prov. stoom- bootdienst te Zierikzee zegt tweemaal daags van Zierikzee naar Wolphaartsdijk te varen en dat ook op 26 October te hebben gedaan, gaande door het Engelsche vaarwater. Ge tuige was aanvankelijk van gedachte, dat het een andere plaats was waar verdachte met zijn schip zou hebben gezeten. Getuige heeft evenwel niets gezien. Als het vaartuig daar gezeten had, zou hij dit naar alle waarschijn- lijkheid hebben gezien, aangezien het dieu dag mooi weer was. Getuige heeft ter plaatse nog nimmer een schip zien zitten. Op een vraag van den verdediger, of ge tuige toch niet de mogelijkheid uitsluit, dat het schip daar zou kunnen vastgezeten heb ben antwoordt getifige neen. Op een vraag van den President of een schip ter plaatse waar verdachtes schip heeft gezeten, kan vastloopen, antwoordt getuige ja, als er zandbanken zijn wel. Ook deze ge tuige geeft een uitlegging aan de hand van de kaart. A. Fenijn, opperwachtmeester der ma- rechaussee te Hansweert, had vemomen dat er een schip had vastgezeten en de lading ge- worpen was. Getuige heeft daama een onder zoek ingesteld, waarbij hij vemam dat ver dachte op 27 October de sluis te Hansweert was gepasseerd op weg naar Ciinge. Hij heeft zich daama naar Ciinge begeven, en het vaartuig van verdachte daar aaagetroffen waar aan boord 196 zakken bloembollen waren. Den daarop volgenden dag had hij een onderhoud met den expert en toen bleek dat van de dure soorten die onder de lading zou- den zijn geweest, er geene meer aanwezig waren, wei van de mindere soorten, doch niet van die, welke verzekerd waren voor f 5400 on 9500. Verdachte heeft toen opgegeven waar, de zakken met bollen door hem waren geweest en bij die eerste keer zjn er over boord gegooid. Getuige is daarheen, gegaan en heeft daar eenige bloembollen gevonden op de Vondelingenplaat. Later is hij met ver dachte nog eenmaal ter plaats geweest. De verdediger van verdachte merkt op, dat dit zoeken en visschen op 4 November is ge- beura met het bloote oog. Als getuige a decharge wordt nu gehoord A. van Beveren, Rijkstonnenlegger te Veere. Dfeze verklaart op een vraag van den Presi dent en met verwijzing naar de zeekaart, of het ter plaatse waar het schip van verdachte zou hebben gezeten, schuurt, bevestigend en dat die plaatselijke mogelijkheden overal be staan. Onder die omstandigheden bestaat zeer groot gevaar dat een schip van achteren vol- loopt. Volgens getuige moet een schipper eerst voor zijn schip zorgen en dan voor de lading, want als men dat niet doet, zeggen ze later, waarom heb je den boel niet over boord ge gooid? De rechtbank en de verdediging gaan met dezen getuige nog breedvoerig na de situatie van het schip. A. Breen, duiker te Wemeldinge, was op 26 October als gezagvoerder van het bergings- vaartuig „Zeehond", varende van Zijpe naar Wemeldinge. Getuige zegt het schip van ver dachte te moeten hebben gezien als het ter plaatse heeft gezeten waar deze beweert. Het was dien dag mooi helder weer en getuige heeft zelf aan het roer gestaan. Met wacht- meester Haars heeft hij een paar dagen later gevischt met een mosselkor op last van de Assurantiemaatschappij, doch niets gevonden. Op een vraag van den President aan ver dachte, hoeveel zakken hij overboord heeft gezet, zegt deze, ongeveer 1200 zakken. Getuige Boekee, bloembollenkweeker te Zoeterwoude, lieeft op 25 October een onder houd gehad met zekeren Homan, die hem verzocht van de lijst die hij bij zich had, een op eenige dagen te voren gedateerde rekening op te maken voor aan zekeren Stuurstraat geleverde bollen tot een bedrag van 20.900. Dat is gebeurd en die factuur is in tegen woordigheid van getuige op het kantoor van Mr. Beek Calkoen verscheurd. Getuige had verschillende vorderingen wegens geleverde bloembollen, op de N.V. Beek Calkoen-Stuurstraat. Een week later hoorde getuige dat er een schip met bollen vergaan was. Getuige heeft tijdens het be- zoek in Dordrecht een accept gekregen, wat hem uitbetaald is ten kantore van Boulier in Den Haag. Later heeft hij bij Calkoen nog eens f 800 gehad. Stuurstraat liet doorsche- meren dat het schip geladen met bloembollen, ziinken moest. Hij zeide als het goed gaat, dan betaalt de Assurantie 'n reisje naar Berlrpn. M. D. de Fouw, schippersknecht te Zwijn- drecht, is op 31 October 1.1. met het motor- schip Johanna" ook ter plaatse omhoog ge- varen en geborgen, door de firma Van der Tak Co. Getuige heeft toen op de plaat ge loopen en aidaar eenige bloembollen gevon den die hij aan de marechaussee heeft ge geven. De schipper van het motorsohip, Tempelaar, legt een geiijkluidende verklaring af. De majoor der Rijksveidiwacht Van Dorst te Numansdorp, heeit in deze zaak ook een onderzoek ingesteld. Volgens dezen getuige kan niet women aangenoinen, dat geiet op het getij, verdachte aaar heeft vastgezeten. Getuige is er met het politievaartuig naar toe geweest en heeft het vaartuig op aanwijzin gen van verdachte precies zoo vast gezet, zoo als verdachte's schip zou hebben gezeten en hij, acht het onmogelijk dat daar ter plaatse een scnip van voren hoog en van achteren laag kan zitten. Getuigen Van Beveren, nogmaals voorge- roepen, blijft een gansch tegenovergestelde meening toegedaan. Getuige De Visser, bloembollenkweeker te Oegstgeest, heeft in dien zomer van 1931 bloembollen gekocht en geleverd aan Stuur straat en zou daarvoor 1500 ontvangen. Hij heeft zich daartoe gewend tot Mr. Calkoen te Dordrecht, waar werd medegedeeld, dat als de Assurantiepenningen binnen waren, hij zou worden betaald. Volgens getuige hebben wemige van de door hem geleverde bollen in het schip gezeten, diat zijn bollen uit 's Gra vendeel geweest. Op een vraag van den President, zegt ge tuige, dat Stuurstraat beweerde, dat de dure bouen van 600 per HJ-,. in het schip hebben gezeten. Ook hier waren weer valsche nota's in het spel. Getuige heeft nog aangedrongen op betaling. Ook tegen dezen getuige had Stuurstraat gezegd, dat wanneer de assurantie uitbetaalde, zij een reis naar Frankrijk zou- den krijgen. Getuige zegt toen den indruk te hebben ge kregen dat de manipulaties met het schip van verdachte gefingeerd waren. Getuige A. van Dam, schipper te Dordrecht a decharge gehoord, verklaart veel in Zee- land te hebben gevaren en de wateren goed te kennen. Getuige is van meening, dat ver dachte met zijn vaartuig best ter plaatse kan hebben vastgezeten en de situatie van het schip gevaarlijk is geweest. Getuige J. Smits, scheepsbevrachter te Wemeldinge is op den bewusten dag komen varen van Zijpe naar Wemeldinge. Op een vraag van den President, of getuige verdachte had aangenomen, antwoordt deze bevestigend. President: Wist U dat hier geknoeid zou worden Getuige: Neen. President: Was het U bekend, dat het schip moest vastloopen? Is daar te voren niet over gesproken? Getuige: Neen. President: Durf U dit onder eede te ver- klaren Getuige: Ja. President tot getuige: Ga dan maar zitten. De Officier tot getuige: Heeft U nadien geen brieven ontvangen uit Dordrecht? Getuige: Ja, ik ben ook in Dordrecht ge weest en heb daar de zoon van verdachte ge sproken. Op een vraag van den verdediger aan den getuige a decharge Stuurstraat, oj deze met verdachte afspraak gemaakt had over het werpen der lading of het vastloopen van het schip, zegt getuige nergens van te weten. Hij had verdachte nooit eerder gezien, alleen 3 keer vluchtig gesproken. President tot verdachte: Wie heeft je aan genomen Verdachte: Smits te Hansweert. President: Wat moest je doen. Verdachte: Bloembollen varen van 's-Gra- vendeel naar Ciinge voor 110. President: Hoeveel is er in geladen. Verdachte: 700 H.L. President: Ben je per ongeluk of opzette- Ijjk op de plaats gevaren Verdachte: Per ongeluk, want daar heb je niets anders den schade van. President: Is je niet gezegd, dat alles zwendel was Verdachte: Natuurlyk niet mijnheer. President: Hoe kunnen ze zeggen, dat je moet. zorgen niet, voor den tweeden ijiaal door Smits in het ongeluk te worden gebracht? Verdachte: Dat is nooit gezegd, President: Dus je durft hier den inhoud van de afgelegde scheepsverklaring te beves- tigen. Verdachte: Ja. Na de getuigenverklaringen kwam de officier van justitie aan het woord, die zeide dat het hier een zaak betreft, met een ver dachte, die het slachtoffer is van een zaak waarvan de anderen achter de schermen zitten. Waar het hier om gaat is, of de scheepsverklaring van verdachte in strijd met de waarheid is afgelegd en het bewijs daar van zal moeten worden gevonden in conclu- sies en aanwijzingen. Wat betreft het vast- zitten van het vaartuig, zegt het rapport van den deskundige Vermeulen, dat het niet noo- dig is geweest om een gedeelte der lading te werpen en dat er ook geen gevaar voor het schip is geweest om door het schuren te breken. Indien er gevaar was geweest, dan mag men aannemen, dat verdachte teekenen had gegeven, terwijl verdachte be weert vast gezeten te hebben, zijn verschil lende schepen gepasseerd en had men hem moeten zien, daar het helder en mooi weer was. Er zijn wel bollen gevonden te Vrou- wenpolder en eenige anidere plaatsen, doch slechts ongeveer 5 H.L., dus verra van de hoeveelheid, die verdachte zegt over boord te hebben gegooid. Zijn verklaringen zijn dus niet juist. Ook kan de situatie van het schip niet zoodanig zijn geweest, dat gevaar voor schip en lading bestond. Al deze feiten worden bevestigd door de voorgeschiedenis, die thans voor de rechtbank te Dordrecht wordt behandeld. Ook is gebleken, dat valsche nota's zjp op- gemaakt voor in schijn geleverde bloembollen, waarvan de factuur op een kantoor te Dord recht is verscheurd. Ook getuige Visser heeft men, nadat het schip gezonken was, een val sche nota doen opmaken. Voor het schip van 's-Gravendeel vertrok, waren de komende ge- beurtenissen reeds alle afgesproken. Spreker acht het wettig en overtuigend be wijs in deze zaak geleverd. Ten aanzien van de strafmaat zal hij niet uit het oog verliezen, dat verdachte lets heeft gedaan, wat anderen hem hebben ingeblazen, en waarvan hij het slachtoffer is. De officier eiseht een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van het voorarrest. De verdediger van verdachte aan het woord komende zegt, dat hoewel deze zaak belang- rijk is door hetgeen zich op den achtergrond heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrjnen houdt dadelijk op door Purol. (Ingez. Med.) afspeelt, zij op zich zelf bepchauwd, en nuch- ter bezien, vrij eenvoudig is, docht het O. M. heeft ze ingewikkeld gemaakt. De alles be- heerschende vraag is, of de inhoud van de door verdachte afgelegde; schieepsverklaring onjuist is. De officier moest ddt bewijzem doch i3 daarin volgens spreker niet geslaagd, Niet geleverd is het bewijs, dat verdachte niet aan den grond geloopen is. Tegenover de verklaring van verdachte, heeft het O. M. niets anaers dan vermoedens en gissingen doch daar gaat het ook ten slotte niet om alleen en uitsluitend hierom, of het mogelijk is, dat verdachte vastgeloopen is en gemeend heeft met zijn schip in gevaar te verkeeren. Volgens spreker zal verdachte moeten wor den vrijgesproken en verzocht hij de recht bank dezen onmiddellijk in vrijheid te stellen, te meer waar ook juist Donderdag een ver dachte in deze zaak door de rechtbank te Dordrecht in vrijheid is gesteld. De officier van justitie zag om persoonlijke redenen van repliek af. Na in raadkamer te zijn geweest, gelastte de rechtbank de invrijheidstelling van ver dachte en bepaalde de uitspraak in deze zaak op 29 Februari a.s. DE ALCOHOL- SMOKKELZAAK VAN ZEEBRUGGE. Vrijdagmiddag kwam de bekende smokkel- zaak van Zeebrugge voor de boetstraffelij'ke rechtbank te Brugge. Wij ontleenen hieromtrent aan het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland: Mr. Claeys, die de burgerlijke partij namens den staat vertegenwoordigde, sprak als volgt: Er dient geen onderscheid gemaakt tus schen de beschuldigden A., S., en De S., die op heeterdaad werden gesnapt en M., en De B., zooals in gemeen recht, alien hebben gehan- deld met het doel de belangen van de Staats- inrichting te krenken die voor nagenoeg 100.000 frank zou benadeeld worden. De verdediger van De S. zal pleiten dat het bij toeval is, dat hij betrokken werd in de zaak; dat het buiten zijn wil om is, dat ht'rj| tot buiten de grenswateren is gevaren; niets is minder waar, want beschuldigde had alle ge- legenheid, moest dat zijn inzicht niet geweest legenheid, moest dat zijn inzicht niet geweest zijn terug te keeren met de Neder- landsche loodsboot. Hij is het daarenboven die de alcohol aan boord heeft gebracht van de „Aurore", did de voetstappen heeft aan- gewend bij den Nederlandschen tolddenst am de waar op het schip te brengen. M., is de inrichter van de smokkelzaak; hij is het die de bemoaning aanwerft, die de onderhandelingen voert voor den aankoop van de boot en van den motor, die aan A. de kaart van de Schelde voorlegt en hem het middel aan de hand doet voor het bezorgen van een kleine roeiboot, die aan De S. het geld bezorgt voor den aankoop in Schiedam van alcohol en die daarenboven te zien is op het strand van „Den Haan" om gunstige aanlandingsplaats te zoeken. Besehuldijgde Martens is de geest van de onderneming. Voor wat de schuld aangaat van De B., hij is het die de boot heeft afgekocht van M., die medewerkt voor het vervoeren van den motor vamuit Gent naar Burcht, die helpt aan het herstel van den motor en de logeerkosten be taalt van de smokkelbende te Ter Neuzen. Getuigen komen beweren, dat beschuldigde te Gent was dien avond van de smokkelzaak; een zaak staat echter vast, dat ooggetuigen twee personen hebben zien de_ vlucht nemen, een moest daarvan De B. zijn en mogelijk kon hij wel te Gent gezien geweest a-in. als men rekening houdt van de snelle vervoer- middelen, waarover men thans beschikt. Zijn mede-beschuldigden verklaren overigens, dat hij ook van de partij was. De verdediging. Mr. Ancot pleit voor A. Het oordeel van den verdediger is, dat S., De B. en De Br. de hoofdschuldigen zijn. A. is een werktuig ge weest in de handen van M., die zelf niet wist, dat de alcohol in Belgie zou g'esmokkeld wor den, vermits de scheepspapieren op Duinker- ken opgemaakt werden. De gansche zaak was veel meer een kiochtspel, de daders waren volstrekt niet geschoold om zoo'n waagstuk uit te voeren! Het is zoodanig waar, dat bij een eerste beproeving van de zeewaardigneid van de boot, A., De S. en S., door de uitwase- ming van den motor bijna onpasselijk zijn geworden. A. heeft zich laten bekoren, hij die niets bezat, om eenig geld te verdienen. Pleiter vraagt 'n geringe straf. Mr. Vermaut verdediger van S., richt een wel afgeteekende lijn tusschen de plichtigheid van de bescauldigden. Zeker is het, dat die- gene, die het plan heeft opgemaakt De B. is; M. en De Br hebben het uitgewerkt, terwijl A., S. en De S., de arme duivels die door hen werden in het gedrang gebracht zijn. S. is slachtoffer van De B., zooals A. het slacht offer is van M. Wat zij met De S. aan het zaakje zouden verdienen, de twee eersten 1.50 frs. de liter en De S. in totaal 500 frank voor zijn medewerking, is 'n bespottelijk cijfer bij vergelijking van de grove winst die de ande ren op hun rug zouden maken. Beschuldigde S. was zonder geldmiddelen, hij had veel tegenkanting gekend; hij was gemakkelijk te beinvloeden. Pleiter vraagt een milde straf. Mr. De Clerck, verdediger van De S.: De zaak moet niet tragisch opgenomen worden, beschuldigden hebben zich laten verleiden door het voorbeeld van Amerikaansche gang sters; het Beheer van Financien mag echter op beide ooren slapen, want met dergelijke onervaren menschen zal het nadeel niet erg zijn, dat ze kunnen stichten. De S. is de derde beschuldigde en ook zijn schuld is van derden rang. M. steekt zich voortdurend achter hem weg. We zien het bij den aankoop van den alcohol waarvoor hij de factuur op zijn naam doet plaatsen. De heer onderzoeksrechter, bekende, dat de rol van De S. van onderge- schikt belang was. Men merkt het des te meer als men nagaat, welk profijt hij uit de zaak zou halen. Dat hij niet betrokken was in de smokkelzaak, blijkt nog uit het feit, dat hij nagenoeg niet heeft medegeholpen aan het lossen van bussen alcohol, zooals blijkt uit de verklaringen van A. en S. Pleiter vraagt meedoogendheid voor beschuldigde wiens verleden tot hiertoe niets te wenschen overliet. Mr. Schramme, verdediger van M.: Evenals bij inbreuk inzake gemeen recht moet ook in fiskaal recht de voile plichtigheid bewezen worden. De bedoeling bestond niet bij; be schuldigde de alcohol in Belgie binnen te smokkelen. Iedereen weet, dat alcohol ge- smokkeld wordt aan boord van schepen met bestemming voor Amerika en de Hollandsche of Belgische toldiensten zien zulks met kwaad oog aan; het komt er immers op aan een tak van de nijverheid te doen bloeien en het is begrijpelijk, dat men de oogen sluit. M. bekent de alcohol betaald te hebben, maar wat buiten zijn weten is gebeurd, is dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2